Skocz do zawartości

Problem z grafiką


marcinkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znajomy podrzucil mi tu laptopa abym zobaczył co się z nim zrobiło, więc sprawa wygląda jak na załączonym obrazku. Jest to Acer Aspire 5720Z ICL50, siedzi w nim grafika GF M8400GS. Przypuszczam że to jest wada karty i jest ona do wymiany, ktoś jemu mówił że może to być problem z taśmą połączeniową, a co Wy o tym myślicie. I mam jeszcze takie pytanie, czy jeżeli miałbym wymieniać kartę to czy zamiast tego modelu można by było wstawić jakąś inną, może o lepszych parametrach, podobne ten model ma to do siebie że jest awaryjny.

UGOEIx3R.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Czy tego lapka da się przełączyć na zewnętrzny monitor? Ewentualnie czy jest możliwość przełączenia się na zintegrowaną grafikę (niektóre modele z serii 5720Z ponoć miały taką możliwość wg specyfikacji Acera)? Jeśli tak to czy to coś zmienia?

 

Natomiast co do ewentualnej wymiany grafy to zdałbym się na podpowiedzi serwisu Acera. Między innymi dlatego, że takie karty w normalnym obrocie nie znajdziesz a i tanie nie są. Poza tym nie wiem jak to się odbije na zasilaczu, który w przypadku lapków raczej dobierany jest "na wymiar".

Poniżej podstawowe dane o tej karcie.

http://www.notebookcheck.net/NVidia-GeForce-8400M-GS.3709.0.html

Odnośnik do komentarza

Więc tak, podłączyłem go pod monitor i okazuje się że wyświetla obraz prawidłowo, przełączyć na zintegrowaną chyba się nie da, nie znalazłem takiej opcji w BIOS-ie. Czy jeżeli na monitorze dobrze wyświetla to co to może oznaczać?

No i jest jeszcze jeden problem, mianowicie system nie startuje, wywala na pół sekundy niebieski ekran i nie można zobaczyć o co chodzi, ale nie jest to błąd STOP, białe napisy są do połowy ekranu, może to ma związek właśnie z tą kartą.

Co do karty, np. w ProLine mają coś takiego:

http://www.proline.pl/?p=MXM+II+Go8400+256

http://www.proline.pl/?p=MXM+II+HD2600+512MB

http://www.proline.pl/?p=MXM+II+HD2400XT+256MB

a na Allegro można znaleźć:

http://allegro.pl/geforce-go-7600-mxmii-karta-graficzna-256mb-kr118-i1766434919.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-ati-radeon-x1600-256mb-i1783042661.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-nvidia-9700m-gt-512-mb-i1783042662.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-nvidia-compal-fl90-ifl90-fv-gw-krk-i1749607000.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-nvidia-geforce-9600m-gt-512mb-i1783506580.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-ati-radeon-hd4500-i1787826777.html

http://allegro.pl/karta-graficzna-ati-hd3650-i1787826780.html

i jeszcze kilka innych, wybrałem takie na oko podobne i odpowiedni podłączenie.

On jak już ma zainwestować to chciałby pewnie jakąś lepszą, tylko właśnie chodzi o to czy da radę wstawić, no i żeby miała dobrą opinię wśród użytkowników, bo ta 8400 to podobno ma kiepską.

A zasilacz to i tak ma chyba nieoryginalny tylko uniwersalny, chyba że chodzi o zasilanie wewnątrz sprzętu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli na zewnętrznym obraz jest ok to na 80% taśma. Chodzi o zasilacz montowany w laptopie który prosto mówiąc z 230v robi różne napięcia 5V 12V itd. każdy ma swoją wydajność a te w laptopach dopasowywują tak aby mogły zasilić konkretny konfig nic więcej jest mały margines tylko rozchodzi sie o koszty produkcji także teoretycznie da się wymienić ale zasilacz może się spalić i inwestycja będzie wielka nie wiem jakie tam zasilacze montują i jak poszczególne modele kart biorą prąd (fachowcy się tu zaraz wypowiedzą) ale na własne ryzyko wymiana. Co do karty miałem PC-tową wersję nawet pisałem tu na forum ta karta ssie.. ;-X ;-)

Odnośnik do komentarza

Hmmm... Pomyliłem procki mobilne z grafą... :lol:

 

Z objawów, w grę może wchodzić też przegrzewanie się = http://sethuper.com/reballing.html (przy lektuirce kliknij w link dotyczący overheatingu). W sumie na początek możesz rozebrać lapka i go przeczyścić, wymienić pastę na procku, sprawdzić połączenia. Potem możesz spróbować jakimś LiveCD dostać się do katalogu zrzutów C:\Windows\Minidump (ewentualnie trochę na nim popracuj). Jeśli to problem sprzętowy to nadal powinno Cię wywalać.

 

Z lapkami nie mam prawie wogóle do czynienia, więc nie podpowiem Ci która grafa by pasowała (o ile w ogóle da się ją wymienić). Na pewno ważny jest typ złącza. Poza tym, z linku notebookcheck, widać dla obecnej grafy:

Notebook Size - small and light
Natomiast nie wiem jak to się ma do obudowy tego konkretnego lapka. Te grafy, do których linkowałeś są w większości przeznaczone dla lapków "medium size". W jednej z kolumn masz wylistowane grafy z podziałem na "klasy". Im wyższa klasa, i im wyżej w niej grafa na liście - jej wydajność jest większa. Polska wersja poniżej. "Na skróty" = widać objaśnienia klas wydajności.

http://www.notebookcheck.pl/Zestawienie-mobilnych-ukladow-graficznych.1166.0.html

Niektóre mają podane też deklarowane TDP (umownie, pobór prądu).

 

ACER 5720Z Karta Graficzna złącze MXM-II (chociaż nie wiem, czy czasem u Ciebie nie ma MXM-I).

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1923168.html

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie.

Trochę się zdołowałem jak to wszystko poczytałem, no ale sprawa wygląda kiepsko, wyczyściłem i wymieniłem pastę, ale było widać że było tam już świeża pasta ale bardzo brzydko nałożona, więc ktoś musiał się tam już grzebać. W każdym bądź razie efekt na wyświetlaczu pozostał.

No i teraz druga sprawa, coś jest nie tak z twardym dyskiem, system wywala po tym jak przejdzie ta gąsieniczka, ale po uruchomieniu liveCD nie wykrywa dysku z systemem, podobnie instalator systemowy nie widzi dysku, natomiast Paragon Partition Manager uruchomiony z płyty widzi ten dysk i wszystkie partycje.

No i jeszcze jedna uwaga, po uruchomieniu z płyty PPM który wyświetla się chyba w 16 bitowych kolorach, miałem na ekranie wąskie różowe pionowe paseczki.

No i teraz nie wiem właściwie od czego by tu zacząć czy najpierw walczyć z dyskiem, czy zająć się tą grafiką, ale boję się że może to również leżeć po stronie np. chipsetu płyty głównej i wówczas wymiana karty na nic się zda, a nie mam na czym jej sprawdzić.

 

Edit:

Zaszły pewne zmiany:

W BIOS-ie przestawiłem z AHCI na IDE i trochę pomogło, tzn, mogę uruchomić system w trybie awaryjnym, jeżeli uruchamiam w trybie normalnym sprzęt się po prostu wyłącza, w tym miejscu gdzie wcześniej był błąd i restart. Można podejrzewać że może mieć to związek z kartą graficzną że nie chodzi w trybie 32 bitowym a tylko 16.

W Menadżerze Urządzeń są trzy wykrzykniki z opisem "podstawowe urządzenie systemowe" prawdę mówiąc to nie wiem czego to może dotyczyć wszystkie urządzenia wyglądają na zainstalowane prawidłowo.

W katalogu Minidmp, ostatni zapis z 27 lipca więc nie wiem czy może się przydać.

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

ID problematycznego urządzenia możesz spróbować sprawdzić wg.: https://www.fixitpc.pl/topic/1696-sterowniki-audio-i-modem-dla-gateway-mx7120/page__view__findpost__p__12617

Natomiast wydaje mi się, że powinieneś w takim przypadku zacząć od aktualizacji sterownika chipsetu płyty głównej. Tyle, że raczej nie w trybie awaryjnym - więc jest problem. Można też spróbować reinstalki systemu z opcją 'Napraw', a potem ewentualnej reinstalacji sterowników.

 

LiveCD (windows'owe?) pewno nie widziało dysku z powodu AHCI...

 

Natomiast co do rozstrzygnięcia czy winna jest grafa sugerowałbym dogadanie się z jakimś serwisem naprawiającym laptopy. Jeśli to płyta główna lub coś innego (np. matryca LCD) to tracisz tylko koszty serwisowania. Jeśli karta grafiki to być może będą mieli na zbyciu jakąś sprawną, używaną - wtedy wraz z kosztami serwisowania być może wyjdzie Ci to taniej niż zakup nowej grafy. A być może jakiś serwis będzie w stanie wypożyczyć Ci jakąś grafę pod zastaw.

Odnośnik do komentarza
ID problematycznego urządzenia możesz spróbować sprawdzić wg.: http://www.fixitpc.p...dpost__p__12617

Bardzo często wystarczy wpisać w googlach i można znaleźć jeden z nich tak znalazłem, był to czytnik kart pamięci, ale ten raczej tu nie szkodzi, innych nie szukałem.

Natomiast wydaje mi się, że powinieneś w takim przypadku zacząć od aktualizacji sterownika chipsetu płyty głównej. Tyle, że raczej nie w trybie awaryjnym - więc jest problem. Można też spróbować reinstalki systemu z opcją 'Napraw', a potem ewentualnej reinstalacji sterowników.

W pierwszej kolejności próbowałem właśnie instalować sterownik chipsetu i tu on niby się instalował prawidłowo, ale gorszy problem okazał się przy próbie instalowania sterownika grafiki, sterownika tego nie ściągałem a znalazłem na jego dysku, przy próbie instalacji wywala błąd że nie ma takiego urządzenia, więc albo to jest wina awaryjnego albo rzeczywiście jest coś nie tak z tą kartą, ale w MU widnieje ona zainstalowana.

LiveCD Windowsowy.

No i będę chyba miał tu jeszcze jeden problem gdyż na stronie Acera jest bardzo skąpo ze sterownikami może dla tego że oryginalnie była na nim Vista a teraz jest XP i pod ten system może być problem ze sterownikami.

Nad tym serwisem to się również zastanawiałem, dla tego że prawdopodobnie jest to jednak karta na MXM I, a ze znalezieniem takiej może być problem.

Odnośnik do komentarza

gorszy problem okazał się przy próbie instalowania sterownika grafiki, sterownika tego nie ściągałem a znalazłem na jego dysku, przy próbie instalacji wywala błąd że nie ma takiego urządzenia, więc albo to jest wina awaryjnego albo rzeczywiście jest coś nie tak z tą kartą, ale w MU widnieje ona zainstalowana.

W trybie awaryjnym sterów grafiki się raczej nie instaluje. Nie wiem jak w tym wypadku, ale może to być kwestia niepoprawnych sterów. Możesz spróbować je odinstalować poprzez dodaj/usuń programy albo w MU (PPM > Właściwości > zakładka Sterownik > przycisk Odinstaluj). Potem driver sweeper'em w trybie awaryjnym posprzątać (nvidia display). Grafa powinna chodzić na systemowym sterowniku. Być może tak uda Ci się wejść do systemu w trybie normalnym. Natomiast ściągnąłbym starszą jakąś wersję ze stronki nvidii (sterowniki archiwalne i beta).

Odnośnik do komentarza

Wszystkie trzy urządzenia ze znakiem zapytania w MU są od czytnika kart pamięci, więc chyba nie ma co się tym przejmować.

 

Edit:

Z grafiką sprawa wygląda tak, wywaliłem z MU, odinstalowałem stery i wyczyściłem DS-em, i rzeczywiście system uruchamia się w trybie normalnym, ale działa tylko przez chwilę do momentu kiedy system wykryje grafikę i próbuje zainstalować sterowniki, w tym momencie sprzęt się resetuje, więc to na pewno będzie problem z grafiką.

No i przez ten krótki moment nie dam rady nic zrobić, jest jakiś sposób aby wyłączyć żeby system nie wyszukiwał nowych urządzeń automatycznie.

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

"Zbędne rzeczy/sprzęt" możesz spróbować powyłączać w BIOS-ie. Raczej automatycznego wykrywania nie wyłączysz (przynajmniej ja o czymś takim nie wiem). Pewne sterowniki można wyłączyć poleceniem disable (nazwa sterownika lub uługi) z Konsoli Odzyskiwania (włączenie to enable (nazwa sterownika lub uługi)). Polecenie listsvc wyświetla listę usług i sterowników obecnych w systemie. Możesz spróbowac znaleźć coś z usług z poniższego artykułu, ale głowy nie dam że to nie strata czasu.

https://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/

 

Są jakieś nowe BSOD-y?

Odnośnik do komentarza

BSOD-ów nie ma, tamten miał chyba związek z dyskiem, jak przełączyłem w BIOS-ie to jest dobrze, nie sprawdziłem tylko jeszcze czy jest wykrywany przez instalator, ciekawi mnie fakt że sterowniki SATA są zainstalowane więc chyba nie powinno być tego problemu.

 

Edit:

Zrobiłem coś takiego że zanim system zainstalował sterowniki, w MU wyłączyłem tą kartę, można teraz normalnie na nim pracować, ale oczywiście na zewnętrznym monitorze, na wewnętrznym w dalszym ciągu jest ekran podzielony na 6 kawałków.

Jakieś pomysły??

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

Jeśli nie uda Ci się włączyć bezproblemowo karty grafiki to wątpię, że praca na systemowynm sterowniku będzie komfortowa na dłuższą metę. Sprawdzałeś taśmę karty grafiki? Odłącz ją i przekonaj się czy po tym samym kablu idzie sygnał na zewnętrzny monitor (ja nie mam o tym pojęcia). :) Innymi słowy spróbuj jakoś definitywnie wyeliminować problem z grafą - a tutaj kłania się też jej podmiana na inną.

 

BTW

http://allegro.pl/geforce-8400-256mb-mxm-acer-5720z-i1750274686.html

O ile to ten sam model, i ta sama karta to raczej jest na złączu MXM-II sądząc po wyglądzie. Nie daje to co prawda gwarancji, że złącze na płycie głównej jest także MXM-II w kontekście TDP tej karty (11W). Złącze MXM-I zapewnia 18W, MXM-II zaś 25W. Ale jeśli nawet na płycie jest MXM-I, a grafa ma MXM-II i to... działa, wystarczy Ci znaleźć kartę o TDP nie większym niż 18W.

Odnośnik do komentarza

Witam co do ekranu podzielonego na 6 części najprawdopodobniej wystąpiły u ciebie tak zwane zimne luty(http://www.expressit.pl/zimne-luty-pod-gpu/) czyli przerwanie połączeń pomiędzy układem karty a płytką tu masz to opisane: http://www.expressit.pl/ekran-podzielony-na-6-czesci-geforce-8400m-gs/ tam masz opisane rozwiązanie problemu dokładnie na twojej karcie powodzenia pozdrawiam ! ;-] btw zawsze możesz włożyć układ do piekarnika na 8,5 minuty na 195 stopni C i tez powinno śmigać tu masz też opisane:

Odnośnik do komentarza
BTW

http://allegro.pl/ge...1750274686.html

O ile to ten sam model, i ta sama karta to raczej jest na złączu MXM-II sądząc po wyglądzie. Nie daje to co prawda gwarancji, że złącze na płycie głównej jest także MXM-II w kontekście TDP tej karty (11W). Złącze MXM-I zapewnia 18W, MXM-II zaś 25W. Ale jeśli nawet na płycie jest MXM-I, a grafa ma MXM-II i to... działa, wystarczy Ci znaleźć kartę o TDP nie większym niż 18W.

Karta to jest identyczna i właśnie taką chciałem kupić dzisiaj na Allegro, ale moment i znikła, ale może mi powiesz po czym poznałeś że jest to MXM II, bo wedłóg mnie jest to MXM I.

Daję tu link do strony na której są wyszczególnione karty graficzne do laptopów i ich zamienniki, oraz zdjęcia jak która wygląda i jest tam chyba coś namieszane bo według wykazu to powinna być MXM II, ale wg. obrazka MXM I jak również wg. modelu NB8M-GS, taki właśnie model pokazuje BIOS tego laptopa, a MXM II powinna mieć NB8P.

http://forum.notebookreview.com/acer/396320-acer-mxm-models-cards.html

Nie przypuszczam że ktoś mógł wymieniać wcześniej kartę na ten model, ale nie znam historii tego sprzętu.

Jak będę miał trochę czasu to zabiorę się za rozbieranie i sprawdzę tą taśmę.

 

@ Adriano2747

To już przerabialiśmy, na razie powstrzymam się z piekarnikiem, nie zawsze to przynosi pożądane efekty.

Odnośnik do komentarza

Może faktycznie masz rację, i będzie to MXM-I. Zasugerowałem się tym radiatorem czy jak to tam nazwać... i wyszło mi, że gabaryty tej karty są dość znaczne w stosunku do osi otworów.

http://www.mxm-upgrade.com/types.html

Więcej o tej specyfikacji (m.in. rysunki, wymiary) znjadziesz na stronce nvidii.

http://www.nvidia.pl/page/mxm_faq.html

 

Z tym, że na płycie może być MXM-II (tego nie wiem jak sprawdzić). Karta z MXM-I na niej pójdzie. W sumie to tego nie jestem już teraz pewien. :)

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Poczytałem trochę na temat tych kart i trochę jest ogólnie niejasności, na stronie do której dałeś mi linka http://www.mxm-upgrade.com/types.html piszą że bez problemów MXM I można zamienić na II pod pewnymi warunkami głównie fizycznymi tzn. jeżeli się zmieści w obudowie, rozmiary niewiele się różnią i mają taki sam rozstaw otworów mocowania radiatora, otwory montażowe są standardowe we wszystkich typach tak samo. Nie bardzo tylko zrozumiałem ostatniego punktu "Compatibility" trochę zbyt skomplikowany język a tłumacz google nie tłumaczy zbyt ciekawie. Ale z tego wszystkiego wywnioskowałem że jeżeli mam wystarczająco miejsca i wszędzie piszą że w tym modelu siedzi karta MXM II, nawet radiator wygląda zbyt za duży do tej karty która siedzi w tej chwili, to spokojnie pewnie mógłbym zamontować taką kartę MXM II, problemem mogło by być ewentualnie konieczność aktualizacji BIOS-u, co wywnioskowałem z tego ostatniego punktu kompatybilności.

Po obejrzeniu dostępnych kart pomyślałem że rozsądnym rozwiązanie była by karta Ati Radeon HD2600 z ProLine, nie wiem tylko dla czego oni uwarzają że karta GF M8400 jest typu MXM II jeżeli po jej gabarytach widać że jest to jedynka, profilaktycznie wysłałem do nich emaila z zapytaniem.

A zdecydowałem się na ATI ze względu na fakt że wszędzie piszą że to właśnie głównie karty nVidia są bardziej awaryjne.

Odnośnik do komentarza

Tak na marginesie... Moje wątpliwości dotyczą głównie tego co określają mianem kompatybilności termicznej... O zasilaczu już wspomniałem. Nie wiem jakie ta karta (HD2600) ma TDP, ale układ na którym bazuje ma ~45W (dla przypomnienia, GF to 11W). Jeśli na płycie jest MXM-I to karta z MXM-II na niej nie pójdzie - tak wynika m.in. z MXM Compatibility (modułowej) specyfikacji Nvidii (str. 51) - o ile dobrze to rozumiem. Nie wiem czy o jakieś aktualizacji BIOS-u można tu mówić. Wg specyfikacji Nvidii jest coś takiego jak "ograniczanie mocy"... i te dane są zapisane w dwóch? miejscach. Z nich korzysta BIOS. Fakt, że z uwagi na pewne rzeczy coś może pójść nie tak przy wymianie karty. Ale z tym raczej nic nie zrobisz.

 

The MXM will automatically detect power supply limitations and thermal limitations of the platform and will automatically throttle its clocks to stay within the power and thermal limits.

If the platform’s power supply and MXM thermal cooler are equal to or exceeds the MXM power requirements, the MXM will run at full speed.

The MXM system information data contains the necessary information for MXM throttling.

This data is stored in either the SBIOS or the MXM system information ROM on the system’s motherboard.

.

Natomiast wg fotek z proline.pl karta HD2600 wygląda mi właśnie na MXM-II - w uproszczeniu, bo laminat nie jest przycięty tuż przy otworach (tych najdalej położonych od złącza).

Odnośnik do komentarza
Natomiast wg fotek z proline.pl karta HD2600 wygląda mi właśnie na MXM-II - w uproszczeniu, bo laminat nie jest przycięty tuż przy otworach (tych najdalej położonych od złącza).

Biorę to pod uwagę że jest to MXM II, i jak wspomniałem wszędzie podają że w tych lapkach jest właśnie MXM II, mimo że siedzi tam właśnie taka karta, natomiast w ProLine mają również karty GF Go 8400 które mi wyglądają na MXM I a oni podają że jest to MXM II i właściwie nie wiem czy ta karta Go 8400 to może być to samo co M 8400 GS, wygląda identycznie.

Ale wrócę jeszcze do tej kompatybilności jaką podają na stronie już wcześniej tu prezentowaną:

Aspire 5720G - MXM-II, 8400M GS, 5720ZG Upgrade to HD 2600, Upgrade to 9500M GS, Upgrade to HD 3650, Upgrade to 9650M GT, Upgrade to 9600M GT

http://forum.notebookreview.com/6669438-post954.html

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie w tym temacie.

Sytuacja wygląda tak że właśnie zakończyłem instalację karty Ati Radeon HD2600, 512 MB, tą którą pokazywałem wcześniej z ProLine. Laptop działa, wygląda na to że wszystko działa dobrze. Najbardziej mnie zaskoczyło to że na stronie Acer-a znalazłem sterowniki do tego modelu właśnie dla tej karty, tak jak by ona również była montowana w tych laptopach.

Dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...