Skocz do zawartości

Zacinanie PC podczas pracy, zaczęło się od samego dźwięku


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam ten temat i wciąż przerabiacie tą samą kwestię.

 

Nie znam się na tym, ale jeśli coś ewidentnie nie wychodzi mi w "ten" sposób to próbuję "inaczej". Może warto podejść do tego od innej strony, tzn. uznać za winowajcę system i spróbować czystego rozruchu, bez podłączonych napędów CD/ DVD, pendrivów, kamer itd.

 

:) nie rugać mnie :P mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wydaje mi się, że wałkowanie tego tematu nie ma zupełnie sensu, może to coś pomoże, (pierwszy krótki znaleziony art) http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala/western-digital-caviar-green-wd10ears-1000-gb w arcie w niższych akapitach jest cała esencja.

 

Dysk pada, czy po prostu wszystkie modele WD 1TB WD10EARX takie są ?
a dlaczego mają być inne.
Odnośnik do komentarza

Porównajcie test HDTune tego samego dysku na swoim i obcym kompie. Przecież tam transfer był na poziomie ok 2 MB !!!!

Definitywnie widać tu, że problem nie jest w samym dysku. Inny temat to to, że wersja Green nie nadaje się na dysk systemowy.

 

Moja propozycja do autora tematu:

 

1. Nie wykonuj reinstalacji (na razie).

2. Start - Akcesoria - Wiersz polecenia -PPM - Uruchom jako administrator - Enter.

3. W oknie wiersza poleceń wklepujesz: sfc /verifyonly - Enter i czekasz.

4. Wklejasz tu treść komunikatu po wykonaniu polecenia a potem zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza

Wiesiu, a ten akapit z linka, którego wkleiłem coś mówi?

Cytuję:

"Niemiłą niespodziankę sprawia dysk w benchmarku PC Mark05 HDD Score, który jest odzwierciedleniem szybkości działania systemu i aplikacji zainstalowanych na dysku. WD10EARS wypada dużo gorzej niż większość testowanych dysków twardych. Jego wynik to zaledwie 3299 pkt. (dla porównania model Caviar Green WD10EAVS osiąga 6775 punktów). Na tak słaby wynik ogólny składają się m.in. bardzo wolny start systemu - 3,14 MB/s czy ładowanie aplikacji 3,32 MB/s."

Prawda że odczyt jest powalająco wysoki? I nie ma to żadnego związku z przycinaniem się systemu i aplikacji?

:P

EOT.

Odnośnik do komentarza

Marek

Czytałem treść z tego linka. Masz rację. Ale czy nie zastanawia Cię tak szalona różnica w transferze tego samego dysku?

Przecież dotychczas na swoim kompie w transferze miał niemalże przebieg prostokątny. Coś tu jest nie tak.

A test Chip - no cóż może ktoś tu popełnił błąd.

Wierzysz w to, że WD puściłby świadomie tak badziewny dysk przy obecnej konkurencji?

Odnośnik do komentarza

Nie irytuje sie w sprawach technicznych przy logicznie przedstawianych argumentach (z taka mamy chyba doczynienia) i przy ktorych mamy inne zdanie, a jesli tak wyglada to dementuje oficjalnie i chetnie slucham innych opcji :) .

Mam zatem pytanie do autora

8. Odkręciłem całkowicie wszystko, zresetowałem UEFI 2.00B do nominalnych wartości - pojawił się kolejny problem, tym razem zacinało całego kompa na kilka sekund (od 1s do 15s) po przepracowaniu jakiegoś czasu.

9. Postanowiłem wgrać najnowsze UEFI 2.02C - dalej zacinało na dłuższy czas całego kompa. RAM ustawiony na Profile 1.

 

Czy przed kreceniem byly problemy z zacinaniem, przymulaniem i podobnymi odczuciami?

 

Marek twoje argumenty moga byc sluszne - prawie do konca - , ale moim zdaniem mozna choc troche usprawnic dzialanie tego mula, jesli wczesniej nie dawal objawow sklerotyczno/starczych. :P

Odnośnik do komentarza
Wierzysz w to, że WD puściłby świadomie tak badziewny dysk przy obecnej konkurencji?

Wiesław - tak, wierzę ale musisz wziąć pod uwagę fakt, że ta konstrukcja od samego początku była przewidziana do innych celów

Ale czy nie zastanawia Cię tak szalona różnica w transferze tego samego dysku?
piszesz o różnicy w momencie podpięcia tego dysku w innym kompie? Jeśli tak to to zdanie powinno ci to wyjaśnić: "Niemiłą niespodziankę sprawia dysk w benchmarku PC Mark05 HDD Score, który jest odzwierciedleniem szybkości działania systemu i aplikacji zainstalowanych na dysku" po prostu inaczej ma się sprawa gdy ten dysk jest systemowym a inaczej gdy jest jako zwykły magazyn.

 

MarekB -

ale moim zdaniem mozna choc troche usprawnic dzialanie tego mula, jesli wczesniej nie dawal objawow sklerotyczno/starczych.
im więcej na nim po instalujesz tym bardziej te dolegliwości się pogłębią.
Odnośnik do komentarza

Marek

Ja to wszystko rozumiem. Ale nie rozumiem tego, że WD puszcza na rynek dysk z transferem 2 MB z przeznaczeniem na magazyn.

Nie wierzę, że ten dysk ma taki transfer. Tu żaden cache nie pomoże.

Zwróć uwagę, że tam (na screenach) duże obszary dysku naprzemiennie są poprawne i nie do przyjęcia.

Na innym kompie ten dysk jest całkowicie innym dyskiem.

 

Dla testu HDTune nie ma znaczenia przeznaczenie tego dysku - systemowy czy magazyn.

Funkcje oszczędzania energii dla dysku mogą wpływać na transfer wówczas kiedy komp korzysta z innego dysku w dłuższym czasie ale nie w teście, który trwa 2 minuty i dysk jest cały czas wykorzystywany.

 

Obstawiam problem natury systemowej. Poczekajmy może autor wykona to o co prosiłem w poście #53.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Porównajcie test HDTune tego samego dysku na swoim i obcym kompie. Przecież tam transfer był na poziomie ok 2 MB !!!!

Definitywnie widać tu, że problem nie jest w samym dysku. Inny temat to to, że wersja Green nie nadaje się na dysk systemowy.

 

Moja propozycja do autora tematu:

 

1. Nie wykonuj reinstalacji (na razie).

2. Start - Akcesoria - Wiersz polecenia -PPM - Uruchom jako administrator - Enter.

3. W oknie wiersza poleceń wklepujesz: sfc /verifyonly - Enter i czekasz.

4. Wklejasz tu treść komunikatu po wykonaniu polecenia a potem zobaczymy co dalej.

 

assdd.th.jpg

 

asdalq.th.jpg

 

 

Mam zatem pytanie do autora

 

System chodził idealnie, gry również (dwie posiadałem, które są obecnie odinstalowane + mam trzecią kolejną w zainstalowaną), nie było żadnych problemów z czymkolwiek innym. Nigdy mi nie zmroziło PC nawet na 1 sekundę. BIOS był oryginalny 2.00. Zmieniłem BIOS na 2.00B, podkręciłem kompa i wyszedł problem z dźwiękiem. Walcząc z dźwiękiem zmieniłem BIOS na najnowsza wersję 2.02c i zaczęło przycinać całego PC. Dalszą historię już znacie.

 

inaczej ma się sprawa gdy ten dysk jest systemowym a inaczej gdy jest jako zwykły magazyn

 

Ten dysk miał być w zamiarze magazynem. Niestety przez pewien okres chciałem przehulać na nim i dopiero kiedy ceny SSD troszkę spadną, zakupić SSD 80-120 GB pod system (pierwotnie miał to być koniec roku). Chyba jednak będę zmuszony dokupić go wcześniej, lecz przychodzi mi to z dużym oporem i wolał bym tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza

Zgodnie z komunikatem problemów z plikami systemowymi nie ma.

Następna możliwość to zainstalowany dodatkowy soft.

Uruchom system w trybie czystego rozruchu KB929135 i obserwuj czy problem nadal istnieje.

Możesz wykonać test HDTune w tym trybie i pokaż obrazek.

 

Następnie odpal system w trybie awaryjnym (F8 przy starcie) i zrób test HDTune.

Jeżeli będzie dobrze to problemem jest zainstalowany soft.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jak czysty rozruch nie rozwiaze problemu czyli nie wyjasni co krzaczy dysk to format jak najszybciej bo szkoda czasu. Uefi taki jak miales przed OC. Reset do ustawien fabrycznych stawiasz OS-a z ustawieniami kontrolera tak jak pisalem. Moim zdaniem mogles pogruchotac jakies stery tym OC. Na 1366 jak przesadzilem z ustawieniami to pierwsze co szlo do przeinstalowania to stery grafiki wlasnie. Podalem chyba linka wszesniej gdzie stery GPU wadzily temu dyskowi.

Odnośnik do komentarza

Po 2 godzinach pracy nic się nie stało. Bark jakiegokolwiek zwieszenia. System uruchomiony z czystego rozruchu. Wyniki testu poniżej:

 

12464801.th.jpg 31197320.th.jpg

 

84971873.th.jpg 55180053.th.jpg

 

26871738.th.jpg 70730862.th.jpg

 

Testy z trybu awaryjnego podrzucę jutro. Teraz jest już za późno. I niestety na tę noc PC wyłączam. Test po większej ilości przepracowanych godzin podrzucę również jutro.

Odnośnik do komentarza

Szukaj teraz co krzaczy i po bolach.

Testy z trybu awaryjnego podrzucę jutro
Przypomne tylko post nr6.
Moze warto sprawdzic dysk (co najmniej SMART z CDI) oraz tryb awaryjny z dostepem do sieci przez dluzszy czas

Scriny z HD-Tach post 36 juz troche zaczely przypominac normalnosc.

Daj sobie spokuj z trybem awaryjnym teraz. Szukaj po kolei gdzie zacznaja sie problemy. Na HD-Tune nie zwracaj uwagi mam takie same zwalki.

Odnośnik do komentarza

Uruchom kompa w trybie normalnym.

Usuń kamerę z systemu i odinstaluj stery.

Podejrzewam, że ona cały czas pracuje i zapisuje dane na dysku.

 

W tym sęk, że nigdy do testów nie miałem podłączonej tej kamerki. Podłączone miałem tylko i wyłącznie sieć, klawiaturę, myszkę.

 

Odinstaluję / zainstaluję jeszcze raz podstawowe sterowniki, wyrzucę wszystko z autostartu + będę kolejno włączał i sprawdzał.

Sama sieć z siebie nie jest problemem, bo ostatni test był zrobiony również na podłączonym kablu sieciowym.

 

Dodam, że w dalszym ciągu wszystkie programy strasznie długo mi się odinstalowują. Z samą instalacją to jest różnie, ale i tak stary laptop sprzed 5 lat radzi sobie z wszystkim szybciej ... ;/

Odnośnik do komentarza

Po pewnym czasie nieobecności i po kilku próbach udało mi się znaleźć winowajcę. Jest to program p2p (szczegóły mogę podać na priv dla zainteresowanych).

 

Temat można zamknąć. Wszystko wróciło do normy. Jeszcze raz dziękuję za pomoc przy rozwiązaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...