Skocz do zawartości

Zaszyfrowany komputer - poszukiwanie syfu na pozostałych komputerach w sieci


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

nie sądziłem, że kiedykolwiek będę musiał prosić o pomoc w tej sprawie, ale zostałem ofiarą ransomware i dla świętego spokoju (oraz cennej wartości zaszyfrowanych plików) chyba zapłacę haracz.

W każdym razie chciałbym się dowiedzieć, jak to się stało i zabezpieczyć się przed podobnym wydarzeniem w przyszłości. Jestem w trakcie odszyfrowywania na komputerze, który opadł ofiarą (i nie mam wciąż pewności, czy to zadziała), ale chciałbym poprosić o pomoc i zerknięcie najpierw na mój komputer osobity (nr 1) czy czegoś tam nie ma, a potem po całej tej akcji zrobię raport z zaszyfrowanego komputera (nr 2) i ewentualnie innego komputera biurowego (nr 3).

 

Patrzę i nie widzę jeszcze nic podejrzanego, ale dawno się tym nie zajmowałem i wiele mogło się zmienić w świecie trojanów.

Addition.txt FRST.txt Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jakoś nie mogę znaleźć tematu opisującego RANSOMWARE ,  napisanego przez @picasso.

 

W logach nie widzę niczego podejrzanego, ale to o niczym nie świadczy, poza tylko tym, że tu nie widać plików zaszyfrowanych przez Ransomware.

 

Uruchom FRST. 
Skopiuj to poniższe: (ale nigdzie nie wklejaj tego!) - FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym

Spoiler

START::
CreateRestorePoint:
HKLM-x32\...\Run: [] => [X]
KLM-x32\...\Run: [Blackmagic CheckVersion] => C:\Program Files (x86)\Blackmagic Design\Blackmagic Desktop Video\CheckVersion.exe (No File)
HKLM Group Policy restriction on software: %HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SystemRoot% <==== ATTENTION
HKLM Group Policy restriction on software: %HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ProgramFilesDir% <==== ATTENTION
HKU\S-1-5-21-3257870137-4252036179-3097448466-1000\...\Run: [AdobeBridge] => [X]
HKU\S-1-5-21-3257870137-4252036179-3097448466-1000\...\Run: [PopupUI] => D:\Program Files (x86)\Wondershare\Dr.Fone Virtual Location\PopupUI.exe (No File)
GroupPolicy: Restriction ? <==== ATTENTION
Policies: C:\ProgramData\NTUSER.pol: Restriction <==== ATTENTION
HKLM\SOFTWARE\Policies\Google: Restriction <==== ATTENTION
FF Plugin-x32: adobe.com/AdobeExManDetect -> C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Extension Manager CS6\npAdobeExManDetectX86.dll [No File]
S3 SwitchBoard; "C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe\SwitchBoard\SwitchBoard.exe" [X]
S3 btwampfl; \SystemRoot\system32\DRIVERS\btwampfl.sys [X]
U3 idsvc; no ImagePath
C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Adobe After Effects CC 2018.lnk
AlternateDataStreams: C:\ProgramData:CCA20CD7594C2AF0 [1]
AlternateDataStreams: C:\WINDOWS\system32\ProgramData:48C6E5B13E778F0D [1]
AlternateDataStreams: C:\Users\All Users:CCA20CD7594C2AF0 [1]
AlternateDataStreams: C:\ProgramData\Application Data:CCA20CD7594C2AF0 [1]
AlternateDataStreams: C:\ProgramData\PACE:8191F103A951822F [1]
AlternateDataStreams: C:\ProgramData\Reprise:jhqduwvxlctbqqijsf`usjbm`bfjhinhqhifh [0]
AlternateDataStreams: C:\Users\Iskander\Cookies:e22QSLpveq7CAlpub1A [2504]
AlternateDataStreams: C:\Users\Iskander\Cookies:Fj81FQxjG0cWaMZzqKJ4TPa [2176]
EmptyEventLogs: 
EmptyTemp:
END::


W FRST kliknij na Fix (NAPRAW).

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Bo to nie był komputer zaszyfrowany – po prostu znajdował się w tej sieci i szukam podejrzanego, skąd to się przywlekło.

Z pliku Fixlog wklejam to, co się nie powiodło:

Spoiler

KLM-x32\...\Run: [Blackmagic CheckVersion] => C:\Program Files (x86)\Blackmagic Design\Blackmagic Desktop Video\CheckVersion.exe (No File) => Error: No automatic fix found for this entry.
C:\ProgramData => ":CCA20CD7594C2AF0" ADS could not remove.
C:\Users\All Users => ":CCA20CD7594C2AF0" ADS could not remove.
C:\ProgramData\Application Data => ":CCA20CD7594C2AF0" ADS could not remove.

 

Natomiast na komputerze zaszyfrowanym udało mi się odzyskać 100% plików, niestety po opłaceniu haraczu. Przy okazji zniknęła masa plików konfiguracyjnych, a system wygląda w opłakanym stanie i już mu chyba nie zaufam bez pełnego formatu.

W każdym razie załączam logi z tego zaszyfrowanego komputera (dla prostoty dałem tę annotację w nazwach plików) już po uruchomieniu decryptora, który mógł sam po sobie posprzątać.

Addition - zaszyfrowany.txt FRST - zaszyfrowany.txt Shortcut - zaszyfrowany.txt

Odnośnik do komentarza

Tylko drobna kosmetyka:

Uruchom FRST. 
Skopiuj to poniższe: (ale nigdzie nie wklejaj tego!) - FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym

Spoiler

START::
HKLM-x32\...\Run: [] => [X]
HKU\S-1-5-21-1637808161-3819644861-2626351285-1001\...\Run: [AdobeBridge] => [X]
Task: {F985D9BF-66BA-446A-90D6-CAFBE96E13D9} - System32\Tasks\izrael bat => C:\Users\AFiT\Downloads\israel.bat [163774 2023-01-05] () [File not signed]
C:\Users\AFiT\Documents\Adobe\After Effects 2020\User Presets\(Adobe).lnk
END::


W FRST kliknij na Fix (NAPRAW).

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...