Skocz do zawartości

Podział dysku na partycje


Michagusia

Rekomendowane odpowiedzi

W nowo zakupionym laptopie z Windows 7 są 3 partycje: OEM, Recovery i partycja C - 300 gB. Chciałabym utworzyć więcej partycji, przeczytałam jak to zrobić przy pomocy narzędzia zarządzania dyskami ale ponieważ w życiu tego nie robiłam mam pewne wątpliwości. Gdy zmniejszę wolumin C przeczytałam, że w pewnym momencie uruchamia się kreator i pada pytanie o sformatowanie nowej partycji - zaznaczyć "tak" czy "nie" ? Czy nie ma ryzyka w razie zaznaczenia "tak" że znikną jakieś pliki systemowe i komputer się nie uruchomi (laptop jest dostarczony bez płyty z systemem operacyjnym) ?

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W nowo zakupionym laptopie z Windows 7 są 3 partycje: OEM, Recovery i partycja C - 300 gB. Chciałabym utworzyć więcej partycji, przeczytałam jak to zrobić przy pomocy narzędzia zarządzania dyskami ale ponieważ w życiu tego nie robiłam mam pewne wątpliwości. Gdy zmniejszę wolumin C przeczytałam, że w pewnym momencie uruchamia się kreator i pada pytanie o sformatowanie nowej partycji - zaznaczyć "tak" czy "nie" ? Czy nie ma ryzyka w razie zaznaczenia "tak" że znikną jakieś pliki systemowe i komputer się nie uruchomi (laptop jest dostarczony bez płyty z systemem operacyjnym) ?

 

Recovery to instalka systemu + sterów + programow od producenta

 

Najpierw wypal płyty recovery za pomocą specjalnego programu, nie wiem jaki komp wiec nie powiem dokładnej nazwy ale szukaj czegoś recovery burn

 

Przy podziale dysku na partycje musisz sformatowac bo inaczej bedziesz miala nie przydzielone miejsce tzn nie bedzie partycji

 

Nie wiem jak inni ale ja nie polecam tego windowsowego narzedzia do podziału dysku na partycje ma kilka wad, ograniczona mozliwosc zmniejszenia partycji, dlugo trwa formatowanie ponieważ to pełne a nie szybkie

 

Najlepiej podzielić dysk na partycje nie z pod windowsa ale z poziomu bootowalnej płyty.

Przed podziałem dysku na partycje zalecam defragmentacje partycji tej C - 300GB a pozniej podzial na partycje.

 

Tu masz instrukcje jak podzielic dysk na partycje różnymi programami, do wyboru do koloru :) :

http://peb.pl/3585994-post28.html

poczytaj wszystkie 3 i sobie wybierz :D

 

poleacam Paragon Partition Manager ma w sobie wbudowany defragmentator dysku , jest to najlepsza metoda defragmentacji poniewaz odbywa sie z poziomu bootowalnej plyty a nie windowsa co przewaznie ogranicza defragmentacje dysku. W zależności od stopnia pofragmenotwania plików może to czasami potrwać długo np 2 godz a czasami 10 min

 

aaa i nie zalecam na partycje systemowa vista/seven mniej niz 40GB

Odnośnik do komentarza

Tylko w uzupełnieniu

 

aaa i nie zalecam na partycje systemowa vista/seven mniej niz 40GB

 

Tak u mnie wygląda zajętość dysku systemowego w rozbiciu na katalogi (bez plików własnych - Moje Dokumenty itp. całkowicie na innym dysku).

Dodatkowo programy, które umożliwiają instalację na innym dysku też są poza partycją systemową.

 

 

 

Przed podziałem dysku na partycje mocno przemyśl ich wielkość.

Odnośnik do komentarza

@ Rafael22peb

Jeżeli twierdzisz że dysk trzeba sformatować, to po co go wcześniej defragmentować, defragmentacja jest potrzebna w przypadku robienia tego z poziomu systemu, kiedy zmniejsza się czy dzieli główną partycję.

Partycja Recovery może posiadać kopię systemu, tego nie wiemy, w systemie powinna być podana opcja nagrania płyty.

Zmiana wielkości partycji z poziomu systemu zawsze wiąże się z ryzykiem utraty danych, ze względu na zmianę struktury dysku, więc kopia systemu jest jak najbardziej zalecana.

@Michagusia

Gdy zmniejszę wolumin C przeczytałam, że w pewnym momencie uruchamia się kreator i pada pytanie o sformatowanie nowej partycji - zaznaczyć "tak" czy "nie" ?

Gdy zmniejszysz wolumin C uzyskasz puste miejsce na dysku, więc trzeba to sformatować pod odpowiedni format plików, np. NTFS.

Odnośnik do komentarza

marcinkowski

Już Ci tłumacze

 

Mając partycje np 300GB na której jest system i chcąc sobie ją podzielić na partycje np C 50GB , D 100GB , E=150 GB to zalecam defragmentacje a dlaczego? ponieważ pliki systemowe na tej partycji C - 300GB są prawdopodobnie porozrzucane jak gnój po polu, a nie poukładane (nawet od razu po formacie zdarza się ze pliki są pofragmentowane).

 

 

Szczególnie to widać jak chce sie to podzielic dysk na partycje tym narzedziem windows zaraz sapie ze np nie mozesz zmniejszyć partycji C do np 40GB mimo ze zajęten np 18GB a sapie ze mozesz np 73 GB mniej nie da ponieważ pliki systemowe blokują.

 

To ze inny program nie będzie sapał np ten z bootowalnej płyty ponieważ nie korzysta z windowsa, nie znaczy ze pliki nie sa pofragmentowane oraz ze po podziale bedzie wszystko OK.

 

Jak nie zrobisz defragmentacji to moze sie stac tak ze po podziele dysku system Ci nie wstanie bo jakis plik systemowy był w tej częsci co po podziale jest na np partycji D i wtedy jest się w d..... bo system sapie bledami przy starcie i nie odpala windowsa. I tu jest problem bo program z pod windows uniemozliwia taki myk aby wlasnie nie bylo problemu po podziale dysku a program z bootowalnej płyty ma to gdzieś bo o tym nie wie, zrobi Ci co chciałeś a że poźniej masz błedy to Twój problem :P

Miałem taki przypadak chciałem sie pospieszyc i na dobre to nie wyszło, musiałem stawiać system od nowa.

 

Nie mówie o sformatowaniu partycji systemowej czyli C , ale reszty nowo utworzonej D i E, bedzie obszar nie przydzielony i nalezy je sformatowac. NIe pisałem o defragmentacji D i E bo to sensu nie ma, po co jak tam plików nie bedzie :P

 

Mam nadzieje że teraz rozumiesz dlaczego zalecam defragmentacje partycji przed jej podzialem, po to aby zmniejszyć ryzyko, aby po operacji wszystko było OK.

 

aaa i dla jasności bo może to Cie zmyliło, Koleżanka ma partycje OEM, Recovery , i partycje C

Na OEM pewnie jest konsola odzyskiwania systemu, na recovery głowne pliki obrazu systemu

na C ma zainstalowany System + stery + programy oraz bardzo duzo miejsca na dane :P

z pod windows widzi tylko partycje C (OEM i Recovery nie powinna widziec)

 

Partycja Recovery to kopia systemu i zawsze producent daje program zeby sobie wypalic na plyty DVD, w razie czego mozna zrobic sobie obraz partycji recovery lub tez skopiowac zawartosc partycji i nagrac na plyty, zalezy jak producent zrobil recovery i jakiem programem jak np Ghostem czy ImageX to wystarczy sama kopie plików gho, lub wim , lub swm

 

################################################################################################################

 

wieslaw531

Co Ty masz poinstalowane że Ci Tyle zajmuje miejsca :P

Moja oryginalna Vista z recovery zajmowala 15GB + moje programy to wychodziło razem < 20GB

teraz kozystam z moje modyfikacji Visty to mi w sumie zajmuje wszystko 8,2 GB :) (system + stery + programy)

 

a u Ciebie widze ponad 42GB :D nie zamula Ci z lekka?

Odnośnik do komentarza
a u Ciebie widze ponad 42GB :D nie zamula Ci z lekka?

 

To W7 x64 instalowany w marcu. Od tego czasu tylko sam katalog winsxs urósł do 7,5 GB (nie do ruszenia). I ten fakt należy bardzo uwzględniać.

Format i reinstalacja systemu nic nie zmienia bo po update systemu wracamy do tego samego. Ten katalog będzie rósł.

 

SVI - 10GB - nie muszę się szczypać bo partycja systemowa to cały dysk 320 GB.

Mam kilka programów bardzo objętościowych.

 

Przy tej konfiguracji sprzętowej (stopka) system śmiga aż miło. Oczywiście robiłem pewne rozsądne zmiany (procesy - aktualnie 42, usługi itp).

Odnośnik do komentarza

@Rafael22peb

Może i źle zrozumiałem to co napisałeś, ale zrozumiałem żeby sformatować dysk, podzielić na partycje i postawić system od nowa.

Przy podziale dysku na partycje musisz sformatowac bo inaczej bedziesz miala nie przydzielone miejsce tzn nie bedzie partycji

 

To że defragmentacja jest potrzebna to wyjaśniłem, wiem do czego to służy.

defragmentacja jest potrzebna w przypadku robienia tego z poziomu systemu, kiedy zmniejsza się czy dzieli główną partycję.

 

Partycja Recovery w zależności od producenta może zawierać równie dobrze kopję systemu do odtworzenia bez konieczności nagrywania na płytę.

Odnośnik do komentarza

@Rafael22peb

Może i źle zrozumiałem to co napisałeś, ale zrozumiałem żeby sformatować dysk, podzielić na partycje i postawić system od nowa.

 

Ta odpowiedz tyczyła się jej pytania czy ma klikac Tak aby sformatować czy Nie :)

 

Nigdy nie ma koniecznosci nagrania recovery na płyty to tylko dodatek, który wg mnie jest potrzebny bo w razie jak cos sie stanie z partycja to ma sie na płycie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...