Skocz do zawartości

Komputer się nie uruchamia, po kilku sekundach gaśnie


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

problem jest taki, że wczoraj mój komputer padł - piszę z komputera znajomych

stało się to podczas grania w Simsy przez córkę - ponoć usłyszała jakiś dźwięk i ekran zgasł ,

 

próby ponownego uruchamiania komputera kończą się niepowodzeniem - system przechodzi przez pierwszy ekran czarny z napisem Windows, potem przez niebieski z napisem zapraszamy, można też wywołać ekran do przejścia w tryb awaryjny, ale już przy kolejnych krokach wszystko gaśnie, każda kolejna próba kończy się wyłączeniem sprzętu na jeszcze wcześniejszym etapie,

w porywach po dłuższej przerwie uda się dojść do momentu załadowania pulpitu, ale po kilku sekundach i tak sprzęt się wyłącza, nie starcza czasu na wejście w jakikolwiek katalog, nie można zrobić żadnych raportów,

 

myślę, że to raczej problem SPRZĘTOWY, ponieważ próbowałam również uruchamiać jakieś płyty - załadował mi się SLAX (tylko i tak nie umiem tego wykorzystać), ale jak wyłączyłam komputer to już przy drugiej próbie ze SLAX-em też było samoczynne wyłączenie, ładowałam też płytę z Ubuntu i skończyło się tylko na fioletowym ekranie powitalnym, to samo z płytą z MHDD - też się komputer wyłącza,

 

chwilami włącza się sprawdzanie dysku przez system Windows, ale po zakończeniu i tak system nie chodzi,

 

pytanie - co mogło w takiej sytuacji paść ?

jeśli zasilacz - to jest na gwarancji, więc naprawa powinna być darmowa,

jeśli dysk lub procesor - to będę musiała skorzystać z serwisu, ale zanim się gdzieś udam chciałabym uzyskać jakieś konkretne dwie-trzy konkretne propozycje optymalnie pasujące do konfiguracji mojego sprzętu ( w stopce ) - przyzwoite jakościowo i z ceną dla przeciętnego zjadacza chleba ...

nie chcę się spotkać z sytuacją, ze w serwisie "wcisną" mi coś z czarnej listy lub coś, co im akurat zalega na magazynie ...

 

i prośba o RADĘ i ukierunkowanie - z góry dzięki :)

 

Edit - usunęłam fotki, nic nie wnosiły ;)

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na początek: zresetuj bios zworką, wyciągnij jedną kość ram, odepnij dysk, słowem zostaw tylko podstawowy konfig a potem to wróżenie z fusów, czyli podmiana na bieżąco do sprawdzenia: procka, zasilacza, kabli.

 

Wentylator na procesorze kręci się? Komp działa normalnie jeśli wejdziesz tylko do biosu?

 

to co zrobiłam do tej pory to odkurzyłam wnętrze i przeczyściłam nieco sprężonym powietrzem,

sprawdzałam, czy jest chłodzenie, ale tylko przykładając rękę przy zamkniętej obudowie - nie uruchamiałam komputera z otwartą obudową,

odpinałam też kable SATA i wkładałam od nowa

 

przez F2 do samego Biosu mogłam wejść, ale nic tam nie robiłam

 

jeśli chodzi o BIOS, to nie wiem czy pamiętasz, ale w końcu poprzednio nie doszłam do etapu aktualizacji Biosu i sama już później nie odważyłam się nic robić, nigdy nie widziałam jak się resetuje Bios zworką, więc nie wiem czy będę kombinować,

jeśli to jest kwestia prób i błędów i sprawdzenia w ten sposób czy dysk czy procesor - to i tak muszę iść do serwisu - jeśli mogłabym Cie prosić o wskazówki jakie elementy byłyby optymalne dla mojego sprzętu na bazie Twojego doświadczenia - będę wdzięczna

Odnośnik do komentarza

Można spróbować odpalić przeglądarkę internetową i chociaż mieć część funkcjonalności komputera ale bardziej mnie ciekawi czy będą się pojawiać te restarty. Można też odpalić Ubunti - jeżeli wcześniej się nie odpalało a po wyjęciu dysku już się uruchamia (tak samo MHDD) to raczej winnym problemów jest dysk.

Odnośnik do komentarza

Można spróbować odpalić przeglądarkę internetową i chociaż mieć część funkcjonalności komputera ale bardziej mnie ciekawi czy będą się pojawiać te restarty. Można też odpalić Ubunti - jeżeli wcześniej się nie odpalało a po wyjęciu dysku już się uruchamia (tak samo MHDD) to raczej winnym problemów jest dysk.

 

tylko rozumiem, że jak korzystam z neostrady to musiałabym po uruchomieniu Slax-a najpierw od nowa konfigurować połączenie ? zadziała ?

 

 

EDIT :

w tym temacie najistotniejsze jest dla mnie uzyskanie rady co do tego jaki dysk lub jaki procesor pozwolić sobie zainstalować w serwisie, żeby nie dać się naciągnąć ?

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza

To zależy czy posiadasz modem od Neostrady taki zwykły czy też może został jakiś modem z routerem zakupiony? Ewentualnie czy do komptera jest podpięty modem przez USB czy też internet idzie kablem sieciowym? Chociaż najpierw dobrze by było sprawdzić jak się zachowuje komputer kiedy ten dysk jest wypięty.

Odnośnik do komentarza

Podepnij ten dysk do komputera znajomych i sprawdz, czy mozna odczytac dane. Zrob tam skan MHDD.

 

stało się to podczas grania w Simsy przez córkę - ponoć usłyszała jakiś dźwięk i ekran zgasł

Piszesz, ze slychac bylo jakis dzwiek przed awaria, to moze wskazywac na uszkodzenie dysku.

 

myślę, że to raczej problem SPRZĘTOWY, ponieważ próbowałam również uruchamiać jakieś płyty - załadował mi się SLAX (tylko i tak nie umiem tego wykorzystać), ale jak wyłączyłam komputer to już przy drugiej próbie ze SLAX-em też było samoczynne wyłączenie, ładowałam też płytę z Ubuntu i skończyło się tylko na fioletowym ekranie powitalnym, to samo z płytą z MHDD - też się komputer wyłącza,

 

Czy przestawialas w BIOS-ie botowanie na CD/DVD i probowalas odpalic MHDD, czy bylo to z palucha? bo nie jest to jednoznacznie powiedziane. Jesli jest mozliwe wejscie do biosu i przestawienie botowania to zrob tak. Jesli nie mozna jednak odpalic zadnej botujacej plyty to jak pisze marekW trzeba szukac metoda prob i bledow uszkodzen innych podzespolow.

Odnośnik do komentarza

1, 2, 3 minuty .... zalogowałam się .... nadal chodzi ... jestem geniuszem w swojej kategorii wagowej :cheer:

 

piszę ze swojego komputera :lol:

 

serwis który mi wystawił gwarancję na zasilacz niestety jest dzisiaj w terenie i dopiero w poniedziałek mogą... więc kombinowałam dalej

 

odłączenie dysku nic nie dało i tak płyt nie można było odpalić,

 

@marekB

MHDD już kiedyś robiłam, kolejność bootowania mam ustawioną najpierw na CD

 

ale

 

patrząc dalej na wnętrzności i na wiatraczek, na który zwrócił uwagę marekW zauważyłam, że wiatraczek razem z procesorem jest jakby obluzowany,

dolny zaczep wyskoczył i zdaje się, że to była przyczyna - umocowałam i jest OK

 

dzięki za wskazówki

Odnośnik do komentarza

@mycha69

 

Gratuluję.

 

Skoro marków nie ma to szybko radzę.

Wyłącz kompa i śmigaj po pastę termoprzewodzącą. Powinnaś ją wymienić.

 

Przy okazji dokładnie obejrzyj to mocowanie radiatora skoro samo się rozłączyło.

Może konieczna będzie wymiana radiatora.

 

Pobierz HWInfo32 i w zakładce Sensors kontroluj temperaturę procka. Informacja powinna być widoczna również w Tray`u.

Odnośnik do komentarza

tylko rozumiem, że jak korzystam z neostrady to musiałabym po uruchomieniu Slax-a najpierw od nowa konfigurować połączenie ? zadziała ?

To już woda po kisielu, bo aktualny problem chyba rozwiązany ale może przyda Ci się na przyszłość albo w ramach wprawki do gmerania w internecie

za pomocą Linuksa i Twojego modemu speedtouch ( o ile dobrze pamiętam...:) ). Żadne Slax-y, Ubuntu i takie tam nie uruchomią Neostrady z Twoim modemem!

Jest rozwiązanie o którym już pisałem w którymś Twoim "starym" temacie - LinOS ! Jedyna mi znana dystrybucja Linuksa z wbudowanymi sterami pod Neo.

Zerknij tu masz opis i konfigurację połączenia : http://www.linos.yoyo.pl/

pobieranie: http://openzone.pl/nasze-programy/linos

Fajna, prosta sprawa "w razie czegoś" - można przetestować kompa, połączyć się z internetem i pobrać z niego pliki na pendrive. Pobierz obraz, wypal płytkę i schowaj

do pudełka gdy przyjdą ciężkie czasy dla Twojej maszyny. :)

Odnośnik do komentarza

Podstawowy problem okazał się być prozaiczny, a rozwiązanie śmiesznie proste i pewnie ktoś inny w mig stwierdziłby w czym rzecz - to jednak przez chwilę mogłam się poczuć jak ten facet w reklamie LEROY MERLIN - "też bądź bohaterem w swoim domu" :) , a do tego możliwość odwołania wizyty Pana z serwisu - bezcenne ...

 

ale czas zejść na ziemię - teraz skutki tej małej awarii :

 

jakiś czas temu sprawdzałam stan dysku przez CrystalDyskInfo i był DOBRY, teraz jest "UWAGA" i dwa niestabilne sektory ( C5) ,

po pierwszym włączeniu komputera była jeszcze jedna pozycja pod C9 (off track errors), ale być może ten parametr został naprawiony w wyniku uruchomienia CHKDSK,

 

to co obecnie obserwuję, to w trakcie uruchamiania komputera przez dłuższą chwilę system zawiesza się na pustym czarnym ekranie jedynie z migającą kreseczką w górnym lewym rogu, a potem jest OK - może to przez te dwa niestabilne sektory

 

zrobiłam dla pewności MHDD i memtest, a następnie jeszcze raz CrystalDyskInfo - poniżej wyniki KLIK, KLIK, KLIK

 

pytanie - czy w tej sytuacji wskazane już by było ponowne uruchomienie MHDD z wywołaną opcją Remap?

 

@wieslaw531

Skoro marków nie ma to szybko radzę.

Wyłącz kompa i śmigaj po pastę termoprzewodzącą. Powinnaś ją wymienić.

chciałoby się powiedzieć - co dwóch marków to nie jeden ;)

 

program ściągnęłam, po pastę nie śmignęłam - pytanie, czy pasta już powinna być zmieniana ? jak zmieniałam zasilacz w listopadzie to przy tej okazji miałam wymienianą pastę, to może jeszcze mogłaby zostać ? jeśli nie, to jakąś konkretną polecasz dla laika ?

 

@Bonifacy

może przyda Ci się na przyszłość albo w ramach wprawki do gmerania w internecie

za pomocą Linuksa i Twojego modemu speedtouch ( o ile dobrze pamiętam...:) ). Żadne Slax-y, Ubuntu i takie tam nie uruchomią Neostrady z Twoim modemem!

Jest rozwiązanie o którym już pisałem w którymś Twoim "starym" temacie - LinOS ! Jedyna mi znana dystrybucja Linuksa z wbudowanymi sterami pod Neo.

Zerknij tu masz opis i konfigurację połączenia : http://www.linos.yoyo.pl/

pobieranie: http://openzone.pl/nasze-programy/linos

Fajna, prosta sprawa "w razie czegoś" - można przetestować kompa, połączyć się z internetem i pobrać z niego pliki na pendrive. Pobierz obraz, wypal płytkę i schowaj

do pudełka gdy przyjdą ciężkie czasy dla Twojej maszyny. :)

przymierzę się do tego, jak nabiorę natchnienia ;)

pamięć masz dobrą - mam modem speedtouch, ale lada moment będzie skasowany na rzecz Liveboxa , więc to pewnie nieco zmieni ...

 

 

EDIT :

zgodnie z uwagą Wiesia - usunęłam spoilery

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza

Musze sie przyznac jest sobota i pilem cole z lodem i dodatkiem. Jak by co jutro sprawdze co poradzilem.

- sa bad sektory - jesli masz na co zgrac dane to ja bym je zabezpieczyl wyzerowal dysk i wyczyscil przez MHDD

- co do pasty to mozesz zdjac chlodzenie i wymienic, robota prosta koszty nie wielkie. W zaleznosci jaka mialas przy ostatnich zabiegach mogla sie skawalic, wykruszyc lub przy dociskaniu ostatnim, przemiescic. CPU bedzie sie grzal i sumienie bedzie Cie gryzlo. Mnie by gryzlo :) jaka paste? podaj jaka jest w zasiegu osiedla czy miasta .

Arctic Silver 5

Zalman STG1

Zalman STG2

Cos kolo tego. Nie kupuj najdrozszych i najtanszych. Nie masz jakis specjalnych obciazen na blaszaku. Kazda srednia obleci.

Zuch dziewczyna nie poddala sie.

a do tego możliwość odwołania wizyty Pana z serwisu - bezcenne ...

 

ladnie ujete :D

 

A czy pasta powinna byc zmieniana?? monitorowanie temp. by to wyjasnilo. Dobrze by bylo jednak sprawdzic to mocowanie - dlaczego sie odpielo? ktos zle zamontowal? ukruszylo sie cos? takie tam... doszlifowanie tematu do obgladniecia. Sory za brak PL znakow.

Odnośnik do komentarza

@mycha69

 

Kolejno:

 

to co obecnie obserwuję, to w trakcie uruchamiania komputera przez dłuższą chwilę system zawiesza się na pustym czarnym ekranie jedynie z migającą kreseczką w górnym lewym rogu, a potem jest OK - może to przez te dwa niestabilne sektory

UNC - to Bady.

 

pytanie - czy w tej sytuacji wskazane już by było ponowne uruchomienie MHDD z wywołaną opcją Remap?

 

Poczekaj. Doprowadź kompa do stanu normalnego. W sytuacji problemów uwalisz dysk przy Remap.

 

program ściągnęłam, po pastę nie śmignęłam - pytanie, czy pasta już powinna być zmieniana ? jak zmieniałam zasilacz w listopadzie to przy tej okazji miałam wymienianą pastę

Ściągnęłaś i co dalej?

Wymienić powinnaś dlatego, że Ci cooler odpadł i nie jest wiadome jak ponownie ta pasta działa. Pisałem - kontroluj temperaturę procka.

Miałam wymienianą pastę - znaczy Ty wymieniałaś czy zapłaciłaś za to?

pamięć masz dobrą - mam modem speedtouch, ale lada moment będzie skasowany na rzecz Liveboxa , więc to pewnie nieco zmieni ...

 

A nie możesz zanabyć drogą kupna jakiegoś routera z modemem. Będzie na zaś i będzie niezależny od operatora.

 

BTW

I kurnamacana nie wstawiaj obrazków do spoilera. Zobacz jak się otwierają. Może to problem IE9.

Odnośnik do komentarza

BTW

I kurnamacana nie wstawiaj obrazków do spoilera. Zobacz jak się otwierają. Może to problem IE9.

od tego zaczęłam Mistrzu :) - u mnie otwierają się normalnie, ale grzecznie wszystkie spoilery skasowałam w poprzednim poście

 

Poczekaj. Doprowadź kompa do stanu normalnego. W sytuacji problemów uwalisz dysk przy Remap.

Chciałam uzyskać potwierdzenie, czy wykonać Remap sugerując się wcześniejszymi informacjami, że przy powtarzanych błędach powinno nastąpić automatyczne przeniesienie danych do rezerwowego obszaru i zrozumiałam, że zamiast czekać na ten automat można to wymusić wcześniej poprzez Remap KLIK

Można wymusić remap. By to zrobić uruchom MHDD, wciśnij F4, kursorami zjedź na opcję Remap i kliknij Enter (powinna się ona zmienić z Off na On). Następnie naciśnij F4. Rozpocznie się skanowanie dysku, jeśli program napotka bady, to je przeniesie.

Dlaczego remapowanie , które jak dobrze rozumiem jest tylko przeniesieniem danych z niestabilnych sektorów w inne miejsce jest tak niebezpieczne, że może "uwalić dysk" ?

 

Miałam wymienianą pastę - znaczy Ty wymieniałaś czy zapłaciłaś za to?

Ani jedno ani drugie - wykorzystałam Pana z serwisu, który montował mi nowy zasilacz i to on przy okazji gratis wymienił mi pastę, na jaką nie wiem - patrzyłam jak to robi, a ile mi z tego patrzenia zostało okaże się jak się do tego zabiorę sama - jutro pójdę na zakupy i wobec zgodnych zaleceń zmierzę się (pierwszy raz) z tematem pasty :) .

 

A nie możesz zanabyć drogą kupna jakiegoś routera z modemem. Będzie na zaś i będzie niezależny od operatora.

Może kiedyś coś kupię - na razie skorzystałam z promocji TPSA i wzięłam od nich za darmo liveboxa, już fizycznie czeka na podłączenie.

 

- sa bad sektory - jesli masz na co zgrac dane to ja bym je zabezpieczyl wyzerowal dysk i wyczyscil przez MHDD

Najważniejsze dane mam zgrane na pendriva od jakiegoś czasu, teraz tylko uaktualniłam. Kopii dysku na pewno robić nie będę, bo nie mam na co i nie chcę ponosić teraz dodatkowych wydatków.

"Zerowanie dysku i czyszczenie przez MHDD" - kojarzy mi się z użyciem funkcji Erase i formatem oraz zaczynaniem wszystkiego od zera - bez ostatecznej ostateczności nie wchodzi w grę, sam fakt, że nigdy nie robiłam formatu i mogłabym się przy tym nauczyć nie jest dla mnie wystarczającym argumentem, a do tego dochodzą kwestie, że to jedyny komputer w domu, kilku użytkowników itd... więc w grę wchodzi tylko doprowadzanie do jak najlepszego stanu tego co jest.

 

Kolejne kwestie :

 

Ostatnio, nawet po zmianie zasilacza, był u mnie problem z odczytem napięć na linii +5V i +12V.

Dzisiaj zrobiłam ponownie odczyt Everestem i tym nowym programem HWInfo32 i zdaje się, że ten drugi pokazuje co innego (ramka),

ewentualnie proszę o wskazówki na co mam jeszcze szczególnie zwracać uwagę - poniżej wynik

KLIK

 

Przy okazji robienia MHDD odświeżyłam też stary temat z OCCT, którego w poprzednim temacie za Chiny nie mogłam zrobić, bo system się wykładał KLIK

Ściągnęłam od nowa program, spróbowałam wieczorem - dwa razy system się wysypał - spróbowałam ponownie po nocnej przerwie i jakoś dzisiaj mi się udało - wyniki w załączeniu - co mówią - nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Dlaczego remapowanie , które jak dobrze rozumiem jest tylko przeniesieniem danych z niestabilnych sektorów w inne miejsce jest tak niebezpieczne, że może "uwalić dysk" ?

Moze, ale nie musi powodowac problem, a nawet uszkodzenie dysku (opinie sa nie jednoznaczne) przy nie stabilnym PC lub awari zasilania. Piszesz, ze

Przy okazji robienia MHDD odświeżyłam też stary temat z OCCT, którego w poprzednim temacie za Chiny nie mogłam zrobić, bo system się wykładał KLIK

Ściągnęłam od nowa program, spróbowałam wieczorem - dwa razy system się wysypał - spróbowałam ponownie po nocnej przerwie i jakoś dzisiaj mi się udało - wyniki w załączeniu - co mówią - nie wiem

 

To nie moze sie udawac. Cos jest nie do konca stabilne, moze to ten dysk ktorego doprowadzil do problemow resetujacy sie system, moze zasilacz moze plyta glowna. Trzeba to po kolei sprawdzic.

Procesor wyglada na nie przegrzewajacy sie.

Napiecia CPU w normie.

Napiecia 3.3 w normie.

Szkoda, ze nie wkleilas 12V. Jesli sa +/- okolo 5% to tez w normie, ale napiecia z programow jak sama widzisz nie sa wiarygodne. Tylko pomiar miernikiem jest wiarygodny i to polecam.

 

Co do zerowania i potem remap

- po zakupie komputera miał on pewnie już ze trzy formaty i kilka do kilkunastu interwencji "specjalistów" ( dwóch Panów informatyków i punkt/serwis wystawiający gwarancję)

- ostatnia interwencja "osoby trzeciej" to kwiecień 2010 + format komputera + pozostawienie dwóch Windowsów na partycji C

 

- ja bym tak zrobil dla swietego spokoju po tylu interwencjach, ale po ustabilizowaniu komputera. Jasne, ze potem stawiasz system i ma to tez dobre strony. Rozumiem Cie i nie namawiam absolutnie na sile, ale w mojej opini po przeczytaniu poprzednich kilogramow problemow, ktore przeszlas widze, ze wszystko jest powtorka z rozrywki. Cos trzeba zrobic od poczatku do konca.

 

Popros w servisie o pomiary napiec - bez i pod obciazeniem np. OCCT. Jesli zrobia to gratis to fajnie jesli ponad 40 zloty to za tyle juz kupisz miernik.

Potem trzeba ustalic co powoduje niestabilnosc jesli napiecia sa ok. Ustalic to znaczy sprawdzic raz na zawsze. Powody moga tez byc natury programowej. Mozna uwalic nowy zasilacz wyciagajac z niego koncowke przewodu po wylaczeniu PC-ta , a nie z gniazdka zasilajacego itd. itp. W najgorszym wypadku widze tu wymiane plyty glownej.

 

W poscie 16-tym zrobilas test RAM memtestem. Zrobilas go na obu zainstalowanych kosciach. Prawidlowo powinno to byc zrobione na kazdej kosci oddzielnie i w kazdym slocie - kupa czasu potrzebna, wiem. Jesli nigdy takiego testu nie wykonalas to warto.

 

Ponadto sprawdzanie dysku bylo wielokrotnie i roznymi programami. Jak sie juz z nim uporasz i PC bedzie stabilny to mam dodatkowy test. Zrob go np. CrystalDyskMark + HDTach lub HDTune. Sprawdzisz ogolna wydajnosc dysku moze to cos wyjasni, lub na cos nakieruje.

Odnośnik do komentarza

To nie moze sie udawac. Cos jest nie do konca stabilne, moze to ten dysk ktorego doprowadzil do problemow resetujacy sie system, moze zasilacz moze plyta glowna. Trzeba to po kolei sprawdzic.

(...) Popros w servisie o pomiary napiec - bez i pod obciazeniem np. OCCT. (...) Potem trzeba ustalic co powoduje niestabilnosc jesli napiecia sa ok.

OCCT - na zasadzie "udaje się"

zauważyłam tylko, że trochę później mnie wyrzuca niż kiedyś tam, dlatego chcąc sprawdzić ile minut program chodzi robiłam tak, że przerywałam działanie programu za każdym razem po dłuższym czasie działania, aż w końcu udało się uzyskać kompletny wynik testu,

dzisiaj powtórzyłam test już bez przerywania - przy ostatnim sprawdzeniu program "chodził" przez ok 40 minut, ale zanim skończył to wcześniej skończyło się czarnym ekranem z białą klepsydrą

 

NAPIĘCIA - można wykluczyć, sprawdzone dzisiaj miernikiem przez serwis ( gratis) i są OK ( o ile pamiętam to Pan odczytywał 5V; 12,20V i coś tam jeszcze :rolleyes: ), pod obciążeniem OCCT nie chciał mierzyć, podając jako argument, że nie jest elektronikiem i nie chce pod prądem i, że w firmie mają elektronika ... więc pewnie więcej mogłabym uzyskać oddając komputer do serwisu - w końcu z czegoś muszą żyć ;)

 

Szkoda, ze nie wkleilas 12V. Jesli sa +/- okolo 5% to tez w normie

nie za bardzo wiem o co chodzi - czy te napięcia, które zaznaczyłam czerwoną ramką nie są właśnie tymi 12V ? bo jeśli chodzi o coś innego to nie wiem gdzie patrzeć, żeby zobaczyć to, co należało wkleić

 

Co do zerowania i potem remap

- ja bym tak zrobil dla swietego spokoju po tylu interwencjach, ale po ustabilizowaniu komputera.

przepraszam, że tak męczę, ale usiłuję zrozumieć zasadę działania MHDD, więc jak się zrobi zerowanie ( funkcją erase), co oznacza, jak rozumiem wyczyszczenie wszystkich danych z dysku włącznie z plikami systemu Windows, to co potem się przenosi funkcją remap, skoro niczego na dysku nie ma, bo jak rozumiem, remap przenosi coś w obrębie jednego dysku tylko w inne obszary tego samego dysku, to chyba zer nie ma po co przenosić ?

chyba, że chodzi o kolejność zerowanie - postawienie systemu od nowa - potem remap ?

 

PASTA - zakupiona, ale jeszcze nie wymieniona z uwagi na czynniki obiektywne ( czas i dostęp ) - postaram się to zrobić dzisiaj

Odnośnik do komentarza
dzisiaj powtórzyłam test już bez przerywania - przy ostatnim sprawdzeniu program "chodził" przez ok 40 minut, ale zanim skończył to wcześniej skończyło się czarnym ekranem z białą klepsydrą

 

mycha69 daj spokuj z testami przy problemach z dyskiem, a moze i jeszcze czyms. Pan w serwisie mial poczucie humoru to fakt. Najwazniejsze, ze masz stabilne napiecia i temat zamkniety.

 

Co do pytania

to co potem się przenosi funkcją remap, skoro niczego na dysku nie ma, bo jak rozumiem, remap przenosi coś w obrębie jednego dysku tylko w inne obszary tego samego dysku, to chyba zer nie ma po co przenosić ?

Pytanie jak rozumiem to mniej wiecej - czy mozna zrobic remap bez zerowania dysku?- mozna nikt nie zabrania. Czytalem poprzednie watki i problemy i nie widzialem chyba - popraw mnie jak sie myle- zeby zerowanie + remap bylo robione. Tak radza poradniki w celu kompleksowej naprawy logicznych bad sektorow - tak w skrocie. Nic innego nie przychodzi mi do glowy oprocz takiej komendy z MHDD

 

Erase Delays *DESTRUCTIVE* - Kasowanie BAD sektorów logicznych po przez zerowanie

: komenda działa w ten sposób ,iż wpisuje 00 w miejsce BAD sektorów logicznych (z fizycznymi nic nie robi) przywracając je do użytku. Działa selektywnie tylko na BAD sektorach pozostawiając dane nie ruszone (nie ze wszystkimi dyskami chce działać prawidłowo)

 

Nie uzywalem tej komendy, moze ktos sie wypowie w tym temacie?

 

chyba, że chodzi o kolejność zerowanie - postawienie systemu od nowa - potem remap ?
tak nie rob.

 

Mozna przyjac, ze ponowne bady pojawily sie po resetach zwiazanych z problemem odpietego chlodzenia i przegrzewania CPU. Czy byly juz przed awaria nikt chyba nie odpowie. Moze siada juz kontroler na plycie. Trudno powiedziec. Mialem objawy przycinki na dysku, spowolnienia pracy, BSOD-ow, w koncu braku mozliwosci zainstalowania OS-a. To byl samsung F1 , dostal krecka po awari kabla SATA. Zerowanie+remap i odzyskal zycie.

To moze pomoc. Pewnosci nikt Ci nie da. Wiem, ze obawiasz sie ponownej instalki, ale to tez ma dobre strony.

 

Bardzo Cie prosze, zanim uzyjesz MHDD upewnij sie czy wszystko jest jasne i konsekwencje po "robocie" Ciebie nie zaskocza.

 

Jeszcze cos - czy ten sposob uruchamiania

to co obecnie obserwuję, to w trakcie uruchamiania komputera przez dłuższą chwilę system zawiesza się na pustym czarnym ekranie jedynie z migającą kreseczką w górnym lewym rogu, a potem jest OK - może to przez te dwa niestabilne sektory

 

wystepuje caly czas? jesli tak to moze nie powrocilas do botowania z dysku i startuje przez DVD. Jesli wrocilas na boot z dysku to nie bylo pytania.

Odnośnik do komentarza

@mycha69'

 

Kilka uwag:

 

patrząc dalej na wnętrzności i na wiatraczek, na który zwrócił uwagę marekW zauważyłam, że wiatraczek razem z procesorem jest jakby obluzowany,

dolny zaczep wyskoczył i zdaje się, że to była przyczyna - umocowałam i jest OK

+

wykorzystałam Pana z serwisu, który montował mi nowy zasilacz i to on przy okazji gratis wymienił mi pastę,

 

A cooler się odczepił. Raczej znaczy to, że Pan z serwisu zrobił to wyjątkowo niechlujnie. Sprawdź ten temat dokładnie. Chodzi mi o stan zaczepów. Zakładam, że wymienisz pastę.

 

OCCT - na zasadzie "udaje się" zauważyłam tylko, że trochę później mnie wyrzuca niż kiedyś tam, dlatego chcąc sprawdzić ile minut program chodzi robiłam tak, że przerywałam działanie programu za każdym razem po dłuższym czasie działania, aż w końcu udało się uzyskać kompletny wynik testu,

dzisiaj powtórzyłam test już bez przerywania - przy ostatnim sprawdzeniu program "chodził" przez ok 40 minut, ale zanim skończył to wcześniej skończyło się czarnym ekranem z białą klepsydrą

 

A zobacz swój post #19 i wynik z HWInfo32.

Temp procka ok. 40 st przy obrotach wentyla ok 3100 i to było pewnie bez obciążenia. To są pewnie jego maksymalne obroty. A szyby w oknach nie wibrują?

Obejrzyj również stan radiatora i oczyść go z kurzu.

Czy masz w BIOS włączony monitoring temp procka? I jak jest ustawiony CPU Q-Fan?

 

Pokaż zdjęcie coolera na procku.

 

więc pewnie więcej mogłabym uzyskać oddając komputer do serwisu - w końcu z czegoś muszą żyć

 

Pewnie tak :lol: .

 

chyba, że chodzi o kolejność zerowanie - postawienie systemu od nowa - potem remap ?

 

Jako rzecze marekB - nie rób tak.

 

Naprawa dysku optymalna to zerowanie + remap + postawienie systemu od nowa. Ale należy to zrobić na dysku z którego przeniesiono wszystkie ważne (nieinstalacyjne) dane.

I tu jak widzisz warto stosować w kompie układ dwóch dysków fizycznych.

 

EDYTA

A ta kreska przy starcie systemu po lewej stronie to stan normalny.Też tak mam.

Odnośnik do komentarza

Ja mam dwie drobne uwagi

pierwsza dotyczy OCCT - czy kiedy jego pliki są skopiowane na pendrive-a to też jest problem z zakończeniem testu? I czy test np w Intel Burn Test przechodzi dobrze?

drugi dotyczy tej pasty termoprzewodzącej- jej wymiana jest dość prosta. Kiedy ściągnie się cooler trzeba wyczyścić go i procesor. Można do tego użyć nawet kosmetyków (wtedy ładnie pachnie) ale najlepszy jest alkohol izopropylowy. Po wyczyśczeniu trzeba odczekać chwilkę i nałożyć na srodek procka kroplę wielkości ziarnka ryżu. Na tej stronie jest zdjęcie jak wygląda prawidłowa ilość pasty i jak wygląda cooler z procesorem po nałożeniu pasty. Dziwne jest też to że ten cooler odpadł - gdyby to były push-up piny z platformy Intela to można by było sobie to wyobrazić. Dlatego zdjęcia tego coolera, jego mocowania bardzo by się przydały.

Co do MHDD - opcja Remap u mnie nie rozwiązała problemu z sektorem <500ms (erase zresztą też) ale wczoraj inny dysk który miał dwa sektory UNC po działaniu opcji Erase ożył i narazie ma się dobrze (remap nic nie dał, zawiesił tylko MHDD). Więc korzystając z MHDD najpierw włączamy opcję Remap a jeżeli po takim skanie nadal będą złe sektory to włączamy skan z opcją Erase. Jeżeli dalej coś będzie nienaprawionego to wymieniamy dysk.

Odnośnik do komentarza

może nie powrocilaś do botowania z dysku i startuje przez DVD. Jeśli wróciłaś na boot z dysku to nie było pytania.

no, nie powróciłam - teraz to zmieniłam i już komputer "nie myśli" tak długo zatrzymując się w tym miejscu,

 

ale wydaje mi się, choć głowy nie dam sobie uciąć, że jak za pierwszym razem robiłam MHDD to nie musiałam nic przestawiać w BIOS, bo od razu był CD/DVD jako pierwszy ( ustawiony przez informatyka) , a potem dysk twardy i wydawało mi się, że tak jest najlepiej, bo jak nie ma włożonej płyty CD/DVD to komputer automatycznie przechodzi do kolejnego źródła,

 

ale też wydawało mi się, że kiedyś ciut inaczej wyglądały te opcje do przestawiania bootowania - nie wiem, czy coś mogło się w ustawieniach Biosu przestawić na skutek awarii ? - choć może to złudzenie,

 

nie mogę ( w sensie - nie wiem czy można i jak ) ustawić kolejności 1) CD/DVD, 2) dysk twardy, 3) USB, 4) ...

a wydaje mi się, że kiedyś miałam jako pierwszy CD/DVD i zaraz potem jako drugi dysk twardy,

a teraz jak dam jako pierwszy CD/DVD to automatycznie jako drugi przesuwa mi się USB, a dysk twardy jako czwarty i pewnie dlatego tyle to trwało, skoro zanim zaczęło się bootowanie z dysku twardego, najpierw były sprawdzane trzy inne źródła,

można jakoś przemieszać te kolejności , czy też co jest po czym to "sztywne" ustawienia i można jedynie przesuwać góra/dół całość ?

 

teraz mam TAK,

 

PASTĘ zmieniłam, odkurzyłam ( mam nadzieję, że dobrze) zaczepy są nieuszkodzone i trzymają mocno,

tak wyglądał procesor zaraz po otwarciu - skoro jest plama na środku, a po bokach prześwitują napisy, czy to oznacza, że pasta nałożona kilka miesięcy temu przez serwis mogła nie być rozprowadzona równomiernie na całości ? KLIK

 

przepraszam za pytanie, ale jeszcze oswajam się z nazewnictwem poszczególnych części komputera,

miałam wątpliwość i nie chcąc uszkodzić części nie kombinowałam - jako cooler mam rozumieć radiator ( czyli to metalowe ) + wiatraczek, tak ? czyli TO, czy ja powinnam te dwie części też od siebie odłączyć ? pewnie tak, ale wolę się upewnić - i na co uważać, żeby nie uszkodzić ?

 

Po nałożeniu pasty i coolera teraz to wygląda TAK

 

Czy masz w BIOS włączony monitoring temp procka? I jak jest ustawiony CPU Q-Fan?

ad 1 - chyba tak, skoro to widać

ad 2 - disabled

tak TO wygląda

 

Zastanawiam się też, co mogę lub co powinnam zrobić na zakładce Advanced - jak na razie nic TAM nigdy nie zmieniałam

 

@MatiK

OCCT - nie próbowałam z pendrive-a , Intel Burn Test też nie robiłam,

 

OCCT - uruchomiłam ponownie po zmianie pasty i jednocześnie obserwowałam wskazania HWINFO32 - wyniki są chyba trochę inne nić poprzednio - poniżej załączniki

 

Oprócz tego, nie wiem jak, ale ilość niestabilnych sektorów zmniejszyła się z 2 do 1, a po przestawieniu bootowania już też nie wisi na tym czarnym ekranie,

zaraz po zmianie pasty KLIK,

w trakcie działania OCCT KLIK

najnowszy HWINFO KLIK

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...