Skocz do zawartości

Zmodyfikowana płyta XP a funkcja naprawy


covo

Rekomendowane odpowiedzi

(od razu uprzedze: owszem, mam leg. XP)

kiedys musialem z powodu b.slabego laptopa znalezc jakas dobra, a okrojona wersje xp i zamiast wykonac ja calkowicie wlasnorecznie - skorzystalem z sieciowego gotowca -> powerxp. Nawiasem mowiac: wykonane z glowa, w zasadzie - znakomicie. Ma to cudo wszakze jedna wade i stad pytanie ponizsze:

 

jak do zmodyfikowanej plyty z systemem xp dodac (majac swoja wersje pelnej cd z systemem) mozliwosc naprawy systemu przy pomocy tej zmodyfikowanej cd (wiadomo, o co chodzi: naprawa xp za pomoca tzw. drugiego "R")?

 

Pytam, bo moze tylko z rozpedu wykrojono te mozliwosc, a moze... moze tak musi byc, bo kazda taka preparacja to sprawia...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
jak do zmodyfikowanej plyty z systemem xp dodac (majac swoja wersje pelnej cd z systemem) mozliwosc naprawy systemu przy pomocy tej zmodyfikowanej cd (wiadomo, o co chodzi: naprawa xp za pomoca tzw. drugiego "R")?

 

Pełna płytka z systemem nie ma tu znaczenia i nie pomoże płytce zmodyfikowanej. Brak Reperacji to jest skutek uboczny używania w procesie instalacji Windows techniki Instalacji nienadzorowanej, specyfikowanej via plik odpowiedzi ...\i386\winnt.sif. Pełna automatyzacja wyklucza Reperację. Instalacja musiałaby zostać przestawiona na redukcję automatyki, częściowo lub całkowicie:

 

1. Modyfikacja pliku winnt.sif poprzez wycięcie z tego pliku całej sekcji [unattended]. Przykład:

 

[unattended]

UnattendMode=FullUnattended

UnattendSwitch="Yes"

OemPreinstall="Yes"

OemSkipEula="Yes"

FileSystem=*

WaitForReboot="No"

NoWaitAfterTextMode=1

NoWaitAfterGUIMode=1

DriverSigningPolicy=Ignore

NonDriverSigningPolicy=Ignore

Hibernation="No"

 

Jest to równe utracie określonej automatyzacji przy instalacji, ale nie da się pogodzić inaczej Instalacji nienadzorowanej z Reperacją.

 

2. Usunięcie pliku winnt.sif. Oczywiste co to znaczy, utrata wszystkich automatyzacji zawartych w pliku.

 

No cóż, PowerXP przestanie robić określone rzeczy automatycznie przy instalacji. Nie znam tej ... ekhm .. "dystrybucji", ale jeżeli autor zaplanował np. automatyczne wypełnianie dialogów, repartycjonowanie czy montaż sterowników, to ten mechanizm padnie po usunięciu automatyzacji, a ile padnie, to zależy już od tego co jest w pliku winnt.sif i która decyzja na jego temat zapadnie.

 

 

PS. I nie polecam cudzych przeróbek, potem są problemy ze znalezieniem przyczyny określonych błędów.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Pełna automatyzacja wyklucza Reperację. Instalacja musiałaby zostać przestawiona na redukcję automatyki, częściowo lub całkowicie:

 

1. Modyfikacja pliku winnt.sif poprzez wycięcie z tego pliku całej sekcji [unattended].

(...)

Jest to równe utracie określonej automatyzacji przy instalacji, ale nie da się pogodzić inaczej Instalacji nienadzorowanej z Reperacją

w powerxp ta sekcja wyglada tak:

 

[unattended]

UnattendMode=DefaultHide

UnattendSwitch="Yes"

OemPreinstall="No"

OemSkipEula="Yes"

FileSystem=*

WaitForReboot="No"

NoWaitAfterTextMode=1

NoWaitAfterGUIMode=1

DriverSigningPolicy=Ignore

NonDriverSigningPolicy=Ignore

Hibernation="No"

 

2. Usunięcie pliku winnt.sif. Oczywiste co to znaczy, utrata wszystkich automatyzacji zawartych w pliku.

(...)

No cóż, PowerXP przestanie robić określone rzeczy automatycznie przy instalacji. Nie znam tej ... ekhm .. "dystrybucji", ale jeżeli autor zaplanował np. automatyczne wypełnianie dialogów, repartycjonowanie czy montaż sterowników, to ten mechanizm padnie po usunięciu automatyzacji, a ile padnie, to zależy już od tego co jest w pliku winnt.sif i która decyzja na jego temat zapadnie.

natomiast caly plik winnt.sif jest w powerxp taki:

 

; Generated by nLite 1.3.5

[Data]

AutomaticUpdates="No"

Autopartition=0

MsDosInitiated=0

UnattendedInstall="Yes"

[unattended]

UnattendMode=DefaultHide

UnattendSwitch="Yes"

OemPreinstall="No"

OemSkipEula="Yes"

FileSystem=*

WaitForReboot="No"

NoWaitAfterTextMode=1

NoWaitAfterGUIMode=1

DriverSigningPolicy=Ignore

NonDriverSigningPolicy=Ignore

Hibernation="No"

[GuiUnattended]

EncryptedAdminPassword="No"

AutoLogon="Yes"

AdminPassword=*

TimeZone=100

OEMSkipRegional=1

OemSkipWelcome=1

[shell]

DefaultThemesOff="Yes"

DefaultStartPanelOff="Yes"

[Components]

[userData]

ProductKey="xxxxxxxxx"

ComputerName=xxxxxxxxx

FullName=xxxxxxxxxx

OrgName=xxxxxxxx

[RegionalSettings]

LanguageGroup=2

SystemLocale="0415"

UserLocale="0415"

UserLocale_DefaultUser="0415"

InputLocale="0415:00000415"

InputLocale_DefaultUser="0415:00000415"

[Networking]

InstallDefaultComponents="Yes"

[WindowsFirewall]

Profiles=WindowsFirewall.TurnOffFirewall

[WindowsFirewall.TurnOffFirewall]

Mode=0

[identification]

JoinWorkgroup="PX3"

 

Co o powyzszym sądzisz?

 

Czy to jest tak, ze jesli zamanipuluje sie plikiem winnt.sif (albo wytnie sie sekcje [unattended], albo caly plik), to przy bootowaniu z plyty pojawi sie tradycyjny niebieski ekran z wyborem "R" (a dokladnie: z mozliwoscia wyboru "drugiego R"), ale tez pojawią sie pewne pytania, ktorych nie bylo przy instalacji nienadzorowanej, w pierwszej wersji plyty?

Jesl tak - to pewnie lepsze wyciecie tylko sekcji, mniej pytan bedzie... Oczywiscie bladze na slepo w tych dywagacjach (btw: kiedys zabralem sie za nlite, ale cos mi ta plyta nie wychodzila az tak mala, poza tym: jednak trzeba wgryzc sie w temat bardziej, zeby z sensem wylaczac to i owo, do tego wszelkie sterowniki..., odpuscilem)

 

 

PS. I nie polecam cudzych przeróbek, potem są problemy ze znalezieniem przyczyny określonych błędów..

wiesz... najogolniej to masz racje, ryzyko jest; ale pierwej poczytalem o powerxp, do tego: zobaczylem, ze zrobione na podstawie tinyxp (a to ma juz tzw "ugruntowana" dobra opinie), naprawde musialem wziac cos chudszego jako system, laptop byl kiepskawy. Najogolniej mozna rzec, że powerxp sprawdza sie calkowicie, jesli sa awarie - to rodem z xp, nie z powerxp. Raczej.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Co o powyzszym sądzisz?

 

Czy to jest tak, ze jesli zamanipuluje sie plikiem winnt.sif (albo wytnie sie sekcje [unattended], albo caly plik), to przy bootowaniu z plyty pojawi sie tradycyjny niebieski ekran z wyborem "R" (a dokladnie: z mozliwoscia wyboru "drugiego R"), ale tez pojawią sie pewne pytania, ktorych nie bylo przy instalacji nienadzorowanej, w pierwszej wersji plyty?

Jesl tak - to pewnie lepsze wyciecie tylko sekcji, mniej pytan bedzie...

no wlasnie, picasso - wykonczymy konsultacje? :)

czy moze ktos dołączy i podpowie cos wieńczącego rozmowę?

thx

Odnośnik do komentarza

czy moze ktos dołączy i podpowie cos wieńczącego rozmowę?

a co tu można jeszcze powiedzieć, skoro odpowiedź padła

 

Pełna automatyzacja wyklucza Reperację. Instalacja musiałaby zostać przestawiona na redukcję automatyki, częściowo lub całkowicie:

 

1. Modyfikacja pliku winnt.sif poprzez wycięcie z tego pliku całej sekcji [unattended]. Przykład:

zmień sekcje na tą, która jest proponowana przez Picasso, stwórz nowy obraz płyty i startuj na wirtualu.

 

albo usń plik winnt.sif i bedziesz miał instalke bez automatu

Odnośnik do komentarza

zmień sekcje na tą, która jest proponowana przez Picasso, stwórz nowy obraz płyty i startuj na wirtualu.

albo usń plik winnt.sif i bedziesz miał instalke bez automatu

oczywiscie (z ciekawosci) moge wykonac bez problemu nawet dwie wersje cd, zobaczyc, co z kazda dzieje sie, chociaz zapewne najdogodniejsza jest / bedzie ta cd, z tylko zmieniona sekcja.

Ale szczegoly sprawy dla mnie sa wazne, bo raczej nieznane.

Wiec powiedzmy, ze Virtualbox. ok.

Proponujesz, zebym zdolnosc reperowania z tej plyty np. na VBoxie przetestowal? - z tym, że jesli na virtualu, to zdaje sie, ze nie zahacze stamtad o realnie teraz istniejaca instalacje xp (powerxp), nie bede jej reperowal probnie z poziomu virtuala... Chyba, ze czegos nie wiem, wiec pilnie slucham.

Raczej rozumiem to tak:

instaluje dla prob system powerxp na VBoxie. I widze, jak to przebiega, o co pyta plyta itp itd (a dotad nie pytala) No i jest zainstalowany system.

I teraz: jak mam sprawdzic jego "reperowalnosc" przy pomocy tej zmienionej plyty? Tzn jak mam... zabootowac z tej plyty na VBoxie? Troche nie czuje sprawy. Standardowo zainstalowany system na hdd, bootowalna cd, reperacja - to wiem, jak przebiega, ale system na virtualu, bootowanie na virtualu...

mozesz troche rozswietlic mroki sprawy?

Odnośnik do komentarza

Proponujesz, zebym zdolnosc reperowania z tej plyty np. na VBoxie przetestowal? - z tym, że jesli na virtualu, to zdaje sie, ze nie zahacze stamtad o realnie teraz istniejaca instalacje xp (powerxp), nie bede jej reperowal probnie z poziomu virtuala... Chyba, ze czegos nie wiem, wiec pilnie slucham.

Ja rozumiem to tak: teraz nie widzisz opcji naprawy w czasie instalacji?

 

Jak usuniesz plik lub go zmodyfikujesz opcja powinna się pojawić. Po to jest virutalbox, żebyś sobie sprawdził różne wersje instalki. A płytka do nagrań to najlepij CD-RW

 

I teraz: jak mam sprawdzic jego "reperowalnosc" przy pomocy tej zmienionej plyty?

Jak zainstalujesz wirtualny xp, ten zmienony przez Ciebie, i bedziesz miał opcję naprawy, wtedy możesz tą płytką naprawiać system na twardym dysku.

Odnośnik do komentarza

Ja rozumiem to tak: teraz nie widzisz opcji naprawy w czasie instalacji?

dokladnie tak jest;

po zabootowaniu z tej plyty od razu mam mozliwosc dzialania na juz istniejacych partycjach - np. zlikwidowac (albo raczej sformatowac, juz nie pamietam) istniejaca i zainstalowac na niej xp, co akurat srednio mnie interesuje; nie ma po prostu - JAK PISALEM - tego "drugiego R" (jesli wiesz, o co mi chopdzi, skrotowcem posluguje sie :)

 

Po to jest virutalbox, żebyś sobie sprawdził różne wersje instalki. A płytka do nagrań to najlepij CD-RW?

dyć to wlasnie napisalem :) by sprawdzic, potestowac, ok. a wypale dvd-rw,tak nawiasem. why not?

 

Jak zainstalujesz wirtualny xp, ten zmienony przez Ciebie, i bedziesz miał opcję naprawy, wtedy możesz tą płytką naprawiać system na twardym dysku.

i o to wlasnie pytam.

Czyli: jak sprawdzic na wirtualnie zainstalowanym systemie (power)xp. ze plyta ma zdolnosc naprawiania systemu (najpierw wirtualnego, na tym testuje)? Odpalam VBox / system testowy na nim / i co dalej? W standardowych okolicznosciach naprawa odbywa sie po zabootowaniu z cd, systemu nie oglada sie przy tym na oczy, ale jak to jest w sytuacji wirtualnej, czyli jak "zabootowac" plyte tak, by mozna bylo reperowac system wirt. bez ogladania go?

Odnośnik do komentarza
Czy to jest tak, ze jesli zamanipuluje sie plikiem winnt.sif (albo wytnie sie sekcje [unattended], albo caly plik), to przy bootowaniu z plyty pojawi sie tradycyjny niebieski ekran z wyborem "R" (a dokladnie: z mozliwoscia wyboru "drugiego R"), ale tez pojawią sie pewne pytania, ktorych nie bylo przy instalacji nienadzorowanej, w pierwszej wersji plyty?

 

Podałam Ci konkretne dane. By mieć ujawnioną opcję Reperacji, z pliku musisz wyrzucić conajmniej ten cały blok:

 

w powerxp ta sekcja wyglada tak:

 

[unattended]

UnattendMode=DefaultHide

UnattendSwitch="Yes"

OemPreinstall="No"

OemSkipEula="Yes"

FileSystem=*

WaitForReboot="No"

NoWaitAfterTextMode=1

NoWaitAfterGUIMode=1

DriverSigningPolicy=Ignore

NonDriverSigningPolicy=Ignore

Hibernation="No"

 

To jest równoznaczne z utratą określonych automatycznych odpowiedzi w trakcie instalacji, czyli tu np.:

- OemSkipEula = nie będzie automatycznego zatwierdzania licencji, wymóg klawisza F8.

- WaitForReboot = nie będzie automatyczej odpowiedzi potwierdzającej reset, pojawi się klasyczny ekran odliczania do resetu po sformatowaniu dysku.

Automatyzacja musi być zdjęta w tej fazie instalacji (tzw. tekstowa, przed startem graficznych okienek), bo tu jest dostęp do Reperacji.

 

Więcej wyjaśniają rozbudowane opisy automatyzacji XP, przedstawiające budowę pliku odpowiedzi, pierwszy z brzegu: KLIK.

 

 

I teraz: jak mam sprawdzic jego "reperowalnosc" przy pomocy tej zmienionej plyty? Tzn jak mam... zabootowac z tej plyty na VBoxie? Troche nie czuje sprawy. Standardowo zainstalowany system na hdd, bootowalna cd, reperacja - to wiem, jak przebiega, ale system na virtualu, bootowanie na virtualu...

mozesz troche rozswietlic mroki sprawy?

 

Czyli: jak sprawdzic na wirtualnie zainstalowanym systemie (power)xp. ze plyta ma zdolnosc naprawiania systemu (najpierw wirtualnego, na tym testuje)? Odpalam VBox / system testowy na nim / i co dalej? W standardowych okolicznosciach naprawa odbywa sie po zabootowaniu z cd, systemu nie oglada sie przy tym na oczy, ale jak to jest w sytuacji wirtualnej, czyli jak "zabootowac" plyte tak, by mozna bylo reperowac system wirt. bez ogladania go?

 

Przebiega to tak samo jak podczas rzeczywistego uruchomienia płyty. Po prostu zrób nowe ISO, podmontuj w VirtualBox i z bootuj z tego, podejmując te same działania jakbyś z poziomu rzeczywistego startu CD chciał skorzystać z Reperacji. Tu nie ma co wyjaśniać. To nie ma znaczenia, że to system wirtualny, chodzi przecież o sprawdzenie czy pojawi się ekran z wyborem Reperacji. I tylko tyle...

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Więcej wyjaśniają rozbudowane opisy automatyzacji XP, przedstawiające budowę pliku odpowiedzi, pierwszy z brzegu: KLIK.

[.........................]

Przebiega to tak samo jak podczas rzeczywistego uruchomienia płyty. Po prostu zrób nowe ISO, podmontuj w VirtualBox i z bootuj z tego, podejmując te same działania jakbyś z poziomu rzeczywistego startu CD chciał skorzystać z Reperacji. Tu nie ma co wyjaśniać. To nie ma znaczenia, że to system wirtualny, chodzi przecież o sprawdzenie czy pojawi się ekran z wyborem Reperacji. I tylko tyle....

b.dzieki za link, tego szukalem i gdzies tam szczatkowo juz czytalem, ten link jest w punkt;

 

co do VBox i bootowania z plyty w wirtualu:

dopytujac po prostu chce uprzedzic sytuacje eleganckiego rozkraczenia sie w czasie akcji, usiluje wyobrazic sobie czego nie bede wiedzial, a z pewnoscia juz nie wiem: jak - bedac w wirtualnym (power)xp, z (juz zrobiona,po likwidacji sekcji [unattended] ) plyta z (power)xp w wirtualnym/realnym napedzie- zasymulowac "restart" systemu wirtualnego? Jak to wyklikac? przeciez z realnego systemu w ktorym wszedlem w VBox nie wychodze - czyli naturalne pytanie: jak wykonac restart systemu wirtualnego? po prostu w wirtualu : klawisz "start" -> "restart"?

OK,zalozmy, ze wlasnie tak.

A wczesniej: jak z poziomu wirtualnego systemu wklepac w bios startowanie/bootowanie z plyty zameldowanej w wirtualnym napedzie? po prostu ustawic to wczesniej w realnym biosie?

 

btw:

dzieki za uratowanie przed reinstalacja systemu, otoz w tym temacie "Reinstalacja całkowicie martwego TCP/IP" w tutorialach (teraz wybija mi blad w bazie, nie podam linka dokladnie) znalazlem super przepis na reperacje blyskawiczna poprzez wpis w nettcpip.inf, zadzialalo swietnie. thx.

(tam jest blad - jesli jeszcze jest: 0x80 powinno miec "x" zamiast "razy"/"x" )

Odnośnik do komentarza
A wczesniej: jak z poziomu wirtualnego systemu wklepac w bios startowanie/bootowanie z plyty zameldowanej w wirtualnym napedzie? po prostu ustawic to wczesniej w realnym biosie?

 

Nie, Twój BIOS jest bez związku, a poza tym nie mówimy o prawdziwej płycie CD, tylko o pliku ISO (przecież po to jest test, by sprawdzić czy płyta będzie poprawna zanim ją nagrasz). Zakładasz w VirtualBox nową maszynę (dowolną). Następnie w Settings maszyny:

- sekcja System: Boot Order musi mieć CD-ROM zaznaczony i w sekwencji ulokowany przed dyskiem twardym maszyny

- sekcja Storage: na kontrolerze IDE klikasz w pozycję CD-ROM i podpinasz na nim plik ISO

Uruchamiasz wirtualną maszynę, zbootuje plik ISO... I dalej reakcje jakbyś bootował z prawdziwej CD XP.

 

 

(tam jest blad - jesli jeszcze jest: 0x80 powinno miec "x" zamiast "razy"/"x" )

 

To już dawno poprawione.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...