Skocz do zawartości

Bardzo wolny start i działanie systemu Win XP SP3


lesio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z bardzo wolnym startem i działaniem systemu (pliki 1GB kopiuje z dysku na dysk prawie 20min).

Wydaje mi się, że zaczęło się to po tym jak usunąłem wirusy zlalezione przez Malwarebytes' Anti-Malware (log w załączniku). Podczas kolejnego skanowania program nic już nie znalazł.

Od tamtej pory system startuje ponad 796 sek. (log xpbootlog1 z boot log w załączniku). Po defragmentacji czas startu systemu zmniejszył się do 403 sek. (log xpbootlog z boot log w załączniku).

Obowiązkowe logi z OTL w załączniku.

Logi z autoruns przed defragmentacją (autoruns1) i po defragmentacji (autoruns).

Defragmentację robiłem systemowym derfragmentatorwem dysku i przy pomocy programu Ashampoo HDD Control.

EDIT:

Dodatkowo dzisiaj jak chciałem sprawdzić aktualizacje systemu po kliknięciu na Windows Update wyświetliła mi się taka strona: http://support.micro....com/kb/2497281 sugerująca, że nie mam najnowszego SP3. Zgodnie ze wskazówkami podanymi na stronie system zgłasza mi posaiadanie dodatku SP3. Pobrałem i uruchomiłem Microsoft Fix It, ale to nie rozwiązało problemu.

EDIT 2:

Problem WU rozwiązany przy pomocy tego narzędzia "MicrosoftFixit.wu.LB.234256304493499895.2.1.Run.exe"

Proszę o pomoc i wskazówki jak doprowadzić system do używalności. Jeśli potrzebne są jeszcze jakies logi to dajcie znać napewno je dołącze.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam leszek.

mbam-log-2012-03-19 (17-14-36).txt

mbam-log-2012-03-19 (17-18-02).txt

xpbootlog1.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

AutoRuns1.txt

AutoRuns.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Z raportów nic konkretnego mi się nie nasuwa. Ale mam uwagi:

 

1. Pracuje potwornie stary Norton SystemWorks:

 

SRV - [2003-10-17 16:29:02 | 000,176,193 | ---- | M] (Symantec Corporation) [Disabled | Stopped] -- E:\Norton SystemWorks\Norton Utilities\Speed Disk\NOPDB.exe -- (Speed Disk service)

SRV - [2003-10-17 16:28:46 | 000,086,016 | ---- | M] (Symantec Corporation) [Auto | Running] -- E:\Norton SystemWorks\Norton Utilities\NPROTECT.EXE -- (NProtectService)

DRV - [1829-12-22 20:42:24 | 000,082,136 | ---- | M] (Symantec Corporation) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\Program Files\Symantec\SYMEVENT.SYS -- (SymEvent)

 

Czym prędzej się tego pozbądź z systemu (stare sterowniki Symantec to może być przyczyna licznych problemów). Odinstaluj Norton SystemWorks 2004 Standard oraz wszystkie wystąpienia Live (LiveReg (Symantec Corporation) + LiveUpdate 1.90 (Symantec Corporation)), następnie popraw narzędziem Norton Removal Tool.

 

Przy okazji, sugeruję też deinstalację sfatygowanego tweakera Vtune oraz zbędnego Akamai NetSession Interface.

 

 

2. Błędy w Dzienniku zdarzeń:

 

Error - 2012-03-27 09:02:14 | Computer Name = LJ-A2E46B58F663 | Source = Print | ID = 23

Description = Drukarka Microsoft XPS Document Writer nie została zainicjowana, ponieważ

nie można było znaleźć odpowiedniego sterownika Microsoft XPS Document Writer.

 

Error - 2012-03-27 09:02:14 | Computer Name = LJ-A2E46B58F663 | Source = Print | ID = 23

Description = Drukarka PageManager PDF Writer nie została zainicjowana, ponieważ

nie można było znaleźć odpowiedniego sterownika PageManager PDF Writer.

 

Na temat pierwszego: skorzystaj z narzędzia XPS Removal. Na temat drugiego: sprawdź czy w Panelu sterowania w Drukarkach jest możliwe usunięcie.

 

Error - 2012-03-27 09:01:26 | Computer Name = LJ-A2E46B58F663 | Source = NETLOGON | ID = 3095

Description = Ten komputer jest skonfigurowany jako członek grupy roboczej, a nie

domeny. W tej konfiguracji usługa Netlogon nie musi być uruchamiana.

 

Start > Uruchom > services.msc, na liście dwuklik na usługę "Logowanie do sieci" i Typ startowy ustaw na Wyłączona.

 

Error - 2012-03-27 09:05:24 | Computer Name = LJ-A2E46B58F663 | Source = DCOM | ID = 10005

Description = Model DCOM odebrał błąd "%1058" podczas próby uruchomienia usługi

BsHelpCS z argumentami "-Service" w celu uruchomienia serwera: {1CE3EB56-16B9-40A0-8110-284EF53ACF04}

 

Error - 2012-03-27 09:05:24 | Computer Name = LJ-A2E46B58F663 | Source = DCOM | ID = 10005

Description = Model DCOM odebrał błąd "%1058" podczas próby uruchomienia usługi

BsMobileCS z argumentami "-Service" w celu uruchomienia serwera: {5408AB86-5A2A-4BC5-A406-A0E805A8BF93}

 

Widzę, że te usługi są wyłączone:

 

SRV - [2009-02-27 16:42:20 | 000,098,407 | ---- | M] () [Disabled | Stopped] -- C:\Program Files\IVT Corporation\BlueSoleil\BsHelpCS.exe -- (BsHelpCS)

SRV - [2009-02-27 16:40:48 | 000,143,467 | ---- | M] () [Disabled | Stopped] -- C:\Program Files\IVT Corporation\BlueSoleil\BsMobileCS.exe -- (BsMobileCS)

 

To było celowe?

 

 

3. Jeżeli powyższe akcje nie wpłyną na poprawę kondycji:

- Sprawdź czy problemu nie tworzy CIS.

- Sprawdź czy problemy występują także w Trybie awaryjnym Windows oraz w stadium tzw. "czystego rozruchu" (KB310353).

- Sprawdź czy nie wystąpiła degradacja szybkości transferu dysku z DMA do PIO: KLIK (ustęp Optymalizacja wydajności HDD i CD/DVD-ROMów - Włączenie DMA). Zwracasz uwagę na "bieżący tryb transferu".

 

 

Wydaje mi się, że zaczęło się to po tym jak usunąłem wirusy zlalezione przez Malwarebytes' Anti-Malware (log w załączniku).

 

Te resztki są zbyt słabe, by miały być przyczyną dla problemów. Nic szczególnego nie zostało wykryte, dodatki adware i to w postaci mocno przetrzebionej. Możesz dodać jeszcze log z AdwCleaner z opcji Search, na wszelki wypadek.

 

 

Dodatkowo dzisiaj jak chciałem sprawdzić aktualizacje systemu po kliknięciu na Windows Update wyświetliła mi się taka strona (...) sugerująca, że nie mam najnowszego SP3. (...) Problem WU rozwiązany przy pomocy tego narzędzia "MicrosoftFixit.wu.LB.234256304493499895.2.1.Run.exe"

 

Fix-it rozwiązał sprawę, gdyż uaktualnił Agenta Windows Update. Problem objawiony m.in. tu na forum: KLIK.

 

 

PS. Jest tylko jeden raport xpbootlog w Załącznikach.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

1. Pracuje potwornie stary Norton SystemWorks:

 

Czym prędzej się tego pozbądź z systemu (stare sterowniki Symantec to może być przyczyna licznych problemów). Odinstaluj Norton SystemWorks 2004 Standard oraz wszystkie wystąpienia Live (LiveReg (Symantec Corporation) + LiveUpdate 1.90 (Symantec Corporation)), następnie popraw narzędziem Norton Removal Tool.

 

Przy okazji, sugeruję też deinstalację sfatygowanego tweakera Vtune oraz zbędnego Akamai NetSession Interface.

 

Usunięte i poprawione zgodnie z instrukcją. Tweaker Vtune oraz Akamai NetSession Interface pousuwane

 

2. Błędy w Dzienniku zdarzeń:

 

Drukarki Microsoft XPS Document Writer i PDF Writer usunięte.

 

Usługa "Logowanie do sieci" ustawiona na Wyłączona.

 

Usługi BsHelpCS i BsMobileCS nie wyłączałem i nie wiem dlaczego są wyłączone. Nie mam możliwości włączenia go. wyglada na to, że trzeba będzie przeinstalować program.

 

Niestety powyższe akcje nie wpłynęły na poprawę kondycji systemu.

Dodatkowo:

CIS - został odinstalowany (kondycja bez zmian)

Tryb awaryjny Windows oraz w stadium tzw. "czystego rozruchu" - może odrobinę szybciej się to wszystko uruchamia ale nieznacznie

Co do degradacji szybkości transferu dysku z DMA do PIO - to w jednym podstawowym kanale IDE jest ustawione PIO i nie mogę nic z tym zrobić (w załączniku print screen)

 

Log z AdwCleaner w załączniku

 

 

PS. Jest tylko jeden raport xpbootlog w Załącznikach.

 

Faktycznie, moje niedopatrzenie. Już naprawione (log w załączniku)

 

Zrobiłem jeszcze chkdsk c: /f /r log w załączniku.

Wieczorem 27.03 około 23 uruchomiłem chkdsk, system zakończył operację 28.03 przed 11 (prawie 12 godzin !!). Dysk systemowy C ma rozmiar 80GB nigdy wcześniej chkdsk nie pracował tak długo. Zazwyczja zajmowało mu to nie więcej jak 2 godz.

post-2276-0-55539200-1333024921_thumb.jpg

AdwCleanerR1.txt

xpbootlog.txt

chkdsk.txt

Odnośnik do komentarza
Co do degradacji szybkości transferu dysku z DMA do PIO - to w jednym podstawowym kanale IDE jest ustawione PIO i nie mogę nic z tym zrobić (w załączniku print screen)

 

Dałeś obrazek z menedżera w widoku wg typów a nie kolejności połączeń i nie widać czy jest tam jakieś urządzenie podczepione. Kanał ten odinstaluj i zresetuj system, Windows przebuduje na restarcie. Po operacja sprawdź czy PIO zostało podstawione przez DMA. i czy to poprawiło kondycję systemu.

 

 

Log z AdwCleaner w załączniku

 

Narzędzie nic nie wykryło, możesz zastosować w nim opcję Uninstall.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Odinstalowałem AdwCleaner.

 

W załączniku obrazek z menedżera w widoku wg kolejności połączeń. Jest to kontroler od dysku C. Po odistalowaniu go i restarcie systemu pojawił się BSOD z informacją:

 

STOP: 0x0000007B ( 0xB84C7524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000 ).

 

Po resecie pojawia mi się ekran z wyborem metody uruchamiania systemu.

1. tryb awaryjny

2. tryb awaryjny z obsługą sieci

3. tryb awaryjny z wierszem poleceń

4. ostatnia znana dobra konfiguracja

5. uruchom system windows normalnie

 

Wybór pozycji 5 skutkuje ponownym pojawieniem się BSOD. Jak wybiore 4 system się uruchamia (tak samo wolno jak się uruchamiał)

post-2276-0-72481700-1333034426_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Dysk z Windows to master (Urządzenie główne)? Zmień podpięcia, tak by dwa urządzenia o rozbieżnych parametrach nie siedziały na wspólnej taśmie. Wyizoluj napęd DVD-ROM przepinając go na Pomocniczy. Czyli końcowy układ:

 

Podstawowy IDE: HDD jako master

Pomocniczy IDE: DVD-ROM jako master

 

 

Wybór pozycji 5 skutkuje ponownym pojawieniem się BSOD. Jak wybiore 4 system się uruchamia (tak samo wolno jak się uruchamiał)

 

Tak, bo to jest powrót do stanu sprzed reinstalacji kanału.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

C:\WINDOWS\system32\DRIVERS\atapi.sys

C:\WINDOWS\system32\storprop.dll

 

EDIT:

We wszyskich kanałach podstawowych i pomocniczych w szczegółach sterownika są wymienione tylko te dwa pliki.

 

EDIT 2:

W końcu udało mi się zmienić PIO na DMA. Zaktualizowałem sterownik od Podstawowego kanału IDE tylko musiałem to zrobić z opcji "nie wyszukuj, wybirę sterownik do zainstalowania". Teraz jest ustawione na DMA. Wydaje się, że transfer wrócił do normy.

 

Zastanawia mnie jedno. Chciałem sprawdzić dysk programem MHDD. Posługiwałem się instrukcją z tego tematu http://www.fixitpc.p...rukcja-obslugi/. Ściągnąłem plik iso. wypaliłem go na płycie, wszysko ładnie się uruchomiło tylko że program nie znalazł mojego dysku C. Znalazł inne dyski a tego nie. Wiem że program nie wykrywa dysków Slave. Przy uruchamianiu programu są 2 opcje wyboru bez wspacia i ze wsparciem SSCI czy jakoś tam. W obu przypadkach nie widzi mojego dysku.

Sprawdzałem w BIOS-ie i dysk jest ustawiony jako master.

 

W załączniku dodaje log z xpbootlog

 

Mam też problem z drugim komputerem Laptop asus f5sl, ale opiszę go w dziale vista https://www.fixitpc.pl/topic/7817-wolny-internet-wieszanie-sie-systemu/page__fromsearch__1

 

EDIT 3:

Pojawił się dziwny skrót na pasku ulubionych o nazwie "Sugerowane witryny", ale co go usunę to on sie pojawia sam z siebie i jak widac na załączonym obrazku pojawia się wielokrotnie zdarzało sie że nawet po było 6 zakładek. Po kliknięciu w zakładkę nic sie nie dzieje, żadna strona się nie otwiera (w załączniku fotka oraz logi z OTL)

 

EDIT 4:

Pobrałem dzisiaj najnowsze sterowniki do grafiki i podczas konfigurowania drugiego monitora w panelu sterowania NVIDIA pojawił się BSOD

STOP: 0x1000008E (0xC0000005, 0xBF81BFE7, 0xB0AAB264, 0x00000000)

Win32k.sys Address BF81BFE7 base at BF800000 DateStamp 4F2ba740

 

W załączniku sygnatura błędu.

 

Niestety program Debugging Tools for Windows nie chciał się zainstalować. Przy próbie instalacji, po kliknięciu na ikonę programu kursor zmieniał wygląd na kursor z klepsydrą i nic się więcej nie działo. Przy okazji nie było też możliwości kliknięcia w jakąkolwiek ikonę na pulpicie. Jedyne co działało to ikona Start.

Ściągnąłem alternatywny program BlueScreenView i w załącznikach zamieszczam to co pokazał program (zaznaczył na czerwono)

xpbootlog3.txt

post-2276-0-54855900-1333178687_thumb.jpg

OTL.Txt

Extras.Txt

BSOD.txt

BSOD 1 BlueScreenView.txt

BSOD 2 BlueScreenView.txt

Edytowane przez lesio
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...