Skocz do zawartości

MSI 870-C45 i AHCI


Majaque

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mi udało się odnaleźć te opcje w biosie - mam tą samą płytę główną i Win7 64bit:

 

Integrated Peripherals > On-Chip ATA Devices [Press Enter], a tu:

 

- PCI IDE busMaster -> do wyboru: Enabled/Disabled (enabled:BIOS uses PCI busmastering for reading/writing to IDE drivers)

- On-Chip SATA Controller -> do wyboru: Enabled/Disabled

- RAID Mode -> do wyboru: IDE,RAID,AHCI

 

Mam ustawione w tej kolejności: Enabled,Enabled,IDE. Domyślam się, że mój dysk SATA pracuje w trybie IDE (?)

Jeśli w trybie IDE, to jak powinny być ustawione powyższe trzy opcje przy ewentualnej, ponownej instalacji Windowsa dla trybu pracy HDD w AHCI? (RAID Mode ->AHCI?)

Odnośnik do komentarza
Mnie bardziej interesuje odpowiedz na moje ostatnie pytanie z posta #3.

Wg mnie AHCI ale tu masz ten problem o którym pisał MatiK.

Masz płytę na AMD więc możesz użyć ich sterownika.

 

Rady MatiK-a z linka nie będę sprawdzał bo gość w pierwszej odpowiedzi twierdzi, iż w Win7 64bit korekcja w rejestrze nie działa.

 

Kompletna bzdura. Można uaktywnić zarówno sterownik MS jak i AMD. Trzeba tylko pamiętać aby nie włączyć obu jednocześnie.

Zmieniałem tryby IDE i AHCI wielokrotnie dokonując tylko zmiany w BIOS. Oczywiście aktywny był sterownik AHCI od AMD.

Odnośnik do komentarza

Nie mam teraz dostępu do swojego kompa.

 

1. W BIOS tryb IDE.

2. Rejestr i msahci Start na chyba 4 (nie pamiętam wartości) - ma być wyłączony.

3. Restart

4. Instalacja sterownika.

5. Pewnie restart.

6. Rejestr i o ile dobrze pamiętam ahcix64.sys Start na 0 (boot).

7. Restart.

8. Pewnie nowy restart.

Będę w domu po 20:30 to sprawdzę.

 

EDYTA

 

Poprawna treść postu po sprawdzeniu nowych sterowników niżej.

Odnośnik do komentarza

Poprawiam swój poprzedni post:

 

Aby wykorzystać sterowniki AHCI producenta chipsetu (AMD) na systemie W7 należy:

 

1. Pobrać ze strony http://support.amd.c...id_windows.aspx sterowniki South Bridge Driver oraz AHCI for Windows 7.

2. Zainstalować pobrane sterowniki kolejno z restartem systemu (ja to robię w trybie administratora).

3. Uruchomić rejestr i w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci wartość Start zmienić na 4 (wyłączony).

4. W zależności od chipsetu:

- dla serii 7xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_sata wartość Start ustawić na 0 (włączony - Boot). Dla obu wersji W7 (x86 oraz x64).

- dla serii 7xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_xata wartość Start ustawić na 0 (włączony - Boot). Dla obu wersji W7 (x86 oraz x64).

- dla serii 8xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ahcix86s wartość Start ustawić na 0 (włączony - Boot). Dla wersji W7 x86.

- dla serii 8xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ahcix64s wartość Start ustawić na 0 (włączony - Boot). Dla wersji W7 x64.

 

- dla serii 7xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdsata wartość Start ustawić na 4 (wyłączony). Dla obu wersji W7 (x86 oraz x64).

- dla serii 7xx w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdxata wartość Start ustawić na 4 (wyłączony). Dla obu wersji W7 (x86 oraz x64).

 

lub usunąć te dwa powyższe klucze z rejestru (stare wersje sterowników). Ale to raczej nie jest takie proste.

 

Oczywiście jeżeli te wartości po instalacji sterowników są takie jak podałem to należy to tylko sprawdzić.

 

5. Restart i wejście do BIOS w celu sprawdzenia czy kontroler SATA jest w trybie AHCI.

6. Możliwa instalacja sterowników przez system + wymagany restart.

 

Proszę sprawdzić jak wygląda Menadżer Urządzeń i najlepiej w Widok według połączeń.

Odnośnik do komentarza

Znalazłem w changelogu zawartym w readme:

1.2.001.210  

Renamed
-	amdsata.inf -> amd_sata.inf
-	amdsata.cat -> amd_sata.cat
-	amdsata.sys -> amd_sata.sys
-	amdxata.sys -> amd_xata.sys

nie będzie to miało wpływu na rejestr?

 

Zastanawiam się czy nie będzie wskazane całkowite usunięcie klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdsata

Jedyne używane sterowniki (wskazane przez menedżer) to amd_sata.sys i amd_xata.sys, więc IMHO nadal Twój opis wymaga korekty ;)

 

(...) Proszę sprawdzić jak wygląda Menadżer Urządzeń i najlepiej w Widok według połączeń.

zvssb8.jpg

 

Kolejna sprawa, to wyszukanie wszystkich sterowników AMD z sata i xata w nazwie:

fnsfx0.jpg

Jak dla mnie, to całkowicie kwalifikuje do usunięcia powyższych wcześniejszych wersji z systemu, podobna sprawa z kluczami rejestru.

 

Gwoli ścisłości: MSI 870-C45 to nadal chipset 770 ;)

Odnośnik do komentarza

Finalnie więc:

 

Aby wykorzystać sterowniki AHCI (zakładając, że mamy włączony już sterownik msahci) na systemie Windows7 (x86 oraz x64) dla chipsetu serii 7xx należy:

 

1. Pobrać ze strony sterowniki South Bridge Driver oraz AHCI for Windows 7.

2. Zainstalować, a następnie uruchomić ponownie. (w przypadku problemów z instalacją tych drugich przy Standardowym kontrolerze AHCI w Menedżerze urządzeń, należy dokonać ręcznej aktualizacji sterownika ze wskazaniem (domyślnie) folderu C:\ATI\Support\11-7_win7_32-64_ahci\Packages\Drivers\SBDrv\SB7xx\AHCI\ uwzględniając podfoldery)

3. Uruchomić rejestr i w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci wartość Start zmienić na 4 (wyłączony).

4. Ustawić:

-w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_sata wartość Start na 0 (włączony - Boot).

-w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_xata wartość Start na 0 (włączony - Boot).

5. Usunąć podklucze HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdsata oraz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdxata

6. Ponownie uruchomić system.

Odnośnik do komentarza

Napisz mi jeszcze jakie aktualnie masz ustawienia w biosie ( trzymaj się schematu z mojego postu #3, przedostatnia linijka).

Integrated Peripherals->

->On-Chip ATA Devices [Press Enter]->

->PCI IDE busMaster: Enabled

->On-Chip SATA Controller: Enabled

->RAID Mode: AHCI

 

Przed tym wyłącz bootowanie ze wszystkich innych nośników niż dysk - po ustawieniu AHCI w biosie i restarcie, zresetuje Ci się kolejność uruchamiania - trzeba będzie znów ustawić (wtedy jeszcze dysk będzie widziany jako IDE, przynajmniej tak było u mnie)

 

Dodatkowo upewnij się, że zainstalowałeś najnowsze sterowniki AMD AHCI lub włączyłeś msahci w Windows7, bo sypnie bluescreenem.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...