Skocz do zawartości

Pliki-skróty na dysku przenośnym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z dyskiem przenośnym. Gdy weszłam na swój dysk przenośny po wcześniejszym podłączeniu go do innego laptopa okazało się że wszystkie pliki które miałam na nim są skrótami. Zrobiłam log z OTL http://wklej.org/id/560356/ . Ale gdy odznaczyłam ukryj pliki chronione systemowe to się pokazały. Proszę o pomoc i nieskomplikowany język ponieważ nie bardzo się na tym wszystkim znam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

To nie jest pełny zestaw obowiazkowych logów: brakuje OTL Extras (opcja "Rejestr - skan dodatkowy nie została ustawiona na "Użyj filtrowania") oraz GMER. A log z OTL robiony na ustawieniach z innego forum a nie na podstawie tutejszej konfiguracji.

 

 

Gdy weszłam na swój dysk przenośny po wcześniejszym podłączeniu go do innego laptopa okazało się że wszystkie pliki które miałam na nim są skrótami.

 

Prawdziwe pliki na pewno są na tym urządzeniu, tylko zostały schowane przez atrybuty "ukryty systemowy", co powoduje brak widoczności tych plików przy braku odznaczenia "Ukryj chronione pliki systemowe" w opcjach Widoku. Poproszę o spis plików na urządzeniu. Uruchom OTL, wszystkie sekcje ustaw na Brak + Żadne, za to w polu Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

DIR /A D:\ /C

Klik w Skanuj i podaj raport wynikowy. Preferowana metoda prezentacji raportu: Załączniki forum.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Przepraszam że nie zrobiłam tego od razu ale nie wiedziałam.

 

To nie są instrukcje, które są oczekiwane przy startowym tworzeniu loga. Ten rodzaj skanu zadaje prowadzący pomoc, gdy widzi do tego podstawy.

 

 

Tak, widzę na urządzeniu tę infekcję: katalogi prawdziwe są (zostały ukryte), a infekcja dorobiła na ich podstawie falsyfikaty. Czyli teraz: będę zdejmować atrybuty z prawdziwych folderów + usuwać owe skróty, a także sprzątać inne śmieci widoczne w pierwszym logu OTL.

 

1. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:Files
attrib /d -s -h D:\* /C
D:\*.lnk
D:\Recycled
D:\$RECYCLE.BIN
 
:Reg
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
"Start Page"="about:blank"
 
:OTL
O2 - BHO: (no name) - {B164E929-A1B6-4A06-B104-2CD0E90A88FF} - No CLSID value found.
O2 - BHO: (no name) - {F5CC7F02-6F4E-4462-B5B1-394A57FD3E0D} - No CLSID value found.
O4 - HKLM..\Run: [KernelFaultCheck]  File not found
O16 - DPF: {CAFEEFAC-0016-0000-0023-ABCDEFFEDCBA} Reg Error: Value error. (Reg Error: Key error.)
O16 - DPF: {E2883E8F-472F-4FB0-9522-AC9BF37916A7} "http://platformdl.adobe.com/NOS/getPlusPlus/1.6/gp.cab" (Reg Error: Key error.)
 
:Commands
[emptyflash]
[emptytemp]

Rozpocznij usuwanie przyciskiem Wykonaj skrypt. System będzie restartował. Po restarcie powinien się otworzyć log z wynikami.

 

2. Przejdź do Dodaj / Usuń programy i odinstaluj: adware-pasek IObit Toolbar, wątpliwej reputacji wtyczkę vShare Plugin oraz kolejny zbędny pasek AOL Toolbar.

 

3. Wygeneruj nowy log z OTL (razem z zaległym Extras): wszystkie sekcje ustaw na "Użyj filtrowania", a w polu Własne opcje skanowania / skrypt wklej D:\*.* i klik w Skanuj (a nie Wykonaj skrypt!). Dołącz także log z wynikami usuwania wygenerowany w punkcie 1 oraz log trybu skanu z AD-Remover.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Moja pomyłka, zabrakło jednego parametru i atrybuty się nie zdjęły z ukrytych katalogów.

 

1. Nowy skrypt do OTL o zawartości:

 

:Files
attrib /d /s -s -h D:\* /C
 
:Reg
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar\WebBrowser]
"{043C5167-00BB-4324-AF7E-62013FAEDACF}"=-
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Zugo]
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{00015CD2-5EB1-4141-9B72-FC74E586A143}]
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes\{043C5167-00BB-4324-AF7E-62013FAEDACF}]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Interface\{813A22E0-3E2B-4188-9BDA-ECA9878B8D48}]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Interface\{BCFF5F55-6F44-11D2-86F8-00104B265ED5}]

Klik w Wykonaj skrypt. Wystarczy, że tylko pokażesz log z usuwania.

 

2. Sprawdź na urządzeniu czy katalogi się ujawniły.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Finalizując porządki:

 

1. Posprzątaj po używanych narzędziach: W OTL uruchom Sprzątanie. Odinstaluj AD-Remover.

 

2. Wyczyść foldery Przywracania systemu: INSTRUKCJE.

 

3. Dodatkowe aktualizacje:

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{AC76BA86-7AD7-1033-7B44-AA0000000001}" = Adobe Reader X (10.0.1)

"{E633D396-5188-4E9D-8F6B-BFB8BF3467E8}" = Skype™ 5.0

"Gadu-Gadu 10" = Gadu-Gadu 10

"KLiteCodecPack_is1" = K-Lite Codec Pack 3.5.7 Full

- Jest ciut nowsza wersja Adobe Reader X, zaktualizuj kodeki (aktualna wersja to 7.2.0) i Skype (aktualna wersja to 5.3).

- Proponuję też wymianę GG10 lżejszą alternatywą z obsługą sieci Gadu. W temacie Darmowe komunikatory poczytaj opisy AQQ, Kadu, WTW i Miranda. Z mojej strony: WTW.

 

 

a możesz mi jeszcze doradzić w jaki sposób ustrzec się od takich rzeczy??

 

Nie za duże pole do popisu. System: sam system jest zabezpieczony przed automatycznym wykonaniem infekcji ze skrótów LNK, jeśli jest zainstalowana poprawka bezpieczeństwa KB2286198 (i jak sądzę, ta łatka jest już u Ciebie, bo na system infekcja się nie przeniosła). Urządzenie: nie ma sposobu, by zapobiec tworzeniu takich obiektów na urządzeniu, które jest w trybie zapisu i jest podpinane pod cudze zainfekowane komputery. Urządzenie musiałoby mieć tryb "read-only", by uniemożliwić zapisanie plików infekcji, a to stoi niejako w sprzeczności z rolą jaką pełni przenośne urządzenie ....

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...