Skocz do zawartości

Komputer się nie uruchamia, po kilku sekundach gaśnie


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

mycha69 (jak ja lubię te cyferki w tej konfiguracji :D ) jest tak: masz stockowy ( czyli fabryczny) cooler procka, kręci się jak szalony, może i chłodzi (nie koniecznie skutecznie) a hałasuje przy tym niemiłosiernie, wymień na to: http://www.arest.pl/...54-4-9-24-9-dB/ dobra wydajność i cisza w dobrej cenie.

 

można jakoś przemieszać te kolejności , czy też co jest po czym to "sztywne" ustawienia i można jedynie przesuwać góra/dół całość ?
kolejność możesz dowolnie konfigurować, lecz nie na zasadzie przenoszenia góra/dół lecz wybierasz co ma być na pozycji 1, 2 ..... i tak dalej.

Proponuje w biosie całkiem wyłączyć napęd FDD (flop, dyskietka) jeśli jej nie używasz, pokusił bym się nawet o fizyczne odłączenie tak zasilania jak i taśmy sygnałowej, sam napęd może robić jako "zaślepka" w obudowie (w dobie pendraków nie wiem czy ktoś jeszcze tego używa chyba, że w urzędach :P ).

ale też wydawało mi się, że kiedyś ciut inaczej wyglądały te opcje do przestawiania bootowania - nie wiem, czy coś mogło się w ustawieniach Biosu przestawić na skutek awarii ? - choć może to złudzenie,
zapewne każdorazowe przywracanie w biosie ustawień domyślnych ("load bios default") lub tzw. reset ustawia napęd CD/DVD jako pierwszy.

Wydaje mi się, że testów już ci wystarczy, nie ma co męczyć kompa testami OCCT, w przypadku zaś "wywalania się" OCCT są też inne testery, nie mniej (a nawet lepiej) obciążające kompa testy, np. LynX.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No więc jest tak :):

 

świadoma "konsekwencji po robocie" użyłam MHDD z opcją Remap na ON - rezultat - zawiesił się na pierwszym wadliwym sektorze i tak "wisiał"

 

opcji Erase - nie odważyłam się użyć, dotąd myślałam, że to mi wyczyściłoby cały dysk, ale z tego co było powyżej napisane, o ile wszystko by zadziałało prawidłowo, to jak rozumiem teraz, Erase powinno zadziałać tylko na tych niestabilnych/błędnych sektorach, a reszta powinna być nienaruszona...

 

dalej zrobiłam tak : reset , ponowny MHDD w trybie zwykłym ( Remap i Erase na ON) - oto nowy wynik oraz SMART z MHDD

 

niestabilne sektory zniknęły, a jednocześnie nie zostały realokowane, więc chyba mój dysk jest mało przewidywalny dla raportów SMART ;)

teraz to wygląda tak w CrystalDiskInfo

 

@marekW - na Twoją propozycję skuszę się , będzie okazja do ponownego przećwiczenia nakładania pasty ;)

 

wieslaw531 - wtyk od wentylatora procka (CPU-Fan) - chodzi o tę białą wtyczkę z kolorowymi kabelkami ? włożyłam dokładnie w to samo miejsce, z którego wyjęłam, wydaje mi się, że dobrze docisnęłam, sprawdziłam jeszcze raz, tak TO wygląda (czerwona ramka)

 

w zasadzie to byłby chyba koniec tematu :) - mam tylko jeszcze pytania teoretyczne odnośnie tych ustawień w BIOS

Strzałkami wybierasz element bootowania i klawiszem "+" - wyżej "-" - niżej przenosisz dany element.

+

kolejność możesz dowolnie konfigurować, lecz nie na zasadzie przenoszenia góra/dół lecz wybierasz co ma być na pozycji 1, 2 ..... i tak dalej.

Proponuje w biosie całkiem wyłączyć napęd FDD (flop, dyskietka) jeśli jej nie używasz, pokusił bym się nawet o fizyczne odłączenie tak zasilania jak i taśmy sygnałowej, sam napęd może robić jako "zaślepka" w obudowie (w dobie pendraków nie wiem czy ktoś jeszcze tego używa chyba, że w urzędach :P ).

 

no właśnie,

z tą dowolnością konfiguracji to tak nie do końca - to znaczy, tak jakby poszczególne źródła bootowania miały sztywną kolejność w zamianie się miejscami do bootowania - to znaczy USB będzie zawsze zaraz po CD/DVD, a CD/DVD zawsze zaraz po SATA, czyli, że można zrobić jako pierwszy DYSK TWARDY, a jako drugi CD/DVD, ale już nie można zrobić jako pierwszy CD/DVD a jako drugi DYSK TWARDY, ponieważ zawsze w kolejności po CD/DVD ustawia się USB,

każda zmiana np. na pierwszej pozycji automatycznie dokonuje zmian również na drugiej, trzeciej i czwartej pozycji - stąd moje pytania, jak to mogę zmienić ... zobrazowałam to w załączniku

 

jeśli chodzi o napęd FDD (flop, dyskietka) - to go nie ma , tam jest zaślepka od początku , dlatego też tak mi się wydawało, że kiedyś tam w BIOS nie widziałam tego napędu w możliwościach przy ustawianiu kolejności bootowania, dlatego pytałam, czy coś mogło się przy okazji ostatniej awarii przestawić samo ...

co mam zrobić konkretnie, żeby napęd FDD w BIOS wyłączyć i na której zakładce - czy to będzie któraś z tych opcji KLIK, czy w innym miejscu ?

Odnośnik do komentarza

Sprostowanie i inne wyjaśnienia:

1. Wentylator podpięty poprawnie. Ale wg mnie masz w BIOS w H/W Monitor wyłączoną funkcję CPU Quiet Fan (Manual str 44).

To skutkuje maksymalnymi obrotami wentyla i nawet jeżeli zmienisz na nowy (co polecam) to on również będzie chodził na maksa.

2. Wyłącz Floppy (Manual str. 42) -> Enter i Disable (również floppy controller). Restart i ponownie BIOS.

3. W CPU Configuration (M 33) C&Q ustaw na Disable (masz co prawda XP ale potestuj). Ta funkcja zmienia częstotliwości procka i innych elementów przy małych potrzebach systemu.

4. Kolejność bootowania - "+" i "-" powoduje takie efekty, które przećwiczyłaś. Sprawdziłem i należy to zrobić inaczej.

 

Pisał o tym marekW ale nie podał jak:

 

kolejność możesz dowolnie konfigurować, lecz nie na zasadzie przenoszenia góra/dół lecz wybierasz co ma być na pozycji 1, 2 ..... i tak dalej.

 

- Wybierasz strzałką pierwszy element -> Enter -> wybierasz to co chcesz -> Enter. Tu ważny punkt nr. 2.

- Wybierasz strzałką drugi element ........

Proponuję ustawić 1. CD, 2. HD, 3. Flash

Odnośnik do komentarza

1. Wentylator podpięty poprawnie. Ale wg mnie masz w BIOS w H/W Monitor wyłączoną funkcję CPU Quiet Fan (Manual str 44).

To skutkuje maksymalnymi obrotami wentyla i nawet jeżeli zmienisz na nowy (co polecam) to on również będzie chodził na maksa.

OK - włączyłam funkcję, zostawiając te parametry, które automatycznie się pokazały, czyli temperatura 50 stopni +/- 2

 

2. Wyłącz Floppy (Manual str. 42) -> Enter i Disable (również floppy controller). Restart i ponownie BIOS.

Wyłączyłam na zakładce Advanced - Floppy Configuration - mam teraz Floppy A jako [Disabled] - tylko nie widziałam i nie wiem gdzie szukać dodatkowo floppy controller

 

3. W CPU Configuration (M 33) C&Q ustaw na Disable (masz co prawda XP ale potestuj).

zmieniłam

 

4.- Wybierasz strzałką pierwszy element -> Enter -> wybierasz to co chcesz -> Enter. Tu ważny punkt nr. 2.

- Wybierasz strzałką drugi element ........

dzięki :) - teraz na każdej pozycji otworzyło mi się dodatkowe okienko Options i w ten sposób faktycznie mogłam wybrać kolejność dowolnie,

jednocześnie po zmianach na zakładce Advanced z Floppy Configuration automatycznie na zakładce Boot już nie miałam tego do wyboru

 

Manual do płyty głównej. A gdzie - to już sama powinnaś wiedzieć gdzie trzymasz takie papiery.

Lub: http://asrock.com/mb/manual.asp?Model=ALiveNF6P-VSTA

Gdzie trzymam papiery to zasadniczo wiem, tylko nie zawsze wiem, co w nich mam ;) - wśród papierów znalazłam tylko książeczkę "Quick Installation Guide" - za link bardzo dziękuję, przydał się.

 

To by było na tyle - dziękuję za wszystkie wskazówki :)

Odnośnik do komentarza

Czy zmieniły się obroty wentylatora procka czy nadal około 3100 w HWInfo?

I jak trzymają się temperatury procka?

 

Obroty wentylatora to teraz 2960 - 3013

Temperatura procesora 38-39 °C

 

 

EDIT:

Zamontowałam ten Wentylator SILENTIUMPC Spartan HE923 (1366/1155/1156/775)

i w porównaniu do tego powyżej to umocowanie fabrycznego coolera to był pryszcz ;)

 

w fabrycznym coolerze powierzchnia radiatora była dużo większa od powierzchni procesora, nie trzeba było precyzji w zakładaniu, by powierzchnie do siebie przylegały, a zaczepy się w sumie bez wysiłku (fizycznego) zapinały, wiatraczek leżał płasko na radiatorze i wszystko było jasne,

a w tym...

radiator ma wiatraczek z boku - może inni nie mają takich wątpliwości, ale ja zaczęłam się głowić którą stroną zamontować cooler, z której strony powinien być wiatraczek ?

w końcu zdecydowałam się zrobić tak, żeby ta "wajcha" była tak jak poprzednio na górze,

dalej - powierzchnia radiatora w miejscu styku z procesorem jest dopasowana do wielkości procesora i pewną trudność stanowi po włożeniu coolera w pierwszy zaczep takie jego położenie, żeby powierzchnie się idealnie stykały ( i nie rozmazać przy tym pasty) - był to pewien problem,

a na koniec "naciągnięcie" tak tego całego coolera, żeby umocować drugi zaczep - to już myślałam, że kota dostanę :rolleyes: , przy tej sile, którą musiałam w to włożyć dużo nie brakowało, żebym zniszczyła ten nowiutki cooler, bo te blaszki zaczęły mi się pod siłą nacisku uginać ...

w końcu jednak zamontowałam to paskudztwo i mam tylko nadzieję, że dobrze KLIK

 

jeśli chodzi o ciszę - jakoś nie zauważam specjalnej różnicy :)

 

po dwóch dniach pracy komputera z nowym coolerem HWInfo wskazuje:

obroty wentylatora: 2410-2481 RPM

temperatura procesora 33,5 - 36 °C

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...