Skocz do zawartości

Acer Aspire 5742Z - problem z wydajnością


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny muszę się do Was zgłaszać z prośbą o pomoc tym razem dotyczy ona laptopa. Jakiś czas temu rodzice wzięli sobie w erze blueconnecta w zestawie z laptopem z tematu, głównie do pisania tekstów i jakichś tam prac biurowych lub użytkowania banku online podczas wyjazdów. Z racji tego, że do laptopa żadnych płyt nie dostałem a była tam jedynie ukryta partycja do odzyskiwania systemu w razie problemów, więc zrobiłem z tego kopie zapasową na 3 płytach DVD i postanowiłem postawić system "po swojemu", gdyż w takim stanie fabrycznym było tam więcej zbędnych programów niż to ustawa przewiduje. Znajomy zrobił mi więc kopię swojego oryginalnego Windowsa 7 Home Premium a ja zainstalowałem go używając klucza spod laptopa, po czym zainstalowałem sterowniki, dokonałem aktywacji etc, jednym słowem wszystko przebiegło pomyślne. Dodam jeszcze że wykonałem takie kroki ze względu na to że laptop strasznie mulił w stanie takim w jakim go dostaliśmy i praca stawała się często uciążliwa. Moje działania nie zmieniły jednak powyższej sytuacji i musze powiedzieć że zrobienie czegokolwiek na tym laptopie idzie gorzej niż na sprzęcie znajomego, który pamięta jeszcze myszki kulkowe...Opisze może w kilku krokach z jakimi dolegliwościami próbuję się uporać:

 

1. Podczas pisania jakichkolwiek tekstów, logowania się na losowe serwisy internetowe, dosłownie wszędzie gdzie jest wymagane wpisywanie czegokolwiek na klawiaturze, często pojawia się akcja że kursor nagle "gubi" się sprzed tekstu i ucieka gdzieś w inne miejsce robiąc spore zamieszanie w pisanym tekście, lub też np. występuje przełączanie się okien. Całość wygląda mi tak jakby były jakieś zwarcia conajmniej na klawiaturze lub gdzieś pod obudową laptopa. Dodam, że przed pierwą zamianą systemu (było ich ze 3 gdyż próbowałem kilku wariantów) problemu tego nie było, a jestem pewien że laptop nie miał styku z żadnymi płynami.

 

2. Co do ogólnej pracy systemu to wygląda ona bardzo dziwnie. Dzisiaj np. przy włączonej samej operze i dosyć odchudzonym już systemie ze zbędnych usług i przeglądaniu for, Opera nagle odmówiła posłuszeństwa wywalając na pasku tytułowym (brak odpowiedzi) i nie pomogło nic oprócz włączenia menadżera urządzeń i wyłączeniu jej poprzez proces. Często dzieję się tak podczas eksplorowania zasobów laptopa na dysku, przechodząc z folderu do folderu, że zwiesi się całość na około 2, maksymalnie 3 sekundy i przejdzie do następnego folderu. Charakterystycznym przy każdym takim zwisie jest fakt włączania się lub mocniejszego rozkręcania wentylatorka w środku. Dodatkowo dodam, że mój młodszy brat pogrywa czasem w grę, o której chyba nikomu nie trzeba więcej mówić, ta gra to niestety tibia. Jednak o gustach się nie dyskutuje, a ja jakiś czas temu wpadłem na genialny pomysł przeniesienia bratu rozgrywki na laptopa, gdyż na własnym komputerze potrzebowałem spokoju i wyłączności. Zdawało mi się, że laptop taki jak ten pociągnie grę, która powinna chyba odpalać na kalkulatorze. Brat jednak zaczął się skarżyć na jakieś zwisy, początkowo nie dawałem wiary jednak po czasie gdy zaznajomiłem się z tym problemem uznałem że faktycznie występuje tam coś takiego jak ścinki, coś generalnie na kształt lagów, jednak te nieco później wykluczyłem gdyż np. podczas pisania w tej grze zwieszała się jej całość, tak jakby cały program i także na 2 maksymalnie 3 sekundy po czym tak jak wyżej wentylator w środku zaczął się rozkręcać.

 

Mi to wygląda na problem z przegrzewającym się procesorem lub jakimś innym jego uszkodzeniem, zaraz podam screeny z temperatur po około godzinie pracy, gdyż pisałem tego posta właśnie na tym laptopie.

 

Specyfikacja:

 

CPU: Pentium P6100 2x 2GHz

GPU: Intel HD Graphics

RAM: 3 GB DDR3

HDD: 320GB

 

link do strony Acera z opisem lapka: LINK

 

HW Monitor

 

45379591891615116906.png

 

Na koniec dodam jeszcze, że próbowałem ostatnio odzyskać system z płyt recovery do tego fabrycznego stanu jednak podczas przywracania stwierdza że nie znajduje na płycie żadnego obrazu systemu, co jest dziwną sprawą.

 

Jeżeli nie pozostanie nic innego i nie da rady rowiązać problemu drogą "przez internet" to pojade z laptopem do gwarancji do punktu T-Mobile.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temperatury są dość wysokie ale trzeba to sprawdzić dokładniej tzn włączyć HWMonitor i Intel Burn Test. Jeżeli temperatura podczas testu podskoczy do około 85 stopni jest raczej źle i trzeba będzie sprawdzić chłodzenie. Oczywiście problemy mogą być spowodowane wirusem (więc trzeba zrobic test OTL-em i GMER-em wg zasad z działu Diagnostyka Malware). Oczywiście trzeba sprawdzić RAM (MemTest) dysk twardy (MHDD) i kartę graficzną (OCCT). Możesz też odpalić jakiegoś Linuxa z płyty (np Ubuntu) i zobaczyć czy przy pracy z nim problemy też występują.

Odnośnik do komentarza

Sprawdziłem wstępnie Intel Burn Testem jakie bedą temperatury i można powiedzieć że w moment po włączeniu testu pomiary pokazują maksymalnie 81 stopni na jednym rdzeniu i 84 na drugim a to już jest raczej niepokojąca temperatura. Szczególnie że przy wykonanym chwilę później teście w OCCT na CPU w rubryce gdzie widać taktowanie procesora w pewnym momencie z 2000 MHz zrobiło się coś koło 1023 i temperatura spadła. Zauważyłem, że rzecz dzieje się w momencie gdy procesor a konkretniej któryś z rdzeni osiągnie temperaturę 85 stopni, wygląda to tak jakby komputer sam w celu bezpieczeństwa obniżał taktowanie.

 

Co do wirusów, jak już pisałem w poście pierwszym niedawno był reinstalowany system a z racji tego że jestem zapobiegliwy to dbam o system i z mety zwykle instaluję antywirusa (mój typ to akurat darmowa Avira)

Za chwilę zabiorę się za resztę testów a test pamięci zostawię chyba na całą noc, tak więc jutro napisze jakie rezultaty.

Odnośnik do komentarza

A memtest co niby ma wykazać? Notujesz @invok3d jakieś bsod'y? Co do spadków wydajności sprawdź jaki masz ustawiony profil zasilania, spróbuj ustawić taki, który nie pozwala zanadto zwolnić prockowi.

po czym zainstalowałem sterowniki,
skąd? Ze stronki firmowej?

są na stronie prócz driverów jakieś aplikacje np. "ePower", "turbo bost", wypróbuj je.

wygląda to tak jakby komputer sam w celu bezpieczeństwa obniżał taktowanie
to jest zabezpieczanie termiczne procka, chociaż graniczną temperaturą dla niego jest 90 st., w grach tak tego procka jak OCCT nie obciążysz, nie ma siły tym bardziej, że grywalność tego lapka nie jest najwyższych lotów (zintegrowana grafika).
Odnośnik do komentarza

A memtest co niby ma wykazać?

Cóż myślę że błędy pamięci :) plus pośrednio fakt że działa monitor napęd DVD względnie port USB i klawiatura :) tak o tym pomyślałem bo niewiele to roboty a błędy RAM-u mogą się objawić na najróżniejsze sposoby. Testy OTL-em dobrze by było zrobić nawet pomimo tego że system jest świeży (wbrew powszechnemu mniemaniu to nie zabezpiecza przed infekcją :) ) Jeżeli problem z touchpadem będzie też pod Linuksem to raczej tego nie ruszać tylko oddać na naprawę gwarancyjną (ewentualnie używać tylko myszki zewnętrznej).

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

No więc po długim czasie i nie poinformowaniu o stanie problemu o czym z góry przepraszam, gdyż laptopa wysłałem na gwarancję do serwisu Acera, muszę się ponownie Was poradzić.

 

Laptopa wysłałem ze stanem awarii, który Pani z lini telefonicznej pomocy acera opisałem jako przegrzewający się procesor, ogólne zawieszanie się systemu oraz restarty i trudności z normalnym użytkowaniem w/w sprzętu. Gwaranacja oczywiście przyjęta, jakiś czas później kurier w drzwiach z moim rzekomo naprawionym sprzętem. Według karteczki a może raczej kartki a4, którą dołączyli mi jako status tego co zostało naprawione wyglądało to dosyć imponująco. Wykonali podobno testy wszystkiego co potwierdzili na swoim piśmie a co ciekawsze opisali własne spostrzeżenia kropka w kropkę z tym co ja napisałem w zgłoszeniu awarii. Dalej zapewniono mnie że wymieniony został układ chłodzący procesora, wnętrze wyczysczone a system przywrócony do ustawien fabrycznych.

 

Jednak po włączeniu laptopa jak sie okazało system musiałem sobie przywrócić sam, ale nawet mnie to ucieszyło bo mogłem zrobić wszystko po swojemu. Po instalacji systemu, pobrałem wszystkie aktualizacje jednak zanim to zrobiłem to już miałem powody do denerwowania się. Laptop zachowywał się nadal tak jak przed gwarancją. Specyfikacja taka jak w pierwszym poście tego tematu, a odniosłem wrażenie że mam do czynienia z jakimś archaizmem, który nie ma "w sobie" nawet połowy tego co jest napisane na kolorowej karteczce naklejonej na laptopa. Odrazu zacząłem więc od sprawdzenia temperatur, które ku mojemu zdziwieniu w stanie spoczynku spadły o jakieś 5 stopni na obydwóch rdzeniach a po małych testach w stresie także wychodziło to o wiele lepiej niż przed oddaniem go na gwarancję i mieściło się w przedziale 65-70 stopni co w porównaniu do poprzednich 90 jest dużą różnicą. Jednak dalej niepokoił fakt "dziwnych zawiasów" i szukałem dalej. Zauważyłem, że laptop zachowuje się tak przy zmianach częstotliwości taktowania procesora, gdy nie robiłem np. nic a nagle zacząłem eksplorować dysk lub uruchamiać jakis program, to ten jakże cudowny i znamienity program prosto ze stajni intela bawił się tym taktowaniem jak dziecko grabkami w piaskownicy. W momencie zmiany częst. taktowania laptop łapał minimalne zwiechy i tak za każdym razem w wyżej wspomnianym przypadku. Odinstalowałem tego badziewia jak i większość zbędnego oprogramowania jednak to nie rozwiązało mojego problemu i laptopa w aktualnym stanie nie da się niestety użytkować (przynajmniej nie jest mi to dane, gdyż jakoś nie pałam chęcią do pracy na "laptopie?", który w XXI wieku śmiga gorzej niż stare poczciwe pegazusy na kadridże). Jednym słowem chciałem zapytać czy jest to możliwe żeby laptop z takimi parametrami (tak wiem to w dalszym ciągu tylko laptop) chodził w taki sposób? Dla mnie to straszna katorga użytkować taki sprzęt,a nie wiem czy wysyłanie tego kolejny raz na gwarancję przyniesie jakikolwiek skutek czy dalej bedzie to samo. Odrazu nadmienię że sprawdziłem kilkoma programami i dostępnymi sposobami w samym systemie czy wszystkie podzespoły wykrywa poprawnie i tak też jest.

 

Proszę o jakieś personalne uwagi i z góry dziękuję za Waszą niejednokrotną już pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Wiem, wiem wybacz marku ale pamiętam że poprzednio miałem się odnieść do tego co pisałeś jeszcze przed oddaniem na gwarancję jednak nie odpisałem wkońcu. Profil jest ustawiony na taki, który nie pozwala na zbytnie spowolnienie komputera, dodatkowo we właściwościach zaawansowanych planu zasilania wszystko pozmieniałem na uzyskanie jak najlepszej wydajności. Problem jednak nadal występuje

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy sprawdziłeś ten dysk twardy MHDD a nawet jak sprawdzałeś to zrób to jeszcze raz - może coś się w transporcie stało. Odinstaluj też antywirusa i powiedz jak się komputer wtedy zachowuje. Trzeba też sprawdzić czy może nie zostały pozostałości antywirusa z opcji odzyskiwania systemu (jeżeli np był tam McAfee którego usunąłeś żeby zainstalować Avirę to reszti McAfeego mogą coś mieszać-zresztą raport OTL to by wyjaśnił). Pisałem też poprzednio o Linuxie -sprawdziłeś to czy też nie chcesz bądź potrzebujesz jeszcze więcej wskazówek jak się do tego zabrać?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Pisze po dłuższej przerwie, sesyjke zaliczałem pozatym byłem odcięty jakiś czas od internetu :)

 

Sprawa laptopa wyjaśniona, był wysłany 2 razy na gwarancję i diagnoza taka że jednak laptop to nie komputer stacjonarny. Szczególnie że procesor w środku to nic pokroju i3 tylko starszy intel p6100 ze zintegrowaną grafiką. Co prawda temperatury spadły a układy chłodzące zostały wymienione jednak nie zamierzam już dłużej sie przy nim bawić, wkońcu to tylko laptop ;)

 

@marekW

bios zaktualizowałem jakiś czas przed napisaniem Twojej odpowiedzi, gdyż był dostępny na stronie ASUSa :)

 

Mam jednak inny dylemat, który chciałbym z Waszą fachową pomocą rozwiązać, ale nie chce zakładać nowego tematu i zaśmiecać niepotrzebnie forum. Pomogliście mi bardzo złożyć zestaw komputerowy z którego jestem niezmiernie zadowolony i zwracam sie do Was ponownie z podobną prośbą.

 

Odkupiłem za grosze od kolegi komputer, który także złożył sobie nową maszynę. W owym komputerze znajduje sie procesor Core 2 Duo 6300 jednak jest tam także jakieś low endowe mobo, które było produkowane jedynie na zamówienie jakiejś firmy i jest to płyta VM która nie pozwala na podkręcanie więc procesor śmiga na defaulcie (1,86 GHz). Pytania odnośnie tego mam dwa:

 

1. Czy opłaca sie szukać do tego zestawu nowej płyty umożliwiającej OC? Jeżeli tak to co polecacie?

2. Sprzedać to za ile sie da, (mam na myśli płytę + procesor i załóżmy pamięci), dołożyć coś i kupić jakiś tani sprzęd pod am3?

Aktualnie prezentuje sie to tak:

 

CPU: C2D E6300

MB: ASUS P5VDC-TVM-SE

GPU: GeForce 8500GT 512 MB lub 9500GT 1GB (do wyboru xD) - obie ze 128bitową magistralą

RAM: 2GB DDR2 Goodram

HDD: Seagate 320GB sata

PWM: Chieftec 350W

 

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza

Plyta bedzie prawdopodobnie goraca. Starosc nie radosc. Wszystko zalezy od tego, czego oczekujesz od sprzetu. Do internetu jak znalazl, a do grania masz juz sprzecior. Wiec...?

Sprzedac i kupic cos na AMD - dobry pomysl, ale doplata nie unikniona. Z drugiej strony trzymanie do konca starca tez bez sensu.

Plyty nowe na smiesznych G31 i innych wynalazkach z DDR3 widze na sieci. Normalnych mostkow P45, P35 juz nie ma. Tylko uzywka (zawsze ryzyko), ale chyba najtaniej i najrozsadniej dobrac jakiegos mobasa i podciagnac CPU spokojnie na 2.5GHz. Zasilacz bym sprawdzil miernikiem pod obciazeniem - dla pewnosci.

 

@edit

Z nudow pogrzebalem na sieci i zakup pod 775 to porazka ;

- P35 http://allegro.pl/li...%C5%BC%C2%A0%3E

- P45 http://allegro.pl/li...%C5%BC%C2%A0%3E

 

Za pare zloty mozesz np. poskladac;

- http://www.komputron...5A78L_M_LX.html 199,-

- http://www.komputron...X4_635_BOX.html 409,-

- http://www.proline.p...=OCZ3G1333LV4GK 99,-

Razem 707,- zloty i to na kompuszrocie. Mozna pewnie taniej.

 

Sprzedaj to co masz , nawet za 100-200zloty i po krzyku.

Tu maly test procesora http://nvision.pl/Ph...ndetails-3.html

Nadmienic nalezy, ze nie szukamy chyba krola wydajnosci tylko dobrze i tanio do wszystkiego.

Odnośnik do komentarza

Co prawda masz rację, że sprzęt typowo do gier już sobie zakupiłem jednak sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Mam młodszego brata który od czasu zakupu nowego sprzętu jest strasznie zachwycony tym faktem i "możliwościami?" jakie to przed nim otwarło więc testuje każdą możliwą grę. Tamten komputer ustawiłem u niego w pokoju a ten sprzęt o którym aktualnie jest mowa leży u mnie, gdyż ja mimo wszystko gram rzadziej a częściej używam komputera do pracy (studia etc). Ostatnio wpadłem jednak na pomysł, że z tego co mam u siebie też można zrobić niejaki użytek choćby poprzez podkręcenie procesora. Oczywiście domyślam się że demonicznego skoku wydajności to tutaj nie będzie jednak coś mniej wymagającego mógłbym u siebie także odaplić bez konieczności przesiadania się czy tam psucia zabawy bratu. Stąd też taka propozycja w moim poście.

 

Co do Twojej propozycji to wygląda to bardzo obiecująco, dziękuje także za przekierowanie do testów owego Athlona jednak wiem o nim co nieco gdyż składałem jakiś rok temu komputer mojej dziewczynie, który miał być dobry (ahh ta płeć żeńska i magia SImsów :P) i jednocześnie zakup miał się zbytnio nie odbić na budżecie. Tam bodaj był ten sam Athlon z propozycji, ASUS M3A770de, 4 gb pamięci i jakiś dysk 500 gb, do tego oczywiscie obudowa, zasilacz, najzwyklejsza klawiatura etc. Całość kosztowała coś koło 2000zł.

 

700zł to aktualnie nie wydatek, więc moge sie pokusić o podzespoły z Twojej propozycji, no chyba że wyjdzie nam jeszcze jakaś korzystniejsza opcja ale narazie widzę, że zamiana tego staruszka wcale nie powinna być taka kosztowna :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...