Skocz do zawartości

AVG wykrył infekcje na dysku zewnętrznym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

AVG Anti-Virus Free Edition 2012 wykrył na dysku zewnętrznym znajomej szkodliwy plik autorun.inf oraz kilka szkodliwych plików w folderze przywracania systemu na tym samym dysku. Podczas skanów dysk ten był widoczny jako M. W związku z powyższą sytuacją wykonanem na 2 komputerach (stacjonarny i laptop) logi z OTL oraz log z programu USBFix z opcji listing, log z gmer z komputera stacjonarnego dołącze jak tylko program skończy działanie. Do posta dołączam też raport z avg.

Pozdrawiam

// Edit

dodałem raport z gmer

Extras_stacjonarny.Txt

OTL_stacjonarny.Txt

skan avg_stacjonarny.txt

UsbFix_stacjonarny.txt

Extras_laptop.txt

OTL_laptop.Txt

UsbFix_laptop.txt

gmer_stacjonarny.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
AVG Anti-Virus Free Edition 2012 wykrył na dysku zewnętrznym znajomej szkodliwy plik autorun.inf oraz kilka szkodliwych plików w folderze przywracania systemu na tym samym dysku. Podczas skanów dysk ten był widoczny jako M.

 

"Znaleziono plik inf z odniesieniem do zainfekowanego pliku Setup.exe"	"m:\autorun.inf"	"Obiekt potencjalnie niebezpieczny"	"2012-01-02, 10:41:19"	"plik"	"C:\WINDOWS\explorer.exe"

 

W logu z USBFix widzę na urządzeniu mapowanym pod literą M ukryty plik autorun.inf oraz ukryty katalog o nazwie autorun:

 

[01/09/2010 - 01:26:34 | AH | 124]	 M:\autorun.inf

[21/04/2011 - 21:19:35 | HD ] M:\autorun

 

Nasuwa się, że ów plik autorun.inf to ten sam o którym prawi AVG, aczkolwiek nie jestem pewna czy ten plik jest szkodliwy: AVG mówi iż ma on odnośnik do setup.exe, a to tworzy niejasność faktycznej roli tego INF. Ten drugi jest niewiadomy do czego ma służyć i co właściwie zawiera. Otwórz plik autorun.inf w Notatniku i przeklej jego zawartość, plus sprawdź co jest w katalogu autorun.

 

 

W logach systemowych obu komputerów nie widać nic niepokojącego, mam tylko drobne uwagi:

 

 

Laptop

 

1. Z obszaru kosmetyki zbędnych pasków / sponsorów: do deinstalacji WinAmp Toolbar oraz kasacja poniższego pliku.

 

[2010/09/28 21:39:14 | 000,002,333 | ---- | M] () -- C:\Users\Jola\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\efj8w1d6.default\searchplugins\askcom.xml

 

Na wszelki wypadek popatrz co jeszcze powie skan AD-Remover.

 

2. Oprogramowanie widzę aktualizowałeś, lecz Adobe Flash Player dla Internet Explorer wymaga aktualizacji (wersja 10 notowana) + Lisek.

 

3. Możesz też skorygować błąd WMI numer 10 stosując się do zaleceń z artykułu Microsoftu: KB950375.

 

 

Stacjonarny

 

Pokasuj foldery pozostawione po Avast. Zaktualizuj Liska.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Witam

Dysk zewnętrzny

Poniżej wklejam zawartość pliku autorun.inf

[autorun]

icon=autorun\canvio3.ico

label=Toshiba Portable Hard Drive

open=Setup.exe

action=Setup Your Toshiba Hard Drive

zrzut ekranu prezentujący zawartość folderu autorun http://imageshack.us...56/autorun.png/

zawartość pliku pref.xml

<?xml version="1.0"?><pref><autoUpdate>1</autoUpdate><local><sw name="NTI_BackupNow_EZ">2.0.2.8</sw><sw name="installer">1.0.2</sw></local></pref>

dodatkowo wykonałem skan pliku Setup.exe na virustotal.

Laptop

1. plik usunięty,. raport w załączniku.

2. zrobione

3. Skrypt zwraca błąd odmowy dostępu na linii 17.

Stacjonarny

folderów po avast nie mogę znaleźć, fx zaktualizowany.

Pozdrawiam

Ad-Report-SCAN2.txt

Odnośnik do komentarza
Poniżej wklejam zawartość pliku autorun.inf

 

Tak jak podejrzewałam, to nie jest infekcja. Ten plik jest poprawny (plik Toshiba), AVG błędnie go klasyfikuje. Nie pozostaje nic innego jak zignorować to co mówi antywirus.

 

 

1. Stacjonarny:

 

folderów po avast nie mogę znaleźć

 

W ostatnim OTL widziałam to:

 

[2011-12-06 17:00:04 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Program Files\AVAST Software

[2011-12-06 17:00:04 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\AVAST Software

 

2. Laptop:

 

- AD-Remover dopatrzył się drobnostki po Ask Toolbar. Wybierz w nim opcję Clean. Gdy ukończy, możesz odinstalować program.

- AD-Remover widzi także resztki po WinAmp Toolbar w Firefox, czyli wyszukiwarkę oraz zmodyfikowany keyword.URL. W Firefox wejdź do zarządzania wyszukiwarkami, ustaw przez siebie wybraną na domyślną, po tym skasuj "Winamp Search". Następnie w pasku adresów wklep about:config, wyszukaj wartość keyword.URL i z prawokliku zresetuj do poziomu domyślnego.

 

 

3. Skrypt zwraca błąd odmowy dostępu na linii 17.

 

Ale czy startowałeś go z poziomu cmd uruchomionego jako Administrator?

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
- w zarządzaniu wyszukiwarkami nie widzę "Winamp Search", keyword.URL - zresetowane.

 

Przy zamkniętym Firefox uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
FF - prefs.js..browser.search.defaultenginename: "Winamp Search"
FF - prefs.js..browser.search.defaulturl: "http://slirsredirect.search.aol.com/slirs_http/sredir?sredir=2685&invocationType=tb50ffwinampie7&query="
FF - prefs.js..browser.search.selectedEngine: "Winamp Search"

 

Klik w Wykonaj skrypt. Po tej operacji możesz użyć Sprzątanie w OTL.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...