Skocz do zawartości

Generic27.PN / ZeroAccess.dr.gen.d robi spustoszenie


Rekomendowane odpowiedzi

Uprawnienia ServiceProfiles zdają się być poprawne. W rejestrze będę jeszcze grzebać, bo tylko przeleciałam pobieżnie, ale u Ciebie jest to samo co u Markiza i dziabonga, czyli wyresetowane uprawnienia gałęzi SOFTWARE na ustawienie "Wszyscy"... Odtworzenie pierwotnego układu uprawnień to większa sztuka i teraz nie mam czasu za to się zabrać. Natomiast:

 

1. Błąd instalatora Opery (C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Temp "Odmowa dostępu"): Coś mi się tu nie zgadza. SetACL pokazywał katalog Temp:

 

"\\?\C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Temp",1,"O:S-1-5-21-908600701-2309441946-1253304583-1000D:AI(A;OICI;FR;;;S-1-5-21-908600701-2309441946-1253304583-1001)"

 

GrantPerms go nie widzi (może to przez spację ... hmmm):

 

ERROR: Parsing the SD of  failed with: Nie można odnaleźć określonego pliku.

 

Operating system error message: Nie można odnaleźć określonego pliku.

 

W każdym razie jest tajemniczy błąd "Odmowa dostępu" i nie mogę się dopatrzyć jawnie braku uprawnień. Poza tym, omyłkowo mi pokazywałeś przy pierwszym podejściu uprawnienia linka symbolicznego "Dane aplikacji" zamiast AppData:

 

Odmowa dostępu przy "Danych aplikacji". Kopia karty w załączeniu.

 

... i tenże link ma uprawnienia rozbieżne od moich, tzn. nie widać spisu uprawnień i jest prośba o przejście dalej. Tu wygląda wszystko jakby "na odwrót", link wykazuje naruszenia a nie AppData...

 

Przy okazji, w ścieżce Local, gdzie grzebał ZeroAccess, jest także Hitoria IE (C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft\Windows\History), a mówisz "Nie wyświetla się historia w IE.". Świta korelacja, o ile tu nie jest po prostu tak, że historia została skasowana.

 

2. Błędy Internet Explorer ogólnie: spróbuj jeszcze skryptu rejestracyjnego: KLIK. Pobierz paczkę ie8-rereg.zip, otwórz w Notatniku plik CMD i odkomentuj te trzy linie usuwając REM:

 

REM ******************************

REM PKI/crypto functionality

REM initpki can take very long to run and is rarely a problem

REM if there are problems with crypto, SSL, certificates

REM remove the three following REMs from the lines

REM echo We are almost done except one crypto file

REM echo but this will take very long, be patient!

REM regsvr32 /s /i:A initpki.dll

REM ******************************

 

Zapisz zmiany w pliku i uruchom plik z prawokliku jako Administrator. Gdy skrypt ukończy, zresetuj system.

 

3. Błąd Windows Update 80096001: na teraz nie wiem jak to rozwikłać. Nie potrafię tego błędu żadnym sposobem odtworzyć. Wiele próbek ZeroAccess przetrenowałam i nic. Wczoraj podjęłam się kolejnej próby, zapuściłam najnowszą próbkę i czekam na rezultaty, czy może tym razem mi się poszczęści. Co mnie dziwi to Wasze zresetowane uprawnienia w rejestrze, wszystkie trzy rejestry (Ty, Markiz i dziabong) pokazują mi taki sam układ uprawnień. Moje próbki ZeroAccess nic takiego nie zrobiły... I podobno to nie jest wspólny mianownik dla błędu Windows Update, bo kolega z zachodu też rozpracowujący ten błąd nie potwierdził takich uszkodzeń na maszynach dotkniętych tym błędem.

 

4. Uruchomienie próbki ZeroAccess przypomniało mi, że nie sprawdziłam uprawnień plików w drivers. Rootkit po uruchomieniu zeruje uprawnienia określonych sterowników. Wejdź do folderu C:\Windows\system32\drivers i wypisz mi wszystkie pliki mające ikonę kłódki:

 

driversacl.png

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

ad.2

Uruchomienie skryptu nie zlikwidowało błędów w IE. Nadal pojawia się komunikat o uszkodzeniu domyślnego dostawcy wyszukiwania, nie można nadal nic ściągnąć, brak jest historii.

Załączam screen z uruchomienia skryptu.

 

ad.4

Oto pliki z kłódką w ikonie:

blbdrive.sys

cdrom.sys

csc.sys

dfsc.sys

discache.sys

netbios.sys

netbt.sys

npfs.sys

rdbss.sys

tdx.sys

termdd.sys

post-3828-0-32296600-1330167102_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Te wszystkie błędy kręcą się tak jakby wokół AppData (gdzie rootkit grzebał): instalator Opera na tej ścieżce wykłada "Odmowę dostępu", instalator Java zwraca błąd relatywny do braku dostępu folderu w AppData, komunikat o uszkodzonym dostawcy wyszukiwania w IE jest też możliwy z winy AppData (wystarczy np. że uszkodzę ścieżki folderów powłoki). Proponuję zrobić rekursywny reset AppData i zobaczymy co to da. Zakładam, że nadal masz narzędzie SetACL w katalogu Windows.

 

Twoja struktura katalogów rozpisana na uprawnienia:

 

fix.txt

 

Plik przekopiuj wprost na C:\. Start > w polu szukania cmd > z prawokliku Uruchom jako Administrator, wpisz komendę:

 

SetACL -on "C:\Users\Aga i Piotr" -ot file -actn restore -bckp C:\fix.txt

 

Zresetuj system i sprawdź co się dzieje ...

 

 

Oto pliki z kłódką w ikonie

 

Za pomocą SetACL przywróć uprawnienia. Zrób w Notatniku plik ogólny sterowniki.txt:

 

"\\?\C:\Windows\system32\drivers\plik.sys",1,"O:S-1-5-80-956008885-3418522649-1831038044-1853292631-2271478464D:PAI(A;;FA;;;S-1-5-80-956008885-3418522649-1831038044-1853292631-2271478464)(A;;FA;;;SY)(A;;0x1200a9;;;BU)"

 

Plik załaduj w cmd komendą:

 

SetACL -on "C:\Windows\system32\drivers\plik.sys" -ot file -actn restore -bckp C:\sterowniki.txt

 

Oczywiście pod "plik.sys", zarówno w pliku TXT jak i komendzie, masz po kolei podstawić nazwy plików z kłódkami. Zadanie powtarzasz więc tyle razy ile plików.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wykonałem wszystkie operacje, ale błedy w IE oraz problemy z niektórymi instalacjami (Opera, Java) nadal występują.

Na próbę robiłem instalacje innych programów. Niektóre się udają (np. WinRaR) a inne z kolei kończą niepowodzeniem (np. Pity 2011 - załączam screen z błędem jaki się wyświetla).

Dodam jeszcze, że nie funkcjonuje pole szukania w menu start. Żeby uruchomić wiersz poleceń musiałem to zrobić "na piechotę". Ponadto nie uruchamia się Poczta systemu Windows. To znaczy, pojawiło się na chwilę okno z informacją, że następuje konfiguracja programu, ale potem nic się już nie działo.

I jeszcze jedno. Nie usuwałem SetACL z katalogu Windows, a pliku już tam nie było. Musiałem skopiować ponownie.

post-3828-0-40327600-1330460129_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

1. Nagraj log z Process Monitor podczas wystąpienia tych błędów. Uruchom program i zostaw go w tle niech nagrywa, wyprodukuj wszystkie błędy z instalacjami Opera / Java / Pity oraz Internet Explorer, następnie zatrzymaj nagrywanie w Process Monitor przekreślając lupkę. Z menu File zapisz log w formacie PML, do ZIP > na hosting > prześlij tu paczkę.

 

2. Dostarcz kopię rejestru utworzoną przez ComboFix za pierwszym podejściem (nie usuwałam jej). Może rejestr z tamtego czasu nie ma jeszcze określonych szkód lub porównanie go z tym późniejszym wyłuska dodatkowe dane (poza tym co już wiem, że SOFTWARE ma wyresetowane uprawnienia). Czyli skopiuj na Pulpit cały katalog C:\Windows\ERDNT, do ZIP > na hosting > prześlij tu paczkę.

 

 

Dodam jeszcze, że nie funkcjonuje pole szukania w menu start.

 

Co to oznacza? Pole jest martwe (nic się nie da wpisać) czy pole zwraca błędne wyniki lub ich brak?

 

 

I jeszcze jedno. Nie usuwałem SetACL z katalogu Windows, a pliku już tam nie było. Musiałem skopiować ponownie.

 

To się czasem dzieje. U mnie też tak było na którejś maszynce. Nie wypowiedziałeś się, czy po tej drugiej serii w SetACL kłódki zniknęły z plików sterowników w katalogu drivers.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W Process Monitor masa błędów Access denied, zarówno na kluczach rejestru, jak i folderach w AppData. Przykładowe linie:

 

"20:06:19,3644971","iexplore.exe","2996","RegOpenKey","HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\5.0\Cache","ACCESS DENIED","Desired Access: Query Value, Set Value, Create Sub Key, Enumerate Sub Keys"

"20:06:19,3705714","iexplore.exe","2996","CreateFile","C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Low","ACCESS DENIED","Desired Access: Write Attributes,

 

To już czas najwyższy, by tu jednak wykonać reset uprawnień całej gałęzi SOFTWARE w rejestrze. Tu chyba wystarczy tylko reset na samej górze SOFTWARE: Po nałożeniu tego wszystkie podklucze z ustawionym dziedziczeniem przejmą to ustawienie, natomiast klucze w których był ocalony układ uprawnień nie powinny być ruszone. Sprawdzałam to na Twojej kopii rejestru.

 

1. Nowy fix.txt o zawartości:

 

"machine\SOFTWARE",4,"O:BAD:PAI(A;;KR;;;BU)(A;CIIO;GR;;;BU)(A;;KA;;;BA)(A;CIIO;GA;;;BA)(A;;KA;;;SY)(A;CIIO;GA;;;SY)(A;;KA;;;BA)(A;CIIO;GA;;;CO)"

 

Ładujesz w cmd uruchomionym jako Administrator komendą:

 

SetACL -on "HKLM\SOFTWARE" -ot reg -actn restore -bckp C:\fix.txt

 

2. Restart systemu. Podaj wyniki czy nastąpiły jakieś zmiany.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Na drugim koncie, jak do tej pory nie wykryłem żadnych błędów :)

Zainstalowałem Javę i Pity. Pole wyszukiwania w menu Start działa prawidłowo. IE także działa w porządku: nie pojawia sie komunikat o błędzie w ustawieniach dostawcy wyszukiwania, można ściągac pliki, wyświetla się historia przeglądania.

Odnośnik do komentarza

Wg dostarczonej kopii rejestru uprawnienia się dobrze nałożyły w rejestrze, tam tylko pozostał niuans z kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID (dopisane uprawnienie dla Wszyscy się ostało), ale to już nie ma zbytniego znaczenia w kontekście całosci.

 

 

Tak, błąd 80096001 nadal występuje.

 

Uczciwie mówię, widoki na rozwiązanie tego błędu są marne. Zaczyna mi brakować pomysłów na diagnostykę. Może jeszcze dodaj mi takie skany:

 

1. Spis atrybutów katalogów, gdzie rookit miał dostęp, czyli całej struktury ServiceProfiles (przy okazji i AppData wadliwego konta). Pobierz narzędzie LS, umieść go w umownym katalogu C:\TMP. Uruchom cmd jako Administrator i wklep komendy (to są literki "L" a nie "i"):

 

C:\TMP\ls.exe -l -R C:\Windows\ServiceProfiles >C:\lista1.txt

 

C:\TMP\ls.exe -l -R "C:\Users\Aga i Piotr" >C:\lista2.txt

 

Wynikowe pliki tekstowe dołącz.

 

2. Log walidacyjny z narzędzia Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

1. Tu są nadal problemy z uprawnieniami w ścieżce konta Aga i Piotr. LS nie pokazuje w ogóle właściciela dla tych katalogów (co też zgadza się z "Permission denied" w oknie cmd):

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData:

drwxrwxrwx 1 0 0 lut 1 21:58 LocalLow

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local:

drwxrwxrwx 1 0 0 maj 24 2010 Microsoft Help

drwxrwxrwx 1 0 0 maj 20 2011 Pinnacle

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Temp:

drwxrwxrwx 1 0 0 cze 25 2011 MarkAny

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming:

drwxrwxrwx 1 0 0 lut 1 20:41 AVG2012

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\Microsoft:

drwxrwxrwx 1 0 0 maj 26 2010 IdentityCRL

drwxrwxrwx 1 0 0 cze 3 2010 Installer

 

Na próbę pierwszy z serii, czy da się zmienić uprawnienia. Jeśli to się wykona pomyślnie, podam instrukcje dla reszty katalogów. Zrób fix.txt o zawartości:

 

"\\?\C:\Users\Aga i Piotr\AppData\LocalLow",1,"O:SYD:"

 

Załaduj w cmd uruchomionym jako Administrator komendą:

 

SetACL -on "C:\Users\Aga i Piotr\AppData\LocalLow" -ot file -actn restore -bckp C:\fix.txt

 

Po wykonaniu zadania zrób log z LS na ten określony katalog komendą:

 

C:\TMP\ls.exe -l -R "C:\Users\Aga i Piotr\AppData\LocalLow" >C:\log.txt

 

2. Uruchom Process Monitor (posługiwałeś się nim wcześniej), doprowadź do błędu Windows Update, zapisz log z nagrywania i podeślij mi go tutaj.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Ad.1 Komendy zwróciły błędy. Załączam screen.

 

Ad.2 Logfile z ProcessMonitora jest tutaj.

 

Ponadto pojawiła się kolejna niespodzianka w postaci:

 

"Zainstaluj oryginalny system Windows. Pliki potrzebne do prawidłowej pracy systemu Windows zostały zmodyfikowane, usunięte lub wyłączone. Aby rozwiązać ten problem, należy zainstalować oryginalny system Windows. Nie należy się tym martwić, możemy w tym pomóc."

post-3828-0-74562900-1331578261_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Na wyrywki:

 

19:38:42,1626004	consent.exe	3952	CreateFile	C:\Users\Aga i Piotr\AppData\LocalLow	ACCESS DENIED	Desired Access: Read Control, Disposition: Open, Options: Open Reparse Point, Attributes: n/a, ShareMode: Read, Write, Delete, AllocationSize: n/a, Impersonating: S-1-5-21-908600701-2309441946-1253304583-1000

 

19:38:55,9588240 svchost.exe 984 CreateFile C:\Windows\System32\config\systemprofile\AppData\Roaming\Microsoft\SystemCertificates\My\Certificates ACCESS DENIED Desired Access: Read Data/List Directory, Synchronize, Disposition: Open, Options: Directory, Synchronous IO Non-Alert, Attributes: n/a, ShareMode: Read, Write, Delete, AllocationSize: n/a

 

Uprawnienia wyglądają na poważnie naruszone. Nie działa ich nakładanie przez SetACL (już dwa razy na AppData był tu reset robiony...). I wyskoczyła kolejna ścieżka z odmową dostępu. W związku z tym skasujesz foldery za pomocą narzędzia, które omija system uprawnień Windows.

 

 

1. Nowe konto nie ma usterki w Appdata, to ja bym to konto już przystosowała do pracy właściwej, zaś zdefektowane "Aga i Piotr" przeznaczyła na ubój. Ze ścieżki starego konta już teraz przekopiuj wszystko co istotne, pliki osobiste. Przed kasacją właściwą konta "Aga i Piotr" tylko dokasuj z niego foldery zablokowane (patrz na punkt 3 poniżej).

 

2. Zrób boot płytę Kaspersky Rescue Disk.

 

3. Startujesz z płyty, czekasz aż Kaspersky podmontuje dyski Windows i na desktopie pojawią się skróty z literami dysków. Wchodzisz w dysk C:. W menedżerze owym prowadzisz następujące akcje:

 

----- Kasujesz następujące foldery z dysku:

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\LocalLow

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft Help

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Pinnacle

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Temp

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\AVG2012

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\Microsoft\IdentityCRL

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\Microsoft\Installer

 

----- Natomiast w tej ścieżce:

 

C:\Windows\System32\config\systemprofile\AppData

 

kaspfilemanager.th.png

 

Są trzy foldery Local, LocalLow i Roaming. Stwórz je od nowa replikując ich strukturę. Chodzi mi o to, by aktualnym folderom zmienić nazwy, w ich miejsce utworzyć za pomocą Kasperskiego foldery o takich samych nazwach, w tych folderach zaś wszystkie podfoldery jakie były oryginalnie. Jeżeli były w folderach jakieś pliki, to przekopiować je między folderami. Gdy ukończysz powielanie folderów, te pierwotne, którym zmieniłeś nazwę, skasuj.

 

4. Reset do Windows. Sprawdź co się dzieje ...

 

 

 

,

Odnośnik do komentarza

Ze ścieżki starego konta już teraz przekopiuj wszystko co istotne, pliki osobiste.

 

Abym pochopnie nie usunął czegoś ważnego, proszę o radę, w jakich lokalizacjach szukać mam istotnych plików (oczywiście poza "Moje dokumenty").

Ponadto, jak skopiować ustawienia konta oraz wiadomości z "Poczty dla Windows", aby można było korzystać z nich na nowym koncie? Program Poczta nie uruchamia się na uszkodzonym koncie, więc nie mogę zrobić tradycyjnego backapu, czy eksportu.

Odnośnik do komentarza
Abym pochopnie nie usunął czegoś ważnego, proszę o radę, w jakich lokalizacjach szukać mam istotnych plików (oczywiście poza "Moje dokumenty").

 

Ale to już w Twojej gestii, nie mnie oceniać co jest istotne dla Ciebie. Patrząc na dostarczone wcześniej listy, to nasuwa się by przekopiować foldery / wybraną z nich zawartość:

 

c:\Users\Aga i Piotr\Desktop (Pulpit konta)

c:\Users\Aga i Piotr\Favorites (Ulubione)

 

Zaś ze ścieżek Local i Roaming wybrane foldery aplikacji trzymające określone konfiguracje np. komunikatory:

 

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\Gadu-Gadu 10

c:\Users\Aga i Piotr\AppData\Roaming\Skype

 

To podpowiedź ogólna. Wertuj samodzielnie katalog konta.

 

 

Ponadto, jak skopiować ustawienia konta oraz wiadomości z "Poczty dla Windows", aby można było korzystać z nich na nowym koncie? Program Poczta nie uruchamia się na uszkodzonym koncie, więc nie mogę zrobić tradycyjnego backapu, czy eksportu.

 

Są tu dwa rodzaje klientów pocztowych: masz na myśli Pocztę czy Pocztę Live? W związku z tym, że nie jest podane to rozgraniczenie ustosunkuję się do obu wariantów. Akcje z poziomu nowego konta (stare musi być wylogowane):

 

1. Przeniesienie e-mail / kont / kontaktów poprzez przekopiowanie odpowiednich danych między ściażkami kont:

 

Dla Poczty Live:

C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Contacts

C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Mail

 

Dla Poczty:

C:\Users\Aga i Piotr\AppData\Local\Microsoft\Windows Mail

C:\Users\Aga i Piotr\Contacts\Aga i Piotr.contact

 

Na nowym koncie wstawiasz te foldery / pliki w korespondujące miejsce.

 

2. Przekopiowanie ustawień:

  • Start > w polu szukania wpisz regedit > z prawokliku Uruchom jako Administrator.
  • Podświetl gałąź HKEY_USERS, z menu Plik wybierz opcję "Załaduj gałąź rejestru", wskazujesz plik rejestru starego konta C:\Users\Aga i Piotr\NTUSER.DAT, a na pytanie o nazwę roboczą wpisz NAPRAWA. W rejestrze pojawi się klucz: HKEY_USERS\NAPRAWA.
  • W kluczu tym z prawokliku wyeksportuj do pliku REG scieżkę z ustawieniami:
    HKEY_USERS\NAPRAWA\Software\Microsoft\Windows Live (dla Poczty Live)
    HKEY_USERS\NAPRAWA\Software\Microsoft\Windows Mail (dla Poczty)
  • Otwórz plik REG w Notatniku i przez CTRL+H hurtowo zamień frazę HKEY_USERS\NAPRAWA na HKEY_CURRENT_USER. Zapisz zmiany w pliku. Z prawokliku na plik wybierz opcję Scal. Dane zostaną zaimportowane na bieżące zalogowane nowe konto.
  • W rejestrze podświetlasz klucz HKEY_USERS\NAPRAWA i z menu Plik wybierasz opcję "Zwolnij gałąź rejestru".

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Windows Update nie zwrócił żadnych błędów. IE9 zainstalował się z powodzeniem.

 

Mam jeszcze pytanie czy zniknął problem z komunikatem "Zainstaluj oryginalny system Windows...."?

 

 

Konto pocztowe (Windows Live) "przerzucone". (...) Uszkodzonego konta "Aga i Piotr" jeszcze fizycznie nie usuwałem. Mam to zrobić? Jakie dalsze zalecenia?

 

Jeżeli na pewno masz z konta wszystko co ważne przekopiowane (Ulubione / ustawienia określonych programów), Poczta Live działa na nowym koncie (sprawdziłeś?), to można już pozbyć się tego konta. Tzn. kasacja przez Panel sterowania, a przy pytaniu czy usuwać też pliki z dysku zatwierdź. Po tej operacji sprawdź czy zniknął folder C:\Users\Aga i Piotr, czy aby nie zostały po nim jakieś nieusuwalne szczątki. Gdyby takowe szczątki jednak były, to posłuż się Kaspersky Rescue Disk, by wykończyć cały folder z dysku.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Skoro na komunikacie jest "Pliki potrzebne do prawidłowej pracy systemu Windows zostały zmodyfikowane, usunięte lub wyłączone.", to powtórz to:

 

Wykonaj weryfikację plików systemowych komendą sfc /scannow, za pomocą kolejnej komendy zrób log filtrowany do znaczników [sR]: KLIK.

 

Log walidacyjny z narzędzia Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool.

 

Oba raporty dostarcz.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...