Skocz do zawartości

Jak zmienić wygląd elementów okna na sporym monitorze?


wieslaw531

Rekomendowane odpowiedzi

Monitor i system jak w stopce. Rozdzielczość 1920x1200.

Dotychczas miałem zwiększone skalowanie czcionek na 125 % i to mi odpowiadało ale powodowało problemy w niektórych softach - obcinanie elementów.

Wróciłem do 100 % + wykonałem szereg zmian w ustawieniach zaawansowanych (drugi obrazek) ale mimo wszystko nie potrafię znaleźć odpowiednich opcji dla elementów oznaczonych na obrazkach czerwoną ramką (przykłady).

Znikły problemy z obcinaniem elementów.

Na IE mam powiększenie 140 % aby obraz był czytelny.

Celowo dodaję obrazki w naturalnych wielkościach dla określenia problemu oraz numerki miejsc.

 

 

 

 

 

 

 

Pewnie znajdę jeszcze więcej takich przypadków.

Pytanie czy tylko w opcjach z drugiego obrazka można zmienić te wartości czy są jeszcze inne miejsca np. rejestr.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dzięki za odpowiedź.

Ale myślę, że nie wszystko spieprzyli.

Gdzieś to musi być zapisane poza typowymi Ustawieniami dostępnymi dla usera skoro wyskakują takie kwiatki jak na 3 obrazku.

Ta wielkość czcionki musi być gdzieś zapisana jeżeli tak się pojawia. Pytanie gdzie?

Przecież oczywistym jest, że monitory używane przez userów są coraz większe i to nie jest nic odkrywczego od wielu lat.

 

A powód jest prozaiczny w moim przypadku - mam tak jak kiedyś to było modne jedno oczko częściowo nieświeże (znaczy niesprawne).

 

@picasso lubi takie problemy (punisher). Liczę również na to. Chociaż to nie jest problem gardłowy.

Odnośnik do komentarza

Wiesiu tu masz obszerny artykuł odnośnie czcionki w sytemie W7. Są tam też ustawienia w rejestrze klucze

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

 

linek http://www.sevenforu...nts-change.html

 

 

Jak wszedłem w aero i skorzystałem z zaawansowanych ustawień i wybrałem opcje Menu to powiekszyły się czcionki w podmenu odpowiadające za PPM. A narzedzia administracyjne po najechaniu na nie zostały takie same (rozwijana lista). Sprawdź u siebie. Może ja mam jakąś blokade?

 

Chyba znalazłem rozwiązanie.

 

Panel sterowania > Czcionki > Zmień rozmiar czcionki > Ustaw niestandardowy rozmiar tekstu DPI > dałem na 125 % i wszystko jest proporcjonalnie większe

 

spróbuj czy to Ci odpowiada

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza
Chyba znalazłem rozwiązanie.

 

Znalazłeś to z czego zrezygnowałem. Drugie zdanie w #1 poście.

100 % skalowanie na W7 jest wartością domyślną i nie powinno powodować takich efektów.

Tak 125 % eliminuje te wszystkie niepożdane efekty ale jak pisałem miałem z tym problemy w różnych sytuacjach i już od dawna planowałem wrócić do źródła.

Teraz siedzę na XP. Poczytam Twoją lekturkę później.

 

Pzdr

 

Niezależnie od tego dziękuję za zaangażowanie.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
Wróciłem do 100 % + wykonałem szereg zmian w ustawieniach zaawansowanych (drugi obrazek) ale mimo wszystko nie potrafię znaleźć odpowiednich opcji dla elementów oznaczonych na obrazkach czerwoną ramką.

(...)

100 % skalowanie na W7 jest wartością domyślną i nie powinno powodować takich efektów.

 

wieslaw531 ta rozbieżność w czcionkach to prawdopodobnie to: KB2556182. Microsoft opowiada "sprytne" rzeczy, przestawianie DPI tyle razy, aż się uzgodni.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź i linka.

To jest faktyczne przyznanie się do bug`a.

Tylko jak mam przestawiać DPI o wartości 100% (wartość domyślna) na DPI = 100% :D ? To nie do Ciebie.

Oczywiście przy innych wartościach DPI możliwe, że to zadziała. Na 125% działa bez uzgadniania.

Po przeczytaniu powyższej publikacji chyba wrócę do poprzednich ustawień i dam sobie spokój.

 

Myślę, że temat można potraktować kluczykiem.

Odnośnik do komentarza
Tylko jak mam przestawiać DPI o wartości 100% (wartość domyślna) na DPI = 100% :D ? To nie do Ciebie.

 

Z tego co rozumiem, zmierzają w artykule do kilkukrotnego przestawienia wartości w celu resetu (a między jakimi wartościami się to odbywa, nie jest istotne). Skoro przestawiłeś ze 125 na 100 i jest problem braku zgodności rozmiaru, przestaw ponownie z tej setki na coś innego, a po tym wstecz na 100. Być może należy powtórzyć to kilka razy ("Note you may need to change the setting a few times.") ...

 

I z tego co rozumiem, nie chodzi tu o to co jest wartością domyślną, chodzi o sam fakt przestawiania DPI w obojętnym kierunku, co może odpalić ten bug.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
I z tego co rozumiem, nie chodzi tu o to co jest wartością domyślną, chodzi o sam fakt przestawiania DPI w obojętnym kierunku, co może odpalić ten bug.

 

U siebie spróbowałem i wszystkie czcionki sie przestawiły. Proporcje obrazu zachowane, żadne okna nie są mniejsze ani wieksze, w sensie uruchamianych programów. Nic nie jest obcięte. Jednym słowem - działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

Skoro przestawiłeś ze 125 na 100 i jest problem braku zgodności rozmiaru, przestaw ponownie z tej setki na coś innego, a po tym wstecz na 100. Być może należy powtórzyć to kilka razy ("Note you may need to change the setting a few times.") ...

 

 

 

.

Razem z Twoją ulubioną kropeczką. Wiem, że chodzi o coś innego bo już pytałem o to.

 

Będąc na wartości 100 % (tu wcześniej zmieniałem wielkości czcionek w zaawansowanym) przestawiłem na 125 %. Przelogowanie.

I tu już nie pamiętam, czy pojawiło się okno logowania czy działo się od początku to co niżej.

Czarny ekran z reagującą myszką - 5 minut intensywnej pracy dysku, dalej 10 min sporadycznej pracy dysku, 15 min braku jakiejkolwiek reakcji systemu i dysku - myszka porusza się.

Pojedyńcze wciśnięcie przycisku zasilania (skonfigurowane na Wyłącz komputer).

Ponowny start bez jakiegokolwiek komunikatu o niewłaściwym zamknięciu systemu - logowanie i normalny start w typowym czasie.

 

Kilka kolejnych zmian DPI - między 100, 110, 100, 125, + przelogowania. Robiłem to wiele razy ale to co wyżej zdarzyło się tylko jeden raz.

 

Efekt był taki, że przy 100% 3 obrazek z #1 posta zmienił się - skalowanie obu sąsiednich okien poprawne (na moje jedno oko obie czcionki identyczne).

Ale przy tych 100 % jest coś takiego:

 

 

 

a przy 125 % to samo wygląda tak:

 

 

 

I to nie jest to co chciałbym uzyskać. Jak pisałem wyżej zmieniałem wielkości czcionek w Zaawansowanych ustawieniach.

Jednak wg mnie to nie powinno mieć wpływu - chyba, że to kolejny fuks.

Odnośnik do komentarza
Będąc na wartości 100 % (tu wcześniej zmieniałem wielkości czcionek w zaawansowanym) przestawiłem na 125 %. Przelogowanie.

 

Niepotrzebnie. Ja też miałem kłopoty kiedy zastosowałem komende wylogowania.Czekałem doś długo na mozliwośc ponownego zalogowania. System sie zawieszał.

Zrób tak.

 

Panel sterowania > Czcionki > Zmień rozmiar czcionki > Ustaw niestandardowy rozmiar tekstu DPI > dałem na 125 %

 

Nie zmieniaj skalowania w tym pierwszym panelu tylko wejdź od razu w Ustaw niestandardowy rozmiar DPI i daj na 125%

 

pomiń propozycję wylogowania i uruchom ponownie system z menu Start

 

zobacz

 

post-15-0-27367600-1347819089_thumb.jpg

 

Żeby nie było watpliwości czy wcześniejsze Twoje ustawienia dla posczczególnych czcionek wpływają negatywnie ustaw jakikolwiek domyslny styl W7 i wtedy spróbuj.

Odnośnik do komentarza

Tak jak pisałem problem ze startem systemu miałem tylko jeden raz. Teraz już nic takiego się nie dzieje.

Zrobiłem jak piszesz i wydaje się, że nie ma żadnych zmian. Ale sprawdzałem to pobieżnie. Potestuję.

 

Dochodzę do wniosku, że najlepiej bedzie poświęcić trochę czasu, skonfigurować sobie własną kompozycję, zapisać ją + kopia i ewentualnie dopieszczać.

Odnośnik do komentarza
Dochodzę do wniosku, że najlepiej bedzie poświęcić trochę czasu, skonfigurować sobie własną kompozycję, zapisać ją + kopia i ewentualnie dopieszczać.

 

No ja tak robie. Mam własna kompozycję. Ale u mnie przy uzyciu stylu aero zmiany zachodzą wszędzie. Nie ma znaczenia czy wybiorę swoją, czy domyslny W7, czy któryś z aero.

Zmiany są globalne, (jeśli tak mozna powiedzieć) i dotycza wszystkich programów w systemie.

 

Jeśli u Ciebie coś się nie zmienia, to móże jest problem z grafiką.......w końcu mamy zupełnie inny sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Jeśli u Ciebie coś się nie zmienia, to móże jest problem z grafiką.......w końcu mamy zupełnie inny sprzęt.

To nie to. Są pewne softy, które mają z tym problem. Pisałem do producenta i otrzymałem info (po przekazaniu logów), że problemem jest zmiana skalowania czcionek z wartości 100 %. Wiem, że to jest z kolei ich bug. To tak na marginesie. Mogę spokojnie z tym żyć. Zrobię jak pisałem wyżej.

 

Dziękuję za porady.

 

I chyba temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
To nie to. Są pewne softy, które mają z tym problem. Pisałem do producenta i otrzymałem info (po przekazaniu logów), że problemem jest zmiana skalowania czcionek z wartości 100 %.

 

Wiesiu nie wkurzaj mnie. Konkretnie z jakim softem? Nie chce Cie pouczać, ale może ja mam ten sam soft? A nawet jeśli nie mam, to zainstaluje i sprawdze. Temat trzeba rozwiążać nie mozna odpuszczać...w Twoim przypadku wiem, jak to jest ważne.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza

7Tweak. Bardzo rzadko ale korzystam z lenistwa. Soft w pełni 64-bitowy.

 

To przykład ale jest coś dziwnego.

Obrazek zrobiony na 125 %:

Wkleję z innej strony bo tu mam ponownie komunikat Nie wybrano pliku do importu (po Załącz ten plik).

 

7Tweak1.JPG

 

Zmiana DPI na 100 %:

 

7Tweak2.JPG

 

Zmiana DPI na 125 % i taki numer:

 

7Tweak3.JPG

 

Nie wiem jak to interpretować.

Odnośnik do komentarza
Wkleję z innej strony bo tu mam ponownie komunikat Nie wybrano pliku do importu (po Załącz ten plik).

Też miałem ten sam komunikat.Pomogło usuniecie kilku starych obrazków. ;)

 

Co do obrazka trzeciego, trzcionka jest powiększona w stosunku do obrazka nr2. Więc w czym problem? Krótko mówiąc, widzisz czy nie widzisz różnicy?

 

Zmiana DPI na 125 % i taki numer:

 

Powtórzę jeszce raz - czcionka jest większa. Widzisz różnicę?

Odnośnik do komentarza

Usunąłem 90 % starych plików. Wykorzystane 764,5 kB (swoją drogą należy to poprawić KB).

A nie widzisz co jest po prawej stronie w ramce - to nie są obrazy ZMAKSYMALIZOWANE tylko powiększone. Tam nawet nie można kliknąć Zamknij.

 

Ale tu dodatkowe wyjaśnienie bo zaczyna to być jakiś rebus.

 

Obrazek:

 

Kompozycje.JPG

 

Odnoszę się do obrazków z poprzedniego posta.

Pierwszy zrobiony przy kompozycji 125 % po restarcie - DPI 125 %.

Drugi przy tej samej kompozycji - DPI 100%.

Trzeci - w tak jak pierwszy.

Każdy zrobiony po restarcie systemu. I tu już nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza

Ale trzeci jest najlepszy. Picasso wspomina, że moze potrzebny kilkukrotny reset u stawień.

 

Napisze inaczej, na podstawie screenów.

 

obraz 1 i 2 to co zanzcyłeś czerwoną ramką jest ten sam. Natomiast czcionka na drugim większa.

 

Natomiast na obrazku nr 3 wszystko jest wieksze. I czcionka i wymiary rubryk zaznaczone na czerwono. Może za wyjatkiem tej dolnej rubryczki.....tam czcionka zdaje mi sie taka sama, ale nie do końca taka sama. Chyba jest wieksza. Odnoszę sie cały czas do programu 7Tweak

Odnośnik do komentarza

Pamiętaj, że wielokrotnie robiłem zmianę DPI + Uruchom ponownie co sugerowałeś.

Obrazek 1 i 3 zrobiony w tych samych warunkach ale po restartach.

 

Odnoszę niestety wrażenie, że skalowanie czcionek jest całkowicie losowe.

Jak pisałem mam spory monitor i myślę, że dopiero wówczas widać szczegóły. I dobrze mi tak, że się zachciało zmian.

Odnośnik do komentarza
Jak pisałem mam spory monitor i myślę, że dopiero wówczas widać szczegóły. I dobrze mi tak, że się zachciało zmian.

 

Wiesiu bez urazy, ale czy ktoś inny mógłby potwierdzic zmiany? Z tego co widzę nestępują, może po zmianach nalezy zwiększyć czionke w zaawansowanych ustawieniach? U mnie wszystko leci miarodajnie ( czytaj proporcjonalnie).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...