Skocz do zawartości

Wirtualizacja - Pytania techniczne i zastosowania


MegaTherion

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Chciałbym zwirtualizować mój drugi komputer Windows 7 (fizyczna maszyna)

Chciałbym użyć do najlepiej darmowych wersji programów (...).

 

Działający system można nakierować na "wirtualizowane" działanie poprzez użycie takiej (darmowej) aplikacji jak: Returnil System Safe Free

 

No jest jeszcze twór COMODO Time Machine do robienia snapshotów dysku. Niestety aplikacja jest w zastoju i nie będzie rozwijana, podobno ze względu na to, że nadchodzący Windows 8 będzie mieć out-of-box podobną funkcjonalność.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Do konwersji fizycznej maszyny możesz użyć narzędzia ze stacji VMWare http://www.vmware.co...ucts/converter/ (alternatywa dla Virtual Boxa).Konwertuj on fizyczny system do maszyny wirtualnej gotowej do użycia :)) Taki system odpalasz na http://www.vmware.com/products/player/ czyli robi jak to nazwałeś wirtualizację działającego systemu :) (i to działa bo stosowałem to wielokrotnie).

Choć Virtual Box też obsługuje format VMWare Playera (jeśli się nie mylę) w każdym razie obrazy te można konwertować później między rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza

piotreek, ale to jest inny typ. VirtualBox / VMware Player nie służą do wirtualizacji działającego systemu w rozumieniu, które tu jest sugerowane. Tzn. te zrzuty, o których mówisz, są potem "martwe" i nie mają powiązania z oryginałem.

 

MegaTherion, może określ wyraźniej czemu ma służyć ta wirtualizacja systemu i jaki związek ma mieć ona z działającym system (ma to być cofane, czy jakaś kopia zapasowa na widoku, czy chodzi tylko o "oglądanie" pięknej kopii i nic poza tym).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

piotreek, ale to jest inny typ. VirtualBox / VMware Player nie służą do wirtualizacji działającego systemu. Tzn. te zrzuty, o których mówisz, są potem "martwe" i nie mają powiązania z oryginałem.

)

@Picasso Vmware Converter robi konwersję idealnie ;)

Performance and Reliability

  • Multiple simultaneous conversions enable large-scale virtualization implementations
  • Quiescing and snapshotting of the guest OS on the source machine before migrating the data ensures conversion reliability
  • Hot cloning makes conversions non-disruptive—with no source server downtime or reboot
  • Sector-based copying enhances cloning and conversion speed
  • Support for cold cloning (conversion that requires server downtime and reboot) in addition to hot cloning

Bodajże o to chodzi właśnie autorowi tematu :). Nie mówię o konwersji obrazów tylko o konwersji fizycznej maszyny do wirtualnej ;).

Odnośnik do komentarza
@Picasso Vmware Converter robi to idealnie

 

(...)

 

Nie mówię o konwersji obrazów tylko o konwersji fizycznej maszyny do wirtualnej

 

Wszystko jest jasne i nie o to mi chodzi. Konwertować żywy system do statycznej maszyny wirtualnej a robić wirtualizowane działanie samego systemu dynamicznie = dwie różne rzeczy. Dlatego pytam co chce osiągnąć, czy aktualny system ma przejść w działanie wirtualne, czy chce robić tylko kopię zewnętrzną.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

 

MegaTherion, może określ wyraźniej czemu ma służyć ta wirtualizacja systemu i jaki związek ma mieć ona z działającym system (ma to być cofane, czy jakaś kopia zapasowa na widoku, czy chodzi tylko o "oglądanie" pięknej kopii i nic poza tym).

.

 

Mam komputer służbowy na którym działa firmowe oprogramowanie i i inne badziewie firmowe(w to zagłębiać się nie będę) - Powiedzmy, że nazwę go Stacjonarny 1.

 

Mam laptopa z którego korzystam codziennie i chce zwirtualizować Stacjonarny 1, przenieść go do mnie (laptop) na maszynę wirtualna i odpalać jak będę potrzebował.

 

Na marginesie VirtualBox używam jak tworze nowe systemy do różnych testów.

 

Oczywiście interesuje mnie stała kopia późniejszej wirtualki.

 

Wszystko jest jasne i nie o to mi chodzi. Konwertować żywy system do statycznej maszyny wirtualnej a robić wirtualizowane działanie samego systemu dynamicznie = dwie różne rzeczy. Dlatego pytam co chce osiągnąć, czy aktualny system ma przejść w działanie wirtualne, czy chce robić tylko kopię zewnętrzną.

 

Nie bardzo rozumiem...statyczna maszyna wirtualna a dynamiczne działanie systemu zwirtualizowanego...hmmm ?

Odnośnik do komentarza
Mam laptopa z którego korzystam codziennie i chce zwirtualizować Stacjonarny 1, przenieść go do mnie (laptop) na maszynę wirtualna i odpalać jak będę potrzebował.

 

Ten scenariusz to co to mówi piotreek.

 

 

Nie bardzo rozumiem...statyczna maszyna wirtualna a dynamiczne działanie systemu zwirtualizowanego...hmmm ?

 

Różnicę pokazują podane tu programy. Returnil to ochrona, wirtualizuje system działający, przełączając go na kopię pracującą w RAM bez zmian dla rzeczywistego systemu. VMware robi kopię pracującego systemu do zewnętrznej maszyny wirtualnej, która jest po prostu odrębnym obiektem, skopiowany system.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Ten scenariusz to co to mówi piotreek.

Różnicę pokazują podane tu programy. Returnil to ochrona, wirtualizuje system działający, przełączając go na kopię pracującą w RAM bez zmian dla rzeczywistego systemu. VMware robi kopię pracującego systemu do zewnętrznej maszyny wirtualnej, która jest po prostu odrębnym obiektem, skopiowany system.

.

 

Czyli rozumiem, że Returnil służy do szybkich testów, gdzie możemy sprawdzić zachowanie się systemu bez ingerenci w główny system na dysku. Hmmm w sumie to samo można zrobić na maszynie wirtualnej (w razie problemów tez można cofnąć się do tzw. snapshot'a). Jedyny plus to chyba szybkość działania pamięci ram (jeśli założę ze nie posiadamy dysków SSD)

 

Z tego co pisze to tylko użytkownik domowy ma za darmo soft Returnil.

"Note: Returnil System Safe for free is intended only for non-commercial, personal home use."

 

A tak na marginesie VMware Converter jest w pełni darmowy (dla firm) ?

Czy taką maszynę można później przenieść na serwer VMware ESXI ? Czy może to już inna "architektura"? Z tego co wyczytałem to ESXI można w wersji podstawowej używać nieodpłatnie w firmach.

 

aha...VMware Converter jest może w wersji LiveCD ? Portable ? Testował ktoś ? Po co znów coś instalować w system jak chce i tak migrować. Jestem minimalistą ;-)

Odnośnik do komentarza
Czyli rozumiem, że Returnil służy do szybkich testów, gdzie możemy sprawdzić zachowanie się systemu bez ingerenci w główny system na dysku. Hmmm w sumie to samo można zrobić na maszynie wirtualnej (w razie problemów tez można cofnąć się do tzw. snapshot'a).

 

W Returnil są dwa rodzaje: wirtualna kopia systemu oraz System Rollback robiący cieniowanie (to prędzej można przyrównać do owych "snapshotów"). Testy - nie tylko. To także np. zabezpieczenie przed malware. Soft zresztą mocno krąży wokół tego kontekstu właśnie, integruje skaner. Oprogramowanie bez porównań, inne techniki. Tu Cię źle zrozumiałam o jaką wirtualizację Ci chodzi, no i jeszcze ten "służbowy komputer" nagle wyskoczył.

 

 

aha...VMware Converter jest może w wersji LiveCD ? Portable ? Testował ktoś ? Po co znów coś instalować w system jak chce i tak migrować. Jestem minimalistą ;-)

 

1. Osobne bootowalne ISO z techniką "cold-clone" wymaga komercyjnej licencji Enterprise (KLIK). Za darmo to kierunek na mozolne tworzenie własnej płyty, jest nawet plugin MOA do środowiska PE, ale to zdaje się kończy kompatybilność na gałęzi produktów typu Bart, a dla Windows 7 wyglądałoby to pewnie całkiem inaczej (i wymóg używania WAIK do przetwarzania płyty).

2. Wersje portable nie są oficjalne, nie mam do tego żadnego zaufania, również ze względu, że często wersje określone jako "portable" nie okazują się takowymi (tzn. są zostawiane ślady w systemie w miejscach poza katalogiem aplikacji jakoby samowystarczalnym).

 

 

Czy taką maszynę można później przenieść na serwer VMware ESXI ? Czy może to już inna "architektura"? Z tego co wyczytałem to ESXI można w wersji podstawowej używać nieodpłatnie w firmach.

 

Na stronie konwertera jest ustęp:

 

What VMware products will the virtual machines created by VMware vCenter Converter run on?

 

VMware vCenter Converter can output virtual machines that are compatible with:

  • VMware Workstation
  • VMware Player
  • VMware ESX/ESXi
  • VMware Server
  • VMware Fusion

 

 

A tak na marginesie VMware Converter jest w pełni darmowy (dla firm) ?

 

Oficjalna EULA ma ustęp:

 

VMware vCenter Converter Standalone

 

You may use a single license of the Software solely to migrate the disk contents of physical computers, VMware Virtual Machines, and supported third party disk images to the disk contents of Virtual Machines operated with VMware virtualization software products. The Software is intended for your own personal non-commercial use only. If you are interested in distributing VMware vCenter Converter Standalone for internal or external use, promotion, review or as part of a solution, please apply at converter-redistribution-request@vmware.com

 

Firma = środowisko produkcyjne (komercyjne) = nasuwa mi to pewne trudności interpretacyjne. "Do użytku osobistego i niekomercyjnego" można różnie odbierać. Choć ... z dalszego tekstu wynika, że raczej im chodzi o aspekty dystrybucyjne. Sądzę, że można to zainstalować na służbowym komputerze i zrobić z niego kopię "na swój użytek".

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Returnil (RSS 2011) bardzo dobrze sprawdza się w testowaniu oprogramowania...pod warunkiem, że program po instalacji nie wymaga restartu. Obecna wersja wzbogacona w moduł AV połączony z modułem Anti-Execute bardzo dobrze sprawdza się jako pełnoprawny program do zabezpieczeń...nawet w darmowej wersji pozbawionej możliwości tworzenia migawek, menadżera plików, rejestru, itp. Pozostałe programy tego typu mają za zadanie tylko wirtualizację albo samego dysku systemowego (np. Wondershare Time Freeze), albo wszystkich dysków wykrytych na maszynie - łącznie z napędami USB - jak w np. Shadow Defender...nawet pracując w takim zakresie tylko są bardzo dobrą bazą do budowy zabezpieczenia systemu...więcej nawet - danych na pozostałych dyskach, bo zarówno Returnil i WTF oferują ochronę wybranych folderów użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...