Skocz do zawartości

Zacinanie PC podczas pracy, zaczęło się od samego dźwięku


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dlugie instalki to moze byc pochodna tego dysku , sama w sobie, ale nie do konca jestem pewny czy byloby az tak beznadziejnie. Nie jest to jakis szmelc. Pomyslimy potem.

Potestuj na tym porcie i nic nie przepinaj na razie. W MHDD tylko SMART przez F8 i nic wiecej, ale z tym zaczekaj, az upewnisz sie, ze przepiecie dysku naprawde pomoglo. Popracuj na takim stanie jak teraz i zrob testy wydajnosci rano. Takie jak zrobiles wczesniej, lacznie ze SMART.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Osoby w temacie mogą przejść do punkt 21. Postanowiłem zebrać całość, będzie łatwiej osobą, które nie brały jeszcze do tej pory udziału w dyskusji. Dodaje również, że ścięcia dotyczą teraz całego PC, a nie tylko samego dźwięku.

 

Jakiś czas temu podkręciłem procka i5 2500k do stabilnej wartości 4,5 GHz. Niestety co 2 dni ciągłej pracy, musiałem go resetować, ponieważ co jakiś czas słyszałem lekkie przycinanie dźwięku, raz na 1 minutę i częściej. Postanowiłem temu zaradzić. Niestety nie wyszło i problem dotyczy teraz przycinania całego PC (zacina się w grach, windowsie niezależnie od obciążenia po przepracowanych kilku godzinach, czasami szybciej)

 

Konfiguracja sprzętowa: Link do pełnej konfiguracji sprzętowej, nic nie było dokładne, wyciągane.

Pracuje na Windowsie 7 Pro wersja 64 bitowa.

 

| i5 2500k L149B237 @4,5 / 1,304V + Ninja 3 Rev.B / praca 24h/7d | Asrock P67 Pro3 (B3) |

| Asus HD6950 2GB DCII | 2x4GB Corsair Vengeance LP 1600MHz CML8GX3M2A1600C9 |

| WD 1TB WD10EARX | Regnum L50 | XFX-NLB9 CE Pro 650W | LG DVD-RAM GH-24LS70 |

 

 

Początkowo przed podkręcaniem (oryginalnie) miałem UEFI 2.00 (nie było problemów z dźwiękiem ale też nie było OC) -> do podkręcania wgrałem UEFI 2.00B.

 

1. Udało mi się osiągnąć bezpieczne 4,5 GHz przy napięciu 0,93V - 1,30V (max. 1,32 do tylu podskoczyło w HWmonitor, OCCT pokazywał 1,3V w teście 2h).

2. Testując procka po wgraniu nowego UEFI, RAM przestawił mi się na auto, nie widziałem tego. W momencie kiedy to zauważyłem zmieniłem na 1600MHz (po tygodniu pracy na 4,5@).

3. Z częstotliwością 1600 MHz pracowałem tydzień i chciałem wyeliminować problem dźwięku, który zauważyłem po zmianie tego taktowania (szczerze tak naprawdę nie wiem kiedy się pojawił problem dźwięku, mogło to być już zaraz po samym podkręceniu do 4,5 GHz).

 

4. Wgrałem nowe sterowniki płyty głównej (dźwięk) - nie pomogło.

5. Ustawiłem pamięć RAM na Auto - nie pomogło (spadło do 1333). Dalej przycinało dźwięk po 8-12h.

6. Zmieniłem Vcore na wyższe - nie pomogło.

7. Zmniejszyłem taktowanie do 4,4 GHz - nie pomogło.

8. Odkręciłem całkowicie wszystko, zresetowałem UEFI 2.00B do nominalnych wartości - pojawił się kolejny problem, tym razem zacinało całego kompa na kilka sekund (od 1s do 15s) po przepracowaniu jakiegoś czasu.

9. Postanowiłem wgrać najnowsze UEFI 2.02C - dalej zacinało na dłuższy czas całego kompa. RAM ustawiony na Profile 1.

10. Zerwałem plomby (i tak mam gwarancję na poszczególne podzespoły) i zajrzałem do środka obudowy. Kable były strasznie poprowadzone więc postanowiłem je poukładać odpowiednio, aby zapewnić max. przepływu powietrza. Przy okazji przepiąłem pamięci z 2 i 4 sloty do 1 i 3 (zachowując kolory slotów do pracy w dualu).

11. Poddałem PC testom w OCCT - CPU (82 min. bez błędu, przy 60 st.C / 1,3V) dodatkowo OCCT - LINPACK (76 min. bez błędu, 60st. C / 1,3V) + intelBurnTest na max. przy 75 st. C pod koniec testu.

12. Pozostawiłem kompa bez obciążenia na noc. Rano okazuje się, że dalej zacina całego kompa na kilka sekund.

13. Pierwotnie miałem ustawione wcześniej Low MMIO Aling na 64M, zmieniłem na 1024M, nic nie daje - mam system 64bit.

14. Wyjąłem teraz jedną pamięć RAM z 3 slotu. Została ta w 1 slocie - nic nie dało. (pozostała jedna pamięć do sprawdzenia pojedynczo).

15. Przywróciłem pierwotną wersję UEFI 2.00 pobraną ze strony Asrock'a dla mojej płyty - zainstalowany spod windowsa (nie ma zapewne różnicy w jaki sposób się instaluje), ustawiłem tylko pamięci RAM na 1600 MHz, reszta oryginalnie bez OC, bez żadnych zmian - PC zaczął się zawieszać po 1 godzinie w tym z 40 minut grania. Od tego momentu wszystkie testy są przeprowadzane bez OC na oryginalnych taktowaniach każdego z podzespołu.

16. Włączyłem na noc memtest -> po 8h i 44 minutach zrobił 7 testów bez żadnego błędu.

 

118nz.th.jpg

 

 

17. Dysk sprawdzony HD Tune + gałązki z menadżera urządzeń z widokiem na rozszerzenia kart dźwiękowych.

 

hdtuneh.th.jpg 88617867.th.jpg audiok.th.jpg 23017146.th.jpg 71962630.th.jpg

 

18. Wrzycam wyniki z OTL:

 

http://speedy.sh/bVKRU/Logs.zip <- zapakowany pełen dziennik

 

http://wklej.org/id/715028/ <- OTL

 

http://wklej.org/id/715029/ <- Extras

 

19. Pozbyłem się programów: Skype, Foobar2000, SoundBlasterze X-Fi

20. Pełna defragmentacja partycji C: za pomocą Puran Defrag z opcji botowania.

21. Zmieniłem gałązkę zasilania HDD, wpiąłem kabel transmisji danych z sata 3_0 do sata 2_2, wypiąłem DVD z sata 3_1 - brak różnic, dalej zacina całego PC.

22. Wpiąłem z powrotem kabel HDD do sata 3_0 i DVD do sata 3_1.

23. Odpaliłem MHDD i oto zdjęcie wyników SMART + testy z HD Tune:

 

dscn0969mi.th.jpg

 

wcziraj.th.jpg porestarciesyssata2.th.jpg teraz2.th.jpg teraz3y.th.jpg ostatnits.th.jpg kolejny.th.jpg

 

 

 

Opis screenów HD Tune: 1. po 6 godzinach pracy (pierwszy test na sata 2_2) 2. Zrobiony zaraz po restarcie systemu. Screen 3 / 4 / 5 / 6 - kolejno co 10 minut.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodatkowe informacje:

 

1. Ustawienia UEFI 2.00B przy OC: - różnica z fotek to mnożnik 44x i offset -0,020V

 

140247.th.jpg 240247o.th.jpg 340247.th.jpg

 

2. PC od samego początku mam problem z instalowaniem / odinstalowywaniem programów. Trwa to za każdym razem bardzo długo co osobiście mi nic nie przeszkadza ale już zwracałem na to uwagę i w jakimś stopniu z tym walczyłem - bezskutecznie. Jest lepiej i to znacznie ale nie tak jak na starym laptopie - choć ma on ponad 5 lat.

 

3. Jedyne co było kręcone to procesor. Pełną historie podałem. Mam jeszcze w razie czego, wszystkie wykresy z OCCT + printscreeny po wszystkich testach. Wszystko było w normie, nie przekroczyłem nigdy wartości 1,36V na Vcore. Najwyższa temperatura procesora, którą odnotowałem podczas tych wszystkich testów to 85 st. C lecz nigdy dłużej niż 5-10 minut przy tej temp. nie pracował. Najdłużej był wygrzewany w temp 75 st. C (najwyższy skok temp.) podczas testu w IntelBurnTest i trwało to długość testu czyli w granicach 30 minut.

 

Tak sobie teraz przypominam, że raz mi wyskoczył blue screen z kodem 0124 - było to spowodowane przyciśnięciem jednej z opcji w programie ASRock eXtreme Tuner do OC dołączony do płyty głównej. Przycisnąłem z czystej ciekawości. Procesor był wtedy po OC lecz już wtedy miałem problemy z dźwiękiem. Nic nie wniosło to do późniejszej pracy PC.

 

80510475.th.jpg

 

Przycisnąłem IES power OFF po czym zobaczyłem BS 0124 - z tego co się dowiedziałem zaraz po tym, spowodowane było to spadkiem napięcia Vcore poprzez włączenie tej opcji. Nigdy więcej tego nie miałem. I nigdy więcej nie miałem blue screenów.

 

4. Pod koniec roku (albo i wcześniej jeżeli będę zmuszony) chcę dokupić do zestawu dysk SSD 80-120 GB (chwilowo wg mnie jest to nieopłacalne, albo inaczej mówiąc nie mam funduszy). Obecny dysk WD później będzie pełnił rolę archiwum. Wybrałem ten, ponieważ podobno nie jest to problematycznym dyskiem i jest w miarę energooszczędny. Cicha praca jest też czymś na czym mi zależało. Na takich opiniach się podpierałem i padło na WD. Miejmy nadzieję, że nie był to strzał w kolano.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomysły do zrealizowania:

 

1. Praca w trybie awaryjnym - do sprawdzenia

2. Praca na Ubuntu 10.06 x64 zabotowanym z DVD, czy tam również będzie przycinać ( HDD ma być podłączony czy odłączony?) - do sprawdzenia

3. Sprawdzenie i dogranie wszystkich sterowników chipsetu.

4. Wymiana kabla sygnałowego dysku. Kontrola pracy na każdym gnieździe SATA II i SATA III (CD/DVD odpięte całkowicie) HD-Tach + HD-Tune.

Odnośnik do komentarza

Czlowieku. Po co robisz litanie do czytania. To nie msza swieta. Ktos kto chce, wszystko to przeczytal wczesniej. Prosilem o testy wydajnosci po przepieciu na kontroler SATAII. Wyniki smart MHDD do analizy jak najbardziej. O tym, ze dysk jest problematyczny pisal marekW. Wystarczy poczytac na sieci. Znalezc go mozna w szeregu mulacych przypadkow z podobna konfiguracja. Wciskanie

Przycisnąłem IES power OFF po czym zobaczyłem BS 0124

takich i innych przyciskow-automatow to jak widzisz nie najlepszy pomysl.

To co ja chcialbym zobaczyc to wyniki wydajnosci z SATAII. Robisz wszystko na raz? Wszystko na raz pie....isz.

Odnośnik do komentarza

Czlowieku. Po co robisz litanie do czytania. To nie msza swieta. Ktos kto chce, wszystko to przeczytal wczesniej. Prosilem o testy wydajnosci po przepieciu na kontroler SATAII. Wyniki smart MHDD do analizy jak najbardziej. O tym, ze dysk jest problematyczny pisal marekW. Wystarczy poczytac na sieci. Znalezc go mozna w szeregu mulacych przypadkow z podobna konfiguracja. Wciskanie

Przycisnąłem IES power OFF po czym zobaczyłem BS 0124

takich i innych przyciskow-automatow to jak widzisz nie najlepszy pomysl.

To co ja chcialbym zobaczyc to wyniki wydajnosci z SATAII. Robisz wszystko na raz? Wszystko na raz pie....isz.

 

 

Temat uzupełniłem o testy, o które prosiłeś, nie zapominam o nich tylko chciałem większą ilość przeprowadzić.

 

wcziraj.th.jpg porestarciesyssata2.th.jpg teraz2.th.jpg teraz3y.th.jpg ostatnits.th.jpg kolejny.th.jpg

 

 

 

Opis screenów HD Tune: 1. po 6 godzinach pracy (pierwszy test na sata 2_2) 2. Zrobiony zaraz po restarcie systemu. Screen 3 / 4 / 5 / 6 - kolejno co 10 minut.

 

 

Nie miało to byś litanie, chcę poradzić sobie z tym problemem i zależy mi na tym. Nie miało to być utrudnienie. Dodałem jeszcze jedno zdanie dla pozostałych (za utrudnienia przepraszam, zależy mi na rozwiązaniu problemu).

 

Z góry jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim, którzy są zaangażowani przy pomocy w rozwiązaniu mojego problemu.

 

Nie przeprowadzam wszystkich testów na raz, wszystko jest robione osobno. Wróciłem dalej do pracy na sata 2_2.

 

Edit:

 

Wychodzę do pracy. Właśnie zabotowałem Ubuntu 11 (10 nie ruszyła - niestety płyta byłą felerna) - zobaczymy jak wieczorem się będzie zachowywał PC, gdy wrócę. Później dalej będę próbował zabawy spod windowsa.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Moja propozycja i podejrzenia;

- takie spadki czasu dostepu sa bardzo ciekawe. Opierajac sie na info z sieci , rzadko wystepuja. Natomiast spadki wydajnosci moga byc spowodowane procesami w tle. Masz takie bledy

 Usługa FontCache 

(oczywiscie strzelam, nie jestem ekpertem od czytania logow) , a to bardzo obciaza caly system - pisalem juz o tym. Podczas trwania testu miej Menadzera Zadan wlaczonego i sprawdz procesy

- podobne wyniki na SATAII i SATAIII - masz na pewno dograne sterowniki ? Wszystkie od intela?

 

- powtorka testu innym programem np. HD-tach dla pewnosci

 

- czy masz ustawiony kontroler na Enhanced tak jak powinien byc po zainstalowaniu systemu

SATA Controller 0 please select [Enhanced].

SATA Controller 1 please select [Enhanced].

 

To co ja bym zrobil; reset BIOS-u do ustawien fabrycznych, ewentualne sprawdzenie czy jest nowszy i aktualizacja. Sprawdzenie i dogranie wszystkich sterow Chipsetu. Wywalenie wszystkiego nie istotnego z Autostartu + zapory i antywirusa+odciecie od internetu. Wymiana kabla sygnalowego dysku. Kontrola pracy na kazdym gniezdzie SATAII i SATAIII (CD/DVD odpiete calkowicie) HD-Tach + HD-Tune.

 

Jako ciekawostka http://forum.benchmark.pl/topic/42158-dysk/

Odnośnik do komentarza

@MarkuB dokonam tych wszystkich testów jutro, sterowniki również sprawdzę. Tak jakoś mnie tchneło i rozebrałem dysk zewnętrzny podłączony do laptopa. Jest to 2,5'' dysk na SATA II. Co myślicie abym wgrał na niego 7 i testował ? Jest to żmudne i monotonne aczkolwiek, chyba ten test wykluczy nam odrazu problem związany z dyskiem?

 

Co do ustawienia Enhanced, mocno zdaje mi się, że mam ustawione Compatible. Jutro postaram się zrobić fotki z wszystkimi ustawieniami całego UEFI (BIOSU)

 

PC pracuje do chwili obecnej (8 godzin) na zabotowanym Ubuntu i nie wykazuje żadnych zacięć. Zobaczymy rano jak będzie się zachowywał.

Odnośnik do komentarza

Ubunto zachowywało się normalne, nie było żadnych przycięć systemu po 18 godzinach. Aby to sprawdzić odpaliłem na youtube, a dokłądniej 5-8 filmików w rozdzielczości 720p i oglądałem na raz przez 30-60 minut. Brak jakiegokolwiek problemu z dźwiękiem i przycinaniem PC, gdzie na Win 7 na 99% by występowały już takie problemy. Oczywiście mogę powtórzyć ten test, ale chyba nie widzę potrzeby. Testu hdd nie udało mi się zrobić - było to moje pierwsze odpalenie lunuxa, więc niestety było to zbyt skomplikowane jak na pierwszy raz. W dodatku botując z płyty nie mogłem instalować nic (albo nie wiedziałem jak to zrobić)

 

Link do obecnych ustawień UEFI, widać tam wszystko w miarę przejrzyście. Jeżeli wolicie zdjęcia. Chwila moment i będą.

 

http://www.youtube.com/watch?v=z7cjwjqGubU

 

+ kolejne dwa testy (w tym jeden HD-Tach) tym razem z dzisiejszego dnia. Tak jak są w kolejności, jeden za drugim został włączony. Podłączenie sata 2_2. Oczywiście sterowniki zaktualizowane do najnowszych dostępnych na stronie producenta (miałem wszytko zainstalowane).

 

Aczkolwiek tak jak mówisz ostawiłem również kontroler na Enhanced. Cały czas było Compatible.

 

36306259.th.jpg28994899.th.jpg

 

96445495.th.jpg78675811.th.jpg

 

 

 

Jak znajdę chwilkę wolnego czasu przetestuje każde złącze sata i podrzucę screeny.

 

Jeszcze jakieś testy przeprowadzić ?

 

Coś może zmienić w ustawieniach biosu ?

Odnośnik do komentarza

Skoro Ubuntu zachowywało się dobrze to można sformatować dysk i zainstalować Windowsa od nowa i obserwować co dzieje się kiedy są domyślne sterowniki i brak oprogramowania oprócz przeglądarki z flashem

Jeżeli nowy system by dalej ścianał na 99% winny jest dysk. A jakby po reinstalce Windowsa działało dobrze to cóż - problem rozwiązany. Myślę że lepiej sobie podarować sprawdzanie poszczególnych portów SATA. Zawsze można też przenieść aktualnego Windowsa na inny dysk (np DriveImageXML umie takie coś zrobić) wystarczy samą partycję z Windowsem i jak problem będzie dalej występować to winne jest oprogramowanie. Jak będzie dobrze tzn że dysk twardy jest strzelony. Co wybierzesz zależy od tego co masz dostępne - czy płytę z Windowsem czy inny dysk wystarczajaco duży.

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy od filmu

asrok.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Przestawiles kontroler 0 na Enchanced, ale kontroler 1 zostawiles na Enabled.

Zasada jest taka;

SATA Controller 0 + Controller 1

Compatible] when you install legacy OS. If native OS (Windows XP / VistaTM / 7) is installed, please select [Enhanced].

Hard disk SMART masz ustawione na Disabled zmien na Enabled i daj jeszcze raz SMART. Pisze ponownie odepnij CD/DVD calkowicie na czas rozgryzienia problemu.

Przepnij dysk do SATA 3-0 + SATA 2-2, bez CD/DVD. Teraz zrob testy. Moim zdaniem juz teraz na ostatnich scrinach bylo troche lepiej z wydajnoscia.

 

Biorac pod uwage to co mowisz, ze robisz i to co robisz daj zakladke z MU - Storage controllers - wlasciwosci - Driver.

Odnośnik do komentarza

BIOS przestawiony wg zaleceń. DVD odpięte. Dodam, że DMA jest włączone na dysku.

 

Kolejno będę aktualizował każde złącze, dajcie mi troszkę czasu:

 

sata3_0:

 

dscn0982k.th.jpg

 

 

75297462.th.jpg 76600799.th.jpg

 

27152593.th.jpg 30151499.th.jpg

 

88998759.th.jpg 48577462.th.jpg

 

 

MU - Storage controllers - wlasciwosci - Driver

 

Nie mogę zrozumieć o jakie drzewko chodzi dokładnie ;/ Chyba coś źle szukam.

Odnośnik do komentarza

Moje odczucia co do problemu;

- po testach z ubuntu mozna wykluczyc problemy z zasilaczem CPU, RAM

- po odpowiedziach i dzialaniach mozna odniesc wrazenie, ze nie do konca wiesz co i jak ustawic w UEFI/Bios (jak zwal tak zwal)

- kupiles dysk o ktorym producent pisze, ze nie do konca dobrze wspolpracuje z niektorymi Chipsetami Intela i zaleca przestawic zworke w pozycje SATAII - i to proponuje zrobic. Dodatkowo WD zaleca postawic jedna partycje (jakies chore zalecenia i mam nadzieje, ze dotycza dyskow 250 GB, a nie 1TB

- nie jestem do konca przekonany, ze masz dograne stery Chipsetu i w kolejnosci zalecanej

- nie rob wiecej testow choc ostatnie wychodza juz z ludzkim parametrem czasu dostepu

- postaw system od nowa na kontrolerze AHCI co powinno choc troche pomoc w wydajnosci. Dograj stery wszystkie w kolejnosci.

- czemu to napisalem? bo bedziemy sie tak bawic dwa dni i do niczego nie dojdziemy (nic osobistego i bez urazy) , a tak jest szansa, ze jesli dysk jest sprawny (wszystko na to wskazuje) to za szesc godzin bedziesz juz po bolach

 

W kolejnosci;

- podpinasz dysk ustawiony na SATAII zworka w gniazdo 2_2, a CD/DVD 2_3 (jesli uEFI widzi dysk i CD to tak zostaw)

- stawiasz winde po ustawieniu kontrolera na AHCI i opcji Compatible - powinno zatrybic, jak nie podajesz stery ze strony Asroka

- instalujesz aktualizacje

- instalujesz stery Chipsetu wszystkie - te od RAID takze

- przestawiasz kontroler w opcje Enchanced

- testujesz dysk

 

Jakies inne propozycje mile widziane.

 

Nie Ty jeden masz problem http://forum.purepc....sc-t343059.html pierwszy z brzegu.

 

@edit

Przed ewentualnym postawieniem systemu resetujesz UEFI do ustawien fabrycznych i od tych wychodzisz do ustawien przed nowym systemem skupiajac sie na kontrolerze, botowaniu + ewentualnie wiatrakach. reszte czyli RAM,CPU zostaw na auto.

Odnośnik do komentarza

@MarkuB i @wieslawie531, na początek dziękuję, za takie zainteresowanie moim problemem.

 

Tak jestem laikiem i nigdy wcześniej nie bawiłem się ustawieniami w BIOSIE, tak więc jak najbardziej Twoje stwierdzenie jest prawdziwe.

Tak się teraz zastanawiam. W jaki sposób sformatować dysk, aby zapewnić mu maximum wydajności? Użyć MHDD? I przyznam szczerze, chciałbym mieć jedna partycje więcej na system tak więc z niej nie zrezygnuję. Całość będę robił na sata 2_2.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli już ten dysk idzie w całości do czyszczenia to ja wykorzystałbym MHDD i nie F4 + zaznaczona opcja Erase tylko w wierszu komend Erase i Enter.

Późnie dla spokojności Remap.

Po tej operacji dysk jest dziewiczy - bez formatu i bez jakichkolwiek partycji.

Przy instalacji systemu - utworzenie partycji i obowiązkowo PEŁNE formatowanie a nie szybkie.

Poczekaj jeszcze z instalacją systemu.

 

Jednak

Tak jak pisałem wyżej jeśli możesz wykonać test typu HDTune na Ubuntu (nie znam linuksowych systemów) i pokazać dla porównania obrazek to byłoby to potwierdzenie lub nie, że winien jest system lub dysk.

 

Moje zdanie:

Jeżeli ten dysk jest faktycznie taki jak na obrazkach to nie ma sensu stawiania na nim systemu od nowa.

Trzeba definitywnie zdiagnozować powody takiego zachowania.

Mam dwa WD i jeden Seagate i poniżej masz przykład:

 

 

 

 

 

 

 

Nigdzie nie występują takie zaniki transferu (ostatni robi jako śmietnik bo Seagate wydał Bios z błędem i nie mogłem wykonać downgrade`u).

W HWInfo i podobnych wyświetla się jako ATA.

 

Dodatkowo:

Nadal jest aktywny soft Creativa i działa.

Czy masz kamerę zainstalowaną bo drivery są aktywne od Creativa?

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

@wieslawie531 soft Creativa jest faktycznie od kamerki Creativa. Dokładny model kamery VF0260. Nie ma sterowników pod 7 dla tej kamery i działam na sterownikach Visty (uruchomione z tą zgodnością). Mogę się pozbyć tego oczywiście.

 

A może testy dysku spod innego PC będą odpowiednie? Nie jestem pewien czy uda mi się znaleźć znajomego z sata III ale z sata II nie powinno być problemu. Postaram się to zrobić już jutro. Przygotowałem się w razie czego do przenoszenia danych na inne zewnętrzne dyski (niestety wszystkie 2,5'' z laptopów), tak więc wgranie nowego systemu to kwestia przekopiowania danych + wgranie OS.

 

Wgrywać najnowszą wersje BIOSU? Jest to 2.02c, która jest wersją nieoficjalną, nie podaną na stronie producenta. Czy zostawić 2.00 - ostatnia wersją do pobrania, ze strony producenta. Dodam, że procesor będę na pewno chciał podkręcić z powrotem do 4,4 czy tam 4,5GHz.

 

Jutro też postaram się przyciągnąć znajomego, który udostępnił mi Ubuntu i z nim postaram się zrobić test podobny do HD Tune spod linuxa. Mam czas, lubię się w takie rzeczy bawić, tak więc będziemy próbować dalej.

 

Oczywiście cały PC dalej przycina się pod windowsem.

Odnośnik do komentarza

z calym szacunkiem ale widze Panowie ze mlucicie ten prosty temat tak po prostu cepami jakby nie bylo kombajnow, jakies przepinanie kontrolerow, ubunta, ahci (gdzie w sieci wiele jest testow iz ide vs ahci tak naprawde to nie wielka roznica) wiec napisze to jeszcza raz, prosze poszukajcie sobie opinni/testow na temat tego dysku, w kazdym podsumowaniu jest jak byk napisane, ze dysk totalnie nie nadaje sie na dysk systemowy. Chociaz w specyfikacji wrtosci obrotowe zawarte sa pomiedzy 5400 - 7200 naprawde prawie nigdy tak szybko sie nie kreca, nie bez kozery dysk ma potezny bufor chociaz i tak nie na wiele sie to zdaje. Moja ostateczna diagnoza dysk mozesz sobie miec ale jak pisalem tylko jako magazyn. Przeciez po testach ktore robisz chyba ewidentnie to widac.

Odnośnik do komentarza

Dysk jest jaki jest. Podpinaj do znajomego z SATAII lub SATAIII bez znaczenia. Mysle, ze to najlepszy i najszybszy pomysl do znalezienia problemu. Testy kilkoma dostepnymi programami. Ten dysk wyraznie nie pracuje u Ciebie normalnie czyli na miare swoich mozliwosci i to jest problem. Wydajnosc ma jaka ma i tu sie zgodze z marekW, ale tak jak wyglada teraz to nie jest naturalne. UEFI zostaw 2.0 , zadnych Beta wynalazkow. Krecenie zostaw na potem to oczywiste.

Odnośnik do komentarza

@MarekB - szukaz problemu tam gdzie go nie ma, nie wiem co ma dac przetestowanie dysku na innym kompie, jesli myslisz o zapuszczeniu innego kompa z systemu na tym dysku to chyba zapomniales o tym, ze musialby to byc identyczny konfig.

Sam piszesz, ze wydajnosc ma taka jaka ma, a ja dopowiem tylko tyle, ze to co jest z tym dyskiem jest calkiem u niego normalne.

W ktoryms poscie opisywales smart parametr E3, jest spory, a wg MHDD jest wrecz gigantyczna, ale inna nie moze byc skoro dysk to zwalnia to przyspiesza.

W zasadzie to jest tyle co mam do napisania w tym temacie. Bardzo bym sie zdziwil gdyby okazalo sie, ze jestem w bledzie.

Odnośnik do komentarza

Test na innym kompie jako dysk dodatkowy i tylko tyle. Podlacza, puszcza testy (nie jeden HD-Tune i zaraz napisze dlaczego) i tyle.

Zrobilem dodatkowo kilka na swoim systemie i wyniki sa interesujace. HD-Tune wzgledem HD-Tach;

--- RAID0;

- Tach bez sieci i z wylaczona ochrona http://imageshack.us/photo/my-images/851/testraidtachbezsieci.jpg/

- Tune bez sieci i z wylaczona ochrona http://imageshack.us/photo/my-images/341/testraidbezmsisieci.jpg/

 

Wyniki testow jak widac moga byc mylace. Zapewniam, ze nie mam absolutnie zadnych problemow z zawieszaniem sie systemu.

Bardziej mnie martwi u kolegi czas dostepu. Sprawdzenie tego dysku nawet na innym PC moze byc pomocne.

Jeszcze na koniec test Samsunga podczas pelnego skanowania PC + film z partycji tego dysku;

- http://imageshack.us/photo/my-images/191/testsamsung.jpg/

 

Moim zdaniem przy takim dysku zle ustawienie parametrow UEFI + byc moze autostart programow + byc moze kipisz i metlik w sterownikach czyli optymalizacja calego systemu to gwozdz do trumny wydajnosci. Tu sie z marekW zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Moim zdaniem przy takim dysku zle ustawienie parametrow UEFI + byc moze autostart programow + byc moze kipisz i metlik w sterownikach czyli optymalizacja calego systemu to gwozdz do trumny wydajnosci.

 

@MarekB - my się chyba kompletnie nie rozumiemy, może teraz: ten dysk ma taka wydajność bez względu na wszystko to co wyżej piszesz, nawet gdy jest dziewiczy jest pod względem wydajności mułem, nie ma tu znaczenia kontroler (chociaż na pewno na kontrolerze intela i tak jest lepiej niż każdym innym np. nVidii czy ATI), wszystkiemu winne są funkcje oszczędzania energii zawarte w mechanice i elektronice tego dysku. Parametry UEFI - przecież to nic innego jak graficzny interfejs biosu, co można spieprzyć przy ustawianiu dysku? Jak go bios/uefi wykrywa to czy jest na 1 czy na 5 kanale jakie to ma znaczenie? Co możesz ustawić u siebie w biosie względem swoich dysków (pomijam raid)? Czy będzie boot i czy ma pracować w standardzie ahci, tyle.

Można go jeszcze testować innym softem (IOMeter, ATTO Disk Benchmark, Crystal Disk Mark) tylko po co, skoro wyniki cały czas będą obnażać jego słabość.

Ja też wkleiłem w którymś poście test swojego staruszka samsunga F1 powtarzam F1, na którym jest postawiony system, nie defragmentowany już ponad chyba rok (nawet nie pamiętam czy w ogóle defragmentowałem partycję systemową) a i tak wydajnościowo zostawia tego "demona szybkości" daleko w tyle.

Odnośnik do komentarza

Wyniki są co najmniej dziwne. Przeprowadzane na tym samym kablu do transmisji danych.

 

Stary dysk podłączony do mojego PC pod gniazdo sata 2_2 (to które testowaliśmy) do zgrania danych:

 

99035069.th.jpg 79028008.th.jpg

 

Dysk WD, z którym mam problemy podłączony pod SATA II na innym PC, z którym nie ma żadnych problemów:

 

34654833.th.jpg 46999908.th.jpg

 

78313572.th.jpg 23138324.th.jpg

 

Wieczorem, postaram się podrzucić test wydajności spod Ubuntu. O ile uda mi się tego dokonać.

Sądzę, że nie ma co zwlekać i po tych wszystkich testach wgram on nowa system, czyszcząc całkowicie dysk pamiętając o najnowszych sterownikach.

Odnośnik do komentarza

Kolego marekW. Co mozna zle ustawic w BIOS-ie/UEFI (gdzie napisalem, ze to cos innego), ano np. tryby oszczedzania energi + kontroler jak to zrobil nasz kolega + do tego brak sterownikow + przy max OC wywalenie sie sterow (a to mozliwe) + optymalizacja i mamy caly szereg powodow nie zwiazanych z dyskiem. Widac jak na dloni, ze problem nie lezy w dysku tylko PC/systemie. Mul czy nie mul wyniki mial drastycznie zanizone. Poczekajmy na wyniki po postawieniu systemu od nowa.

Ten stary dysk jest innego producenta, a to moze oznaczac, ze firmware dysku WD nie do konca lubi sie z Chipsetem Intela i to moze byc problem. Jesli masz zworke na tym WD to ustaw na SATAII.

Odnośnik do komentarza

@chx4b - ja nie wiem co mają nam sugerować te testy, albo test porównawczy jakiegoś samsunga 2.5" SATA-150 ? Podam ci słowo klucz, a ty sobie dedukuj co to znaczy - "dysk systemowy" a dla porównania zobacz sobie test mojego nie systemowego Hitachi też 1TB.

post-22-0-29892700-1332688453_thumb.jpg

 

I..............................jakieś wnioski?

 

@MarekB - całkiem nie potrzebnie się irytujesz, jak tylko chcę ci uświadomić, że zmierzasz w niewłaściwym kierunku, tylko tyle. To co piszesz z dyskiem nie ma nic wspólnego.

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...