Skocz do zawartości

"Windows wykrył problem z twardym dyskiem"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Moja dziewczyna ma laptop (Windows 7 Home Premium, 64-bit) który jest codziennie przez nas zajeżdżany, ale że jest zainstalowany legalny Norton Internet Security oraz jest w miarę systematycznie czyszczony (defragmentacja, CCleaner, Glary Utilities) w miarę też dobrze się trzymał. Do czasu. Zaznaczę, że laptop jest wykorzystywany praktycznie tylko do błąkania się po sieci, jest zainstalowanych parę programów i gier, które są w naprawdę w niewielkich ilościach i zapuszczane dość rzadko. Od pewnego czasu mimo czyszczenia zaczął trochę mulić, a na uruchomienie Firefoxa trzeba było czekać coraz dłużej. Norton nigdy nic nie wykrył. Wczoraj zdecydowałem się użyć gdzieś tam odkopany z odmętów pamięci Spybot Search&Destroy i od czasu użycia go wyskakuje taki oto błąd:

 

81720460695127602383.jpg

 

Postanowiłem więc skorzystać z punktu przywracania systemu i cofnąłem do daty 28.11.2012. Niestety od tego czasu komputer już muli totalnie. Włącza się 20 minut a na każde kliknięcie gdziekolwiek trzeba czekać dziesięć razy dłużej. Internet działa fatalnie. Z każdym uruchomionym programem trzeba postępować jak z jajkiem, bo w przeciwnym razie obok nazwy pojawia się niesławne "not responding" i wiesza się na kilka minut). Błąd na początku się nie pojawiał, ale teraz znów wyskakuje. W czasie kiedy piszę tego posta zdążył pojawić się dwukrotnie. W sumie nie mam pomysłu co z tym zrobić. Myślałem, że faktycznie może być to jakieś uszkodzenie twardziela (nawet pozgrywałem najważniejsze rzeczy na USB), ale wpisując ten błąd w wyszukiwarce okazało się że prawdopodobnie jest to jakieś świństwo. Wszystkie wyniki były niestety jedynie po angielsku, ale mimo że angielski nie jest mi obcy to nie bardzo rozumiałem o co tym ludziom chodzi. Zamieszczam też loga z OTL. Jeśli ktokolwiek z was ma jakąkolwiek radę to będę wdzięczny

 

pozdrawiam

 

Michał

 

aha, no i jeśli już mam zgrane wszystkie najważniejsze dane to zastanawiam się nad użyciem combofixa. Jeśli coś się posypie to w domu jest drugi komputer z którego mogę ewentualnie pisać.

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

To nie jest pełny log z OTL, brakuje Extras (opcja "Rejestr - skan dodatkowy" nie została ustawiona na "Użyj filtrowania"). Dodaj, bo chcę m.in. zobaczyć błędy z Dziennika zdarzeń. A w głównym OTL brak oznak infekcji, jest tylko adware. Na razie tym się jednak nie zajmuję, bo niejasna sprawa:

 

 

Wczoraj zdecydowałem się użyć gdzieś tam odkopany z odmętów pamięci Spybot Search&Destroy i od czasu użycia go wyskakuje taki oto błąd:

 

Spybot to program, który jest przestarzały i mało użyteczny, do deinstalacji. Podłoże komunikatu jest dla mnie niejasne, bo na razie nic tu nie wskazuje na infekcję. Zrób skany za pomocą:

- RogueKiller by Tigzy (opcja Scan)

- Malwarebytes Anti-Malware

- Kaspersky TDSSKiller

Podaj raporty z nich. Tu jednak niekoniecznie coś może zostać znalezione, bo robiłeś to:

 

 

Postanowiłem więc skorzystać z punktu przywracania systemu i cofnąłem do daty 28.11.2012.

 

Przywracanie systemu to silny proces (cień woluminu nakładany). Jeśli była wcześniej infekcja, mogła zostać całkowicie usunięta tą operacją.

 

 

Niestety od tego czasu komputer już muli totalnie. Włącza się 20 minut a na każde kliknięcie gdziekolwiek trzeba czekać dziesięć razy dłużej. Internet działa fatalnie. Z każdym uruchomionym programem trzeba postępować jak z jajkiem, bo w przeciwnym razie obok nazwy pojawia się niesławne "not responding" i wiesza się na kilka minut). Błąd na początku się nie pojawiał, ale teraz znów wyskakuje. W czasie kiedy piszę tego posta zdążył pojawić się dwukrotnie.

 

Tu jeszcze jako podejrzany nasuwa się Norton Internet Security. Testowo odinstaluj.

 

 

aha, no i jeśli już mam zgrane wszystkie najważniejsze dane to zastanawiam się nad użyciem combofixa. Jeśli coś się posypie to w domu jest drugi komputer z którego mogę ewentualnie pisać.

 

Na razie brak podstaw do uruchomienia. To jest program do usuwania określonych infekcji a nie naprawy wszystkiego jak leci.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

ok, chwilka. Dodam, że Action Center pokazuje problem ze Spyware and Unwanted software protection" po czym pyta czy włączyć Nortona a Norton jest włączony. Kiedy klikam "włącz Nortona" pokazuje się strona główna antywirusa, ale wiadomość z Action Center nie znika.

 

Pozdrawiam

 

ps. niestety nie zdążę zrobić tego teraz, ponieważ muszę akurat wyjść. W przeciągu 3 godzin dodam wszystko...

Odnośnik do komentarza

No więc tak:

 

- odinstalowałem Spybota i Nortona. Po deinstalacji Nortona nie ma poprawy jeśli chodzi o szybkość reagowania komputera.

- zrobiłem skan OTL. Napisałaś, że nie była zaznaczona opcja "Użyj filtrowania" w opcji "Rejestr-skan" dodatkowy a była, więc nie wiem dlaczego tak się stało. Za to nie zaznaczyłem ptaszkiem opcji które powinny być za co przepraszam.

- niestety przez to, że komputer tak wolno działa udało mi się póki co zrobić skany z dwóch podanych przez ciebie programów - Rogue Killer i Malwarebytes powykrywały zagrożenia. Kasperskyego uruchomię w nocy, po pracy bo teraz nie mam szans tego zrobić, nie zdążę. Dodam, że po restarcie koniecznym po użyciu Malwarebytes komputer chodzi jeszcze gorzej...

OTL.Txt

Extras.Txt

RKreport1_S_12052012_02d1324.txt

mbar-log-2012-12-05 (13-43-40).txt

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie: czy ten tytułowy komunikat "Windows detected a hard disk problem" w ogóle się jeszcze pojawia po użyciu Przywracania systemu? Skanery nic ciekawego nie wykryły. W TDSSKiller brak infekcji, to są usługi Alcohola. W MBAR (nawiasem mówiąc inny program niż zalecony użyty, to miało być Malwarebytes' Anti-Malware a nie Malwarebytes Anti-Rootkit) to o czym mówiłam na początku (i czego czyszczenie odwlekłam jako mniej istotne): adware vShare (tak, to ta wtyczka video, robi bajzel w systemie). Jedyne co ja widzę od początku to adware a nie żadne trojany, a działania MBAR to za mało. Doczyść śmietnisko:

 

1. Przez Panel sterowania odinstaluj adware DealPly, vShare.tv plugin 1.3.

 

2. Wyczyść Firefox: menu Pomoc > Informacje dla pomocy technicznej > Zresetuj program Firefox.

 

3. Uruchom AdwCleaner i zastosuj Delete. Na dysku C powstanie log z usuwania.

 

4. Skoryguj wpisy Internet Explorer po użyciu AdwCleaner. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

Windows Registry Editor Version 5.00
 
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Default_Page_URL"=-
"Start Page"="about:blank"
 
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Default_Page_URL"=-
"Start Page"="about:blank"
 
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
"DefaultScope"="{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}"
 
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
"DefaultScope"="{73B2CFF1-C1E9-4675-948A-A96590787F85}"
 
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes]
"DefaultScope"="{73B2CFF1-C1E9-4675-948A-A96590787F85}"
 
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}]
 
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{B0BF2D9E-2317-4417-AB91-2C5E47DAFCEF}]
 
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{c1d89ae7-449d-4929-b24b-fded04adbe06}]
 
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{c1d89ae7-449d-4929-b24b-fded04adbe06}]

 

Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > Ustaw rozszerzenie na Wszystkie pliki > Zapisz jako FIX.REG

 

Kliknij prawym na plik i z menu wybierz opcję Scal. Potwierdź import do rejestru.

 

5. Zrób nowy log OTL z opcji Skanuj (już bez Extras). Dołącz log utworzony przez AdwCleaner.

 

 

 

- odinstalowałem Spybota i Nortona. Po deinstalacji Nortona nie ma poprawy jeśli chodzi o szybkość reagowania komputera.

 

W ostatnim logu OTL nadal widzę wpisy od Norton Backup:

 

========== Services (SafeList) ========== 

 

SRV - [2010-06-01 06:31:28 | 002,804,568 | ---- | M] (Symantec Corporation) [Auto | Running] -- C:\Program Files (x86)\Symantec\Norton Online Backup\NOBuAgent.exe -- (NOBU)

 

Uruchom Autoruns i w karcie Services odptaszkuj uruchamianie tego.

 

 

- niestety przez to, że komputer tak wolno działa

 

W logu OTL Extras są błędy zawieszania się usług buforu czcionek oraz Windows Update:

 

Error - 2012-12-04 20:29:41 | Computer Name = Sylwia-PC | Source = Service Control Manager | ID = 7022

Description = The Windows Update service hung on starting.

 

Error - 2012-12-05 08:16:14 | Computer Name = Sylwia-PC | Source = Service Control Manager | ID = 7022

Description = The Windows Font Cache Service service hung on starting.

 

Trudno stwierdzić czy te błędy to tylko konsekwencja wieszania systemu z całkiem innego powodu, czy przyczyna podstawowa. Prewencyjnie wykonaj te działania:

 

1. Przeładowanie cache czcionek: Start > w polu szukania wpisz services.msc > z prawokliku Uruchom jako Administrator > dwuklik na usługę o nazwie Usług systemu Windows buforowania czcionek (tak, nazwa ma literówkę, to błąd polskiego tłumaczenia Windows 7) i zatrzymaj ją. Następnie wejdź do katalogu C:\Windows\ServiceProfiles\LocalService\AppData\Local i skasuj stamtąd wszystkie pliki o modelu nazwy FontCache*.dat.

 

2. Reset komponentów Windows Update: KLIK.

 

3. Zresetuj system. Sprawdź czy jest poprawa, choć ja wątpię.

 

 

Error - 2012-12-05 08:10:18 | Computer Name = Sylwia-PC | Source = Application Popup | ID = 1060

Description = \SystemRoot\SysWow64\Drivers\ASAPIW2K.sys has been blocked from loading

due to incompatibility with this system. Please contact your software vendor for

a compatible version of the driver.

 

Jest i ten błąd, ale ma nikłe znaczenie, Windows blokuje archaiczny sterownik Pinaccle:

 

DRV - [2003-11-28 17:34:40 | 000,011,264 | ---- | M] (Pinnacle Systems GmbH) [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\Windows\SysWOW64\drivers\asapiW2k.sys -- (ASAPIW2K)

 

Start > w polu szukania wpisz cmd > z prawokliku Uruchom jako Administrator > wklep komendę sc delete ASAPIW2K a po jej wykonaniu usuń powiązany plik z dysku.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie: czy ten tytułowy komunikat "Windows detected a hard disk problem" w ogóle się jeszcze pojawia po użyciu Przywracania systemu?

 

Tak, błąd pokazuje się cały czas.

 

1. DealPly, vShare.tv plugin 1.3 odinstalowane

2. Firefox zresetowany

3. AdwCleaner użyty. Zamieszczam log

4. Podany wpis w rejestrze skorygowany

5. Wykonany i dodany log OTL

6. Autoruns użyty, Norton Backup wyłączony

7. Wszystkie kroki związane z buforowaniem czcionek wykonane

8. Reset komponentów Windows Update wykonany programem Fix WU

9. Jeśli chodzi o blokowanie archaicznego sterownika Pinaccle to nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo wszystkie kroki wykonałem i pokazało się potwierdzenie "DeleteService SUCCESS". Napisałaś jednak jeszcze, że po wykonaniu komendy usunąć plik z dysku, ale gdzie go szukać? Czy chodziło o usunięcie komendą a "DeleteService SUCCESS" to potwierdzenie usunięcia z dysku i na tym koniec?

 

Niestety, błąd pokazuje się w dalszym ciągu a komputer wciąż muli. Pachnie formatem :/ Czy możliwe jest, że faktycznie dysk jest uszkodzony i stąd te wszystkie dolegliwości?

AdwCleanerS1.txt

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza

Dziś dalszy ciąg sagi.

 

Najpierw komputer przestał widzieć płyty i nie widzi w dalszym ciągu chociaż słychać, że napęd działa.

Po restarcie pojawił się komunikat: "operating system not found".

Po kolejnym resecie system się włączył, ale CD-Rom niewidoczny. Laptop wskazuje na problem z napędem CD-Rom i chce go instalować, ale nie daje rady. Pojawia się komunikat, że instalowanie zakończyło się niepowodzeniem.

Odnośnik do komentarza

Na razie zostawiam ocenę OTL i AdwCleaner, bo wchodzi tu całkiem inny etap:

 

 

Po restarcie pojawił się komunikat: "operating system not found".

 

"Windows detected a hard disk problem" = tu się zaczyna nasuwać, że może to być komunikat rzeczywisty... Problem z dyskiem twardym wyjaśniałby zamulenie oraz utratę kontaktu przy bootowaniu.

 

Załóż temat w dziale Hardware z pełną specyfikacją sprzętową oraz wynikami skanu+SMART dysku zrobionymi za pomocą MHDD. Zobaczymy co wyjdzie z analizy.

 

 

 

.

Edytowane przez picasso
1.02.2013 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...