Skocz do zawartości

Zamiennik dla Hitachi HDD 250


stam222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie.

Jakiś czas temu mój laptop Asus F 3SG miał dość poważny "upadek" na lotnisku (podłoga twarda a nawet bardzo twarda).Wylądował na kancie no i trochę popękał.Przy włączaniu słychać było dźwięk systemu ale nic nie widziałem bo matryca całkowicie była popękana.Zainwestowałem trochę kasy i kupiłem nową (w serwisie u mechanika) no i się okazało,że HDD też jest chyba wgnieciony i nie chce pracować.Szukałem w necie ale nic takiego nie mogę znaleźć.

Chodzi mi dokładnie o takie coś (przepisuje z naklejki na dysku)

 

HDD: 5K250-250

MODEL: HTS542525K9SA00 5400RPM

5V 700mA DC ...- 250 GB SATA

.....

.....

P/N:0A54876 MLC:DA2010

(16383CYL. 16HEADS . 63SEC/T)

 

Znalazłem coś podobnego ale nie to samo i nie wiem czy mogę coś takiego zamontować;

Skąpiec trzeba zjechać troszkę niżej na tej stronie.

Lub tutaj albo tutaj

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na szczęście do komputera można zainstalować dowolny dysk byle tylko interfejs (przyłączka) się zgadzał. W tym wypadku dowolny dysk o wielkości 2.5 cala z interfejsem SATA2 będzie dobry. Oba dyski które wybrałeś będą działać w twoim laptopie o ile nie jest on uszkodzony bardziej niż się wydaje. Na twoim miejscu sprawdziłbym czy w laptopie w ogóle działa jakiś dysk bo mogło sie tak niefortunnie zdarzyć że uszkodzona jest np płyta główna. Napewno sprawdziłbym czy komputer działa uzywając jakiejś dystrybucji LiveCD np Ubuntu.

Odnośnik do komentarza

Nie byłbym taki pewien czy dysk padł, generalnie małe dyski w stanie spoczynku są dość wytrzymałe, zresztą łatwo go sprawdzić, wyciągnąć z lapka i podłączyć do dowolnego desktopa z wolnym złączem sata, myślę że powinien działać, można nawet odczytać smarta czy zaliczając glebę doznał "szoku" , parametry smart'a to pokażą.

Odnośnik do komentarza

Nie byłbym taki pewien czy dysk padł, generalnie małe dyski w stanie spoczynku są dość wytrzymałe, zresztą łatwo go sprawdzić, wyciągnąć z lapka i podłączyć do dowolnego desktopa z wolnym złączem sata, myślę że powinien działać, można nawet odczytać smarta czy zaliczając glebę doznał "szoku" , parametry smart'a to pokażą.

W sumie pierwsze co zrobiłem to podłączyłem ten dysk jako zewnętrzny i wyraźnie słychać jak coś w nim rzęzi i skrzypi,warczy i trzeszczy,coś się zepsuło.

Podłączyłem też Live CD Win XP SP2 (Bart SE ? ) no i nie bardzo wiem czego szukać,bo skoro HDD jest uszkodzony (a jest na pewno )więc nie wiem czego oczekiwać od tego LIVE CD.Dziwne jest też to ,że jak podłączyłem pen drive'a to też nic nie było widać no i się zastanawiam czy coś jeszcze oprócz tego dysku jest /będzie do wymiany i czy w ogóle brać się za to.

Odnośnik do komentarza

Tak jak pisałem wcześniej możesz użyć jakiejś edycji LiveCD Linuxa np Ubuntu. Samo jego włączenie się mówi nam że coś działa. Trzeba by było trochę popracować na nim, skorzystać z Prime 95 żeby sprawdzić procka, potem użyć MemTesta do sprawdzenia RAM-u oraz MHDD żeby stwierdzić czy dysk się do czegoś nadaje. W dziale Tutoriale jest instrukcja jak używać MHDD, MemTest jak sie włączy to powinien zrobić ze 3 passy a Prime może pochodzić z 2 godziny. Kiedy to wszystko sprawdzisz napisz jak poszło i wtedy coś dalej będziemy działać.

Odnośnik do komentarza

No dobra wygląda to mniej więcej tak;

 

Linux Ubuntu;

 

computerr.png

screenshot1ywx.png

 

Memtest 86 v2.11

Pass complete,no errors,press ESC to exit

 

A z tym MHDD było troszkę problemów i chyba niewiele z togo wyszło bo jak pisałem wcześniej dysk jest rozsypany.

 

Port 1F0h (primary controller)

1.[ HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N WR02 KZ181DA4120 749 ]

PORT170H (secundary controller )

3 [ ]

Port 100h (PC-3000 BOARD)

5 [ ]

Warning:SLAVE DIVICE NOT SUPPORTED.

 

(te dane powyżej są z niebieskiego screen'a

Po wciśnięciu F4

wyskakuje Warning,że This Drive is LOCKED by ATA PASSWORD.

Interesuje mnie czy płyta główna jest sprawna i jak to sprawdzić?

Kiedy odpaliłem tego Ubuntu to pen drive normalnie pracował (to tak dla informacji)

pzdr.

Odnośnik do komentarza

Witam! mała sugestia jeśli ubuntu mu z płyty odpalił i system normalnie pracował jak widać na screenie to płyta powinna być cała bo jak mi wiadomo nawet drobne uszkodzenie płyty unieruchamia laptopa ( sam kiedyś zachaczyłem śrubokrętem jedną zworkę) proponuję pożyczyć od znajomego dysk i sprawdzić czy działa pod laptopem jeśli tak to wszystko powinno pracować normalnie.

Odnośnik do komentarza

A z tym MHDD było troszkę problemów i chyba niewiele z togo wyszło bo jak pisałem wcześniej dysk jest rozsypany.

 

Port 1F0h (primary controller)

1.[ HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N WR02 KZ181DA4120 749 ]

PORT170H (secundary controller )

3 [ ]

Port 100h (PC-3000 BOARD)

5 [ ]

Warning:SLAVE DIVICE NOT SUPPORTED.

 

(te dane powyżej są z niebieskiego screen'a

Po wciśnięciu F4

wyskakuje Warning,że This Drive is LOCKED by ATA PASSWORD.

Interesuje mnie czy płyta główna jest sprawna i jak to sprawdzić?

Kiedy odpaliłem tego Ubuntu to pen drive normalnie pracował (to tak dla informacji)

pzdr.

Wygląda to tak jakby MHDD nie widział dysku. Jeżeli był poprawnie podłączony to cóż - chyba jest już po nim. Oczywiście można by to było sprawdzić na jakimś innym komputerze - czy to wpinając go do laptopa czy też przez jakiś konwerter np http://www.komputronik.pl/product/74645/Sprzet_komputerowy/Peryferia_i_eksploatacja/Konwerter_USB_SATA-IDE_2_5_i_3_5_Logilink.html

Co do sprawdzania płyty głównej - myślę że możesz zostawić na całą noc MemTest-a. Jak pochodzi te 12 godzin i nie zawiesi sie to dobry znak. Powinieneś też popracować w Ubuntu - jakbyś podłączył komputer do netu i np odpalił sobie jakiś dłuższy filmik i nawet zostawił komputer żeby to po prostu leciało. Jak się nie zawiesi to kolejny dobry znak. Najlepiej jakbyś miał jakiś dysk twardy - wtedy można by było zainstalować na nim Windowsa (co jest samo w sobie niezłym testem) i testowac potem np OCCT. Ale jeżeli nie masz dysku to najlepiej popracuj sobie na ubuntu i jak nie będzie się nic złego działo to można wtedy kupić dysk nowy bo teraz po takim powierzchownym sprawdzeniu wydaje mi się to troszkę ryzykowne (możesz zostać bez laptopa ale z dyskiem :) )

Odnośnik do komentarza

Na szczęście do komputera można zainstalować dowolny dysk byle tylko interfejs (przyłączka) się zgadzał. W tym wypadku dowolny dysk o wielkości 2.5 cala z interfejsem SATA2 będzie dobry.

Czyżby aby na pewno sata 2 ????Czy jest różnica miedzy sata a sata2 ???

Ten dysk sprawdzałem kilkanaście razy podpinając go do obudowy i podłączałem do nowego Lapka i nic nie widać,nawet nie chce zaskoczyć.

Podłącze memtest na noc i niech mieli do rana,zobaczymy co z tego wyjdzie a jak wszystko będzie ok.to kupie jakiś dysk napiszcie tylko proszę czy jest różnica miedzy sata a stata2.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i rady.

Odnośnik do komentarza

Czyżby aby na pewno sata 2 ????Czy jest różnica miedzy sata a sata2 ???

SATA2 jest kompatybilne w dół z SATA. Różnica, w uproszczeniu, tkwi w deklarowanej przepustowości. Dla domowych zastosowań nie ma to większego znaczenia.

 

Przeważnie dyski z SATA II (3 Gbit/s) mają fabrycznie montowaną zworkę, która, w celu zapewnienia kompatybilności, ogranicza dysk do prędkości wcześniejszego standardowego SATA. Aby zdjąć to ograniczenie, wystarczy wyjąć zworkę.
http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

 

A dysk niekoniecznie musisz kupić Hitachi. I niekoniecznie z prędkością 5400 obr/min.

http://www.chip.pl/ranking/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-25-cala

7200 obr/min to większa wydajność, ale także (z reguły) większy pobór prądu i możliwy większy hałas. Może się to też przełożyć na większą temperaturę dysku i problem z odprowadzaniem ciepła przez laptop.

Odnośnik do komentarza

Cóż ja bym na twoim miejscu jeszcze przetestował kompa w Ubuntu - jak nie z netu to może jakiś film odpalić z drugie pendrive'a i zostawić. Memtest jest spoko ale myślę że zanim wydasz 200 zł powinieneś to dokładniej sprawdzić. Ewentualnie jakoś umówić się w sklepie że zanim zapłacisz pozwolą Ci zainstalować Windowsa (to trwa jakieś 30 minut) żeby przetestować komputer.

Odnośnik do komentarza

Ale ze mnie idiota :o w dysku zewnętrznym mam dokładnie taki sam HDD jak ten właśnie z tego laptopa.Teraz go podłączyłem i chciałem zainstalować XP'ka (bo taką mam tylko instalkę) ale nie chciał zainstalować i wyświetlił się komunikat,że nie widzi dysku,podejrzewam,że musiałbym go najpierw sformatować przed instalacją a tego robić nie chcę.

Kiedy włączyłem Linux'a (ISO) to normalnie widzi ten dysk.Do internetu też się mogę śmiało dostać przez wi-fi (nie wiem dlaczego wcześniej nie mogłem ,pewnie coś tam przegapiłem albo nie zbyt dobrze się przyjrzałem) i teraz zresztą piszę z tego kompa.

A skoro to wszystko się dzieje i wszystko śmiga ok to chyba mogę już kupić ten HDD (a ta płyta główna chyba też jest OK,co?)

Odnośnik do komentarza

To raczej problem instalatora XP ze sterownikami SATA. Możesz spróbować je zintegrować z instalką programem nLite.

http://www.purepc.pl/node/881

Sterowniki SATA pewno znajdziesz na stronce laptopa lub będą dołączone do płytki, którą pewno dostałeś przy zakupie lapka. Możesz też spróbować przestawić tryb pracy dysku z AHCI (lub RAID) na IDE - chociaż nie wiem czy cokolwiek zmieniałeś przy motaniu z MHDD.

Windows 7 natomiast nie powinien mieć z tym problemu, więc może na nim spróbuj.

Odnośnik do komentarza

Ale ze mnie idiota :o w dysku zewnętrznym mam dokładnie taki sam HDD jak ten właśnie z tego laptopa.Teraz go podłączyłem i chciałem zainstalować XP'ka (bo taką mam tylko instalkę) ale nie chciał zainstalować i wyświetlił się komunikat,że nie widzi dysku,podejrzewam,że musiałbym go najpierw sformatować przed instalacją a tego robić nie chcę.

Kiedy włączyłem Linux'a (ISO) to normalnie widzi ten dysk.Do internetu też się mogę śmiało dostać przez wi-fi (nie wiem dlaczego wcześniej nie mogłem ,pewnie coś tam przegapiłem albo nie zbyt dobrze się przyjrzałem) i teraz zresztą piszę z tego kompa.

A skoro to wszystko się dzieje i wszystko śmiga ok to chyba mogę już kupić ten HDD (a ta płyta główna chyba też jest OK,co?)

Myślę że możesz już kupić nowy dysk twardy bo z tego co się da na teraz przetestować to wychodzi że komputer jest sprawny. Jeżeli chcesz to możesz spróbować zainstalować Ubuntu na tym dysku twardym. Musisz sobie zrobić nową partycję i wybrać ją jako miejsce na instalowanie ubuntu. Co do Windowsa - jeżeli nie masz innego niż XP to użycie NLite będzie chyba najlepszą drogą żeby te sterowniki wgrać o ile nie umiałbyś zmienić w BIOS-ie opcji kontrolera.

Odnośnik do komentarza

A ja znalazłem w między czasie płytke diagnostyczną z linuxem livecd zdaje się. Jak patrzę na listę tam umieszczonych programów, to jest tego trochę i te, co wymieniliście też są. Może dobrze jest mieć takie coś????

 

Proszę: http://www.ultimatebootcd.com/

Na pewno warto mieć chociaż tam jest bardzo dużo narzędzi z których pewnie nigdy nie skorzystamy. Hiren Boot CD też jest ok i ma do tego więcej narzędzi do usuwania infekcji. Chociaż chyba nie ma takiego boot CD który by miał OTL-a.

EDIT

Ja zrozumiałem podłączenie dysku tak że został wyjęty z obudowy i tak była próba instalacji robiona. Bo jeżeli był przez USB to się to nie uda raczej.

Odnośnik do komentarza

 

Ja zrozumiałem podłączenie dysku tak że został wyjęty z obudowy i tak była próba instalacji robiona. Bo jeżeli był przez USB to się to nie uda raczej.

 

Dokładnie tak było.Wyjąłem z obudowy i podłączyłem bezpośrednio do laptopa nie używając żadnego USB czy innych kablo-przejściówek.

Na stronie Asusa wyczytałem ,że max. dysk może być 2x większy od oryginalnego co w tym wypadku byłoby 500GB ale tak myślę,że nie chcę tak na maxa rasować bo pewnie będzie coś kosztem czegoś (szybkość/wydajność) dlatego zdecydowałem się na taki pośredni 320 GB i tutaj kolejna gorąca prośba do Was.Tak jak wspomniałem wcześniej nie znam się na dyskach wcale (na komputerach zresztą też nie ) więc bardzo bym Was prosił o zasugerowanie jaki dysk mógłby być a jakie odradzacie. Podaję link do Ceneo.pl gdzie wstępnie już wyszukałem (tabelka po lewej) ale niestety nie wiem jakie firmy są lepsze a jakie gorsze,czym się różnią dane dyski itd. Chciałbym w skrócie poznać wasze zdanie na temat dysków,na co zwracać uwagę a na co nie.Widziałem coś takiego jak SATA/3000 albo 300 i nie wiem czy to już jest sata3 czy może jeszcze coś innego.

Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza

Z dysków osobiście kupił bym ten ze względu na szybkość i aż 5 lat gwarancji. Co do testów z Hirena - nie mam niestety doświadczenia z nimi (oprócz MHDD i MemTest) więc nie wiem na ile są wiarygodne. Myślę że skoro Ubuntu działa i komp przechodzi MemTesta to można spróbować kupić nowy dysk. Co prawda wtedy też trzeba będzie przestawić kontroler w tryb IDE.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...