Skocz do zawartości

PUP.Optional.Linkury - infekcja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poproszono mnie o pomoc w sprawdzeniu komputera. Objawami było: długie uruchamianie systemu, wolne działanie internetu i zmiana strony startowej.

System przeskanowałem MBAM (skaner ten w wynikach pokazywał najcześciej nazwę PUP.Optional.Linkury) i ADWCleaner. Po wykryciu i usunięciu wyników, myślałem, że wszystko jest w porządku. Niestety problem nieustannie powraca. Użyłem ponadto programów HitmanPro i JRT. Bez oczekiwanego efektu. Ostatnią deską ratunku jaka przyszła mi do głowy, jesteście Wy :)

Proszę zatem o pomoc w rozwiązaniu problemu. Załączam wymagane logi oraz dodatkowo ostatni log po ''usunięciu'' z ADWCleaner.

 

Gmer.txt

Shortcut.txt

Addition.txt

FRST.txt

AdwCleanerC15.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

System przeskanowałem MBAM (skaner ten w wynikach pokazywał najcześciej nazwę PUP.Optional.Linkury) i ADWCleaner. Po wykryciu i usunięciu wyników, myślałem, że wszystko jest w porządku. Niestety problem nieustannie powraca. Użyłem ponadto programów HitmanPro i JRT. Bez oczekiwanego efektu.

Ale który problem masz na myśli? Opisz dokładnie o który wątek Ci chodzi.

 

 

W raportach nie widać żadnego aktywnego adware czy innej infekcji, są tylko całkowicie martwe mini szczątki nie mające żadnego wpływu na stan systemu. Operacje porządkowe:

 

1. Odinstaluj stare niebezpieczne wersje (luki): Acrobat.com, Adobe AIR, Adobe Reader 9.1 MUI, Java 7 Update 79.

 

2. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

CloseProcesses:
CreateRestorePoint:
AppInit_DLLs-x32: C:\ProgramData\ApppaznoZ\Zamfax.dll => Brak pliku
SearchScopes: HKLM-x32 -> DefaultScope - brak wartości
BHO: Brak nazwy -> {83FF80F4-8C74-4b80-B5BA-C8DDD434E5C4} -> Brak pliku
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\MozillaPlugins
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\MozillaPlugins
Reg: reg add "HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}" /f
Reg: reg add "HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}" /ve /t REG_SZ /d Bing /f
Reg: reg add "HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}" /v URL /t REG_SZ /d "http://www.bing.com/search?q={searchTerms}&FORM=IE8SRC" /f
Reg: reg add "HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{0633EE93-D776-472f-A0FF-E1416B8B2E3A}" /v DisplayName /t REG_SZ /d "@ieframe.dll,-12512" /f
RemoveDirectory: C:\AdwCleaner
RemoveDirectory: C:\ProgramData\ApppaznoZ
RemoveDirectory: C:\ProgramData\Kaspersky Lab
RemoveDirectory: C:\Users\Lusia\DoctorWeb
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt w folderze z którego uruchamiasz FRST. Uruchom FRST i kliknij w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, nastąpi restart systemu. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt. Przedstaw go.

Odnośnik do komentarza

MBAM komunikował, że usunął wirusy. Po restarcie komputera, uruchamiałem skaner i było OK. Jednak za jakiś czas (nie wiem, czy było to związane z otwarciem przeglądarki, czy raczej tylko po wyłączeniu i włączeniu komputera) znajdował znowu te same zagrożenia (PUP.Optional.Linkury). Procedurę powtarzałem kilka razy, również w trybie awaryjnym i ciągle było to samo - po pierwszym skanowaniu po usunięciu w porządku, po którymś następnym - wyniki do usunięcia.

 

Podobnie sytuacja wyglądała z ADWCleaner, który raz pokazywał, że wszystko jest OK, by następnym razem znaleźć jakiś wpis w rejestrze, który należy usunąć.

 

W czasie tych kilkunastu skanów, zmieniła mi się również raz samoistnie strona startowa z Google na jakąś inną podejrzaną (niestety nazwy nie pamiętam).

 

Wydawało mi się, że to wszystko stanowi problem, i że wirus ciągle gdzieś siedzi.

 

 

Zgodnie z zaleceniami wskazane wersje (luki) odinstalowałem w panelu sterowania.

 

W załączeniu przesyłam fixlog.

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza

Nie ma raportów z okresu który opisujesz. Podany w pierwszym poście log AdwCleaner to był ostatni z serii i w nim nie było żadnych detekcji (a dwa resety Tracing + Winsock tam figurują, bo to ogólne resety robione "w ciemno", jeśli wybrano opcje dodatkowe w menu). Jak mówiłam, w raportach FRST również nie było żadnego aktywnego elementu. Tak więc oczekuję teraz na potwierdzenie, że żadne śmieci się nie odtwarzają.

 

A skrypt FRST pomyślnie wykonany.

Odnośnik do komentarza

Załączam jeszcze losowe raporty z tamtego okresu. Pierwszy z dn. 26.05 czysty, po tym jak wcześniej usunął ok. 300 wyników. I następny z dn. 26.05. znowu z wieloma zagrożeniami. W następnych dniach tych wykryć nie było już tak wiele, ale zawsze coś przy którymś skanie się pojawiało.

 

Dzisiaj zrobiłem skan MBAM i faktycznie wygląda, że jest czysto.

 

Jeśli tylko w najbliższym czasie coś się znowu niepokojącego wydarzy, dam znać. A na tą chwilę dziękuję bardzo za pomoc.

26.05 - OK.txt

26.05. - Not OK.txt

30.05 - Not OK.txt

31.05 - Not OK.txt

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...