Skocz do zawartości

Zamiennik dla Hitachi HDD 250


stam222

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

[...] Na stronie Asusa wyczytałem ,że max. dysk może być 2x większy od oryginalnego co w tym wypadku byłoby 500GB ale tak myślę,że nie chcę tak na maxa rasować bo pewnie będzie coś kosztem czegoś (szybkość/wydajność) dlatego zdecydowałem się na taki pośredni 320 GB [...]

+

A nie będzie trochę za duży 500GB ???

A dokładniej gdzie (poza tym, że na stronie Asusa) to wyczytałeś? Mógłbyś podać link do źródła, ewentualnie cytat? Nie sądzę, żeby BIOS miał jakieś ograniczenia (poza standardowym), aż taki stary to on nie jest.

 

Kilka postów wcześniej podałem Ci link do rankingu chip.pl (dysków wewn. 2.5") - możesz sobie go przefiltrować i posortować wg interesujących Cię kryteriów, są też tam opisy dysków, orientacyjne ceny... A swoją drogą to ile max. masz zamiar na dysk wydać? I na czym Ci bardziej zależy = np. wydajności (zapis/odczyt) czy dłuższej pracy na baterii?

Sugerowałbym Ci włożenie tego dysku co masz, skoro do tej pory ten/taki co miałeś Ci wystarczał. Natomiast jeśli potrzebujesz dysk zewnętrzny do zainwestowałbym w b. pojemniejszy - niekoniecznie 2.5", bo są one znaczne droższe (IMHO). Jeśli masz wystarczająca ilość wolnego miejsca na dysku to możesz się pokusić o wykrojenie z niego partycji systemowej. Teoria mówi, że da się to zrobić bez utraty danych, ale zalecałbym backup mimo wszystko.

Odnośnik do komentarza

Jako,że po tej awarii Asusa musiałem na szybko kupować nowego laptopa więc jeżeli o mnie chodzi to nic nie muszę i nie potrzebuję.Ten Asus wcale nie był taki zły (może oprócz Visty,która była zainstalowana) więc chcę go teraz wyremontować i zostawić żonie.Dla niej Linux odpada a wymagań też nie ma za wielkich bo w zasadzie wszystko co robi na laptopie to poprzeglądać stronki (Onet,WP itd.) sprawdzić pocztę i popisać ze mną na gg (bo często mnie nie ma w domu) no i w zasadzie to by było do czego potrzebuje tego Laptopa.Tak więc uważam,że nie potrzebuje żadnego super HDD a jedynie jakiegoś średniaka (max.200PLN ).

O tym max.2x większym dysku czytałem gdzieś na forum Asusa a trafiłem przez google szukając wiadomości i informacji o dysku wew. i nie była to wypowiedz jakiegoś gostka z działu technicznego tylko jakiegoś usera (nie czytałem nawet całego wątku ) i nie wiem gdzie tego szukać.

Odnośnik do komentarza

Problem z pojemnością 500 GB byłby dziwny. Kiedyś był problem z 48 bitowym adresowanie LBA ale bariera była 137 GB. Co do dysku w cenie do 200 zł to można wziąć chociażby ten ale osobiście dopłaciłbym te 50 zł i kupił 500 GB. Będzie tam można coś składować.

Szukałem w instrukcji do tego notebooka jak przestawić kontroler w tryb IDE ale niestety nie było tam o tym informacji. To napewno powinieneś umieć żeby bezproblemowo zainstalować tam XP - jeżeli miała by być to Vista (która może chodzić szybko po pewnych optymalizacjach) to tego problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza

Zanim zamówię to mam pytanie dodatkowe. Mam takie coś i jak widać można tam zamontować dysk do 160 GB i moje pytanie brzmi czy da radę wstawić coś większego (250 GB/320GB?) bo chciałbym wykorzystać to "pudełko"

Wiesz jest np taka aukcja ale to może być późniejsza rewizja tego samego modelu więc najlepiej by było sprawdzić :) Z drugiej strony zewnętrzne dyski nie są droższe od wewnętrznych o tej samej pojemności np ten WD kosztuje tyle co dysk który Ci zaproponowałem wcześniej. Jest on oczywiście wolniejszy ale to kwestia wykorzystania USB.

Odnośnik do komentarza

W opisie na emanta.com jest napisane "Kompatybilna z dyskami SATA (do 160GB)" zrozumiałem to tak że cała obudowa (właściwie kontroler) obsługuje dyski o rozmiarze 160 GB góra. Na aukcji jest, chyba do tej kieszeni, włożony dysk który ma 500 GB ale jest podzielony na dwie partycje. Oczywiście może być tak że opis na stronie Manty jest niedokładny albo po prostu sprawdzili tą kieszeń tylko z dyskami 160 GB albo nie zmieniając oznaczenia obudowy dali do niej inny kontroler który obsługuje większe dyski. Za nic głowy nie dam :) dlatego myślę że najlepiej sprawdzić samemu. Zresztą w tym opisie na emanta mamy że ta obudowa ma "Zaawansowana technologia kalibracji obrazu" :)

Odnośnik do komentarza

Może tak być że ten kontroler w kieszeni Manty tak ma że potrzebuje sobie najpierw sformatować dysk mimo że inne kieszenie go widzą ale to trochę wątpliwe. Może też być tak że komputer zobaczyłby tylko 160 GB z tego dysku albo nie zobaczył by go wcale. Strasznie dużo gdyby ale na odległość naprawdę ciężko powiedzieć :) Możesz też przepisać nazwę kontrolera z tej obudowy i wrzucić w google może coś ciekawego wyskoczy.

Odnośnik do komentarza

Od Ciebie zależy czy chcesz coś zabezpieczać (a może raczej logować się) z użyciem czytnika linii papilarnych. Być może firmware tego cuda ma jakieś ograniczenia - tj. owe 160 GB. Nie wiem czy są dostępne jakieś aktualizacje tego firmware'u.

http://www.manta.home.pl/zkwiecien/it/ochrona/mfe01/opis.html

 

Jak wspomniałem wcześniej zgraj sobie co ważniejsze dane z tego dysku i wykrój z niego dodatkową partycję na system - np. używając gparted. Potem sprawdź jak zachowa się on w tej obudowie. 40 GB na system XP wystarczy Ci z okładem na ważniejsze programy, a w razie awarii systemu masz pole manewru... A ten komunikat z prośbą o formatowanie kojarzy mi się bardziej z problemem sterowników pod windows 7.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Nie będę się rozpisywał bo i nie ma o czym.Dysk przyszedł OK.Zamontowałem na miejsce i zainstalowałem vistę.W zasadzie obyło się bez żadnych problemów.Podzieliłem też ten dysk na partycje za pomocą Geparda (chyba jakoś tak się to nazywa).

Zastanowiło mnie jednak,że zainstalowałem Windowsa z płytki recovery bo byłem pewny ,że jak nowy dysk to trzeba będzie nowego i pełnego Windowsa a mam tylko XP ,no ale na moje szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Myślę,że temat jest do zamknięcia.

Raz jeszcze wszystkim dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...