Skocz do zawartości

Bootowalna instalacja Windows na USB


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

usbootlogo.png

 

USBoot

 

Strona domowa

 

Platforma: Windows 2000/XP/2003 32-bit i 64-bit

Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 

 

USBoot - Narzędzie automatyzujące proces instalacji Windows na dyskach USB (to co innego niż tworzenie samostartujących edycji Live na USB). Out-of-box akcja awykonalna, wymaga eksperymentalnego tweakowania źródła instalacyjnego Windows. USBoot ma swoją odmienną oryginalną metodę prowadzenia procesu: nie jest przeznaczony do bezpośredniego instalowania Windows "na czysto z CD" ani nie tweakuje źródła CD. W zamian modyfikuje już zainstalowany i działający przystosowując go do bootowania z USB, i to ten system będzie kopiowany na urządzenie USB. Wprowadza własny sterownik filtrujący, który oszukuje system poprzez przetransformowanie USB widocznych jako "wymienne" na wyglądające jak normalne dyski twarde. To powoduje, że: dysk USB można podzielić na kilka partycji (normalnie to prowadzi do BSOD i wymogiem procedury jest jedna partycja), jest możliwe włączenie pliku pamięci wirtualnej na USB (teoretycznie ta funkcjonalność jest wykluczona).

Procedura powinna działać w większości przypadków, ale nie ma mimo wszystko gwarancji na poprawność zadania na wszelkich możliwych kombinacjach. Program nie jest przeznaczony dla systemów Vista/7 i nie ma w ogóle planów ukompatybilniających (odmienny system bootowania). Opis użytkowania jest zlokalizowany w pliku QuickStart.txt w paczce narzędzia. Poniżej uproszczony rozpis operacji.

 

 

PRZYGOTOWANIA

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------

 

 • Do wertowania wątek przygotowawczy: Prearrangements and Pretest. Pod kątem sprzętowym: płyta główna musi obsługiwać bootowanie z USB, także dysk USB musi posiadać takie właściwości. Dysk USB należy przygotować: zupełnie wypróżnić, poprzez menedżera partycji XP diskmgmt.msc utworzyć jedną partycję podstawową i ustawić jako aktywną (proszę nie używać do tego narzędzi Vista/7 ze względu na różnice sygnaturowe w MBR), sformatować w wybranym systemie plików. Wstępnie można sprawdzić samo bootowanie wzorując się na opisie w linku. Jeśli testy dalszych kroków wypadną poprawnie, można się pokusić o rozbudowanie układu.
 • Jako bazę wyjściową musimy mieć zainstalowany Windows typu 2000/XP/2003. Można operację prowadzić wprost z już działającego systemu rzeczywistego, ale by uniknąć konfliktów lepsze rozwiązanie to albo postawienie czystego Windows tylko do tego celu albo zbudowanie wirtualnej maszyny ze świeżą instalacją. Jeśli rzecz o VirtualBox: należy w konfiguracji włączyć support USB, detekcja sterownikowa powinna się odbyć automatycznie. Podłączyć swój dysk USB i sprawdzić czy wirtualny system go wykrywa.
 • Pobrane narzędzie USBoot należy rozpakować w katalogu głównym zainstalowanego Windows (czyli np. C:\). To oznacza system na którym pracujemy (rzeczywisty lub wirtualny), a nie lokalizację na USB!
 • Rzecz o sterownikach: w rozpakowanym USBoot są foldery ewf i extra Drivers, oraz możliwość utworzenia special DriverFiles. Wszystkie te kroki są opcjonalne:
   
  1. Jeśli urządzenie USB ma być z jakiś powodów zabezpieczone przed zapisem, w katalogu ewf należy umieścić sterowniki z XP Embedded SP2 (lub nowsze): ewf.sys i ewfmgr.exe.
  2. Jeśli mają być używane inne sterowniki USB niż natywne w zainstalowanym Windows, należy w special DriverFiles ulokować pliki w wersji XP Embedded (lub inne preferowane wersje): usbhubb.sys i usbport.sys. Ten krok może prowadzić do niekompatybilności, do wypróbowania tylko wtedy jeżeli nie działają sterowniki implementowane normalną metodą. Przy podjęciu takich działań USBoot będzie prowadził w dalszych krokach jeszcze jedną akcję: katrupienie Ochrony plików Windows w celu uzyskania podmiany.
  3. Z kolei katalog extra Drivers służy do umieszczenia dodatkowych sterowników urządzeń (niekoniecznie związanych z USB) np. do chipsetu. Jest to obwarowane różnymi haczykami, gdyż sterowniki muszą być odpowiednio przygotowane, by takie dodatkowe portowanie się odbyło. Ten krok sobie darujcie, jeżeli nie wiecie co to oznacza.
   
  Narzędzie żadnych sterowników nie kolportuje. W tej materii można pobrać ze strony MS Windows XP Embedded SP2 Feature Pack 2007 Evaluation (wyekstraktować po kolei: ISO > XPEFP2007.exe > w katalogu rep są wszystkie omawiane pliki). Proszę spojrzeć jeszcze na EWF Tool. Operacje z Embedded nie dotyczą edycji x64, bo z tego co mi wiadomo, nie ma tych sterowników w wersjach 64-bitowych.

 

 

FAZA I

------------------------------------------------------------------------------------------

(aktywowanie USBoot w Windows)

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 • Z katalogu USBoot należy uruchomić plik cmd_here.cmd. Zostanie otworzona linia poleceń, w której należy wpisać komendę USBoot phase-I
 • Pierwszym pytaniem ekranowym jest prośba o kod (tzw. response code). USBoot musi zostać zaktywowany dla każdej instalacji Windows na której jest użytkowany. Dzięki temu instalacja Windows będzie poprawna, nawet jeśli zostanie przetransportowana na inny volumin / sprzęt. Pasujący kod uzyskamy poprzez darmową rejestrację konta na www.usboot.org > po zalogowaniu na konto w menu będzie pozycja Build response code. Należy wkleić tam challenge code pokazane w oknie USBoot, a wygenerowany kod wynikowy wprowadzamy w oknie USBoot.
 • Następnie USBoot da 60 sekund na zastanowienie się. Ręczny konfig bez czekania zostanie wywołany przez wpisanie z klawiatury c. Padną pytania czy tworzyć punkt Przywracania systemu (to pozwoli odrolować instalację USBoot po ukończeniu operacji, punkt niekonieczny w wirtualu), wyłączyć opcję Automatycznie uruchom ponownie przy wystąpieniu BSOD, niezbędny krok instalacji USBoot DeviceGuard i USBoot ServiceGuard, oraz wybór typu HAL sprzętowego. Odpowiedzi twierdzące wprowadzamy przez spację z klawiatury. Narzędzie przeprowadzi wszystkie operacje, a na koniec pokaże komunikat o możliwości przejścia do fazy numer dwa.
 • Restart komputera. Od tego momentu na ekranie logowania będzie się pojawiało logo USBoot. To znak, że została zainstalowana jego specjalna usługa.

 

C:\USBoot>USBoot phase-I

 

================================================================================================

USBoot 2.11 Installer home: www.usboot.org Copyright c Gerd Rös 2006-2009

================================================================================================

>>

 

 

This package offers help with the preparation of Windows 2000 / XP / 2003 for startup in nonstandard boot configurations.

 

This software has to be activated before use or certain instructions will not work. To get your activation code enter the challenge code provided into the registration form on "www.usboot.org". Upon registering you will be presented the key for using USBoot with this individual installation.

 

 

Your challenge code: kod do wprowadzenia w Build response code

 

 

You may use the clipboard to avoid manual typing:

 

( The challenge code has been put onto the clipboard -> It is ready to paste )

 

( If you copy the response code generated on "www.usboot.org" onto the clipboard )

( -> Just press "Enter" and it will be fetched from there )

( !!! The clipboard must not contain any chars except for the response code !!! )

 

 

Enter the response code (key): wkleić klucz

 

 

Successfully applied key !!!

 

 

Press space to continue ...

 

06/15/10 18:04:38

================================================================================================

 

This package offers help with the preparation of Windows 2000 / XP / 2003 for startup in nonstandard boot configurations.

 

It is recommended to close all other applications before running USBoot. Also there shouldn"t be devices added or removed while USBoot is performing actions.

 

Steps marked with an asterisk "*" may be skipped if the installation prepared is to be used in the actual present configuration only.

 

Though the use of USBoot is not restricted to fresh installations of Windows, it will be wise to use these for first experiments to avoid unnecessary sources of potential incompatibilities (there are already enough without).

 

The author of this software doesn"t provide any guarantee that the use of this software will be free of undesired effects of any kind or that any desired effect will be successfully achieved at all. According to the complexity of the mechanisms involved and the lack of accessible documentation this shouldn"t come as a surprise... ;-)

 

(You may send a signal to abort any process by pressing ESCAPE)

 

 

#################################################

# USE ON YOUR OWN RISK - NO WARRANTIES PROVIDED #

#################################################

 

 

Press space to continue ...

 

06/15/10 18:06:48

=============================================================================================

 

USBoot will wait for 60 seconds for pending installation operations to start

 

Though it is recommended to give potential installation operations the chance to start befor

moving on you may choose to override this requirement manually.

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

continue and skip waiting for installation operations to start

 

 

....

 

...accepted manual override

 

06/15/10 18:07:34

================================================================================================

 

Select options for step I: *

 

Creation of a system restore point

 

(optional -> this will open up the possibility for later rollback of integral system related )

( files and settings )

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

create a system restore point

skip this step

 

 

System restore point will be created

 

06/15/10 18:08:33

================================================================================================

 

Select options for step II: *

 

Deactivation of auto reboot on system errors

 

(recommended -> gives the user the chance to read potential error messages of the system)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

disable auto reboot on system errors

skip this step

 

 

Auto reboot on system errors will be disabled

 

06/15/10 18:08:47

================================================================================================

 

Select options for step III:

 

Installation of the USBoot DeviceGuard

 

(required)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install and activate the USBoot DeviceGuard

skip this step

 

 

USBoot DeviceGuard will be activated

 

06/15/10 18:09:14

================================================================================================

 

Select options for step IV:

 

Installation of the USBoot ServiceGuard

 

(required)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install and activate the USBoot ServiceGuard

skip this step

 

 

USBoot ServiceGuard will be activated

 

06/15/10 18:09:19

================================================================================================

 

Select options for step V: *

 

Installation of a generic HAL

 

(recommended -> enhances compatibility to foreign hardware)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install only files for remedial manual selection of HAL

install generic HAL preferring ACPI non APIC HAL over standard HAL

install generic HAL preferring standard HAL over ACPI non APIC HAL

skip this step

 

 

 

Files for remedial manual selection of HAL will be installed

 

06/15/10 18:09:59

===============================================================================================

 

Processing step I: *

 

Creation of a system restore point

 

 

Creating a system restore point -->

 

System restore point successfully created

 

06/15/10 18:10:02

===============================================================================================

 

Processing step II: *

 

Deactivation of auto reboot on system errors

 

 

Disabling auto reboot on system errors -->

 

Disabling of auto reboot successfully completed

 

06/15/10 18:10:02

===============================================================================================

 

Processing step III:

 

Installation of the USBoot DeviceGuard

 

 

Activating USBoot DeviceGuard -->

 

USBoot DeviceGuard successfully activated

 

06/15/10 18:10:06

===============================================================================================

 

Processing step IV:

 

Installation of the USBoot ServiceGuard

 

 

Activating USBoot ServiceGuard -->

 

 

Installing -->

 

[uSBoot_ServiceGuard ] * (100%) installed

 

Installation of drivers for 1 devices successfully completed

 

USBoot ServiceGuard successfully activated

 

06/15/10 18:10:26

===============================================================================================

 

Processing step V: *

 

Installation of a generic HAL

 

 

Installing files for remedial manual selection of HAL

 

 

Installing -->

 

[HALs ] * (100%) installed

 

Installation of drivers for 1 devices successfully completed

 

 

Successfully installed files for remedial manual selection of HAL

 

06/15/10 18:10:29

===============================================================================================

 

 

########################################

# SUCCESSFULLY COMPLETED ALL ACTIONS #

########################################

 

 

You may proceed with phase II of USBoot.

 

Press space to end program ...

 

 

 

FAZA II

------------------------------------------------------------------------------------------

(montaż sterowników)

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 • Po restarcie komputera ponownie należy uruchomić cmd i wpisać polecenie USBoot phase-II
 • Ponownie z klawiatury c. Zostaną zaprezentowane pytania tyczące: instalacji sterowników z folderu extra Drivers, typu montowanych urządzeń USB oraz postępowania z ich instalacją, niezbędnego montażu USBoot ARCGuard, montażu USBoot DriverGuard (z podopcją lokowania pliku wirtualnej) oraz opcjonalnych akcji ze sterownikiem ewf i opróżnianiem dllcache. Jak powyżej, potwierdzenia tworzymy przez spację. USBoot rozpocznie akcje.
 • Na zakończenie opuszczamy dialog przez spację. Otrzymamy komunikat o konieczności restartu komputera, co wdrażamy w życie.

 

C:\USBoot>USBoot phase-II

 

================================================================================================

USBoot 2.11 Installer home: www.usboot.org Copyright c Gerd Rös 2006-2009

================================================================================================

>>

 

 

This package offers help with the preparation of Windows 2000 / XP / 2003 for startup in nonstandard boot configurations.

 

It is recommended to close all other applications before running USBoot. Also there shouldn"t be devices added or removed while USBoot is performing actions.

 

Steps marked with an asterisk "*" may be skipped if the installation prepared is to be used in the actual present configuration only.

 

Though the use of USBoot is not restricted to fresh installations of Windows, it will be wise to use these for first experiments to avoid unnecessary sources of potential incompatibilities (there are already enough without).

 

The author of this software doesn"t provide any guarantee that the use of this software will be free of undesired effects of any kind or that any desired effect will be successfully achieved at all. According to the complexity of the mechanisms involved and the lack of accessible documentation this shouldn"t come as a surprise... ;-)

 

(You may send a signal to abort any process by pressing ESCAPE)

 

 

#################################################

# USE ON YOUR OWN RISK - NO WARRANTIES PROVIDED #

#################################################

 

 

Press space to continue ...

 

06/15/10 18:18:58

================================================================================================

 

USBoot will wait for 60 seconds for pending installation operations to start

 

Though it is recommended to give potential installation operations the chance to start before

moving on you may choose to override this requirement manually.

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

continue and skip waiting for installation operations to start

 

 

....

...accepted manual override

 

06/15/10 18:19:03

================================================================================================

 

Select options for step VI: *

 

Integration of additional drivers in folder "extra Drivers"

 

(optional -> only needed if additional drivers are to be installed)

 

 

Found no extra drivers in folder "extra Drivers"

 

...skipping step

 

06/15/10 18:19:03

================================================================================================

 

Select options for step VII:

 

Installation of drivers of classes "USB" and "1394"

 

(required)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install all drivers available of classes "USB" and "1394"

install only generic drivers of classes "USB" and "1394"

skip this step

 

 

All drivers available of class "USB" will be installed

 

06/15/10 18:19:20

================================================================================================

 

Select options for step VIII:

 

Installation of drivers of critical classes (excluding class "SCSIAdapter")

 

(recommended -> enhances compatibility to foreign hardware)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install all drivers available of critical classes but only generic ones for

classes "System", "Keyboard" and "Mouse"

install only generic drivers of critical classes

install all drivers available of critical classes (! error-prone !)

skip this step

 

 

All drivers available of critical classes but only generic ones for classes "System",

"Keyboard" and "Mouse" will be installed

 

06/15/10 18:19:31

================================================================================================

 

Select options for step IX: *

 

Removal of information concerning non present devices

 

(recommended -> assures that all USB devices were installed with the coinstaller)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

remove information concerning non present devices of class USB

remove information concerning any non present devices (! error-prone !)

skip this step

 

 

Information concerning non present devices of class USB will be removed

 

06/15/10 18:19:41

================================================================================================

 

Select options for step X: *

 

Reinstallation of present devices of class USB

 

(recommended -> assures that all USB devices were installed with the coinstaller)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

reinstall present devices of class USB

reinstall present devices of class USB preferring generic device IDs

skip this step

 

 

Present devices of class USB will be reinstalled

 

06/15/10 18:19:46

================================================================================================

 

Select options for step XI: *

 

Reinstallation of present devices preferring generic device IDs

 

(optional -> does some advanced preparation for moving the installation to foreign hardware)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

skip this step

reinstall present devices of class SYSTEM preferring generic IDs

reinstall all present devices preferring generic device IDs (! error-prone !)

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:19:58

================================================================================================

 

Select options for step XII:

 

Installation of the USBoot ArcGuard

 

(required)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install and activate the USBoot ArcGuard

skip this step

 

 

USBoot ArcGuard will be activated

 

06/15/10 18:20:06

================================================================================================

 

Select options for step XIII: *

 

Installation of the USBoot DriveGuard

 

(optional -> this allows USB devices that are normally seen as removable to be reported as )

( non removable to the system. Additionally it will allow the creation of paging )

( files on USB devices but this may introduce a new source of potential failiure )

( as it will still lack some support by the real function drivers. )

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

install and activate the USBoot DriveGuard

install and activate the USBoot DriveGuard (enable support for pagefiles)

skip this step

 

 

USBoot DriveGuard will be activated

 

06/15/10 18:20:14

================================================================================================

 

Select options for step XIV: *

 

Installation of the Microsoft EWF filter

 

(optional -> virtually protects partitions from write operations if enabled by caching writes)

( in RAM [inform yourself about side effects!] - may help to extend the lifetime )

( of flash devices especially when formatted with NTFS - needs "ewf.sys" and )

( "ewfmgr.exe" from XP embedded SP2 (or newer) in folder "ewf" )

 

 

Found no "ewf.sys" in folder "ewf"

 

...skipping step

 

06/15/10 18:20:14

================================================================================================

 

Select options for step XV:

 

Deletion of the content of the Windows "dllcache" and "$Nt..." uninstall folders

 

(optional -> this may save you several hundreds of megabytes space on your drive)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

skip this step

delete the content of the Windows "dllcache"

delete the content of the Windows "dllcache" and "$Nt..." uninstall folders

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:20:21

================================================================================================

 

Processing step VI: *

 

Integration of additional drivers in folder "extra Drivers"

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:20:21

================================================================================================

 

Processing step VII:

 

Installation of drivers of classes "USB" and "1394"

 

 

Installing all drivers available of classes "USB" and "1394"

 

Building list of inf-infos -->

 

.........................................................................................

 

List of inf-infos complete

 

 

Building driver list -->

 

[usb.inf ] C:\WINDOWS\inf\usb.inf * (82%) included

(etc)

 

Build complete

 

 

Installing -->

 

[uSB\VID_0781&PID_0001 ] SanDisk USB ImageMate o (95%) quickinstalled

(etc)

 

Installation of drivers for 284 devices successfully completed

 

Installation of drivers of classes "USB" and "1394" succeeded

 

06/15/10 18:24:51

================================================================================================

 

Processing step VIII:

 

Installation of drivers of critical classes (excluding class "SCSIAdapter")

 

 

 

Building list of inf-infos -->

 

****_******_____*********_**_***__***************_*___*******___*******_******_*_*_*_*******_***

 

List of inf-infos complete

 

Installing all drivers available of critical classes but only generic ones for

classes "System", "Keyboard" and "Mouse"

 

Building driver list -->

 

[acpi.inf ] C:\WINDOWS\inf\acpi.inf * (07%) included

(etc)

 

Build complete

 

 

Building driver list -->

 

[disk.inf ] C:\WINDOWS\inf\disk.inf * (16%) included

(etc)

 

Build complete

 

 

Installing -->

 

[*pnp0c08 ] Microsoft ACPI-Compliant System * (00%) installed

(etc)

 

Installation of drivers for 183 devices successfully completed

 

Installation of drivers of critical classes succeeded

 

06/15/10 18:28:05

================================================================================================

 

Processing step IX: *

 

Removal of information concerning non present devices

 

 

Removing information concerning non present devices of class USB

 

 

Removing devices -->

 

[uSB\VID_046D...\5&18F54CB7&0&1] USB Composite Device * (100%) removed

 

Removal of devices successfully completed

 

Removal of non present devices succeeded

 

06/15/10 18:28:05

================================================================================================

 

Processing step X: *

 

Reinstallation of present devices of class USB

 

 

Reinstalling present devices of class USB

 

Installing devices -->

 

[uSB\VID_13FE...00\077C1957035C] USB Mass Storage Device * (100%) installed

 

Installation of devices successfully completed

 

Reinstallation of devices of class USB succeeded

 

06/15/10 18:28:29

================================================================================================

 

Processing step XI: *

 

Reinstallation of present devices preferring generic device IDs

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:28:29

================================================================================================

 

Processing step XII:

 

Installation of the USBoot ArcGuard

 

 

Activating USBoot ArcGuard -->

 

 

Installing -->

 

[uSBoot_ArcGuard ] * (100%) installed

 

Installation of drivers for 1 devices successfully completed

 

USBoot ArcGuard successfully activated

 

06/15/10 18:28:35

================================================================================================

 

Processing step XIII: *

 

Installation of the USBoot DriveGuard

 

 

Activating USBoot DriveGuard -->

 

 

Installing -->

 

[uSBoot_DriveGuard ] * (100%) installed

 

Installation of drivers for 1 devices successfully completed

 

USBoot DriveGuard successfully activated

 

06/15/10 18:28:38

================================================================================================

 

Processing step XIV: *

 

Installation of the Microsoft EWF filter

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:28:38

================================================================================================

 

Processing step XV:

 

Deletion of the content of the Windows "dllcache" and "$Nt..." uninstall folders

 

 

...skipping step

 

06/15/10 18:28:38

================================================================================================

 

 

########################################

# SUCCESSFULLY COMPLETED ALL ACTIONS #

# #

# YOU SHOULD PERFORM AN IMMEDIATE #

# REBOOT OF THIS SYSTEM #

########################################

 

 

Press space to end program ...

 

 

 

FAZA III

------------------------------------------------------------------------------------------

(migracja USBoot-aktywowanego Windows na urządzenie USB)

------------------------------------------------------------------------------------------

 

 • Po raz ostatni wywołujemy cmd i wpisujemy polecenie USBoot phase-III.
 • Ponownie: USBoot odlicza 60 sekund, a wciśnięcie c spowoduje pokazanie się ekranu ustawień. Padną pytania o wybór dysku docelowego (czyli USB na które kopiujemy Windows) oraz źródłowego (nasz zainstalowany Windows XP, rzeczywisty lub wirtual) - dla obu wpisujemy z klawiatury liczbę indeksu zgodną z wykrytymi przez USBoot dyskami. Kolejne pytanie tyczy niezbędnej aktywacji USBoot ArcGuard, lokalizacji i rozmiaru pliku pamięci wirtualnej, reakcji na Windows Update, generowania przykładowego pliku boot.ini. Po wszystkim rozpocznie się proces kopiowania Windows na USB.
 • Dodatkowa uwaga: kopiowanie plików działającego Windows spod tegoż jest możliwe tylko przez funkcję volume shadow (kopii cieniowej). Ta funkcjonalność jest dostępna tylko dla XP/2003. Windows 2000 musi radzić sobie inaczej (zewnętrzna instalacja Windows lub podmontowanie dysku w wirtualu). Kopiowanie wbudowane w USBoot można prowadzić też ręcznie.
 • Po ukończeniu procesu kopiowania opuszczamy dialogi przez spację. Nasze USB ma zainstalowany Windows i widnieje w Mój komputer jako dysk twardy a nie wymienny. Taka instalacja Windows wpinana na inne konfiguracje sprzętowe będzie potrzebować już ręcznego uzgodnienia sterowników trzecich (np. grafika / chipset etc.).

 

C:\USBoot>USBoot phase-III

 

===============================================================================================

USBoot 2.11 Installer home: www.usboot.org Copyright c Gerd Rös 2006-2009

===============================================================================================

>>

 

 

This package offers help with the preparation of Windows 2000 / XP / 2003 for startup in nonstandard boot configurations.

 

It is recommended to close all other applications before running USBoot. Also there shouldn"t be devices added or removed while USBoot is performing actions.

 

Steps marked with an asterisk "*" may be skipped if the installation prepared is to be used in the actual present configuration only.

 

Though the use of USBoot is not restricted to fresh installations of Windows, it will be wise to use these for first experiments to avoid unnecessary sources of potential incompatibilities (there are already enough without).

 

The author of this software doesn"t provide any guarantee that the use of this software will be free of undesired effects of any kind or that any desired effect will be successfully achieved at all. According to the complexity of the mechanisms involved and the lack of accessible documentation this shouldn"t come as a surprise... ;-)

 

(You may send a signal to abort any process by pressing ESCAPE)

 

 

#################################################

# USE ON YOUR OWN RISK - NO WARRANTIES PROVIDED #

#################################################

 

 

Press space to continue ...

 

06/16/10 10:26:59

===============================================================================================

 

USBoot will wait for 60 seconds for pending installation operations to start

 

Though it is recommended to give potential installation operations the chance to start before moving on you may choose to override this requirement manually.

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

continue and skip waiting for installation operations to start

 

 

..

...accepted manual override

 

06/16/10 10:27:01

===============================================================================================

 

Select options for step XVI: *

 

Transfer of installation to target system volume

 

(recommended -> you may also use some other method for transfer and skip this single step)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

copy installation to target system volume (accept only completely empty volume)

copy installation to target system volume (accept bin on volume)

copy installation to target system volume (accept disjunct content on volume)

skip this step

 

 

Installation will be transferred

 

Select targetdrive

 

 

(1) --> E:

Please choose an item by specifying its index: 1

 

Your selection: E:

 

 

Select sourcedrive

 

 

(1) --> C:

Please choose an item by specifying its index: 1

 

Your selection: C:

 

Installation will be copied from C: to E:

 

06/16/10 10:27:28

===============================================================================================

 

Drive ID (target): [ 2A363166007E000000000000 ]

Drive ID (source): [ 41DD41DD007E000000000000 ]

 

06/16/10 10:27:28

===============================================================================================

 

Select options for step XVII:

 

Initialization of the USBoot ArcGuard

 

(required)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

initialize the USBoot ArcGuard

skip this step

 

 

USBoot ArcGuard will be initialized

 

06/16/10 10:27:32

===============================================================================================

 

Select options for step XVIII: *

 

Configuration of pagefiles

 

(recommended -> if you don"t activate USBoot driveguard to allow pagefiles on USB)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

deactivate all pagefiles

activate a single pagefile on system volume (size 512MB)

activate a single pagefile on system volume (size managed by system)

skip this step

 

 

...skipping step

 

06/16/10 10:27:35

===============================================================================================

 

Select options for step XIX: *

 

Configuration of windows update

 

(recommended -> if you want to be prompted by windows update during driver installation)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

deactivate the prompt for driver downloads from windows update

skip this step

 

 

...skipping step

 

06/16/10 10:27:48

===============================================================================================

 

Select options for step XX: *

 

Activation of the Microsoft EWF Filter

 

(optional -> only applicable if EWF filter is installed [you may also activate manually later]

( - protection may not be active until second boot of the transferred installation

 

 

EWF-service is not installed

 

...skipping step

 

06/16/10 10:27:48

===============================================================================================

 

Select options for step XXI: *

 

Changing of the computer name for the transferred installation

 

(optional)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

skip this step

change the computer name for the transferred installation

 

 

...skipping step

 

06/16/10 10:27:53

===============================================================================================

 

Select options for step XXII: *

 

Creation of a sample boot.ini file

 

(recommended -> you may also provide your own boot.ini for advanced configurations)

 

(This file aussumes to load from the first partition of the first disk device in BIOS!)

 

 

Choose the desired action by pressing the corresponding key:

 

create sample boot.ini file

create sample boot.ini file with additional entries for other disks/partitions

skip this step

 

 

Sample boot.ini file will be created

 

06/16/10 10:27:58

===============================================================================================

 

Processing step XVI: *

 

Transfer of installation to target system volume

 

 

Copying installation from C: to E: -->

 

Selected source drive is system drive -> Creating shadow of source drive

 

usbootcopying.png

 

Finishing transfer of files (this may take some time) ... done

 

Selected source drive is system drive -> Cleaning up shadow of source drive

 

Copying of installation successfully completed

 

 

06/16/10 11:27:37

===============================================================================================

 

Processing step XVII:

 

Initialization of the USBoot ArcGuard

 

 

Initializing USBoot ArcGuard

 

Initialization of USBoot ArcGuard successfully completed

 

06/16/10 11:27:42

===============================================================================================

 

Processing step XVIII: *

 

Configuration of pagefiles

 

 

...skipping step

 

06/16/10 11:27:42

===============================================================================================

 

Processing step XIX: *

 

Configuration of windows update

 

 

...skipping step

 

06/16/10 11:27:42

===============================================================================================

 

Processing step XX: *

 

Activation of the Microsoft EWF Filter

 

 

...skipping step

 

06/16/10 11:27:42

===============================================================================================

 

Ready to proceed with step XXI: *

 

Changing of the computer name for the transferred installation

 

 

...skipping step

 

06/16/10 11:27:42

===============================================================================================

 

Processing step XXII: *

 

Creation of a sample boot.ini file

 

 

Creating sample boot.ini file

 

Creation of sample boot.ini file successfully completed

 

06/16/10 11:32:44

===============================================================================================

 

 

########################################

# SUCCESSFULLY COMPLETED ALL ACTIONS #

########################################

 

 

If this installation is intended to be used on systems with different hardware you will

probably have to install additional drivers or do further configuration for other drivers and

devices.

 

(Don"t forget to make sure that all BIOS settings are appropriate.)

 

Press space to end program ...

 

 

 

TEST

------------------------------------------------------------------------------------------

(sprawdzenie bootowalności USB)

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bootowalny USB powinien być sprawdzony w prawdziwych okolicznościach, tzn. przez normalne zbootowanie. Wstępnie można to przetestować w środowisku wirtualnym. Operację rozpiszę w oparciu o VirtualBox. W GUI nie ma możliwości podczepienia realnego dysku. Należy się posłużyć administracyjnym narzędziem konsolowym VBoxManage.exe i poleceniem tworzenia mini wirtualnych dysków (pliki VMDK) punktujących do innego rzeczywistego dysku lub partycji. Należy wywołać linię poleceń Windows CMD. Przy udziale komend przejść do katalogu VirtualBox i wygenerować plik:

 

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "ścieżka do pliku vmdk" -rawdisk \\.\PhysicalDriveX -register

 

To co zamalowane czerwonym jest zmienne i każdy musi sam dopasować. Pierwszy element to ścieżka i nazwa tworzonego pliku, co można dobrać dowolnie. Drugi element to nazwa urządzenia, a te dane \.\PhysicalDriveX można pobrać z diskmgmt.msc (USB powinno mieć tam numerowanie, które należy sobie wstawić za iksa):

 

usb3.gif

 

Microsoft Windows [Wersja 6.0.6002]

Copyright © 2006 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

C:\Windows\system32>CD "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox"

 

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename D:\VirtualBox\usb.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive2 -register

 

Oracle VM VirtualBox Command Line Management Interface Version 3.2.4

© 2005-2010 Oracle Corporation

All rights reserved.

 

RAW host disk access VMDK file D:\VirtualBox\usb.vmdk created successfully.

 

C:\Program Files\Oracle\VirtualBox>

 

 

Po utworzeniu pliku VMDK, powinien się pokazać w menedżerze VirtualBox. Należy go w VirtualBox podczepić i zbootować z tego. Jeśli te akcje są wykonywane z poziomu Vista/7, zarówno tworzenie pliku VMDK, jak i jego pełne rozpoznanie wymaga trybu Uruchom jako Administrator kolejno na cmd oraz VirtualBox.

 

vmdk.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza


PWBoot

Strona domowa

Platforma: Windows Vista/2008/7
Licencja: freewarePWBoot (Portable Windows Boot) - Automat przystosowany do migracji na urządzenia USB systemów nowszej generacji Windows Vista / Windows 7. Jest to miniaturowy patcher, które "usprawnia" już zainstalowany system o możliwości startowe z USB, a tak zmodyfikowany system może już być powielony wg kilku dostępnych metod na docelowe urządzenie USB, np. przez klonowanie. Program może brać pod uwagę bieżący system lub ewentualnie instalację zewnętrzną (eksperymentalna obsługa). Patchowanie musi być ponawiane po każdej ważkiej aktualizacji plików systemowych, np. po nałożeniu pakietu Service Pack. Tak spreparowany system sprawdza się w odmiennych trybach bootowania docelowego: bootowanie natywne lub bootowanie przez obraz VHD. Więcej szczegółów o bootowaniu z USB oraz o klonowaniu na USB tutaj: KLIK. Poniżej zaś krótkie instrukcje użytkowe odnośnie PWBoot i patchowania w nim materiału wyjściowego.

pwboot.png

 

METODA 1 (WIRTUALNA)
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

 • 1. Wymaganiem jest posiadanie maszyny wirtualnej. W przykładzie jest wykorzystany Vmware Workstation. Na stronie PWBoot jest do pobrania paczka obrazkowa odpowiadająca tym krokom.
 • 2. Podpiąć swój prawdziwy dysk USB. Następnie z poziomu przystawki zarządzania dyskami diskmgmt.msc usunąć wszelkie liternictwo przypisane do rzeczywistego dysku USB.
 • 3. W Vmware uruchomić kreator maszyny wirtualnej. Wybrać opcję zaaawansowaną Custom. Opuścić autoinstalację systemu wybierając tylko tworzenie dysku twardego. W kreatorze przy sekcji SCSI Adapters zaznaczyć opcję LSI Logic. Następnie przy wyborze dysku wybrać opcję wykorzystywania rzeczywistego dysku i z menu wyboru wskazać nasz prawdziwy USB, a w dalszej kolejności lokalizację dla jego odnośnika w postaci pliku *.VMDK.
 • 4. W założonej maszynie "nowy dysk" pokaże się jako SCSI. Podświetlić go i wybrać ustawienia Advanced > Independent > zaznaczyć Persistent.
 • 5. W maszynie wirtualnej w CD/DVD podmontować rzeczywisty napęd hosta trzymający DVD Windows lub obraz ISO z instalacją systemu. Uruchomić pełną procedurę instalacji systemu. Niezależnie od tego w jakim stadium był dysk w maszynie wirtualnej, należy wykonać formatowanie z instalatora systemu (by uniknąć błędów bootowania).
 • 6. Zbootować zainstalowany system w VMware i wejść na Pulpit.
 • 7. Pobrać (lub przekopiować przez system folderów współdzielonych) PWBoot i uruchomić w nim patchowanie.
 • 8. Wyłączyć system wirtualny w Vmware i zamknąć program Vmware.

METODA 2 (RZECZYWISTA MASZYNA)
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

 • 1. Należy podłączyć dysk twardy (SATA / IDE) do komputera.
 • 2. Zastartować z płytki instalacyjnej DVD systemu.
 • 3. Zainstalować w tradycyjny sposób z DVD system na tym dysku docelowym.
 • 4. Po ukończeniu instalacji należy zaaplikować patchowanie PWBoot.
 • 5. Zamknąć system Windows i wyłączyć komputer.
 • 6. Odpiąć dysk twardy i podłączyć przez przejściówkę (SATA/IDE -> USB). Lub sklonować zawartość na dysk USB.

Dodatkowa metoda do poczytania: Instalacja Windows 7 na wirtualnym dysku VHD.


 

Odnośnik do komentarza
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...