Skocz do zawartości

Windows xp czy 2000 przy 192MB ramu.


Rekomendowane odpowiedzi

Czy będą jakieś znaczące różnice w wydajności, oczywiście zakładając, że na XP wyłączę wszystkie graficzne zbędniki(inaczej mówiąc wygląd klasyczny).

 

Na komputerze będzie musiał działać głównie czytnik PDF i przeglądarka internetowa.

Kolejnym problemem/pytaniem jest to, żeby było konto z minimalnymi możliwościami, otwieranie wybranych programów(albo jakieś ograniczenie uruchamiania zbędnych .exe).

Mam nadzieje, że mogę liczyć na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W Windows 2000 się nie pakuj, brak wsparcia u producentów, brak aktualizacji od MS (system niezałatany), a wiele aplikacji nie ma już kompatybilności z 2000. Np.:

- Który czytnik PDF masz na myśli? Foxit i Sumatra PDF nie mają w wymaganiach systemowych zgodności z 2000 wypisanej i startują od XP, zostaje cięższy od nich Adobe Reader pobrany we wstecznej wersji (najnowsze nie pracują z Windows 2000) lub mozolne szukanie starszych wersji innych (a co stare = mogą być określone luki bezpieczeństwa). Tu przy 192MB RAM to Sumatrę prędzej widzę ...

- Przeglądarka: wbudowany w system przestarzały IE bez możliwości aktualizacji lub Firefox, ale najnowsza Opera czy Google Chrome już mają w wymaganiach conajmniej XP.

A co więcej kwiatków, to trudno stwierdzić, bo podałeś tylko dwie przykładowe gałęzie programowe.

 

Obstaję za odchudzaniem XP. Na XP też już nadchodzi czas i wsparcie powolutku jest likwidowane w rozmaitych sferach.

 

 

Kolejnym problemem/pytaniem jest to, żeby było konto z minimalnymi możliwościami, otwieranie wybranych programów(albo jakieś ograniczenie uruchamiania zbędnych .exe).

 

Konto typu limitowanego nie starczy? Sprecyzuj to "otwieranie wybranych", jaką zasadę tu widzisz.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Konto typu limitowanego nie starczy? Sprecyzuj to "otwieranie wybranych", jaką zasadę tu widzisz.

W sumie to widział bym to na 2 sposoby, ale przefiltruje to co chce, żeby było uruchamiane(czyli ta przeglądarka i czytnik pdf itp), albo to czego nie chce(gierki i innego typu nie porządane programy).

 

Zainsteresował mnie programik SteadyState, ale nie wiem czy on może zablokować program, który nie jest instalowalny(czyli taki w wersji portable).

 

W sumie to mam na oku te 3 rozwiązania jeśli chodzi o blokowanie programów:

http://www.centrumxp.pl/Microsoft/1321,1,Windows_SteadyState.aspx

http://forum.dobreprogramy.pl/blokowanie-programow-windows-t330519.html#p2168903

http://www.porady.org/blokada-uruchamiania-programow/

 

 

A i zapomniałem: kwestia antywirusa: darmowy Comodo odpada, odbiedy jest licencja na Kasperskiego ale to wykluczam całkowicie ze względu na zapotrzebowanie zasobów, Avira, Avast?

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

No więc wróciłem, System XP stoi, dostał Service packa, wszystkie możliwe aktualizacje i IE8, ponadto jest tam Sumatra PDF, FF(+adblock), flash player, java,office 2003 środowisko Eclipse i Visual Basic 2005(tych trzech ostatnich rzeczy życzył sobie zleceniodawca :D).

 

I żeby ograniczyć odpalanie zewnętrznych aplikacji(między innymi typu portable) zainstalowałem programik stedystate, ale napotkałem 2 problemy:

strasznie wydłużył mi się czas logowania i program działa odwrotnie niż chciałem, mogę w nim blokować niechciane programy. A ja chciałem zezwolić tylko wybrane(czyli to co ja zainstalowałem + rzeczy typu notatnik, paint itp).

Ciągle jeszcze zostaje kwestia antywirusa.

 

Czy jest ktoś wstanie naprowadzić mnie na jakieś rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
I żeby ograniczyć odpalanie zewnętrznych aplikacji(między innymi typu portable) zainstalowałem programik stedystate, ale napotkałem 2 problemy:

strasznie wydłużył mi się czas logowania i program działa odwrotnie niż chciałem, mogę w nim blokować niechciane programy. A ja chciałem zezwolić tylko wybrane(czyli to co ja zainstalowałem + rzeczy typu notatnik, paint itp).

 

Nie bardzo rozumiem po co ten program? Liczbe startujacych z systemem programów (jeśli to masz na mysli?) możesz ograniczyc własnoręcznie albo uzywając bezinstalacyjnego Autoruns.

A jeśli chodzi o optymalizację systemu to masz tu cały szereg porad

https://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/

https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/

 

Ciągle jeszcze zostaje kwestia antywirusa.

próbuj darmowe albo płatne. Uważam że przy tej ilosci pamieci to mordęga.

Odnośnik do komentarza

Nie bardzo rozumiem po co ten program? Liczbe startujacych z systemem programów (jeśli to masz na mysli?) możesz ograniczyc własnoręcznie albo uzywając bezinstalacyjnego Autoruns.

Nie, nie chodzi o to co startuje z systemem. Chodzi o zablokowanie uruchamianie aplikacji nie pożądanych.

Chcę, żeby użytkownik mógł uruchomić tylko te aplikacje, które ja zezwolę i żadne inne.

 

Po to był mi stedystate, ale jako, że jest to rozwiązanie mocno kulawe to chcę z niego zrezygnować na korzyść czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...