Skocz do zawartości

Problem z wyświetalnym obrazem


marcinkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam tu pewien problem, chodzi o wyświetlanie czarnych liter na szarym tle, może to dotyczyć również innych kolorów ale w tym przypadku najbardziej to widać, najpierw zauważyłem w Operze menu, myślałem że to wina Opery, ale podobnie było również w innych okienkach, myślałem że to wina czcionki w ustawieniach ekranu ustawiłem czcionkę System zamiast Tahoma i w pewnym sensie się trochę poprawiło ale nie we wszystkich programach, chodzi tu oczywiście o menu, ale później zauważyłem że to nie tylko menu, postaram się to pokazać na obrazkach, nie wiem w jaki sposób mogło się to zrobić, możliwe że po wymianie karty graficznej, nie wiem czy szukać tego w ustawieniach karty czy może bezpośrednio monitora.

http://zapodaj.net/0db15ff91803.jpg.html

http://zapodaj.net/bd84cc37fea8.jpg.html

irfanviewe.th.jpg

pasekmenu.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na tym większym obrazku nie widzę żadnych udziwnień. Na mniejszym wygląda mi to raczej na problem z używanym motywem windows. Chociaż czasem miałem tak z niektórymi skórkami Opery. Próbowałeś indywidualnie zmieniać czcionkę? tj. PPM na pulpicie > Właściwości > zakładka Wygląd > przycisk Zaawansowane. Można tam dopasować m.in. czcionkę do poszczególnych elementów okienek.

Nie wiem czy przypadkiem na to nie wpływają także ustawienia języka dla programów non-unicode.

Odnośnik do komentarza

Nie patrz na ten obrazek tu zamieszczony, bo tu on wygląda ładnie, kliknij w niego lub w link i tam dopiero widać o co chodzi.

Czcionkę zmieniałem, jak napisałem wyżej, w niektórych programach to widać ale zmiana jest tylko w pasku menu, widać to w tym screenie z IrfanView że menu ma ładną czcionkę, w Operze jest szary pasek czcionka się nie zmieniła więc się nie poprawiło, natomiast ten obrazek z IrfanView pokazuje że na szarym tle napisy są niewyraźne nawet nie tylko w menu, podobne efekty miałem jak jest np. strona internetowa, szare tło i czarny tekst, całkowicie nie czytelny.

Tą skurkę w operze miałem od początku i kiedyś było dobrze, przypuszczam że mogło się coś zrobić z monitorem lub z kartą graficzną, tzn, kartę wymieniłem na nową, a wina może jest po stronie sterowników.

Odnośnik do komentarza
kartę wymieniłem na nową, a wina może jest po stronie sterowników.

 

Rozwiń ten temat.

Dodatkowo - czy próbowałeś zmieniać ustawienia poszczególnych elementów pulpitu?

 

EDYTA

Myslę, że problem podpowiedział @3oo.

Nie oglądałem obrazków z linków ale teraz widzę, że na pierwszym problem jest zawsze przed pierwszą POLSKĄ literką.

Odnośnik do komentarza

Sterowniki zainstalowałem z załączonej płyty, więc powinny być dobre, to są tylko przypuszczenia, co może być źle, w ustawieniach karty jest bardzo dużo różnych ustawień dla poszczególnych programów, nic tam nie zmieniałem bo właściwie jest to dla mnie zbyt skomplikowane, ale może trzeba coś zmienić.

Zmieniałem w ustawieniach wyglądu właściwie tylko czcionkę z Tahoma na System, widać to na screenie w menu IrfanView, w samych oknach czcionka jest dobra jedynie tylko gryzie się z szarym tłem, no i czasami widziałem lekki efekt przy np. jasno zielonym, może to jest coś z kalibracją monitora.

Te małe literki to mi się wydaje że tylko w Operze na razie nigdzie indziej nie zauważyłem, będę może musiał ją przinstalować.

Zmiana skurki nic nie pomaga, odnośnie oczywiście tych małych literek.

Odnośnik do komentarza

w ustawieniach ekranu ustawiłem czcionkę System zamiast Tahoma i w pewnym sensie się trochę poprawiło ale nie we wszystkich programach, chodzi tu oczywiście o menu

Nie jestem pewien czy o tym samym myśleliśmy, ale zakładam, że tak. :)

W Operze możesz czcionkę menu ustawić niezależnie. Ale zdaje się, że jak zmienisz czcionkę u ustawieniach systemowego motywu to po przeładowaniu Opery czcionka też się zmienia.

Co to za skórka?

 

Sterowniki zainstalowałem z załączonej płyty, więc powinny być dobre, to są tylko przypuszczenia, co może być źle, w ustawieniach karty jest bardzo dużo różnych ustawień dla poszczególnych programów

W zasadzie można przypuszczać, że nie są to zbyt aktualne stery... Natomiast co do tych rzekomych "ustawień dla poszczególnych programów" trudno się odnieść nie wiedząc o jaką kartę grafiki chodzi. Poza tym, z tego co pamiętam to raczej te ustawienia (które kojarzę ze starszych kart nvidii i radeonów) nie wpływały na wygląd czcionek (może nie tyle wygląd co typ).

 

Na pewno pewne efekty osiągniesz bawiąc się profilami kolorów (czy jak to tam nazwiemy) - monitora i karty grafiki. Ale to nie ma wpływu na wygląd (w sensie typ) czcionki.

Odnośnik do komentarza

No więc tak, rozdzielmy te dwie rzeczy bo tu widzę że to chyba o co innego chodzi w obu przypadkach. Opera chyba rzeczywiście ma błąd, z tym że nie jest to typowa Opera i jest ona tak jakby zewnętrznym programem, nie jest powiązana z systemem, instalowałem inną i ma ten sam błąd z czcionką, tak jak właśnie pisał Wiesław że czcionka się zmienia po polskiej literce, nie ma w niej standardowo języka polskiego, muszę go dokładać, nie bardzo wiem gdzie zmienić czcionkę, znalazłem tu pewne ustawienia czcionek ale jakoś nie chce się nic poprawić.

Teraz odnośnie drugiej rzeczy, chodzi mi o ten większy obrazek i tu nie chodzi o czcionkę ale o to że na tym szarym tle jest bardzo niewyraźna, wokół liter są białe obwódki i tekst jest bardzo niewyraźny, zwróćcie uwagę że w miejscu zaznaczenia jest jaśniejszy prostokąt i ten tekst jest znacznie wyraźniejszy, występuje to właśnie na pewnym odcieniu szarości (przeważnie).

Karta graficzna jest to Asus GF GT430, wersja sterownika 6.14.12.5936, na płycie stoi napisane tak: V940, 259.36WHQL.

W ustawieniach tej karty jest coś takiego jak zarządzanie ustawieniami 3D, globalne i dla programów, i właśnie o tym pisałem, nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie odnośnie tego brzydkiego wyświetlania. Może to coś z tą kalibracją monitora, a może jakich kodeków, czy directX-a, nie wiem w czym się grzebać żeby nie zrobić jeszcze gorzej.

 

Edit:

Poradziłem sobie z tym kiepskim obrazem, problem jednak był w ustawieniach monitora, znalazłem w opcjach coś takiego jak "ostrość" i właśnie ta ostrość była zbyt odkręcona co powodowało mi taki efekt, teraz już jest O.K.

Jak wpadniecie na pomysł co zrobić z tą czcionką w Operze to dajcie znać.

Odnośnik do komentarza

Odnośnie zmiany czcionki w Operze... CTRL+F12, a potem:

http://wstaw.org/m/2011/08/24/op.png

U mnie to działa (windows/linux), z tym że używam opera-next. Na tej "drugiej" Operze też tą sama skórkę sprawdzałeś?

 

Stery grafy są coś sprzed roku. Natomiast najbardziej aktualne, z certyfikatem microsoftu (WHQL), to 280.26 - z tym że ponoć mają jakiś feler = http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Sterowniki_NVIDIA_280.26_WHQL_sa_wadliwe-36375.html

Wcześniejsze certyfikowane to 275.33, a po drodze jeszcze były dwie w wersji BETA. Możesz je pobrać ze stronki Nvidii.

Sterowniki > Sterowniki archiwalne i BETA

http://www.nvidia.pl/Download/Find.aspx?lang=pl

 

Tam raczej nie ma ustawień wpływających na typ czcionki... Owszem, takie rzeczy jak kalibracja kolorów, kontrastu... są. Masz pewno manual do karty, więc z czasem wszystko Ci się poukłada.

Natomiast Twój problem przypomina mi... https://www.fixitpc.pl/topic/4784-rozmazany-awatar/page__view__findpost__p__37488 ;) Ja nie widzę w tym nic dziwnego. Albo inaczej, zupełnie mi to nie przeszkadza bo takich drobiazgów nie dostrzegam. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

@3oo

Właśnie w tych ustawieniach czcionek się grzebałem, ale nic się nie zmieniało, ale teraz jeszcze raz tam wlazłem i zmieniłem z System na Tahoma tak jak na Twoim obrazku i zadziałało, więc jest już wszystko O.K.

Jest to Opera AC, a skura to MAC Style, dawana domyślnie.

Dzięki za pomoc, i zapraszam do rozwiązania następnego problemu z grafiką, który opiszę niebawem w nowym temacie, a tu można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...