Skocz do zawartości

Długie uruchamianie systemu, spadek wydajności


Grisza

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem znaczne skrócenie się etapu po logowania. Praktycznie po mniej niż 10 sekundach przestaje ciągle migać dioda dysku. Później przez max. 20 sekund obserwuje minimalną aktywność dysku. Dziękuję :) Całkowity ręcznie zmierzony czas uruchamiania to ~50 sekund (bez fazy BIOS + ~7sekund).

Zmierzyłem czas etapu z logo windows i trwa tyle co zawsze, czyli 25 sekund, w tej kwestii pewnie nic nie da się zrobić, to i tak dobry czas ;) Faza logowania trwa 11 sekund, czyli mniej więcej tyle samo co poprzednio.

Czy mógłbym wiedzieć do czego służą interfejsy ISATAP? Widzę, że system działa mi bez problemów pomimo ich dezaktywacji. Czy mogę w przyszłości przez to odczuć jakieś niedogodności (włączenie tego z powrotem nie będzie dla mnie problemem :D)?

 

 

 

Plik do pobrania: KLIK

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

:) Nie ukrywam, że Twój przypadek należał do najcięższych na forum, więc tym bardziej cieszę się razem z Tobą :) Dzięki za wytrwałość i zaufanie.

Podsumowanie:

 

Nazwa		   | start(ms)|koniec(ms)|  suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre Session Init|		 0|	  9479|	  9479
Session Init	|	  9479|	 16558|	  7078
Winlogon Init   |	 16558|	 23755|	  7197
Explorer Init   |	 23755|	 27794|	  4039
Post Boot	   |	 27794|	 47694|	 19900
-------------------------------------------------
System gotowy po:					  37,694 sek

 

A. Sięgnąłem do początku wątku i mamy tam start po 274 sek, a teraz mamy 37,7 sek. Wow, to jest wynik! :)

Ale nie cieszmy się nadmiernie :) Czas przywrócić niektóre usługi, zainstalować jakiś AV i wtedy ocenić wynik.

1. Przywróć Windows Search - w usługach ustaw na Automatyczny (opóźniony start).

2. Rozejrzyj się po programach AV i wybierz coś dla siebie. Instalacja + pełen update i dopiero po kilku restartach możemy wrócić do dalszych testów.

 

Niech to będzie punkt testowy - po 1 i 2 przygotuj log .etl, jeśli będzie jeszcze jakiś zapas to pomyślimy dalej.

 

B. Odnośnie ISATAP - o ile nie zamierzasz instalować i korzystać z zaawansowanych usług sieciowych (np. powiązanych z Microsoft Exchange Server, etc.) to IMO możesz się spokojnie obejść bez tych interfejsów oraz IPv6 w ogólności. Na pewno więcej na ten temat powie Ci nasz forumowy guru od sieci - Dawid, który sam zachęca do odbindowania tego protokołu w FAQ Sieci.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Ad 1. (+Windows Search)

Nazwa		   | start(ms)|koniec(ms)|  suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre Session Init|		 0|	  9394|	  9394
Session Init	|	  9394|	 16752|	  7358
Winlogon Init   |	 16752|	 31092|	 14340
Explorer Init   |	 31092|	 32118|	  1025
Post Boot	   |	 32118|	 48118|	 16000
TraceTail	   |	 48118|	227607|	179489
-------------------------------------------------
System gotowy po:					  38,118 sek

 

Nie ma się nad czym rozwodzić - włączenie Windows Search praktycznie nie wpłynęło na czas startu.

 

Ad 2. (+COMODO)

Nazwa | start(ms)|koniec(ms)| suma(ms)

-------------------------------------------------

Pre Session Init| 0| 9631| 9631

Session Init | 9631| 17800| 8168

Winlogon Init | 17800| 31199| 13399

Explorer Init | 31199| 40293| 9094

Post Boot | 40293| 75493| 35200

TraceTail | 75493| 229979| 154485

-------------------------------------------------

System gotowy po: 65,493 sek

 

Tu różnica jest zauważalna. Start został wydłużony o prawie pół minuty, czyli system wstaje prawie dwa razy dłużej niż bez COMODO.

 

1. Czy poza polskim masz jeszcze jakieś MUI zainstalowane? (Panel sterowania -> Region i język, zakładka 'klawiatury i języki', rozwiń listę 'języków wyświetlania'). Jeśli nie potrzebujesz - usuń pozostałe. Kilka słów na ten temat: [KLIK]. Gdy zajrzysz do katalogu C:\Windows\System32\catroot\{F750E6C3-38EE-11D1-85E5-00C04FC295EE}, to zobaczysz sporo plików .cat, które ładowane są przez Usługi kryptograficzne, co powoduje całkiem spory ruch na dysku (w ostatnim logu -> cryptsvc.dll!_CatDBDeleteInvalidCatalogFilesFromDatabase w ramach usługi svchost(432), TID(624)), a im więcej wersji językowych, tym więcej plików i wszystko dłużej trwa. Ten dodatkowy ruch związany z weryfikacją podpisów cyfrowych wydaje się mieć związek z równoległym procesem comodo, ale pewności 100% nie mam (brakuje plików symboli, choć biblioteka signmgr.dll nasuwa oczywiste skojarzenia :)).

Przypadkiem nie próbuj ręcznie 'nadmiarowych' plików usuwać - po usunięciu języków wyświetlania system powinien sam usunąć je w pewnym momencie 'odpoczynku'.

 

2. Widzę także zwiększony ruch związany z przetwarzaniem repozytorium WMI. Jest co prawda hotfix (u ciebie wersja pliku repdrvfs.dll to 6.1.7600.16385, więc go nie masz), ale to raczej nie Twój przypadek ("For example, the computer takes three or more minutes to start") i raczej stosuje się go w środowisku domenowym, więc nie wydaje mi się, żeby była konieczność jego instalacji. Pozostawiam Twojej decyzji.

 

3. Możesz pomyśleć jeszcze o całkowitym wyłączeniu usługi WMPNetworkSvc, czyli "Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player".

 

Podsumowując: po instalacji COMODO start trwa 65 sekund i chyba wiele tu nie jestesmy w stanie zawalczyć. A przynajmniej mi - poza tym, co napisałem wyżej - nic więcej nie przychodzi do głowy :)

Czyli co - kończymy? :)

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

ad.1 klawiaturyijzyki.jpg

ad.2 dam sobie spokój :)

ad.3 nawet nie wiem po kiego grzyba to chodzi w tle

ad.Comodo nie da się tego ukryć. Napiszę temat w dziale zabezpieczeń i poproszę o pomoc w konfiguracji zestawu zabezpieczającego.

 

Myślę, że zrobimy tak: zgłoszę się za parę dni z nowym logiem (z prepsystem). Z paru powodów: 1)temat w sprawie zabezpieczeń, 2)włączenie części wcześniej wyłączonych usług i programów (umrę bez oprogramowania dla touchpada!, choć mam myszkę i to z niej korzystam :P). 3)nie mogę już patrzeć na te okiena xpref'a :P

 

A co do długiego startu przez Comodo to zauważyłem dziwne zachowanie, otóż raz uruchamiał się minimalnie dłużej niż przy ostatnim pomiarze, a innym razem ok. 20 sekund dłużej (podczas zbierania danych do logów).

 

EDIT: Wyczekiwany log KLIK

Edytowane przez Grisza
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

A. Fazy

Nazwa...........|.start(ms)|koniec(ms)|..suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|.........0|......9979|......9979
Session.Init....|......9979|.....18078|......8098
Winlogon.Init...|.....18078|.....47834|.....29755
Explorer.Init...|.....47834|.....50854|......3020
Post.Boot.......|.....50854|....103354|.....52500
TraceTail.......|....103354|....249666|....146311
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:......................93,354.sek

 

B. Widzę, że zdecydowałeś się na kombinację Avasta i Comodo. System startuje dłużej (ponad półtorej minuty), jednak wydaje mi się, że ciężko będzie tu coś zbić - startuje sporo usług i chyba nie chcesz już z niczego rezygnować. Tak więc krótko:

1. Jeśli jest taka możliwość, to odinstaluj inne niż .pl i .en języki z Comodo. - widzę całkiem spory ruch w c:\program files\comodo internet security\translations

2. Zastanów się, czy potrzebujesz coś innego, niż systemowy firewall.

3. Widzę spory ruch związany z menadżerem pnp (instalacja sterowników) - masz może pomysł skąd to się wzięło? We wcześniejszych logach nie widziałem tego.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

mgrzeg

znów potrzebuję Twojej pomocy. Jest tragedia i nie wiem czym spowodowana. Nie chodzi o fazę postboot (choć też długo trwa), jest gorzej: faza ładowania sterowników (logo z Windows) potrafi trwać do 4 minut! Nawet w trybie diagnostycznym, z wyłączonymi usługami antywirusa i zapory. Na wszelki wypadek sprawdzę dysk MHDD, czy aby nie ma wolnych sektorów.

 

Wrzucam plik do obejrzenia, co prawda był robiony jeszcze przy aktywnym avaście, ale potem zrobiłem drugi test (bez tworzenia logu) i było równie paskudnie.

http://speedy.sh/Rwmmg/boot-Latency-DISPATCHER-1.rar

Odnośnik do komentarza

Fazy

 

Nazwa...........|.start(ms)|koniec(ms)|..suma(ms)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|.........0|.....29770|.....29770
Session.Init....|.....29770|....105110|.....75340
Winlogon.Init...|....105110|....148644|.....43533
Explorer.Init...|....148644|....181037|.....32393
Post.Boot.......|....181037|....231237|.....50200
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:.....................221,237.sek

 

faktycznie session init jest długi - trwa ponad 75 sek.

 

W tym czasie koszmarnie długo ładowany jest z dysku sterownik karty graficznej - amdkmdag (C:\Windows\system32\drivers\atikmdag.sys) - ponad 13 sek. To faktycznie może być jakiś problem sprzętowy.

Możesz także spróbować przeinstalować te sterowniki.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Sam nie wiem co się dzieje (jak zawsze :P). Problem na razie zniknął, po tym jak zrobiłem sprawdzanie wszystkich dysków, na dysku E, który służy jako magazyn danych został wykryty i naprawiony błąd związany z MFT.

 

Na razie nic nie robię, jeśli znów coś będzie nie tak, to przeinstaluję sterownik grafiki. Na razie nie ma nowszego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...