Skocz do zawartości

Problemy ze sprzętem po zamontowaniu nowego procesora


CoUsT

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do poprzedniego tematu w którym wybieraliśmy procesor (TEMAT).

Trochę poczytałem i poszperałem w necie, okazało się że Phenom II X4 955BE wejdzie do mojej płytki, więc taki wziąłem zamiast 1055T.

 

Po za montowaniu wszystko działa, podczas uruchamiania wyświetla się tylko informacja, że procesor nie obsługiwany przez tą płytę (mimo wszystko normalnie działa, szynę wykrywa, mnożnik można ustawiać).

Problem pojawia się tuż po uruchomieniu... Po załadowaniu się Windowsa i włączeniu programu sprawdzającego temperaturę (oraz napięcie i obroty wentylatorów) wynosiła ona już 48! I taka właśnie temperatura utrzymuje się w spoczynku.

Niższej niż 45 nie widziałem. Natomiast gry 1 rdzeniowe, przeglądanie internetu, GG ~55 stopni. Obciążenie na około 5 minut daje 62-66 stopni + szalejący wiatrak.

Właśnie teraz nawiążę do coolera. Po włączeniu prędkość 3800rpm, 55 stopni to już około 5500rpm, natomiast około 65 stopni, to około 7000rpm (dokładnie nie pamiętam).

Jednym słowem po włączeniu komputera cisza, 1-3 minuty po zalogowaniu, to z tego komputera robi się prawdziwy samolot. Buczy, huczy... Podobnie jak wentylator na suficie na średnich obrotach lub jeszcze głośniej.

Co ciekawe program SIW czasem pokazuje dodatkowy wentylator obracający się ~30000 RPM do ~60000PRM! Co mnie strasznie zdziwiło... Może jakieś błędy...

Kolejna sprawa to napięcie. W biosie pokazuje ~1.408-1.422, natomiast programowo (SIW) 1.41-1.44, gdzie głównie jest pokazane 1.42 (program SIW nieco zawyża wyniki, w Biosie wszystkie są w porządku poza procesorem).

Standardowe napięcie tego procesora to 1.35.

 

Teraz problemy... Zdaje się, że jest za duża temperatura (zwłaszcza w spoczynku). Na stronie AMD jest napisane, że bezpieczna granica tego procesora to 62 stopnie. Czasami się wyłącza - co może być winą zasilacza (choć nie zawsze w czasie największego wykorzystywania się wyłącza).

I najważniejsze... Od czasu wymiany procesora miejsce nad zasilaczem (zasilacz montowany na górze) jest strasznie ciepłe, często gorące! Nawet podczas spoczynku całego sprzętu.

 

Pytanie do was, czy na moim MOBO da się jakoś obniżyć napięcie i czy coś z tym da się robić? Nie wiem czy zanieść to wszystko do jakiegoś komputerowego i niech oni się z tym męczą.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wentylacja? Hmm, praktycznie żadna. Z tyłu jest jeden wentylator, ale nie wiem czy on działa... Karta graficzna ma wentylator, nawet Duala (zwykle ustawiam obroty na 100%, żeby później nie było).

Wentylator wyciągowy to na zasilaczu jest, na górze z tyłu wydmuchuje, ale to tyle wydmuchuje, co prawie nic - ale dmucha.

 

Edit: Zapomniałem dodać, że procesor był montowany przez ojca, a my znamy się na składaniu komputera jak... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

Podejrzewam wadliwe zamontowanie coolera (najlepiej zamontować procka i cooler przy całkiem wyjętej płycie z obudowy), sprawdź czy w ogóle jest ciepły (cooler), włącz w biosie oszczędzanie energii, zainstaluj Cool'n'Quiet, przypomnij jaka to płyta główna (dokładna nazwa). Zresetuj bios zworką na płycie zgodnie ze sztuką.

Odnośnik do komentarza

Podejrzewam wadliwe zamontowanie coolera

 

Też mam właśnie takie podejrzenia.

 

Oszczędzanie energii i CNQ włączę przy okazji następnego uruchomienia komputera, czyli prawdopodobnie jutro.

Płyta to ASUS M2N68-AM PLUS.

 

Prawdopodobne jest, że wybiorę się do komputerowego zamiast sam tu coś modzić. Hardware to już wyższa szkoła jazdy. :)

Odnośnik do komentarza
Wentylacja? Hmm, praktycznie żadna. Z tyłu jest jeden wentylator, ale nie wiem czy on działa...Wentylator wyciągowy to na zasilaczu jest, na górze z tyłu wydmuchuje, ale to tyle wydmuchuje, co prawie nic - ale dmucha.

 

Poza tematem poprawnego montażu coolera skup się na tym co w cytacie. Podłącz np wentyl wyciągowy do gniazda PWR i zobacz czy zacznie chodzić na pełnych obrotach. Na tym gnieździe nie występuje efekt regulacji obrotów.

 

I drugi temat - zobacz czy w obudowie z przodu nie masz filtrów powietrza typu gąbka (zapchanych kurzem).

Odnośnik do komentarza

Trochę poczytałem i poszperałem w necie, okazało się że Phenom II X4 955BE wejdzie do mojej płytki, więc taki wziąłem zamiast 1055T.

Mógłbyś podać źródło?

Nadal uważam, że nie bez powodu płyta obsługuje procki z TDP max. 95W - tak jak wyklarowano Ci to wcześniej = słaba sekcja zasilania. Black Edition to TDP 125W, więc nie powinno Cię specjalnie dziwić, że coś będzie wyć... na poziomie BIOS-u nie działają żadne funkcje oszczędzania energii. Tak ja to widzę. :) Pomijam fakt, że najprawdopodobniej coś źle zamontowałeś...

 

Zmieniłbym box'owe chłodzenie - chociaż zdaje się, iż planowałeś zakup. http://pclab.pl/art44739.html

Edytowane przez picasso
12.07.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...