Skocz do zawartości

Zacinanie PC podczas pracy, zaczęło się od samego dźwięku


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich postach znajduje się pełna lista tego co zrobiłem. Ułatwi to szybsze nawiązanie współpracy

 

 

Jakiś czas temu podkręciłem procka i5 2500k do stabilnej wartości 4,5 GHz. Niestety co 2 dni ciągłej pracy, musiałem go resetować, ponieważ co jakiś czas słyszałem lekkie przycinanie dźwięku, raz na 1 minutę i częściej. Postanowiłem temu zaradzić.

 

Konfiguracja sprzętowa:

 

| i5 2500k L149B237 @4,5 / 1,304V + Ninja 3 Rev.B / praca 24h/7d | Asrock P67 Pro3 (B3) |

| Asus HD6950 2GB DCII | 2x4GB Corsair Vengeance LP 1600MHz CML8GX3M2A1600C9 |

| WD 1TB WD10EARX | Regnum L50 | XFX-NLB9 CE Pro 650W | LG DVD-RAM GH-24LS70 |

 

 

Początkowo przed podkręcaniem (oryginalnie) miałem UEFI 2.00 (nie było problemów z dźwiękiem ale też nie było OC) -> do podkręcania wgrałem UEFI 2.00B.

 

1. Udało mi się osiągnąć bezpieczne 4,5 GHz przy napięciu 0,93V - 1,30V (max. 1,32 do tylu podskoczyło w HWmonitor, OCCT pokazywał 1,3V w teście 2h).

2. Testując procka po wgraniu nowego UEFI, RAM przestawił mi się na auto, nie widziałem tego. W momencie kiedy to zauważyłem zmieniłem na 1600MHz (po tygodniu pracy na 4,5@).

3. Z częstotliwością 1600 MHz pracowałem tydzień i chciałem wyeliminować problem dźwięku, który zauważyłem po zmianie tego taktowania (szczerze tak naprawdę nie wiem kiedy się pojawił problem dźwięku, mogło to być już zaraz po samym podkręceniu do 4,5 GHz).

 

4. Wgrałem nowe sterowniki płytu głównej (dźwięk) - nie pomogło.

5. Ustawiłem pamięć RAM na Auto - nie pomogło (spadło do 1333). Dalej przycinało dźwięk po 8-12h.

6. Zmieniłem Vcore na wyższe - nie pomogło.

7. Zmniejszyłem taktowanie do 4,4 GHz - nie pomogło.

8. Odkręciłem całkowicie wszystko, zresetowałem UEFI 2.00B do nominalnych wartości - pojawił się kolejny problem, tym razem zacinało całego kompa na kilka sekund (od 1s do 15s) po przepracowaniu jakiegoś czasu.

9. Postanowiłem wgrać najnowsze UEFI 2.02C - dalej zacinało na dłuższy czas całego kompa. RAM ustawiony na Profile 1.

10. Zerwałem plomby (i tak mam gwarancję na poszczególne podzespoły) i zajrzałem do środka obudowy. Kable były strasznie poprowadzone więc postanowiłem je poukładać odpowiednio, aby zapewnić max. przepływu powietrza. Przy okazji przepiąłem pamięci z 2 i 4 sloty do 1 i 3 (zachowując kolory slotów do pracy w dualu).

11. Poddałem PC testom w OCCT - CPU (82 min. bez błędu, przy 60 st.C / 1,3V) dodatkowo OCCT - LINPACK (76 min. bez błędu, 60st. C / 1,3V) + intelBurnTest na max. przy 75 st. C pod koniec testu.

12. Pozostawiłem kompa bez obciążenia na noc. Rano okazuje się, że dalej zacina całego kompa na kilka sekund.

13. Pierwotnie miałem ustawione wcześniej Low MMIO Aling na 64M, zmieniłem na 1024M, nic nie daje - mam system 64bit.

14. Wyjąłem teraz jedną pamięć RAM z 3 slotu. Została ta w 1 slocie - testuje co się stanie.

 

Ustawienia UEFI: - Obecny mnożnik to 44x i offset -0,020V

 

140247.th.jpg 240247o.th.jpg 340247.th.jpg

 

Teraz bez względu na to jak mam ustawione taktowanie itp. i tak zacina (nie dotyczy punktu 14. bo właśnie testuję).

Jakieś porady od bardziej doświadczonych użytkowników?

Co jeszcze można sprawdzić?

Może to być wina systemowa? W moim przypadku wina Win 7 Pro 64 bit ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A którego kodeka dźwięku używasz ?

 

miałem UEFI 2.00 (nie było problemów z dźwiękiem ale też nie było OC) -> do podkręcania wgrałem UEFI 2.00B
tzn, że na pierwotnym UEFI nie ma funkcji OC?

 

Wersję 2.00D też próbowałeś?

 

I czytałeś to:

 

Zalecane przy podkręcaniu UEFI 2.00B dla modelu P67 Pro3:

 

Napięcie Fixed czy Offset by Popiół:

Na fixed łatwiej ustabilizować procesor na niższym napięciu w load, ale w czasie idle będzie miał względnie wysokie napięcie. Przeciętny pracuje w większości czasu w idle, dlatego też nie warto męczyć procesora stałym wysokim napięciem przeznaczonym do pracy w obciążeniu. Zwiększa to tylko niepotrzebnie pobór energii oraz z pewnością w jakiejś części skraca żywotność

Offset za to wymaga wyższego napięcia przy OC względem trybu fixed, ale umożliwia pracować na niższym napięciu w idle. Wnioski podobne jak wyżej. Dodatkowo ciężej procesor ustabilizować przy OC - nie ma jednolitego sposobu sprawdzania stabilności, gdyż procesor może być stabilny w load a niestabilny w idle lub quasi-load. Testowanie stabilności w idle/quasi-load jest dość specyficzne, wiąże się to z normalnym użytkowaniem komputera na co dzień icon_smile3.gif

 

Aby dokonać poprawnego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy komputer częściej pracuje w full load czy w idle?. W quasi-load (pod niepełnym obciążeniem procesor, np. praca z programem jednowątkowym) przy offsecie napięcie będzie nadal niższe w większości przypadków niż na fixed. To też trzeba wziąć pod uwagę.

Osobiście tryb fixed zalecałbym tylko osobom, którym komputer pracuje przez większość czasu w full-load, a liczy się dla nich przede wszystkim stabilność. A leniuchom , którym się nie chce męczyć z napięciami dla offsetu mówię stanowcze NIE icon_smile3.gif OC jest za łatwe na tej platformie, by katować proca napięciem fixed.

Odnośnik do komentarza

Oficjalna wersja UEFI (BIOSU) dla tej płyty to 2.00 i taka miałem pierwotnie wgrane. Posiada ona wszystkie niezbędne narzędzia do OC, jednakże wersja 2.00B dodaje manipulację poziomu LLC (Load Line Calibration), która byłą mi niezbędna wg większości osób, na których się wzorowałem.

 

Dokonałem OC wcześniej na 2.00B i jest ona oznaczona na stronie producenta jako wersja beta. W chwili obecnej posiadam wersję 2.02C (dokładnie tą wersję). Jak wrócę do domu z pracy, będę próbował dokonać downgrade do niższej wersji, lecz nie jest to takie proste (jeszcze nie wiem jak to zrobić) bo najnowsze UEFI nie widzi starszych wersji.

 

Oczywiście komp jest włączony, i może nie będzie się przycinał na 1 pamięci ( i tak nie jest to do końca rozwiązanie ;/)

Odnośnik do komentarza

A którego kodeka dźwięku używasz ?

 

Wersję 2.00D też próbowałeś?

 

I czytałeś to: (...)

 

 

 

Używam AC3? - Instalowałem tylko to, jeżeli powiesz mi jak mam sprawdzić, czego używam, to sprawdzę.

 

Początkowo pracowałem na oryginalnym 2.00, potem tylko 2.00B i teraz 2.02C. Żadnego więcej nie wgrywałem.

 

Tak czytałem i dlatego też ustabilizowałem procek na offsecie. Wersja 2.02C miała być usprawnioną wersją 2.00B - dlatego też ją wgrałem.

 

Test memtestem puszcze wieczorem.

Odnośnik do komentarza

14. Wyjąłem teraz jedną pamięć RAM z 3 slotu. Została ta w 1 slocie - nic nie dało. (pozostała jedna pamięć do sprawdzenia pojedynczo).

15. Przywróciłem pierwotną wersję UEFI 2.00 pobraną ze strony Asrock'a dla mojej płyty - zainstalowany spod windowsa (nie ma zapewne różnicy w jaki sposób się instaluje), ustawiłem tylko pamięci RAM na 1600 MHz, reszta oryginalnie bez OC, bez żadnych zmian - PC zaczął się zawieszać po 1 godzinie w tym z 40 minut grania.

16. Włączyłem na noc memtest -> po 8h i 44 minutach zrobił 7 testów bez żadnego błędu.

 

118nz.th.jpg

 

 

 

17. Dysk sprawdzam HD Tune - teraz

Odnośnik do komentarza

http://speedy.sh/bVKRU/Logs.zip <- zapakowany pełen dziennik

 

http://wklej.org/id/715028/ <- OTL

 

http://wklej.org/id/715029/ <- Extras

 

 

Gdy, zakończy się skan w HD Tune, podrzucę screena wszystkich zakładek (obecnie jest w 1/3 i wszystko jest ok)

 

W chwili obecnej PC jest włączony (raczej cały czas w idle) 1h : 44min i nie przyciął ani razu, ani dźwięku, ani sam z siebie.

Odnośnik do komentarza

Napisałeś nam jaki masz konfig, ale nie zapomniałeś przypadkiem o czymś?

 

tzn. ? Link do pełnej konfiguracji sprzętowej, nic nie było dokładne, wyciągane.

 

Jedyne co było kręcone to procesor. Pełną historie podałem. Mam jeszcze w razie czego, wszystkie wykresy z OCCT + printscreeny po wszystkich testach. Wszystko było w normie, nie przekroczyłem nigdy wartości 1,36V na Vcore. Najwyższa temperatura procesora, którą odnotowałem podczas tych wszystkich testów to 85 st. C lecz nigdy dłużej niż 5-10 minut przy tej temp. nie pracował. Najdłużej był wygrzewany w temp 75 st. C (najwyższy skok temp.) podczas testu w IntelBurnTest i trwało to długość testu czyli w granicach 30 minut.

 

Tak sobie teraz przypominam, że raz mi wyskoczył blue screen z kodem 0124 - było to spowodowane przyciśnięciem jednej z opcji w programie ASRock eXtreme Tuner do OC dołączony do płyty głównej. Przycisnąłem z czystej ciekawości. Procesor był wtedy po OC lecz już wtedy miałęm problemy z dźwiękiem. Nic nie wniosło to do późniejszej pracy PC.

 

80510475.th.jpg

 

Przycisnąłem IES power OFF po czym zobaczyłem BS 0124 - z tego co się dowiedziałem zaraz po tym, spowodowane było to spadkiem napięcia Vcore poprzez włączenie tej opcji. Nigdy więcej tego nie miałem. I nigdy więcej nie miałem blue screenów.

 

Przed momentem dzwoniłem do serwisu. Serwisant obstawia dodatkowo zasilacz. Oprócz tego zostaje procek + płyta główna ale tych podzespołów nie mam zbytnio jak sprawdzić samemu, czy się mylę? Nie posiadam żadnych zastępczych podzespołów.

Odnośnik do komentarza

W logach OTL widzę wpisy Creativa, może tu jest pies pogrzebany, tyle tylko, że ja na logach z otl nie znam się prawie nic, więc nie pomogę w tej kwetsii. Aha i do takiego zestawu kupiłeś dysk z serii green? Przecież to talerzami kręci tak jak dysk w lapku (przeważnie 5400 obr/min) to najwęższe gardło tego kompa. Stawiam, że to on jest winowajcą.

Odnośnik do komentarza

Pod koniec roku (albo i wcześniej jak będę zmuszony) chcę dokupić do zestawu dysk SSD 80-120 GB (chwilowo wg mnie się nie opłaca / nie mam funduszy). Obecny później będzie pełnił rolę archiwum. Wybrałem ten, ponieważ podobno nie jest to problematyczny dysk i jest w miarę energooszczędny. Dodatkowo cichy na czym mi zależało. Na takich opiniach się podpierałem i padło na ten dysk.

 

Edit:

 

Sprawdzam już kilka godzin dysk za pomocą HD Tune, jak skończę, to wrzucę screeny wszystkich zakładek.

Odnośnik do komentarza

Zobacz zawartość pliku extras - koniec pliku - tam masz masę błędów.

 

Od [ Application Events ].

Spróbuj rozwiązać te problemy.

Odinstaluj Skype, Foobar2000 + porządna defragmentacja partycji C: z opcją BOOT (Free chyba Puran Defrag ale sprawdź czy obsługuje x64).

 

EDYTA

Wg mnie większość problemów to skutki problemów z kartą dźwiękową (Skype, AQQ itd). Musisz to wyprostować.

 

Pokaż obrazek z Menadżera Urządzeń z rozwiniętymi gałęziami dotyczącymi dźwięku - Widok normalny i wg. połączeń.

 

A temat ewidentnie kwalifikuje się do Hardware.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

A tu już kiedyś temat takiego muła przerabialiśmy i kto wie bo nie pamiętam ale chyba też był problem z chwilowymi przycinkami dźwięku. Każdym razie bezwzględnie nie nadaje się żeby na nim cokolwiek w szybkim tempie czytać, zresztą masz HDTune to zrób sobie test.

 

W tym problem, że już nie dotyczy to tylko lekkiego przycinania dźwięku, lecz zwieszeń kilku sekundowych całego PC, na których nie da się pracować ;/ (sorki ale musiałem to tak wyróżnić)

Ustawienia, na którym robię teraz testy, są takie jak w momencie zakupu PC. Zawieszenia występują dalej, niezależnie od tego czy procesor pracuje w idle czy pod obciążeniem.

 

Zobacz zawartość pliku extras - koniec pliku - tam masz masę błędów.

 

Od [ Application Events ].

Spróbuj rozwiązać te problemy.

Odinstaluj Skype, Foobar2000 + porządna defragmentacja partycji C: z opcją BOOT (Free chyba Puran Defrag ale sprawdź czy obsługuje x64).

 

EDYTA

Wg mnie większość problemów to skutki problemów z kartą dźwiękową (Skype, AQQ itd). Musisz to wyprostować.

 

Pokaż obrazek z Menadżera Urządzeń z rozwiniętymi gałęziami dotyczącymi dźwięku - Widok normalny i wg. połączeń.

 

A temat ewidentnie kwalifikuje się do Hardware.

 

Poza tym testy dysku ok. Pare godzin tez ok , ale smart robisz 0,2 sekundy. Zapodaj SMART na poczatek.

 

 

 

hdtuneh.th.jpg 88617867.th.jpg audiok.th.jpg

 

 

 

Problemy z dźwiękiem załatwię po powrocie do domu. Postaram się teraz włączyć defragmentację.

Odnośnik do komentarza

Na co ci koder dźwięku od AMD? Odinstalować wraz z oprogramowaniem. Zrobiłeś test i jak to widzisz? Po prostu padaka, częste spadki do ZERA, czas dostępu z ery dysków IDE100 (i to chyba nawet nie), ja przeczytałem trochę opinii o tym dysku, i każda mówi to samo: ten dysk nie nadaje się jako systemowy, możesz na nim trzymać co najwyżej zaszyfrowane pornosy, tylko z szyfracją też się uzbrój w cierpliwość.

 

Zamieszczam zrzut testu na moim staruszku Samsungu, nie defragmentowany od ponad roku.

 

post-22-0-50457400-1332432199_thumb.jpg

 

Aha i poproś może poprzez PW @picasso o interpretację twoich logów, a nóż się zgodzi, ja nie znam się na tym prawie wcale, a nie chce dostać po uszach za brak przecinka.

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza

Na co ci koder dźwięku od AMD? Odinstalować wraz z oprogramowaniem. Zrobiłeś test i jak to widzisz? Po prostu padaka, częste spadki do ZERA, czas dostępu z ery dysków IDE100 (i to chyba nawet nie), ja przeczytałem trochę opinii o tym dysku, i każda mówi to samo: ten dysk nie nadaje się jako systemowy, możesz na nim trzymać co najwyżej zaszyfrowane pornosy, tylko z szyfracją też się uzbrój w cierpliwość.

 

Zamieszczam zrzut testu na moim staruszku Samsungu, nie defragmentowany od ponad roku.

 

post-22-0-50457400-1332432199_thumb.jpg

 

Nie zwróciłem uwagi na ten koder - usunę, aczkolwiek nigdy nie miałem problemów tego typu więc jestem laikiem z tego zakresu. Aczkolwiek mam teraz inny problem - zacinanie całego PC. Podczas robienia testu w momencie, kiedy dysk schodzi do niskiej wartości właśnie takowa występuje, nie mogę nić zrobić (nawet ruszyć kursorem myszy). W chwili obecnej robię defragmentację, później jeszcze raz zrobię zaraz po restarcie systemu, może nie będzie przycinało. Tak więc nie jest to wina samego dysku w sobie, bo wczęsniej już robiłem ten test i nie było czegoś takiego. Niestety nie posiadam s/s. Niczego nie wykluczam - trzeba czekać na dalsze wyniki moich testów.

 

 

Edit:

 

Zrobiłem jeszcze raz (w sumie 4 razy w różnych odstępach czasowych) ten sam test. Teraz nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że wcześniej (gdy robiłem ten test) była to ciągła linia, a nie z takimi zaniżeniami. Wynika z tego, że @marekW ma rację? Dysk pada, czy po prostu wszystkie modele WD 1TB WD10EARX takie są ?

 

23017146.th.jpg 71962630.th.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

A te problemy są także wtedy kiedy ustawienia procesora i RAM-u są domyślne, niekręcone? Plus jeżeli te ścinki występują często spróbuj odpalić Ubuntu z płyty albo z pamięci flash i zobacz czy tam ścięcia też występują. Jak nie to definitywnie można wykluczyć zasiłkę, RAM, procesor i płytę główną. Co do skoków w HDTune sprawdziłbym to z usuniętym całkowicie pakietem antywirusowym bo one czasem mogą namieszać.

Odnośnik do komentarza

Kolego a napisz coś o tym SoundBlasterze X-Fi przy zintegrowanej karcie dźwiękowej.

 

Jest to panel z suwakami, do ustawiania poszczególnych tonacji. Zainstalowałem go pierwotnie wraz z wszystkimi sterownikami do płyty głównej. Odpaliłem, skonfigurowałem, okazało się, że jest to wersja trial (bodajże 30 dniowa) więc zapominałem o tym. Od momentu instalacji nowych sterowników (patrz punkt 4 z mojej listy) nie pokazywał mi się już ten program. Do dziś myślałem, że go nie ma. Przypominam, że mam teraz inny problem - zacinanie całego PC, a nie tylko samego dźwięku.

 

Tak wpadłem na pewien pomysł, wymuszę zacięcia grając w grę ale chciałbym mieć włączone jakieś narzędzie do monitorowania dysku na bieżąco, istnieje coś takiego? Jeżeli będzie mi się to pokrywało zacięcie kompa z spadkiem dostępności dysku, wszystko będzie jasne. Potrzeba mi teraz tylko programu, który to odnotuje.

 

A te problemy są także wtedy kiedy ustawienia procesora i RAM-u są domyślne, niekręcone? Plus jeżeli te ścinki występują często spróbuj odpalić Ubuntu z płyty albo z pamięci flash i zobacz czy tam ścięcia też występują. Jak nie to definitywnie można wykluczyć zasiłkę, RAM, procesor i płytę główną. Co do skoków w HDTune sprawdziłbym to z usuniętym całkowicie pakietem antywirusowym bo one czasem mogą namieszać.

 

Odpowiem, jak wrócę z pracy, właśnie wychodzę do domu.

Odnośnik do komentarza

Czy mam rozumieć, że zainstalowałeś soft do karty, której nie posiadasz?

 

I ten soft nadal działa. Znaczy jest Running - bo jest i wywala błędy w komunikatorach.

 

PRC - [2012-02-13 22:22:01 | 000,079,360 | ---- | M] (Creative Labs) -- C:\Program Files (x86)\Common Files\Creative Labs Shared\Service\XMBLicensing.exe

 

SRV - [2012-02-13 22:22:01 | 000,079,360 | ---- | M] (Creative Labs) [On_Demand | Running] -- C:\Program Files (x86)\Common Files\Creative Labs Shared\Service\XMBLicensing.exe -- (Sound Blaster X-Fi MB Licensing Service)

 

SRV - [2009-02-23 04:43:56 | 000,307,200 | ---- | M] (Creative Technology Ltd) [Auto | Running] -- C:\Program Files (x86)\Creative\Shared Files\CTAudSvc.exe -- (CTAudSvcService)

 

Tak skromnie zaproponuję:

Pobierasz autoruns (plik pojedyńczy wykonywalny) - odpalasz - szukasz w zakładce Publisher "Creative" i odptaszkowujesz wszystko tej firmy po lewej stronie.

 

Restart.

 

Usuwanie pozostałości to inny temat.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

MatiK ma dobry pomysl

spróbuj odpalić Ubuntu z płyty albo z pamięci flash i zobacz czy tam ścięcia też występują. Jak nie to definitywnie można wykluczyć zasiłkę, RAM, procesor i płytę główną
do wykonania jak najszybciej

 

Dodam do tego taki myk http://www.fixitpc.p...ationfontcache/ strzelamy wiem, ale im wiecej strzalow tym szybciej ubijemy problem.

Dodatkowo wejdz w tryb awaryjny i popracuj.

 

@edit

Jeszcze jedno - przepnij ten dysk w port SATAII jesli masz go na SATAIII oraz dodatkowo zmien koncowke zasilajaca.

Wynalazki

Złącze oznaczone jako SATA3_1 jest współdzielone z portem eSATA na tylnym panelu, zatem wpięcie dysku do portu eSATA spowoduje, że urządzenie włączone do SATA3_1 nie będzie działało. Ograniczenie to nie dotyczy złącza SATA3_0.

Nie twierdze, ze cos tam masz podlaczone, ale wynalazki zawsze znajda sie u producentow - wszystkich.

 

@edit

Dodatkowo parametr SMART

03 - Spin-Up Time - Nieprzetworzona wartość przy tym atrybucie oznacza czas w milisekundach w jakim rozpędzają się talerze dysku (od 0 RPM do pełnej prędkości). Gwałtowny wzrost tej wartości oznacza kłopoty.

Moze oznaczac wszystko - klopoty oraz falszywy alarm. Nie widac innych problemow na scrinie, ale SMART z MHDD bylby bardziej wiarygodny jesli oczywiscie to problem dysku, a nie kontrolera na plycie, zasilania czy softu.

Odnośnik do komentarza

Czy mam rozumieć, że zainstalowałeś soft do karty, której nie posiadasz?

 

I ten soft nadal działa. Znaczy jest Running - bo jest i wywala błędy w komunikatorach.

 

Przyznaję rację, pozbędę się tego, gdy PC ruszy w pełni.

Teraz odinstalowuje program w panelu sterowania.

 

Dodatkowo usunięty Skype + Foobar2000

 

MatiK ma dobry pomysl do wykonania jak najszybciej

 

Dodatkowo wejdz w tryb awaryjny i popracuj.

 

@edit

Jeszcze jedno - przepnij ten dysk w port SATAII jesli masz go na SATAIII oraz dodatkowo zmien koncowke zasilajaca.

Wynalazki

Złącze oznaczone jako SATA3_1 jest współdzielone z portem eSATA na tylnym panelu, zatem wpięcie dysku do portu eSATA spowoduje, że urządzenie włączone do SATA3_1 nie będzie działało. Ograniczenie to nie dotyczy złącza SATA3_0.

Nie twierdze, ze cos tam masz podlaczone, ale wynalazki zawsze znajda sie u producentow - wszystkich.

 

 

Zaopatrzyłem się już w Ubuntu10.06 x64 - będę próbował, gdy nie wypali kompletnie nic spod windy, aczkolwiek mam pytanie, odpalić Ubuntu z podłączonym dyskiem czy bez? (da się w ogóle tak?)

 

W trybie awaryjnym popracuję tuż przed próbami z Ubuntu.

 

Zmieniłem zasilanie na inne (zupełnie inna wiązka kabli). Wypiąłem dysk z gniazda sata 3_0 i podłączyłem do sata 2_2. DVD było podpięte do sata 3_1 i je całkowicie wypiąłem (gdzie powinno być podłączone najlepiej?). Teraz mam podłączony sam dysk do 2_2 i po 2h : 44min PC działa bez żadnego ale. Nawet się lekko nie przyciął. Zobaczymy co będzie dalej, zostawię kompa tak na noc, jak się nic nie będzie działo wepne spowrotem w sata 3_0 i będę obserwował reakcję. Nic innego nie miałem podłączone pod sata z tyłu czy z przodu, nigdy, nie licząc dysku i DVD.

 

 

Teraz odinstalowując programy, przypominał mi się być może dość istotny fakt. Chyba od samego początku mam problem z instalowaniem / odinstalowywaniem programów. Trwa to za każdym razem bardzo długo co osobiście mi nic nie przeszkadza ale już zwracałem na to uwagę i w jakimś stopniu z tym walczyłem - bezskutecznie. Teraz jest chyba tak samo.

 

Jakie testy oprócz SMART wykonać dla dysku za pomocą MHDD ? Wykonam je przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...