Skocz do zawartości

Wydajność Windows 7 vs Windows XP


ziomus1233454

Rekomendowane odpowiedzi

Elo mam mały dylemat.. bo posiadam opcji aktualizacji xpka home do 7 home premium .. i teraz mam problem a mianowicie chodzi o wydajność w grach i systemu :P

 

bo na starym laptopie (Amd 2.2 ghz x1, 2 gb ram ddr2, geforce go 7300) gry chodziły duuużo gorzej ...

 

Obecny komp :

 

Zasilacz: Bequiet! 530w

Palit Gtx 460 768 mb DDR5 Dx11

3 GB ram DDR2 800 mhz kingston i hynix

HDD : 160 gb ale bedzie niedlugo 1 Tera

Proc: Intel Pentium D 3ghz x2

 

oraz jak juz bedzie na tak to co brać x32 czy x64

 

oraz jaka różnica tych systemów bo wiem jedynie że 64 bit to obsługa do 64 gb ram chyba i ultimate do 128 gb

 

x32 ma chyba tylko 3.5 albo 3.25 ... jak bym dokupił jeszcze 1 gb ram to chyba x64 musze co nie ?

 

oraz najlepiej zalety i wady sevena

Niby troche wiem o tym ale wolę rady jakiś profesjonalistów ;)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

jedni polecaja xp, inni sevena to sie pytam :P

 

Akurat posiadam

 

Xp Home sp3 Orginal box .. ale on mnie co dziennie albo co 2 atakuje bsodami Page_fault_in_nonpaged_area

 

a plik to od dzwieku ;d RTHdaudio.sys ma problemy.

 

seven jest cięższy w takim razie..

 

ale xp już chyba powoli umiera.. już powoli kończą wsparcie ;/

 

ja do tego kompa co mam to stery musiałem szukać po stronach chipsetu,realtek itp

 

na stronie compaq tylko vista/7

 

skoro przymuł to nie wiem sam czekam na opinie innych ;p

 

w sevenie jest Dx 11 i to własnie mnie troche zacheca .. bo moj gtx ma Dx 11

a xp tylko 9

czy to żadnej różnicy nie ma?

Odnośnik do komentarza

Wykonaj skanowanie wszystkich partycji w poszukiwaniu błędów (chkdsk /r) pobierz obraz płyty Memtest86 wypal go na CD, wykonaj boota z napędu optycznego i wykonaj kilka przebiegów testu sprawdzając czy nie sypie błędami, w podanej przez Ciebie konfiguracji procesor i tak zawsze będzie zaniżał możliwości karty graficznej (wąskie gardło przy nowych wymagających tytułach). I dla ścisłości x64 umożliwia obsługę do 192GB RAM (Windows 7 Home Premium do 16 GB, Windows 7 Home Basic do 8 GB).

Odnośnik do komentarza

Przy tym zastawie radzę zdecydowanie W7 x64. Wersja wg potrzeb.

Tylko zainstaluj na sporej partycji z powodu winsxs - znacznie rośnie w czasie i narazie nie znam sposobu uniknięcia tego problemu.

 

BTW

 

@Anonim2

Czasem widzę gościa, który dogina Syrenką 103 i nawet jest ładna i zadbana (rury chrom z przodu) tylko prawie rowermani go wyprzedzają. Ale fakt - facet jeździ.

Zobacz na opis działu XP.

Windows XP

 

"Wsparcie dla "dinozaura"."

Odnośnik do komentarza

partycja 200/300 gb wystarczy?

Może być mniej np 100/400 lub 150/350. Wszystko zależy od tego ile programów, gier itp masz zamiar zainstalować na partycji systemowej.

MS Office domyslnie instaluje tam MSOCache, dodaj 10% pojemności dysku - domyślne na System Volume Information.

Domyślnie pliki w Moje Dokumenty są na partycji systemowej, wszelkie Tempy również (oczywiście jeżeli tego nie zmienisz). Pliki na pulpicie też są na C:\ itp itd

Mój W7 Pro x64 zainstalowany w czerwcu br ma prawie 17 GB (sam katalog Windows). Powyższe katalogi mam na innym dysku włącznie z Temporary Internet Files itp.

 

Przemyśl to wszystko.

Odnośnik do komentarza

A po co instalować programy i gry na partycji systemowej? Stworzenie oddzielnej partycji na programy i gry ma tylko same plusy. W przypadku reinstalacji, 60% programów działa u mnie bez instalowania. Co najwyżej trzeba skonfigurować. Gry i inne cięższe aplikacje nie zadziałają - trzeba usunąć ręcznie folder aplikacji i zainstalować ponownie.

MSOCache jest pakowane na partycję z największą ilością wolnego miejsca. Na tempy też mam oddzielną, niewielką partycję - tak, żeby stale zapisywane i usuwane pliki tymczasowe nie prowadziły do fragmentacji plików systemowych. Moje dokumenty od zawsze mam przerzucone na innej partycji. Tak samo folder pulpit.

Na partycji systemowej instaluję tylko programy krytyczne (antywirusy, emulatory napędów itp, programy do wypalania płyt).

 

Proponowałbym tak:

C: Systemowa - jakieś 40 GB

D: Temp i pamięć wirtualna - najlepiej z 8 GB

E: Programy - na niej instalować oprogramowanie i gry - wedle potrzeb, tyle ile będzie trzeba. U mnie 100 GB daje radę.

F: Dokumenty - pozostała przestrzeń.

 

ale jeżeli nie ma konieczności, to po co zmieniać?

A kiedy to niby jest konieczność? Ludzie mają jakieś dziwne podejście. Nowy system, to nie tyko ładniejszy wygląd. To większe bezpieczeństwo, lepsza zgodność z nowymi technologiami, nowe rozwiązania, zgodność z nowymi standardami. Na co komu np. karta z obsługą DX11, skoro XP obsługuje max. DX9?! Konieczność jest taka, żeby mieć nowoczesny system. XP ma juz prawie 10 lat i rodził się w czasach, gdy na rynku wypasem był Pentium 3, 128 MB RAM, HDD 30 GB i GF 2.

Odnośnik do komentarza

@dejko

Całkowicie popieram. Jest tylko jeden problem.

 

Programy, których nie można skonfigurować w trakcie instalacji lub brak możliwości modyfikacji ustawień domyślnych.

Przykład: Google Earth. Nie potrafię mu wywalić domyślnej lokalizacji Cache bez ingerencji w rejestr.

To tylko przykład, że należy mieć pewną rezerwę pojemności dysku.

 

Dodatkowo plik wymiany (zmiana lokalizacji przy jednym dysku fizycznym jest bezsensowna i szkodliwa), plik hibernacji (domyślny - jeżeli nie jest wyłączona).

Rezerwa jest również konieczna dla operacji związanych z defragmentacją i innymi podobnymi działaniami.

To tylko podstawowe informacje.

Odnośnik do komentarza

Pentium Dual core 1.8 jest lepsze od mojego pentiuma D 3 ghz

LOL nie wiedzialem

myslalem ze mam lepszego od core 2 duo 2 ghz ale jednak sie mylilem skoro pentium dual core jest starszy od core 2 duo ...

a co dopiero penitum d ...

 

to musze plyte glowna i jakiegos quada wepchac ehh...

 

Quady to bardziej polecacie Amd Phenon czy Core 2 quad ?

 

zawsze sie zastanawiałem co wkoncu lepsze

amd dużo tańszy ale ponoc wydajnosc jest podobna więc..

 

zależy mi aby było to tanie

Odnośnik do komentarza

@ Anonim3

sorka źle napisałem z rozpędu.. miałem na mysli ze moj jest gorszy

chyba dało sie to wywnioskowac po tym ze o core 2 duo mowilem ze moze byc lepsze ..

ale dzieki za uwage nastepnym razem bede uwazniej pisał :D

 

@ dejko

 

a po co mi pamięc wirtualna jak mam 3 gb ram ona jest nie potrzebna... ramu mam sporo więc po co dysk ma zajmowac?

 

a xp racja ale dla scisłości wyszedł w 2001 roku więc ma 9 lat

pamiętam jak na xpku miałem kompa z Duron 900 mhz , 512 ram, 30 hdd , i geforce 2 titanium

i działał dobrze ale jak te łaty to na dysku miejsca nie bylo itp

jakoś się do niego przyzwyczaiłem przez tyle lat ale raczej bedzie przesiadka na sevena ;p

 

wiecie na jakiej zasadzie polegaja aktualizacje do sevena np :

http://allegro.pl/windows-7-pl-box-upgrade-dla-xp-i-visty-fv-wys-24h-i1220357681.html

 

bo mam obecnie Org XP Home Box..

 

oraz nalepke visty na kompie ale poprzedni wlasciciel usunął recovery

Odnośnik do komentarza

a po co mi pamięc wirtualna jak mam 3 gb ram ona jest nie potrzebna... ramu mam sporo więc po co dysk ma zajmowac?

Jak zainstalujesz Windows 7 i będziesz chciał na komputerze robić coś bardziej ambitnego niż formatowanie tekstu w Wordzie, to się dowiesz. Kupiłeś mocna kartę chyba nie po to, żeby grać w pasjansa - a gry swoje potrzebują. Zawsze lepiej mieć niż nie mieć i psuć sobie zabawę komunikatami systemu o braku pamięci.

 

a xp racja ale dla scisłości wyszedł w 2001 roku więc ma 9 lat

No to faktycznie zmienia postać rzeczy...

 

i działał dobrze ale jak te łaty to na dysku miejsca nie bylo itp

Działał dobrze, bo to było kilka lat temu. Obecnie problemem nie jest system, tylko programy które na nim uruchamiasz. Chodził dobrze, bo GG zajmowało 8 MB, a nie 128 MB, Winamp 5 MB a nie 50 MB, przeglądarka 4 MB, a nie 140 MB - był lżejszy antywirus, mniej flashów, javy i innych takich.

Odnośnik do komentarza

dobra zainstalowalem sevena ultimate x32 jako drugi system i jest ok..

nie wszystko mi chodzi na sevenie wiec xpka zostawilem ^^

Stery sam wykryl jedynie do grafiki z plyty puscilem..

 

jak kupie wiekszy dysk to porobie te partycje na tempy itp bo narazie mam 1x 120 i 1x160

nie partycje tylko 2 dyski twarde w kompie..

 

partycje mam 4 (3x 50 gb ) i 1 x 120

 

i o dziwo kaspersky nie zamula na sevenie systemu jak to bylo na xpku :)

 

tak propo jak bym wymienił płytę główna , procka i ram na ddr3 to bym musiał cały system stawiac na nogi czy ożyje ten co jest póki co ?

bo na innym kompie system z innego nie dziala ale takim sposobem nie wiem .. ?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...