Skocz do zawartości

Awaria napędu w laptopie: często nie widzi płyt CD/DVD


ktr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, od niedawna laptop często nie czyta / nie widzi płyt CD i DVD. Laptop Acer Aspire 5720Z, WinXP Pro SP3 PL. Nazwa mojego napędu płyt CD/DVD:

a. dane z biosa: MATSHITA DVD-RAM UJ-850S

b. dane z Everest Home Edition: napęd dysków optycznych: HV2944Z AFM851U SCSI CdRom Device

 

W Panelu Sterowania w Menedżerze urządzeń, a także w Moim komputerze czasem jest OK i widać napęd, a czasem po prostu znika, nie ma go i nie mogę wtedy korzystać z płyt. Laptop nie ma nawet 4 lat.

 

Testy z bootowaniem z płyty CD pozytywne, tzn. mogę bootować kompa z płyty.

 

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...

Ad. 1: przeinstalowałem sterowniki do chipsetu - nie pomogło

Ad. 2: przeczyściłem optykę napędu (nie pomogło) - gdyby to była optyka to bootowanie chyba też by czasem działało, a czasem nie... więc to raczej nie o to chodzi

Ad. 3: nie rozumiem, jeśli chodzi o aktualizację bios-u to robiłem to jakieś pół roku temu, także mam nowy biosik (więc to nie ta przyczyna). Chyba, że chodzi o jakiś inny bios, "bios cd/dvd" - ale chyba takiego nie ma. Nie wiem, jestem laikiem więc proszę o precyzyjne instrukcje / porady:)

Odnośnik do komentarza

A co ma bateria do napędu CD/DVD??? Proszę o łopatologiczne i precyzyjne odpowiedzi, gdyż jestem laikiem:)

 

Co do uaktualnienia firmware (biosu) napędu to dziś skorzystam z linku i uaktualnię - dam znać, czy pomogło.

 

Chciałem skorzystać z linku do biosa napędu, ale wyskoczył komunikat, że trzeba się zarejestrować. Więc się zarejestrowałem - miałem po 10 min dostać maila z linkiem aktywacyjnym, minęło kilka godzin a nie dostałem jeszcze tego maila. Także na razie nie udało mi sie jeszcze wykonać tej operacji.

Odnośnik do komentarza

1. Sam próbowałem, ale za każdym razem ściągałem złą wersję...

2. Podana przez Ciebie jest także zła... najpierw z 10 razy musiałem klikać OK, chociaż szuflada była otwarta (screen1), a późnie wyskoczył komunikat, że to nie jest wersja dla mojego napędu (screen2) - to jest dla Sony Vaio.

 

Siłą rzeczy to nie pomogło.

post-730-072803100 1285532975_thumb.jpg

post-730-066630300 1285532987_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Mozesz spróbować sciagnać firmware z tej strony KLIK. Ogólnie, jest masowy problem z tymi nagrywarkami. Wiekszość ludzi rezygnuje i wymienia napęd. Zresztą, co to za sprzęt, do którego producent nie aktualizuje firmware.

Druga sprawa, która przychodzi mi do głowy - program do nagrywania. Jakiego używasz? Może się okazać, że zmiana oprogramowania rozwiąże problem.

Osobiście, jak wszystkie pomysły zawiodą, wymieniłbym napęd.

Odnośnik do komentarza
Zaczynam się zastanawiać nad wymianą napędu... pytanie, czy na taki sam, czy lepiej na jakiś inny

 

Niech cię ręka boska broni wymieniać napęd na taki sam. Jaki jest sens instalować takie samo ustrojstwo.

Nie sądze zeby wymiana napedu CD była skomplikowana. Zorientuj się w serwisie. Polecam napedy samsunga.

Poczekaj na opinie innych, albo założ osobny temat w dziale Hardware dotyczący wymiany.

Odnośnik do komentarza

Powiem krótko mam ten sam problem, borykam się z nim już dobre rok czasu, trochę zaniedbałem sprawę bo laptop jeszcze był na gwarancji. Dzwoniłem do HP, jak powiedziałam co zrobiłem i jakie są objawy powiedzieli, że napęd kwalifikuje się do wymiany, mogłem wysłać na drugi dzień po zgłoszeniu a ja zwlekałem bo ciągle coś a teraz już muszę na własną rękę..Czyli koszt około 150 zł napęd + wymiana w serwisie.

jak bym chciał poza gwarancyjne w autoryzowany serwisie HP to koszt takiej wymiany 800 zł

A teraz jak bym miał fundusze kupił bym LG albo Sony

Odnośnik do komentarza

Zaczynam się zastanawiać nad wymianą napędu... pytanie, czy na taki sam, czy lepiej na jakiś inny - jaki polecacie do mojego laptopa? Czy to jest prosta operacja? Czy trzeba rozkręcać całego laptopa? I żeby to pasowało... a nie np. będzie efekt spasowania jak w 20 letnim "bezwypadkowym" bmw:)

Napęd zależy w jakim laptopie się wymienia bo np w moim starym laptopie ( Acer Aspire 9300 ) wystarczyło jedną śrubkę odkręcić ( poszukaj od spodu w okolicach napędu śrubki jak jest to ją wykręć pociągnij za napęd który musi być otwarty bo inaczej nie wiem jak go wyjmiesz ^^ i już ładnie wychodzi :)

 

a takiego samego to jest bez sensu jak już wspomniano tam wyżej bo na 99% by było to samo co teraz

Odnośnik do komentarza

Słuchajcie, to nie ma co się z tym ustrojstwem mordować, kupię sobie napęd i skoro mówicie, że to takie proste to sam go sobie wymienie - a co!:) a kupię może coś na allegro - nie ma co tracić czasu na truposza:) Dzięki za wszelkie rady, jakby ktoś przypadkiem wiedział jeszcze którą to "jedną" śrubkę wykręcić to bardzo by się przydało.

Odnośnik do komentarza

Słuchajcie, to nie ma co się z tym ustrojstwem mordować, kupię sobie napęd i skoro mówicie, że to takie proste to sam go sobie wymienie - a co!:) a kupię może coś na allegro - nie ma co tracić czasu na truposza:) Dzięki za wszelkie rady, jakby ktoś przypadkiem wiedział jeszcze którą to "jedną" śrubkę wykręcić to bardzo by się przydało.

 

daj fotkę laptopa od spodu to może wtedy ci bardziej wskażę ;)

Odnośnik do komentarza

Wyjęcie jest bardzo proste, trzeba:

- uchylić szufladę (to później pomoże wyjąć napęd), odłączyć od prądu i wyjąć baterię

- przewrócić go spodem do góry

- odkręcić 3 śrubki by zdjąć "klapkę" przysłaniającą m.in. RAM, wiatraczek

- jest tam 1 śrubka, która trzyma napęd CD/DVD: mniej więcej tam, gdzie na oko powinien kończyć się napęd CD/DVD

- po odkręceniu śrubki ładnie wychodzi

 

Mam wyjęty, kupię dziś lub jutro coś na allegro i podmienię:) Ciekawe, czy wystarczy wsadzić to coś nowego, co przyjdzie, czy też będzie trzeba coś przekładać "do matki", czy do starej "szuflady", aby pasowało?

 

PS. Który napęd polecalibyście do mojego laptopa? Oto kilka pozycji:

1. http://allegro.pl/nowa-nagrywarka-toshiba-samsung-dvd-rw-ata-ide-i1253878352.html

2. http://allegro.pl/nowy-pioneer-dvr-k17-multi-ide-ata-12m-gw-fvat-i1243846346.html

3. http://allegro.pl/nowy-panasonic-uj-840-multi-ide-ata-1rok-gw-fv-i1243846386.html

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...