Skocz do zawartości

Problem z uprawnieniami administratora


Nights

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pojęcie "główne" nie wyjaśnia precyzyjnie o którym koncie mowa. W systemie jest przecież domyślne wyłączone serwisowe konto Administrator, odmienne od konta o uprawnieniach administratorskich założonego przez użytkownika. Tak więc: mowa o wbudowanym Administratorze (SID z końcówką 500) czy założonym koncie administracyjnym.

 

Co do tarcz: EnableLUA jest na zerze, czy są jakiekolwiek inne znaki (poza graficznymi tarczami), że działa UAC? Tarcze to sobie mogą wisieć, bo to ikonowy overlay. Testowy przykład: uruchom OTL (będzie mieć tarczę), jeśli nie dostaniesz dialogu UAC, UAC jest zdeaktywowane.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jest to konto o uprawnieniach administratora (swoją drogą to nie ma znaczenia, czytaj dalej). Problem w tym, że z dnia na dzień, na tym samym koncie to wszystko zaszło. Żadnych zmian nie podejmowałem, a jednak do jakichś doszło, bo przykładowo aby pobrać jakieś dane z programu c programem y to ten drugi muszę uruchomić jako administrator (pierwszy jest z tarczą i domyślnie uruchamia się za pomocą tej opcji), w przeciwnym wypadku program y nie "odnajdzie" programu c. Natomiast w innym programie zauważyłem błąd podczas uruchamiania jako administrator (możliwe, że wcześniej też tak było, nigdy nie włączałem go za pomocą tej opcji). Z kolei jeszcze inne programy całkowicie ze sobą nie współpracują (np. y nie widzi c, gdzie jeden ma "tarczę"). Mam nadzieję, że dość klarownie wytłumaczyłem? ; d

Odnośnik do komentarza

Nie, to nie jest klarowne dla mnie. Moim zdaniem UAC jest tu wyłączony, tak jak twierdzi to wartość rejestru. Sama obecność tarcz wcale nie świadczy, że działa UAC, bo to jest overlay na ikonie, który można zmanipulować. Pierwszy z brzegu przykład: mój własny system po wyłączeniu UAC. Tarcze jak były tak są, ale to jest widok sfałszowany przez cache ikon, które się nie odświeżyło. Tak więc po pierwsze wyczyść cache ikon, byśmy się od tych tarcz odcięli. Uruchom cmd, w menedżerze zadań zabij explorer.exe, w cmd wklep zestaw komend:

 

cd %userprofile%\AppData\Local

del /a:h IconCache.db

 

Uruchom ponownie explorer.exe. I zapewne tarcze z ikon się zmyją. To usunie przeszkodę merytoryczną. I po tym:

 

 

bo przykładowo aby pobrać jakieś dane z programu c programem y to ten drugi muszę uruchomić jako administrator (pierwszy jest z tarczą i domyślnie uruchamia się za pomocą tej opcji), w przeciwnym wypadku program y nie "odnajdzie" programu c. Natomiast w innym programie zauważyłem błąd podczas uruchamiania jako administrator (możliwe, że wcześniej też tak było, nigdy nie włączałem go za pomocą tej opcji).

 

Opisz to wyraźniej, bo tego nie rozumiem, w jaki sposób program jest "uruchamiany jako Administrator" skoro przy EnableLUA na zerze taka pozycja w menu kontekstowym nic nie robi (nie następuje zmiana kontekstu uprawnień). Jakie błędy konkretnie są zwracane w obu scenariuszach? Co to za typy programów (konsolowe?), co mają za zadanie i w jakich ścieżkach są ulokowane?

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...