Skocz do zawartości

Tworzenie rozległej sieci szkolnej


Morys0856

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

W ramach praktyk i samonauki postanowiłem rozwinąć sieć szkolną.

Korzystając z artykułu (http://netdiag.pl/artykuly/router/) ustawiłem głowny router na 192.168.1.1 i włączyłem mu serwer DHCP. Pozostałym 6 routerom przypisałem adresy od 192.168.1.2 do 192.168.1.7 i powyłączałem serwery DHCP. Dodatkowo jest router, który oddziela sieć w sali informatycznej od reszty sieci (ma adres 192.168.2.1 i ma włączony serwer DHCP). Chce by podsieć w sali informatycznej była oddzielona od reszty sieci.

W głównym routerze ustawiłem adresy klientów DHCP od 192.168.1.2 do 192.168.1.254. Zarezerwowałem w tablicy DHCP routerom adresy ip odpowiadające ich adresom, czyli router 192.168.1.2 ma zarezerwowany adres 192.168.1.2 etc. W artykule było trochę inaczej, stąd moje pytanie czy nie popełniłem błędu? Zrobiłem tak, gdyż obawiałem się, że jak zrobię podobnie do rozwiązania z artykułu może zabraknąć adresów dla routerów i przez to sieć przestanie być efektywna.

 

Dodatkowo chciałbym zapytać co jeszcze można zrobić by usprawnić działanie sieci?

 

Z góry dziękuje za wszelkie rady i pomoc.

Pozdrawiam

Dawid Kosiński

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest ok. Nie wiem, po co 7 routerów, bo ja bym kupił jakieś używane switche Cisco Catalyst i łatwiej byłoby tym zarządzać. Przynajmniej osobie, która już trochę w sieciach siedzi. Wtedy tworzyłbyś sobie VLAN-y (sieci wirtualne) w zależności od tego, jakie chcesz komputery odizolować. Postawić jeden komputer z Vyatta Core jako router, wpiąć go do trunka i mieć na kilka lat święty spokój z siecią, która po prostu działa.

 

Sposób przydzielania adresów nie jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na wydajność sieci. No może poza tym, że uzyskanie adresu IP z DHCP trwa ze 2 sekundy, a jak jest skonfigurowany statycznie, to jest od razu, jak tylko TCP/IP na komputerze się podniesie do działania. Ale to jest pomijalna różnica.

Odnośnik do komentarza

Routery z tego względu, że w całej szkole musi być wifi (większość komputerów to laptopy, zapomniałem o tym napisać), dlatego też chciałem by nie było problemów z mobilnością (przeskakiwanie połączenia z jednego routera na drugi podczas przejścia nauczyciela z klasy do klasy).

 

Co do wydajności to zastanawiałem się też czy ten sposób przydzielania adresów nie będzie sprawiał w przyszłości problemów (np: że któryś komputer nie dostanie adresu i nie będzie miał internetu) oraz czy router uciągnie przydzielanie takiej ilości adresów i nie zacznie się zacinać (nie pamiętam teraz modelu routera ale jak jutro będę w szkole to mogę podać).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...