Skocz do zawartości

Błąd "Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\HarddiskX\DRX" i jego interpretacja


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo często w systemach Vista/Windows 7 mozna spotkać taki o to błąd:

post-510-0-46693200-1317103777_thumb.png   post-510-0-29930200-1317103795_thumb.png

i wielu użytkownikom sprawia kłopot z interpretacją o jaki nosnik tu chodzi.

Ażeby klarownie odpowiedzieć o jaki nosnik jest raportowany błąd trzeba umieć odpowiedzieć na pytanie co to jest \Device\HarddiskX\DRX.Ażeby odpowiedziec na to pytanie potrzeba nam dwóch narzędzi: dd for Windows oraz dowolny menadżer dysków - może to też być wbudowany,systemowy.

 

1. Narzędzie DD działa wyłacznie w trybie administrtora więc pamiętajmy aby uruchomić konsolę w trybie administratora
2. Ażeby wygodnie posługiwać się tym narzędziem i mieć możliwość go uruchmiania z dowolenej lokalizacji to najlepiej jest utworzyć jakis folder ,wsadzic do niego plik dd.exe a sam folder dodać do zmiennych środowiskowych.Samo narzędzie jest 32bitowe więc nie umieszczać go w folderze systemowym w systemach 64bit

 


W konsoli wpiszmy polecenie:
 

dd --listPrzykładowy listing z mojego podwórka z sekcji "NT Block device Objects" (reszta nas nie obchodzi)

post-510-0-72637900-1317104161_thumb.png

Zwróćcie uwagę na takie wpisy:

 

 

Cytat

\\?\Device\HarddiskX\Partition0
link to \\?\Device\HarddiskX\DRX

 

Partition0 to nie jest partycja jako taka tylko to jest MBR dysku.Dopiero kolejne wyzsze numery tj Partition1,Parttion2 ... oznaczają normalne partycje na dysku.Indeks przy DR jest na ogół taki sam jak przy Harddisk ;różne indeksy mogą się pojawić wtedy gdy w tej samej sesji pracy komputera były wymieniane różne nośniki lub ten sam nośnik był wyjmowany i wkładany ale nie ma on większego znaczenia przy interpretacji błędu;oznacza jedynie kolejny podpięty nośnik (ten sam nosnik może być indeksowany kilkakrotnie jeśli wielokrotnie był wyjmowany i wkładany w tej samej sesji!).

 

 
Jeśli w danej sesji pracy komputera będą podpinane różne nośniki to będą indeksowane przy DR kolejnymi wolnymi najniższymi liczbami,włożenie z powrotem do tego samego portu nośnika który był pierwotnie nie przywraca pierwotnego indeksu przy DR lecz będzie indeksowany kolejną liczbą.Rozpoczęcie nowej sesji pracy komputera (restart komputera,wyłączenie i włączenie omputera) przywraca indeksy przy DR na takie same jakie są przy Harddisk.

 

Jeśli ktoś by wciąż miał wątpliwości co to za dyski są widoczne skonfrontujmy raport dd z info z menadżera dysków.

post-510-0-26734800-1317104711_thumb.pngpost-510-0-80691300-1317104729_thumb.png

Ten sam układ nosników widoczny w systemowym menadzerze dysków

post-510-0-97522100-1317104914_thumb.pngpost-510-0-33671400-1317104932_thumb.png

Ten sam układ nosników widoczny w Paragon Partition Menager 10.0

I tutaj jest jest już wszystko jasne - Harddisk0,Harddisk1 to w systemowym menadżerze dysków Dysk 0, Dysk 1 i "Podstawowy dysk twardy 0,Podstawowy dysk twardy 1" itd w Paragon Partition Menager.Musicie być przygotowani że inny menadżer dysków może mieć trochę inne oznaczenia ale myślę ze idea oznaczenia dysków jest klarowna i intuicyjnie jasna ;) i nie będziecie mieli z interpretacją dla jakiegoś innego menadżera.

 

 

Wiedząc już dokładnie jaka jest interpretacja wpisu w dzienniku zdarzeń to dochodzimy to konkluzji ze sam dowolny menadżer dysków jest wystarczający do określenia o jaki nośnik jest raportowany błąd w dzienniku.

 

 

Kilka dodatkowych uwag:

1.Zarówno w DD jak i w menadżerze dysków słowo "dysk" to nie tylko dysk twardy ale takze inne nośniki pamieci,pendrivy,karty pamięci itd.
2.Czasem może się zdarzyć że DD pokaże nieco więcej nośników niż to pokaże menadzer dysków - jest to możliwe jesli jakiś nośnik został niedawno wyjęty
3.Pierwszy dysk w komputerze jest oznaczony jako Device\Harddisk0\DR0Interpretacja błedu i ranga problemu

Jeżeli błąd dotyczy dysku twardego (w komputerze bądź na USB) to na ogół błąd jest poważny i wymaga diagnostyki SMART,jeśli natomiast błąd dotyczy pedrive,karty pamięci to na ogół nie
jest on poważny - może on być jedynie spowodowany drobnymi uszkodzeniami typu uszkodzenie informacji o wolnym miejscu,prawdopodobnie może też się generować przy wyjmowaniu nośnika bez użycia opcji "bezpieczne usuwanie sprzętu",aczkolwiek w skrajnym przypadku fizyczne nieodwracalne uszkodzenie nośnika też jest możliwe.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...