Skocz do zawartości

"Błąd odczytu dysku", BSOD i szereg innych


btsz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wczoraj, podczas przeglądania internetu (przeglądarka Firefox) komputer nieoczekiwanie zawiesił się - pokazał się BSOD. Zresetowałem komputer. Wyświetlił się setup BIOSu z pytaniem czy chce przywrócić domyślne ustawienia. Windows się nie załadował, wyświetlił się komunikat "Błąd odczytu dysku, naciśnij ctrl+alt+del aby zresetować". Zresetowałem, Windows w ogóle się nie załadował - nie wyświetlił również powyższego komunikatu - czarny ekran z migającym znakiem podkreślenia.

Wyłączyłem komputer. Po jakimś czasie uruchomiłem go ponownie - tym razem wszystko ok. Zrobiłem szybki skan MBAM - nic nie wykrył, zaktualizowałem FF.

Komputer zawiesił się jeszcze dwukrotnie. Za drugim razem - żadnego BSOD, zamiast tego "zamrożony" ekran. Po zresetowaniu okazało się, że Windows nie ładuje sterowników Nvidia. Po ponownym włączeniu (miałem naiwną nadzieję, że to jakaś chwilowa niedyspozycja ;)) w dalszym ciągu sterownik się nie załadował, nie dość tego, w trakcie ładowania (albo zaraz po załadowaniu) windows samoistnie się zresetował - tym razem windows się nie załadował w ogóle (czarny ekran z migającym podkreśleniem), po resecie pojawił się komunikat "Błąd odczytu dysku".

Po dłużym wyłączeniu komputera windows ładuje się normalnie - ładują się także sterowniki do karty graficznej.

 

Po tych przygodach sprawdziłem dysk za pomocą HD Tune - w zakładce health wsztstko OK. Error scan również nie wykrył żadnych błędów.

 

Nie udało mi się otworzyć memory.dmp (minidump pusty) a tresci BSOD, w swej głupocie, nie spisałem. Ustawiłem zrzuty pamięci.

 

OTL:

http://wklej.to/VRk0p

Extras http://wklej.to/AMnb0

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Co robiłeś z systemem skoro partycją aktywną jest E: na drugim dysku fizycznym a partycja systemowa to c:? Oba dyski to SATA.

Uruchom wiersz poleceń i wklep: chkdsk c: /f /r + enter oraz chkdsk e: /f /r + enter.

Wykonaj restart systemu.

Po restarcie wejdź w podgląd zdarzeń i w aplikacjach poszukaj zdarzenia (chyba winlogon lub wininit - 1001) i pokaż zawartość działania poleceń chkdsk.

Musisz to znaleźć.

 

Proponuję również wykonanie skanu drugiego dysku + wyniki + SMART.

 

Dzisiaj już nie odpowiem. Jutro o 5:00 do pracy. Dobranoc.

Odnośnik do komentarza

Niczego intencjonalnie nie zmieniałem, więc nie mam pojęcia dlaczego partycją aktywną jest E: Mówiąc szczerze nawet nie wiem co to oznacza?

 

Przy drugim poleceniu wygląda na to, że podgląd zdarzeń tego w ogóle nie odnotował - nic nowego się nie pojawiło - zdarzenia winlogon, które znalazłem, są sprzed ponad miesiąca. Przy czym to polecenie zostało wykonane z poziomu windows, nie przy uruchamianiu systemu. Pierwsza komenda ok - sprawdzenie dysku odbyło się w trakcie startu systemu. Wyniki z dziennika zdarzeń wrzucę wieczorem. To samo ze skanem drugiego dysku. Dziękuję za całą okazaną do tej pory pomoc, pozdrawiam.

 

EDIT, dziennik zdarzeń:

Typ zdarzenia: Informacje

Źródło zdarzenia: Winlogon

Kategoria zdarzenia: Brak

Identyfikator zdarzenia: 1001

Data: 2012-09-22

Godzina: 13:26:44

Użytkownik: Brak

Komputer: BARTOSZ

Opis:

Sprawdzanie systemu plików na C:

Typ systemu plików to NTFS.

Etykieta woluminu: System.

 

Zaplanowano sprawdzenie dysku.

System Windows sprawdzi teraz dysk.

Porzadkowanie niewielkich niespójnosci na dysku.

Oczyszczanie 25 nieuzywanych wpisów w indeksie $SII pliku 0x9.

Oczyszczanie 25 nieuzywanych wpisów w indeksie $SDH pliku 0x9.

Porzadkowanie 25 nieuzywanych deskryptorów zabezpieczen.

Trwa sprawdzanie dziennika Usn...

Zakonczono sprawdzanie poprawnosci dziennika Usn.

CHKDSK sprawdza dane pliku (poziom 4 z 5)

Zakonczono sprawdzanie danych pliku.

CHKDSK sprawdza wolne miejsce (etap 5 z 5)

Zakonczono sprawdzanie wolnego miejsca na dysku.

 

61440560 KB calkowitego miejsca na dysku.

47116828 KB w 170920 plikach.

82716 KB w 16632 indeksach.

0 KB w uszkodzonych sektorach.

306316 KB uzywanych przez system.

65536 KB zajetych przez plik dziennika.

13934700 KB dostepnych na dysku.

 

4096 bajtów w kazdej jednostce alokacji.

15360140 ogólem jednostek alokacji na dysku.

3483675 jednostek alokacji dostepnych na dysku.

 

Informacje wewnetrzne:

00 6c 03 00 ac dc 02 00 ef a1 04 00 00 00 00 00 .l..............

9e 36 00 00 04 00 00 00 0c 0c 00 00 00 00 00 00 .6..............

46 df 71 0e 00 00 00 00 56 d7 7e 5d 00 00 00 00 F.q.....V.~]....

d4 f6 73 11 00 00 00 00 ba 49 05 07 04 00 00 00 ..s......I......

da d8 0b 73 00 00 00 00 ae 62 b7 fb 04 00 00 00 ...s.....b......

99 9e 36 00 00 00 00 00 30 40 07 00 a8 9b 02 00 ..6.....0@......

00 00 00 00 00 70 c8 3b 0b 00 00 00 f8 40 00 00 .....p.;.....@..

 

System Windows zakonczyl sprawdzanie dysku.

Zaczekaj na ponowne uruchomienie systemu.

Odnośnik do komentarza

Tak wiem, że to wykonało się w trakcie sesji Windows.

chkdsk e: /f /r + enter

Mój błąd bo sugerowałem się gdzie te informacje odczytać (c:).

Piszesz, że w podglądzie zdarzeń nie występuje informacja o wykonaniu tej komendy.

Wydaje mi się, że powinna być sprawdź jeszcze raz (wcześniejsza godzina niż dla C:).

 

Jeżeli nie znajdziesz wykonaj to jeszcze raz (chociaż pierwsze wykonanie jest najistotniejsze) i wklej treść z okna (strzałka do góry - lewa górna ikona - edytuj - zaznacz).

Dodatkowo czekam na skan dysku drugiego oraz jego SMART.

Zobacz również na której partycji masz plik boot.ini oraz ntldr. Sprawdź obie.

Otwórz plik boot.ini w notatniku i wklej zawartość do posta - Nie zapisuj pliku w notatniku tylko go zamknij.

Odnośnik do komentarza

Sprawdzałem, nie ma niczego. Wyniki wyświetlają się wg godzin więc trudno coś przeoczyć. Jak już pisałem, wcześniejsze winlogon sprzed ponad miesiaca.

Treści też nie mogłem wkleić - zaraz po wykonaniu okno procesu się automatycznie zamyka.

 

Wyniki mhdd:

8xngwp.jpg

28mnvqb.jpg

 

Za chwilę zajmę się plikami o których Pan pisał.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze nie wymieniłem. Jak rozumiem mam ją kupić w sklepie ze sprzętem komputerowym?

 

Po uruchomieniu wygląda to tak:

 

26vbq.jpg

 

Cztery pierwsze etapy wykonują się błyskawicznie, ostatni trwa dłużej i po jego wykonaniu okno się zamyka.

 

Pliki o które Pan pytał są na C:

Zawartość boot.ini

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Odnośnik do komentarza
i po jego wykonaniu okno się zamyka.

Uruchamiasz chkdsk a masz uruchomić cmd i wówczas wklepać polecenie.

 

Teraz i tak to nie ma znaczenia. Jeżeli polecenie wykonało jakieś naprawy systemu plików to zostało to wykonane przy pierwszym uruchomieniu.

Możesz sobie zrobić test dla zapamiętania.

 

Zalecam wymianę baterii - wejście do BIOS - Load Default Settings + Restart.

Jeżeli dalej będą problemy pisz. Ewentualnie podaj wartość z Sensors - VBat.

 

Zastanawia mnie tylko ta wartość (nie mam dostępu do XP) - proszę innych o potwierdzenie, że jest OK.

partition(1)\WINDOWS
Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
Zastanawia mnie tylko ta wartość (nie mam dostępu do XP) - proszę innych o potwierdzenie, że jest OK.

 

Domyslny plik boot.ini na XP wyglada tak:

 

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

 

Nie wiem po co, do czego w ostatniej linijce jest usepmtimer ?

 

Coś takiego znalazłem http://forum.pclab.pl/topic/271526-Optymalizacja-systemu-Windows-dla-procesorow-wielordzeniowych/

Odnośnik do komentarza

Uruchamiasz chkdsk a masz uruchomić cmd i wówczas wklepać polecenie.

 

No tak, nie doczytałem/nie zrozumiałem. Obydwa polecenia wykonałem przez uruchom.

 

Dziękuję za całą pomoc. Później zrobię jeszcze raz skan pierwszego dysku MHDD. Przepraszam za ignorancję ale czy mogę się spodziewać, że chkdsk poprawił problem z czasami 150 ms i 500 ms?

 

Baterię kupię jak tylko będę miał ku temu możliwość.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
ale czy mogę się spodziewać, że chkdsk poprawił problem z czasami 150 ms i 500 ms?

Absolutnie nie. Mógł dokonać tylko ewentualnie przeniesienia pewnych danych w inne miejsce.

Wymień baterię.

Naprawa dysku to cały szereg działań i niestety z utratą wszystkiego co masz na dysku.

 

Dlatego musisz wcześniej wykonać pewne przygotowania:

- deinstalacja zbędnego softu na obu dyskach

- użycie np CCleaner (z rozsądkiem)

- systemowe oczyszczanie dysków (obu) - właściwości + usuwanie punktów przywracania poza ostatnim.

- defragmentacja dysków przez soft zewnętrzny - np. PuranDefrag. I obowiązkowo z opcją BOOT Defrag.

- przeniesienie ważnych danych na drugi dysk

 

To tak w dużym skrócie.

Odnośnik do komentarza

Absolutnie nie. Mógł dokonać tylko ewentualnie przeniesienia pewnych danych w inne miejsce.

Wymień baterię.

Naprawa dysku to cały szereg działań i niestety z utratą wszystkiego co masz na dysku.

 

Dlatego musisz wcześniej wykonać pewne przygotowania:

- deinstalacja zbędnego softu na obu dyskach

- użycie np CCleaner (z rozsądkiem)

- systemowe oczyszczanie dysków (obu) - właściwości + usuwanie punktów przywracania poza ostatnim.

- defragmentacja dysków przez soft zewnętrzny - np. PuranDefrag. I obowiązkowo z opcją BOOT Defrag.

- przeniesienie ważnych danych na drugi dysk

 

To tak w dużym skrócie.

 

Rozumiem. Zajmę się tym pewnie dopiero za jakiś czas, teraz nie mam do tego głowy - mam nadzieję, że dysk pociągnie. Tak czy inaczej właśnie robię sobie kopię plików - prawie wszystkie "ważne" rzeczy trzymam na partycji D:.

Baterię wymienię prawdopodobnie we wtorek (nie mieszkam w mieście). Jeszcze raz dziękuję za całą pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...