Skocz do zawartości

Stan dysku twardego


Walkerowy

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie bardzo sobie wyobrażam jak takie zamknięcie miałoby wyglądać. Sam nigdy nic takiego nie robiłem a z racji tego że na dysku twardym są zazwyczaj trzymane ważne dane tak też postanowiłem sobie że na zasilaczu, dysku i nie będe oszczędzać :) (podobnie jak na hamulcach) więc też mało znam metod naprawy jednych i drugich :) Obstawiam że takie "zamknięcie" musiałoby polegać na modyfikacji firmware-u żeby gdzie indziej był jakby koniec dysku ale tak jak mówiłem nie bardzo to sobie wyobrażam. Zresztą jeżeli to uszkodzenie mechaniczne to dysk może za niedługo odjeść do krainy wiecznych dysków.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Z linku, z postu #9

4) Mój dysk stracił pojemność BIOS oraz windows rozpoznaje go jako mniejszy nie jest to wina zworek. Co robić?

Dysk ma założone HPA czyli ograniczenie fabrycznego LBA aby ustawić fabryczne LBA użyj komendy NHPA

 

5) Jak zmniejszyć pojemność dysku twardego nie zworkami?

Do tego celu należy użyć komendy HPA wybrać 1 lub 0 i wprowadzić takie LBA jakie chcemy

Podobnbo wartość podaje się w sektorach... Nic tylko zostać pionierem i przetestować, tj. założyć HPA, zrobić skan...

Odnośnik do komentarza

Cóż... dlatego wspomniałem o pionierstwie. :)

W BIOS-ie też zdaje się można samemu ustawić pewne parametry dysku (nie wiem jak w laptopach), ale wieki minęły odkąd ostatni raz tam zaglądałem... a testować nie miałem potrzeby, więc mogłem źle zapamiętać. Bywa, że dysk ma możliwość ograniczenia pojemności zworką, ale to zawsze było zbyt drastyczne w sensie pojemności. Nie wiem co oferują firmowe narzędzia Seagate'a.

Odnośnik do komentarza

Ech... Zapomniałem... Ciekawi mnie, jak wygląda S.M.A.R.T.?!

 

No dobra, napiszę to...

<150ms: 6

<500ms: 1

robią różnicę in minus, ale w porównaniu do wcześniejszego stanu i tak jest znacznie lepiej. Chociaż S.M.A.R.T. niekoniecznie musi tak wyglądać, tzn. lepiej... Jak wyczerpie się pula zapasowych sektorów to nie będzie miało sensu kolejne zerowanie czy remapowanie.
Odnośnik do komentarza

Programy monitorujące S.M.A.R.T. robią to w oparciu o wagi wybranych atrybutów i założony limit, który mogą one osiągnąć. Przykład = http://www.hdsentinel.com/help/en/index.html

Nie, spoko... Nie będę tego wyliczał, za dużo w tym wszystkim epiryzmu... :)

 

Tak a propo rezerwowych sektorów...

Atrybut #5 (3 kolumna to wartości szestnastkowe, więc w nawiasach wartości dziesiętne)

* przed zerowaniem...

100 100 19 (_25)
* po...

_98 _98 81 (129)

Widać, że pewna liczba relokowanych sektorów - umownie nazwijmy ją N (wartość ta jest zależna od konkretnego dysku) - obniża wartość atrybutu o jedno oczko (chodzi o kolumnę Val w MHDD, w powyższych cytatach to kolumna 1). Można zatem wywnioskować, że N jest z przedziału <43, 64> tj. <(129/3), (129/2)>. Więc jakiś tam zapas rezerwowych sektorów jeszcze jest i trochę to potrwa zanim wartość tego atrybutu drastycznie spadnie. W jakim tempie będzie ich ubywać? God knows...

To czego nie widać w MHDD to kolumna Treshold (wartość progowa). Jeśli wartość atrybutu z kolumny Val (a zdaje się, że z kolumny Worst także) osiągnie wartość z kolumny Treshold to będzie już bardzo źle. Bywa, że wartości Treshold wynoszą 0, więc wtedy program monitorujący S.M.A.R.T. nie zasygnalizuje błędu "na czas"... a dokładniej, może nie być to dla niego błędem.

Nieco analogicznie jest z pozostałymi atrybutami.

 

I taki mały rzut okiem na kilka niekrytycznych atrybutów...

* Atrybut #191... Albo ten dysk tak ma, albo zbyt delikatnie traktowany nie jest... Chodzi o błędy spowodowane wstrząsami, lub wibracjami.

* Atrybut #194... Tempearatura dysku w porywach przekraczała 50 stopni, co niekoniecznie, ale mogło mieć wpływ na kondycję dysku.

* Atrybut #187... Z tego co widać to szwankuje sprzętowa korekcja błędów dysku. Jakkolwiek trochę to dziwnie wygląda w porównaniu np. do poniższego przypadku, nie trzymałbym na dysku zbyt ważnych danych.

https://www.fixitpc.pl/topic/1914-problem-z-uruchamianiem-czarny-ekran-i-widocznoscia-napedu-dvd/page__view__findpost__p__17027

 

BTW

Sprawdź sobie co pokazuje firmowe narzędzie w kwestii S.M.A.R.T.-u i stanu dysku. Takie nrzędzie raczej zawsze ma priorytet przed narzędziami firm trzecich.

 

IMHO dobrze nie jest bo m.in. są bad sektory, są wolne/niestabilne sektory (patrz skan), ale tragicznie też nie.

Odnośnik do komentarza

Chyba nie ma sensu go regularnie skanować. Obserwuj atrybuty S.M.A.R.T. w jakimś programie pod windows, w szczególności #197 i wspomniany #5 (na #187 też możesz rzucić okiem).

* Atrybut #197... pokazuje sektory, które oznaczone są jako niestabilne i mogą zamienić się w bady.

Jeśli ta wartość będzie narastać to wtedy skan (dla upewnienia się co się dzieje z powierzchnią dysku) i remapowanie. No chyba, że system będzie zachowywał się niestabilnie. Przy skanie powierzchni w MHDD, jeśli parametr x UNC ma jakąkolwiek niezerową wartość może to powodować niestabilność systemu i BSOD-y. Na forum znajdziesz kilka przykładów... Remapowanie wystarczało.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844

BTW

Bardziej aktualny link od tego wymienionego, dla HDDScan... http://hddscan.com/

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...