Skocz do zawartości

Intel i5 2500k - nie widzi jednego rdzenia


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeszcze niedawno radziłem sie Was co do kupna poniższego sprzętu a już musze pisać bo mam z nim problem - a konkretniej z procesorem z tematu. Może najpierw specyfikacja

 

CPU Intel i5 2500k (nie kręcony)

MB: ASUS P8P67 B3 rev 3.1

RAM: 2x 4GB DDR3 Kingston

VGA: Radeon HD 6850 OC

HDD: Seagate ST 250GB

PWM: BeQuiet Pure Power L7 530W

System Windows 7 Ultimate 64bit

 

Problem tyczy się rdzeni procesora. Dzisiaj zauważyłem sprawdzając temperatury po dłuższym czasie działania PC jak się ma sprawa. No i zaniepokoiłem się bo widzę, że temperatura pokazywana jest jedynie na 3 rdzeniach - gdzie więc jest 4 rdzeń. Wchodzę w zakładkę Wydajność - menedżera zadań i tam także pokazuje wydajność jedynie na 3 rdzeniach. Podobna sprawa ma się w sekcji rozruchu z msconfig i można wybrać jedynie 3 rdzenie. Pomyslałem, że może BIOS płata jakieś figle, jednak w samym biosie w odpowiednich ustawieniach jest wybrana opcja aby wykorzystywał wszystkie rdzenie a i pokazuje, że sam procesor jest czterordzeniowy. Poszedłem dalej, znalazłem na stronie asusa nowy bios, więc dokonałem aktualizacji jednak problem nadal występuje. Obawiam się najgorszego i sugeruję, że może to być jakaś wczesna awaria tego procesora. Nie chcę się zbytnio rozpisywać w temacie, uważam że na chwilę obecną wyczerpałem źródło informacji, które miałem tu podac a jeżeli ktoś będzie miał jakieś dodatkowe pytania to naturalnie wszystko wypiszę. Poniżej screen i zdjęcie z biosa

 

Zdjęcia wstawiłem poprzez opcję w edytorze tekstu, troche to duże no ale myślę, że mnie nie zlinczujecie :)

 

31128450689010272952.jpg

 

69204520808761098381.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

@silentkill

 

System postawiony na nowej konfiguracji, więc ta opcja odpada ;x

 

@wieslaw531

 

Specjalnie wyszczególniłem zaawansowane opcje rozruchu, żeby pokazac że mam do wyboru tylko 3 rdzenie. Problem w tym, że nie ma tam opcji 4 rdzeni, co można wywnioskować ze screenshota ;]

 

Wszystkie łatki, patche i SP poinstalowane. Co do limit CPUID Maximum to wyczytalem, że jest ona poprawnie ustawiona na wyłączoną.

 

http://www.pcworld.pl/news/360899/Prawidlowa.konfiguracja.BIOS.jak.to.zrobic.html

Odnośnik do komentarza

Tak aktualizacje były robione prawdopodobnie z takimi ustawieniami, nie ruszałem niczego w tamtym miejscu od czasu pierwszej instalacji systemu, czyli zaraz po złożeniu tegoż komputera. W jednym z tematów tutaj w którym uzytkownicy pomagali mi składać komputer podawałem screenshoty z programów bezposrednio jak postawilem już system. Wtedy jeszcze system "rozpoznawał" 4 rdzenie zarówno w programie CPU-Z jak i w zakładce Wydajność Menedżera Urządzeń, teraz już niestety te screenshoty zostały usunięte z serwera, ale pamiętam to dokładnie gdyż sam wszystko dogłębnie sprawdzałem. Odptaszkuję tą opcje jak radzisz, jednak dopiero gdy wrócę do domu gdyż teraz nie mam dostępu do w/w komputera.

 

 

@edit

 

Zrestartowałem BIOS'a przez CMOS i odznaczyłem w rozruchu opcję korzystania z jakichkolwiek rdzeni jak radził wieslaw531 i po ponownym uruchomieniu komputera już wszystko pokazuje normalnie.

 

W sumie problem rozwiązany, pytanie mam jeszcze czy zostawić to tak jak jest teraz czy zaznaczyć aby rozruch korzystał z 4 rdzeni?

Edytowane przez invok3d
Odnośnik do komentarza
pytanie mam jeszcze czy zostawić to tak jak jest teraz czy zaznaczyć aby rozruch korzystał z 4 rdzeni?

Tak zostaw w stanie obecnym - bez zaznaczonej opcji wykorzystywania rdzeni przy rozruchu.

 

Inny temat to ustawienia default BIOS. Czasem warto zmienić pewne ustawienia dla lepszego wykorzystania potencjału zestawu.

Niestety wogóle nie znam BIOSów pod płyty Intela.

Odnośnik do komentarza

wieslaw531 co do biosa to mam taką świadomość, jednak podobnie jak Ty pierwszy raz mam styczność z tego rodzaju biosem, niestety jestem już bardzo do tyłu z wiedzą na te tematy, a i manual nie wiele mi mówi. Narazie ustawiłem tylko pamięci według profilu X.M.P aby taktowały efektywniej, procesora nie podkręcam póki nie zakupie porządnego chłodzenia, bo na boxie to i tak cud że chodzi na defaulcie. Co do reszty opcji to jestem ciemna masa. Interesuje mnie tylko ustawienie kontrolera dysku, które standardowo było włączone i do którego potrzebuje sterowników aby system postawić na pustym dysku - Marvel Storage Controller. Szperałem troszke w internecie ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem. Czy mój dysk wymieniony w pierwszym poście, przy wykorzystaniu tego kontrolera będzie np. działał szybciej? Czy ten kontroler to coś na zasadzie raid?

Odnośnik do komentarza

Tak o ten obrazek mi chodziło. A Marvel Storage Controller to chyba dodatkowy kontroler do specyficznych portów SATA (Manual).

 

Podstawowy kontroler jest oparty na Chipsecie Intela i BIOS masz w tym względzie poprawnie skonfigurowany (SATA - AHCI).

Jeżeli będziesz stawiał system od nowa to nic nie zmieniaj w BIOS. W7 ma sterowniki do AHCI i poprawnie rozpoznaje tryb w trakcie instalacji.

Po instalacji systemu możesz zaktualizować sterownik do Chipsetu raczej ze strony Intela + wszystkie inne włącznie z kontrolerem Marvel Storage Controller (jeżeli będziesz z niego korzystał).

Odnośnik do komentarza

Co do portów sata, to właśnie mam ich sporo na tej płycie i pamiętam że na kilku z nich nie chciał mi w ogóle startować dysk a w manualu było coś ujęte o portach SATA z szybszym transferem danych. Możliwe że sterownik tego kontrolera odnosi się właśnie do tych portów. Spróbuję na dniach się tym pobawić jak znajdę troche więcej czasu.

 

 

Teraz dodatkowe pytanie z troche innej beczki, gdyż nie chce zakładać specjalnie nowego tematu. Dostałem prośbę o modernizację karty graficznej z zestawu poniżej:

 

CPU: AMD Athlon II x4 630

MOBO: ASUS M3A770DE

RAM: Goodram 2x2GB

PWM: Qoltec 425W

GPU: ASUS GeForce ENGT240 512MB 128bit

 

Karta wyszczególniona wyżej to właśnie ta którą trzeba wymienić. Jak widać zestaw nie taki zły, do szczęścia brakuje tam jedynie mocniejszej grafy i właśnie z tym mam problem. Zastanawiałem się nad MSI Radeonem HD 4850 z pamięcia 1GB na pokładzie i 256 bitową magistralą jednak nie wiem czy nie będzie to nadal posunięcie się w tył. Karta ma już troche czasu od dnia swojej premiery jednak opinie na jej temat są zadziwiające i to mnie do niej od początku przekonuje. Innym wyjściem jakie brałem pod uwagę to inwestycja w lepszego Radeona HD 6850 także w wersji od MSI gdyż wychodzi taniej o jakieś 100zł niż ta spod stajni gigabyte z chłodzeniem Windforce. Co do tej wersji od gigabyte to jestem szczerze przekonany, sam posiadam i karta jest naprawdę rewelacyjna. Nie wiem natomiast jak ma się sprawa z MSI a i dobrze było by nie szarpać zbytnio budżetem (dlatego wykluczyłem z rozważań GeForce gdyż to już wydatki dosyć spore).

 

Kwota jaka jest do zdysponowania - trudno teraz to określić. Najpierw prawdopodobnie bede się starał sprzedać tego ENGT za jak największą cenę, później ewentualnie można myśleć ile do tego dołożyć. Liczę na jakieś wstępne propozycje aby później czegoś nie żałowac.

 

Zasilacz jednak też pójdzie pod młotek - buczący wentylator, ale to nie jedyny powód, gdyż celujemy w coś z zakresu 500-550W.

Edytowane przez invok3d
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...