Skocz do zawartości

Jestem oszustem z Allegro? Częstotliwość RAM.


TomecekGD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jakiś czas temu sprzedawałem swoje kości RAM firmy Kingston na Allegro. Model to "KVR800D2N6/2G". Po wpisaniu tego w Google dowiedziałem się, że są to pamięci 800 MHz, więc wystawiłem je w kategorii "Allegro › Komputery › Podzespoły bazowe › Pamięć › DDR2 DIMM › PC2-6400 (800MHz)". Kości zostały sprzedane i wysłane do kupującego. Dzisiaj otrzymałem od niego taką wiadomość:

 

Witam,

Niestety murze przyznać, że czuję się oszukany. Pamięć jest taktowana nominalnie częstotliwością 400MHz a nie 800MHz jak w opisie (co zresztą widać też na zdjęciu ekranu z memtest'a). Proszę zaproponować formę zadośćuczynienia za takie 'przeoczenie' albo zmuszony będę wystawić negatywa.

 

MK

 

W opisie aukcji dałem screen z Memtest86+, aby pokazać potencjalnym kupującym, że pamięci nie są uszkodzone. Dzisiaj raz jeszcze przyjrzałem się temu screenowi i widzę 375 MHz. Dlaczego? Dlaczego kości pracują z tak niską częstotliwością, skoro Google mówi, że pamięci "KVR800D2N6/2G" to pamięci 800 MHz? Czy kupujący ma racje i mam mu oddać część pieniędzy?

 

Załączam zdjęcia, które były dodane w aukcji:

 

post-600-062940600 1285412488_thumb.jpeg post-600-002428500 1285412496_thumb.jpeg

 

Czy jestem oszustem z Allegro? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

tomecek - czego nie rozumiesz w tekście w wiki? Zaznaczyłem Ci najistotniejsze dane i dalej masz problem ze zrozumieniem tekstu czytanego? Radzę wobec tego rozszerzyć poszukiwania w googlach tekstów co to jest: FSB, magistrala pamięci, qpb, qpi itd. nie zostaniesz w przyszłości zaskoczony podobnym tekstem na allegro.

W uproszczeniu pamięci maja zegar 200MHz ponieważ jest to ddr więc nominalnie jest 400MHz a ponieważ sygnał jest przesyłany tak przy opadaniu jak i wznoszeniu sygnału zegarowego więc tym samym ilość przesłanych danych również się podwaja i stąd nazwa DDR2-800, bo transfer danych to 800mln/sek.

Odnośnik do komentarza

Zakładka SPD programu CPU-Z powinna pokazać wszystkie ustawienia z jakimi mogą pracować kości i może to powinieneś wklejać w opisie aukcji na allegro?

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html#gallery

Nie zaszkodzi Ci też zapodać link do strony producenta... patrz datasheet.

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?root=&LinkBack=&ktcpartno=KVR800D2N6/2G&id=1

Odnośnik do komentarza

Pewnie wszystko już wiesz ale jako ciekawostkę podam Ci swój przykład:

 

Cp1.JPG

 

To jedna para.

 

Cp2.JPG

 

To druga para.

 

Obie pary kupione jako dokładnie ten sam model. Różnica w czasie produkcji 3 tygodnie (dodatkowo inna partia). Zwróć uwagę na SPD dla 400 MHz.

A faktycznie w systemie na ustawieniach w BIOS - Default rozpoznawane były i pracowały nie 800 a 667 CL5 (cały zestaw).

Jednak producent dla tych kości gwarantuje 800 CL4 ale przy ustawieniach Manual (2.0 V zasilanie i ręczna zmiana z CL5 na CL4).

I faktycznie tak jest - oba zestawy pracują poprawnie przy ręcznych ustawieniach co widać na poniższym obrazku (sprawdzone memtestem + system dawno działa poprawnie).

 

Cp3.JPG

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Czyli wg tego

W uproszczeniu pamięci maja zegar 200MHz ponieważ jest to ddr więc nominalnie jest 400MHz a ponieważ sygnał jest przesyłany tak przy opadaniu jak i wznoszeniu sygnału zegarowego więc tym samym ilość przesłanych danych również się podwaja i stąd nazwa DDR2-800, bo transfer danych to 800mln/sek.

to 400 Mhz x 2 daje 800 Mhz czy 800mln/sek ??

Odnośnik do komentarza

nie wiem, dlatego napisz mi czy dobrze zrozumiałem

""Pamięć DDR2 charakteryzuje się wyższą efektywną częstotliwością taktowania (533, 667, 800, 1066 MHz) oraz niższym poborem prądu. Podobnie jak DDR, pamięć DDR2 wykorzystuje do przesyłania danych wznoszące i opadające zbocze sygnału zegarowego..."

http://pl.wikipedia.org/wiki/DDR2

Taktowanie podaje odstęp między zboczami wznoszącymi impulsów taktujących np. 400MHz, ponieważ przesyłanie danych odbywa się również na zboczu opadającym rzeczywista częstotliwość pracy pamięci DDR wynosi taktowanie x2. a więc dla 400MHz jest 800MHZ

Odnośnik do komentarza

Tak na moje oko, to kupujący jednak wie o co chodzi, ale liczy, że trafił na jelenia z którego można coś zedrzeć.

Problemem tu jest to, że pamięci DDR (wszystkie trzy rodzaje) można oznaczać na różne sposoby. Podawanie częstotliwości nie musi być jednoznaczne, ale jeśli podałeś model, to nie ma się czego doczepić. Umieściłeś te pamięci w dobrej kategorii, bo to są pamięci PC2-6400, czyli mogące pracować z efektywnym taktowaniem 800MHz (klik).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...