Skocz do zawartości

Konfiguracja widoczności zasobów na dwóch ruterach - jak?


pawelkw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Napotkałem na dość karkołomne zagadnienie i zastanawiam się czy jest możliwe jakiekolwiek jego rozwiązanie.

Mam sieć skonfigurowaną na dwóch ruterach:

PIERWSZY: TPlink TL-WR1043ND

  • zainstalowany "za" modemem
  • wifi aktywne, dostęp jedynie dla określonych komputerów (filtrowanie mac)

DRUGI: TPlink TL-WR543G

  • zainstalowany "za" pierwszym ruterem
  • wifi dostępne dla wszystkich

Teraz główna część - staram się skonfigurować drugi ruter w taki sposób aby pozwalał po podpięciu jedynie na dostęp do sieci WWW, bez możliwości monitorowania zasobów spod pierwszego rutera (widoczne komputery / udostępnione pliki)

Docelowo taka opcja miałaby ukrywać wszystkie urządzenia komunikujące się z pierwszym ruterem, tak aby użytkownicy pracujący na drugim nie mieli żadnej możliwości dostępu do przechowywanych "tam" plików (np przy użyciu netscan'a)

 

Czy istnieje jakaś realna możliwość skonfigurowania tego tak aby nie zmieniać kolejności ruterów, nie ingerować bezpośrednio w urządzenia pracujące "pod" pierwszym ruterem (z wyjątkiem drugiego rutera) i nie być skazanym na każdorazową ingerencję w urządzenia mające się podłączać pod drugi ruter?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Skonfiguruj dwie osobne podsieci. Jedną na TL-WR543G (np. 192.168.0.0/24) i z niej przez DHCP przydzielaj adresy swoim komputerom w WiFi. Ustaw interfejs WAN na pobieranie adresu z DHCP z TL-WR1043ND albo przypisz statyczny (z podsieci tworzonej przez ten pierwszy router, np. 192.168.1.0/24). Ustaw bramę domyślną na adres TL-WR1043ND, który ma w podsieci 192.168.1.0/24. W teorii powinieneś stracić teraz dostęp do hostów, które są podpięte do pierwszego routera i będą w podsieci 192.168.1.0/24. W praktyce, jeśli to nie zadziała, bo na pierwszym routerze jest odpalony jakiś dynamiczny routing, to w instrukcji do TL-WR1043ND gdzieś ok. strony 70 jest opis mechanizmu Access Control, który pozwala na ukrywanie hostów: http://www.tp-link.com/Resources/document/TL-WR1043ND_V1_User_Guide.pdf

 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za pomoc. Postaram się powalczyć z tym w poniedziałek. Jeśli nie uda się opcja z konfiguracją pierwszego routera (spięty z dużą ilością PC o stałych adresach filtrowanych po mac) być może uda się zmusić Access Control by traktował wybrane zasoby po stronie 1043nd jak domeny i blokował dostęp od strony routera 543n.

Na mój rozum powinna być możliwość zablokowania dostępu z 1043nd dla 543n po adresie tego drugiego (192.168.3.101)

Dam znać co/czy się udało.

 

 

Jednak nie udało się. Nie mogę zmienić "miejsca" dla routera 1043nd (np przepiąć 543n przed niego) ani też edytować jego ustawień, ponieważ jest dość mocno skonfigurowany do pracy z oprogramowaniem monitoringu i wymiany danych.

 

Jedyna opcja to najwyraźniej skonfigurowanie komputerów aby udostępniały pliki wyłącznie na "hasło"

Edytowane przez pawelkw
Odnośnik do komentarza

Jednak udało się zablokować dostęp. Załączyłem szkic z opisem sieci i adresów. Użyłem mechanizmu Access Control tak aby dla wszystkich urządzeń podłączonych do nieporządanego routera blokował dostęp do adresów IP znajdujących się za routerami które chciałem zabezpieczyć, niezależnie od użytego portu (wybrałem zakres od 1 - 5000)

Na chwilę obecną zabezpieczenie działa. Zapytania o urządzenia podają brak wyników (testowałem m. in. Netscanem) a ponadto próba dostania się bezpośrednio do konkretnego adresu z zakresu chronionych skutkuje zerwaniem połączenia dla urządzeń z których pada zapytanie.

Dziękuję za pomoc.

post-8608-0-83136500-1353163964_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Ok. Zamykam temat jako rozwiązany w takim razie.

 

I taka prośba na przyszłość: edytowanie postów powoduje, że nie mam pojęcia o tym, że ktoś odpisał. Jeżeli jest coś ważnego do dodania, a dotychczasowy ostatni post informuje "napiszę później, co to dało", to najlepiej pisać nowy pod stopem. Przyjdę, przeczytam, zepnę w jeden i odpowiem. A tak, to nawet nie wiem, czy ktoś coś zrobił. To taka drobna uwaga do wszystkich. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...