Skocz do zawartości

Jak wyłączyć przydział Ramu dla karty graficznej ?


Punisher2010

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak już wspominałem wcześniej, kupiłem sobie 4 GB ram, przed aktualizacją BIOS widoczne było 3 GB, po aktualizacji BIOS 2.5 GB.

Moja karta graficzna ma 512 MB swojej pamięci, lecz w dxdiag zauważyłem iż karta ma przydzielone dodatkowo 1 GB pamięci co w dodaniu do tamtego 2,5 GB daje 3.5 GB co by oznaczało, że pamięć działa prawie poprawnie.

 

I nie gadajcie mi tu znowu ile to zaadresuje 32 bitówka bo na 64 bit też pokazuje to samo co tu.

 

Jak wyłączyć przydzielanie ramu dla karty graficznej ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli piszesz o karcie ze stopki to ta karta nie bierze z RAM bo ma własną pamięć. Jedyne co może brać to karta zintegrowana z płytą główną. To można ją spokojnie w BIOS wyłączyć.

Odpowiadając na twoje pytanie to w BIOS powinna być opcja (wyłączyć na zero się nie da bo to tylko można osiągnąć przez wyłączenie karty graficznej) chociaż nie zawsze jest. Napisz o jakiego kompa ci dokladnie chodzi i co to jest :). IMO mnie to wygląda na problemy z chipsetem który nie umie obsłużyć więcej niż 3.5 GB ramu (takie rzeczy się zdarzały).

P.S Daj na dobry początek raport z HWINFO.

Odnośnik do komentarza

Zakladasz mnostwo tematow, ale rozgryzanie problemow traktujesz dziwnie.

I nie gadajcie mi tu znowu ile to zaadresuje 32 bitówka bo na 64 bit też pokazuje to samo co tu.

to zdanie jest bledne, ale polemike z Toba wytrzymuje malo userow wiec i ja nie zamierzam sie denerwowac :)

Wiesz co to jest -pamiec dzielona-? poczytaj http://pl.wikipedia....%C4%87_dzielona

Tu masz przyklad z mojego PC-ta. Zapewniam Cie, ze mam 6GB RAM i BIOS jak i dxdiag widzi ta sama ilosc.

pamieckartygpu.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tak jak już wspominałem wcześniej, kupiłem sobie 4 GB ram, przed aktualizacją BIOS widoczne było 3 GB, po aktualizacji BIOS 2.5 GB.

to prawdopodobnie problem sprzetowy lub kompatybilnosc biosu, lub to co napisal piotreek. Powtykaj oddzielnie kazdy modul w kazde gniazdo i odpalajac system sprawdzaj co czyta bios i dxdiag. Dokladaj po jednej kosci (nie wiemy ile ich masz?) i testuj odczyty ponownie.
Moja karta graficzna ma 512 MB swojej pamięci, lecz w dxdiag zauważyłem iż karta ma przydzielone dodatkowo 1 GB pamięci co w dodaniu do tamtego 2,5 GB daje 3.5 GB co by oznaczało, że pamięć działa prawie poprawnie, ale wszystko w slotach przewidzianych przez producenta, a to ma czasem podstawowe znaczenie. Instrukcja w reke.

to bledne rozumowanie w kontekscie twojego sprzetu.

Poza tym 512 jak piszesz + 1 GB + 2.5GB wg Ciebie daje 3.5, ale wg matematyki jaka znamy 4GB - dziwne. Malo wazne w tym problemie.

@edit Mozna sie zapetlic takim rozumowaniem, co juz mam wlasnie.

Jak wyłączyć przydzielanie ramu dla karty graficznej ?
nie mozna wylaczyc pamieci dzielonej, to reguluje system.
Odnośnik do komentarza
I nie gadajcie mi tu znowu ile to zaadresuje 32 bitówka bo na 64 bit też pokazuje to samo co tu.
Punisher ale ty masz przecież system 32 bit więc jak ma ci pokazywać? Pokazywanie, a wykorzystanie to dwa oddzielne tematy.

Po aktualizacji biosu jak masz ustawiona tę wartość: "Primary Graphics Adapter" - powinno być "PCI Express VGA" i po drugie tu: "Share Memory Size" co jest wybrane?

Odnośnik do komentarza

@MarekB, źle przeczytałeś. to 512 to pamięć grafiki, a ja dodawałem pamięć ram.

 

@marekW w opcij Primary Graphics Adapter mam ustawione PCI-E, bo nie korzystam z zintegrowanej karty. Wyłączyłem przydział pamięci dla tej karty (max to i tak było 64 MB) (to jest bodajże ta opcja - Share Memory Size)

 

AGP Aperture Size z kolei mam na 128 MB ustawione

 

Piszę o kompie z podpisu, wpięte mam 2x2 GB 800 Mhz GoodRam CL5, gniazdo jest na 533 Mhz

Odnośnik do komentarza

@MarekB, źle przeczytałeś. to 512 to pamięć grafiki, a ja dodawałem pamięć ram.

 

@marekW w opcij Primary Graphics Adapter mam ustawione PCI-E, bo nie korzystam z zintegrowanej karty. Wyłączyłem przydział pamięci dla tej karty (max to i tak było 64 MB) (to jest bodajże ta opcja - Share Memory Size)

 

AGP Aperture Size z kolei mam na 128 MB ustawione

 

Piszę o kompie z podpisu, wpięte mam 2x2 GB 800 Mhz GoodRam CL5, gniazdo jest na 533 Mhz

Dobra to jest OK w takim razie ile ci pokazuje BIOS :) a nie Windows.

Odnośnik do komentarza

BIOS niema opcji pokazywania ilości ram, jedynie ekran POST pokazuje że jest 2,5 GB ram (tak jak mówiłem testowałem też na systemie 64-bit i było to samo)

No to chipset nie wyrabia :D. Zrób test wyjmij jedną z kości zobacz ile pokaże. Potem wyjmij drugą i znów zobacz. Potem je przemieszaj. Jak nie pomoże to problemy ma płyta z obsługą 4GB mimo iż wedle producenta powinna ale to ECS ;))

Pisałeś iż updejtowałeś BIOS i po tym się zaczeło?? I jeszcze jedno nie mieszasz czasami modułów DDR i DDR2?

Odnośnik do komentarza

piotreek - czarno to widze, sprawdzilem tu https://www.fixitpc.pl/topic/5159-bios-widzi-tylko-25-gb-ram-z-4-przed-aktualizacja-widzial-3-gb/page__hl__punisher2010

Temat walkowany i plyta pracuje jednokanalowo + chipsety ze skansenu. Punisher2010 - to nic osobistego i prawdopodobnie nie masz wplywu na takie odczyty. Pakuj stary BIOS i ciesz sie z 3.5 GB (pisales wczesniej, ze z 3GB) - malo wazne, cos okolo 3-ch GB to lepiej niz 2.5GB.

Odnośnik do komentarza

No jak już czytaliście wałkowany temat to wiecie o co biega, w sprawie starego BIOS-u muszę napisać do producenta, tylko muszę otworzyć obudowę i spisać tam jakiś numer z płyty :P

ECS jest na tyle wredny, że nie udostępnia starej wersji a program do flashowania nawet niema opcji zrobienia backupu przed flashowaniem :P Muszę wymienić RAM-y na moduły 533 Mhz, może wtedy pomoże :P

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...