Skocz do zawartości

Bluescreeny, po tygodniu mam ich dość


jaro2011

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie - po ostatniej pomocy z Waszej strony (około roku temu) znowu potrzebuję wsparcia. Od tygodnia pojawiają się "blu skriny" - czasem jak uruchamiam chroma a czasem jak chcę otworzyć zwykły folder. Nie ma żadnego klucza według którego to się dzieje - (ja nie wpadłem na to). Dzieje się to już kilka razy dziennie. Faktem jest, że od tego czasu zainstalowałem kilka nowych programów, także tych które używam do swojej pracy. Większość pracuje w sieci. Użyłem dostępnych mi metod aby wyczyścić kompa - Tune up, ATF, C-cleaner ale nic nie pomogło. Nie zauważyłem innych zjawisk. Po prostu restartuję maszynę i z niecierpliwością czekam na "niebieski ekran" - już mam tego dość. ---- Proszę o pomoc z wiarą że będzie znowu dobrze.

Pozdrawiam - JG

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Co się tyczy pkt 5 to na dysku znalazłem kilka plików dmp w win\minidump,-(przesyłam dwa z dzisiejszego dnia), w katalogu win nie było żadnych tego typu plików. Ustawienia konfig.do zrzutu pamięci mam ustawione tak jak w przykładzie. Przy jednym z niebieskich ekranów spisałem m.in. win32k.sys, BF837804, 4e661f2d, BF800000,

 

Pliki dmp z dzisiejszego dnia

http://www.ulozto.cz/10874756/dmp-zip

Odnośnik do komentarza

Jak rozumiem chodzi o laptop? W BSOD-ach przewija się Win32k.sys, ale prawie na 100% to nie on jest winny. To mogą równie dobrze być problemy z zasilaniem, płytą główną, RAM-em (to już wykluczyłeś), być może dyskiem - generalnie jakiś problem sprzętowy.

Przedstaw (fotki) skan + S.M.A.R.T. z MHDD. http://www.fixitpc.p...rukcja-obslugi/ Być może jakieś niestabilne sektory na partycji systemowej powodują BSOD-y.

Jakieś problemy w menedżerze urządzeń? tj. żółte znaki zapytania, zółte trójkąciki z wykrzyknikiem itp., itd.

Kiedy ostatni raz czyściłeś kompa? jak wyglądaja temperatury? Przedstaw screen z HWMonitor'a lub HWiNFO (zakładka Sensors).

Odnośnik do komentarza

S.M.A.R.T. w zasadzie wygląda OK. Chociaż widać w nim problemy najprawdopodobniej z zasilaniem (atrybut BC) oraz na styku płyta główna / dysk (atrybut C7, wg niektórych źródeł także wspomniany wcześniej BC). Z tym, że wartości tych atrybutów w kolumnie Wartość RAW są niewielkie, więc równie dobrze można zakładać, że wystąpiły kiedyś tam wcześniej co dopiero niedawno.

Wartość atrybutu C7 po wyeliminowaniu problemu nie jest zerowana, więc jeśli nie będzie wzrastać, będzie OK. Co jakiś czas sprawdzaj sobie wartość tego atrybutu.

Możesz spróbować (a właściwie profilaktycznie powinieneś to zrobić) wypiąć dysk, przeczyścić styki na płycie głównej i dysku, wpiąć, docisnąć.

 

MHDD nie widzi mojego dysku...

To wiemy, nie musisz tego powtarzać jak mantrę. Poniższy fragment ze wspomnianej wcześniej instrukcji...

 

Program pracuje z dyskami ustawionymi na MASTER.

W przypadku problemów z detekcją dysku SATA:

 

1. Dyski w trybie AHCI są niedostępne dla programu. Czyli wyłączamy opcję w ustawieniach bios-u.

2. W przypadku laptopów (o ile istnieje możliwość) włączamy emulację P-ATA <> S-ATA

 

...sugeruje pogmeranie w opcjach BIOS-u (na czas wykonania skanu powierzchni dysku). Zrobiłeś to? S.M.A.R.T. nie da Ci "obrazu" powierzchni dysku. A bywa, ze stan powierzchni dysku jest powodem BSOD-ów.

Alternatywą jest wypięcie dysku z lapka i wpięcie go pod SATA na stacjonarnym kompie, by przeprowadzić skan powierzchni (i ewentualne remapowanie o ile będzie potrzebne).

 

Spróbuj też uruchomić jakąkolwiek linuksową dystrybucję (bootowalną z CD/DVD). W teorii, jeśli przy pracy na nim nie będzie problemów to mogłoby to oznaczać problem z systemem windows. Jeśli będą, mogłoby to wskazywać na problem sprzętowy. Oczywiście wcześniej potrzebna byłaby informacja o stanie powierzchni dysku (i wykonanie w razie potrzeby remapowania).

Odnośnik do komentarza

<150ms - bloki z prędkością odczytu poniżej 150ms (zielone - nie świadczy to dobrze, ale to jeszcze nie błąd) 

<500ms - bloki z prędkością odczytu poniżej 500ms (czerwone - niestabilny odczyt, opóźnienie - są problemy)

Więcej o interpretacji wyników znajdziesz na stronce > http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

 

Ten jeden "problematyczny" sektor (oznaczony także jako Warning na obrazku) może powodować problemy, jako że masz jedną partycję na tym dysku (tak wynika z logu OTL). Spodziewałem się raczej błędów x UNC... Nie wiem czy to pomoże w tym wypadku, ale spróbuj wykonać remapowanie w MHDD (nie zerowanie!! - bo to wyczyści Ci dysk). Czyli tylko opcję Remap ustawiasz na ON. W zasadzie nie powinno to mieć wpływu na dane na dysku, niemniej jednak zawsze jest zalecany backup ważniejszych danych.

 

I tak jak wspomniałem wcześniej, przetestuj lapka jakąś linuksową dystrybucją LiveCD.

Odnośnik do komentarza

Tak jak rozumiem działanie polecenia chkdsk, to ono niczego nie naprawi bo na tym dysku nie ma problemów związanych z uszkodzonymi sektorami, utraconymi klastrami, skrzyżowanymi plikami i błędami katalogów. Natomiast remapowanie w MHDD powinno przyśpieszyć proces, który w zasadzie dzieje się na dysku automatycznie - tj. najpierw problematyczny sektor jest dodawany do kolejki "podejrzanych", a potem ewentualnie relokowany.

Odnośnik do komentarza

witam - kupiłem ext HD 320 Gb. Zrobiłem clona acronisem, ale oczywiście z niego (usb) nie wystartował. Następnie ponownie zrobiłem z niego nowy dysk, umieściłem na nim image partycji c: z mojego kompa i odstawiłem go na półkę (mam nadzieję że kopia jest O.K. teraz wypadałoby jak napisaliście zrobić MHDD (remap).

Mam pytanie - jak często statystycznie takie operacje powodują utratę systemu? - pytam dlatego, że mam della a na dysku jest ukryta partycja FAT 39 Mb, zajęte 9 Mb. - czy może się stać, że jak się poknoci system i ja sformatuję ten dysk, to po nagraniu tam tego "IMAGE" system nie wystartuje z powodu braku jakiegoś "CUDA" od DELLA ??? oraz co z relokacją - jeżeli nie znajdzie miejsca z którego zastąpi sektory??(podobno musi je wziąć z poza partycji??

PS..

1. CHKDSK /P z konsoli zrobiłem jeszcze wcześniej - ale nic nie wykrył.

2. W moim przypadku chodzi oto aby utrzymać kompa tak oprogramowanego jak jest teraz, ponieważ wszystkie instalacje sieciowych programów, które wykorzystuję do pracy wraz z aktualizacjami to "mordęga" aż strach pomyśleć żebym to musiał robić jeszcze raz. Dane mam zachowane - ale te "instalacje" (straszne), dlatego muszę być bardzo ostrożny... nie mogę ryzykować, " co z tego wyjdzie"? a przynajmniej zmniejszyć ryzyko - dlatego pytam jak to wygląda w praktyce? (jeżeli ktoś ma takie dane)?

 

dzięki za to, że piszecie...

Odnośnik do komentarza

Możesz zrobić obraz dysku sektor po sektorze (trooochę to potrwa ;))) Clonezillą. Taki obraz potem przywracasz i masz dysk jak z przed MHDD :).

Link do programu http://clonezilla.org/. Tutaj mały tutorial http://linuxgravity....-with-clonzilla

Dla trybu sector by sector trzeba wybrać advenced user :)

http://www.howtoforg...clonezilla-live Tutaj jest pokazane również :) Chodzi mi o opcję na drugiej stronie -q1.

W razie problemów lub pytań wal śmiało.

Odnośnik do komentarza

Statystycznie to tego chyba nikt nie badał, nie na tym forum. Aczkolwiek nie pamiętam, by ktoś na forum zgłaszał problemy po remapowaniu. Raczej też nikt nie pomylił remapowania (Remap) z zerowaniem (Erase delays). Nie jest też powiedziane, że ten 1 "problematyczny" sektor zniknie. Dla Ciebie to tylko kolejny krok by przekonać się co powoduje (powodowało?) BSOD-y. Postaraj się, by nie brakło zasilania...

 

Skoro masz drugi dysk (zakładam, że 2.5"), to może testowo na nim powinieneś postawić system np. Thin PC (wersja testowa na 90 dni) lub Windows 8 (chyba do lipca przyszłego roku). Być może da Ci to odpowiedź na pytanie czy problemem jest sprzęt czy system. O ile nadal masz BSOD-y...

 

BTW

System Recovery "prawie" profesjonalnie i kompleksowo > http://www.fixitpc.p...-i-kompleksowo/

 

Zrobiłem clona acronisem, ale oczywiście z niego (usb) nie wystartował.

Jeśli to dysk 2.5" calowy to spróbuj go wypiąć z obudowy i wepnij do lapka, wtedy system powinien ruszyć.

Edytowane przez picasso
8.03.2012 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...