Skocz do zawartości

Bluescreeny i zwiechy systemu - diagnostyka


Rekomendowane odpowiedzi

Bluescreeny i zwiechy systemu

 

 

Częstym objawem nieprawidłowego funkcjonowania komputera są restarty komputera z niebieskim ekranem śmierci (tzw. BSOD / Blue Screen of Death) albo zwiechy, zamrożenia komputera - przyczyną takiego zachowania są nieprawidłowo funkcjonujące sterowniki lub wadliwy sprzęt. Zwykle przy pojawieniu BSOD-a komputer tworzy pliki *.DMP tzw. zrzuty pamięci, gdzie przechowywana jest szczegółowa informacja o błędzie - bardziej dokładniejsza niż wyświetla sam niebieski ekran śmierci.

 

Panel Sterowania > System > Zaawansowane Ustawienia systemu

 

lub krócej:

 

Start > Uruchom > sysdm.cpl

 

post-510-12808142000897_thumb.jpg

 

Krótki opis sekcji Awaria Systemu

 

Zapisz zdarznie do dziennika systemu - jak sama nazwa wskazuje, gdy opcja ta jest zaptaszkowana, zapisuje raport do dziennika zdrzeń

 

Automatycznie uruchom ponownie - kiedy nastąpi awaria, a powyższa opcja jest zaptaszkowana, komputer zostanie natychmiast zrestartowany. Mimo że jesteśmy nastawieni na diagnozowanie dumpchecków, zaleca się odptaszkować tę opcję, bo mogą się zdarzyć systuacje gdzie z jakiegoś powodu zrzuty pamięci nie będą generowane i niebieskie ekrany będą jedynym źródłem informacji.

 

Zapisywanie informacji o debugowaniu - tu konfigurujemy rodzaj zrzutu i lokację gdzie pliki mają być składowane. Możliwe rodzaje zrzutu:

 

Mały zrzut pamięci - przy tej opcji system będzie zbierał jedynie podstawowe informacje o błędach. Domyślna lokalizacja plików C:\Windows\Minidump.

 

Zrzut pamięci jądra - znacznie bardziej wiarogodne źródło informacji i niemal we wszystkim wypadkach wystarczające do analizy. Domyślnie zrzucany jest plik MEMORY.DMP w folderze C:\Windows.

 

Całkowity zrzut pamięci - Najbardziej dokładne źródło informacji, ale też wymaga ogromnych plików wymiany i tworzy przeogromne pliki zrzutu, dlatego ta opcja dla komputerów z pamięcią pow 2GB nie jest bezpośrednio dostępna poprzez sysdm.cpl. Żeby to uczynić, trzeba wejść do klucza HKLM\System\CurrentControlSet\Control\CrashControl i przestawić frazę CrashDumpEnabled=1. Domyślnie zrzucany jest plik MEMORY.DMP w folderze C:\Windows.

 

Musimy jednakże pamiętać, że aby zrzut pamięci mógł być wykonywany, musi być prawidłowo ustawiony plik wymiany (w 90% jest to najczęstsza przyczyna braku zrzutów przy wystąpieniu BSOD), najprościej na partycji podstawowej, choć system dopuszcza też możliwość ustawienia pliku wymiany dla zrzutu na

innej partycji.

 

post-510-12808142168371_thumb.jpg

 

Ponieważ oszacowanie minimalnego pliku wymiany dla zrzutu jest bardzo skomplikowane stworzono narzędzie DumpConfigurator. Niestety to narzędzie nie jest w pełni doskonałe np. nie potrafi dopasować pliku wymiany na niesystemowej partycji. (Więcej na ten temat będzie opisane w "Ustawianie pliku wymiany"). Więcej na ten temat: KB969028.

 

Niestety często się zdarza, że system się tylko zawiesza - żadne BSODy się nie pojawiają i brak jest jakiekolwiek źródła informacji o błędzie. Jednakże jest sposób na prowokowanie do ujawnienia się złych sterowników, czyli narzędzie verifier.exe:

 

Start > Uruchom > veriefier.exe

 

I postępujemy tak jak na poniższych rysunkach:

 

post-510-12808142285037_thumb.jpgpost-510-12808142437698_thumb.jpg

 

Zatwierdzamy i restartujemy komputer. Po restarcie powinno nam się udać wywołać BSODa. Jeśli tak :), to ponownie restartujemy komputer i uruchamiamiamy go w trybie awaryjnym i kasujemy ustawiania. Uruchamiamy cmd.exe i wpisujemy:

 

verifier /reset

 

albo bezpośrednio w graficznym interfejsie wybierając opcję "Usuń bieżące ustawienia". Jeśli niestety prowokacja sterowników nie udała :(, resetowanie veriefier możemy także wykonać w trybie normalnym... i pomyśleć o innym sposobie znalezienia źródła problemu. W praktyce ta metoda prowokacji radzi sobie dobrze w problemach czysto sterownikowych. Jeśli to problem czysto sprzętowy, to ta metoda jest mniej skuteczna.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...