Skocz do zawartości

Transformacja wyglądu XP na a'la Vista


Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione. Artykuł archiwalny, stworzony przeze mnie w roku 2007


orb_big.png

Zmiana wyglądu XP na Vista ...


topicicon.gifWstęp
topicicon.gifBoot - Logon - Shutdown
topicicon.gifTematy i skóry
topicicon.gifAero Glass - Transparent
topicicon.gifSidebar, Menu Start, Pasek zadań, Tray, Desktop
topicicon.gifWindows Explorer
topicicon.gifIkony, kursory, tapety
topicicon.gifFlip i Flip 3D
topicicon.gifDreamScene

topicicon.gifZaawansowane: ręczna edycja plików
topicicon.gifZaawansowane: modyfikacja Menu Start

... BEZ użycia Vista Transformation Pack / BricoPack / Energize / VistaMizer / VistaMods on XP etc., głównie przy udziale DARMOWYCH programów

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wstęp
Mimo że temat zupełnie nie w moim stylu i wykazuję zerowe zainteresowanie takim przekształceniem, to tworzę go jednak, bo widzę jaki jest gorący. Od razu mówię to interpretacja zagadnienia a nie bolesne i straszne naśladownictwo. Dwa podstawowe założenia, które tu realizuję:

Moim zadaniem jest bezpieczeństwo akcji. Obrywacie przez te packi (poza tym większość wchodzi w interferencję z aktualizacją bezpieczeństwa KB925902 od Microsoftu). Jestem zwolennikiem taktownych i w pełni kontrolowanych zmian. Cel to jak najmniej sobie zaszkodzić. Paczka transformująca robi rzeźnię w plikach systemowych, po deinstalacji mogą być różne skutki uboczne takie jak uszkodzone ikony czy mieszany polsko-angielski interfejs, a w najgorszym przypadku system całkowicie do przeinstalowania. Poza tym transformer może wpłynąć na niestabilność / spowolnienie systemu. Dlatego też w tym temacie wolę podać jak zimitować działanie VTP poprzez mniejsze edycje / mody składowe, przynajmniej będzie wiadomo co się dzieje i gdzie. Pewne rzeczy bez patchowania są awykonalne i przepisywanie plików systemowych czasem jest koniecznością. Ale podkreślam = ten temat jest ukierunkowany na NIE-patchowanie o ile to możliwe.

Moim zadaniem nie jest absolutny mimetyzm, pozwalam sobie na negację, staram się dać aplikacje które będą działać (przynajmniej na tyle na ile możliwe w danym temacie). Czego tutaj nie ma i nie będzie:

 • Głupot jak hackowanie wersji wyświetlanej na Pulpicie, podrabianie Właściwości systemu i okna "About Windows" na wyświetlanie "Vista Ultimate". No bez przesady, to jest żenujące. Macie XP a ma się wyświetlać Vista? Imitację stylu, tapetki, podebranie niektórych funkcji z zazdrości co ta Vista ma = to rozumiem. To przecież nie o to chodzi, by idealnie co do szczegółu wykonać podróbkę bo i tak Wam się nie uda (VTP też nie umie tego :P), mod wyglądu ma być kreatywny, stanowić wariację "Vista-like", insynuować podobieństwo ale nie je zmałpować 1:1. Są rzeczy, których nie powinno się robić :lol: Jak chcecie sobie fałszować builda, to bez trudu na Google znajdziecie. Ogólnie = tu chodzi o tworzenie wizualizacji a nie bydła.
 • Bezpośrednich portów aplikacji Visty, albo też tworów próbujących je bardzo nieudolnie naśladować. Portowanie czyli patchowanie plików Visty tak by działały na XP można prowadzić w celach edukacyjnych za pomocą (już wymarłego) patchera Alky for applications (dawne VaioXP) posługując się swoją legalną kopią Visty i prawidłowym kluczem SN. Zaś linkowanie takich gotowych ripów jest nielegalne wbrew temu co niektórzy sądzą linkując to jako "darmowe". I właśnie: Windows Sidebar + Windows Mail. To są warezy. Windows Sidebar to zemulowany przez VaioXP rip, który uzyskał "nieodpowiedni" status przez upublicznienie. Windows Mail to również nielegalnie podebrana biblioteka. Notabene: nie zrobi prawdziwego Windows Mail lecz jedynie upodobni nędzny Outlook Express pod kątem wizualizacji. Zresztą ja walczę z lukami MS i takie "nakładki" rzecz straszna = istnieje coś takiego jak Thunderbird! Jeśli ktoś nie może żyć bez MS, to niech zaskóruje ptaka na Vistę i cześć. W skład nielegalnych portów wchodzą też niektóre wygaszacze Visty "usprawnione" by działać na XP.
 • Sławnej podróbkowej linii: Windows Photo Gallery / Vista Welcome Center / Vista System Properties / Vista Games Explorer. To zupełnie afunkcyjne rzeczy, nie nadają się do stosowania, to nie jest możliwe do zaimplementowania w XP, tak by hulało jak na Viście. Photo Gallery mimo nazwy kompletnie się nie nadaje do obrazów, bo ze względu na aero nie może być tu pełnego podglądu, zniekształcenia obrazów i skopcony niepełny podgląd serii miniatur, rany to tylko jeden exek który w ogóle nie jest w stanie nawet podrobić tego co ma Vista. Welcome Center to śmieć, z punktu widzenia nawigacji całkiem nieprzydatne, zero informacji i to jest pierwsza rzecz, którą wyłączają na Viście. Vista System Properties - to jest tylko przeżonglowanie układu i nic poza tym, a już wpisywanie tam Windows Vista budzi we mnie krzyk. Vista Games Explorer - tylko nowa forma okna na systemowe Spidery etc. i nie osłodzi tego fakt że można edytować plik games.ini = już prędzej zróbcie sobie przez widżetową maszynę typu AveDesk fajny box ze skrótami....
 • Linkowania aplikacji wbudowanych w Vistę takich jak: Windows Defender, Windows Media Player 11, Internet Explorer 7, Live Messenger = to są opcjonalne i oczywiste rzeczy, każdy umie znaleźć na Google i zainstalować ......... Chodzi nam tu o wygląd a nie copycat.
 • ... raczej bez gotowych paczek. Te wszystkie pakunki to przeważnie przepakowane po raz enty te same zbiory. Po prostu ciągle to samo. A tak to można sobie wybrać indywidualnie co się komu podoba, żonglować elementami.
 • ... bez napisów "Windows Vista". Również celowo nie linkuję bezpośrednio niektórych tapet wziętych bezpośrednio z Visty. To pachnie wiadomo czym.

Temat jest podzielony na dwa główne nurty: pierwszy to bezpieczne modyfikacje, drugi to ręczne hackowanie plików. Poniżej różne aplikacje, niekiedy kilka wersji do wyboru z dublującymi się funkcjami. Na pewno większość z Was to zna, tu jest po prostu skompaktowane podsumowanie. Wszystko sprawdzone na moim komputerze, niebezpieczeństwa wypunktowane. Do pewnych rozwiązań podchodzę mocno sceptycznie, nie podobają mi się i w życiu bym tego na mój komputer nie wpuściła, ale podejrzewam że niektórzy zdesperowani moddingowcy wezmą wszystko niezależnie od "kosztów ubocznych". :P Ja nie z tej szkoły jestem - stawiam wyżej funkcję nad formą. Powtarzam jeszcze raz: nie ma potrzeby brać wszystkiego i naśladować w 100%, wykażcie się pomysłowością. Topik może być zastosowany ogólnie, nie w kierunku pod Vistę.
 

Odnośnik do komentarza

Boot + Logon

By nałożyć nowy ekran startu i logowania i uczynić to w sposób w miarę bezpieczny (bez patchowania ntoskrnl.exe i logonui.exe) - należy zaopatrzyć się w darmowe programy BootSkin i LogonStudio od Stardocka. Przykłady ekranów dla tych aplikacji:


Windows Vista Minimal

http://vistamaniac.deviantart.com/art/Wind...inimal-41731179

Boot skin. Vista ma bardzo skromny ekran boot ograniczony tylko do paseczka postępu (to się przekłada na minimalnie szybszy start). I tu właśnie propozycja w konwencji totalnego minimalizmu (ale nie wpłynie to na szybkość :lol:) identyczna z oryginałem.

bootminimalca3.png


"Nie podoba mi się":

Powyżej to tylko przykład. Szukaj, szukaj:

http://browse.deviantart.com/customization...otskin/?order=5
http://vistastyles.org/category/vista-bootskin/
http://customize.org/bootskin
http://www.winmodify.com/skins/bootscreens/
http://www.wincustomize.com/explore/bootskins_xpPomiędzy ekranem bootowania a logowania Vista wyświetla taką dodatkową animowaną tapetę z podkładem dźwiękowym. Można dodać coś podobnego na XP ale w tylko w wydaniu statycznym i bez dźwięku, przez zwykłą edycję rejestru. To co jest wprowadzane w ten sposób to zwykła extra tapeta po prostu ....

startupgj5.png


Start > Uruchom > regedit i w kluczu:

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop

Dwuklik na pustą wartość Wallpaper i w oknie wpisać ścieżkę dostępu do tego pliku graficznego Startup.bmp. Oczywiście można ściągnąć inną tapetę lub samemu przygotować taki ekran w jakimś edytorze grafiki, zapisać jako BMP i wprowadzić przez powyższą edycję. By się pozbyć tego ekranu wystarczy zedytować odwrotnie: usuwając wszystko z okienka Wallpaper.

Windows XP vista Style

http://burtie.deviantart.com/art/Windows-X...-Style-37519756

Logon skin. Jak mówiłam unikam napisów "Windows Vista", jeśli napis to zgodny z systemem. Prosty ekran, pasujący do poprzedniej czarnej kolekcji. Autor stworzył też screensaver w tej stylistyce: klik.

logon2ge5.jpg

Vista Reaction

http://www.wincustomize.com/explore/logonstudio_xp/6988

Logon skin. Naśladownictwo Aurory Visty Ultimate, najczęściej proponowane jako oprawa graficzna logowania sugerująca związki z Vistą, bardzo podobne zarówno do oryginału jak i do logon skinu wprowadzanego przez Vista Transformation Pack. Szczerze mówiąc wzięłam pierwsze z brzegu w typ typie nie szukając nawet jakiś extra rzeczy. Ale może zupełnie inaczej = trawiasto: Vista Reflections. Żadnych propozycji z napisem "Windows Vista".

logonvistareacttn1.png"Nie podoba mi się":

Powyżej to tylko przykład. Szukaj, szukaj:

http://browse.deviantart.com/customization...ogonxp/?order=5
http://vistastyles.org/category/vista-logonxp/
http://customize.org/logons
http://www.winmodify.com/skins/logonscreens/
http://www.wincustomize.com/explore/logonstudio_xp

 

Shutdown

ShutX:

http://macgadger.deviantart.com/art/ShutX-v0-5Beta-50782643

Vista nie ma takich dialogów zamykania a w XP nie da się ich usunąć. Nie podlegają też skórowaniu przez gotowy temat bo jest to zakopane w kodzie pliku msgina.dll (patrz na ostatni post tematu jak to można ręcznie edytować) i po nałożeniu tematu wyją grafiką. Podana tu propozycja jest łagodnym obejściem problemu bez patchowania pliku msgina.dll aczkolwiek tym programem załatwicie tylko dialogi zamykania / wylogowania ale nie dialog tego samego gatunku "Czekaj ..." podczas zmiany stylu systemowego. Program dostępny bezpośrednio z menu Start, można wywołać też dialog zamykania przez konfigurowalny hotkey. Poza tym opcjonalnie do włączenia w zasobniku systemowym Agent dzięki któremu można szybko wykonać akcje bez przejścia przez graficzny ekran. Ekran zamykania jest efektownie pełnoekranowy z podkładową tapetą zasłaniającą wszystko co imituje stylem ekrany logowania. Obsługuje skiny oparte o PNG - domyślnie załączone dwa w stylu Visty. Jeśli te skiny się podobają to by zachować spójność generalnej grafiki można doładować ekrany logowania pod program LogonStudio w tym samym stylu: klik / klik.
Uwaga: po instalacji programu wyłączyć go i w jego folderze zamienić jego exe tym patchem: klik.

shutx1mm1.jpgshutx2kz1.jpg
sShutDown:

http://eng.softq.org/sshutdown.htm

Kolejne lekarstwo anty-edycyjne, żadnych plików systemowych nie trzeba patchować, całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Umożliwia wprowadzenie / stworzenie własnego ekranu zamykania, opcjonalnie w trybie full screen. Obsługuje PNG z transparentem. Może służyć jako "wtyczkowiec" to znaczy obsługiwać ekrany zamykania innych aplikacji, np. zlinkowanego powyżej ShutX. Do kompletu: Theme Editor (do ręcznego projektowania) oraz przykładowe skiny.

Odnośnik do komentarza

Tematy / skóry:

 

WindowBlinds


Niestety, wszystkie bardzo atrakcyjne szklane skórki z przeźroczystymi krawędziami naśladującymi doskonale styl Visty, mają oddźwięk komercyjny gdyż by je zamontować potrzebny jest płatny program WindowBlinds.... Tylko ten program potrafi obsługiwać takie skóry ze szkłem na bokach. Wersja trial WindowBlinds akurat tę funkcję ma obciętą, szkło jest dostępne tylko w pełnej kupnej wersji programu. Więc jeśli nie macie fulla to nie ma sensu montować tego programu, jeśli zależy na szklankach - wyjdzie na to samo ale za free jak skorzystacie z wersji msstyles o podobnej grafice....... Skórami WB proponowanymi na okoliczność dobrej podróbki Visty są:


Aero Ultimate:

http://fediafedia.deviantart.com/art/Aero-...-FINAL-81684745

Aero_Ultimate_RC1_by_fediaFedia.png


Vista 2.4:

http://jemaho.deviantart.com/art/Vista-2-4...efresh-40338929

Vista_2_4__2_3_refresh__by_jemaho.jpg

Gdzie jeszcze szukać takich skór WB:

http://browse.deviantart.com/customization...indsxp/?order=5
http://vistastyles.org/category/vista-windowblinds/
http://customize.org/windowblinds
http://www.winmodify.com/skins/windowblinds/
http://www.wincustomize.com/explore/windowblinds


Tematu nie rozwijam bo ma ukierunkowanie na rozwiązania darmowe. Zostają nie-szklane rozwiązania skór Vista-podobnych:


 

Microsoft msstyles

 • By móc aplikować nowe style, w pierwszej kolejności należy przepatchować plik uxtheme.dll za pomocą specjalnych narzędzi, polecam nieinwazyjne modyfikujące tylko pamięć a nie plik na dysku (UxStyle Core / Allure). Po paczowaniu można już ściągać z linków i wypakowywać do C:\WINDOWS\Resources\Themes. Uważać na nazwę katalogu skinu: musi być identyczna * jak korespondujący plik *.msstyles. Po spełnieniu wszystkich tych warunków nowe skórki będą dostępne we Właściwościach ekranu.
 • Transparent w stylu Glass Aero na takich skórkach jest niewykonalny. Owszem, istnieją próby robienia przeźroczystości "pixel-by-pixel" ale efekt jest hmmm.... nędzny. "Szkło" zawsze można mniej lub bardziej zimitować innymi sztuczkami (patrz dalej, sekcje Aero Glass / Transparent).

  Poniżej przykładowe skóry - żadna doskonała i pod perfekcyjne wizualizacje i tak pewnie trzebaby było to samego podedytować. Istnieje choroba o nazwie "vistamods", tak do siebie podobne mało pomysłowe a masowo produkowane klony że portki spadają. Nie byłam w stanie przejrzeć solidnie i tak na oko wybrałam niezobowiązujące przykłady. Starałam się by były zróżnicowane. Niektóre bardzo mi się nie podobają ale "de gustibus non est disputandum". Z wykluczeniem skór, które mają grafikę fałszywego Szukania w Menu Start (lol).

 

 

 

IllumeCG:

http://spaceqcg.deviantart.com/gallery/

Czarna skóra, która próbuje imitować "szklane krawędzie" przez trik pustki między krawędziami i mocno świecącą ramkę.... No spoko, przynajmniej jakiś nowatorski pomysł. Nie widziałam nikogo innego kto by takie coś próbował robić w temacie msstyles. By jeszcze bardziej zbliżyć efekt można doładować program Y'z Shadow rzucający cień (patrz dalej). Button Start ciekawie rozwiązany. Od tego samego autora VistaCG (tutaj z kolei okna maksymalizowane zmieniają kolor belki - tak jak to ma Vista). Ogólnie - najbardziej kreatywne rozwiązania mimo, że ta grafika nie każdemu może się spodobać. Dobrze będzie wyglądać na dark-motywach.

theme_illumecg1.pngtheme_illumecg2.png

theme_illumecg.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Grey Aura by VistaDude
Pristine OS:

http://mohsinnaqi.deviantart.com/art/Prist...OS-1-2-37260724

Interpretacja na temat Visty, swobodna. Menu Start można przełączać między kilkoma trybami (m.in. styl kompakt). Skóra oparta o model Royale Vista zlinkowaną niżej. Inna skóra autora inspirowana Vistą w oryginalny nienaśladowczy sposób: Tener VS.

theme_pristine1.pngtheme_pristine2.png

theme_pristine.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Aurora by chingyume18
Aero Business:

http://xianjian.deviantart.com/art/Aero-business-52968290

Zgodnie ze słowem "business" realizacja stylu skromnego, czystego, bardzo elegancka skórka. Mini button Start :P Mini czcionka. Common Tasks tradycyjnie pionowo. Prawdopodobnie skóra ta powstała na bazie Aero Standard (ma większy Vistowany Start button a Common Task poziomo, poza tym identyczny styl.....).

theme_aerobusiness1.pngtheme_aerobusiness2.png

theme_aerobusiness3.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Jade Crystal Orbs by angelic-jean
Royale Vista:

http://dobee.deviantart.com/gallery/

Różne wydania rozwojowe przy czym nowa beta ma kolorowany button Start, a wcześniejsza wersja czarno-biały. Cechą minimalizm i kompaktowość. Common Tasks można ustawić w pionie lub w poziomie. Jest to skóra będąca silną inspiracją dla innych designerów. Wzoruje się na niej cała masa innych skór.

theme_royale1.pngtheme_royale2.png

theme_royale.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Green Grass
Lorca:

http://dloor.deviantart.com/gallery/

Nienaśladowcza skórka ale bardzo elegancka i wyważona, może pasować do Vistowatej charakterystyki Pulpitu. Common Tasks przekierowane na poziom. Mowa tu o wersji Lorca 1.0. Wersja 1.2 Special Edition ma bardziej mac'owe akcenty (buttony Startu i okien = kółka). Inny skin gościa: Lime (o ile się nie mylę można przestawić na czarne).

theme_lorca1.pngtheme_lorca2.png

theme_lorca.png

Tapeta w galerii Ingi Nielsen (sekcja Terragen): Black Hole

Vista Mod Grey:

http://www.neowin.net/forum/topic/559182-vista-mod-grey/
http://jp.downpanda.com/vista-mod-grey-19292.html

Dla odmiany wśród masy czarnych klonów, dość udana wersja Vista-like na szaro. Lepiej się prezentuje niż np. Whista.

theme_modgrey1.pngtheme_modgrey2.png

theme_modgrey.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Outdoor scenery / stOrmblue
Vista Ultimate Final:

http://baal-wa-astarte.deviantart.com/gallery/

... i dochodzimy w końcu do tych podróbek. Skóra z różnymi podstylami (RTM, Aero...) plus dodatkowa skóra Metal. Podstyl RTM to ten najbliżej Visty = kolisty Start ale kompaktowe menu Start bez opisów po prawej. Common Tasks tradycyjnie jak w XP po lewej. W paczce również kilka tapetek oraz narzędzie ResEdit (można w zamian wykorzystać Resource Hackera) i bitmapy do podmiany - o ile ktoś chciałby te gotowe skiny sam podedytować. Ogólny wyraz graficzny = zbliżony do tego co wprowadza Vista Transformation Pack. Dlatego ją tu podaję..........

theme_vistaultimate1.pngtheme_vistaultimate2.png

theme_vistaultimate.png

Ta sławna tapeta z trawą może być pobrana osobno klik oraz w wykadrowanych wariantach: klik.
Stolen VS for Windows XP:

http://leosss.deviantart.com/gallery/

.... znów silnie w kierunku Visty. Cała seria skinów z motywami na Vistę. Na stronie różne rozwiązania tej skóry. Wersja 10 prezentuje się na czarno i piłuje zielonym buttonem Start. Wersja 11 to niebieskie wydanie i button Start okrągły jak z Visty (na zrzucie poniżej). W 13 powrót do czarnych ram + wprowadzony okrągły Start orb ale w kolorze zielonym. Skórka Stolen 16 ma zielony orb, czarny skin i poziome Common Task.

theme_stolen1.pngtheme_stolen2.png

theme_stolen.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Raindrop by milouzz
Razor:

http://zrageburn.deviantart.com/gallery/

Seria skórek Vista-like. Razor Vista ma okrągły button Start, Razor 2 czarno białą flagę. Menu Start posiada akcenty pod Vistę (podobny układ i grafika orb). Czarna stylistyka całości.

theme_razor1.pngtheme_razor2.png

theme_razor.png

Tapeta podkładowa z obrazka: Vista Wallpaper - 9 by adni18.

 • Skórą, która bardzo chce się upodobnić do Visty jest VistaVG Ultimate. Ogólna kolorystyka zbliżona, okrągły button Start, układ Menu Start również w ten deseń, zielony pas postępu. Ma kilka podstyli (aero, niebieskie nie-aero, czarne). Zaś Common Tasks można przekierować na poziom, ale trzeba zamienić pliki shellstyle.dll. Autor wydał też czarną wersję skina VistaVG Black
 • Użytkownik dejko podsunął jeszcze serię skórek: Recall XP Visual Styles. Nie miałam czasu zainstalować osobiście.
 • Od gości, którzy robią Vista Transformation Pack, paczka styli upodabniających do Visty: Vista Visual Styles Pack 6.0
 • Poza tym od tego momentu zaczyna się masówka.... Jest cały wór prób, które wprowadzają taki "zamazany" pasek tytułu naśladujący blur glass aero, oraz dużo niebieskich, dużo takich, które chcą zbliżyć się do oryginału .... Jest to niekończąca się linia klonująca, już przestaję rozpoznawać mutanty. A bo ja wiem może komuś klony bardziej podejdą? Leci seria z karabinu: QueVista / Rista / DDVista .... i pozostawię to bez komentarza.

 

 

"Nie podoba mi się":

Powyżej to tylko przykłady. Szukaj, szukaj (w niektórych linkach jest mieszanka: dużo skór jest dla Visty a nie XP!):

http://browse.deviantart.com/customization...lstyle/?order=5
http://vistastyles.org/tag/vista-msstyles/s
http://www.winmatrix.com/forums/index.php?/forum/45-released-visual-styles-themes/
http://customize.org/xpthemes
http://www.winmodify.com/skins/visualstyles/
http://www.skinbase.org/Skins/msstyles/135
http://www.crystalxp.net/galerie/en.scat.13.html
http://www.guimods.com/category/windows-xp...-visual-styles/

Jeśli ktoś chce daną skórę podedytować / zmienić / dopracować niektóre elementy, to już ręczna zabawa w modyfikację pliku *.msstyles przez jeden z komercyjnych programów (łatwe) lub darmowy Resource Hacker (dla zaawansowanych).

 

 

 

Skórki dla wybranych aplikacji

Firefox:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4988
http://vistastyles.org/category/vista-firefox/
http://fediafedia.deviantart.com/art/Firef...o-skin-64717443
http://miamoto.deviantart.com/art/Vista-Fi...a-0-50-51924769

Opera:
http://vistastyles.org/category/vista-opera-themes/

Thunderbird:
https://addons.mozilla.org/pl/thunderbird/addon/4472

Rainlendar:
http://vistastyles.org/category/vista-rainlendar/


Firefox podrobiony na Internet Explorer = zbrodnia.

Odnośnik do komentarza

Aero Glass

Globalnie

 

 

Pomijając tu płatne WindowBlinds i naśladowczą skórę .... Ogólnie wydaje się że na chwilę obecną efekt Aero Glass (szkliste przeźroczyste krawędzie) jest niewykonalny w sposób idealny ale niektóre rozwiązania są już bardzo blisko. Przy takich eksperymentach albo cierpi wydajność pracy / "nawigacja" albo pasek tytułu zachowuje się nienaturalnie albo jakieś tam inne bugi i wykładanie się, i nie wszystkie programy chcą się poddać Aero Glass. Aplikacje dla zdesperowanych, ale bez wymogu posiadania WindowBlinds. Świetnie to wszystko wygląda lecz stosowanie jest dręczeniem samego siebie :P Podstawowa sprawa: nakładanie takich efektów powoduje ignorowanie stylu skóry wybranej we Właściwościach systemu, okna sobie a reszta sobie i tego nie da się zespolić bo wynika to z natury szklenia.TrueTransparency

http://www.customxp.net/TrueTransparency/?langid=1

Program tworzy przeźroczyste krawędzie okien. Pracuje raczej bez błędów i rażących potknięć, pasek tytułu zachowuje się poprawnie i nie ma żadnych dewiacji otwieranych okien. Nie wymaga instalacji, nie wymaga WindowBlinds. Myślę że ten można spokojnie brać. Aczkolwiek końcowy efekt graficzny opiera się raczej na bardziej martwej przeźroczystości, charakterystyczne "zamazanie" / motion nie jest dokładnie takie samo jak w Vista a naokoło tekstu paska tytułu pojawia się takie "szlaczkowanie". Obecność tego programu wyklucza stosowanie innych programów adresujących jakieś zagadnienia krawędzi = np. Yz Shadow nie będzie dawał żadnego efektu, nie rzuci cienia. Na chwilę obecną najstabilniejszy i najlepszy z podanych tu programów. I można pobierać różne atrakcyjne skórki do TrueTransparency, np. wybrać czarną przeźroczystość. Linki do zbiorów skinów: klik / klik.

truetransparency.png
Vystal

http://www.vystal.de.vu/

Eksperymentalne narzędzie tworzące glass-efekt okien dokładnie jak z Vista. Nie wymaga instalacji. Ma sporo opcji konfiguracyjnych. W Preferencens m.in. można ustalić kolor i siłę zamazania, włączyć Reflections i LiveReflections, ustawić zamazanie dla Paska zadań, wprowadzić ogólną transparentność całego okna a nie tylko jego krawędzi, wybrać kolor krawędzi i innych elementów, ustawić listę wyjątków aplikacji które nie mają pracować z Vystalem, a także włączyć pasek zadań i menu Start w stylu Vista. Moduł Colors jest wręcz kopią tego z Visty. Na chwilę obecną program tworzący najładniejszy i najwierniejszy efekt glass, choć bez cienia. Wady: Jakżeby inaczej. Potrzebny mocny komputer, powolny, niestabilny (błędy! może się wyłożyć explorer.exe), aplikacje otwierające nowe okna wewnętrzne (np. Photoshop) mogą się dziwnie zachowywać i wywalać z błędem (dodać więc do listy wyjątków), wszystkie okna zaprawione Vystalem na Pasku zadań dostają jego ikonę (utrata identyfikacji ikonowej).

vystalqh1.png
FastAero

http://legalne.info/soft/1601/FastAero

Kolejny eksperyment w tym samym stylu, włącznie z zamazaniem i cieniem. Domyślnie efekt blur jest wyłączony i by go uaktywnić należy uruchomić FastAeroConfig.exe. Raczej niskie spożycie CPU, ale ciąć może (w sensie "efektu"). Aplikacja niezależna (nie wymaga WindowBlinds, StyleXP ... etc) i portable / nie wymaga instalacji. Projekt wymarł - autor po długiej przerwie w funkcjonowaniu jego strony oficjalnie zakończył żywot aplikacji i wydał kod źródłowy. W dalszej kolejności był rozwijany przez polski team i hostowany na stronce PL, aktualnie i to padło. Wady: Program niedopracowany, niektóre aplikacje mogą z tym nie współpracować, i oczywiście są możliwe błędy....

1.jpg
No cóż ..... Jeszcze jedna możliwość to komercyjne WindowFX z dodatkiem GlassBorders, o tyle dobrym że można nawet regulować wielkość krawędzi.


 

Single

 

No tak. Dochodzimy tu do wątku, który został przeze mnie wstępnie zbanowany. Istnieje cała linia produkcyjna bezużytecznych gadżetów "żywcem wyjętych" z Visty będących realizacją aero glass (czyli przeźroczyste krawędzie). Te wszystkie aplikacje to nieudolne próby copycat, które by zrealizować aero glass muszą całkowicie utopić funkcję. Ułomność wszystkich tych rozwiązań to niemożność zmiany rozmiaru okna ani jego maksymalizowania, buttony maksymalizacji to fantomy..... Podobnież część klikalnych elementów jest właśnie nieklikalna - oszukane na maksa. Z niesmakiem na to patrzę.


Zamiast brać takie przenędzne ćwierćprodukty lepiej skombinować maszynę widżetową AveDesk (patrz dalej), która obsługuje glass-efekty lub upstrzyć sobie Pulpit mini gadżetkami od adni18: klik.
 

Transparent:

nie-aero

TransBar

http://home.no/aksoftware/

Program do tworzenia przeźroczystości Paska zadań. Można ustawić na Autostart z Windows. Podobny to FadingTaskbar - o tyle lepszy że można ustawić dwa odrębne rodzaje przeźroczystości (po najechaniu myszą i po odjechaniu) plus ma efekt "fade" czyli rozpływania się. Programy te mogą udać rozwiązanie z Visty imitowane udanie w skórach rodzaju WB, w którym Pasek zadań jest nieco szklany ale z pominięciem buttoniku Start - tu jest opisany prosty trik jak zrobić przeźroczysty pas z pominięciem Startu: klik (hehehe).

transbar1ny5.pngY'z Shadow:

http://yzapps.blog24.fc2.com/blog-entry-4.html

Narzędzie umożliwia wprowadzenie przeźroczystości dla Menu Start i innych menu (pasków narzędziowych czy też menu kontekstowego) oraz rzucanie efektownego cienia. Dużo opcji konfiguracyjnych. Ostatecznie można ten mały efekcik uznać za nędzne naśladownictwo efektu cienia krawędzi okien Visty. Nie wymaga instalacji. Programem z tej serii jest też Transparent Menus ale bardzo obcięte funkcyjnie - można jedyne stworzyć przeźroczyste Menu Start i/lub przeźroczyste menu okienne. Y'z Shadow lepszy.

yzshadowvt0.pngGlass2k:

http://chime.tv/products/glass2k.shtml

Program do tworzenia ogólnej przeźroczystości okien wraz z możliwością stałego zapamiętana wprowadzonych ustawień. No są jeszcze podobne aplikacje: Vitrite / Chaos Crystal, ale nie mają opcji zapisania ustawień w sposób trwały.

glass2krz8.png
bLend:

http://devrexster.googlepages.com/home

Aplikacja bardzo podobna do Glass2k, do tworzenia przeźroczystości wszystkich okien. Posiada opcję zapisywania ustawień.

Odnośnik do komentarza

Sidebar:

Wygląd oryginału

 

Nie podaję tutaj linku do ripu Sidebara Microsoftu, względy oczywiste (warez). Poza tym poniżej są podane udane zastępstwa dla tego elementu.
Thoosje Vista Sidebar:

http://www.thoosje.com/index.html

Aktualizacja! oprogramowanie typu adware, w zasadzie do wykreślenia - elementy sponsorów szmuglowane nawet mimo odznaczenia opcji instalacyjnej.


Bardzo estetyczny i glass-transparentny panel boczny z predefiniowanym zestawem gadżetów. Jest składnikiem Vista Transformation Pack. Domyślny zbiór gadżetów nie może być poszerzony tymi ze strony autora = to gadżety dla Visty a nie dla XP.

sidebar.pngVista RainBar:

http://gavatx.deviantart.com/art/Vista-Rainbar-V4-81263212

Kolejna dobra podróbka, prawie "identyczna" jak oryginalny sidebar Visty. Jest to moduł do programu Rainmeter i instalacja tego programu jest wymogiem. Instalka RainMetera jest już w paczce z sidebarem, również załączony PDF z instrukcjami instalacyjnymi.

rainbarzw7.pngSamurize Vista Sidebar 4:

http://halfwayglad.deviantart.com/art/Samu...ebar-4-51864634

Jest to moduł do widżeciarza Samurize. By go zainstalować należy w pierwszej kolejności zamontować: Samurize oraz PowerPoint Viewer 2007 (chodzi o czcionki clear type, które zawiera, potem można go odinstalować :P). Następnie rozpakować paczkę Sidebar do folderu C:\Program Files\Samurize (w innej ścieżce działać nie będzie) i zatwierdzić podmianę wszystkich plików. Uruchomić Samurize > Instance manager > Default > przez button edycji wskazać plik Vista Sidebar.ini. Pojawi się boczny panel na którym możemy zacząć dodawać gadżety.

Skoro już mowa o Samurize to można przejrzeć deviantart i dobrać inne gadżety z akcentami Visty np. Vista System czy Vista Orb.

samurizesidebar.pngAero Sidebar:

http://ears1991.deviantart.com/art/Aero-Sidebar-V2-45898316

Samowystarczalny, nie wymagający instalacji i od razu gotowy do użycia sidebar. Ma z góry określony i wbudowany zestaw gadżetów, nie można dodawać nowych. W paczce dwa exeki - czyli sidebar w dwóch różnych skórach. Player z tego sidebara może być użyty jako samodzielny lub do kontroli innych playerów (iTunes / Winamp). Hmmm ... z typów stand-alone nie wymagających instalacji jest jeszcze Vista Sidebar, ale niestety nie na wszystkich rozdzielczościach dobrze wygląda ....

aerosidebar.png
Poza tym istnieje cała seria innych różnych desktopowych aplikacji. Sidebary: Desktop Sidebar (bardziej sztywny a podobny do wcześniejszej wersji Longhorn) lub Yahoo Widget Engine (kombajn, który jako jeden z widżetów ma Sidebar). Również można częstować się serią dock = atrakcyjne uzupełnienie kompozycji Pulpitu. Docków jest dość sporo. Jeśli koniecznie chodzi o naśladowanie stylu Visty, to tu przykładowe ikony do ObjectDock: klik. Aktualizacja: skórka flon3y_Vista usunięta, nie mogę znaleźć linka...

 

Menu Start:

Wygląd oryginału

ViStart

http://lee-soft.com/

Emulacja Menu Start na podobieństwo tego z Visty, do pobrania w polskiej wersji językowej. To menu jest właśnie składnikiem Vista Transformation Pack. Jest niezależne od ustawień natywnego Menu XP i nie dziedziczy np. ostatnio używanych programów, są budowane od zera podczas działania nowego menu. Efekciarskie - można ustawić transparent. Można zmianiać skóry - wyniki szukania na deviantart: klik. Przykładowa skórka Vistart Glass - wariacja kompletnie przeźroczysta (z paczki skopiować tylko folder resources i zamienić z tym oryginalnym jeśli chcecie mieć menu po polsku...). Wady: mogą być przypięte tylko dwa programy, brak "menu kontekstowego", w razie trudności z odładowaniem tego (czarne martwe tło) przeładować explorer.exe, może kolidować z innymi programami (np. TopDeskiem).

vistart.png
Start Orb

http://blajano.deviantart.com/art/Ultimate...uttons-49110781
http://lee-soft.com/viorb/

Korekcja niedoskonałości wielu skór Vista-podobnych, dodająca brakujące zaokrąglenie kolistego buttonu Start. Mini aplikacja może być umieszczona w dowolnym miejscu Pulpitu wywołując Menu Start, ale rzecz jasna ładniej to upuścić na Start wprowadzony przez styl wizualny. W opcjach można ustawić "Zawsze na wierzchu" oraz doregulować cień czy nasycenie. W paczce dwie wersje: dla Paska zadań normalnej wysokości i podniesionego. Taki Orb ma Vista Trasformation Pack 6. Dostępna jest też inna ulepszona wersja Orb z Vista Transformation Pack, czyli ViOrb = ładnie będzie wyglądać z Vistartem, i fajnie trzyma stałą pozycję.

orb3ix8.pngorb4pc1.png

orb1ms2.pngorb2fx3.png
RunMe

http://ksoft.nm.ru/runme.htm

Wprawdzie nie jest to imitowanie funkcji Visty ale ma jej styl, doskonale się wpisze w grafikę. Chowające się na bocznej krawędzi ekranu Aero-szklane menu, które można przebudować wg życzeń i zaskórować. W ofercie kilka stylów upodabniających do Visty, zaś ikonki trzeba ręcznie tam zmienić. Alternatywa na Menu Start. Poza tym w ustawieniach można nawet wybrać zamianę oryginalnego systemowego Menu Start tym. Bezpieczne, nie wykłada się i bardzo ładnie wygląda, podoba mi się bardziej niż linkowany wyżej ViStart :P.

runmexw3.jpg
Tak ..... Z menu tematu "Vista" są i inne produkcje: Vista Start Menu Emulator (emulator zarzucony?, zresztą jak kiedyś to sprawdzałam = fatalny czarny cień kolistego buttonu Start) lub Vista Start Menu (ma wersję PL, wadą wersji darmowej jest wyświetlanie namowy w Starcie "Kup pełną..." czy jakoś tak).

 

 

 

 

Live thumbnails

Wygląd oryginału

Visual Tooltip:

http://www.chrisnsoft.com/visual-tooltip

Udana imitacja funkcji z Vista, bardzo zbliżona do oryginału i ma szklane krawędzie. Duże możliwości konfiguracji, m.in. wielkość podglądu, przeźroczystość, kolor tła. To tylko jedna z funkcji gdyż aplikacja umie również zmajstrować dock na otwarte okna. To właśnie ten program jest składnikiem Vista Transformation Pack. Nie wymaga instalacji.

visualtooltipqh0.pngVisualTaskTips:

http://www.freewarefiles.com/downloads_counter.php?programid=34978

W możliwościach gorszy niż poprzednik Visual Tooltip. Mniej opcji konfiguracyjnych.

visualtasktip.pngTaką samą funkcję posiada jako jedną z wielu możliwości ALT-TAB Thingy.

 

 

 

Tray

LClock

http://fileforum.betanews.com/detail/LClock/1092761816/1

Zamiennik dla zegara, który jest połączony z kalendarzem. Stara aplikacja powstała jako remodelling TClock Light ale nadaje się na imitowanie zegarka Visty (a raczej wcześniejszej wersji Longhorn) i jest składnikiem Vista Transformation Pack. Nic bardziej zbliżonego nie widziałam. Domyślnie zegar ma straszną skórę i by przerobić na oddech Visty trzeba skołować dodatkowe skiny / konfigi, które podrzuca się do folderu LClock zamieniając pliki. Skin, który jest w VTP a widoczny poniżej na obrazku, można pobrać stąd: klik (glass.zip). Inny w stylu Visty: klik. Jeśli się nie podobają, trzeba przeszukać na Deviantart sekcję Miscellaneous.

Jest to rozwiązanie zastępujące zegar zasobnika, ale przecież można w zamian umieścić na Pulpicie przeźroczyste niezniszczalne gadżety adni18 typu Glassy Clock / Glassy Calendar: klik (nie wymagają instalacji, gotowe do użycia).

lclockfs7.png

GlassToasts

http://www.aveapps.com/

Sofcik nakładający szklaną przeźroczystość na baloniki zasobnika systemowego, zarówno w XP jak i Viście (w tym miejscu właśnie Vista nie za piękna). Rzeczywiście wygląda to fajnie (mimo że nie cierpię tych balonów jako takich) i ma jeszcze taki efekt rozpływania się przy zanikaniu. Podczas działania program jest niewidoczny, by wywołać jego konfig np. w celu zmiany skóry, należy ponownie uruchomić exe aplikacji. Wady: Program aktywnie ładuje się do explorer.exe i jeśli doświadczy błędu padnie cała powłoka (aczkolwiek u mnie nie było ani razu błędu) i wtedy trzeba w Menedżerze zadań przeładować explorer.exe.

glasstoasts.png

 

 

 

Desktop

 

Vista posiada na Pulpicie duże ikony oraz możność regulacji ich rozmiaru. Nie ma bezpośrednich możliwości w XP. by ten trik zimitować w 100%. Podaję 3 różne obejścia / rozwiązania, które pozwolą na przesterowanie rozmiaru ikon Pulpitu.


AveDesk:

http://www.avedesk.org/

Ogólna maszyna widżetowa, która między innymi umożliwia umieszczenie na Pulpicie widżetów ikonowych (domyślnie Mój komputer / Kosz), które mają spodziewany wielki rozmiar. Zaletą tego rozwiązania jest że widżety zachowują swoją odrębność i nie dotykają w ogóle aspektu Windows Explorer, co oznacza że te "ikony" na Pulpicie można dowolnie skalować bez wpływu na prawdziwe ikony explorera. Poza tym jako ikona może funkcjonować nie tylko obraz formatu ICO ale i PNG z efektowną transparentnością i cieniem (patrz dalej skąd pobrać). By dodać więcej takich "ikon", należy z prawokliku na widżet wybrać opcję Panel sterowania >>> Desklety >>> Nowy >>> jako typ wybrać PidlShortcut >>> skonfigurować jego Właściwości tzn. ścieżkę dostępu / ikonę / aspekty rozmiaru i inne kosmetyki jak np. animacja kliknięcia etc.

Jeśli chodzi Wam tylko o posiadanie takich ikon, to wyłączyć resztę domyślnych deskletów, plus wybrać opcję ukrywania normalnych ikon Pulpitu. Można też postąpić odwrotnie i przez AveDesk zbudować cały Pulpit z systemem innych dekoracji jak "sidebar", dock etc - przeszukać bibliotekę gadżetów, przykładowe z tematem Vista: Vista Clock, RSS, Picture Viewer.

avedesk2ss4.pngavedesk1yc0.pngavedesk3rs1.pngIconSize:

http://eng.softq.org/small_utils.htm

Zupełnie co innego. Windows XP ma limitację regulacji wielkości ikon do 72px. Vista podbiła rozmiar aż do 256px. Narzędzie umożliwia przestawienie ikon na tak wysoki próg. Wady: nie jest możliwa separacja i ustawienie tak wysokiego rozmiaru dotknie wszystkie ikony bez wyjątku w obojętnej części interfejsu a nie tylko na Pulpicie.

iconsize.pngDesktop List View:

http://iamwill.com/dev/desktopListView/index.php

Vista posiada w prawokliku Pulpitu opcję zmiany Widoku - przestawienia wielkości ikon. Jest wprawdzie ręczny hack jak wprowadzić na XP menu kontekstowe tego typu przez modyfikację pliku systemowego shell32.dll, gdyż menu w kodzie pliku jest ale zdeaktywowane, aczkolwiek ten hack nie za perfekcyjne skutki ma. Menu zostało wyłączone prawdopodobnie nie bez powodu. Po jego włączeniu wprawdzie menu jest, ale nie wszystkie Widoki działają zgodnie z planem no i wali się układ Pulpitu, graficzna nędza osiągana. Dlatego też skromna pomoc w postaci gotowego programu, który umożliwi przynajmniej ustawienie jednego Widoku ..... na bardzo małe ikony.

Odnośnik do komentarza

Explorer

Wygląd oryginału


Poziome Common Tasks

Nie ma do tego żadnego "programu". Ustawienie Common Tasks w poziomie (na spodzie lub na górze pod paskiem narzędzi) a nie w pionie po lewej jak domyślnie ma XP zależy od skóry i jej shellstyle. Więc ktoś kto chce mieć poziome musi dobrać skina, który to oferuje. Przykłady wymienionych wcześniej skór umożliwiających to: VistaVG Ultimate (poniżej właśnie zrzut ekranu), Aero Standard, Windows Vista Softness. Kolorystyka tego pasa oraz rodzaj pokazywanych tam ikon też zależy od typu skóry, każda robi to inaczej.

commontasksbr4.png
FindeXer:

http://www.tomseffect.com/

FindeXer to program, który ma służyć transformowaniu XP na wygląd MacOs, poprzez dodanie bocznego menu w Windows Explorer, stanowiącego zbiór Ulubionych / najczęściej wykorzystywanych lokalizacji. Aczkolwiek ten właśnie program może przysłużyć do zimitowania Ulubionych Linków jakie Vista posiada po lewej. Nawet się z tym rozwiązaniem zgadzam bo dobrze spełnia swoją rolę, służy czemuś, nie udaje. Wypakować program i uruchomić Register.bat. Przeładować explorer.exe lub zresetować komputer inaczej nowe menu się nie pokaże. Uruchomić Windows Explorer i włączyć FindeXera w: View > Explorer Bar. Wstępny wygląd daleki od tego z Visty ale to już tylko i wyłącznie kwestia aranżacji i manipulowania ustawieniami. Z prawokliku w opcjach możność wyboru koloru tła / czcionki i jej wielkości / separatorów / nagłówka ..... Zaś PPM na domyślne obiekty: można dowolnie zmieniać opisy / ścieżki dostępu / ikonki. Ikony są w formacie PNG więc można brać te do serii dock, te z Visty etc. Będzie atrakcyjnie. Nie ograniczajcie się do robienia dokładnie jak w Viście bo te jej linki to ... hmmm ... mocno dyskusyjne. To ma być wasz elastyczny zbiór lokalizacji, taki który jest wam na rękę.

findexer1.pngfindexer2.png

QTTabBar

http://qttabbar.sourceforge.net/
http://qttabbar.wikidot.com/

Jak opisane w linku, jest to ogólny "tweaker" dla XP i Visty wprowadzający tabową nawigację. Wspominam o nim tutaj gdyż program ten potrafi sklonować na XP kilka funkcji należnych do Visty. Po pierwsze QTTabBar umie wprowadzić full row select na XP. Pełny pas podświetlania można sobie dowolnie zakolorować. Kolejnym urozmaiceniem na kierunek Vista jest rodzaj poszerzonej nawigacji, to znaczy po najechaniu na ikonę w explorerze wyświetla się strzałką, która potrafi podać zawartość folderu i można za pomocą tego nawigować z ominięciem wchodzenia do folderu głównego.

qtfullrowwc6.pngqtpathrz7.png


Po trzecie QTTabBar umie też naśladować i taką funkcję Visty, czyli podgląd obrazu po najechaniu na ikonę lub miniaturę pliku graficznego. Ale nie tylko. Preview dotyczy też np. plików tekstowych / *.ini etc. (po najechaniu wyświetla się zawartość pliku).


qtpreviewim6.png


Jest to zinterpretowana realizacja funkcji LiveIcons z Visty. W tym obszarze można spojrzeć też na całkowicie inne rozwiązanie czyli Xentient Thumbnails - podgląd zawartości pliku w trybie widoku ikony ale na baaaaardzo wąską skalę to znaczy tylko dla wybranych formatów graficznych...... a nie wszystkich typów plików i nie ma skalowania wielkości ikon.
Styler

http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.551-styler-1-401.html

Program m.in. umożliwi przekształcenie paska adresów Windows Explorer w niezwykle podobny do nawigatora Visty przez załadowanie stosownej skóry. Domyślnie zawiera skórkę Visty ale oczywiście można ściągać inne rodzaje: z deviantart klik a takie ukierunkowane na Vistę zgromadzone tu: klik / klik. Skórki do Stylera są też często spakowane w ofercie ogólnych stylów wizualnych. Po montażu Stylera z prawokliku na pasek narzędziowy Windows Explorer odblokowujemy go, włączany Stylera i zmieniamy mu skórę, wyłączany inne toolbary Windows, pozycjonujemy. Sam Styler w porządku ale te vistowate skóry trochę mnie zniechęcają gdyż z braku możliwości kontrukcyjnych tylko udają Szukanie przez obrazek z takim napisem = ta funkcja jest dead.

stylerlt2.png
QT Address Bar

http://qttabbar.wikidot.com/qtaddressbar

Breadcrumbs czyli "ścieżki powrotu" to nowa nawigacyjna funkcja Visty w pasku adresów. Zlinkowana tu aplikacja umożliwia dodanie takiego extra paska. Styler nie wprowadza tego (pasek adresów zachowuje się tradycyjnie) ale jeśli bierzecie Stylera to doładowanie jeszcze tego to za dużo. Albo albo. Tę samą funkcję realizuje też program Explorer Breadcrumbs, ale jakoś QT Address Bar bardziej przypadł mi do gustu.

qtaddressiv1.png
QT Toolbar

http://qttabbar.wikidot.com/otherstuff

Aplikacja, która może dodać w pasku narzędziowym explorera bezpośrednią funkcję szukania (tak jak to posiada Vista). Prawdziwą a nie udawaną przez "narysowanie" w Stylerze. Praktycznie rzecz biorąc można połączyć QT Address Bar + QT Toolbar ustawiając je w jednej linii, ładnie zaskórować odgórnym stylem (lub zaprojektować sobie temat) i wyjdzie funkcjonalne odbicie tego rozwiązania w Viście .....
KSToolbar / Y'z Toolbar

http://ksoft.nm.ru/ktoolbar.htm
http://yzapps.blog24.fc2.com/blog-entry-4.html

Dwa programy do wyboru, które umożliwiają wymianę ikonek paska narzędzi - w porównaniu Styler umie przeobrazić więcej elementów a te programy tylko ikony. Oba jadą na tych samych themach, więc obojętne który program weźmiecie (heh chociaż KSToolbar mimo że można przestawić na angielski ma ruskie krzaki w interfejsie). No i właśnie: jeśli połączycie QT Address Bar + QT Toolbar i zmienicie przez podane tu programy zestawy ikonek otrzymacie funkcjonalny zestaw bez oszukanego Szukaj. Przykładowa swobodna wariacja Aero Soft For Y'z Toolbar (ma duże buttony i to nie jest imitacja).

Odnośnik do komentarza

Ikony

Wygląd oryginału 

Format PNG pod AveDesk / Docki etc.Jako że są to dodatkowe niezależne programy obsługujące PNG można wymienić ikony dowolnie biorąc nawet te dla Visty (PNG 256px). Przykłady na oko w stylu Visty:

UNO_by_gakuseisean.jpg

Vista_Style_Folders_Version_2_by_Jrdn88.

Gdzie jeszcze szukać ikon PNG pod AveDesk i programy tego typu:

Po prostu tu są nieograniczone możliwości. Szukania na Google a szukania. 

Wymiana ikon systemowych


Windows XP może obsługiwać tylko *.ICO (nie licząc bibliotek) - nie można wprowadzać *.PNG w ten sposób. Konceptem całego tego tematu jest uniknięcie patchowania dlatego silnie eksponuję tutaj paczki łagodne czyli takie, które nie ingerują we wnętrza systemowych plików Windows i są nakładane w sposób całkowicie bezpieczny. Oczywiście nie wszystkie ikony można podmienić gdyż niektóre są tak wbudowane w system iż bez patchera ani rusz.My Drive Meter:

http://www.winmatrix.com/forums/index.php?showtopic=11656

Ulepszona przeróbka programu Vista Drive Bar. Narzędzie, które może dodać pas pomiarowy zajętego miejsca dla dysków twardych / pendrivów / dyskietki. W opcjach można ustawić na ikony XP z paskiem lub ikony Visty z paskiem. Może pracować jako usługa Windows. Jest możliwość zbudowania własnego themu ale to wymaga ręcznej pracy (tworzenie ikon + skorygowanie pliku info.ini) bo żadnych gotowych tematów nie znalazłam. Podobny program to darmowy Vista Drive Icon (nie aplikuje ikony dla dyskietek) oraz komercyjny Vista Drives (zmienia też ikonę CD-ROMom).

mydrivemeterip5.png

Ogólne:


By nie męczyć się z ręcznym nakładaniem "ikona po ikonie" można zastosować program, który nałoży ikony hurtem (przez tzw. temat). Darmowy to IconTweaker, komercyjny IconPackager.Tematy Vista-like dla IconTweaker (format *.ITT / *.ITA):

http://dobee.deviantart.com/art/Vista-Icon...-theme-44657898
http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.239...icons-a-png.htm

Tak .... do IconTweakera nie za duża liczba gotowych tematów o nazwie "Vista" ale myślę że tu podane wystarczą. Jak się nie podoba ostatecznie można skołować z Google biblioteki ikon ICL lub grupy ICO i sztukować ręcznie a nie przez opcję tematu.

icontweakertheme1cu8.pngTematy Vista-like dla IconPackager (format *.IP):

http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.833...-dragon-png.htm
http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.853...-dragon-png.htm
http://browse.deviantart.com/customization/icons/ip/?order=5

Dla tego programu jest więcej w ofercie. Jeśli nie macie komercyjnego IconPackagera obejściem jest skantowanie: plik *.IP rozpakować archiwizerem i wynikowy plik ICL aplikować ręcznie przez darmowy IconTweaker....."Rzeźnia":

Są oczywiście też paczki robiące kompletniejszą podmianę, ale mocno ingerujące w pliki systemowe np. BricoPack / Vista Anthracite Pack / iVista Pack. Jak mówiłam unikam tu rozwiązań patchujących, to są butchery prowadzące charatanie jak Vista Transformation Pack, ale na mniejszą skalę. Próbują być kompletne (czyli jeszcze nakładają styl wizualny / ekrany logowania etc.).Dodatkowe efekty:

Jeszcze można do kompletu kolorować foldery przy udziale iColor Folder / FolderIco (oba mają temat Vista) oraz nakładać animację przez UberIcon.
 

Kursory
XP Vista Pack:

http://oddbasket.deviantart.com/art/XP-Vista-Pack-47056403
http://lilmegz97.deviantart.com/art/WinVis...-WinXP-42755442

Do wyboru. Pierwsza paczka jest kompletniejsza bo ma zarówno kursory, dźwięki jak i 36 Vistowatych tapetek (to wszystko jest w Vista Transformation Pack) i jest automatycznym instalatorem. Druga tylko kursory - po wypakowaniu kursorki trzeba ręcznie skopiować do C:\WINDOWS\Cursors. Te Aero kursory też są czasem dołączane w różnych stylach.

cursorsbp8.png


 

"Śmietki"

"Vistowate" tapetkiSeria Vplants

http://djmattricks.deviantart.com/art/Vplants-8-36389445

Przykładowe 11 paczek na wabia, wprowadzające zieleninę na waszych desktopach.

Vplants_8_by_DJMattRicks.jpgVplants3_by_DJMattRicks.jpg


Ale tego jest cała masa..... Niemożliwym jest to wszystko zebrać. Tak .... jeśli ktoś koniecznie zainteresowany mocno pod Vistę = tu sobie skolekcjonowali tapety Visty :P

http://vistawallpapers.wordpress.com/
http://www.winmatrix.com/forums/index.php?showtopic=5254
http://www.wstaylor.net/vista_walls.htm
Ogólnie w całym tym temacie szukanie detali / skór / tapet / obiektów w stylu Vista przez zapuszczenie szukania na Deviantart:

http://search.deviantart.com/searchcraft/?...p;q=Vista+Style

Odnośnik do komentarza

Flip (ALT+TAB)

Wygląd oryginałuThumbWin:

http://www4.point.ne.jp/hiro/ThumbWin/thumbwin.html

Podobny sposób patrzenia na zminimalizowane okna, które układają się w poziomy pas miniatur podglądu okna ze znacznikiem identyfikacji ikonowej. Nie działa przez ALT+TAB, ale można przypisać jakiś inny hotkey z Altem. Ogólnie w tej materii raczej trzeba patrzyć w kierunku replikowanych na Windows funkcji Mac OS pod nazwą "Expose". Zresztą należy wspomnieć, że Vista zerżnęła z Mac OSa parę rzeczy :lol:

thumbwin3vm8.png


Overview:

http://laushung.deviantart.com/art/Overview-73043441

Zamiennik dla funkcjonalności ALT+TAB. Obsługuje przeźroczystość, ikony PNG. Można ustawić na Vistowate podglądy lub ikony a'la Mac OS, również przypisać inny hotkey (domyślnie CTRL+Up). 

Flip 3D (WIN+TAB)

Wygląd oryginału
WinFlip

http://tokyodownstairs.blogspot.com/2007/11/winflip.html

Program do tworzenia flip 3D Visty na XP i jest to lider tego efektu ... za darmo. Najlepsza i w zasadzie identyczna imitacja funkcji Visty. Program ma już pełną wersję anglojęzyczną, jest to domyślnie ustawiany język. Efekt wchodzi przez: Winkey + TAB = 3D przewijane do przodu, oraz Winkey + SHIFT + Tab = efekt przewijany "odwrotnie". W zasobniku systemowym z ikony jest dostęp do różnych opcji konfiguracyjnych m.in. odpowiedzialnych za jakość wyświetlania (Anti-Alias, Texture Quality) oraz typ zachowania (przekonfigurowanie skrótów klawiaturowych, operacje myszką w tym m.in. gest myszkowy). Program ma o wiele mniejsze spożycie pamięci niż komercyjny TopDesk. Podstawowe wymagania: XP z DirectX 9, oczywiście grafa musi być nienajgorsza.

winflip.jpgShock Aero:

http://www.docs.kr/entry/Download-Shock-Aero3D-en

Program tworzący ten Vistowaty Flip = perspektywa skośna, operacja przez ALT+TAB. W przeciwieństwie do WinFlip nie można go w ogóle konfigurować. Zaś efekt jest martwy - tylko do podziwiania jak te okna się układają, gdyż jedyne co dostajemy to wizualizację, nie można tymi oknami w żaden sposób zarządzać / przełączać się pomiędzy. Jedyne co program oferuje, to do wyboru flip w stylu Visty (skośnie) lub flip w stylu Mac OS (składanka okien "po prostokącie"). Autor oferuje tam też inny progs Shock 4Way 3D, czyli jakby wirtualne Pulpity w rozebranej kostce, ale znacznie lepiej i atrakcyjniej wygląda rozwiązanie Yod'm 3D (patrz dalej).

shockaero.pngMadotate / T3Desk:

http://www.ophtajpa.com/Madotate.htm
http://www.thoosje.com/vista-3d-desktop-tool.html
http://tehnif.com/T3Desk.aspx

Madotate - Program umożliwiający wprowadzenie efektu perspektywicznego 3D dla otwartych okien. W innym stylu niż oryginalny Flip 3D. Podaję dwa linki. Pierwszy oferuje unowocześnioną i poprawioną przeróbkę oryginału, niestety jest tylko po francusku .... choć do obsługi hotkeyów (CTRL+A nakłada efekt na okno, CTRL+W na wszystkie, dwuklik na belkę tytułu okno przywraca) żaden inny język niż "ręczny" nie jest potrzebny. Trudność to przejść przez francuski instalator na czuja :P i połapać się w konfiguracji, o ile chcecie coś zmieniać czy specyfikować wyjątki. Drugi to oryginalna stara japońska wersja programu przetłumaczona na angielski, opcje te same tylko nie wymaga instalki, ale jej wadą jest znakowanie okien dyskusyjnymi pionowymi bitmapami oraz aplikowanie fatalnego jakością wizualną buttonu na paskach tytułu, co zdecydowanie nie współgra z wypieszczonym skórowaniem (francuska wersja skosmetyzowała to = nie ma tych okropności). Trzeci link to nowy program T3Desk, który chyba bazuje na Madotate.

madotatebuttonek2.png

madotate.jpgYod'm 3D:

http://www.dobreprogramy.pl/Yodm,Program,Windows,12006.html

Spoza kategorii "podróbka Visty", ale tak przy okazji do modów Pulpitu. Imitacja Cube Linuxa:

yodm.jpg


Tak ...... jest jeszcze komercyjny TopDesk, który robi flip 3D Visty, jak przystało na komercję robi to najlepiej.

Odnośnik do komentarza

DreamSceneDreamScene to funkcja Visty wersji Ultimate umożliwiająca posiadanie animowanej tapety, odtwarzanie filmu na Pulpicie. Na Windows pozbawionym tego ficzera można zasymulować podobne zachowanie (tylko zasymulować, maszyna Visty jest oparta na wbudowanym renderowaniu video....). Potencjalne rozwiązania:

1. Odtwarzanie dowolnego video. Do akcji wymagany player oferujący taką funkcję. Trzy do wyboru: VLC Media Player, BSPlayer i ViPlay. Przykładowo konfiguracja VLC Media Player:

 • Settings > Preferences > Video > Output Modules > Direct X > zaznaczyć Advanced options > zaznaczyć Enable Wallpaper Mode
 • Settings > Preferences > Interface > Main Interfaces > wxWidgets > odznaczyć Taskbar

I teraz już będziecie w stanie puścić w loopie wybrany filmik jako tapetę. Uwaga: to nie będzie działać jeśli jest ustawiona jakakolwiek tapeta, nie może być żadnej.

2. Inny pomysł to wykorzystanie systemowej funkcji ActiveDesktop i ustawienie jako tapety własnego pliku HTML z osadzonym odtwarzaniem multimedialnym, np. formatu flasz SWF / FLV, QuickTime etc. Przy korzystaniu z tapety w takim formacie normalne menu kontekstowe prawokliku Pulpitu już niedostępne i by je uzyskać należy przejechać myszą na górny narożnik ekranu i tam kliknąć prawym. I oczywiście ze względu na to że to technika ActiveDesktop wasze ikony Pulpitu podczas odtwarzania utracą przeźroczysty cień na rzecz kwadratów z opisami = i nic z tym nie da się zrobić bo to wpływ pracy ActiveDesktop..... Jeśli razi = wyłączyć całkowicie pokazywanie ikon Pulpitu. Takie HTML trzeba by było oczywiście samemu zbudować. No są gotowce ;) , które realizują ten pomysł (poważne ograniczenie wyobraźni...):

 • DreamScene XP - 7 już spreparowanych tematów do odtwarzania, które są po prostu plikami HTML z osadzonym flaszowym SWF. By to coś zamontować należy pobrany ZIP wypakować do dowolnego folderu. Prawy klik na Pulpit >>> Właściwości >>> Pulpit >>> Przeglądaj >>> wskazać plik o nazwie index.html z tegoż właśnie folderu. I odtwarzanie leci. Będzie ciąć jak słaby komputer......
 • Aurora XP i Jelly XP - Dwie tapetki automatycznie montowane.

4. Ulubiony screensaver jako ruchoma tapeta. Aplikacja, która się tym zajmuje: Vital Desktop.


Hmmmm ... jeszcze jakiś Drempels puszczający halucynogeny na Pulpicie ... darowałam sobie sprawdzanie ...

Odnośnik do komentarza

Advanced
Po wykonaniu wcześniejszych zadań 60-80% Vista Transformation Pack wykonane bez packa. Co nam pozostało? Rzeczy niewykonalne bez modyfikacji natywnych plików systemowych XP. Czyli albo Vista Transformation Pack lub inny podobny stwór albo ręczna modyfikacja plików na własną odpowiedzialność. O packu tu nie gadamy więc mały opis jak to wykonać rączką. Zresztą ręczna modyfikacja pozwoli na elastyczność, wybranie dowolnych obrazów / układów a nie z musu stały schemat oferowany w VTP. Temat modyfikacji plików systemowych jest tak rozległy iż nie jestem w stanie napisać na kolanie solidnej obsługi. Z musu zawężam na razie do tylko kilku charakterystycznych modyfikacji (to jest częściowa realizacja edycji zawartych w pakiecie Vista Mods on XP), resztę spławiam skierowaniem ogólnikowym gdzie szukać elementów do zamiany. Tu jest dużo fajnej zabawy jak to samemu zrobić, sztuka dla sztuki.. Oczywiście przestroga: edycja plików jest na waszą odpowiedzialność, nie jest to bezpieczne i trzeba wiedzieć co się robi!

Do tego potrzebne dwa narzędzia - Resource Hacker i Replacer. Pierwszy to edytor, drugi pozwoli podmienić pliki obchodząc problem Windows File Protection.


 

Explorer.exe


Pracujemy na kopiach plików! Skopiować C:\WINDOWS\explorer.exe w dowolne miejsce i to kopia będzie otwierana do edycji, nie oryginalny plik. Przykład co można zmienić pod styl Visty:Usunięcie napisów Wyloguj / Zamknij z Menu Start:


startnotext1ya8.png

vs.

startnotext2di9.png


Vista nie posiada tych opisów tylko gołe buttony, i raczej ma rację bo lepiej to brzmi. Wprawdzie istnieje gotowy patcher LS Patch (w niektórych skinach nawet domyślnie załączony) usuwający to automatycznie ale nie za dobrze się czuje na nieanglojęzycznych wersjach Windows, lepiej samemu kontrolować proces. Więc strzelamy opis jak ręcznie pozbyć się tych napisów. Oczywiście ten trik jest zupełnie zbędny jeśli wybierzecie program ViStart (z natury ma brak tych napisów) lub zastąpicie menu przez RunMe.

1. W Resource Hacker otworzyć kopię pliku Explorer.exe i przejść do String Table >>> 439 >>> 1033 (Windows PL: 1045). Podświetlić całe linie 7012 i 7013:
 

STRINGTABLE
LANGUAGE LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
{
7012, "|Undock Comput&er|&Log Off|T&urn Off Computer|D&isconnect||"
7013, "|Undock Comput&er|&Log Off|Sh&ut Down|D&isconnect||"
7014, "Removes your laptop or notebook computer from a docking station."
7015, "Provides options for closing your programs and logging off, or for leaving your programs running and switching to another user."
7016, "Provides options for turning off or restarting your computer, or for activating Stand By or Hibernate modes."
7017, "Disconnects your session. You can reconnect to the session when you log on again."
7020, "&Search"
7021, "&Help and Support"
7022, "&Windows Security"
7023, "&Run..."
}

 

.... i skasować:
 

STRINGTABLE
LANGUAGE LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
{
7014, "Removes your laptop or notebook computer from a docking station."
7015, "Provides options for closing your programs and logging off, or for leaving your programs running and switching to another user."
7016, "Provides options for turning off or restarting your computer, or for activating Stand By or Hibernate modes."
7017, "Disconnects your session. You can reconnect to the session when you log on again."
7020, "&Search"
7021, "&Help and Support"
7022, "&Windows Security"
7023, "&Run..."
}

 

Klik w Compile Script, następnie File >>> Save.

2. Tak spreparowany plik podmienić z oryginałem przez aplikację Replacer.Z tematem usuwania tych napisów zupełnie niezobowiązująco skojarzył mi się bezinstalacyjny mini program NoTitles, które usuwa wszelkie napisy z buttonów Paska Zadań oraz opisy okien z Pasków tytułu. Nie zagrywka w stylu Visty, ale tak do ogólnej kosmetyki może być przydatne. Bezpieczne w użytkowaniu.

notitlesvm5.png
 

Shell32.dll


Pracujemy na kopiach plików! Skopiować C:\WINDOWS\system32\shell32.dll w dowolne miejsce i to kopia będzie otwierana do edycji, nie oryginalny plik. Przykład co można zmienić pod styl Visty:Dekoracyjny pasek postępu:

pristineprogressxd6.png


Zmiana grafiki okna, które pojawia się podczas kopiowania / kasowania / wklejania obiektów. Vista posiada lepszą animację i szczegółowiej rozpisane kopiowanie - tak wygląda oryginał: klik. Zrobimy podobnie, ale nie identycznie. Po pierwsze pobrać animację, która będzie wsadzona w okno dialogu:

zip.gifPlik AVI.

Następnie w Resource Hacker otworzyć kopię pliku Shell32.dll.

1. Przejść po kolei do sekcji:

AVI >>> 160 >>> 1033 / 1045
AVI >>> 161 >>> 1033 / 1045
AVI >>> 162 >>> 1033 / 1045
AVI >>> 163 >>> 1033 / 1045
AVI >>> 164 >>> 1033 / 1045


... prawy klik na 1033 (Windows EN) lub 1045 (Windows PL) i opcja Replace Resource a jako plik do podmiany wskazać ściągnięty AVI. Przy zamianie pojawi się okno dialogowe proszące o wpisanie detali zasobu = jako Resource Type wpisujecie AVI, jako Resource Name w zależności który numer podmieniacie 160 - 164, w Resource Language 1033 (dla Wina angielskiego) lub 1045 (dla Wina polskiego):

res1de9.png


2. Następnie przejść do Dialog >>> 1020 >>> 1033 (Dla Windows PL 1045), podświetlić cały kod i zamienić tym:

Dla Windows angielskiego:
 

1020 DIALOGEX 20, 20, 237, 108
STYLE DS_FIXEDSYS | DS_MODALFRAME | DS_NOIDLEMSG | WS_POPUP | WS_CAPTION | WS_SYSMENU
CAPTION ""
LANGUAGE LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
FONT 8, "MS SHELL DLG"
{
CONTROL "", 106, "SysAnimate32", ACS_AUTOPLAY | ACS_TIMER | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 0, 0, 237, 25
CONTROL "", 103, STATIC, SS_LEFTNOWORDWRAP | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 34, 250, 10
CONTROL "", 102, STATIC, SS_LEFTNOWORDWRAP | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 52, 88, 110, 10
CONTROL "", 104, "msctls_progress32", WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 58, 221, 10
CONTROL "", 105, STATIC, SS_LEFT | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 44, 250, 10
CONTROL "", 106, STATIC, SS_GRAYFRAME | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 0, 76, 237, 1
CONTROL "Stop", 2, BUTTON, BS_DEFPUSHBUTTON | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 172, 86, 56, 16
CONTROL "Current file:", 2, STATIC, SS_LEFT | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 88, 40, 10
}

 

Dla Windows polskiego:
 

1020 DIALOGEX 20, 20, 237, 108
STYLE DS_FIXEDSYS | DS_MODALFRAME | DS_NOIDLEMSG | WS_POPUP | WS_CAPTION | WS_SYSMENU
CAPTION ""
LANGUAGE LANG_POLISH, 0x1
FONT 8, "MS Shell Dlg"
{
CONTROL "", 106, "SysAnimate32", ACS_AUTOPLAY | ACS_TIMER | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 0, 0, 237, 25
CONTROL "", 103, STATIC, SS_LEFTNOWORDWRAP | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 34, 250, 10
CONTROL "", 102, STATIC, SS_LEFTNOWORDWRAP | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 52, 88, 110, 10
CONTROL "", 104, "msctls_progress32", WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 58, 221, 10
CONTROL "", 105, STATIC, SS_LEFT | SS_NOPREFIX | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 44, 250, 10
CONTROL "", 106, STATIC, SS_GRAYFRAME | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 0, 76, 237, 1
CONTROL "Anuluj", 2, BUTTON, BS_DEFPUSHBUTTON | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 172, 86, 56, 16
CONTROL "Bieżący plik:", 2, STATIC, SS_LEFT | WS_CHILD | WS_VISIBLE, 7, 88, 40, 10
}

 

Klik w Compile Script, następnie File >>> Save.

3. Tak spreparowany plik podmienić z oryginałem przez aplikację Replacer.

To co powyżej to tylko przykładowy kod i przeliczone przeze mnie pozycje (na Google każdy liczy to inaczej) ale można to sobie samemu przerobić. W Resource Hackerze na dole macie podgląd tego menu i na nim można elementy przestawiać a z prawokliku nań można wsadzić inne kontrolki np. dodać sobie datę / czas. Na niebieski pas postępu i button Cancel nie patrzyć. To tylko wynik skórowania (w przykładzie skin Pristine OS) - każdy temat inaczej to koloruje. Dla porównania zaskórowanie przez skina Vista Softness daje taki rezultat:

softnessprogresswb0.png

Vista ma zielony pas postępu. Średnio mi się podoba ale to nie o mój gust chodzi. Jeśli ktoś koniecznie chce mieć zielony to albo niech poszuka skóry która to wprowadza albo odpali w Resource Hacker plik *.msstyles danej skóry, w sekcji Bitmap wyszuka elementy:

X_PROGRESSCHUNKVERT_BMP
X_PROGRESSCHUNK_BMP
X_PROGRESSTRACKVERT_BMP
X_PROGRESSTRACK_BMP


.... gdzie X to może być różna nazwa podstylu:

res5nm9.png

.... i wymieni tam obecne bitmapy swoimi zielonymi przygotowanymi w jakimś edytorze grafiki.Ogólnie:

Powyżej to tylko edycja przykładowa ale można zmienić praktycznie wszystko. W shell32.dll:

 • W sekcji Dialog są i inne okna dialogowe (o jakie chodzi widać w Resource Hacker na podglądzie), które można przerobić np. zmieniając im rozmiar / usuwając elementy lub je dodając / wstawiając bitmapy, podziałki etc.
 • W sekcji Icon można opcją Replace Resource wymienić ikonki
 • W sekcji Bitmap / AVI wymienić grafikę obrazową czy tła

. 

Shell32.dll / Msgina.dll


Pracujemy na kopiach plików! Skopiować C:\WINDOWS\system32\shell32.dll i C:\WINDOWS\system32\msgina.dll w dowolne miejsce i to kopie będą otwierane do edycji, nie oryginalne pliki. Przykład co można zmienić pod styl Visty:Zmienione dialogi Zamknij / Wyloguj:

dialogshutdownbz8.png

dialogskinchangebd9.png


O tym już było rozprawiane i poniższa edycja to czysto teoretyczny schemat, na wypadek gdyby ktoś jednak wolał wpuścić nowe ekrany na stałe w kod plików systemowych. Skórowaniu będzie podlegał też ekran tego samego typu "Please wait / Proszę czekać" pokazujący się podczas zmiany stylu systemowego. Dla celów poglądowych wybrałam tę przeróbkę: klik - niestety ta forma nie nadaje się na Windows PL, co więcej nie przejdzie na niektórych wersjach Wina angielskiego. Są to narzędzia stworzone w Restoratorze paczujące określoną wersję plików anglojęzycznego Windows, i robią to na żywca na plikach obecnych w systemie. Z tych wszystkich powodów w celach pokazowych wyjęłam z patchera tylko bitmapy pod dialogi zamykania / logowania (z pominięciem grafik okna About Windows) - do pobrania: klik. Tu zaś jest inna czarna wersja: klik


1. Otworzyć w Resource Hacker kopię Shell32.dll, przejść do sekcji:

Bitmap >>> 14351 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 14353 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 14354 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 14355 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 14356 >>> 1033 / 1045


W każdym numerze po kolei z prawokliku na 1033 (Windows EN) lub 1045 (Win PL) wybrać Replace Resource:

res3ga7.png

... i podmienić bitmapy korenspondującymi ściągniętymi plikami. Ta sama bitmapa będzie użyta kilka razy. 1.bmp wchodzi w numery 14351 + 14354, 2.bmp wchodzi w numery 14353 + 14355, 3.bmp wchodzi w 14356.

File >>> Save. Tak spreparowany plik podmienić z oryginałem przez aplikację Replacer.


2. Otworzyć w Resource Hacker kopię msgina.dll, przejść do sekcji:

Bitmap >>> 20140 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 20141 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 20142 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 20143 >>> 1033 / 1045
Bitmap >>> 20150 >>> 1033 / 1045


W każdym numerze po kolei z prawokliku na 1033 (Windows EN) lub 1045 (Win PL) wybrać Replace Resource:

res4rp7.png

... i podmienić bitmapy korenspondującymi ściągniętymi plikami. Ta sama bitmapa będzie użyta kilka razy. 1.bmp wchodzi w numery 20140 + 20142, 2.bmp wchodzi w numery 20141 + 20143, 4.bmp wchodzi w 20150.

File >>> Save. Tak spreparowany plik podmienić z oryginałem przez aplikację Replacer.


Te bitmapki to tylko niezobowiązująca propozycja unaoczniająca sposób zamiany. Wybrana instynktownie pod czarne skóry, które są przeważającym motywem skinowania pod Vistę, w łącznictwie z ciemną grafiką menu Start, czarny jest neutralny i mógłby korespondować z bardzo odmiennymi skinami. Niestety nie znalazłam alternatywnych atrakcyjnych gotowych grafik a samej to mi się nie chciało tego robić. Ale możecie sami przygotować stosowne obrazy w edytorze grafiki (trzymać się rozmiarów!) i sobie podmienić. Tyle w kwestii bitmap podkładowych. Natomiast sam redesign elementów tych okien edytuje się w msgina.dll w sekcji Dialog >>> 20100 >>> 1033 / 1045. Można tam zmienić wyświetlany tekst, wyciąć buttony lub wstawić nowe, przemieścić elementy, zmienić rozmiar etc. 

netshell.dll / stobject.dll / xpsp2res.dllW tych plikach można podmienić ikonki zasobnika systemowego takie jak monitorki sieci czy głośność. Linkują oczywiście różne pliki do podmiany z już upakowanymi ikonami a typowym przykładem jest Vista System Tray Icons. Ale to nie jest na Win PL, poza tym nie wasze pliki. Nie znalazłam ciekawych zestawów ikonowych a na ekstraktowanie ikon z tych przepatchowanych angielskich pliczków już nie starczyło mi odporności i czasu. Sami to możecie wykonać. To tylko kwestia "przełożenia" bitmap z jednego pliku w drugi ale jest trochę patyczkowania się.


.

Info

.
Tak .... jak mówiłam spławiam temat, bo jakby czasu nie ma by to wszystko przetworzyć. Skorzystajcie z tych opisów:

http://wint.virtualplastic.net/hackindex.php
http://www.virtualplastic.net/


Jeszcze jak zauważyłam VTP rejestruje jakieś nowe klasy jako rozszerzenie shella. Samemu można zrobić takie specjalne foldery lub też przesortować obecne przez ShellObjectEditor:

http://www.tropictech.de/modules/PDdownloads/singlefile.php?cid=1&lid=5

Odnośnik do komentarza

Modyfikacja Menu Start

Wariant "bezpieczny"Dla tych, którzy nie korzystają z Vistart ani żadnych innych typów emulacji Menu Start. Sprawa dość czysta, bo robiona tylko przez edycję rejestru, żadnych patcherów. W tym wątku zbudujemy sobie menu zamykania systemu o funkcjonalności podobnej do tego z Visty. Nie będzie to copycat (choć da się to jeszcze przekształcić): żadnych buttonów zamykania / wylogowania, a w zamian umieszczenie w Menu Start pod opcją Uruchom nowej pozycji Shutdown / Zamknij system, która z kliku natychmiastowo wywoła zamykanie systemu a z prawokliku będzie miała menu dodatkowych opcji związanych z zamykaniem kompa. Nie dość, że wygląda to ładnie, to jeszcze jest bardzo funkcjonalne (usuwa m.in. ten "problem": klik). I nie będziemy już korzystać z głupkowatych dialogów MS, nawet nie ma po co ich skórować przez edycję msgina.dll + shell32.dll, bo w ogóle nie będą wywoływane.
Vista:

shutdown_original.png


XP po modyfikacji:

shutdown_mod.png


Kolorami proszę się nie sugerować, bo to wynik skinowania (w przykładzie skórka Aero Business). O ogólnej zmianie ikon było wcześniej (na obrazku jest temat Vista z Icon Tweaker), ale sama ikona Shutdown musi być zmieniona ręcznie i o tym zaraz będzie wątek.


1. Wykorzystamy program NirCMD, który będzie odpowiadał za wykonywanie komend zamykania / wylogowania / hibernacji etc. komputera, bez korzystania z funkcji i dialogów Windows. Program w ogóle nie pracuje w tle, jest tylko typem konsolowym i wykonuje zadania tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie wywołany. Nie ma śmiecia w pamięci. Mała uwaga: AV mogą ten program wykrywać jako "risk tool". Bez obaw, to tylko ze względu na typ zadań, które program wykonuje. Pobrać, rozpakować i umieścić plik NirCMD.exe w katalogu system32.
 
nircmd.zip

2. Następnie definitywnie ukryjemy obecne brzydkie buttony Zamknij / Wyloguj / Oddokuj wraz z tekstem do nich przypisanym. Odbędzie się to przez wprowadzenie starych dobrych restrykcji Microsoftu, a nie przez edycję pliku explorer.exe.

restrykcje.zip

Wystarczy rozpakować, plik reg uruchomić, ale jest wymagany reset komputera, by zatwierdzić wprowadzane blokady. Plik wprowadza następujące edycje:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer]
"NoClose"=dword:00000001
"NoStartMenuEjectPC"=dword:00000001
"StartMenuLogoff"=dword:00000001


3. Dodamy do rejestru nową strukturę menu, a do tego wykorzystamy klucz używany przez producentów OEM do brandingu Menu Start (to jest właśnie to wolne miejsce pod Uruchom, gdzie branding się uaktywnia). Co to jest branding = do poczytania w moim temacie Tweakowania XP. Zrobiłam dwa pliki rejestru pod Windows polski i angielski:
 
menu_PL.zip
menu_EN.zip

Wystarczy rozpakować, uruchomić plik reg a nowe menu powinno się pojawić nawet bez konieczności przelogowania Windows (jeśli menu nie ma przelogować się). Uwaga: przed zastosowaniem pliku proszę przeczytać to:Dopasowanie pliku do własnych potrzeb:


Zawartość pliku wprowadzającego menu:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}]
"InfoTip"="Wyłącz komputer"
@="Zamknij system"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\DefaultIcon]
@="C:\\WINDOWS\\system32\\shell32.dll,27"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Instance\InitPropertyBag]
"Command"=""
"Param1"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\Open]
@="Wyłącz"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\Open\Command]
@="NirCmd.exe exitwin poweroff forceifhung"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\01]
@="Uruchom ponownie"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\01\Command]
@="NirCmd.exe exitwin reboot forceifhung"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\02]
@="Wyloguj"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\02\Command]
@="NirCmd.exe exitwin logoff forceifhung"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\03]
@="Przełącz użytkownika"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\03\Command]
@="NirCmd.exe lockws"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\04]
@="Hibernuj"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\04\Command]
@="NirCmd.exe hibernate"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\05]
@="Stan wstrzymania"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\05\Command]
@="NirCmd.exe standby"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\06]
@="Wyłącz monitor"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\06\Command]
@="NirCmd.exe monitor off"

;[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\07]
;@="Oddokuj"

;[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\07\Command]
;@="WScript.exe \"C:\\Windows\\System32\\undock.vbs\""


Dla unaocznienia co ten plik robi w rejestrze:

shutdown_reg.gif

Ten plik to tylko matrix, wprowadza co na obrazku. Co tu można obrobić:1. Domyślnie jest odnośnik do systemowej ikony zamykania (z pliku shell32.dll). Jest to brzydka ikonka. Ale można wprowadzić dowolną ścieżkę dostępu z własną ikonką. Jedyny warunek to format ICO o stosownych rozmiarach (PNG wykluczone). Czyli w tej części pliku podstawić swoją ścieżkę dostępu:

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\DefaultIcon]
@="C:\\WINDOWS\\system32\\shell32.dll,27"

Po zmianie ścieżki dostępu nie zawsze widać nową ikonkę od razu. Czasem trzeba się przelogować, by zmiany się pokazały. Ikonek poszukajcie na deviantart etc. Wymiana ikonki jest zbędna, jeśli zostanie zastosowana skóra, która jest pozbawiona takich ikonek w Menu Start (np. VistaVG Ultimate).


2. Domyślną akcją kliku w button jest natychmiastowe zamknięcie komputera bez żadnych ostrzeżeniowych dialogów. Jeśli chcecie zamienić funkcję buttonu na inny typ zamykania systemu, trzeba wymienić komendę w tej partii (porównać sobie jakie są inne komendy):

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\Open]
@="Zamknij system"

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\Open\Command]
@="NirCmd.exe exitwin poweroff forceifhung"


3. Nazewnictwo opcji dowolne. Można sobie tam wypełnić innymi nazwami nie-Windows np. zamiast Hibernuj wprowadzić Misiu :lol: O kolejności wpisów w menu decyduje ich numeryka w pliku. Ale można poprzestawiać opcje. Zbędne wg was funkcje można usunąć. Wystarczy zlikwidować dwie linijki dzielące ten sam numerek.


4. Można dodawać inne komendy wywołujące funkcje systemowe. Po pierwsze wystarczy przejrzeć stronę NirCmd na spis komend np. można sobie dodać skrót do wysuwania tacy CD-ROMu. Po drugie można użyć komend wbudowanych w system (np. te z rundll32). Tutaj jest mała uwaga: funkcja Przełącz użytkownika i Zablokuj komputer to jedna i ta sama komenda, a co się wykonuje zależy od środowiska i konfiguracji komputera (info). Przyjęłam domyślną nazwę opcji "Przełącz użytkownika", ale w razie czego zamieńcie sobie napis na "Zablokuj".


5. Ostatnie pozycje w pliku są skomentowane przez znak ; co oznacza, że nie są domyślnie dodawane. To wejścia dla laptopów, które mają w Menu Start komendę Undock / Oddokuj. Jeśli ta opcja ma być wprowadzona w menu, trzeba po pierwsze pobrać dodatkowy plik skryptu undock.vbs i umieścić w katalogu system32, po drugie usunąć te znaczki:

;[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\07]
;@="Oddokuj"

;[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}\Shell\07\Command]
;@="WScript.exe \"C:\\Windows\\System32\\undock.vbs\""Usuwanie menu:

Jeśli ktoś chce usunąć menu, to tutaj deinstalator. Usuwa blokady domyślnych buttonów i strukturę menu, przywracając też domyślny wygląd klucza brandingu. Wystarczy rozpakować, uruchomić reg i koniecznie zresetować po tym komputer, by zmiany na pewno się wykonały!
 
deinstalator.zip.
Odnośnik do komentarza
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...