Skocz do zawartości

Menu kontekstowe: Otwórz w wierszu poleceń / terminalu


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Windows Vista / 2008 / 7 / 2010

W nowszych Windowsach przedstawiona opcja niby też jest... tylko przy próbie skorzystania z niej trzeba trzymać Shfit, co wydaje się być lekko bez sensu. Zrozumiałbym, gdyby dodawało to z 10 innych opcji, nie każdy bowiem chce mieć tak rozbudowane menu kontekstowe. Ale dla jednej?

cmd_desktop_menu.png

Zatem jeśli chcesz pozbyć się konieczności wciskania Shifta przy próbie wywołania wiersza poleceń z wybranego katalogu skorzystaj z poniższego skryptu rejestru Windows.

Pobierz

Zapisz plik na dysku i uruchom poprzez dwukrotne kliknięcie lub wybierz z menu kontekstowego polecenie Scal. Zatwierdź wprowadzenie zmian.

cmd_menu_warn.png

W przypadku konieczności cofnięcia zmian możesz skorzystać z:

Pobierz

Zasady postępowania z plikiem pozostają takie same.

Otwórz okno poleceń tutaj z uprawnieniami admina

Przedstawione wyżej rozwiązanie umieszcza co prawda opisywany przycisk, jednak przy włączonej Kontroli konta użytkownika (UAC) Wiersz poleceń jest uruchamiany z uprawnieniami normalnego użytkownika. Czasami jest to denerwujące, można zatem wykonać odpowiednią modyfikację, która utworzy skrót do Wiersza poleceń wywoływanego z uprawnieniami admina.

Należy zauważyć, że przy dezaktywowanym mechanizmie UAC wykonywanie poniższej instrukcji jest bezsensowne, Wiersz poleceń z opisywanego w poprzedniej części przycisku wywoływany jest bowiem z uprawnieniami administracyjnymi.

Modyfikację można przeprowadzić przy pomocy skryptów rejestru:

Włączanie:

Pobierz

Wyłączanie:

Pobierz

Postępowanie z oboma plikami jest analogiczne do wcześniej opisanego.

Automatyczne dokonywanie zmian

Jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać ze skryptów rejestru wypróbuj poniższy program (tylko dla Windows Vista/2008/7/2010):

Pobierz

Pobierz kod źródłowy:

Pobierz

cmd_menu.png

Odnośnik do komentarza

Windows 2000 / XP / 2003

W nieco starszych edycjach Windowsa nie da się wprowadzić otwierania terminala z menu kontekstowego tła pulpitu lub dowolnego katalogu. Opcja ta dostępna jest tylko przy prawokliku na katalog lub ikonkę dysku. Po drugie, polecenie reg zostało dodane dopiero w Windows XP/2003. W Windows 2000 jest możliwość opcjonalnej instalacji tego programu z płyty zawierającej system. Więcej informacji TUTAJ. W w.w. systemach operacyjnych brakuje także wykorzystywanej przeze mnie w pliku wsadowym wcześniej komendy choice, jednak można to łatwo obejść.

xp_cmd_menu_context.png

Edycja rejestru

Problem można załatwić dwoma skryptami.

Pobierz

Pobierz

Pierwszy pozwala na włączenie przycisku w menu kontekstowym, drugi go likwiduje. Po wywołaniu skryptu konieczne jest zaakceptowanie modyfikacji.

xp_cmd_menu_warn.png

Automatyczna zmiana

Można także zastosować program do edycji rejestru:

Pobierz

Kod źródłowy:

Pobierz

xp_cmd_menu.png

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...