Skocz do zawartości

Witamy na forum Fixitpc.pl
Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto. Rejestracja jest darmowa, prosta i umożliwia pełny dostęp do funkcji forum.
Zdjęcie

Darmowe komunikatory internetowe

Software

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia
jajcbig.png
 
Jajc pl.gif
 
Strona domowa: http://jajc.jrudevels.org/
 
Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware

 
Jajc = Just Another Jabber Client. Klient jabbera na wzornictwie "ICQ", ale tego pierwotnego i oczywiście bez śmiecia. To implikuje, że jego forma wizualna jest na pierwszy rzut oka dość uproszczona. Nie należy się na to nabierać. Aplikacja ma bardzo rozwiniętą funkcjonalność. Jajc ma swoje wzloty i upadki. Gdy już się wydaje, że nie żyje (jego strona ma często problemy z ładowaniem), wychodzi nowa wersja. Aktualną wersją stabilną jest 0.0.8.124 z roku 2008, ale są tworzone różne wersje testowe tzw. "nightly builds", które zawierają ulepszenia w stosunku do stabilnej. Ostatnimi czasy rozwój projektu mało dynamiczny, a klient utrzymuje wiele przedawnionych cech.
 

 
jajc.png
 
Opis na podstawie wersji Jajc 0.0.8.124 [2008-07-31] --- Prócz starej stabilnej dostępne Nightly z 2015
 
 
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
Obsługiwane sieci: xmppmini.pngJabber/XMPP
 
Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci.
 
. . . . . . . . . . . . . .
 

jajcmini.pngPoszerzanie funkcjonalności:
 
Jajc obsługuje motywy wtyczkowe. Wtyczki do pobrania z tej lokalizacji: KLIK. Zbiorek niskiej liczebności i starej daty.
 

jajcmini.pngSposoby uruchomienia:
 
- Tryb portable: Możliwy. Rozpakowany Jajc należy skopiować na przenośne urządzenie i skonstruować plik batch z parametrami portable (instrukcje).
- Poligamia: Domyślnie jest wyłączone uruchamianie wielu kopii programu w tym samym czasie, lecz preferencje oferują opcję sterującą tym (Ustawienia główne > Inne > Nie pozwalaj na uruchomienie wielu kopii programu). Natomiast w obrębie jednej kopii programu nie jest możliwe równoczesne logowanie wielu kont jabber.
 

jajcmini.pngSerwer:
 
Program oferuje wstępną listę międzynarodowych serwerów. Można wybrać dowolny z tej listy jak i spoza. Przeglądarka usług serwera dostępna przez ikonę narzędziową, w następującej formie:
 
jajccenter.png
 

jajcmini.pngWielokrotne sesje:
 
Zasoby: Przy konfiguracji konta jako nazwa zasobu jest proponowana standardowa nazwa "JAJC", a rozwijane menu dysponuje innymi predefiniowanymi konstrukcjami (np. $computername), ale nie ma przeszkód dla ręcznego wpisania własnej nazwy. Priorytety dla połączenia są konfigurowane w menu statusów (patrz na ustęp "Status"). Jeśli jesteśmy połączeni w tym samym czasie w kilku miejscach, owe miejsca są pokazane na liście kontaktów.
 
Zdalna kontrola sesji: obsługiwana jednokierunkowo, czyli z poziomu JAJC (sam JAJC nie przedstawia możliwości zdalnych). Na liście naszych zasobów z prawokliku na dane połączenie w menu kontekstowym należy wywołać pozycję "Commands". Zostanie otworzona przeglądarka usług serwera prezentująca pobraną listę wykonalnych komend. Należy dwukliknąć w wybraną, a następnie z lewej strony wybrać funkcję Execute. Jeśli druga strona nie obsługuje tego zjawiska, opcja "Commands" zwraca puste okno.
 
jajcadhoc.png
 

jajcmini.pngFormy komunikacji:
 
- Rozmowy i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich danej grupy. Po przestawieniu na tryb zaawansowany ujawnia się dostęp do konfigurowalnej listy adresatów i opcje przysyłania kontaktów
- Konferencje wieloosobowe
- Wtyczka FileTransfers wprowadza przesyłanie plików
- Wtyczka FileXFer daje możliwość wysyłania plików w trybie P2P bez udziału serwera, tylko na linii Jajc<>Jajc.
- Wtyczka Push-To-Talk udostępnia rozmowy głosowe, tylko na linii Jajc<>Jajc.
- Wtyczka DrawDesk dodaje tablicę rysunkową, kompatybilną z tablicą Tkabbera.
- Wtyczka E-Mail notifier wprowadza powiadomienia o nowej poczcie.
 
Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z głównego menu lub menu ikony zasobnika.
 

jajcmini.pngBezpieczeństwo - Prywatność:
 
- Połączenie szyfrowane z serwerem (SSL).
- Połączenie klient<>klient też może być szyfrowane (PGP). Wprowadzenie tego wymaga instalacji PGP.
- System autoryzacji: Dodatkowe definiowanie w opcjach przewiduje możliwość autoakceptowania próśb lub ich przyjmowania / odrzucania na podstawie określonego wyrażenia regularnego. W menu kontekstowym kontaktu typowe opcje przyznawania / cofania autoryzacji.
- Jest zawężenie odbioru wiadomości tylko od autoryzowanych.
- Listy prywatności: Obsługiwane.
- Podręczne opcje blokowania: Dysponuje bezpośrednią opcją blokowania użytkownika. Związana z tym jest Lista zablokowanych w ustawieniach umożliwiająca usuwanie kontaktów z niej.
- Niewidzialność: Ma ogólny status Niewidoczny w menu. Prócz tego jest definiowanie selektywnej niewidoczności z menu kontekstowego dla wybranego kontaktu lub grupy. Trzeci element schematu niewidoczności to możliwość ustalenia wyjątku dla użytkownika, dla którego mamy być widzialni mimo ustawienia ogólnego statusu Niewidoczny. Odpowiada za to opcja w menu użytkownika > Zaawansowane > Lista widoczności, a w ustawieniach znajdziemy zbiorczą listę widoczności pozwalającą usuwać dodane uprzednio kontakty.
- Poza tym oferuje opcję szyfrowania historii zlokalizowanej na dysku
 

Status Niewidoczny i opcje kontekstowe realizujące te zadania to relikt. Serwer musi to obsługiwać, by działało. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


 
Listy prywatności
Interfejs ich konfiguracji jest dostępny w menu Narzędzia i ustawienia > Listy prywatności. Dostępne tworzenie nowych list i zasad w ich obrębie w ustalonej kolejności. Edytor zasady umożliwia sformowanie reguły: dla wybranego typu (JID / Grupa / Subskrypcja / Wszystko) wykonanie akcji (zezwól / zabroń), opcjonalnie ze zdefiniowaniem wybranych (wiadomości / zapytania / prezencja od lub do).
 
jajcprivacy.gif
 

 
Obsługa list prywatności zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.

 

jajcmini.pngStatus / zdarzenia osobiste:
 
jajcstatus.gif
 
Status: Licząc "po staremu" jest ich 7, a dla każdego można wyspecyfikować własny opis. Obsługuje znane z GG "statusy offline" z opisem. Podczas wprowadzania opisu jest rozwijalny menedżer statusów pozwalający wprowadzać na stałe konstrukcje opisowe, włącznie z definiowaniem powiązanego skrótu klawiaturowego. Status można zgrać z WinAmp poprzez wtyczkę o takiej nazwie.
 
Automatyzacja stanów: Umożliwia ustalenie stopniowanego okresu bezczynności po jakim klient automatycznie przełączy użytkownika w stan Away, zdefiniowanie wiadomości statusu ustawianej po włączeniu się Autoaway, oraz wyłączenie wszystkich transportów w trybie AutoAway (przydane jeśli korzysta się z urządzeń przenośnych, aby ograniczyć ilość przekazywanych danych, ale podtrzymać połączenie z serwerem). Motywy respondera otrzymamy z wtyczki AutoMessenger.
 
Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Nie.
 
Avatar (przestarzała metoda XEP-0008 via IQ oraz XEP-0153 czyli vCard): Ustawiany z menu głównego > Tools > Avatar (JPG / GIF / PNG) lub Personal vCard (BMP / JPEG / GIF / PNG). Techniki ustawiania obrazów są przestarzałe / mają błędy.
 
jajcavatar.gif
 

jajcmini.pngRoster:
 
jajcroster.gif
 
Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Roster nie obsługuje wyświetlania avatarów.
- Statusy opisowe: Domyślnie nie, aktywowane w Ustawienia główne > Lista kontaktów. Te formatowane pionowo są w taki właśnie sposób przedstawiane. Jest tam też funkcja "Zawijaj długie opisy" ale nieaktywna.
- Ikony sieciowe: Obsługiwane (Ustawienia główne > Lista kontaktów > Pokazuj własne ikony transportów). W domyślnym zestawie brak naszego Gadu, ale te ikonki dostępne stąd: klik (pobrany zip od razu wrzucić do katalogu icons, po restarcie programu same się ustawią). Dodatkowo Jajc udostępnia indywidualne przypisanie wybranej ikony dla użytkownika via opcja kontekstowa > Zaawansowane > Zbiór ikon.
- Oznaczenia dodatkowe: Dla blokowanych użytkowników, braków autoryzacji i błędów serwerowych.
-----------------------------------------------
 

 
Organizacja-----------------------------------------------
- Zasoby kontaktu: Kontakt zalogowany z różnych miejsc jest prezentowany podobnie jak w kliencie Tkabber, tzn. dostaje z boku strzałkę rozwijającą do listy zasobów umożliwiającej podjęcie akcji z wybranym.
- Metakontakty: Brak wsparcia.
- Tworzenie grup: Podczas dodawania kontaktu. Użytkownik może być relokowany między grupami przez menu kontekstowe, lub przeciągnięcie na nazwę grupy. Brak przynależności usera do kilku grup jednocześnie. Grupy puste są automatycznie usuwane.
- Grupy wielopoziomowe: Brak wsparcia.
- Grupy predefiniowane: Agents (transporty), Awaiting autorization (oczekiwanie na autoryzację), Not in roster (spoza listy), My own resources (nasze zasoby), Bookmarks (zakładki), Unfiled (użytkownicy bez przynależności grupowej). Ich nazwy można zmienić w konfiguracji programu.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Domyślnie użytkownicy są układani alfabetycznie, co można zmienić w Ustawienia główne > Lista kontaktów > Sortuj listę wg statusów (kontakty dostępne na początku). Same grupy są także w porządku alfabetycznym (z wyjątkiem grup specjalnych listowanych poza kolejnością) i nie podlega to zmianom.
- Filtrowanie widoku: Przez główną ikonkę na pasku narzędzi są usuwani z widoku użytkownicy rozłączeni. Przy tym filtrze jest możliwe pokazywanie określonego użytkownika via opcja kontekstowa > Zaawansowane > Nie ukrywaj kiedy rozłączony. W menu Zaawansowanych jest też opcja ukrywania kontaktu, tylko to po prostu nie działa....
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Przy aktywnym oknie rostera wpisanie znaku z klawiatury uruchamia dialog wyszukiwania. Dodatkowy element to odrębna wyszukiwarka nieaktywnych kontaktów.
-----------------------------------------------
 

 
Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster jest automatycznie keszowany przez Jajc do pliku roster.xml w katalogu folder_mini.png%UserProfile%\JAJC\Spool. To zarówno powoduje, że mamy dostęp do listy "offline", jak i umożliwia migrację kontaktów między różnymi instalacjami Jajc, oraz import tych kontaktów między różnymi profilami.
- Dodatkowe narzędzia rostera: importowanie kontaktów ICQ, z plików *.clb oraz roster.xml. Poza tym mamy opcję migrowania transportów.
-----------------------------------------------
 

 

Funkcje w menu kontekstowym Zaawansowane (wybór ikon / skróty klawiaturowe / wybór kodowania / widoczność kontaktu) reagują tylko wtedy, gdy serwer wspiera tzw. element X. Jeśli brak skutków, należy wejść do Narzędzia i ustawienia > Ustawienia konta > w karcie Połączenie zaznaczyć "Serwer nie obsługuje elementów x na liście kontaktów" > zrestartować program.


 

jajcmini.pngOkno rozmowy:
 
Karty: Tak, da się to włączyć (w programie określone to jest opisem "dokowanie"). Możliwe kombinacje dokujące: tylko dla okien rozmów, tylko dla okien konferencji, lub łączone dla obu wariantów. Okna złączone można rozdzielać lub transportować do innych aktualnie otwartych okien komunikacji.
 
Sprawdzanie pisowni: Wymaga ręcznej instalacji Aspell.
 
Formatowanie tekstu: W oknie rozmowy jest ikonka w(y)łączająca formatowanie. Dostępny krój czcionki, rozmiar, kolor, bold, kursywa, podkreślenie. Możliwe także ustawienie w preferencjach rozformatowania przychodzących do nas wiadomości.
 
Emotikony: Obsługiwane. Jest opcja ograniczenie ich detekcji na zasadzie: brak:)emotikonu ale wyświetli :) emotikon etc. Emotki można również całkowicie wyłączyć.
 
URL / Obiekty specjalne: Automatyczna detekcja odnośników.
 

jajcmini.pngSystem powiadomień:
 
Notyfikacje: Przewiduje system dźwiękowy, który domyślnie jest jednak nieaktywny, a włączenie reakcji prosi o przypisanie własnych WAV. Dźwięki są przeznaczone dla takich zdarzeń jak: zmiany stanu kontaktów, otrzymanie wiadomości, nazwiązanie rozmowy, nazwiązanie rozmowy grupowej, odebranie nagłówka wiadomości, wiadomość systemowa, pisanie, usuwanie tekstu w oknie.
Powiadomienia graficzne w Ustawienia główne > Wyskakiwanie można włączyć dla zdarzeń: zmiany statusu kontaktów, wiadomości, rozmowy, nagłówki, prośby autoryzacyjne, zaawansowane powiadomienia (np. zapytania IQ), wiadomości systemowe, błędy. OSD ze statusami użytkowników ma podopcję limitowania tylko dla wybranych kontaktów, a wybór dla których użytkowników jest już wykonywany z poziomu ich menu kontekstowego > Zaawansowane > Pokazuj powiadomienia.
Wszystkie powiadomienia dźwiękowe oraz OSD ekranowe można ustawić na automatycznie deaktywowane przy statusie "nie przeszkadzać".
 
jajcosd.gif
 
Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu (Ustawienia główne > Wyskakiwanie > Pokazywanie zdarzeń wiadomości > composing). W zestawie więcej zdarzeń (jeszcze potwierdzenia dostarczania / przeczytania wiadomości) = Jajc obsługuje przestarzałą metodę (XEP-0022), lecz nie nową ją zastępującą a definiującą stany okna rozmowy (XEP-0085). Adnotacje o pisaniu wyświetlać mogą się na belce spodniej okna rozmowy oraz w OSD ekranowym jak na obrazku wyżej, stosownie do zaznaczonej opcji. Możemy wyłączyć przekaz tych danych po naszej stronie (Ustawienia główne > Wiadomości > Wyłącz wysyłanie informacji o tworzeniu wiadomości).
 
jajcmeta.gif
 
Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Nie. Istniała wtyczka o funkcjonalności "buzz", lecz nie jest już dostępna (archiwalna postać strony: remiq.net).
 

jajcmini.pngInterfejs graficzny:
 
Program przewiduje system skinowania. Akceptuje skiny KSDev i Microsoftu (uskn, kskn, xskn, mskn, msstyles, theme). Podstawowe zasoby są do pobrania: STĄD. Więcej trzeba sobie już wygrzebać na Google. Nałożona skórka może być poddana tuningowi typu jasność czy nasycenie.
 
jajcmini.pngIntegracja z Paskiem Zadań Windows 7 i nowszych:
 
Nie jest obsługiwana.
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
console.pngKONSOLA XML: Domyślnie ukryta. Jajc uruchomiony z parametrem --debug lokuje w menu Narzędzia bezpośredni do niej dostęp.

 
. . . . . . . . . . . . . .
 
+
 
- Duże możliwości konfiguracyjne
- Listy prywatności
- Szyfrowanie PGP
- Keszowanie rostera
- Kompaktowy interfejs
- Wysoki stopień modyfikacji wyglądu
 
-
 
- Program nieaktualizowany
- Klient z przestarzałymi elementami
- Przedawniony "nielegalny" tryb niewidoczny
- Oczami początkującego: konstrukcja uplasowania opcji wygląda chaotycznie.
- Avatary: problemy z ustawianiem własnego, brak na liście kontaktów / w tooltipie, w oknie rozmowy łapie tylko osobisty lecz nie partnera
- Wymagający klient. W zależności od builda może konsumować zbyt dużo zasobów.
- Słaba estetyka powiadomień wizualnych oraz ikonki w BMP
- Brak integracji ze stylem Aero Vista/7
- Dostępny tylko dla Windows.
 
Werdykt końcowy: Widoczne "przymieranie", do dyspozycji nowocześniejsze rozwiązania.
 
. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 08-06-2016 - 07:41

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#22
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

tkabberbig.png

Tkabber pl.gif

Strona domowa: http://tkabber.jabber.ru/

Platforma: Windows 2000 do Windows 10, Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Tkabber - Klient Jabber/XMPP produkcji rosyjskiej, napisany w Tcl/Tk. Zdecydowanie to kombajn typu "power" - zaawansowany, rozbudowany i obliczony na łatwe (w kontekście odpowiedniej grupy docelowej) shackowanie swoich możliwości. Program takiego typu, że nie wolno się zniechęcać pierwszym wrażeniem (ono jest nienajlepsze), lecz troszkę posiedzieć i wgryźć się. Program zdawał się być nierozwijany, pomijając jakieś niesprecyzowane i dość rzadkie ruchy w SVN, ostatnia wersja stabilna z 2008 przeleżała na froncie aż do początków roku 2014, kiedy to niespodziewanie wydano po kolei wersje 1.0 (przepisany kod i nowe funkcje) oraz 1.1, a co ciekawe aplikacja uzyskała zgodność z Windows 8.1. W maju 2015 wydano kolejną wersję.
Program ma wbudowane spolszczenie.


Wersje stabilne:

Dla Windows do pobrania dwa warianty tego komunikatora:

tkabbermini.pngTkabber Pack (wersja instalacyjna, najnowsza zgodna z Windows 2000 do Windows 10)
tkabbermini.pngTkabber Starpack (wersja portable, przestarzała)

Wersje rozwojowe SVN:


http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber/trunk/tkabber/
http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber/trunk/tkabber-plugins/
http://svn.xmpp.ru/repos/tkabber-3rd-party/trunk/plugins/
Ustawienia konfiguracyjne:

Katalogiem, w którym lokuje się obiekty wtórne, jest folder:

folder_mini.png%AppData%\Tkabber

W katalogu tym, zgodnie z potrzebą, tworzy się dodatkowe elementy, w których w trakcie personifikacji komunikatora wylądują obiekty wtórne:

---- folder_mini.pngemoticons
---- folder_mini.pngpixmaps (ikonki)
---- folder_mini.pngpatches (łatki)
---- folder_mini.pngplugins (wtyczki, ten katalog wstępnie powinien już być)
---- folder_mini.pngthemes (tematy)
---- file_unknown.pngconfig.tcl (plik konfiguracyjny, domyślnie nieobecny i zbędny, wprowadzany tylko przy specyficznych zadaniach)

O budowie pliku config.tcl jest w dokumentacji w sekcji Configuration. Użytkownicy o słabych nerwach nie powinni tam zaglądać. Heh.Na zrzutach ekranu tu prezentowanych jest pokazany niedomyślny interfejs, już po: nałożeniu tematu (zrzuty jasne = light.xrdb, zrzuty ciemne = dark.xrdb ciut zmoddowane przez mnie), zmianie ikonek (star) oraz czcionki (Calibri).

tkabber1.png tkabber2.png

Opis na podstawie wersji Tkabber Pack 0.11.1 [2008-10-17]

Najnowszą wersją jest Tkabber Pack 1.1.2 wydany 10.05.2015. Opis oczekuje na korektę.

. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci: xmppmini.pngJabber/XMPP

Poprzez transporty Jabber/XMPP możliwa obsługa innych sieci.

. . . . . . . . . . . . . .tkabbermini.pngPoszerzanie funkcjonalności:

Jest obsługiwany system wtyczkowy. Możliwości spore, ale system jest mętny i początkujący użytkownik może tu natrafić na trudności. Wtyczki dzielą się na oficjalne i nieoficjalne. Aktualna wersja dla Windows ma wbudowane wszystkie potrzebne wtyczki obu puli, aczkolwiek są one w przeważającej części zdeaktywowane. Ich ożywianie następuje poprzez wykorzystanie wbudowanego menedżera wtyczek (menu Usługi > Add / Remove Plugins > ptaszkujemy), po resecie programu wszystko załadowane i zyskamy dostęp do konfigurowania dodanych pluginów (menu Ustawienia > Plugins).
Natomiast montowanie wtyczek pochodzących spoza mechanizmu wbudowanego wymaga ich uplasowania w katalogu plugins wg następującej struktury:

folder_mini.png%AppData%\Tkabber\plugins
...............
------------ folder_mini.pngNAZWA
---------------- file_unknown.pngNAZWA.tcl

Prócz wtyczek są jeszcze tzw. łatki. Łatki zajmują się zmianą pewnych elementów w interfejsie czy modyfikacją opcji. Uaktywnianie łatek polega na właściwym rozplanowaniu elementów wypakowanych z pobranego archiwum patches.zip. Instrukcje w spoilerze.

Spoilertkabbermini.pngSposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Jak zaznaczone we wstępie, dostępna przenośna edycja Tkabber Starpack. Uwaga: obecnie zdezaktualizowana.
- Poligamia: Tkabber umożliwia równoczesne logowanie na wiele kont Jabber/XMPP. By to wykonać, na oknie loginu należy wejść w drugą kartę Połączenia i odznaczyć "Zastąp otwarte połączenia". Poza tym jest możliwe uruchomienie kilku kopii programu w tym samym czasie.


tkabbermini.pngSerwer:

Tkabber nie ma związania z konkretnym serwerem, obojętny do wyboru. Przeglądarka usług dostępna z poziomu menu Usługi > Przeglądarka usług (protokół Discovery). Rozpisuje się w "drzewiastym" technicznym wykresie strukturalnym serwera. To wariant nowoczesny, choć Tkabber uwzględnia wsteczną kompatybilność dla starych serwerów (domyślnie nieaktywna wtyczka browser).

tkabbercenter.gif


tkabbermini.pngWielokrotne sesje:

Zasoby: Program na ekranie logowania sugeruje jako nazwę zasobu "tkabber", nazwę bez przeszkód można obrać dowolną, oraz udostępnia ogólne ustawienie priorytetu. Równocześnie wykonane połączenia tego samego konta nie są domyślnie pokazywane, ale można to uaktywnić w Ustawienia > Roster > Pokaż własne zasoby na liście kontaktów. Skutki:

tkabberresources.png

Zdalna kontrola sesji: obsługiwana obukierunkowo.

Sterowanie z poziomu Tkabbera innymi naszymi połączeniami: odbywa się poprzez przeglądarkę usług serwera. W przeglądarce usług w polu JID należy wpisać dokładną nazwę naszego połączenia (włącznie z zasobem) i kliknąć w Przeglądaj. Przeglądarka pokaże nowy element, czyli nasze alternatywne połączenie oraz jego możliwości. Należy wyszukać pozycję komend (może różnie się nazywać) i ją rozwinąć w celu przeglądu dostępnych. Dwuklik na daną komendę spowoduje rozwinięcie drzewa i ujawnienie funkcji "Uruchom polecenie". Dla kolejnych połączeń postępuje się tak samo, wpisując kolejny JID z zasobem. Możliwość wykonania komend i ich zestaw zależne od obsługi z drugiej strony.

tkabberadhoc.png

Sterowanie Tkabberem z poziomu innego komunikatora: Jest temu dedykowana sekcja w Ustawienia > Remote Control. Tu można zadecydować, czy Tkabber może być sterowany zdalnie i przez kogo (akceptacja połączeń z naszego własnego JID oraz ewentualnie innych). Tkabber ogłasza 3 możliwe do wykonania na nim funkcje zdalne: zmiana statusu, transfer nieprzeczytanych wiadomości i opuszczenie konferencji. Za pomocą wtyczek zestaw można rozszerzyć: Remote Settings (dorzuca zmianę ustawień komunikatora) + Remote Commands (uaktywnia dodatkowe komendy).


tkabbermini.pngFormy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości do indywidualnych użytkowników
- Wysyłanie wiadomości do wszystkich w danej grupie
- Przesyłanie kontaktów do użytkowników
- Przesyłanie plików
- Obsługa wieloosobowej konferencji (MUC)
- Inne interaktywne czynności (rysowanie / gry) > patrz na wtyczki
- Po aktywowaniu wtyczki gmail również sprawdzanie tych skrzynek

Funkcja pustej wiadomości (do kontaktów spoza listy): Obecna. Dostępna z menu Usługi (typ wiadomość i rozmowa).


tkabbermini.pngBezpieczeństwo - Prywatność:

- Połączenia szyfrowane SSL i uwierzytelnianie SASL
- Możliwe szyfrowanie klient-klient (GPG). Nie dotyczy wersji dla Windows.
- System autoryzowania: W menu kontekstowym kontaktu typowe opcje wysyłania subskrypcji lub formowania prośby o nią.
- Istnieje też niestandardowa wtyczka antispam blokująca pokazywanie żądań subskrypcji i wiadomości czatowych od użytkowników spoza listy kontaktów. Wiadomości od nieznanych muszą zawierać specjalne hasło, by nie nastąpiło ich blokowanie.
- Listy prywatności: Obsługiwane.
- Podręczne opcje blokowania: Wprost w rosterze w menu kontaktu dostępne bezpośrednie lokowanie użytkownika na Liście ignorowanych lub Liście niewidoczności.
- Niewidoczność: Ogólnego statusu w menu brak, tę funkcjonalność zastępują listy prywatności. To coś przywraca do menu mod Tkabbur linkowany na samym spodzie opisu.

Listy prywatności
Dysponuje rozbudowanym interfejsem. W menu Tkabber > Ochrona prywatności uproszczone edycje trzech list (niewidoczności, ignorowanych, konferencji) umożliwiających bezpośrednie dodanie JID użytkowników, oraz opcja akceptowania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów.

tkabberprivacy1.gif

Bardziej zaawansowana konfiguracja tkwi w ręcznym edytorze reguł. Edytor reguł ma możność tworzenia nowych list, oraz definiowania ich jako domyślnych / aktywnych. Reguła wg zasady: jeśli typ (JID / Grupa / Subskrypcja / Brak) równy X to akcja (zezwól / zabroń) ze specyfikacją (wiadomość / status od lub do / IQ)

tkabberprivacy1.png tkabberprivacy2.png

Dodatkowo w Ustawienia > Privacy > MUC Ignoring (ignorowanie wiadomości w rozmowach i konferencjach od wybranych uczestników pokoi konferencyjnych) możliwe definiowanie sesyjności.Obsługa list prywatności i wykonywana na ich podstawie niewidzialność zależy od serwera, na który się logujemy. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.tkabbermini.pngStatus / zdarzenia osobiste:

tkabberstatus.png

Status: Statusów jest 5. Statusy można ustawić ogólnie lub nawet indywidualnie dla poszczególnych kontaktów lub całej grupy kontaktów. Można zastosować "Wyloguj z opisem ...". W stanie surowicznym program nie jest jakoś szczególnie ukierunkowany na zarządzanie opisami - w opcjach Ustawienia > Main Interface jedynie liczba zapamiętywania.

Automatyzacja stanów: Konfiguracja daje możliwość ustawienia: odstępu czasu w minutach dla statusów Zaraz wracam i Nieobecny, opisu statusu ustawianego po przejściu w stan Zaraz wracam, oraz ustawianie priorytetu na 0 przy przejściu do statusu Nieobecny. Poprzez wtyczkę autoanswer otrzymamy jeszcze responder.

Obsługa PEP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Tak, o ile serwer to wspiera. Obsługuje: geolokację, czynność, nastrój, melodię. Własne konfigurujemy w menu Usługi > Zdarzenia osobiste, z możliwością asygnowania tego zbiorczo dla wszystkich zalogowanych kont lub dla każdego z kont różnicujące stany. Publikacja własnej melodii w kontroli z odtwarzaczami wymaga montowania niestandardowej wtyczki now playing. Na Windows wspieranym odtwarzaczem jest Foobar2000 zawtyczkowany przez foo_np_simple. W Readme wtyczki Tkabbera Now Playing jest opis jak należy skonfigurować wtyczkę Foobara. Następnie w Tkabber należy wejść w Ustawienia > Plugins > User Tune > i włączyć kontrolę playera + wskazać plik zrzucany przez wtyczkę Foobar.

tkabberpep1.png

tkabberpep2.png

W rosterze w menu danego kontaktu obecne opcje subskrybowania zdarzeń tego użytkownika, można wybrać je indywidualnie np. tylko nadawanie melodii. W Ustawieniach > Plugins > PEP można skonfigurować automatyczne subskrypcje zdarzeń innych użytkowników. PEPy są widoczne w tooltipach.

Avatar (metoda XEP-0153 czyli vCard): Jest to rozwiązane jako wtyczka w menu Usługi > Wtyczki > Awatar. Są tam zlokalizowane opcje włączania, wysyłania avatara na serwer + zezwolenie na jego pobieranie. Obraz jest konfigurowany w menu Tkabber > Edytuj własną wizytówkę. W puli potrójna opcja: wprowadzanie pliku z dysku twardego (JPEG / GIF / PNG), ze wskazanego URL lub wyłączenie.


tkabbermini.pngRoster:

tkabberroster.png

Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Roster nie wyświetla avatarów użytkowników. Można je podejrzeć tylko w danych wizytówki użytkownika.
- Statusy opisowe: Nie są również wyświetlane opisy pod kontaktami (tylko w tooltipie je widać). Tę implementację posiada wariant Tkabbur.
- Ikony sieciowe: Kontakty o innym pochodzeniu sieciowym mogą dostać ikony zgodnie z siecią. Następuje to po przestawieniu: Ustawienia > Roster > Pokaż własne ikony (transportów/agentów + kontaktów połączonych przez transporty/agenty).
- Oznaczenia dodatkowe: Brak. Użytkownicy blokowani / przed którymi się ukrywamy, braki subskrypcji, czy zgłoszenia PEP nie mają żadnych znaków bezpośrednio na liście.
-----------------------------------------------Organizacja-----------------------------------------------
- Zasoby kontaktu: Kontakt zalogowany z różnych miejsc nie tylko nosi oznaczenie liczbowe, ale jest także w wygodny sposób rozwijany do całej listy zasobów umożliwiającej bezpośrednią inicjację akcji z wybranym zasobem. Poza tym, w menu kontekstowym odgórnego kontaktu jest również wywołanie odrębnych akcji dla poszczególnych zasobów (rozmowa / wiadomość / konferencja / przesył plików / kontaktów / kopiowanie JID / przegląd wizytówki....).
- Metakontakty: Obsługiwane. Patrz na instrukcje.
- Tworzenie grup: Dostępne wprowadzanie grupy na podstawie wyrażenia regularnego. Kontakt może znajdować się w wielu grupach, a przynależność tę ustala się przy dodawaniu kontaktu, lub w danych Edycji kontaktu.
- Grupy wielopoziomowe: Wspierana taka konstrukcja. Odpowiada za to opcja Ustawienia > Roster > Włącz wielopoziomowe grupy na liście kontaktów. Domyślnym separatorem jest podwójny dwukropek, konfigurowalny tam gdzie włączanie grup tego typu. Czyli przy tworzeniu grupy jako jej nazwę wprowadzamy Nazwa1::Nazwa2, by osiągnąć piętrowość.
- Grupy predefiniowane: Moje zasoby (nasze równoczesne miejsca zalogowania), Niezdefiniowane (użytkownicy bez przynależności grupowej), Konferencje (z opcją autoprzyłączania), Aktywne rozmowy (aktualnie prowadzone konferencje/rozmowy).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Konta > grupy > kontakty są układane alfabetycznie. Tkabber nie obsługuje aranżacji kontaktów wg statusu. Taką funkcjonalność ma mod Tkabbur.
- Filtrowanie widoku: Można usunąć z widoku rozłączonych. Koreluje z tym Ustawienia > Roster > Pokaż tylko użytkowników dostępnych. Przy takim ustawieniu zaczyna także działać selektywne sterowanie widokiem: poprzez menu kontekstowe danej grupy można ustawić indywidualnie dla niej (nie)pokazywanie rozłączonych.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Po aktywowaniu Ustawienia > Roster > Włącz filtr listy kontaktów, co ujawnia pas wyszukiwarki na spodzie rostera. Filtr działa na nazwy kontaktów, a po zaznaczeniou dodatkowej opcji również wg JID.
-----------------------------------------------Zasoby-----------------------------------------------
- Alternatywne magazynowanie rostera: Roster można eksportować + importować w formacie *.XML
-----------------------------------------------


.

Tworzenie metakontaktu:

1. W pierwszej kolejności należy skonfigurować opcję: Ustawienia > Roster > Używaj aliasów do łączenia wielu kontaktów w jedną pozycję na liście (metakontakty).

2. Następnie w katalogu %AppData%\Tkabber utworzyć przez Notatnik pusty plik o nazwie config.tcl, a w nim wstawić:

proc postload {} { set roster::aliases(kontakt1) {kontakt2 kontakt3 kontakt4}}
(pod kontakt1 / kontakt2 etc. wstawiamy pełne identyfikatory użytkownika np. wacek@aqq.eu

Wynikowa konstrukcja wygląda tak jak oznaczenie zasobów użytkownika, rozłączone alter ego jest usuwane z widoku. Rozwiązanie metakontaktu następuje przez usunięcie z pliku config.tcl tego co uprzednio dodano.

 

.

tkabbermini.pngOkno rozmowy:

Karty: W stopniu całkowitym. Wygodne komponowanie wszystkich otwieranych okien (ustawienia / chat / archiwum etc.) w obrębie jednego okna w kartach budowanych "naokoło". Karty można przesuwać przez przeciągnij i upuść. Dodatkowo w Ustawienia > Main Interface możliwe dalsze konfiguracje uwzględniające pozycję dla kart (góra / dół / boki), ich wielkość. Również dostępne przekonfigurowanie na tryb bez kart czyli okienny.

 

Sprawdzanie pisowni: Wbudowane, lecz oparte na bardzo starym uniksowym ispell. Jest jednak możliwe dosztukowanie tego dla Windows (wersja Akira Kakuto's Ispell + słownik PL + instrukcje)

 

Formatowanie tekstu: Brak opcji w interfejsie. Proste formatowanie jest możliwe przy użyciu znaków specjalnych *pogrubienie*, _podkreślenie_, /kursywa/, -przekreślenie-. W Ustawienia > Chat > Stylecodes są związane z tym opcje (Formatuj wyróżnione części tekstu używając różnych czcionek + Ukryj znaki formatujące tekst).

 

Emotikony: Obsługiwane. Menu jest ukryte, włączane przez skrót ALT+E. Zestaw bardzo skromny, co jest tłumaczone faktem zgodności z innymi klientami. W Ustawienia > Chat > Emoticons są opcje sterujące zachowaniem takie jak: obsługa emotikonek typu : ))) przez obcięcie nadmiaru znaków i wyświetlenie prawidłowej ikony, zamiana tylko całych wyrazów na emotikony, wyłączenie wyświetlania obrazków, oraz ładowanie alternatywnych zestawów buziek.

 

URL / Obiekty specjalne: Jest automatyczna detekcja odnośników URL. Możliwe kontekstowe przeszukiwanie Google. Dalsze specjalności z wtyczek.

 

Komendy: W tradycyjnym oknie rozmowy wchodzi /me czy /clear. O wiele szerszy IRC-styl jest w czatach grupowych, a po aktywowaniu wtyczki socials wchodzą jeszcze dodatkowego typu /dance etc.


tkabbermini.pngArchiwizacja:

Archiwum przeglądane zbiorczo lub względem pojedynczego użytkownika opcją kontekstową rostera. Przeglądarka uruchomiona w trybie zbiorczym ma podział na Listę JID, Dzienniki, Wyszukiwarkę. Jest funkcja eksportu do XHTML. W Ustawienia > Chat > Logging decydujemy o zapisie rozmów prywatnych i rozmów w pokojach konferencyjnych, oraz o lokalizacji przetrzymywania historii.


tkabbermini.pngSystem powiadomień:

Notyfikacje: Posiada konfigurowalny ogólny mechanizm dźwiękowy w Ustawienia > Sound. Możliwe aktywowanie dźwięków (a także przypisanie własnych WAV) do takich zdarzeń jak: połączenie lub rozłączenie z serwerem, dostępność / rozłączanie kontaktu, wysyłanie / otrzymanie wiadomości (odrębnie w pokojach konferencyjnych), otrzymanie wiadomości systemowej. Dźwięki można włączyć tylko przy statusie Dostępny, wyciszyć w określonych sytuacjach (dla prywatnych wiadomości lub wiadomości wyświetlanych w pokojach wyświetlanych z opóźnieniem, gdy okno aplikacji jest aktywne) lub całkowicie wyłączyć.
Powiadomienia graficzne o wiadomościach mogą być realizowane przez transformację ikony zasobnika, a po skonfigurowaniu opcji w Ustawienia > Main Interface > Systray również z mruganiem.

tkabbersystray.png

Natomiast Tkabber nie posiada "normalnego" OSD ekranowego z powiadomieniami o zmianach statusów użytkowników etc, charakterystycznego dla innych klientów. Nie w wersji dla Windows. Tego typu zawiadomienia lądują po prostu na spodniej belce programu. Aczkolwiek w menu Usługi > Add / Remove Plugins > jest wtyczka floatinglog, która symuluje OSD.

tkabbernotify.png

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje wszystkie typy czyli powiadomienie o pisaniu i stanach okna rozmowy. Opcje te są dostępne w Ustawienia > Chat > Chatstate + Events. Tak, podwójna funkcja wprowadza zamieszanie. Opcja Events odnosi się do przestarzałej metody (XEP-0022), zaś Chatstate do nowoczesnej (XEP-0085). Ujmijmy to tak: zawsze któreś z nich powinno działać do notowania pisania, ale chcąc mieć powiadomienia np. o tym, że ktoś zamknął okno rozmowy = to jest tylko w Chatstate. Wizualizowane w skromny sposób w oknie rozmowy + spodniej belce programu.

tkabbermeta.png

Attention ("proszenie o uwagę rozmówcy"): Nie. Istnieje niestandardowy plugin Alarm, który umożliwia realizację podobnych funkcji.


tkabbermini.pngInterfejs graficzny:

Nie ma co ukrywać, domyślnie program wygląda wstrętnie - i na "płasko", bo nie współpracuje ze stylami XP/Vista/7. Jest możliwa zmiana tematu kolorystycznego, by załagodzić widok. Chyba najlepiej maskują brzydotę tematy ciemne. Nie jest to podane na tacy. Tematy są w postaci plików *.xrdb i domyślnie nie są zaktywowane. Możliwa też wymiana ikonek, rzecz łatwiejsza do wprowadzenia.
 

Nakładanie tematu:

1. Przykładowe tematy kolorystyczne tkwią w katalogu C:\Program files\Tkabber\Tkabber\examples\xrdb. By odblokować nakładanie tematów, należy przekopiować te pliki xrdb z Program files do %AppData%\Tkabber\themes.

2. Następnie w katalogu %AppData%\Tkabber utworzyć przez Notatnik pusty plik o nazwie config.tcl, a w nim wstawić:

set load_default_xrdb 0option readfile $::configdir/themes/NAZWA.xrdb userDefault
(pod NAZWA.xrdb wstawiamy właściwą nazwę tematycznego pliku np. dark2.xrdb)

3. Jeśli dany schemat nie podoba się, albo szukać gotowego innego pliku *.xrdb, albo dany plik *.xrdb otworzyć w Notatniku i wymienić kolory (są w kodzie heksadecymalnym). Ręczne edytowanie tematu = czarna maska dla amatora, który umie tylko zainstalować Gadu.

Zmiana czcionki:

Następną sprawą są czcionki. Tkabber może dostać naprawdę paskudne i nieczytelne, pewien wpływ na to mają niektóre z tematów Tkabbera, które posiadają dodatkowe definicje. Z poziomu samego programu w Ustawienia > Main interface damy radę zmienić czcionkę dla rostera oraz używaną w oknach rozmów. Jednakże osobnym przypadkiem jest globalna zmiana czcionki w interfejsie (w menus / tooltipach / na kartach rozmów etc.). Ta operacja wymaga posłużenia się w/w plikiem config.tcl. W pliku tym należy wstawić taką formułę (to zapis czcionki w stylu uniks):
set font "-*-calibri-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-iso10646-1"option add *font "-*-calibri-medium-r-normal-*-12-*-*-*-*-*-iso10646-1" userDefault
(Calibri to użyty przeze mnie przykład, tu wstawiamy wybraną przez siebie nazwę czcionki.)

Zmiana ikonek:

W samym programie da się to przestawiać opcją Ustawienia > Main Interface > Motyw ikon Tkabbera. W zestawie jest 5 propozycji. Jego rozszerzanie wprost z programu idzie metodą "wtyczkową" tzn. w menu Usługi > Add / Remove Plugins > ptaszkujemy iconsets > restartujemy program, i mamy grubszą listę. Natomiast ładowanie ikonek gdzieś wynalezionych w sieci wymaga ich ręcznego lokowania w katalogu %AppData%\Tkabber\pixmaps.

 

.

tkabbermini.pngIntegracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

Nie. Program z trudem wpasowuje się w warunki ogólnej stylizacji Windows i ledwo nawet obsługuje ikonę traya, więc zaawansowana integracja odpada. Poza tym, wątpliwym mi się wydaje, by taki rodzaj programu w zależnościach TCL/TK i skoncentrowany na obsłudze sieciowej miał w ogóle roadmap na jakąkolwiek utylizację specjalnych cech Windows 7 i nowszych.

. . . . . . . . . . . . . .

console.pngKONSOLA XML: Wbudowana a dostępna z menu Usługi > Narzędzia administracyjne.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Wzorcowy klient sieci Jabber/XMPP
- Logowanie na wiele kont w tym samym czasie
- Rozbudowana konfiguracja i jej ekspansja przez programowanie plików konfiguracyjnych / wtyczkowanie
- Opcje administracyjne i Konsola XML
- Obszerny system prywatności
- Rozbudowana obsługa nagłówków
- Skonsolidowany interfejs z mechanizmem kart.
- Kompletna obsługa Unicode
- Bardzo oryginalny
- Dostępne portable
- Wieloplatformowy

-

- Program dla zaawansowanych (najlepiej z podstawami programowania). Nie dość, że dla przeciętniaka same opcje ustawień w postaci mocno kryptograficznej, to jeszcze różne dodatkowe zachcianki są wprowadzane poprzez edycję kodu pliku konfiguracyjnego.
- Całość konfiguracji niewdzięczna, brak systematyzacji mechanizmu wtyczkowego
- Multi konta obsługiwane, lecz nie wszystkie części interfejsu są tego świadome. Out-of-box lepszą obsługę kont posiadają Gajim i Psi.
- Wersja Windows zubożona o szyfrowanie GPG oraz OSD ekranowe (brak odpowiednich bibliotek)
- Związanie programu ze sfatygowanym ispell
- Minimalny support avatarów (brak wyświetlania avatarów na liście kontaktów i w tooltipie kontaktu, oraz w oknach chatów)
- Brak opisów pod kontaktami
- Niekompatybilny z natywnym systemem stylów XP/Vista/7, domyślnie brzydalek
- Mozolny rozwój

Werdykt końcowy: Rzecz znakomicie zaawansowana. Użytkownika "zablokowanego w GG" i innych tego typu prymitywach całkowicie sparaliżuje. To nie te klocki.. . . . . . . . . . . . . .

tkabberbig.png

Modyfikacje

tkabbermini.pngTkabbur to mało znana i przestarzała / nierozwijana modyfikacja klienta, ostatnie dostępne do pobrania pliki są z 2008. Modyfikacja miała w zamiarze poprawić oraz uzupełnić oryginał o nieobecne cechy:
- gotowy startowy formularz logowania przewidujący dodawanie multi-profili i wybór logowania z listy (w oryginale rzecz wykonywana przez config.tcl)
- w ustawieniach widoczne od razu różne opcje (w oryginale prowadzone przez tweaki lub przeprogramowanie plików konfiguracyjnych) np. pokazywanie opisów pod kontaktami i regulowanie formy ich wyświetlania (czcionka / wielkość), mechanizm sortowania kontaktów (alfabetycznie lub wg statusu).
- przearanżowany układ wtyczkowy - usunięte Add/Remove, załączone i preaktywowane wtyczki zarówno oficjalne jak i nieformalne.
- od razu włączone dodatkowe zestawy ikonowe.
Tkabbur wygląda tak samo (brzydko) jak Tkabber w wersji 0.11.1, ale ułatwia obsługę.

W statusach został przywrócony reliktowy Niewidoczny (metoda XEP-0018). Serwer musi go obsługiwać, by działał. Logując się na serwer zgodny ze standardem nie ma żadnego ukrywania. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 19-03-2016 - 16:30

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#23
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

jabberbig.gifxmpplogo2.png

 
Jabber/XMPP integrowany w innych aplikacjach

 
 
emclient.png
 
 
eM Client Free Version
 
Strona domowa: http://www.emclient.com/
 
eM Client - Program pocztowy integrujący komunikację Jabber/XMPP. By móc korzystać z tej funkcji, należy ustawić konto Jabber lub Gmail poprzez kreator Tools > Accounts > New account ... > jako typ wybierając Chat (Jabber). Kreator pozwala założyć nowe konto na jednym z publicznych serwerów Jabber lub wprowadzić dane już posiadanego. Prawidłowo skonfigurowany komunikator jest ulokowany w pasie bocznym aplikacji, prezentując listę kontaktów, którą można oddokować. Lista grupuje Chat (właściwa zawartość konta Jabber) oraz Contacts (innogatunkowe kontakty). eM Client posiada mechanizm tzw. "parowania kontaktów", który polega na symbolicznym połączeniu danych kontaktu Jabber z innym kontaktem (którego dane są solidnie skonfigurowane z uwzględnieniem np. alternatywnych e-mail) z konsekwencją wspólnej historii. Akcja wykonalna ręcznie dla indywidualnego kontaktu, bądź też techniką ogólnego importu.
Komunikator obsługuje: przeglądarkę usług serwera czyli i transporty sieciowe (można więc zarejestrować np. Gadu), listy prywatności, przesył plików, 7 statusów i automatyzację away, avatary, ustawianie własnej wizytówki i przegląd cudzych. Na uwagę zasługują listy prywatności, ustawiane wg dwóch trybów: uproszczony względem kontaktu lub zaawansowany zbiorczy interfejs edycji list. Menu kontekstowe kontaktu oferuje ignorowanie zmian stanu, wiadomości, niewidoczność względem kontaktu oraz całkowity ban. Konfiguracja rostera pozwala na: sterowanie wyświetlaniem avatarów na liście, wyłączenie z widoku kontaktów offline oraz grup, sortowanie kontaktów wg porządku alfabetycznego lub po statusie. Okno rozmowy pracuje w kartach. Są również obsługiwane emotikony. Braki: nie są wyświetlane opisy statusów, nie ma notyfikacji pisania ani wpływu na system powiadomień.
Mowa tu o wersji darmowej, której niestety poważnym ograniczeniem jest limit do dwóch kont, niezależnie od ich typu, czyli po skonfigurowaniu konta pocztowego wchodzi w grę tylko jedno konto Jabber/XMPP. Instalator domyślnie montuje trial 14-dniowy, zaś po upłynięciu okresu testowego zgłosi się ekran wyboru licencji. Można również od razu zdecydować o wyborze wariantu darmowego, rejestrując się via formularz.
 
emclient1.png emclient2.png
 
Komunikator w sidebarze vs. komunikator oddokowany
 
 
 
thunderbird_logo.png
 
Thunderbird
 
Strona domowa: https://www.mozilla.org/pl/thunderbird/
 
Od wersji 15.0 Thunderbird integruje obsługę czatu z sieciami Facebook, Google Talk, XMPP, Twitter, IRC. Do wglądu opis.
 
 
 
64px-Inkscape_logo_2.svg.png
 
Pedro
 
Strona domowa: http://www.inkscape.org/
 
Pedro - Klient Jabber/XMPP wspomagający pracę grupową w edytorze grafiki wektorowej Inkscape. Wywoływany z poziomu tego programu z menu Tablica > Komunikator. Właściwie nie ma tu co opisywać. Jest to zupełnie minimalistyczne rozwiązanie pozbawione cech konfiguracyjnych. Można prowadzić czat grupowy lub prywatny, przesłać plik, oraz zainicjować współdzielonę tablicę (co uruchamia nowe okno Inkscape w sesji). Klient nie ma musowego związania z określonym serwerem, może wykonywać połączenia z innymi.
 
pedro1.png pedro.png
 
 
 
VSTalk
 
Strona domowa: http://vstalk.codeplex.com/
 
Rozszerzenie komunikacyjne dla Visual Studio.

vstalk.png

 
 
 
 
 

jabberbig.gifxmpplogo2.png

 
Jabber/XMPP w wersjach "Web"

 
 
Dla użytkowników (wersje w poczcie / "bramki"):
 
Webowe komunikatory / rozwiązania pracujące przez przeglądarkę:
 
jappixmini.pngJappix
----JWChat
 
 
Dla administratorów (stawianie hosta z klientem web / osadzanie klienta na własnej stronie - mini czat):
 
Candy, Prodromus XMPP mini-client, iJab Basic, Jappix / Jappix Mini, SparkWeb, Tigase Messenger / Tigase Minichat, TrophyIM


Użytkownik picasso edytował ten post 04-06-2017 - 23:11

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#24
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

Multikomunikatory

 
 
 
fbmessengerbig.pngskypebig.pngicqbig.pngaimbig1.pngyahoobignew.pngwhatsappbig.pngjabberbig.gifxmpplogo2.pngggbig.png


Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#25
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

kadubig.png

Kadu dla Windows pl.gif

Strona domowa: http://www.kadu.im/

Platforma: Windows Vista do Windows 10, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Kadu - Modelowy klient sieci Gadu-Gadu dla alternatywnych platform, oparty na libgadu, który przetransformował się w multikomunikator. Są obsługiwane na zasadzie równorzędnej Gadu-Gadu i Jabber/XMPP. Aczkolwiek obsługę Gadu można nadal uznać za wiodącą. Jabber/XMPP to nowość w tym zestawie i nie są jeszcze wspierane kompletne drogi komunikacyjne protokołu. W chwili obecnej są zapewnione podstawy, czyli zarządzanie kontaktami, rozmowy, transfery plików i podstawowy MUC (konferencje). Przeglądarka usług serwera jest dopiero w planach. Obsługa sieci jest rozwiązana techniką wtyczek, co oznacza, że program można skroić do obsługi tylko jednej z sieci, stosownie do potrzeb. Nieco historii dla nakreślenia tła wersji dla Windows:

Kadu 0.x - Cichaczem pojawił się nieoficjalny i nie mający priorytetu port na Windows. Od wersji 0.6.5.4 / 0.6.5.5 Kadu zostało uzupełnione o obsługę nowego protokołu Gadu i podstawową kompatybilność z GG8/G10: nowe statusy i długi opis, wsparcie Unicode oraz możliwość kontaktu z użytkownikami z nowej puli numerów (tzw. długie numery). To wersje zamykające poprzednią linię rozwojową Kadu jako dedykowanego klienta Gadu. Równolegle trwały prace nad wersją 0.6.6 rozszerzającą obsługę sieci. Finalnie 0.6.6 zostało opublikowane pod numerem 0.9 (Notka o wydaniu), przy czym wersja dla Windows uzyskała mocniejszy status i jest już wydaniem oficjalnym. Kadu 0.9 do zestawu obsługiwanych cech sieci Gadu dorzuciło: multilogowanie, szyfrowanie SSL, powiadomienie o pisaniu, import listy kontaktów z pliku XML. Jubileuszowe wydanie numer 0.10 (Notka o wydaniu) wzbogaciło o przesyłanie plików w sieciach Gadu-Gadu i Jabber/XMPP, obsługę nowego formatu listy kontaktów Gadu-Gadu 10 wraz z automatyczną jej synchronizacją i powiadomienia o dostarczeniu wiadomości. Wersja 0.11 (Notka o wydaniu) usprawniła system konferencji. Wydanie 0.12 (Notka o wydaniu) wprowadziło podstawową obsługę konferencji MUC dla Jabber/XMPP oraz selektywną synchronizacją z rosterami.

(Układ domyślny okien vs. wygląd po włączeniu wtyczki single_window)

kadu.png kadusingle.png

Opis na podstawie wersji Kadu 0.12.2 / 0.12.3 [2012-08-30]
 
Kadu 1.x i nowsze - Nowy system wersjonowania programu. W Kadu 1.0 (Notka o wydaniu) ważką zmianą było wprowadzenie Szyfrowania OTR wypierającego starsze rozwiązania oraz ulepszenia okna rozmowy. W wersji Kadu 2 (Notka o wydaniu) przede wszystkim zmiany silnikowe przygotowujące na szybszy rozwój Kadu w przyszłości, za to brak wyraźnych zmian w obsłudze protokołów komunikacji. Najnowsza linia Kadu 3 (Notka o wydaniu) wprowadza serię istotnych zmian: zaimplementowana obsługa wysyłania plików zgodna z GG11/12, usunięta obsługa Facebook Chat z komponentu XMPP, podstawowa integracja z paskiem zadań systemów Windows 7 i nowszych (pas postępu dla transferów plików), ulepszenie systemu powiadomień dźwiękowych. Do śledzenia roadmap co jest planowane do wdrożenia.

Opis na podstawie wersji Kadu 3.0 [2016-02-12]. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

ggmini.pngGG, xmppmini.pngJabber/XMPP *
 
* Gmail/Google Talk wydzielony w osobną konfigurację. Facebook Chat nie jest już obsługiwany, nie jest możliwe dodawanie i logowanie kont Facebook.

. . . . . . . . . . . . . .

gg.png

* Import archiwum Gadu w wersjach 6-10 (wtyczka importhistory), katalog publiczny


kadumini.pngPoszerzanie funkcjonalności:

Program jest zbudowany modułowo. Lista wtyczek do obejrzenia na stronie Kadu. Ten zestaw jest wbudowany w instalator Kadu i podczas instalacji można manipulować co konkretnie chcemy uzyskać w programie. Po instalacji w menu Kadu > Wtyczki jest dostępny preinstalowany zestaw pozwalający sterować stanem danego elementu. Lista jest pogrupowana według oferowanych przez wtyczkę funkcji, każda wtyczka posiada opis, jest też wyszukiwarka umożliwiająca filtrowanie wg nazwy wtyczki, autora i opisu. Prócz wtyczek standardowych są dodatkowe niepreaktywowane, których włączenie wzbogaci program o określone cechy (w dalszej części tematu odnoszę się do tej kwestii). Na chwilę obecną tego układu dla Windows nie da się poszerzać przez uzupełnienia nieoficjalne.


kadumini.pngSposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Możliwy. Transport komunikatora jest wykonywany przez ręczne skopiowanie całej instalacji Kadu do wskazanej lokalizacji, oraz utworzenie w tejże lokalizacji pliku o nazwie usbinst. Obecność tego pliku powoduje, iż ustawienia aplikacji (tradycyjnie pakowane do %appdata%) są przetrzymywane w obrębie jednego folderu.
- Poligamia: Tak. W obrębie pojedynczego wywołania programu są obsługiwane wielokrotne konta tej samej sieci. Natomiast uruchamianie kilku instancji Kadu z różnymi profilami nie jest obsługiwane wprost, póki co do dyspozycji obejście czyli polecenie kadu --config-dir NazwaProfilu, które wygeneruje katalog osobnych ustawień.


kadumini.pngSerwer:

GG: Można zarówno polegać na opcji użytkowania domyślnych serwerów, jak i ręcznie wpisać dodatkowe. Strona Kadu dysponuje własnym monitorem.
Jabber/XMPP: Program nie ma związania z określonym serwerem. Niestety nie ma jeszcze możliwości przeglądania usług serwera.


kadumini.pngWielokrotne sesje:

Multilogowanie GG: obsługiwane. Kadu dysponuje menedżerem zestawiającym wszystkie zalogowane miejsca, z funkcją ich wylogowania. Menedżer dostępny z poziomu menu Narzędzia > Multilogowania. Zestaw uzupełnia możliwość skonfigurowania powiadomień, patrz na sekcję "System powiadomień".

kaduosdmulti.png kadumultilogon.png

Zasoby Jabber/XMPP: Domyślnie jest nadawana połączeniu nazwa programu. W menu Kadu > Twoje konta > w karcie Opcje danego konta można zmienić to zachowanie, wybierając nazwę komputera jako zasobu lub przypisując nazwę ręcznie, oraz ustalić ogólny priorytet dla połączenia. Równocześnie zalogowane miejsca nie są pokazywane, toteż i brak obsługi zdalnego zarządzania.


kadumini.pngFormy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Konferencje wieloosobowe - W sieci GG i Jabber/XMPP. Na chwilę obecną nie są obsługiwane nowe konferencje GG11/12.
- Przesyłanie plików - W sieci GG i Jabber/XMPP. Transfery plików GG są kompatybilne z GG11/12 oraz GG Dyskiem. Przesyłanie do starszych klientów odbywa się przez wysłanie linku do GG Dysku.
- Przesyłanie obrazków - Tylko w sieci GG. Limit wielkości ten sam, jeśli komunikacja odbywa się z oryginalnymi klientami GG. Po włączeniu wtyczki Zrzuty ekranu (screenshot) pozyskamy możność wysyłania zrzutów ekranu.
- Wysyłanie SMS. Wbudowane bramki T-Mobile / Orange / Plus.
- E-mail: Proste wysyłanie do użytkownika.


kadumini.pngBezpieczeństwo - Prywatność

Szyfrowanie:
- Szyfrowanie połączenia z serwerem dla GG i Jabber/XMPP. Aktywację szyfrowania dla GG należy wykonać w menu Kadu > Twoje konta > zaznaczone konto Gadu > w karcie Połączenie opcja "Używaj szyfrowanego połączenia". Od wersji Kadu 3 opcja ta jest domyślnie włączona i jest konieczna do obsługi nowego transferu plików GG.
- Możliwe także szyfrowanie rozmów trybu klient<>klient. W Kadu 1 pojawiła się nowa wtyczka Szyfrowanie rozmów Off-the-record (encryption_otr). Wtyczka ta zastępuje dwie inne wtyczki encryption (encryption_ng i encryption_ng_simlite), które wprawdzie nadal są dostarczane z instalatorem Kadu, ale nie są już domyślnie włączone, a w bliżej nieokreślonej przyszłości zostaną całkowicie usunięte. W menu Kadu > Twoje konta > zaznaczone dane konto jest nowa sekcja "Szyfrowanie OTR" z podstawową konfiguracją, podobny ustęp także w menu Danych znajomego. W oknie rozmowy jest przycisk stanu OTR z menu umożliwiającym rozpoczęcie i zakończenie prywatnej rozmowy. W trakcie szyfrowanej rozmowy można także zweryfikować rozmówcę żądając od niego podania wspólnego hasła lub zadając mu pytanie, na które tylko on zna odpowiedź.
 
kaduotr.png
 
 
Autoryzacja / Blokowanie:
- System autoryzacji: Zależny od możliwości sieciowych. Obecnie tylko dla Jabber/XMPP, nie jest z nim związana żadna konfiguracja. Zaproszenia GG nie są obsługiwane.
- Blokowanie komunikacji: Tylko dla sieci GG. Rozłożone na opcje ignorowania wiadomości od nieznanych użytkowników, podobnie ale również w konferencjach, oraz rozformatowanie wiadomości od nieznajomych. Szersze możliwości wchodzą z aktywowania wtyczek:

 • Ochrona przed niechcianymi rozmowami (firewall) - Po aktywowaniu w Ustawieniach pojawia się nowa sekcja "Firewall". Adresuje trzy zespoły funkcji. Ochrona przed nieznanymi osobami: ignorowanie konferencji z nieznanymi osobami, ochrona przed rozmowami z nieznaną osobą z automatycznym zapytaniem, ciche odrzucanie rozmów gdy jesteśmy ukryci. Ochrona przed DoS: atakiem spowodowanym zbyt dużą ilością wiadomości w krótkim czasie lub zbyt dużą liczbą emotikon. Bezpieczne wysyłanie: wymóg potwierdzania przez nas wysyłania wiadomości do wybranych osób.
 • Ochrona przed łańcuszkami (antistring) - Po aktywowaniu konfiguracja jest dostępna w Ustawienia > Rozmowa > Antyłańcuszek. Blokowanie łańcuszków na podstawie reguł.

- Blokowanie wybranych użytkowników: Tylko dla sieci GG, odbywa się po stronie serwera (czyli kontakt wie, iż został zablokowany). W menu kontekstowym dostępna stosowana opcja temu przeznaczona.
 
Niewidoczność: Tylko dla sieci GG. Obecny ogólny status Niewidoczny. Również jest zawężenie widzialności stanu, czyli "Tylko dla znajomych", a opcja ta występuje w menu Kadu > Twoje konta > zaznaczone konto GG > w karcie Opcje jako "Pokazuj status tylko znajomym". Po odznaczeniu tej opcji jest możliwe ukrywanie się przed indywidualnymi kontaktami (opcja w Danych znajomego) lub przed całą grupą kontaktów (z prawokliku na grupę > Ustawienia grupy > Niedostępny dla tej grupy).
 
Zabezpieczenie profilu: Brak. Linux-proweniencja programu zakłada, że użytkownicy są dostatecznie separowani mechanizmami systemowymi.


kadumini.pngStatus / zdarzenia osobiste:

kadustatus1.png
 
kadustatus2.png

kadustatus3.pngkadustatus4.png


Status: Menu statusów dostępne na liście kontaktów oraz z poziomu ikony w zasobniku systemowym. Status może być ustawiany wspólnie dla wszystkich kont lub odrębnie, a zależy to od wyasygnowania tzw. Tożsamości. Jeśli konto GG i Jabber/XMPP zostaną przypisane do tej samej tożsamości np. "Znajomi", mają wspólny status. Jeśli natomiast każde konto otrzyma inną tożsamość np. "Znajomi" i "Praca", ujawniają się odrębne menu statusów. Domyślnie program jest ustawiony na menu wg tożsamości (na obrazkach powyżej), lecz w Ustawienia > Zachowanie > Status można wybrać między trzema wariantami: wg poszczególnych tożsamości, wg poszczególnych kont (każde konto ma osobny przycisk statusów) lub dla wszystkich kont (wspólne menu).

Zasobność statusów zgodna z możliwościami sieci. Dla GG w puli 6 stanów i długi opis równy 255 znaków (obecny licznik znaków). Dla Jabber/XMPP również 6 stanów (tylko zestaw nieco inny) i brak jawnej limitacji długości opisu. Opis dopuszcza zmienne (patrz na ustęp formatowanie pól) i pionowanie. Więcej możliwości manipulacji po włączeniu wtyczek: filedesc (synchronizowanie opisu na podstawie wskazanego pliku TXT), autostatus (cykliczna zmiana statusu), winamp_mediaplayer (synchronizacja z WinAmp oraz Foobar z wtyczką emulującą API WinAmp - patrz wstęp tematu).

Program umożliwia ustawianie na starcie ostatnio użytego lub wybranego statusu wraz z opisem, pozostawianie opisu na wylogowaniu (aktualnie ustawionego bądź też wybranego w opcjach) oraz określenie liczby zachowanych opisów.

Automatyzacja stanów: Sprawdzanie bezczynności jest wykonywane co X sekund sprecyzowanych w opcjach. Kadu przewiduje cztery stopnie automatyzacji stanu (auto-zajęty, auto-nieobecny, auto-niewidzialny, auto-rozłączony), ustawiane odrębnie po X sekundach. Opis dla stanów automatyzowanych może zostać w postaci niezmienionej, zastąpiony, albo też dodany na początku lub na końcu.
Dodatkowo po włączeniu modułu Automatyczna odpowiedź (autoresponder) zostaje dodana funkcja autoodpowiedzi.

Obsługa PEP w XMPP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Brak.

Avatar: Ustawianie własnego obrazu identyfikacji jest obsługiwane dla obu sieci. Przypisanie avatara odbywa się w menu Kadu > Twoje konta > zaznaczone dane konto > w karcie Ogólne. Wspierane formaty graficzne: JPG / JPEG / PNG.kadumini.pngLista kontaktów:

roster.png


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów obsługuje wyświetlanie dla obu sieci. W Ustawienia > Wygląd > Lista znajomych jest dedykowany temu zestaw opcji: wyłączanie avatarów z widoku, wyszarzanie obrazów osób niedostępnych oraz obrys ramką. Są avatary lokalne, w Danych znajomego można przypisać własny obraz.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane. W Ustawienia > Wygląd > Lista znajomych można zezwolić na opisy wieloliniowe lub całkowicie wyłączyć opisy. Dostępne i ukrywanie opisu wybranego kontaktu w Danych znajomego. URL w opisach jest rozformatowane, przejście na podany adres wykonalne opcją kontekstową Więcej operacji ... > Otwórz opis w przeglądarce WWW.
- Ikony sieciowe: Wyróżnienie pochodzenia kontaktu zachodzi w grafice statusu.
- Oznaczenia dodatkowe: użytkownicy przez nas zablokowani otrzymują ikonę kaduico_block.png zastępującą status i czerwony nick, zaś kontakty przed którymi się ukrywamy mają szary nick.
-----------------------------------------------Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":

 • Metakontakty: Tworzenie polega na użyciu opcji "Połącz znajomych.." uplasowanej w menu kontekstowym kontaktu. Po złączeniu w Danych znajomego jest obecna lista kontaktów ustalająca kolejność / priorytet kontaktu oraz dająca opcję rozbicia. Metakontakt wynikowy nie posiada żadnych bezpośrednich oznaczeń na liście, rozwijanie go w celu pokazania składowych kontaktów odbywa się z klawiatury prawą strzałką. To również służy prezentacji konktaktu Jabber/XMPP podłączonego równocześnie pod różne zasoby.
 • Własny status na liście: aktywowany za pomocą menu Znajomi > Pokaż mnie na liście znajomych.
 • Konferencje kaduico_conference.png: stały kontakt konferencyjny jest tworzony z poziomu menu Znajomi > Dodaj konferencję > zaznaczenie wybranych kontaktów i opcja "Dodaj konferencję".

- Tworzenie grup: Grupy są wizualizowane jako pionowe karty okna kontaktów. Stworzenie grupy wykonalne "na czysto" lub podczas dodawania kontaktu. Każda grupa posiada menu kontekstowe z typowymi operacjami na grupach (zmiana nazwy | usunięcie | dodanie nowej) oraz dostępem do opcji grupy. Użytkownik może należeć do kilku grup jednocześnie. Przenoszenie lub kopiowanie użytkownika między grupami do wykonania przez przeciągnięcie użytkownika na grupę lub via Dane znajomego.
- Grupy predefiniowane: Wszyscy ... co nie wymaga komentarza.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Z automatu ustawianie kontaktów online alfabetycznie (pod nimi offline) w obrębie grup i nie widzę opcji konfiguracyjnych (poprzednie Kadu miało moduł sortowania). Za to kolejność grup może być zmieniona przez przeciąganie. Kontakty zablokowane lądują zawsze na spodzie.
- Filtrowanie widoku: Z poziomu menu Znajomi można wyłączyć pokazywanie użytkowników rozłączonych oraz zablokowanych. W Ustawienia > Znajomi konfiguracja przewiduje ustawienie na stałe filtru na kontakty niedostępne, zablokowane przez nas lub przez które jesteśmy blokowani. Ponadto z prawokliku na daną grupę w jej opcjach jest funkcja wykluczenia członków tej grupy z wyświetlania w grupie Wszyscy. Wreszcie w Ustawienia > Wygląd > Lista znajomych jest możliwe wyłączenie grupy Wszyscy (na korzyść zamiany na pseudogrupę "Niepogrupowani" zbierającą tylko kontakty nie przydzielone nigdzie) oraz całkowite wyłączenie grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Mechanizm zrealizowany poprzez rozpoczęcie wpisywania znaków z klawiatury przy aktywnym oknie listy kontaktów, co ujawnia pole szukania i automatycznie zwraca wyniki spełniające warunek. Szukanie można prowadzić nie tylko na nick, lecz także w obrębie numerów GG, adresów e-mail, czy numerów telefonu.
-----------------------------------------------Dane kontaktu:
infopanel.pngtooltip.png

- Tooltipy informacje (obrazek 2): Domyślnie aktywne, można wyłączyć. Fabrycznie siermiężne, ale zakres widocznych informacji i wygląd można zaprojektować po swojemu w Ustawienia > Lista znajomych > Informacja.
- Panel informacyjny (obrazek 1): Alternatywa dla tooltipów, ujawniany po zaznaczeniu kontaktu na spodzie listy blok informacyjny o tym kontakcie. Aktywowany z menu Znajomi. Alteratywny styl jest również dobierany w Ustawienia > Lista Znajomych > Informacja.

Spoiler


- Dane kontaktu: złożone z członu który podlega edycji oraz informacji pobranych z katalogu publicznego. Ręcznie można dodać takie informacje jak numery telefonów, e-mail i strona internetowa. Dla przypomnienia: w danych kontaktu steruje się składowymi metakontaktu, przynależnością grupową oraz statusem względem kontaktu. Rozszerzenie danych udostępnia wtyczka nextinfo, która w Danych znajomego wzbogaca o karty Rozszerzone informacje (m.in. urodziny / imieniny) i Notatki.
- Aktywowanie wtyczki Ostatnio widziany (last_seen) uzupełnia informacje o ostatnio widzianych, podgląd w menu Narzędzia > Pokaż informacje o znajomych.Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Brak mechanizmu zbiorczego, niezależnego od sieci kontaktów.
Kadu obsługuje nowy format listy kontaktów GG10 oraz automatyczną synchronizację listy, dlatego też brak już opcji ręcznego importu / eksportu listy na serwer. Dla sieci Gadu natomiast jest obsługiwany ręczny import z plików XML i TXT oraz eksport do pliku TXT (nie jest obsługiwany XML w tę stronę). Moduł odpowiadający za to jest rozwiązany jako solidne okno, włącznie z podglądem importowanej zawartości.
Dodatkowo, jest wbudowana selektywna synchronizacja z rosterami, relatywna do niepełnosprawnych serwerów XMPP (takich jak Google Talk), które nie wspierają zmiany nazwy/listy grup z poziomu klienta. Dla takich serwerów pojawiła się możliwość automatycznego i ręcznego wyłączenia synchronizacji tych danych.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Tak, dla GG. Funkcja ta opiera się na podobnych kryteriach, którymi dysponuje oryginał (bez geolokalizacji), tylko okno jest inaczej rozwiązane.
-----------------------------------------------
kadumini.pngOkno rozmowy:

Karty: Obsługiwane. Karty można relokować przez przeciąganie, oraz odpinać do postaci pojedynczych okiem z poziomu menu kontekstowego karty. Konfiguracja Ustawienia > Rozmowa > Karty przewiduje takie manipulacje jak pozycję kart, trochę pomniejszych drobnostek natury wizualnej, a także przejście na tryb czysto okienny.
 
Sprawdzanie pisowni: Dopiero po włączeniu wtyczki Sprawdzanie pisowni (spellchecker). Dodatkowa możliwość to aktywowanie wtyczki Zamiana słów (word_fix) wprowadzającego automatyczną korektę typos rodzaju Cibei<>Ciebie.
 
Formatowanie tekstu: Obsługiwane w zakresie podstawowym. W zestawie BIU (pogrubienie, kursywa i podkreślenie). Domyślnie na pasku narzędziowym opcje formatowania nie są widoczne. Należy z prawokliku na belkę odznaczyć opcję "Blokuj paski narzędziowe", ponowny prawoklik ujawni menu m.in. z funkcją  "Dodaj nowy przycisk" udostępniającą gotowe do dodania buttoniki.
 
Emotikony: Obsługiwane. W opcjach znajdziemy przełączanie zestawów, deaktywację ich wyświetlania oraz detale zachowawcze (animacja i zachowanie selektora). Z programem wchodzi kilka zestawów emotikonów. Wymiana nie powinna stanowić trudności, Kadu jest kompatybilne z większością popularnych zestawów emotikonek.
 
URL / Obiekty specjalne: Wyświetlane klikalne linki (w opcjach dostępny system ich skracania) oraz przesyłane obrazki. Po włączeniu wtyczki Obrazki i filmy w oknie rozmowy (imagelink) wprowadzimy przetwarzanie linków na obrazki i wyświetlanie filmików YouTube w oknie rozmowy.


kadumini.pngArchiwizacja:

Archiwum na serwerze: Na chwilę obecną nie jest obsługiwane dla żadnego protokołu. Niemniej wsparcie archiwum online GG11/12 jest planowane.
 
Archiwum lokalne Kadu: Funkcja oparta o bazę SQLite. Historia przeglądana zbiorczo lub per kontakt (z poziomu menu kontekstowego listy kontaktów lub przycisku w oknie rozmowy). Jest podzielona na Czaty (a w nich kontakty), Statusy (z podziałem na kontakty), SMS. Zawiera ogólną wyszukiwarkę działającą w oparciu o słowo kluczowe i/lub przedział czasowy. Dodatkowo, każdy widok rozmowy jest wyposażony w pole wyszukiwania aktywowane kombinacją CTRL+F. Nie jest dostępna funkcja zapisu do pliku zewnętrznego. Co najwyżej można przekopiować tekst i zapisać obrazek występujący w rozmowie. Oczywiście jest usuwanie.
Podgląd wiadomości jest identyczny z wyglądem wiadomości w oknie rozmowy. Widoczny styl okna rozmów oraz oryginalna forma elementów. Archiwum zachowuje URL, formatowanie wiadomości, emotikony, obrazy.
 
Konfiguracja Historii przewiduje decyzje czy zapisywać wiadomości w historii (z wyszczególnieniem rozmów z anonimami) i statusy (z zawężeniem do logowania tylko statusów z opisami) oraz limitowanie cytowania historii w oknie rozmowy. Zapisywanie historii może być wyłączone indywidualnie dla określonego znajomego lub konferencji, a sterowanie tym jest zlokalizowane w Danych znajomego > Opcje > Zapisuj historię rozmów.

Po doładowaniu nieoficjalnej wtyczki importhistory uzyskamy importer archiwum Gadu w wersji 6/7 oraz 8/10 dostępny z poziomu menu Narzędzia.


kadumini.pngSystem powiadomień:

Notyfikacje: Dźwiękowo i graficznie. W Ustawienia > Powiadomienia jest cały zespół opcji relatywnych do różnych technik oznajmiania nowych zdarzeń, podzielonych na:

Ogólne: (powiązanie zdarzenia z formą) Zdarzenia brane pod uwagę: nowa rozmowa, nowa wiadomość, zmiana statusu kontaktu (z wyborem który stan nas interesuje), multilogowanie (podłączenie sesji oraz jej rozłączenie), błąd połączenia, transfer pliku oraz szyfrowanie rozmów. Dla każdego z tych zdarzeń można wybrać między czterema formami, czyli: pokazywanie okna, wiadomość w oknie rozmowy, odtwarzanie dźwięku oraz dymek. Kolejne wybory uaktywnią się po włączeniu wtyczek: qt4_docking_notify (balonik w trayu) oraz exec_notify (zewnętrzne polecenia).
Opcje: Przewidują aktywację tzw. "trybu cichego" (wyłączenie powiadomień przy stanie "Nie przeszkadzać"), informowanie o wiadomości tylko gdy okno rozmowy jest nieaktywne oraz uściślenie powiadomień o zmianach statusów znajomych: ignorowanie zmian z dostępny/zajęty na zajęty/dostępny, ignorowanie zmian stanu przy połączeniu z serwerem oraz od kogo chcemy otrzymywać zgłoszenia tego rodzaju. Po wyłączeniu opcji "Informuj o wszystkich znajomych" można pod spodem wykonać przemieszczenie wybranych kontaktów do "Listy powiadomień", przy tym ustawieniu w Danych znajomego uaktywnia się także opcja powiadamiania o statusie tego znajomego.
Dźwięki: Wybór schematu dźwiękowego spośród proponowanych lub ewentualnie dostawienie własnego.
Dymki: Szczegóły zachowania OSD ekranowego, tzn. wygląd (niuansy graficzne i usuwanie przycisków reakcyjnych z dymków), zawartość (pokazywanie treści wiadomości z limitacją cytowania do X znaków), własne pozycjonowanie (z podglądem) i reakcja przycisków myszy. Domyślnie, z poziomu Windows, OSD nie jest atrakcyjne.

kaduosd.png

W Ustawienia > Ogólne > karta Ogólne > Tacka systemowa jest ustalana forma ikony nowej wiadomości w zasobniku systemowym (statyczna, mrugająca, animowania).

kadumessagetray.png

Dodatkowo, na liście kontaktów występują adnotacje o otrzymaniu nowych wiadomości. Kontakty, od których nie odebraliśmy jeszcze wiadomości, są wyświetlane z ikoną kopertki na samej górze listy z pominięciem normalnego sortowania i lokalizacji grupowej (niezależnie od tego jaka grupa jest przeglądana ów kontakt jest pokazany).

kadumessageroster.png

Aktywacja wtyczki lednotify dorzuca powiadamianie diodą Scroll Lock.
 
 
Powiadomienia o dostarczeniu wiadomości GG - Obsługiwane, wizualizacja zależna od stylu okna rozmowy. Na domyślnym stylu na prawo od treści wiadomości jest wyświetlany ptaszek(dostarczenie wiadomości) lub krzyżyk (niedostarczenie wiadomości). Niektóre style wyszarzają niedostarczone wiadomości.
 
kadudelivery.png


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Dla sieci GG obsługuje powiadomienia o pisaniu wiadomości, a dla Jabber/XMPP powiadomienie o pisaniu oraz o braku aktywności (zawieszeniu / zakończeniu rozmowy). Informacja jest prezentowana w formie tekstowej na pasku tytułu okna rozmowy i karcie rozmowy, a także w postaci obrazka z pisakiem na tle okna rozmowy. Wyłączenie wysyłania od nas takich powiadomień odbywa się w konfiguracji kont.

kadumeta1.pngkadumeta2.png


Proszenie o uwagę: Brak takich funkcji.


kadumini.pngInterfejs graficzny:

Dostępne przekształcanie punktowe stylu. W sekcji Ustawienia > Wygląd są dedykowane temu wątki. Tu można zmienić ikonki programu wybierając spośród 4 wbudowanych już zestawów lub kierując na własny pakiet. Okno rozmowy obsługuje style Adium, domyślnie dobrana modyfikacja Satin, ale opcje proponują szerszy wybór stylów. Jest przekształcanie kolorów oraz czcionek elementów wszystkich okien komunikacyjnych i listy kontaktów. Możemy też podłożyć tło graficzne pod listę kontaktów. Grupy mogą być znakowane własnoręcznie wybranymi ikonkami (operacja dostępna w opcjach grupy a nie ustawieniach).

Na temat aranżacji okien: po wyłączeniu wtyczki tabs za to aktywacji wtyczki single_window Kadu scali listę kontaktów z oknem rozmowy do postaci zintegrowanej.


kadumini.pngIntegracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

Od wersji Kadu 3 jest obsługiwana integracja ograniczona do pokazywania na przycisku pasu postępu transferów plików.
 
kadutaskbar.png

. . . . . . . . . . . . . .

console.pngKONSOLA XML: Element obsługi kont Jabber/XMPP, dostępny z poziomu menu Narzędzia > Otwórz Konsolę XML. Konsola działa w trybie tylko do odczytu.


. . . . . . . . . . . . . .

+

- Przejście na tryb multikomunikatora
- Solidna obsługa GG i podstawowa zgodność z protokołem GG11/12
- Bez komercji. Bez łajna portalowego.
- Wykorzystywanie składni do edycji elementów
- User friendly

-

- Jeszcze słabowita obsługa Jabber/XMPP
- Portowanie na Windows ma konsekwencje: mniejsze zainteresowanie wersją Windows, mniejsza zasobność modułów rozszerzających funkcje, problemy integracji stylistycznej
- Nie są wykluczone zawieszenia i błędy (np. "Kadu przestał działać")
- Niska estetyka tooltipów i powiadomień wizualnych OSD
- Brak natywnej wersji 64-bit

Werdykt końcowy: Jak na przeportowany twór, jest to całkiem przyzwoita propozycja dla użytkowników Gadu w Windows.

. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 19-03-2016 - 16:43

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#26
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia
wtwbig.png

WTW pl.gif

Strona domowa: http://wtw.im/

Platforma: Windows XP SP3 do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware (wersja standardowa) + płatna (wersja firmowa dla administratorów sieciowych / rozwiązań korporacyjnych)


WTW - Polski multikomunikator startujący jako jednoosobowy projekt, robiony podług upodobania autora (Kaworu) wg zmyślnych wytycznych: obsługa sieci istotnych w polskim klimacie, brak reklamodawstwa, zachowanie właściwych proporcji między funkcją a formą przekładających się na szybkość działania, ascetyczny wizerunek, "kontrowersyjna" eliminacja funkcji nieżyciodajnych (emotikony i dźwięki) - która ma stanowisko atutu a nie wady - a sadło do wtyczek. Aplikacja zajęła swoją niszę, stanowiąc odskocznię dla zawiedzionych Konnektowców, Tlenowców i użytkowników nie nastawionych na bezobsługowe działanie (czyli tych których nie przerasta zaznaczenie opcji czy montaż wtyczki...). Hobbystyczny gatunek miał ulec transformacji w projekt ze stosownym komercyjnym zapleczem poprzez zawiązanie w listopadzie 2012 spółki WTW.im Sp. z o. o (relacje z Velto), z widocznym skutkiem w maju 2012, gdy to partyzancka strona domowa przeszła lifting i pojawiły się obietnice licznych alternatywnych wersji mobilnych i dla Mac. Plany nie zostały zrealizowane, wycofano się z tej "współpracy" i powróciła też poprzednia konwencja strony domowej. Komunikator występuje w dwóch wersjach: standardowej darmowej oraz płatej firmowej. Do śledzenia blog autorski Kaw's Lair serwujący określone informacje o komunikatorze oraz Facebook.

WTW to dysputa z rynkiem komunikatorów i wypełnienie określonego niedostatku w bazie. Au courant ze specyfikacjami, pod nienatrętną maską kryje się sprawny silnik sieciowy, a we wstecznym lusterku konkurencja. I jest to "przodownik pracy": pierwszy komunikator alternatywny, który wprowadził obsługę nowych zjawisk protokołu Gadu-Gadu 10 (połączenia szyfrowane, pełne a nie "przypadkowe" multilogowanie - a smaczkiem było wykonanie tego przed (!) oryginalnym desktopowym GG10 - Pisak) oraz GG11; pierwszy polski komunikator dysponujący pełnosprawną obsługą Skype bez mostów. Najnowsze wersje WTW mają wsparcie dla protokołu GG11/12 (loginy nienumeryczne, obsługa nowych konferencji, oznaczanie kontaktów nie mających nas na liście, ulubione, archiwum online).wtw.png

Opis na podstawie wersji WTW 1.20.0.4800 [2016-01-18] --- Prócz stabilnej są wydawane i Beta / Nightly --- Do wglądu Changelog


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

ggmini.pngGG, tlenmini.gifTlen.pl (sieć historyczna), xmppmini.pngXMPP *
 
Po uzupełnieniu:

facebookmini.pngFacebook Chat (wtyczka protoFB), steammini.pngSteam (wtyczka protoSteam), skypemini.pngSkype bez pośrednictwa oryginalnego Skype (wtyczka protoSkype), IRC (wtyczka protoIRC), Bonjour (wtyczka protoBonjour)

Wtyczka Skype już nie jest częścią instalatora WTW. "Na chwilę obecną działa, ale nikt nie wie jak długo." O problemach z tą obsługą w opisie Skype w sekcji "Alternatywnych klientów".* Poprzez transporty XMPP możliwa obsługa innych sieci.
. . . . . . . . . . . . . .


gg.png

* Przesył plików via GG Dysk do kontaktów z innych sieci, import lokalnego archiwum Gadu w wersjach 6-10, katalog publiczny (wtyczka pexGGPubDir)


wtwmini.png.Poszerzanie funkcjonalności:

Struktura programu uwzględnia mechanizm wtyczek. W istocie część funkcji programu już jest realizowana tym sposobem. Nie wszystkie wtyczki są domyślnie włączone. W opcjach egzystuje menedżer wtyczek umożliwiający sterowanie ich stanem - włączanie / wyłączanie, oraz określanie czy wtyczka ma być inicjowana automatycznie czy też ręcznie. Jest także zaimplementowany mechanizm automatycznej blacklisty, pod "banowanie" wadliwych niezgodnych wersji wtyczek. Dodatkowo, przytrzymanie wciśniętego CTRL podczas startu komunikatora umożliwi przejście w znany z Firefoxa tryb "Safe Mode" pomijający uruchamianie wtyczek.

W zespole wtyczek natywnie wbudowanych, o których obecności decydujemy w instalatorze, znajdziemy pluginy obsługi protokołów oraz narzędzia (Info++, Ignorowanie i antyspam). Po instalacji startują dodatkowe kreatory pierwszej konfiguracji, w których padają pytania o wyposażenie we wtyczki dodatkowe nie uwzględnione w instalatorze: Facebook Chat, Android Link, Blabler (po likwidacji Blipa korespondująca wtyczka uległa transformacji we wtyczkę do autorskiego "następcy" Blipa, czyli blabler.pl).

wtwkreator1.png wtwkreator2.png

Komunikator ma wbudowane repozytorium rozszerzeń, dostępne z poziomu menu WTW > Rozszerzenia, umożliwiające instalację kolejnych dodatków (wtyczek i styli). Z tego poziomu można załadować dodatek bezpośrednio z listy katalogu lub ręcznie wskazać paczkę *.wtwExtension. W dalszej części tematu wtyczki dostępne w repo będą oznaczone ikonką wtwico_repo.png dla sygnalizacji że nie muszą być pobierane z zewnętrznych linków. Zasoby wtyczek zewnętrznych do oglądnięcia też pod tymi linkami: KLIK / KLIK / KLIK.

wtwrepo.png

Dodatkowa uwaga: okno główne komunikatora obsługuje na spodzie przyciski wtyczkowe (albo typ karty zastępujący widok listy kontaktów innym, albo przycisk wykonawczy konkretnej funkcji). Jeśli żadna wtyczka tego nie utylizuje, zestaw przycisków się nie ujawni.

wtwpanels1.png vs. wtwpanels2.png


wtwmini.png.Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Wystarczy skopiować elementy / profil zainstalowanego WTW na urządzenie przenośne. Należy jednak zwrócić uwagę na bity (x86 / x64). Mechanizm profilu ma ułatwienia pod kątem przenośności, na oknie wyboru profilu jest oferowane zakładanie profilu "zewnętrznego". WTW przy starcie skanuje również główne katalogi dysków w poszukiwaniu folderu "wtw-profiles" = "Jeśli chcemy przenosić profil(e) między komputerami a na każdym z nich zainstalowany jest wtf (bo na przykład na każdym jest inna architektura) to tak w prosty (w miarę) sposób możemy to zrealizować".
- Poligamia: Alternatywne kopie programu startujące różne profile w tym samym czasie są inicjowane przez parametr --clone. W obrębie pojedynczej instancji programu jest możliwa równoczesna obsługa większej ilości kont tej samej sieci (wyjątek: nie dotyczy kont Skype) i towarzyszy temu poręczny menedżer kont w opcjach Sieci.


wtwmini.png.Serwer:

GG: Serwery dobierane z automatu, jak i ręcznie. Z poziomu menu Narzędzia dostępna strona informacyjna Monitor Serwerów GG.
XMPP: Można logować / zakładać dowolne konta XMPP, aczkolwiek są do dyspozycji dwa firmowe serwery XMPP wtw.im / entropy.im dla ciekawskich, obecnie rejestracje na nich można wykonać tylko przez www. Ważna uwaga: nie jest możliwe logowanie na serwer niezgodny ze standardem XMPP. Program udostępnia przeglądarkę usług serwera z możliwością np. rejestracji transportów, osiągalną z poziomu menu Narzędzia > Czaty i usługi XMPP.


wtwmini.png.Wielokrotne sesje:
 
wtwmultises.png
 
Multilogowanie GG: Obsługa jest kompletna z synchronizacją oraz ficzerami niedostępnymi w oryginalnym kliencie GG. WTW wyposaża w: powiadomienia o alternatywnych połączeniach, menedżer połączeń z funkcją weryfikacji IP i zdalnego wylogowania oraz opcję decyzyjną czy stan istniejącego połączenia ma zostać odziedziczony czy nadpisany.

wtwmultilogon.png

Zasoby XMPP: Jest to wyjątek wśród komunikatorów, tzn. nie ma tu domyślnego automatu nazewniczego zasobu na nazwę komunikatora. Użytkownik przy konfiguracji konta musi się "wysilić" i wybrać własną nazwę dla połączenia. W przypadku braku ręcznie wprowadzonej nazwy automatycznie jest używana nazwa komputera jako zasobu. Dostępny szczegółowy rozpis priorytetu połączenia (globalnie i "per stan"). Fakt równoczesnego zalogowania tego samego konta w kilku miejscach jest notowany przez wizualne powiadomienie (o ile zaznaczono opcję "Pokazuj logowania/zmiany stanu innych naszych zasobów" w konfiguracji wtyczki XMPP). Nie jest jednak obsługiwane zdalne zarządzanie klientami.


wtwmini.png.Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości
- Wysyłanie wiadomości do grupy lub kilku zaznaczonych kontaktów
- Konferencja wieloosobowa - W sieci GG, Skype oraz obsługa MUC w XMPP. Są obsługiwane nowe konferencje GG11/12 (można je opuszczać, o ile druga strona nie używa starego klienta).
- Przesyłanie plików - W sieci GG, Tlen, XMPP i Skype. WTW obsługuje nowe transfery GG przez GG Dysk. Dodatkowo, mechanizm GG Dysku można zastosować dla kontaktów innych sieci, np. Facebook (w menu kontaktu opcja Udostępnij > Plik przez Dysk GG...).
- Przesyłanie obrazków - W sieci GG, Tlen, Facebook. Możliwe także przesyłanie obrazów w XMPP do klientów obsługujących XHTML-IM + XEP-0231 *.
- Rozmowy głosowe - Tylko w sieci Skype
- Powiadomienia pocztowe z Tlen i Gmail oraz odbiór newsów z dobreprogramy.pl.

* Informacja dla migrujących z AQQ: Obrazki w XMPP. W skrócie: technika zastosowana w AQQ jest wymysłem AQQ kompatybilnym na linii AQQ<>AQQ.Za pomocą wtyczek dodatkowe:
- Przerzut plików via DropBox / OneDrive: utlDBFS wtwico_repo.png
- Przesył zrzutów ekranu: utlScreenCapture wtwico_repo.png, utlImage wtwico_repo.png
- Wysyłka w oparciu o serwisy hostingowe: wtwRemoteImages wtwico_repo.png (imgur.com), wtwPastebin wtwico_repo.png (pastebin.com).
- Wysyłanie e-mail: protoMail
- Przesył plików via FTP: utlFTP, wtwFTPsender.
- Czytnik RSS: wtwRSS.
- Alternatywny sposób przesyłania plików za pomocą wtyczki utlWebTools wtwico_repo.png, która jest mini serwerem HTTP (całość wymaga posiadania publicznego IP, lub przekierowania portów).
- Wysyłanie/odbiór SMSów przez telefon GSM: smsBlue wtwico_repo.png

Archiwalne wtyczki: smsStdGates, utlWycinek


wtwmini.png.Bezpieczeństwo - Prywatność

Szyfrowanie:
- Szyfrowanie połączenia z serwerem dla wszystkich sieci (GG/Tlen/XMPP, Facebook Chat i Skype).
- Szyfrowanie rozmów klient<>klient za pomocą pluginu wtwCrypto lub wtwOTRmessaging.
 
Autoryzacja / Blokowanie:
- System autoryzacji: Autoryzacja tyczy Tlen/XMPP/Skype, nie są obsługiwane zaproszenia GG. W konfiguracji wtyczek tych sieci jest ustalane domyślne zachowanie: Zapytaj / Odrzuć / Przyjmij / Ignoruj. Zaś w Edycji kontaktu autoryzacja i prośba o nią.
- Blokowanie komunikacji: W program jest wbudowana wtyczka antyspimowa Ignorowanie i antyspam, której konfiguracja jest w opcjach wtyczek w sekcji "Ignorowanie". Bot antyspamowy przewiduje skonstruowanie pytania-odpowiedzi, na mocy których nastąpi odblokowanie użytkownika. Można wybrać dla których kont ma zachodzić ten proces.
- Blokowanie wybranych użytkowników: Znajdziemy tu klasyczną opcję blokowania z poziomu menu kontekstowego lub okna rozmowy. W Edycji kontaktu jest osobny rozdział "Ignorowanie", z zespołem opcji: blokowanie przychodzących wiadomości, blokowanie plików przesyłanych od kontaktu, ignorowanie wszystkich zmian stanu kontaktu, nie wyświetlanie powiadomienia o zmianach stanów (a dla XMPP dodatkowo zgłoszeń PEP). Zbiorcza lista zablokowanych użytkowników do wglądu również w w/w module "Ignorowanie".
- Opcje relatywne do GG:
 • Możliwe zablokowanie konferencji.
 • Cenzura GG ("Pokazuj linki od nieznajomych") jest domyślnie wyłączona i brak manipulacji po stronie użytkownika.
 • Funkcja "Blokuj często przesyłane obrazki" (była pomocna przy "cichociemnym" konwertowaniu emotek na reklamy).
- Są obsługiwane listy prywatności XMPP. Dostęp do konfiguracji odbywa się poprzez Edycję danego kontaktu. Opcje nieczynne przy logowaniu na serwer bez obsługi list.
 
wtwprivacylists.png
 
Niewidoczność:
 • GG/Tlen/Skype: Ogólny status Niewidoczny. Dla GG dodatkowo opcja "Tylko dla znajomych", a przy jej zaznaczeniu dochodzi selektywność: w Edycji kontaktu możliwość indywidualnego ukrycia się przed tym kontaktem + w opcjach grupy "Ukryj mnie przed kontaktami tej grupy" (wymagane wylogowanie z GG, by zadziałało).
 • XMPP: zbiorczy status Niewidoczny oraz w Edycji danego kontaktu "Ukryj moją obecność przed tym użytkownikiem" widoczne na powyższym obrazku. Komunikator obsługuje wszystkie metody: starą metodę niewidoczności (XEP-0018), niewidoczność via listy prywatności (XEP-0016), Invisible Command (XEP-0186), oraz niewidoczność na kontach Google.
Status Niewidoczny + Listy prywatności versus Jabber/XMPP = Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


Zabezpieczenie profilu: Uproszczone standardowe hasłowanie lub pełne szyfrowanie profilu hasłem, "które w przeciwieństwie do innych komunikatorów działa" (Wiki).


wtwmini.png.Status / zdarzenia osobiste:

wtwstatus3.png

wtwstatus1.pngwtwstatus2.pngwtwstatus5.png

Menu statusów na liście kontaktów oraz w oknie rozmowy. Patrz także na ustęp "Integracja z Windows 7 i nowszymi".

Status: Status ustawiany z poziomu ikony obszaru powiadomień, nagłówka listy kontaktów oraz okna rozmowy. WTW posiada 7 stanów ogólnych, oraz respektuje liczbę stanów w sposób indywidualny dla każdej z obsługiwanych sieci (6 stanów wg przelicznika GG10+, po 7 dla Tlen i XMPP, 5 dla Skype oraz 4 dla Facebook). Długość opisu zależy od predyspozycji sieci: czyli 250 dla GG, 255 dla Tlena i Skype, 1024 dla XMPP. Wchodzą opisy pionowe (przejście do nowej linii przez CTRL+ENTER). Z ustawianiem opisu jest związana technika szablonów umożliwiająca zapisanie w sposób stały danego opisu oraz jego ochronę, plus mały menedżer opisów. Specjalną funkcją jest owa "ochrona opisu", która umożliwia utrzymanie go niezależnie od wywołania procesu zbiorczego zmiany stanu.

WTW przewiduje ustawianie wspólnego stanu początkowego wraz z opisem dla wszystkich sieci, oraz rozróżnienie go dla poszczególnych sieci przy pomocy funkcji mapowania.

Manipulacje na opisach i statusach uzupełniają wtyczki: wtwStatusHistory wtwico_repo.png (lista ostatnio używanych opisów w polu wpisywania opisu), wtwStatusHotkeys wtwico_repo.png (zmiana statusu za pomocą kombinacji klawiszy), wtwAutoDescription (cykliczna zmiana opisów na bazie wskazanego pliku tekstowego), wtwWinampStatus (synchronizacja muzyczna z WinAmp i Foobar po zastosowaniu emulatora API WinAmp). Wtyczki archiwalne: kwAwayTime, wtwItunesStatus.


Automatyzacja stanów: Komunikator ma bardzo rozbudowany system automatyzowanej zmiany stanów. W konfiguracji Opcje > Sieci w oknie Stanów automatycznych z prawokliku na tło jest dostępne menu Dodaj umożliwiające ustawienie zmiany stanów przy nastąpieniu określonych zdarzeń, nie tylko bezczynności ale np. zamknięciu / otwarciu pokrywy laptopa (Vista / Windows 7). Automatyczną zmianę stanów można przypisać ogólnie lub tylko na wybranych sieciach.

wtwaway.png

Obsługa PEP w XMPP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Out-of-box muzyka i nastrój są tylko w odbiorze od innych. Ustawianie własnego przekazu wchodzi dopiero z wtyczek: publikowanie własnej melodii via utlFooPEPDriver wtwico_repo.png (i Foobar pod ręką) oraz ustawianie nastroju via XMPPMood.

Avatar: WTW obsługuje ustawianie własnego obrazu dla głównych sieci (nie dotyczy Skype), w trybie zbiorowym lub dla konkretnych wybranych kont sieciowych. Ustawianie obrazu dla sieci XMPP jest wykonywane metodą PEP, czyli jest wymagana obsługa po stronie serwera. Obsługiwane formaty graficzne: PNG, JPG, BMP.


wtwmini.png.Lista kontaktów:

 
 roster2.pngroster1.png


Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Obsługuje wyświetlanie dla wszystkich sieci. Fajna rzecz: po najechaniu na avatar jest on wyświetlany w oryginalnym rozmiarze (podobnie jest w oknie rozmowy). Konfiguracja przewiduje całkowite wyłączenie ich wyświetlania na liście lub włączenie dla wszystkich kontaktów / tylko kontaktów online / lub po zaznaczeniu kontaktu. Są i opcje "kosmetyczne" takie jak obrys ramką, przycinanie obrazu do kwadratu i wyrównywanie do góry. Avatarów nie można ręcznie przypisywać użytkownikom, wyjątkiem są kontakty pozasieciowe (patrz dalej). Aczkolwiek jest wtyczka do avatarów lokalnych: wtwAvatars wtwico_repo.png.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, można wyłączyć. Jest także funkcja limitowania linii w opisie, działająca w sposób pokrętny. Przy udziale zewnętrznej wtyczki wtwHideDescription wtwico_repo.png można ukrywać wyświetlanie opisów poszczególnych kontaktów.
- Ikony sieciowe: Nakładane w statusach zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, brak konfiguracji.
- Oznaczenia dodatkowe: wyróżnik czcionką oczekiwania na autoryzację oraz braku autoryzacji, a także dodatkowe ikonki przy kontaktach:
-----------------------------------------------
wtwico_fav.png Użytkownik w Ulubionych
wtwico_block.png Użytkownicy przez nas blokowani / ustawione ignorowanie zmian stanów, tooltip powiadamia o szczegółach nałożonej opcji
wtwico_nol.png Kontakty GG nie mające nas na liście
wtwico_mood.png (nastrój) + wtwico_audio.png (muzyka) = PEP sieci XMPP
wtwico_kinfo.gif Wykryte IP, przy wtyczce Info++ (patrz dalej), o ile tak zaznaczono w jej konfiguracji.
wtwico_call.png Rozmowa głosowa Skype w trakcie
wtwico_mobile.pngwtwico_phone.png Kontakty dysponujące telefonami

Dodatki wtyczkowe: pexLeagueChat wtwico_repo.png (formatowanie opisów i avatary dla kontaktów League of Legends), utlContactObserver wtwico_repo.png (oznaczanie ikonką ostatnio aktywnych kontaktów).
-----------------------------------------------Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":
 • Metakontakty: Są oznaczone na liście przez rozwijalny znak plusa. Menu kontekstowe takiej konstrukcji daje możliwość zainicjowania akcji odrębnie dla podpiętych kontaktów. Już istniejący metakontakt może zostać rozszerzony / rozdzielony także bezpośrednio z poziomu listy, przez przeciąganie (z wciśniętym SHIFT).
 • Kontakty "pozasieciowe": Można dodać dowolny kontakt, np. telefoniczny, pocztowy czy notatkę. By mieć taką możliwość, należy w sekcji wtyczek uaktywnić protoOTHR (Pseudo-protokół Kontaktów), a wtedy w opcji Dodaj kontakt ujawni się nowy typ "Inny kontakt". Kontakt tego rodzaju może zostać obdarzony przypisanym przez nas avatarem.
 • Kontakty tymczasowe: spoza listy, zanikają po restarcie.
 • Wtyczkowe uzupełnienia: wtwShell wtwico_repo.png ("Konnektowe Faworki").
- Tworzenie grup: Odbywa się podczas dodawania lub przenoszenia kontaktu. Przenoszenie użytkowników między grupami jest dostępne w Edycji kontaktu. Działa również przeciąganie: pojedyncze przeciąganie kontaktu do innej grupy lub upuszczanie grupy na grupę (masowe przeniesienie kontaktów). Z prawokliku na grupę ujawniają się dodatkowe opcje sterujące umożliwiające wyróżnienie grupy przez kolor. Grupy puste są automatycznie usuwane. Osobny przypadek to kontakty Skype, tym należy wyasygnować zbiorczą grupę w opcjach wtyczki Skype.
- Grupy predefiniowane: Kontakty (czyli zbiorowisko użytkowników bez przynależności grupowej), Spoza listy (tymczasowa grupa dla tego co w nazwie).
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Wykonywane automatycznie podług statusu kontaktów w obrębie grupy. Kontakt może zostać wyróżniony poprzez dodanie do Ulubionych wtwico_fav.png przy udziale menu kontekstowego, co lokuje go poza kolejnością na górze, niezależnie od tego jakim stanem dysponuje (zachowanie konfigurowane w opcjach Zaawansowanych). Grupy są układane alfabetycznie, w ich właściwościach istnieje opcja pozwalająca na skonfigurowanie własnej pozycji grupy.
- Filtrowanie widoku: Na samej liście kontaktów stosowna ikona przy grupie umożliwia szybkie wyłączenie offline z widoku danej grupy. Z poziomu menu Widok dostępne operacje: przełączanie między trybami drzewo (z grupami) vs lista (z pominięciem grup), wyłączanie kontaktów offline oraz definiowanie nowych filtrów (podług grupy oraz sieci/kont). Kontakty Ulubione nie zostaną schowane przy filtrze offline, jeżeli w opcjach Zaawansowanych zostaną ustawione jako "kontakty online". Aranżację wizualną filtrów podobną do Konnekta, czyli owe "zakładki", umożliwia wtyczka wtwListTabs.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Jeśli okno listy kontaktów jest aktywne, wpisanie z klawiatury znaku początkowego ujawnia drobne pole wpisywania treści, a pasujące wyniki są kolejno automatycznie podświetlane na liście. Pole zmienia się w czerwone, jeśli brak pasujących. Można wyszukiwać wg nazwy i ID kontaktu.
-----------------------------------------------
 
Inne wtyczki: utlWeather wtwico_repo.png (pogoda na spodzie listy). Wtyczki archiwalne: listSorter, utlMyself.Dane kontaktu:
tooltip.png

- Tooltip informacyjny jest wyświetlany, zawartość koresponduje do typu kontaktu. Deaktywacja dostępna z poziomu opcji Zaawansowanych.
- Dane kontaktu składają się z kilku członów: Właściwości (w tej części można wykonywać niektóre operacje względem kontaktu), Wizytówka (nieedytowalne dane z katalogów publicznych), Dodatkowe dane (typu adresy, telefony czy urodziny do ręcznego uzupełnienia), Automatyka (auto-zatwierdzania plików od kontaktów i usuwanie znaków diakrytycznych z wysyłanych wiadomości), Ignorowanie (omawialiśmy).
- Odrębną rzeczą jest obecność wtyczki Info++, która pobiera różne informacje o użytkownikach typu: ostatnio widziany, ostatnia zmiana stanu, ostatnia zmiana opisu, ostatnia aktywność etc. Możliwa także detekcja IP (przy połączeniach bezpośrednich na GG10).Zasoby-----------------------------------------------

- Import / eksport listy: Brak zbiorczego mechanizmu eksportu wszystkich kontaktów niezależnie od ich pochodzenia sieciowego. Indywidualnie zgodnie z możliwościami sieci. Potrafi importować / eksportować / usuwać listę kontaktów GG z serwera, importować / eksportować w nowym formacie XML lub starym TXT, importować kontakty / telefony z plików *.dat.

Jest obsługiwana automatyczna synchronizacja listy. W danych edycyjnych kontaktu Gadu figuruje opcja automatycznego eksportu listy na serwer po edycji lub dodaniu. A jeśli WTW wykryje w czasie rzeczywistym zmianę listy wykonaną przy udziale innego aktywnego klienta, otrzymamy alert umożliwiający podjęcie decyzji:

wtwlistsynchro.png

- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Brak.
-----------------------------------------------
wtwmini.png.Okno rozmowy:

Karty: Tak, z mobilnością. Można karty przeciągać zmieniając ich kolejność. Jest system odpinania/wpinania, skutkujący możliwością rozbijania na osobne okna lub ich powtórnego łączenia. W konfiguracji jest związana z tym opcja w jaki sposób domyślnie otwierać okno rozmowy, w systemie kart lub w systemie odrębnych okien. Przy udziale wtyczki utlSessions wtwico_repo.png możliwe przywracanie przy starcie WTW "sesji", czyli ostatnio niezamkniętych kart okna rozmowy.

Sprawdzanie pisowni: Standardowo wbudowane, do dyspozycji słownik polski lub angielski. Możliwe wyłączenie tej funkcji.

Formatowanie tekstu: Domyślnie tylko w odbiorze, w opcjach wtyczki GG jest "Pozwolenie na podstawowowe formatowanie tekstu w oknie rozmowy" (BIU). Są jednak wtyczki umożliwiające drugi kierunek ruchu: wtwBIU + patrz niżej także na wtwRegexReplacer. Inny aspekt to wbudowane formatowania wiadomości z serwisu blabler.pl (o ile rozszerzenie zainstalowano i wtyczka jest włączona).
 
Emotikony: Brak. Ale jest do tego wtyczka Emots wtwico_repo.png.

URL / Obiekty specjalne: Są wyświetlane odnośniki w postaci klikalnej (nie można tego wyłączyć). Wykrywacz linków adresuje także e-mail i ścieżki UNC (\\serwer\udział). Przesłane obrazy są prezentowane w postaci klikalnych miniatur, otwierających obrazy w pełnym rozmiarze w domyślnej przeglądarce plików graficznych ustawionej w Windows.
 
wtwimages.png
 
Dodatkowa funkcja to informacje o linkach (adresach URL, przesłanych plikach i obrazach), podobna do systemu znanego z GG11. Konfiguracja umożliwia (de)aktywację wybranych typów.
 
wtwlinks.png

Szersze możliwości przy wykorzystaniu wtyczki wtwRegexReplacer wtwico_repo.png umożliwiającej zastępowanie tekstu na bazie wyrażeń regularnych.

Komendy: Domyślnie brak. Archiwalne wtyczki: chatCommands + chatCommandsPlus.


wtwmini.png.Archiwizacja:

Archiwum na serwerze (dla protokołów wspierających tę funkcjonalność):
 • GG11/12: Obsługa archiwum online nowych wersji GG. W konfiguracji konta GG jest dostępna opcja umożliwiająca w(y)łączenie archiwum na serwerze GG oraz synchronizację archiwum lokalnego WTW z archiwum online GG. Ograniczenia synchronizacji: archiwum jest synchronizowane tylko od ostatniego wylogowania, a kasowanie wiadomości na serwerze (po imporcie) nie spowoduje ich usunięcia z archiwum lokalnego.
 • XMPP (implementacja XEP-0136 + XEP-0313): Wsparcie dla archiwizacji rozmów na serwerze. W ustawieniach danego konta XMPP jest opcja "Włącz zapisywanie archiwum na serwerze" sterująca tym zachowaniem. Funcja nieaktywna, jeśli dany serwer nie wspiera tej funkcjonalności lub nie jest podłączony.
Archiwum lokalne WTW:
Archiwum zostało oparte o sqlite. Jest dostępne z wywołania zbiorczego z menu Narzędzia, oraz względem kontaktu (z poziomu menu kontekstowego listy bądź też menu w oknie rozmowy). Jest podzielone w sposób czytelny wg typu przeprowadzonej komunikacji: rozmowy, konferencje, wiadomości, SMSy. Posiada system wyszukiwania podług kontaktów, słów kluczowych oraz ram czasowych. Przesłane obrazy, URL oraz odebrane formatowanie BIU Gadu są zachowane w postaci oryginalnej. Rozmowy mogą zostać przeniesione do zewnętrznych plików formatu HTML lub XML.
Karta Konserwacja udostępnia czynności importujące i porządkowe. WTW potrafi wykonać import archiwum Gadu w wersji 6/7 (archives.dat) i 8/10 (archive.db) oraz AQQ2 (formaty DC2 i DCC). Operacja kompaktowania uwzględnia podopcje: usuwanie duplikatów rozmów/wiadomości oraz sierotek z indeksów rozmów i rozmów. Karta Statystyki to wykładnia ile i z kim.

Ustawienia ogólne programu do dyspozycji dają: wybór trybu zapisu do archiwum (Wiki), opcjonalny zapis innych zdarzeń do archiwum (informacje np. zmiany stanów | ostrzeżenia | błędy), automatyczne kasowanie z archiwum wiadomości starszych niż X dni oraz całkowite wyłączenie archiwum. Natomiast we Właściwościach danego kontaktu w sekcji Ignorowanie można skonfigurować indywidualny brak zapisu do archiwum dla tego użytkownika.

Przy udziale wtyczki archStatusLog lub wtwStatusLog można uzupełnić archiwum o alternatywny zapis statusów.


wtwmini.png.System powiadomień:

Notyfikacje: Rozwiązane na poziomie wizualnym, strona dźwiękowa jest nieobecna. Dla nadchodzącej nowej wiadomości są dostępne formy: otwieranie okna rozmowy (z podfunkcją przenoszenia na pierwszy plan), zawiadomienie w obszarze powiadomień wtwico_tray.png (opcjonalnie z wyłączonym balonikiem) oraz powiadomienia OSD, standardowe przeliczające ilość nowych oraz pokazujące treść wiadomości. Nadchodząca wiadomość może także "wybudzać" monitor ze stanu uśpienia.

Powiadomienia OSD (w nomenklaturze WTW niejakie "whatify") można w(y)łączyć dla wszystkich zmian stanów (decydując czy ma być w nich wyświetlany avatar bądź też opis), zdeaktywować przy włączonej aplikacji pełnoekranowej lub całkowicie wyłączyć. W zależności od dodatkowych ustawień we wtyczkach protokołowych GG, Tlen i XMPP w OSD mogą się także pokazywać: powiadomienia pocztowe (z podopcją pozostawiania do czasu kliknięcia), newsy, zgłoszenia PEP (muzyka odsłuchiwana przez użytkownika i jego nastrój), logowania/zmiany stanu naszych zasobów. Newsy dobreprogramy.pl nie mają już korespondującej opcji, są automatycznie ładowane. Powiadomienia pocztowe Gmail uwzględniają zarówno ilość nieprzeczytanych jak i nadawcę + temat.
Prócz opcji zbiorowych, jest możliwe selektywne zablokowanie powiadomień dla grupy lub konkretnego kontaktu z poziomu ich właściwości.
Położeniem OSD sterują Opcje Zaawansowane. Dostosowania ilości znaków w powiadomieniu o wiadomości oraz czasu zaniku OSD można przeprowadzić z poziomu konsoli (patrz dalej).

wtwosd.png
wtwtray.png

Inne formy oznajmiania tylko przy udziale zewnętrznych plugów:
 • Powiadomienia dźwiękowe: Sounds wtwico_repo.png i są możliwości doładowania alternatywnych schematów.
 • Powiadamianie metodą migających diod: utlLEDNotice wtwico_repo.png.
 • Powiadomienia o dostępności wybranych kontaktów: utlActivityAlert wtwico_repo.png.
Wtyczki archiwalne: kokoNotifer, ultBlink, utlMigacz.


Panel zdarzeń: Wtyczka utlNews odpowiedzialna za tę funkcję jest obecnie integralnym składnikiem komunikatora. Na spodzie okna głównego automatycznie ujawniają się ikonowe "przełączniki" udostępniające ów panel, jeśli działa jakokolwiek funkcja dodająca w nim elementy. Panel ten grupuje nieprzeczytane powiadomienia pocztowe (Gmail | Tlen) oraz newsy (dobreprogramy.pl), z szerszym zakresem czasowym przetrzymywania niż to samo ale w OSD. Ilość nowych zgłoszeń jest notowana przez znacznik liczbowy. Po otworzeniu listy dla każdego powiadomienia można podjąć akcje wyświetlania / usuwania (bądź kombinację), lub zbiorczo wyczyścić całą listę. W opcjach Zaawansowanych jest zlokalizowana skorelowana opcja "Automatyczne zwijanie nieaktywnych elementów w panelu zdarzeń".
Panel ten może odbierać i inne informacje, w zależności czy zewnętrzna wtyczka ma taki plan, np. wtwRSS ogłasza się tutaj.

wtwpanels3.png


Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Obsługuje powiadomienie o pisaniu przez rozmówcę, dla wszystkich sieci (GG/Tlen/XMPP/Facebook/Skype). Pomysł prezentacyjny jest "zapożyczony" z rozwiązania Tlenowego 6. Jesteśmy o tym informowani poprzez zapalanie się na pomarańczowo ikonki klawiatury w oknie rozmowy. Przez zewnętrzne uzupełnienie kwNotify otrzymamy alternatywne powiadomienie w dymku. Opcje dopuszczają całkowite wyłączenie powiadomień tego rodzaju.

wtwtyping.png


Proszenie o uwagę: Brak opcji bezpośrednich. Była do tego kiedyś wtyczka pexAlert obsługująca alerty Tlen i Attention XMPP, nierozwijana i nie można już jej nawet pobrać.


wtwmini.png.Interfejs graficzny:

W konfiguracji dostępne sterowanie przeźroczystością okien i powiadomień, ukrywanie/pokazywanie standardowych elementów UI komunikatora, oraz przeprogramowanie napisu na belce tytułowej. Program nie posiada bezpośrednich opcji związanych z wymianą tła listy, ikon i edycją stylów. Ten rodzaj modyfikacji w trybie automatycznym odbywa się przez zainstalowanie autoryzowanego dodatku:

Z poziomu repozytorium wbudowanego do WTW można doinstalować całościowe alternatywne style i paczki ikon, ale wybór nie jest zbyt duży. Innych gotowych produkcji artystycznych oraz pomocy w kombinowaniu należy szukać na forum WTW.

wtwstyle.png

Przykładowa kompozycja alternatywna GreenstractionContactList wtwico_repo.png

Alternatywny styl nie pochodzący z repozytorium można nałożyć umieszczając jego komponenty w odpowiedniej konwencji w katalogu aplikacji. Wprowadzenie do operacji w spoilerze.

Spoilerwtwmini.png.Integracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

WTW obsługuje w miniaturze okna głównego pasek narzędziowy umożliwiający ustawianie statusów. Są także ikony overlay. Overlay pojawia się dla ikonki okna listy (pokazany aktualny status) oraz ikonki okna rozmowy (powiadomienie o pisaniu wiadomości). Przy wyłączonym scalaniu aplikacji na pasku oczywiście widzimy dla każdej z ikon odrębny overlay, w przeciwnym wypadku jest to "nakładane" na siebie.

wtwtaskbar.png

Dodatkowo, do wglądu wątek Powiadomienia w Windows 8 (Modern UI).


wtwmini.png.Extra funkcje:

Autorski komplet WTW .Link + smsAndroid (aplikacja dla Androida + wtyczka do WTW) oraz utlRemote (dostęp zdalny do komunikatora).


. . . . . . . . . . . . . .

console.pngKONSOLE: Na pewnym etapie była dostępna Konsola protokołowa do akcji śledczych (z możliwością wykonania poleceń dla sieci Tlen/XMPP), obecnie brak. Za to do dyspozycji wtwico_con.pngKONSOLA programowa umożliwiająca wykonanie operacji na funkcjach ukrytych (aktualnie większość zestawu już dostępna z poziomu opcji Zaawansowanych).. . . . . . . . . . . . . .

+

- GG: Kompatybilność z najnowszym protokołem / Refleks we wdrażaniu nowości / Kompleksowe wsparcie
- Obsługa list prywatności dla XMPP
- Funkcje: dobrze opracowane metakontakty, rozbudowany Away, nieatrapowe szyfrowanie, smaczki tu i ówdzie
- Optymalizowany pod szybkość działania
- Konstrukcja odpowiada funkcji (to naprawdę jest komunikator a nie potwór z implementacją zbędnych funkcji)
- Wtyczkowa natura
- Schludny i kompaktowy wygląd
- Rozwojowy, ze wsparciem
- Natywna edycja x64


-
 
- Notowalna stagnacja w działach produkcyjnych wtyczek i kompozycji (mało nowych propozycji)
- Natywnie tylko dla Windows

Werdykt końcowy: Ciekawa alternatywa dla migrujących z reklamo-gennego GG, wymarłego Konnekta i Tlen.pl oraz płatnego AQQ. Śledzić rozwój.


. . . . . . . . . . . . . .


wtwbig.png

Nieoficjalne składanki

Od czasu do czasu w jakiś miejscach można się nadziać na tzw. "prekonfigurowane wersje", czyli twory łamigłówkowe robione przez użytkowników. Nie polecam takich przepakowanych worków.


. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 08-06-2016 - 07:42

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#27
dejko

dejko

  Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 225 postów
 • Skąd:Lubartów
mirandangbig.png

Miranda NG pl.gif

Strona domowa: http://miranda-ng.org/

Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL (open source)


Podobno brak możliwości dogadania się pomiędzy głównymi programistami projektu Miranda IM spowodował, że jeden z nich zrezygnował z dalszych prac i postanowił rozpocząć pracę nad własnym projektem komunikatora internetowego. Komunikator miał być oparty na Miranda IM, ale zawierać zmiany, które podobno były nie do przeforsowania w przypadku wcześniej tworzonego projektu. Z plotek które pojawiły się w połowie 2012 roku, można było dowiedzieć się, że nowy komunikator nazywał się będzie Myranda. Finalnie zdecydowano się na nazwę Miranda NG (new generation). Do nowego projektu dołączyło kilku innych programistów z Mirandy IM - tym samym przesądzając o losach nowego i starego komunikatora. Nowy projekt ruszył z kopyta i pierwsza stabilna wersja, oznaczona numerem 0.93.4 pojawiła się w listopadzie 2012 roku. Tymczasem porzucona przez większość Miranda IM w nowych wydaniach wprowadza jedynie poprawki zgłaszanych błędów. Zastój widać także w dziale dodatków gdzie od grudnia 2012 nie odnotowano żadnych aktualizacji.
Miranda NG dziedziczy wszelkie zalety Mirandy IM, a nowe spojrzenie na projekt daje nadzieję, że ktoś rozprawi się z jej wadami.

lista_kontaktow.png

Opis na podstawie wersji Miranda NG 0.95.4 [2015-04-22] ----> Do wglądu Changelog


. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

ggmini.pngGG, xmppmini.pngJabber/XMPP, facebookmini.pngFacebook, icqmini.pngICQ, aimmini.gifAIM, msmini.pngMSN, yahoomini.pngYahoo!, IRC

Sieci oparte na XMPP (GTalk, NKTalk), konfigurowane w ramach wtyczki jabber.dll.
Poprzez transporty XMPP możliwa obsługa innych sieci.

Po uzupełnieniu (wtyczki):

skypemini.pngSkype w oparciu o nową wersję webową (wtyczka SkypeWeb) - wtyczka ta zastępuje te dwie niedziałające już poprawnie:
skypemini.pngSkype bez pośrednictwa oryginalnego Skype (wtyczka Skype)
skypemini.pngSkype emulowany (wtyczka SkypeClassic)


twittermini.pngTwitter, mramini.pngMRA, omeglemini.pngOmegle, toxmini.pngTox, steammini.pngSteamvkmini.pngVK whatsappmini.pngWhatsApp, LAN

. . . . . . . . . . . . . .

gg.png

mirandagg.png
 

Zgodność kończy się na protokole GG8/10. Brak synchronizacji listy kontaktów i trzeba posiłkować się przestarzałą metodą ręcznego importu listy z serwera. Przesył obrazków jednostronny, odbiór od klienta GG11/12 polega na otrzymaniu linku do GG Dysku. Teoretycznie jest przesyłanie plików, ale nie działa poprawnie z nowszymi klientami: wysyłanie niemożliwe, a odbiór skutkuje otrzymaniem powiadomienia "Komunikat systemowy: Twoja wersja komunikatora nie obsługuje wysyłania plików" z linkiem do GG Dysku.
mirandangmini1.png.Poszerzanie funkcjonalności:

Model dokładnie ten sam co w przypadku Mirandy IM. Na dzień dzisiejszy przeportowano około kilkaset rozszerzeń i liczba ta rośnie. Podstawowa paczka zawiera znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność listy kontaktów i okna rozmowy. Większa jest też waga - ponad 10 MB, co wyklucza przenoszenie Mirandy na dyskietach 3,5 cala. Trudno to jednak obecnie uznać za wadę, ponieważ zmieniły się nieco pojemności nośników na których przechowywane są wersje przenośne. Także wielkość poniżej 1,5 MB, która cechowała Mirandę IM swojego czasu, obecnie może być traktowana jedynie jako ciekawostka.

Rozszerzenia pobierać można ze strony wiki projektu Miranda NG. Tam też, znajduje się wersja stabilna komunikatora. Od jakiegoś czasu dostępna jest opcja pozwalająca na pobranie wybranych rozszerzeń i innych dodatków z menu komunikatora. Serwis vi.miranda-ng.org to replika zamkniętej już strony miranda-vi.org.


mirandangmini1.png.Sposoby uruchomienia:

- Tryb portable: Analogicznie jak w Miranda IM - Miranda NG jest programem bezinstalacyjnym. Dostępne wersje .exe oraz pliki programu spakowane w archiwum o formacie .7z. Użytkownie w zakresie jednego folderu. Edycja parametrów uruchomieniowych następuje poprzez edycję pliku mirandaboot.ini.
- Poligamia: Jednocześnie może być uruchomiona dowolna ilość kopii programu. Równoczesna obsługa kilku kont w tej samej sieci możliwa jest dzięki panelowi "Accounts" - pozwalającemu na tworzenie dowolnej ilości kont w ramach jednego protokołu.


mirandangmini1.png.Wielokrotne sesje:

Multilogowanie Gadu: obsługiwane. Możliwe powiadamianie w postaci popupów o pojawieniu się równoległej sesji. Zarządzanie całością z osobnego okna dostępnego w menu. Jest możliwość podglądu rodzaju klienta, numeru IP, daty zalogowania oraz możliwość wylogowania wybranej sesji pojedynczo lub hurtowo.

miranda_gg_sesja.png

Zasoby Jabber/XMPP: domyślnie dostępne kilka najpopularniejszych nazw zasobu, jest też możliwość dopisania własnych. Możliwość ustawienia priorytetu dla danego zasobu.


mirandangmini1.png.Formy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
- Rozmowa głosowa: Natywnie nie ma takiej opcji i nie widzę możliwości dodania rozszerzeń o takiej funkcji.
- Konferencja wieloosobowa: W zależności od możliwości sieci i obsługi funkcji przez daną wtyczkę protokołu.
- Videokonferencja: nie.
- Wysyłanie obrazków: Tak, w sieci GG (wtyczka Gadu-Gadu protocol) - w nowej wersji wtyczki jest opcja przeglądania obrazków w oknie rozmowy. Wymaga IEView (włączone BBCode) oraz ustawienia w opcjach wtyczki GG metody odbierania obrazków "Message with IMG BBCode". Jest możliwość przesyłania zrzutów ekranu - dość topornie radzi z tym sobie wtyczka Send Screenshot+.
- Wysyłanie plików: Tak. Samo core posiada do niego support. Obsługa poszczególnych sieci zależy od uwzględnienia tej funkcji w danej wtyczce protokołu. Dodatkowo jest możliwość przesyłania plików na serwer FTP, za pomocą wtyczki FTP file.
- SMS: Tak, za pomocą wtyczki SMS.
- E-mail: Tylko powiadamianie o otrzymanej wiadomości (za pomocą wtyczki lub funkcji wbudowanej we wtyczkę danego protokołu (MSN, Tlen, GTalk - dzięki GTalkEx).


mirandangmini1.png.Bezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie: Tak, po dowtyczkowaniu. SecureIM pozwala na niezależne szyfrowanie rozmów odbywających się przy użyciu Mirandy (wymaga biblioteki Crypto++). Po zmianie sterownika bazy danych na Dbx_mmap, możliwe jest szyfrowanie bazy danych Mirandy, profilu i dostęp dopiero po podaniu hasła. Szyfrowanie rozmów zależy od możliwości danej sieci.
- Przed spamem może chronić wtyczka StopSpam+ lub StopSpam mod.
- Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci.
- Standardowo wbudowane ignorowanie użytkownika oraz ustawianie indywidualne widoczności. Funkcje można poszerzyć za pomocą wtyczek.
- W sieci GG dostępne jest "ciche" ignorowanie/blokowanie, polegające na tym, że wiadomości od danego kontaktu nie będą się wyświetlały - jeśli użytkownik komunikatora skorzysta z takiej opcji. Nie jest to funkcja realizowana w jakikolwiek sposób wynikający z cech protokołu tylko opcja realizowana już na poziomie aplikacji.


mirandangmini1.png.Status / zdarzenia osobiste:

mirandangstatus.png

Status: W zależności od możliwości sieci. Status można ustawić indywidualnie dla całej sieci, lub zbiorowo - jeden dla wszystkich. Standardowo dostępna jest możliwość ustawiania pionowych opisów. Jak w każdym przypadku, tak i tu, funkcjonalność statusów opisowych można poszerzyć po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.

Automatyzacja stanów: wersja podstawowa pozwala na wybór ze zdarzeń po których komunikator przełączony zostanie w tzw "tryb bezczynności" - czyli po prostu zmieni status z Dostępny na dowolny inny wskazany przez użytkownika. Rozszerzenie Adwanced Auto Away pozwala na bardziej rozszerzoną konfigurację. Można definiować zdarzenia dla każdej z sieci oddzielnie, ustawiać wiele trybów "bezczynności" czy ustawiać zmianę statusu opisowego w zależności od trybu bezczynności.

idle.png

Avatar: podstawowa paczka umożliwia ustawianie awatarów których przesłanie na serwer sieciowy uwarunkowane jest implantacją danej funkcji we wtyczce do obsługi danego protokołu.


mirandangmini1.png.Lista kontaktów:

W nowej Mirandzie zrezygnowano z ubogiej w funkcje standardowej wtyczki listy kontaktów clist_classic. W paczce znajduje się kilka wtyczek listy kontaktów ale domyślnie program ładuje clist_modern.

mirandangroster.png

Prezentacja-----------------------------------------------
- Awatary: w standardowej konfiguracji dostępne na liście kontaktów. Obsługiwane rozszerzenia to: .bmp, .jpg, .png, .gif. Miranda pozwala też na ustawianie tzw. ruchomych awatarów (czyli animacji gif). Istnieje możliwość ustawiania awatarów lokalnych i sieciowych (ustawionych przez danego użytkownika w wizytówce). Można ustawić domyślne awatary dla każdej sieci z osobna, wyświetlające się w momencie gdy kontakt nie ma przypisanego obrazka. Do tego oczywiście kilka bzdetów jak generowanie przezroczystego tła, wyświetlanie w odcieniach szarości czy skalowanie na dane proporcje. Dodatkowe opcje (rozmiar, kształt, wyświetlanie, bajery graficzne) - tylko z poziomu opcji wtyczki do listy kontaktów.
- Statusy opisowe: w standardowej konfiguracji dostępne wyświetlanie statusów w jednej linijce. Modyfikacja, pozwala na wyświetlanie statusów w dwóch liniach. "Pionowe" opisy nie są wyświetlane (są w formie normalnego tekstu), podgląd ich umożliwia wtyczka Tipper służąca do wyświetlania "baloników" (informacji wyświetlanych po najechaniu kursorem na kontakt). Istnieje możliwość wyświetlania emot w opisach, jak również całkowite ukrycie opisów na liście kontaktów.
- Ikony sieciowe: automatycznie wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można wyłączyć
- Oznaczenia dodatkowe: zależne od zastosowanych pluginów. W podstawowej paczce dostępne tylko ikony protokołów.
-----------------------------------------------Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":
 • Metakontakty: Funkcja wbudowana od wersji 0.95.1 (w starszych po dodaniu wtyczki MetaContacts). Łączenie kontaktów następuje poprzez przeciągnięcie i upuszczenie jednego na drugi. Szeroka możliwość personalizacji zdarzeń, jak wybór priorytetowej sieci czy statusu, łączenie lub nie historii, powielanie informacji o kontakcie.
 • Możliwość tworzenia pokojów konferencyjnych.
- Tworzenie grup: z menu prawokliku. Istnieje możliwość tworzenia podgrup, czyli grup w grupach. Operacje na grupach pozwalają na permanentne ukrycie danej grupy, lub pokazanie jej dopiero wtedy, gdy kontakty w niej umieszczone będą posiadały status inny niż off-line. Przy dodawaniu kontaktów, jest możliwość od razu przyporządkowania go do wybranej grupy.
- Sortowanie: pozwala na ułożenie kontaktów w oparciu o takie parametry jak np. nazwa, status, ocena użytkownika, czas ostatniej wiadomości. Sortowanie jest trzypoziomowe, także można oddzielnie ustawić priorytet danego parametru.
- Filtrowanie widoku: bardzo rozbudowane. Umożliwia także tworzenie zdefiniowanych ustawień pozwalających na ukrycie kontaktów lub grup kontaktów na postawie wielu kryteriów.

Configure view modes (12).png

- Przeszukiwanie listy kontaktów: wpisywane znaki przy aktywnym oknie listy kontaktów, powodują zawężenie wyboru o dany ciąg początkowych znaków.
-----------------------------------------------Dane kontaktu:

mirandatooltip.png

- Tooltip informacyjny: brak odpowiedniej wtyczki w standardowej paczce. Funkcjonalność można uzyskać po dodaniu wtyczki Tipper. Konfiguracja pozwala na zmianę wyglądu, filtrowanie wyświetlanej treści, ustawianie efektów zanikania i pojawiania się.
- Informacje o kontakcie: funkcja wbudowana w core, pozwala na wprowadzenie bardzo dużej ilości danych. Dodatkowo ilość tą można rozszerzyć przy pomocy wtyczki UInfoEx. Korzystając z tej wtyczki, można też eksportować do i importować z pliku wprowadzone dane.
Są też dostępne inne wtyczki zbierające dane, np: czas od ostatniego statusu on-line (SeenPlugin) czy używany przez kontakt komunikator (Fingerprint). Większość dodatkowych wtyczek przeznaczonych do zapisu historii lub informacji o zdarzeniach, pozwala na zapis historii zdarzeń do pliku tekstowego.Zasoby-----------------------------------------------
- Import/export: na wiele różnych sposobów. Od importowania/eksportowania całej listy kontaktów po import/export pojedynczych kontaktów jako wizytówki .vcard (wtyczka UInfoEx).
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci.
-----------------------------------------------
mirandangmini1.png.Okno rozmowy:

W nowej Mirandzie, ubogą w funkcje, standardową wtyczkę okna rozmowy srmm, zastąpiono wtyczką Scrivier. W standardowej paczce, jest także znacznie bardziej rozbudowane okno rozmowy TabSRMM, ale to właśnie Scrivier ustawiany jest jako domyślna wtyczka dla okna rozmowy.

Karty: Dostępne. Jest możliwość wyłączenia, a także ustawień dotyczących wyglądu i ich funkcjonalności.
 
Sprawdzanie pisowni: Standardowo brak. Istnieje możliwość dodania funkcji za pomocą wtyczki SpellChecker.
 
Formatowanie tekstu: Brak. Możliwość do uzyskania po zmianie wtyczki okna rozmowy na TabSRMM.
 
Emotikony: Domyślnie nieobsługiwane. Możliwość używania emotikon zyskuje się po dodaniu wtyczki SmileyAdd.
 
URL / Obiekty specjalne: W standardowej konfiguracji obsługa jedynie adresów URL. Po zastosowaniu bardziej rozbudowanego okna rozmowy i wtyczki skinujacej logi rozmowy IEView, jest możliwość zastosowania szablonów lub skryptów pozwalających na wyświetlanie w oknie rozmowy m.in. filmów z serwisów typu YouTube, obrazków i innych.


mirandangmini1.png.Archiwizacja:

Standardowo bardzo prosta i niewygodna przeglądarka. Uzupełnienie np. wtyczką History++ pozwala na wygodne przeglądanie, przeszukiwanie, filtrowanie treści historii, dodawanie wpisów do zakładek, eksport do pliku oraz zabezpieczenie zawartości hasłem. Przeglądanie historii odbywa się "per kontakt", po kliknięciu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym kontaktu.
Jest też możliwość prowadzenia rozmów bez zapisu do historii za pomocą wtyczki NoHistory, oraz automatyczne czyszczenie historii kontaktów po wykonaniu jednej z kilku wybranych akcji HistorySeeperLight.


mirandangmini1.png.System powiadomień:

Notyfikacje: istnieje możliwość przypisania dźwięku w formacie .wav do każdego typu statusu z osobna, oraz do zmiany statusu opisowego. Za pomocą wtyczki UInfoEx, można przypisać oddzielne dźwięki dla poszczególnych kontaktów.
Powiadamianie graficzne, dopiero po dowtyczkowaniu Popup plus.

mirandanotify.png

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Standardowo obsługiwane jest powiadamianie o pisaniu, które można wyłączyć globalnie, lub dla poszczególnych kontaktów czy grup kontaktów. Wizualizacja - tekstowo w oknie rozmowy i graficznie przy danym kontakcie, na liście kontaktów. Opcjonalnie zmiana ikony w trayu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych wtyczek, można uzyskać powiadamianie w formie pop-up oraz w polu notyfikacji.

mirandameta.png

Proszenie o uwagę: zakres działania zależny od danego protokołu. Konfiguracja sygnalizacyjna dostępna po zastosowaniu wtyczki Nudge.


mirandangmini1.png.Interfejs graficzny:

Na stronie głównej Miranda NG znajduje się obecnie tymczasowy wykaz dodatków z Miranda IM oraz przekierowanie na nowe repozytorium dodatków dla wersji Miranda NG. Wtyczki z Mirandy NG zachowały wsteczną kompatybilność z tematami graficznymi od Mirandy IM. I tak:.

mirandangmini1.png.Integracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

Domyślne okno rozmowy nie posiada żadnej integracji z paskiem zadań. Dopiero TabSRMM dodaje ikonę nakładkową informującą o sieci z której korzysta dany kontakt, awatar kontaktu w miejscu ikony (tylko w trybie pojedynczego okna, bez kart) i karty w miniaturach.

mirandangtaskbar.png


mirandangmini1.png.Extra funkcje:

Długo by pisać. Konstrukcja komunikatora wpływa na dodawanie do niego różnych funkcji mniej lub bardziej powiązanych z komunikacją natychmiastową. Pierwsze dwa z brzegu, to np. funkcja ustawiania alarmów czy wyłączanie komputera po zaistnieniu wcześniej zdefiniowanego zdarzenia.


. . . . . . . . . . . . . .

console.pngKONSOLE: Konsola XML obecna jako element wtyczki do komunikacji w sieci Jabber/XMPP. Dostępna z menu Jabbera: Jabber -> Usługi... -> Konsola XML. Za pomocą wtyczki Command line istnieje możliwość kontrolowania komunikatora z windowsowej linii komend.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Obsługa dużej ilości protokołów sieciowych
- Ogromna elastyczność
- Bezpieczeństwo
- Mobilność
- Niska konsumpcja zasobów
- Częste aktualizacje
- Prawidłowa obsługa protokołu Facebook

-

- Brak obsługi nowego protokołu GG11/12
- Skomplikowana i czasochłonna konfiguracja, związana z dużą ilością dostępnych rozszerzeń, brakiem systematyczności w nazewnictwie funkcji oraz brakiem polonizacji zdecydowanej większości wtyczek.
- Mało intuicyjna obsługa (ze względu na to, ze każdy autor "sobie rzepkę skrobie")
- Niezbędna okresowa konserwacja komunikatora (czyszczenie bazy dbtoolem, ręczne usuwanie nieaktualnych wpisów w bazie danych)
- Baza danych to połączenie w jedno ustawień konfiguracyjnych i listy kontaktów wraz z historią
- Przy niefortunnym doborze wtyczek, niska stabilność
- Niepełne spolszczenie


. . . . . . . . . . . . . .

mirandangbig.png

Gotowe paczki

mirandangmini1.pngPaczki Mirandy NG
 
Nie polecam używania gotowych paczek. Mija się to z sensem korzystania z Mirandy. Elastyczny komunikator jest właśnie po to, żeby samemu od podstaw budować jego funkcjonalność, a nie korzystać z gotowych rozwiązań, które w niektórych przypadkach stanowią śmietnik wszystkiego co przyszło do głowy twórcy.

. . . . . . . . . . . . . .

Użytkownik picasso edytował ten post 08-06-2016 - 07:33

OS: Windows 8 Professional 64-bit; Soft: Comodo IS (antywir + firewall + defence+); Firefox, Miranda NG, Foobar + KMPlayer.

Obudowa: Ikonik Zaria A20 SIM; Zasilacz: Seasonic X-Series X-750 KM3; Płyta główna: Asus M5A99FX PRO R2.0; Procesor: AMD FX-8350 + SilentiumPC Fera Pro; RAM: 2x8GB Corsair 1866 MHz; Grafika: XFX HD7870 CE 2GB; HDD: Seagate barracuda 400 GB, SATAII, 16MB cache; SSD: Toshiba Q-series 120GB DVD-RAM: Asus DRW-24B1ST; Klawiatura: Logitech X-flat (USB); Mysz: Logitech MX-620; Monitor: LG Flatron L227WT; Skaner: Canon CanoScan 3000ex; Głośniki: Creative Inspire T3030; Słuchawki (Skype): Logitech Dialog 812


#28
dejko

dejko

  Użytkownik

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 225 postów
 • Skąd:Lubartów

mirandabig.png

Miranda IM

Strona domowa: http://www.miranda-im.org/
Strona PL: http://www.miranda-im.pl/

Platforma: Windows XP do Windows 8 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL


Miranda IM jest otwartym multikomunikatorem internetowym. Charakteryzuje ją olbrzymia konfigurowalność oraz powściągliwość w konsumpcji zasobów systemowych. Przez lata obecności na rynku wyrobiła sobie opinię komunikatora dla geeków. Perspektywa przeszukiwania setek wtyczek i konfiguracji każdej z osobna przeraża przeciętnego użytkownika komunikatora. Dla osób bardziej przychylnych koncepcji Gadu-Gadu, bestia nie do poskromienia. Dla tych bardziej wymagających, ostoja normalności. Był to bodaj jedyny komunikator, który obsługiwał w bardzo dobrym stopniu większość sieci z szybką reakcja na nowości i zmiany w protokołach.
Niestety - od długiego czasu spadek intensywności prac nad projektem. Nowe wersje to poprawki zgłaszanych błędów i właściwie tylko tyle. Większość programistów przeskoczyła na Miranda NG.

Miranda IM to twór wymierający. Aktywnie rozwijanym sukcesorem jest mirandangmini1.pngMiranda NG. Większość najpopularniejszych wtyczek oryginału Miranda IM zostało przeportowanych do nowego projektu: Plugin listKorespondujący tutorial na forum: Multikomunikator Miranda IM


miranda.png

Opis na podstawie wersji Miranda 0.10.47 [2016-03-01]

. . . . . . . . . . . . . .

Obsługiwane sieci:

ggmini.pngGG, xmppmini.pngJabber/XMPP, icqmini.pngICQ, aimmini.gifAIM, msmini.pngMSN, yahoomini.pngYahoo!, IRC

Po uzupełnieniu inne protokoły sieciowe, czy pseudo protokoły informujące o pogodzie, kursach walut i innych duperelach.

Obecnie wtyczki protokołowe przestarzałe i niedostępny oficjalny portal z dodatkami umożliwiającymi dodanie innych protokołów. Obsługa Skype wg najnowszej metody tylko w projekcie mirandangmini1.pngMiranda NG z wtyczką SkypeWeb.. . . . . . . . . . . . . .

gg.png

mirandagg1.png
 

Zgodność kończy się na protokole GG8/10. Porównaj z opisem Miranda NG.
mirandamini.gifPoszerzanie funkcjonalności:

Ogromna ilość dostępnych pluginów (ponad 600, a wliczając modyfikacje ponad 1000). Właściwie cała Miranda jest aplikacją typu "worek na wtyczki". Sama oficjalna paczka zawiera tylko podstawową funkcjonalność (core + najpotrzebniejsze wtyczki), którą należy rozbudować według potrzeb. Dodatki można pobrać z addons.miranda-im.org.
Dodatkową ciekawostką był portal społecznościowy miranda-vi.org. Po rejestracji i wysłaniu pliku z wtyczkami na serwer, była m.in. możliwość porównania wtyczek (oraz ich wersji) z innymi użytkownikami, sprawdzenie aktualności posiadanych wtyczek (włącznie z wersjami beta i modami, które nie zawsze są widziane przez Updater), sprawdzenie popularności danej wtyczki czy pochwalenie się wyglądem swojego komunikatora. Sam serwis udostępniał kilka dodatków związanych z generowaniem raportów i uploadowaniem ich na serwer.
 

Obecnie strona addons.miranda-im.org nie ładuje się wcale. Natomiast portal miranda-vi.org został zamknięty. Jego funkcjonalność została sklonowana dla sukcesora Miranda NG pod nowym adresem vi.miranda-ng.org.
mirandamini.gifSposób uruchomienia:

- Tryb portable: Miranda jest programem bezinstalacyjnym. Nowe wersje aplikacji, zarówno te spakowane w archiwum .zip jak i te w postaci instalatora .exe (instalator = wypakowanie we wskzane miejsce + utworzenie skrótów w menu start), pozwalają na uruchomienie i użytkowanie w zakresie jednego folderu. Starsze wersje (chyba <0.7) tworzyły folder z profilem w katalogu %appdata%/Miranda. Można go było przenieść gdziekolwiek, po wcześniejszej edycji pliku mirandaboot.ini.
- Poligamia: Jednocześnie może być uruchomiona dowolna ilość kopii programu. Równoczesna obsługa kilku kont tej samej sieci, od wersji 0.8 możliwa jest oficjalnie, dzięki panelowi "Accounts" - pozwalającemu na tworzenie dowolnej ilości kont w ramach jednego protokołu. We wcześniejszych wersjach - metoda partyzancka - czyli kopiowanie wtyczki protokołu i uzupełnienie jej numerem (np. GG.dll, GG1.dll, GG2.dll itd.).


mirandamini.gifWielokrotne sesje:

Multilogowanie Gadu: obsługiwane. Powiadomienia o alternatywnym logowaniu, tylko z wtyczką realizującą popupy. Zarządzanie całością z osobnego okna dostępnego w menu. Jest możliwość podglądu rodzaju klienta, numeru IP, daty zalogowania oraz możliwość wylogowania wybranej sesji pojedynczo lub hurtowo.

miranda gg sesja.png

Zasoby Jabber/XMPP: domyślnie dostępne kilka najpopularniejszych nazw zasobu, jest też możliwość dopisania własnych. Możliwość ustawienia priorytetu dla danego zasobu.


mirandamini.gifFormy komunikacji:

- Rozmowy tekstowe i przesyłanie wiadomości - Wszystkie sieci
- Rozmowa głosowa - natywnie nie ma takiej opcji, jednak istnieją lepiej lub gorzej działające wtyczki do rozmów głosowych w danej sieci. Nowością jest możliwość prowadzenia rozmów głosowych w sieci Gadu-Gadu (Gadu naGłos). Wtyczka SIP Protokol oraz info do niej, na forum miranda-im.pl.
- Konferencja wieloosobowa - w zależności od możliwości sieci i obsługi funkcji przez daną wtyczkę protokołu.
- Videokonferencja - Tak, ale tylko w komunikacji Miranda <-> Miranda... umożliwia to wtyczka WebCam
- Wysyłanie obrazków - Tak, w sieci GG (wtyczka Gadu-Gadu protocol) - w nowej wersji wtyczki jest opcja przeglądania obrazków w oknie rozmowy. Wymaga IEView (włączone BBCode) oraz ustawienia w opcjach wtyczki GG metody odbierania obrazków "Message with IMG BBCode". Jest możliwość przesyłania zrzutów ekranu - dość topornie radzi z tym sobie wtyczka Send Screenshot.
- Wysyłanie plików - Tak. Samo core posiada do niego support. Obsługa poszczególnych sieci zależy od uwzględnienia tej funkcji w danej wtyczce protokołu. Dodatkowo jest możliwość przesyłania plików na serwer FTP, za pomocą wtyczki FTP file, lub FTP file YM.
- SMS - Tak. Dostępne kilka wersji pluginu.
- E-mail - Tak - tylko powiadamianie o otrzymanej wiadomości (za pomocą wtyczki lub funkcji wbudowanej we wtyczkę danego protokołu (MSN, Tlen).


mirandamini.gifBezpieczeństwo - Prywatność

- Szyfrowanie - Tak - po dowtyczkowaniu. Istnieje kilka wersji wtyczek od najprostszej, pozwalającej uruchomić Mirandę dopiero po wpisaniu hasła, po wtyczki szyfrujące całą bazę danych (kontakty, ustawienia, hasła, historia, dostęp). Szyfrowanie rozmów zależy od możliwości danej sieci.
- Istnieje kilka różnych wtyczek antyspamowych. Najbardziej rozbudowaną jest wtyczka Spam Filter.
- Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci.
- Standardowo wbudowane ignorowanie użytkownika oraz ustawianie indywidualne widoczności. Funkcje można poszerzyć za pomocą wtyczek.
- W sieci GG dostępne jest "ciche" ignorowanie/blokowanie, polegające na tym, że wiadomości od danego kontaktu nie będą się wyświetlały - jeśli użytkownik komunikatora skorzysta z takiej opcji. Nie jest to funkcja realizowana w jakikolwiek sposób wynikający z cech protokołu tylko opcja realizowana już na poziomie aplikacji.


mirandamini.gifStatus / zdarzenia osobiste:

mirandastatus.png

Status: W zależności od możliwości sieci. Status można ustawić indywidualnie dla całej sieci, lub zbiorowo - jeden dla wszystkich. Standardowo dostępna jest możliwość ustawiania pionowych opisów. Jak w każdym przypadku, tak i tu, funkcjonalność statusów opisowych można poszerzyć po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.

Automatyzacja stanów: wersja podstawowa pozwala na wybór ze zdarzeń po których komunikator przełączony zostanie w tzw "tryb bezczynności" - czyli po prostu zmieni status z Dostępny na dowolny inny wskazany przez użytkownika. Rozszerzenie Smart Auto Away pozwala na zdecydowanie bardziej rozszerzoną konfigurację. Można definiować zdarzenia dla każdej z sieci oddzielnie, ustawiać wiele trybów "bezczynności" czy ustawiać zmianę statusu opisowego w zależności od trybu bezczynności.

Bez_nazwy_3.png

Awatar: podstawowa paczka umożliwia ustawianie awatarów których przesłanie na serwer sieciowy uwarunkowane jest implantacją danej funkcji we wtyczce do obsługi danego protokołu.


mirandamini.gifLista kontaktów:

mirandaroster.png

Prezentacja-----------------------------------------------
- Awatary: po zastosowaniu odpowiedniego okna kontaktów (Modern, Nicer) awatary widoczne są na liście kontaktów. Obsługiwane pliki to: .bmp, .jpg, .png, .gif. Miranda pozwala też na ustawianie tzw. ruchomych awatarów (czyli animacji gif). Istnieje możliwość ustawiania awatarów lokalnych i sieciowych (ustawionych przez danego użytkownika w wizytówce). Można ustawić domyślne awatary dla każdej sieci z osobna, wyświetlające się w momencie gdy kontakt nie ma przypisanego obrazka. Do tego oczywiście kilka bzdetów jak generowanie przezroczystego tła, wyświetlanie w odcieniach szarości czy skalowanie na dane proporcje. Dodatkowe opcje (rozmiar, kształt, wyświetlanie, bajery graficzne) - tylko z poziomu opcji wtyczki do listy kontaktów.
- Statusy opisowe: brak w podstawowej paczce. Zmiana wtyczki do listy kontaktów, umożliwia wyświetlanie opisów w jednej linijce, lub po pewnych modyfikacjach w dwóch. "Pionowe" opisy nie są wyświetlane (są w formie normalnego tekstu), podgląd ich umożliwia jedna z wtyczek do "baloników" (informacji wyświetlanych po najechaniu kursorem na kontakt) np. Tipper YM. Istnieje możliwość wyświetlania emot w opisach, jak również całkowite ukrycie opisów na liście kontaktów.
- Ikony sieciowe: automatycznie wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można wyłączyć
- Oznaczenia dodatkowe: zależne od zastosowanych pluginów. W podstawowej paczce dostępne tylko ikony protokołów.
-----------------------------------------------Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": spory wybór, od możliwości łączenia kontaktów w meta kontakty (wtyczka metacontacts), poprzez wyświetlanie niektórych informacji o kontakcie (np. używany komunikator Fingerprint+), po nadawanie rang kontaktom (funkcja wtyczki clist_modern).
- Tworzenie grup: Niezależnie od wersji okna rozmowy, istnieje możliwość grupowania kontaktów. Przydzielanie kontaktu do grupy możliwe m.in. już na etapie dodawania na listę. W oknie rozmowy modern, dodatkowo możliwość tworzenia podgrup kontaktów.
- Grupy predefiniowane: w podstawowej konfiguracji brak (lista jest czysta). Przy ręcznym dodawaniu kontaktów, grupy należy utworzyć manualnie, w przeciwnym wypadku wrzucane są do "roota". Przy imporcie kontaktów z serwera, grupy tworzone są automatycznie, a kontakty grupowane zgodnie z informacjami na serwerze. Niektóre protokoły (MSN) jak i listy kontaktów, tworzą swoje grupy przy pierwszym uruchomieniu lub skorzystaniu z konkretnej funkcjonalności. Zachowanie od strony wizualnej można zmienić, poprzez zaptaszkowanie opcji "ukryj puste grupy".
-----------------------------------------------
- Filtrowanie widoku: w podstawowej wtyczce do obsługi listy nie występuje. Bardzo zaawansowane filtrowanie, dostępne jest w przypadku okna rozmowy clist modern.
- Sortowanie: jest. W zależności od okna rozmowy mniej lub bardziej rozbudowane. Modern clist, umożliwia sortowanie: po nazwie, statusie, czasie ostatniej wiadomości, nazwie profilu lub nadanej ocenie.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: gdy okno jest aktywne, wpisywanie tekstu z klawiatury, powoduje podświetlenie się danego kontaktu.
-----------------------------------------------Dane kontaktu
mirandatooltip.png

- Tooltip informacyjny w standardowej konfiguracji nie jest wyświetlany. Aby uzyskać tą funkcjonalność, należy skorzystać z jednego z rozszerzeń: mToolTip (do starszych wersji - już nie wspierany), Tipper lub Tipper YM (zalecany). Zależnie od wersji, różne możliwości konfiguracji. Dla Tipper YM jest skórkowanie, wybór wyświetlanych informacji, manipulacje na czcionkach, awatar, czas pojawiania się i zanikania, animacje itp.
- Informacje o kontakcie: funkcja wbudowana w core, pozwala na wprowadzenie bardzo dużej ilości danych. Dodatkowo ilość tą można rozszerzyć przy pomocy wtyczki UserInfoEx. Korzystając z tej wtyczki, można też eksportować do i importować z pliku wprowadzone dane.
- Są też dostępne dodatkowe rozszerzenia zbierające dane o kontaktach... "ostatnio widziany", statystyki rozmów itp.Zasoby-----------------------------------------------
- Import/export: na wiele różnych sposobów. Od importowania/eksportowania całej listy kontaktów (wtyczka Import) po import/export pojedynczych kontaktów jako wizytówki .vcard (wtyczka UserInfoEx).
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci.
-----------------------------------------------
mirandamini.gifOkno rozmowy:

- Karty: standardowe okno rozmowy srmm nie obsługuje kart, dopiero zastosowanie alternatywnego okna rozmowy (Scrivier, tabSRMM) pozwala na rozmowy w kartach.
- Sprawdzanie pisowni: brak w domyślnej konfiguracji. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki SpellChecker
- Formatowanie tekstu: brak w domyślnej konfiguracji. Pojawia się po zmianie wtyczki okna rozmowy z srmm na TabSRMM.
- Emotikony: w domyślnej konfiguracji brak. Funkcjonalność do uzyskania po instalacji wtyczki Emoticons lub SmyleyAdd.
- URL / Obiekty specjalne: w standardowej konfiguracji obsługa jedynie adresów URL. Po zastosowaniu bardziej rozbudowanego okna rozmowy i wtyczki skinujacej loga IEView, jest możliwość zastosowania szablonów lub skryptów pozwalających na wyświetlanie w oknie rozmowy m.in. filmów z serwisów typu YouTube, obrazków i innych.


mirandamini.gifArchiwizacja:

Standardowo bardzo prosta i niewygodna przeglądarka. Uzupełnienie wtyczką History++, pozwala na wygodne przeglądanie, przeszukiwanie, filtrowanie treści historii, dodawanie wpisów do zakładek, eksport do pliku oraz zabezpieczenie zawartości hasłem. Przeglądanie historii odbywa się "per kontakt", po kliknięciu odpowiedniej opcji w menu kontekstowym kontaktu.
Jest też możliwość całkowitego usunięcia zapisu historii przy pomocy wtyczki NoHistory.


mirandamini.gifSystem powiadomień:

Notyfikacje: istnieje możliwość przypisania dźwięku w formacie .wav do każdego typu statusu z osobna, oraz do zmiany statusu opisowego. Za pomocą wtyczki UserInfoEx, można przypisać oddzielne dźwięki dla poszczególnych kontaktów.
Powiadamianie graficzne, dopiero po dowtyczkowaniu jedną z kilku wtyczek służących do informowania o zmianie statusów.

mirandanotify.png

Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): standardowo obsługiwane jest powiadamianie o pisaniu, które można wyłączyć globalnie, lub dla poszczególnych kontaktów czy grup kontaktów. Wizualizacja - tekstowo w oknie rozmowy i graficznie przy danym kontakcie, na liście kontaktów. Opcjonalnie zmiana ikony w trayu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanych wtyczek, można uzyskać powiadamianie w formie pop-up oraz w polu notyfikacji (clist modern).

mirandameta.png

Proszenie o uwagę - zakres działania zależny od danego protokołu. Konfiguracja sygnalizacyjna dostępna po zastosowaniu wtyczki Nudge.


mirandamini.gifInterfejs graficzny:

W podstawowej konfiguracji niewielka ilość możliwości, ograniczająca się do podmiany tła pod listą kontaktów i do zmiany czcionek. Ogromne możliwości modyfikacji dają dodatkowe wtyczki. Skinowaniu podlegają: okno kontaktów (w wersji modern lub nicer, w wersji modern, dodatkowo edytor skórek), okno rozmowy (tabSRMM), logi z rozmowy (IEView), powiadomienia popup (popup+) i baloniki (TipperYM). Ponadto można decydować o rodzaju i wielkości czcionek, a także elementów graficznych, ikon, emotikon (smileyaddw) itp.


mirandamini.gifIntegracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:

Tak. Przy zastosowaniu wtyczki okna rozmowy TabSRMM - ikona nakładowa informująca o sieci z której korzysta dany kontakt, avatar kontaktu w miejsce ikony - gdy korzysta się z trybu pojedynczego okna (bez obsługi kart) i karty w miniaturach.

mirandaim7shell1.png


. . . . . . . . . . . . . .

console.pngKONSOLA: Konsola XML obecna jako element wtyczki do komunikacji w sieci Jabber/XMPP. Dostępna z menu Jabbera: Jabber -> Usługi... -> Konsola XML. Za pomocą wtyczki Command line istnieje możliwość kontrolowania komunikatora z windowsowej linii komend.. . . . . . . . . . . . . .

+

- Obsługa dużej ilości protokółów sieciowych
- Ogromna elastyczność
- Bezpieczeństwo
- Mobilność
- Niska konsumpcja zasobów

-

- Projekt nierozwijany aktywnie (tylko "bug-fixy")
- Brak obsługi nowego protokołu GG11/12
- Bardzo skomplikowana i czasochłonna konfiguracja, związana z dużą ilością dostępnych rozszerzeń, brakiem systematyczności w nazewnictwie funkcji oraz brakiem polonizacji zdecydowanej większości wtyczek.
- Mało intuicyjna obsługa (ze względu na to, ze każdy autor "sobie rzepkę skrobie")
- Niezbędna okresowa konserwacja komunikatora (czyszczenie bazy dbtoolem, ręczne usuwanie nieaktualnych wpisów w bazie danych)
- Baza danych to połączenie w jedno ustawień konfiguracyjnych i listy kontaktów wraz z historią
- Przy niefortunnym doborze wtyczek, niska stabilność
- Niepełne spolszczenie

. . . . . . . . . . . . . .

mirandabig.png

Gotowe paczki

Istnieje cały pakiet gotowych paczek, zawierający skonfigurowany, oskórkowany program z wtyczkami dobranymi na podstawie widzi mi się autora składanki. Zwykle aby ułatwić użytkownikowi maksymalnie robotę, paczki są w formie instalatora.
Najpopularniejszą polską paczką był Polski Instalator stworzony przez DJ Lotos dla portalu miranda-im.pl. Wydanie archaiczne i obecnie niepolecane nikomu. Google wskaże dziesiątki podobnych paczek, w tym całkiem sporą ilość stworzoną przez Polaków.
Osobiście odradzam instalację takich paczek. Po pierwsze - wtyczki są zwykle zdeaktualizowane, po drugie - paczka niewiadomego pochodzenia, może zawierać niemiłą niespodziankę w postaci trojana lub jemu podobnego dodatku, po trzecie - jest tam zwykle jeden wielki śmietnik jeśli chodzi o wtyczki (często brak akcentu polskiego w postaci wtyczki do GG) i w końcu po czwarte - po to ma się modułowy komunikator, żeby dostosować go do własnych potrzeb a nie korzystać z czyjejś kompilacji.

. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 18-03-2016 - 02:11

OS: Windows 8 Professional 64-bit; Soft: Comodo IS (antywir + firewall + defence+); Firefox, Miranda NG, Foobar + KMPlayer.

Obudowa: Ikonik Zaria A20 SIM; Zasilacz: Seasonic X-Series X-750 KM3; Płyta główna: Asus M5A99FX PRO R2.0; Procesor: AMD FX-8350 + SilentiumPC Fera Pro; RAM: 2x8GB Corsair 1866 MHz; Grafika: XFX HD7870 CE 2GB; HDD: Seagate barracuda 400 GB, SATAII, 16MB cache; SSD: Toshiba Q-series 120GB DVD-RAM: Asus DRW-24B1ST; Klawiatura: Logitech X-flat (USB); Mysz: Logitech MX-620; Monitor: LG Flatron L227WT; Skaner: Canon CanoScan 3000ex; Głośniki: Creative Inspire T3030; Słuchawki (Skype): Logitech Dialog 812


#29
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

pidginbig.png
 
Pidgin pl.gif
 
Strona domowa: https://pidgin.im/
 
Platforma: Windows, Linux/Unix, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)

 
Pidgin (ex Gaim) - Multikomunikator z naciskiem na "multi". Obsługuje szeroką pulę protokołów, w tym GG. Oczywiście, jako że mamy do czynienia z inżynierią wsteczną obsługi danych protokołów komunikacyjnych, nie jest idealnie kompatybilny z oryginalnymi klientami danej sieci, a stopień realizacji cech danej sieci różny. Kulawą nogą jest tu GG (oparty o znajome libgadu), komponent aktualizowany w bólach i z trudem uzyskał podstawową kompatybilność z protokołem Gadu-Gadu 8/10: wersja 2.7.0 to podstawy komunikacyjne, Unicode, obsługa nowych statusów i długiego opisu; wersja 2.8.0 dorzuciła powiadomienie o pisaniu, "Tylko dla znajomych" oraz naprawiła przesył obrazów do GG8/10. Niestety obsługa nadal nie jest pełna, a czego brakuje wyszczególnione w tabelce poniżej. Bieżący stan ponoć ma ulec zmianie, powstał blog obiecujący rozszerzenie obsługi GG.
 

Pojawiły się już testowe wersje Pidgin z obsługą GG11, ale tylko dla Linux, nie ma jeszcze wersji dla Windows.
Testowe wersje Pidgina
Gadu-Gadu 11 - Pidgin też to ma


 
W zamyśle Pidgin ma pełnić rolę klienta komunikacji IM, i dla utrzymania formy komunikatora w tym rozumieniu nie są w nim implementowane modne ostatnio i oczekiwane przez pewną grupę docelową inne rodzaje komunikacji (poczta, RSS, blogi, serwisy społecznościowe). Akcenty tego rodzaju w Pidgin wypływają tylko z właściwości danej sieci.
Pidgin to interfejs rozpisany w GTK+, a właściwym rdzeniem komunikacji jest biblioteka libpurple. Biblioteka libpurple, rozwijana niezależnie i udostępniana na licencji otwartej, służy podstawą innym projektom m.in: Finch (wersja konsolowa), Adium (multikomunikator dla jabłek), Instantbird (opisany poniżej).
Instalator Pidgin dla Windows podczas procesu montowania pobiera z sieci odpowiednią wersję bibliotek GTK+. Alternatywnie dostępna wersja określona jako offline, która ma wbudowane biblioteki GTK+ i nie wymaga połączenia internetowego do instalacji. Program zawiera w instalatorze edycję spolszczoną.
 

 
pidgin.png
 
Opis na podstawie wersji Pidgin 2.10.7 [2013-02-13]
 

Najnowszą wersją jest Pidgin 2.10.12 wydany 2.01.2016. Opis oczekuje na korektę.


 
. . . . . . . . . . . . . .
 
Obsługiwane sieci:
 
xmppmini.pngJabber/XMPP *, ggmini.pngGG, icqmini.pngICQ, aimmini.gifAIM, msmini.pngMSN, yahoomini.pngYahoo!, IRC,
 
myspacemini.pngMySpaceIM, sametimemini.gifSametime, grpwisemini.gifGroupWise, SILC, SIMPLE, MXit, bonjourmini.gifBonjour (wymaga zainstalowanego Bonjour)
 
* Konta Google Talk i Facebook Chat są traktowane oddzielnie, poza konfiguracją XMPP.
* Transporty Jabber/XMPP możliwe po włączeniu wtyczki Wykrywanie usług XMPP udostępniającej przeglądarkę usług serwera.
 
Po uzupełnieniu:
 
skypemini.pngSkype w oparciu o nową wersję webową (wtyczka SkypeWeb), zastępuje starą zdezelowaną wtyczkę:
skypemini.pngSkype emulowany (wtyczka Skype, wymaga zainstalowanego Skype)
 
Dodatkowe egzotyczne sieci (Additional Protocols)
. . . . . . . . . . . . . .
 
gg.png
 

Podstawowa zgodność tylko ze starym protokołem GG8/10. W wersji 2.10.7 wyłączono obsługę avatarów listy kontaktów (powodowały błędy), powrócą dopiero w Pidgin 3.0.0. W wersji 2.10.8 usunięto import / eksport na serwer (już nie działa), co oznacza że w chwili obecnej Pidgin nie pobiera listy znajomych. Synchronizacja listy zostanie zaimplementowana dopiero w Pidgin 3.0.0. 
pidginmini.pngPoszerzanie funkcjonalności:
 
Standardowo Pidgin ma w instalatorze pewien zasób wtyczek, jednakże domyślnie nie są one aktywowane. Chcąc uzyskać określone funkcje w menu Narzędzia > Wtyczki należy odpowiednie wtyczki włączyć i skonfigurować. Dodatkowo istnieją pluginy nieoficjalne. Instalatory wtyczek mogą różnie wyglądać, a jeśli jest podawany plik DLL, należy go wstawić do jednej z tych lokalizacji:
 
folder_mini.pngC:\Program Files\Pidgin\plugins (systemy 32-bit)
folder_mini.pngC:\Program Files (x86)\Pidgin\plugins (systemy 64-bit)
 

pidginmini.pngSposoby uruchomienia:
 
- Tryb portable: Możliwy. Dla wersji pod Windows są zarówno instrukcje ręcznego przeniesienia, jak i gotowe paczki portable (FAQ)
- Poligamia: Obsługiwana, wielokierunkowo. Program ma obsługę wielu kont tej samej sieci logowanych równocześnie w obrębie jednej instancji programu. Natomiast domyślnie równoczesne uruchamianie kilku kopii programu jest wyłączone. Aktywacja wykonalna na trzy sposoby: we wtyczce Opcje programu Pidgin dla systemu Windows, poprzez wprowadzenie zmiennej lub za pomocą parametru startowego (FAQ).
 
 
pidginmini.pngWielokrotne sesje:
 
Obchodzenie się z równoczesnymi miejscami zalogowania tego samego konta dla sieci, które wspierają ten mechanizm, ma różny stopień realizacji:
- Multilogowanie AIM: obsługiwane, w ustawieniach konta jest dedykowana temu opcja "Zezwolenie na wiele jednoczesnych logowań".
- Multilogowanie MSN: obsługiwane. Program loguje się prawidłowo i nie zastępuje alternatywnego połączenia (prowadząc do oczywistego rozłączenia). Jest nawet menedżer połączeń z funkcją zdalnego wylogowania, dostępny z menu Konta > wybrane konto MSN > Wyświetl położenia. Natomiast w głębszej edycji ustawień konta MSN można ustalić zezwolenie na multilogowanie.
 
pidginmultimsn.png
 
- Multilogowanie Gadu: brak obsługi rzeczywistej. Wprawdzie program potrafi się zalogować równocześnie i dochodzą wiadomości, ale nie ma ani notyfikacji o alternatywnym logowaniu, ani menedżera połączeń.
- Zasoby Jabber/XMPP: Brak sugestii ustawienia nazwy zasobu na nazwę komunikatora. Domyślnie pole jest puste i należy ręcznie wpisać nazwę połączenia. Pidgin nie umożliwia jednak przypisania priorytetu połączeniu, jest stosowana matryca wbudowana (FAQ). Również nie są pokazywane nasze równoczesne miejsca zalogowania (co wyklucza i zdalne zarządzanie).
 

pidginmini.pngFormy komunikacji:
 
- Rozmowy tekstowe z indywidualnymi użytkownikami
- Wieloosobowe konferencje / pokoje rozmów - Dla sieci XMPP / MSN / Yahoo / IRC / ICQ / AIM
- Wysyłanie plików - W sieciach XMPP / MSN / AIM / ICQ / Yahoo / IRC / SILC.
- Wysyłanie obrazków - W sieci AIM / ICQ oraz dodatkowo wspiera dla MSN wyświetlanie miniatur przesyłanych plików graficznych. Za pomocą zewnętrznej wtyczki Send Screenshot Pidgin zostanie uzupełniony o przesył zrzutów ekranu w postaci pliku lub obrazka (dla sieci które to obsługują) oraz via hosting obrazków / FTP (dla wszystkich sieci).
- Audio-Video - W sieci XMPP (również Google Talk i Gmail Chat), ale tylko w klientach Uniksowych - nie dotyczy Windows.
- Tablica rysunkowa: funkcja jest w core, ale jej widoczność zależna od implementacji w danym komponencie sieciowym lub po domontowaniu wtyczki Pidgin PaintBoard. Działa tylko na linii Pidgin<>Pidgin, ewentualnie jeśli inny klient posiada zgodną tablicę.
- Powiadomienia pocztowe dla sieci powiązanych z pocztą
- SMS - Tylko dla sieci AIM / ICQ / Yahoo, a przypomina to nieco "wysyłanie wiadomości" (FAQ).
 
ggmini.pngGG Komunikacja przewiduje rozmowy tekstowe, odbiór konferencji i przesyłanie obrazków. Brak obsługi transferu plików.
 

pidginmini.pngBezpieczeństwo - Prywatność
 
Szyfrowanie:
- Wspiera szyfrowane łączenie z serwerem, w zależności czy dana sieć taką obsługą implementuje. Jednak brak wsparcia dla szyfrowania Gadu na platformie Windows - cecha realizowana na razie tylko w Linux z aktywnym GNUTLS.
- Możliwe również szyfrowanie wiadomości klient<>klient przy wykorzystaniu jednej z nieoficjalnych wtyczek: Off-the-Record Messaging, Pidgin-Encryption, GPG/OpenPGP Plugin for Pidgin (XEP-0027).
 
Autoryzacja / Blokowanie:
- System autoryzacji: Autoryzacja zależy od możliwości obsługiwanych sieci. W menu kontekstowym użytkownika są zlokalizowane typowe opcje usuwania subskrypcji oraz prośba o upoważnienie.
- Blokowanie komunikacji: Dla każdego z kont sieciowych można ustalić reguły wpierane prostymi listami: zezwolenie na kontakt (dla wszystkich / tylko użytkownikom listy kontaktów / tylko użytkownikom z ręcznie stworzonej listy) lub blokowanie (wszystkich / użytkowników z ręcznie stworzonej listy). Dodatkowe wsparcie przez wtyczkę pidgin-privacy-please.
- Blokowanie wybranych użytkowników: W podręcznym menu użytkownika (oraz w oknie rozmowy) dostępna opcja blokowania. Zarządzanie zablokowanymi dostępne w w/w ustawieniach ogólnych prywatności.
- Cenzura Gadu ("Pokazuj linki od nieznajomych"): Brak opcji.
 
Niewidoczność:
Obecny globalny status Niewidoczny. Pidgin obsługuje też dla Gadu "Tylko dla znajomych", dostępne z poziomu menu Konta > wybrane konto Gadu > Zmień rozgłaszanie stanu, jednak tylko ogólne bez możliwości ukrywania przed wybranym kontaktem.
By status niewidoczny był obsługiwany na kontach Google Talk, jest wymagana zewnętrzna wtyczka Gtalk Shared Status lub GTalk Invisible. Dla kont Jabber/XMPP ewentualnie symulacja przez Jabber Pseudo Invisibility.
 

Status Niewidoczny versus Jabber/XMPP: brak obsługi. Więcej w temacie: Status Niewidoczny - co z nim.


 

pidginmini.pngStatus / zdarzenia osobiste:
 
pidginstatus.png
 
Status: W głównym menu jest 5 statusów ogólnych, plus w tym menu są zapamiętywane ostatnio używane. Na ich podstawie można formować nowe wraz z opisami, opcjonalnie sejwując na trwałe (zapisane opisy są oznaczane w tym menu przez ikonę dyskietki). Status ustawiany zbiorczo lub per konto. Na indywidualnych ustawieniach dla konta liczba dostępnych stanów jest różnicowana, pojawiają się stany danej sieci. Obsługuje długi opis 255 znaków oraz stan zajęty dla sieci Gadu (brak jednak odrębnego PoGGadaj ze mną). Preferencje przewidują przywracanie ostatnio użytego statusu lub wybór określonego przy starcie programu.
Synchronizacja muzyczna generowana przez jedną z wtyczek: MusicInfo / MusicTracker.
 
Automatyzaja stanów: Automatyczny status "Zaraz wracam" jest ustawiony po X minutach wybranych w opcjach, oraz można ustawić zmianę statusu na wybrany po wykryciu bezczynności. Dostępny sposób wyznaczania bezczynności: na podstawie ruchów myszki i klawiatury, czasu wysłania ostatniej wiadomości, nigdy. Po włączeniu wtyczki Udawanie bezczynności jest możliwa ręczna konfiguracja wyznaczania bezczynności na X minut dla pojedynczego konta lub wszystkich kont zbiorczo.
Dodatkowe wtyczki: Lock 'n' Roll (ustawia oddalony wraz z wiadomością opisową przy zablokowaniu stacji roboczej oraz przywraca stan dostępny po jej odblokowaniu), Pidgin Full Screen Busy (przełączenie na zajętego lub inny wybrany status przy wykrytej aktywności aplikacji pełnoekranowej).
 
Avatar: Tzw. Buddy Icon. Pidgin obsługuje ustawianie avatarów dla sieci ICQ/AIM/Yahoo/MSN/XMPP (włącznie z Google Talk), lecz nie dla Gadu. Obraz może zostać wprowadzony globalnie dla wszystkich kont (przez klik w ikonę domyślnego obrazu na spodzie listy kontaktów obok menu statusów), jak i indywidualnie dla danego konta w jego konfiguracji. W teorii obsługiwanymi plikami są dowolne formaty graficzne interpretowane przez Windows, o dowolnych parametrach. W praktyce może to oznaczać zastosowanie się do wymogów danej sieci. Szczegóły o wymiarowaniu obrazów w FAQ. Dla sieci MSN można wprowadzić animowany GIF, tak jak to jest w oryginalnym WLM.
 

pidginmini.pngLista kontaktów:
 
roster.png
 
Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Lista kontaktów wspiera wyświetlanie avatarów (wszystkie główne sieci, ale obecnie z wykluczeniem Gadu). Również dostępne ustawianie avatarów innych użytkowników na liście, niezależnie od tego czy posiadają własny obraz. Avatary można wyłączyć.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, opcjonalnie do wyłączenia, brak dalszych konfiguracji. Opisy pionowe i URL są ignorowane.
- Ikony sieciowe: Indywidualne ikony protokołowe wstawiane zgodnie z pochodzeniem sieciowym kontaktu, ich pokazywanie można w(y)łączyć.
- Oznaczenia dodatkowe (tzw. emblematy):
-----------------------------------------------
---- (użytkownik słucha muzyki - pobór możliwy od klientów z funkcjami "now playing" lub od innego Pidgina z wtyczką muzyczną)
pidginico_block.png (użytkownik jest blokowany)
pidginico_noauth.png (bez autoryzacji)
pidginico_ext.png (zalogowany przez www np. via Windows Live Messenger w skrzynce pocztowej Hotmail)
pidginico_bot.png (bot np. translatory Google, roboty XMPP czy MSN etc.)
pidginico_mobile.png (użytkownik do którego można wysłać SMS)
 
---- (w folderze emblematów jest więcej takich grafik, tylko nie jest jasnym kiedy się ujawniają)
-----------------------------------------------
Oznaczenia dla kontaktów obsługujących łączenie audio-video wprowadzi wtyczka Media Emblems.
 

 
Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty":

 • Metakontakty: Złączenie użytkowników następuje przez wykorzystanie opcji "Rozwiń" w menu kontekstowym kontaktu i przeciąganie. Po upuszczeniu jednego kontaktu na drugi wynikowy metakontakt nie posiada dostatecznie jasnego bezpośredniego oznaczenia na liście, o multikontakcie świadczy jego dymek gromadzący wspólnie dane oraz ujawniona w menu kontekstowym dodatkowa pozycja z identyfikatorem kontaktu składowego udostępniająca komunikację. O algorytmie doboru domyślnego kontaktu w FAQ. Rozbicie metakontaktu następuje po ponownym wykorzystaniu opcji "Rozwiń" i przeciągnięciu poza obszar metakontaktu wszystkich kontaktów w nim zlokalizowanych.
 • Do listy można dodać ulubione pokoje konferencyjne pidginico_chat.png.

- Tworzenie grup: Grupa jest tworzona "na czysto" przez opcję z menu Znajomi, lub podczas dodawania użytkownika. Z prawokliku na grupę ujawnia się zespół opcji zarządzających. Użytkownicy mogą być przemieszczani między grupami poprzez przeciąganie lub stosowną opcję menu kontekstowego.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Obecne mechanizmy sortowania w trybie ręcznym, alfabetycznie, wg statusu, lub wg ostatniej aktywności w Dzienniku. Kolejność grup również można zmieniać przez przeciąganie i upuszczanie. Rozszerzenie domyślnego sortowania przez wtyczkę Pidgin Extended BList Sort.
- Filtrowanie widoku: Można wyłączyć pokazywanie rozłączonych oraz grup pustych. Nie da się wyłączyć ogólnie grup.
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Podczas gdy okno listy kontaktów jest aktywne, wpisanie z klawiatury pierwszego znaku uruchamia pas wpisywania treści, a kolejne pasujące do kryterium znaków wyniki są automatycznie podświetlane. To samo do wykonania przez skrót CTRL+F.
-----------------------------------------------
 


 
Dane kontaktu:
pidgintooltip2.png
 
- Tooltipy informacyjne: wyświetlane, nie można ich konfigurować ani wyłączyć. Ich zawartość zależy oczywiście od predyspozycji danej sieci.
- Dane kontaktu: podglądane z menu kontekstowego opcją "Pobierz informacje". W gruncie rzeczy zawartość nie odbiega od dymków. Forma jest nieedytowalna, aczkolwiek dla niektórych sieci funkcjonują uzupełnienia wypływające z właściwości owych sieci: dla ICQ wstawienia komentarza o znajomym, zaś dla Yahoo ustawianie szerszych danych o użytkowniku. Możliwość ręcznego wpisywania danych dla obojętnego typu kontaktu uzyskamy po włączeniu wtyczki Notatki o znajomych.
 

 
Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Korespondujące ustawienia to możliwość importu-eksportu list kontaktów danej sieci, w zależności od możliwości danej sieci (np. dla Gadu z/na serwer, dla Jabber/XMPP lub ICQ brak takiej potrzeby jako, że natywnie listy są przetrzymywane na serwerze). Natomiast Pidgin nie posiada funkcjonalności ogólnej umożliwiającej zbiorową akcję dla wszystkich kontaktów niezależnie od ich sieciowego pochodzenia. Częściowo można to wprowadzić poprzez wtyczkę List Handler dostępną jako składowa pakietu Purple Plugin Pack.
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Kryteria wyszukiwania w sieci są uzależnione od danej sieci, niekiedy w zubożonej formie w stosunku do oryginalnych klientów.
-----------------------------------------------
 

 

pidginmini.pngOkno rozmowy:
 
Karty: Dla okien rozmów i konferencji, a konfiguracja dopuszcza ustalenie pozycji kart lub ich całkowite wyłączenie. Dodatkowo możliwe włączenie wtyczki Rozszerzone rozmieszczanie oferującej limitowanie ilości rozmów w jednym oknie oraz separowanie okien rozmów i konferencji.
 
Sprawdzanie pisowni: Tak. Podczas instalacji jest oferta słownika Aspell (włącznie z polskim). Weryfikację błędów pisowni można wyłączyć. Kolejny schemat poprawiania wchodzi z uaktywnienia wtyczki Zastępowanie tekstu, która odpowiada za konwersje typos rodzaju gadam <> gdaam. Prekonfigurowane reguły tej wtyczki niestety przewidują tylko język angielski i wszystko trzeba samemu ustawiać od zera.
 
Formatowanie tekstu: Obecne, ale nie dla wszystkich sieci możliwe (np. brak obsługi dla Gadu). W zestawie jest boldowanie, kursywa, podkreślenie, przekleślenie, dobór kroju, koloru, rozmiaru czcionki, oraz wybór tła (to ostatnie aktywne tylko dla sieci AIM). Możliwe zdjęcie całego formatowania podczas wpisywania tekstu. W konfiguracji znajdziemy jeszcze w(y)łączanie formatowania nadchodzących wiadomości oraz formowanie matrycy. Dodatkowo, można włączyć wtyczkę Kolory rozmów.
 
Emotikony: Obsługiwane i wymienialne. Zasób emotek jest zróżnicowany względem obsługiwanych sieci np. dla Gadu jest to bardzo skromny zestaw, zaś dla MSN szersza pula wraz z obsługą niestandardowych ikon.
 
URL / Obiekty specjalne: Jest wstawianie odnośników, linki są w formie klikalnej. Natomiast wstawianie obrazków zależy od możliwości obsługiwanej sieci.
 
Komendy: W oknie rozmowy można wykonać pewne polecenia. Ich listę zwróci komenda /help. Zbiór komend może się różnić, w zależności od tego z jakiej sieci pochodzi kontakt.
 

pidginmini.pngArchiwizacja:
 
W postaci tzw. Dziennika rozmów. Włączyć go można w formacie TXT lub HTML dla: wszystkich wiadomości, wszystkich konferencji oraz do notowania zmian stanu. Poza tym ogólnym ustawieniem istnieje niezależne indywidualne włączanie zapisu dla konkretnej rozmowy i opcjonalnie jej zapisanie jako plik. Przeglądanie Dziennika jest "per kontakt": musi być wprowadzony nick osoby w celu przeglądnięcia archiwum, lub otworzone okno rozmowy z tym kontaktem, by dostać się do historii rozmowy.
Uzupełnieniem służą wtyczki wbudowane w instalator: Historia (wstawianie ostatniej rozmowy do okna bieżącej) oraz Czytnik dziennika rozmów (dołączanie dziennika z komunikatorów Adium, MSN Messenger, aMSN i Trillian).
 

pidginmini.pngSystem powiadomień:
 
Notyfikacje: Dostępny globalny schemat dźwiękowy, z możliwością przypisania własnego, dla zdarzeń: stanów użytkownika (loguje się / rozłącza), wiadomości (odbiór / wysłanie), konferencji (dołączenie użytkownika / wyjście użytkownika / własna wypowiedź / wypowiedź innych / czaty zawierające nasz nick) oraz odbiór uwagi. Dźwięki można wyciszyć lub wybrać przy jakich naszych stanach mają występować (tylko na dostępnym, podczas nieobecności, lub zawsze). Możliwości rozszerzalne przez wtyczki: Pidgin Advanced Sound Notification (uzupełnia o oznajmianie dźwiękiem żądań autoryzacyjnych, nadchodzących transferów oraz powiadomień e-mail) + SmartEar (sterowanie dźwiękami względem indywidualnych kontaktów).
 
Notyfikacje graficzne dla nowych wiadomości są realizowane przez ikonę obszaru powiadomień, odpowiednio dla wiadomości oraz rozmów. Tę formę można włączyć tylko dla nieprzeczytanych, albo całkowicie wyłączyć. Dodatkowe typy informacyjne uzyskamy po włączeniu wtyczki Powiadamianie o wiadomościach.
 
pidginico_tray1.pngpidginico_tray2.png
 
Program umieszcza również ikonkę pidginico_newmessage.png na pasku narzędziowym listy kontaktów, oznajmiającą obecność nieprzeczytanych, a jej kliknięcie automatycznie kieruje do stosownego okna. Jeśli skonfigurowano powiadomienia pocztowe (w Konta > Zarządzaj kontami) dla sieci które to obsługują, są i notyfikacje o otrzymaniu nowej poczty. Zgłaszają się jako "nakładkowy" tooltip w górnej partii listy kontaktów. Niezbyt ładnie to wygląda.
 
pidginnotify.png
 
Prócz ogólnych powiadomień obecny rozbudowany system konfigurowalnych makr względem indywidualnych użytkowników, dostępny z poziomu menu kontekstowego kontaktu i opcji "Dodaj przechwytywanie zdarzeń". Dla przechwyconych zdarzeń danego użytkownika (np. zmiany stanów / pisanie wiadomości etc.) można zaplanować wykonanie określonego zadania (granie dźwięku, okno z powiadomieniem, otworzenie okna rozmowy, wysłanie wiadomości, wykonanie polecenia).
 
pidginmacro.png
 
(Konfigurator przechwytywania zdarzeń i przykładowe okno powiadomienia)
 
Pidgin nie posiada OSD ekranowego powiadamiającego np. o zmianach statusów. Tę funkcjonalność można nadrobić montując jedno z zewnętrznych uzupełnień: wtyczka Guifications lub PidginSnarl. Guifications zapewnia kontrolę nad typem, ilością, czasem wyświetlania, pozycją ekranową oraz stroną graficzną powiadomień. Domyślnie w zestawie trzy tematy wizualne (okropne i słabo wpasowane w stylistykę Windows), aczkolwiek możliwe pobranie alternatywnych (Themes). Wadą jest i niezgodność językowa, Guifications produkuje anglojęzyczne powiadomienia (o ile autor tematu nie dostosował tego inaczej), mimo wstawienia do polskiego Pidgina. Polskich tłumaczeń na lekarstwo.
 
guifications.png
 
(Przykładowy temat alternatywny dla Guifications: Buska - wersja polska)

 
Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): Zależne od możliwości sieciowych, powiadomienie o pisaniu oraz zawieszeniu rozmowy przez kontakt. Od wersji 2.8.0 jest obsługiwany Pisak Gadu. Informacja prezentowana tekstowo w oknie rozmowy (przy wtyczce Guifications adnotacje zostają przeniesione do OSD). Zachowanie można wyłączyć.
 
pidgintyping.png
 
Po włączeniu wtyczki Tryb Jasnowidza pojawią się okna rozmów, gdy ktoś zainicjuje pisanie do nas. Jasnowidz jest wspierany dla sieci XMPP / ICQ / AIM / Yahoo / Sametime.
 

Proszenie o uwagę: Pidgin obsługuje funkcję wysyłania i odbioru alarmu dla sieci MSN, Yahoo i XMPP (o ile drugi klient obsługuje tzw. Attention). Wysyłanie od nas takiego alarmu możliwe przez stosowny przycisk "Uwaga", aktywowany w oknie rozmowy dla obsługiwanego protokołu. Alternatywnie po wpisaniu w oknie rozmowy komendy /nudge (dla MSN) lub /buzz (Yahoo oraz XMPP).
 
pidginattention.png
 
Jak to wygląda: wysyłając alarm do Yahoo / Windows Live Messengera odbierze on to tak jak z oryginału z trzęsącym się oknem, jeśli zaś Yahoo / WLM prześle to samo do nas, automatycznie otworzy się okno rozmowy z komentarzem rodzaju "Użytkownik X zaszeptał" / "X szturchnął użytkownika". Jeśli zachodzi niekompatybilność, komunikat głosi: "Nie można szeptać, ponieważ użytkownik X nie obsługuje lub nie chce teraz otrzymywać szeptów." Potrząsanie naszym oknem jest możliwe po uzupełnieniu Pidgina wtyczką Pidgin Nudge.
 

pidginmini.pngInterfejs graficzny:
 
Manipulacje pochodzą z aktywowania wtyczek: Edytor motywów programu Pidgin (przeobrażenie fragmentów listy kontaktów oraz wymiana ikonek) + Przeźroczystość (dla okien listy kontaktów i rozmów).
 
pidginmotyw.png
 
Natomiast ogólny całkowity temat Pidgin (z wyłączeniem obramowania okien) wynika ze zintegrowanej instalacji GTK i brak wbudowanego narzędzia do przestawiania głównego tematu. Domyślnie jest udostępniania jedynie wtyczka "Kontrola motywów GTK+" z minimalną konfiguracją. Radykalna zmiana tematu wymaga specyficznych kroków, czyli niezależnej instalacji Themes Package. Należy pobrać dwie paczki Custom Packages (Non-Installer) ze zbiorem maszyn i tematów + komponent sterujący GTK+ Preference Tool, a następnie rozplanować je w prawidłowy sposób w folderach Pidgina bazując na FAQ. Czyli:
 
folder_mini.png C:\Program Files\Pidgin\Gtk
-------- folder_mini.pngbin
------------ file_exe.pnggtk2_prefs.exe (plik z paczki GTK+ Preference Tool)
-------- folder_mini.pnglib
------------ folder_mini.pnggtk-2.0
---------------- folder_mini.png2.10.0
-------------------- folder_mini.pngengines (tu umieścić zawartość folderu o tej samej nazwie z paczki Custom Packages)
-------- folder_mini.pngshare
------------ folder_mini.pngthemes (tu umieścić zawartość folderu o tej samej nazwie z paczki Custom Packages)
 
Po tej operacji należy uruchomić plik gtk2_prefs.exe, który umożliwi przestawienie tematu spośród co dopiero doinstalowanych:
 
pidginthemeselect.png
 
Tematy spoza kolekcji do łowienia w bazie Gnome Application Themes / Gnome-Look. Należy je umieszczać w folderze themes.
 

pidginmini.pngIntegracja z Paskiem zadań Windows 7 i nowszych:
 
Domyślnie brak mechanizmów integracyjnych. Ale istnieje rozbudowana wtyczka nieoficjalna pidgin-win7, która wprowadza: obsługę listy szybkiego dostępu, ikony nakładkowe ze statusem i postęp dla transferów na przycisku oraz karty w miniaturach.
Dodatkowo, jest też dostępna wtyczka pidgin-toast-8 związana z integracją powiadomień Windows 8.

 
. . . . . . . . . . . . . .
 
console.pngKONSOLA XML: Ten komponent uzupełniający obsługę Jabber/XMPP uzyskamy po włączeniu wtyczki Konsola XML. Pozycja dostępowa zostanie dodana w menu Narzędzia.
 
 
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
+
 
- Multisieciowość
- Łatwość konfiguracji ogólnej
- Metakontakty
- Rozszerzalność przez system wtyczkowania
- Polski kierunek: sieci / słownik / interfejs
- Wieloplatformowy
- Możliwości przenośne
 
-
 
- GG: mozolny rozwój komponentu, brak obsługi nowego protokołu, obecnie afunkcyjny
- Niepełne wsparcie protokołu Jabber/XMPP m.in. brak obsługi list prywatności
- Przeportowanie na Windows ma "skutki uboczne" (mniejsza funkcjonalność w porównaniu do wersji Uniks, słabsza integracja systemowa)
- Dziennik rozmów fatalnie rozwiązany. Separacja utrudnia przeglądanie historii od osób spoza listy.
- Brakuje funkcji, które mogą być poręczne (ręczna zmiana rozmiaru boxu wpisywania wiadomości, wyłączenie wyświetlania grup, natywne OSD)
- Toporność i mała estetyka niektórych części interfejsu na platformie Windows
 
Werdykt końcowy: Stosowanie zgodnie z formułą jako "multi" = w porządku. Jako czysty klient Gadu wybrakowany.
 
. . . . . . . . . . . . . .


 
pidginbig.png

Modyfikacje
 
Są podejmowane pewne próby korekt oryginalnego Pidgina i wszczepienia do niego funkcji domyślnie nieobecnych. Głównie rzecz rozbija się o tweaki / hacki interfejsu. DotnineEdition - twór bazujący na oryginale lecz prekonfigurowany, są załączone dodatkowe wtyczki oraz takie usprawnienia jak pojedynczy klik na ikonę obszaru powiadomień otwierający listę kontaktów. Carrier - fork Pidgina wprowadzający zmianę rozmiaru okna wpisywania wiadomości i kilka tweaków interfejsu.
 
pidginmini.pngPidgin - DotnineEdition (Windows)
pidginmini.pngCarrier (ex Funpidgin)
 

A tu gadżet na Pulpit dla Windows 7 i Windows Vista pokazujący listę kontaktów (można przekonfigurować kolorki):
 
pidginmini.pngPidglet
pidglet.png

 
. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 04-06-2017 - 22:49

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#30
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

instantbirdbig.png
 
Instantbird pl.gif
 
Strona domowa: http://www.instantbird.com/
 
Platforma: Windows XP SP2+, Vista, Windows 7, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)

 
Instantbird - Fuzja technologii Mozilla z biblioteką libpurple (patrz na Pidgin), w wariancie mocno redukowanym. Na teraz Instantbird odstaje funkcjonalnością od Pidgina w stopniu porażającym, ale zamiarem aplikacji jest to "dogonić". Zadyszka gwarantowana, bo Pidgin jest już na setnym okrążeniu a Instandbird dopiero w boxie startowym.
Od wersji 0.2 aplikacja uzupełnia funkcjonalność o kilka zdawałoby się podstawowych rzeczy i większą mobilność listy kontaktów, dodaje w końcu preferencje (opcje sterujące ustawienia programu = wygląd okna opcji identyczny jak w Firefox + dostęp do preferencji libpurple via about:config), a także wyznacza nowy kierunek na modyfikacje (obsługa dodatkowych protokołów via system add-onów oraz możliwości lokalizacyjne). Od tej wersji program jest również spolszczony.
Wersja 1.0 to większe zmiany: aktualizacja obsługi sieciowej (czynne multilogowanie MSN), ustawianie avatara i nicka własnego, duże zmiany na liście kontaktów (wyświetlanie opisów | porządek alfabetyczny listy | grupowanie aka tagowanie | metakontakty znane z Pidgin), integracja z Paskiem zadań Windows 7. Wersja 1.1 dorzuciła obsługę Sametime i ulepszenie obsługi Twitter/IRC. W 1.2 uzyskaliśmy: wsparcie protokołu Bonjour, ulepszenia protokołów Twitter i IRC, lepszą obsługę chatów MUC (Tab Completion), usprawnienia menedżera kont (skompaktowany widok do najbardziej popularnych sieci), menedżer haseł Mozilla, formatowanie w archiwum, kontrolę statusu z poziomu ikony w zasobniku. 1.3 to obsługa sieci społecznościowych Odnoklassniki + VKontakte, kolejne ulepszenia Twittera i IRC, a także podświetlanie nicków w czatach (zintegrowany add-on Show Nick). W 1.4 archiwum otrzymało podział wg dat oraz kolejne poprawki Twitter/IRC.
 
instantbird.png
 
Opis na podstawie Instantbird 1.4 [2013-05-20] --- Prócz stabilnej okresowo są dostępne i wersje nightly
 

Najnowszą wersją jest Instantbird 1.5 wydany 20.12.2013. Opis oczekuje na korektę.


 
 
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
Obsługiwane sieci:
 
xmppmini.pngJabber/XMPP *, ggmini.pngGG, icqmini.pngICQ, aimmini.gifAIM, msmini.pngMSN, yahoomini.pngYahoo!, IRC,twittermini.pngTwitter
 
myspacemini.pngMySpaceIM, QQ, sametimemini.gifSametime, grpwisemini.gifGroupWise, SIMPLE, NetSoul, Odnoklassniki, VKontakte
 
bonjourmini.gifBonjour (wymaga zainstalowanego Bonjour)
 
* Konta Google Talk są traktowane oddzielnie, poza konfiguracją XMPP. Facebook Chat obecnie martwy - w kolejnej wersji programu ma pojawić się osobna wtyczka Facebook.

* Transporty Jabber/XMPP niemożliwe do wykonania spod programu = brak przeglądarki usług serwera.
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
gg.png
 

Obsługa GG poziomu teoretycznego. Program tylko się łączy, lecz nie importuje w ogóle listy kontaktów z serwera, a brak opcji ręcznego importu. Brak nawet podstawowej zgodności z GG8/10.


 

instantbirdmini.pngPoszerzanie funkcjonalności:
 
Są obsługiwane add-ony (rozszerzenia). W praktyce nie jest to zbyt obszerny zasób rozszerzeń użytkowych. Coś się dzieje, choć mozolnie. Naturalną konsekwencją korzystania z silnika Mozilla jest identyczny menedżer add-onów jak w Firefox. Teoretycznie jest możliwe portowanie rozszerzeń Firefox do Instantbird via modyfikacja plików (instrukcje).
Ponadto, konfiguracja określonych ukrytych opcji możliwa poprzez edytor zaawansowany dający dostęp do about:config.
 

instantbirdmini.pngSposoby uruchomienia:
 
- Tryb portable: Program jest w postaci instalatora i tworzy folder konfiguracji folder_mini.gif%AppData%\Instantbird. Migracja folderu ustawień na inny nośnik jest wykonalna przez parametr -profile. Instrukcje takiego uruchamiania portable są dostępne w FAQ aplikacji.
- Poligamia: Brak możliwości równoczesnego uruchomienia kilku kopii programu. Za to są obsługiwane wielokrotne i logowane w tym samym czasie konta danej sieci.
 

instantbirdmini.pngWielokrotne sesje:
 
- Multilogowanie AIM: tak, w ustawieniach konta jest związana z tym opcja "Zezwól na wielokrotne logowania".
- Multilogowanie Yahoo: brak obsługi.
- Multilogowanie MSN: obsługiwane, w opcjach konta MSN widnieje dedykowana temu opcja "Zezwól na łączenie z wielu lokacji".
- Multilogowanie GG: nie jest obsługiwane.
- Zasoby Jabber/XMPP: domyślnie obieraną nazwą dla połączenia jest "Instantbird", co ręcznie można zmienić. Tak jak w przypadku Pidgin: nie można ustalić priorytetu, nie są pokazywane równolegle zalogowane miejsca, nie wspominając już nawet o zarządzaniu.
 

instantbirdmini.pngFormy komunikacji:
 
Sprowadzone tylko i wyłącznie do rozmów w trybie tekstowym w parach oraz dołączania do czatów IRC i Jabber/XMPP. Aplikacja jest pozbawiona innych form komunikacyjnych np. przesyłu plików czy uzupełnień typu e-mail czy RSS.
 

instantbirdmini.pngBezpieczeństwo - Prywatność
 
W opcjach znajdziemy sterowanie połączeniem SSL/TLS. Szyfrowanie zależne od możliwości sieci, ale nie obsługuje szyfrowania dla Gadu. Jednakże brak tu funkcjonalności blokowania komunikacji, tworzenia list prywatności, sterowania niewidzialnością. Zabezpieczenie profilu również nieosiągalne.
Hasła są gromadzone w menedżerze haseł Mozilla, z możliwością nałożenia hasła master.
 

instantbirdmini.pngStatus / zdarzenia osobiste:
 
instantbirdstatus.png
 
(Patrz także na ustęp "Integracja z Windows 7 i nowszymi")
 
Status: Ustawiany w oknie głównym listy kontaktów lub z poziomu ikony w obszarze powiadomień Windows. Menu ma charakter globalny, brak rozdzielności według konkretnych sieci. Pula stanów mocno redukowana, są tylko trzy: Dostępny, Zajęty, Rozłączony. W nagłówku listy kontaktów klik w pole umożliwia wprowadzenie opisu. Brak funkcji zarządzających. Zewnętrzny add-on My status wprowadzi funkcję zapamiętywania użytych. Jako dodatkowy bajer Status Reminder, czyli kolorowanie pola wpisywania treści w oknie rozmowy zgodnie z ustawionym statusem.
 
Automatyzacja stanów: Konfiguracja jest zawężona do opcji powiadamiania znajomych o nieobecności po X minutach bezczynności oraz automatyczne ustawianie statusu Zajęty z wiadomością opisową.
 
Obsługa PEP w XMPP ("rozgłaszanie zdarzeń"): Jest możliwe ustawienie własnego nastroju. Nie ma do tego widocznej opcji, akcja odbywa się na zasadzie wysłania w oknie rozmowy polecenia /mood. O ile serwer obsługuje, w przeciwnym wypadku uzyskany zwrotną informację "Konto nie obsługuje PEP, nie można ustawić nastroju".
 
Avatar: Obsługiwany zbiorczy obraz identyfikacyjny, bez rozróżnień dla poszczególnych sieci. Avatar ustawiany w nagłówku listy kontaktów. Obraz jest automatycznie skalowany i konwertowany w celu realizacji wymagań konkretnych sieci.
 

instantbirdmini.pngLista kontaktów:
 
instantbird_roster.png
 
Prezentacja-----------------------------------------------
- Avatary: Brak wsparcia dla bezpośredniego wyświetlania na liście. Avatary można jednak podejrzeć w tooltipie i oknie rozmowy. Nie obsługuje avatarów Gadu, aktualnie problem i z parsowaniem avatarów MSN.
- Statusy opisowe: Są wyświetlane, doklejane w jednej linii z nazwą kontaktu, nie można nimi sterować. URL i emotikony rozformatowane.
- Ikony sieciowe: Kontakty z różnych sieci swoje pochodzenie mają zaznaczone w ikonach statusów, brak wpływu na to.
- Oznaczenia dodatkowe: Brak.
-----------------------------------------------
 

 
Organizacja-----------------------------------------------
- "Specjalne kontakty": Są obsługiwane metakontakty na modłę z Pidgina. Sklejenie kontaktów odbywa się techniką drag'n'drop. Po zaznaczeniu danego kontaktu ujawnia się strzałka, która umożliwia "rozwinięcie" kontaktu, pokazując również miejsce dla dodatkowych tożsamości. Priorytet składowych wynikowego metakontaktu również ustawiany przez zwyczajne przeciąganie. Rozbijanie metakontaktu następuje poprzez zużycie opcji kontekstowej "Odłącz od kontaktu...".
- Tworzenie grup: W nomenklaturze Instantbird to tzw. tagi, choć spolszczenie programu używa starego słownictwa "grupa" i tymże tu będę się posługiwać. Tworzenie grupy odbywa się podczas dodawania bądź przenoszenia kontaktu. Użytkownik jest migrowany między grupami przy udziale opcji kontekstowej "Grupy..." i może być przypisany równolegle do większej ich ilości. Grupy puste są automatycznie usuwane. Nie można zmienić nazwy grupy czy usunąć jej z wszystkimi podległymi kontaktami.
- Grupy predefiniowane: "Inne kontakty" jeżeli użytkownik nie jest przydzielony do żadnej tradycyjnej grupy.
-----------------------------------------------
- Sortowanie: Aplikacja nie dopuszcza żadnego ręcznego sortowania (sortuje na własny rachunek wg porządku alfabetycznego grupy i kontakty). Grupa specjalna "Inne kontakty" jest poza wszelką kolejnością, zawsze na spodzie. Dodatek Sort By Status umożliwi sortowanie wg statusu.
- Filtrowanie widoku: Bardzo uproszczony filtr "Wyświetlaj kontakty niepołączone" w menu kontekstowym rostera. Dodatkowo, jest możliwe ukrycie konkretnych grup (z wyjątkiem predefiniowanej). Ukrywanie grupy odbywa się za pomocą najechania na grupę i użycia ujawnionego krzyżyka lub z prawoklikowego menu kontekstowego przy udziale opcji "Ukryj grupę". Dostęp do spisu ukrytych grup, umożliwiający przywrócenie ich widoczności, w tym samym menu kontekstowym jako opcja "Widoczne grupy...".
- Przeszukiwanie listy kontaktów: Nie ma takiej możliwości.
-----------------------------------------------
 

 
Dane kontaktu:
instantbirdtooltip.png
 
Funkcją informacyjną są same dymki listy kontaktów (ich zawartość różnicowana względem możliwości sieciowych). Nie można sprawdzić użytkownika w bardziej szczegółowy sposób ani go edytować.
 

 
Zasoby-----------------------------------------------
- Import / eksport listy: Proces importu kontaktów z serwerów odbywa się automatycznie po skonfigurowaniu sieciowego konta. Brak procesu zbiorczego eksportu niezależnego od sieci kontaktów.
 

Program nie obsługuje w ogóle żadnych mechanizmów import-eksport dla Gadu. Po podłączeniu konta czysta lista bez możliwości zmanipulowania tego.


 
- Wyszukiwanie kontaktów w sieci: Brak.
-----------------------------------------------
 

 

instantbirdmini.pngOkno rozmowy:
 
Karty: Tak, rozmowy są organizowane w karty. Przez przeciąganie można zmienić kolejność kart lub je rozdzielić do pojedynczych okien. Konfiguracja przewiduje całkowite wyłączenie kart, bądź też odseparowanie czatów grupowych. Zewnętrzny add-on Vertical Tabs umożliwia zmianę kierunku wyświetlania kart.

Sprawdzanie pisowni: Jest i w dyspozycji polski słownik (można go także pobrać z zasobów zewnętrznych). Możliwe wyłączenie z menu kontekstowego w oknie rozmowy lub z poziomu opcji.

Formatowanie tekstu: Nie jest obsługiwane. W ustawieniach można skonfigurować matrycę formatującą wiadomości z wyborem czcionki i kolorów (opcjonalnie z wysyłaniem formatowania w wiadomościach), oraz ustalić w jaki sposób mają się wyświetlać formatowane wiadomości przez nas przyjmowane.

Emotikony: Obsługiwane, lecz brak menu ich wyboru, jest wykonywana autodetekcja ze znaków. Można się wyposażyć w dodatkowy add-on Smile! / SmileyBar / Smart Emoticons Toolbar, dodający menu z zestawem emotek zgodnych z wykrytym protokołem sieciowym. W opcjach w kategorii Styl figuruje konfigurator zestawów emotikonów umożliwiający wyłączenie wyświetlania oraz rozszerzenie domyślnego bagażnika o nowe z zasobów zewnętrznych.

URL / Obiekty specjalne: Odnośniki są klikalne (nie można tego wyłączyć). Obecna kontekstowa wyszukiwarka internetowa, a opcje umożliwiają włączenie wyszukiwania podczas pisania oraz konfigurowanie zestawu używanych maszyn wyszukujących (konfigurator wygląda identycznie jak w Firefox). Ponadto, domyślnie dobrany styl czatowy ma mechanizm "inteligentnego kopiowania" (blog). Dodatkowe wzbogacenia poprzez rozszerzenie MathJax LaTeX.

Komendy: W oknie rozmowy jest wykonalna szybka zmiana statusu przez polecenia /away, /busy, /dnd, /back, /offline. Ponadto, w zależności od sieci, w oknie mogą zostać wykonane polecenia charakterystyczne dla danej sieci. W celu pozyskania spisu bieżących komend należy wysłać polecenie /help.
 

instantbirdmini.pngArchiwizacja rozmów:
 
Archiwizacja jest dość umowna i uciążliwa. Przegląd per kontakt lecz nie zbiorczo. Z poziomu menu kontekstowego kontaktu w rosterze lub karty konwersacji jest otwierana szkieletowa przeglądarka grupująca wiadomości wg dat, z uproszczoną wyszukiwarką, bez funkcji zarządzających. Wiadomości są jednak formatowane identycznie jak w oknie konwersacji (w wersjach poniżej Instantbird 1.2 był tylko czysty tekst). Konfiguracja jest rozplanowana na dwie opcje, tzn. w(y)łączanie nagrywania konwersacji, oraz opcjonalne zapisywanie także zmian statusów oraz stanu połączenia (połączenie / rozłączenie). Tu też figuruje opcja bezpośredniego otwierania katalogu archiwizacji folder_mini.gif%AppData%\Instantbird\Profiles\Nazwa profilu\logs, z poziomu którego w sposób partyzancki można ręcznie wertować pliki formatu *.JSON porozdzielane po kontach (w wersjach poniżej Instantbird 1.2 pliki w formacie *.TXT).
 

instantbirdmini.pngSystem powiadomień:
 
Notyfikacje: Zdarzenia są notowane dźwiękowo i graficznie, w sposób uproszczony. Dostępne opcje: możliwość w(y)łączania powiadomień dźwiękowych dla wiadomości i zdarzeń listy kontaktów, oraz funkcje graficznych oznaczeń dla nadejścia nowych wiadomości (miganie na pasku zadań oraz powiadomienia pop-up ujawnianie przy nieaktywnym oknie).
 
instantbirdosd.gif
 
Instandbird posiada mechanizm chowania konwersacji bez jej opuszczania. Po zamknięciu karty okna rozmowy konwersacje są przypinane na górze listy kontaktów w sekcji "Rozmowa wstrzymana" i posiadają oznaczenia nowych zdarzeń.
 
instantbirdnotify2.png
 
Całość uzupełniają zewnętrzne add-ony: Advanced Sound Controls (rozszerzona konfiguracja dźwiękowa), Chat Notification Sound (dźwiękowe powiadomienie o nadchodzącej nowej wiadomości na czacie), Buddy status (powiadomienia wizualne o zmianach stanu kontaktów), Do Not Disturb (wyłączenie wszystkich powiadomień przy stanie innym niż "Dostępny"), Highlight (alert przy wystąpieniu określonych słów kluczowych na czatach).
 
Meta-informacje (związane z prowadzoną rozmową): W zależności od możliwości sieciowych obsługuje zawiadomienie o komponowaniu wiadomości przez rozmówcę (ale brak obsługi Pisaka Gadu) i opuszczeniu rozmowy. Informacje o pisaniu są prezentowane na karcie konwersacji z kontaktem przez kolor i animowaną ikonę oraz tekstowo na spodzie okna, zaś zamknięcie okna rozmowy przez kontakt jest zgłaszane jako "wiadomość" w oknie rozmowy. Można wyłączyć przesyłanie tej informacji z naszej strony.
 
instantbirdmeta.png
 
Proszenie o uwagę: Jest możliwe wysyłanie alarmów do sieci, które to obsługują, przy udziale wpisywanych w oknie rozmowy komend /nudge (dla MSN) lub /buzz (Yahoo oraz XMPP). Np. oryginalny Windows Live Messenger odbierze to w formie potrząsania oknem. Otrzymane alarmy są prezentowane w oknie w postaci wiadomości tekstowej w stylu "X Cię zaczepia...".
 
instantbirdbuzz.png
 

instantbirdmini.pngInterfejs graficzny:
 
Instantbird obsługuje instalowanie ogólnych tematów, ale bieda, bieda (dostępny tylko jeden alternatywny). Dodatkowo są obsługiwane style okna rozmowy i jest całkiem spora baza stylów (Message Styles). w programie, prócz globalnej opcji wymiany stylu, brak jakichkolwiek innych opcji związanych z transparentnością / regulacjami formy wyświetlania / czcionkami etc.
 

instantbirdmini.pngIntegracja z Paskiem Zadań Windows 7 i nowszych:
 
Cecha objawiona w postaci wsparcia dla listy szybkiego dostępu z zadaniami ustawiania statusu.
 
instantbird7taskbar.png
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
console.pngKONSOLA: Wbudowana ogólnikowa "Konsola błędów", do tego co w nazwie.
 
. . . . . . . . . . . . . .
 
+
 
- Multisieciowość
- Puryzm graficzny
- Polonizacja
 
-
 
- Szkielet funkcyjny
- Zerowa obsługa Gadu
- Zerowy wpływ na aspekty blokowania komunikacji
- Słabe możliwości konfiguracji i personifikacji
- Niewygodne archiwum
- Niska zasobność zasadniczych rozszerzeń użytkowych i ogólnych tematów
- Żółwie tempo rozwojowe
 
Werdykt końcowy: dla minimalistów-kamikadze.
 
. . . . . . . . . . . . . .


Użytkownik picasso edytował ten post 19-03-2016 - 16:39

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#31
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

qutimbig.png
 
qutIM
 
Strona domowa: http://qutim.org/
 
Platforma: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)

 
qutIM - Rosyjski klient wieloprotokołowy, głównie pisany z myślą o obsłudze ICQ i Jabber/XMPP, ale potencjalnie rozszerzalny o obsługę kolejnych protokołów na bazie mniej lub bardziej rozwiniętych wtyczek (których brak). Program opiszę pod kątem dwóch głównych sieci (ICQ / XMPP) posiadających najszersze wsparcie komunikacyjne, z pominięciem egzotycznych dla polskiego użytkownika rosyjskich VK (ex VKontakte) i MRIM. Rozwój projektu nie wykazuje systematyzacji, przestoje, "wieczne beta", radykalne zmiany silników powodujące brak kompatybilności dodatków między wersjami. Aktualnie forma została doprowadzona do stabilnej pod numerkiem 0.3, wiele zmian natury wizualnej i funkcyjnej w stosunku do poprzednich odmian komunikatora. Do śledzenia Facebook.
Forkiem qutIM był projekt k8qutim dla Linux, wygląda na to że projekt umarł.
 
qutim.png
 
Opis na podstawie wersji qutIM 0.3.0.0 [2012-04-01]
 

Najnowszą wersją jest qutIM 0.4 wydany 22.07.2014. Opis oczekuje na korektę.


 
 
Spoiler


Użytkownik picasso edytował ten post 19-03-2016 - 16:35

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#32
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

trillianbig.png
 
Trillian Free pl.gif
 
Strona domowa: https://www.trillian.im/
 
Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Mac OS X
Licencja: darmowa / adware (nieszkodliwe reklamy + Ask Toolbar w instalatorze)

 
Trillian - Multikomunikator działający w oparciu o własny protokół i usługi Astra zapewniające unifikowany login dla wszystkich kont i synchronizację ustawień. Astra to nie tylko tunel do obsługi innych protokołów, ale także uprzywilejowana sieć komunikacyjna z najszerszą pulą opcji. Wymogiem użytkowania komunikatora jest rejestracja konta w sieci Astra. Program występuje w wersji instalacyjnej dla Windows i Mac, edycji webowej oraz dla platform mobilnych (iPhone | BlackBerry | Android). Wersja Windows ma dwa wydania: darmowe oraz płatne Pro. Wersja darmowa przeszła ewolucję:
 
Trillian 4 (Astra) - Wersja wprowadzająca własną sieć Astra, darmową obsługę Jabber/XMPP (wcześniej rezerwowana dla wariantu płatnego), całkowicie nowy (dyskusyjny) interfejs o charakterystycznym niebieskim kolorycie i różne nowe funkcje. W odmianie darmowej Astra są niedostępne funkcje trillianico_premium.png: równoczesne logowanie z wielu lokalizacji (dla sieci Astra) włącznie z zarządzaniem urządzeniami i zdalnym wylogowaniem, dla sieci Astra w rozmowach tekstowych wstawianie dodatkowej grafiki (zrzutów ekranu i zdjęcia z kamerki internetowej), rozszerzenia video (filtry i tryb pełnoekranowy), automatyczne zipowanie katalogów oraz wielu plików do pojedynczych archiwów, masowe wysyłanie wiadomości do grupy lub kilku zaznaczonych kontaktów, rozbudowany moduł "Activity History", zmiana tematów kolorystycznych, kilka drobniejszych funkcji oraz webowy IM pozbawiony reklam.
 
Trillian 5 - Nowa edycja komunikatora, którą odróżnia od poprzednika przyjemniejszy radykalnie uproszczony interfejs i eliminacja bagażnika "webowego" (niedostępny Trillian Mini i system widżetów). Wersja darmowa otrzymała wszystkie uprzednie komercyjne funkcje Pro (!), ale niestety coś za coś i jako "rekompensata" tego działania pojawiły się reklamy w oknie rozmowy. Za cechy płatne Pro trillianico_premium.png zostały uznane dwie nowe funkcje: synchronizacja historii (gromadzona w chmurze online) oraz brak reklam. Drugą ważną aktualizacją była wersja 5.1, która wprowadziła niezależną obsługę Skype, aktualizację protokołów ICQ/AIM (konsekwencją m.in. eliminacja szyfrowania SecureIM), możliwość przesyłania obrazów we wszystkich protokołach oraz unowocześnienie interfejsu historii. W opcjach programu można w końcu znaleźć (niepełne) spolszczenie. W wersji 5.2 dodano natywne sprawdzanie pisowni, rozszerzono integrację z paskiem zadań Windows 7 (karty w miniaturach), ulepszono obsługę Twittera. W wersji 5.3 pojawiły się czaty grupowe Trillian, tryb "in-game chat" (komunikacja gdy gra jest uruchomiona w trybie pełnoekranowym). W Trillian 5.5 usunięto z instalatora obsługę sieci Skype i MySpaceIM; dodano nowe okno logowania i tweaki interfejsu podpasowujące program pod Windows 8, wyciszanie "per kontakt" i status "do not disturb" dla własnej sieci. W najnowszym Trillian 5.6 zaktualizowano protokół obsługi Facebook.
Informacje o komunikatorze i jego aktualizacjach dostępne na blogu.
 
Opis na podstawie wersji Trillian 5.1 build 19 [2012-04-26]
 

Najnowszą wersją jest Trillian 5.6 build 5 wydany 27.05.2015. Opis oczekuje na korektę.


 
 
Spoiler


Użytkownik picasso edytował ten post 04-06-2017 - 23:05

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#33
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

Komunikatory portali społecznościowych i innych

 
gplus.pngfacebookbig.pngnkbig.pngmyspacenewbig.png
 


Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

#34
picasso

picasso

  Administrator

 • Administratorzy
 • 36700 postów
 • Skąd:Holandia

gplus.png

Czat Google+

Strona domowa: https://plus.google.com/

Czat Google+ został zastąpiony integracją Google Hangouts.


facebookbig.png
 
Facebook Chat
 
Strona domowa: https://www.facebook.com/ / https://www.messenger.com/
 
Opis zlokalizowany w początkowej części tematu.

 
 
 
nkbig.png
 
NKtalk
 
Strona domowa: http://nk.pl/
 
NKtalk - Komunikator portalu NK.pl (ex Nasza-Klasa), stanowiący integralny składnik usług, działający za pośrednictwem strony portalu przy wykorzystaniu swojego konta na NK. To taka przeniesiona na polski teren plebejska "krzyżówka Facebook Chat z Gadu", o znacznie mniejszej sile rażenia. Aktualnie komunikator uzyskał nowy wygląd, słabsza imitacja aranżacji Facebook i pewna nuta graficzna gg.pl, czyli w oknie zmaksymalizowanym przeglądarki boczny pas. Od Facebooka odróżnia tę konstrukcję lewa strona i większa amatorszczyzna.
Komunikator jest opcjonalny, a jego w(y)łączanie można przeprowadzić będąc zalogowanym na swoim koncie NK z poziomu opcji Edytuj profil > Prywatność. Aktywny komunikator ładuje się na stronie w postaci przyklejonego do spodu okna paska narzędziowego, z poziomu którego jest dostępna lista znajomych, ustawianie statusu, dostęp do opcji konfiguracyjnych, otwieranie archiwum oraz zwijanie paska komunikatora do postaci miniaturowej. Są 3 statusy z możliwością ustawienia opisu. Lista kontaktów prezentuje w porządku alfabetycznym wszystkich znajomych z NK.pl, i nie stosuje systemu różnicującego, którzy mają włączony komunikator a którzy nie i dopiero można ich zaprosić (starsza wersja komunikatora rozróżniała przez ikony dymków i kropek). Lista mało mobilna, nie udostępnia opcji segregacji / wiązania w grupy etc. Jest tylko wyszukiwarka kontaktów, a po najechaniu na kontakt jego mini profil z funkcją inicjacji rozmowy lub wysyłania wiadomości i danymi kontaktu (zdjęcie / link do profilu i ... ekhm ... znajomo brzmiące "wysyłanie prezentów"). Okno rozmowy w standardzie ma minki. Konfiguracja dysponuje opcjami wyłączenia powiadomień o dostępności znajomych / minek / dźwięku powiadomienia / archiwizacji / kart w oknie rozmowy. Archiwum dostępne w głównym interfejsie poczty strony NK w ustępie "Archiwum rozmów nktalk". Obsługa banalna, forma komunikatora zgrzebna, lukier-wygląd.
 
nktalknew.png
 
(Wygląd w niezmaksymalizowanym oknie przeglądarki)
 

Oficjalna wersja dla Windows:
 
Brak. W lipcu 2011 pojawiła się pierwsza beta wersja PC komunikatora miniNK na Windows, ale produkt został porzucony na korzyść rozwoju aplikacji mobilnych.
 
Alternatywne klienty:
 
Jest to także kolejna obcięta modyfikacja XMPP wpięta w sztywne ramy monopolu. W protokole XMPP działa chyba tylko przesyłanie wiadomości, a inne cechy rozwiązano autorsko. Do niedawna obiekt całkowicie zamknięty, niczego innego nie obsługujący i w niczym innym nie obsługiwany. Aktualnie NKTalk (oczywiście po aktywacji komunikatora z poziomu strony NK) może być już obsłużony na zasadzie starszej wersji Facebooka, czyli w komunikatorach z obsługą XMPP, choć informacja ta nie została udostępniona oficjalnie. Należy wprowadzić dane logowania: login i hasło równe danym logowania bezpośrednio w serwisie, serwer ustawiony na nktalk.pl, port 5222. Cały login to nazwa użytkownika@nktalk.pl. Po podłączeniu lista kontaktów jest automatycznie ładowana, a znajomi z czynnym komunikatorem mają opis tekstowy.
 

 
 
 
myspacenewbig.png
 
MySpaceIM
 
Strona domowa: http://www.myspace.com/
 
MySpaceIM - Komunikator serwisu MySpace, obecnie zorientowanego muzycznie a nie jako miejsce społecznościowe w konwencji Facebook. Cechuje go skromna szata graficzna i minimalizm konstrukcyjny. Komunikator radykalnie zmieniał się wraz z nowymi aranżacjami strony MySpace. Aktualnie kolejna reinkarnacja strony MySpace zainicjowana w styczniu 2013, zupełnie nowa szata i funkcje, a czat to jeszcze bardziej zredukowany podrzędny system "Messaging": proste wysyłanie wiadomości między "połączonymi" ludźmi, rola czysto tekstowa, opcji brak. Okno komunikacyjne systemu "Messaging":
 
myspacemessage.png
 

Oficjalna wersja dla Windows / Altenatywne klienty:
 
MySpaceIM działa w oparciu o własny protokół komunikacji, co oznacza izolację sieciową, a nowy szkieletowy system czatowy to kolejne zmiany. Brak klientów obsługujących ten system.
- Komunikator miał kiedyś swoją edycję PC integrującą komunikację Skype (myspaceimminiold.pngMyspaceIM ze Skype), lecz wersja ta nie była rozwijana od roku 2009 i została całkowicie porzucona.
- Różne multikomunikatory podejmowały próbę obsługi tej sieci. Obecnie nie wygląda na to, by w ogóle ta sieć była obsługiwana. Wsparcie tego protokołu zostało zupełnie usunięte z Trillian. Brak oficjalnej wtyczki w Miranda NG. Jedynie w Pidgin i Instantbird jeszcze figuruje MySpaceIM w konfiguracji kont, ale na ile to działa trudno powiedzieć.


Użytkownik picasso edytował ten post 17-03-2016 - 20:17

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Software

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych