Skocz do zawartości

Windows XP nie startuje po wymianie płyty


kolcz11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

parę dni temu przestał mi działać komputer, okazało się, że jest to wina płyty głównej. Poprzednio miałem dosyć leciwego Epoxa na chpsecie VIA i niestety z braku innej możliwości zmieniłem na nie mniej leciwą płytę MSI K7N2 Delta, która ma chipset Nforce2.. Jak łatwo można się domyślić system nie wstaje z nową płytą.. Próbowałem naprawiać system z płyty Windowsa, niestety instalator nie widzi mojego systemu. Przez konsole odzyskiwania przeskanowałem i naprawiłem bad sectory na dyskach, ale niestety problem nie zniknął. Dyski są w pełni sprawne (przeskanowane MHDD). Tryb awaryjny również się nie odpala. Format nie wchodzi w grę, gdyż mam na komputerze programy, których nie jestem w stanie przeinstalować na nowo postawionym systemie.. Dodam jeszcze, że jak podczepiłem dysk, który pracował poprzednio z płytą MSI, system wstaje bez problemu, więc wina zrzucam na sterownik IDE, czy jest jakaś możliwość, żeby spod konsoli zamienić kolejność ładowania z VIA na podwójny kontroler IDE? Jakieś sugestia?

 

Konfiguracja:

 

AMD Athlon 2100+

MSI K7N2 delta

1GB RAM Kingston

WD 80gb + WD 120GB

Windows XP Professional 32bit SP2

 

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Poprzednio miałem dosyć leciwego Epoxa na chpsecie VIA i niestety z braku innej możliwości zmieniłem na nie mniej leciwą płytę MSI K7N2 Delta, która ma chipset Nforce2.. Jak łatwo można się domyślić system nie wstaje z nową płytą..

 

Zmiana płyty w wielu przypadkach wymaga przeinstalowania XP, by uzgodnić sprzętową warstwę. Tylko podczas instalacji XP gromadzi adekwatne dane.

 

 

Próbowałem naprawiać system z płyty Windowsa, niestety instalator nie widzi mojego systemu.

 

Przybliż "nie widzi mojego systemu": to znaczy, że nie podaje opcji Reperacja tylko Format, czy może to znaczy, że nie wykrywa w ogóle dysku twardego jako takiego? Jeśli to drugie: płyta XP (to archaiczny twór z ubogim repozytorium sterowników) nie posiada stosownego sterownika dla kontrolera dysku. Ten problem obchodzi się wg jednego z tych sposobów:

 

- Na czas instalacji w BIOS przestawić tryb pracy kontrolera dysków

- Na USB podać rozpakowane sterowniki i F6 podczas instalacji XP.

- Zrobić na podstawie własnej oryginalnej CD XP nową ze zintegrowany sterownikami, która automatycznie zamontuje wszystko. Darmowy program integrujący sterowniki: nLite.

 

 

Dodam jeszcze, że jak podczepiłem dysk, który pracował poprzednio z płytą MSI, system wstaje bez problemu, więc wina zrzucam na sterownik IDE

 

Ostatecznie możesz spróbować automatycznego skryptu, który ma za zadanie zaktualizować kontroler dysku martwego systemu z poziomu środowiska zewnętrznego. Konkretnie chodzi mi o płytę Ultimate Boot CD for Windows, która zawiera narzędzia:

 

Fix HDC 	n/a 	Fix the Hard Drive Controller when replacing your motherboard on an XP system, possible replacement for Fix IDE?

Fix IDE n/a Fix the IDE Controller when replacing your motherboard on an XP system

 

Narzędzie powinno być dostępne na płycie w: Start > Programs > Registry Tools > FIX_HDC. Zastrzeżenie: to nie zawsze działa, może być i tak wymagana reinstalacja całego XP, by doszedł do siebie po wymianie płyty.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...