Skocz do zawartości

Wygaszanie się ekranu przy pełnoekranowych grach, filmach - jak zapobiec?


suncez

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Od niedawna korzystam z Windows 11. Mimo przeszukania opcji i skorzystania z google nie potrafię tak ustawić systemu, aby nie wygaszał ekranu przy uruchomionych pełnoekranowych grach, jak Diablo 2 R, Diablo 3, czy przy oglądaniu wideo na pełnym ekranie, używam VLC. Nie chcę zupełnie wyłączać wygaszania ekranu. Nie chce mi się wierzyć, że nie da się tego osiągnąć. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Witaj. Tak, rzeczywiście chodzi o wygaszanie przy bezczynności. I w planie zasilania mam ustawione, żeby monitor wyłączał się po zadanym czasie. I to działa .

 

Windows 11 używam niecały miesiąc. A wcześniej tylko XP i Linux. Ani pod XP, ani pod Linuksem nigdy nie miałem takiej sytuacji, aby wygaszacz ekranu czy wygaszanie monitora zdarzało się podczas korzystania z pełnoekranowych aplikacji jak gry, czy przy oglądaniu filmów. Nie wiem w jaki sposób to działało pod XP - ustawiony raz działał lata, a pod Linuksem wystarczyło chyba zaznaczyć opcję zapobiegania wygaszaniu.

 

W 11 jest, jak dla mnie, zupełnie nowy sposób konfiguracji połączony gdzieniegdzie ze "starymi" konfiguratorami - kilka dróg prowadzi do jednego celu, to mnie rozbraja.

 

Żeby nie było łatwo. Mam dwie karty graficzne, Nvidię i AMD. To o czym pisałem działo się przy ustawionej w Windows "na sztywno" Nvidii.

Przy automacie VLC korzysta z AMD, a gry z Nvidii. Po przestawieniu na automat VLC odtwarza filmy bez wygaszania ekranu. Pod Diablo 2 Resurected wygaszacz się nie włącza, a pod Diablo 3 już tak.

 

W ogóle ten automatyczny układ przełączania działa jak dla mnie nieprzewidywalnie. W czasie korzystania z Firefox zdarzały się mignięcia ekranu. Ustawiłem więc aby korzystał on na stałe z AMD i jest ok, nic nie mryga, dopóki nie uruchomię FIrefox po sesji z grą. Nvidia podobno jest wtedy nieaktywna. A ekran czasem mrygnie.

 

Bardzo możliwe, że co do Diablo 3 trzeba zmienić któreś opcje startowe gry. Obawiam się jednak, że obsługa grafiki i opcji zasilania, w moim systemie, jest nieprzewidywalna (z uwagi na rozbudowanie konfiguracji) a możliwe efekty działania trudne do zweryfikowania.

 

System dostałem preinstalowany. Wgrane różne rzeczy od Asusa, Nvidii i AMD. Możliwe, że nie potrzebne takiemu użytkownikowi jak ja - nie jestem developereem gier, nie nagrywam rozgrywek, nie mam kontrolera itd. Sorry, trochę mi się ulało, po prostu wolałbym aby to wszystko było prostsze.

 

Odnośnik do komentarza

Witaj.

Sprzęt to laptop Asus ROG G713PV. Z wbudowaną AMD Radeon 610M i dedykowaną NVIDIA GeForce RTX 4060.

Odpisuję na posty z dużym opóźnieniem, bo po jakichkolwiek zmianach  w systemie trzeba trochę czasu, aby zaobserwować efekty.

 

Oczywiście po wyłączeniu w Planie zasilania wygaszania ekranu oraz wygaszacza (to w innym miejscu) nic nie przerywa gry przy bezczynności oraz oglądania video.

Ale nie chcę wyłączać wygaszacza i wyłączania monitora na stałe.

 

Zadałem pytanie na forum Microsoft, zaoferowano mi pomoc. Póki co problem z wygaszaczem ekranu i wyłączaniem monitora w grach nie ustąpił, ale...

Ekran, zdaje się, przestał migać. Zarówno w Firefox jak i przy innych okazjach. To jak dla mnie sukces, bo było to irytujące. A co zrobiłem.

Ustawiłem zarządzanie kartami na automat, odinstalowałem Nvidia Expierence i Game SDK service.

Zainstalowałem nowsze sterowniki AMD ze strony Asusa.

Zainstalowałem "na czysto" sterowniki Nvidii (bez Nvidia Expierence).

Wyłączyłem akcelerację sprzętową w Firefox.

 

Filmy na pełnym ekranie nie są przerywane, i ekran póki co nie mryga - sukces.

Co do gier to może chodzić o opcje startowe gier, te jawne i te ukryte - jestem w stanie to zaakceptować, ważne że nie wyrzuca z gry.

 

Z uzyskanych na forum Microsoft porad pozostał mi jeszcze do sprawdzenia "czysty rozruch". Może to w najbliższych dniach sprawdzę.

 

Na koniec zadałem tam pytanie, jak powinien zachowywać się system Windows 11 przy bezczynności w grach pełnoekranowych. Bo a nuż akcja wygaszacza to norma ;-)

Odnośnik do komentarza

Nie powinno wyłączać gry, tak powinno być. Nie wiem, czemu się tak dzieje, może to jakiś bug systemu z dwiema kartami graficznymi, dodatkowo różnych firm, nie wiem, tu sobie spekuluje. Mam jeszcze dla Ciebie dwa rozwiązania. Nie wiem, czy coś pomoże, ale możesz zobaczyć. Pierwsze rozwiązanie to odblokowanie planu zasilania wysoka "Najwyższa wydajność". Po odblokowaniu pokaże się on na liście planów zasilania. W razie potrzeby, na czas grania możesz go ustawić i zobaczyć co to da. Artykuł do poradnika wklejam niżej:

Odblokowanie planu zasilania "Najwyższa wydajność" w Windows 10/11

Sam używam tego planu, kiedy potrzebuje dużej mocy kompa, czyli podczas grania czy obróbki wideo. Podczas grania na pewno jest lepiej, w zaawansowanych graficznie grach gry działają stabilniej i płynniej, tu w moim przypadku akurat mowa o grach na zjebanym silniku Unreal Engine 5, grafika fajna, ale optymalizacja tragedia...

Drugi sposób to, słyszałeś o takim narzędziu Microsoft jak  "Power Toys"? To zestaw różnych dodatków narzędziowych do Windows, ułatwiających korzystanie z Windows, nie będę się tu bardziej rozpisywał o tym, bo w razie czego wszystkie informacje o tej aplikacji znajdziesz w internecie. Ale apka ta ma w sobie narzędzie "Awake". To narzędzie dla systemu Windows, które pozwala utrzymać komputer w stanie aktywnym bez konieczności zarządzania ustawieniami zasilania i snu. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujesz, aby komputer był cały czas aktywny bez zakłóceń. Programik pozwoli zarządzać stanem aktywności urządzenia. Pozwoli określić, z jakiego trybu zasilania chcesz korzystać lub jak długo sprzęt ma pozostawać aktywny.  Pokaże Ci screeny jak to wygląda, i może właśnie ta aplikacja pomoże na twoje problemy.

W sumie ... jest jeszcze trzecia porada...znasz "Razer Cortex?. To aplikacja optymalizująca Windows podczas grania, wyłącza wszystkie zbędne rzeczy jednym kliknięciem i po skończonej pracy, czy grze włącza wszystko z powrotem. Ma też na czas grania własny plan zasilania, który ustawia. Możesz spróbować aplikacji, może pomóc nie tylko na wspomniany problem, ale wyciśnie z lapka na czas grania, ile się da. Opis aplikacji poniżej.

 

Razer Cortex - Optymalizacja i przyspieszanie komputera.

 

 

Ashampoo_Snap_piątek, 22 listopada 2024_2h0m53s.png Ashampoo_Snap_piątek, 22 listopada 2024_2h5m38s.png Ashampoo_Snap_piątek, 22 listopada 2024_2h7m29s.png
Odnośnik do komentarza

Witaj.

Bardzo Ci dziękuję. Twoje rady pozwoliły mi rozwiązać problem i lepiej poznać system Windows 11. A konkretnie skorzystałem z Power Toys Awake. Co do innych proponowanych przez Ciebie rozwiązań poczytałem, przejrzałem ustawienia systemu i na razie nie będę ich wprowadzał w życie. Za słabo i za krótko znam 11-tkę i trudno mi będzie ocenić efekty. Poza tym mam wrażenie, że nazewnictwo/tłumaczenie/forma gramatyczna nazw ustawień i ich opisu w Windows 11 i niektórych programach pozostawia wiele do życzenia. Jakby tłumaczył to automat. Czasem nie jestem pewien o co może chodzić. Dlatego idę do przodu, ale powoli. Wygaszacz i wyłączanie monitora pod kontrolą, ekran nie miga, jest dobrze. Pozdrawiam i gratuluję wiedzy.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...