Skocz do zawartości

Pełna prędkość po Wi-Fi, ale za niska po kablu


rassi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

od razu przejdę do tematu, bez zbędnego lania wody. Od kilku dni mam Internet światłowodowy UPC 600/600 Mb/s. Na Wi-Fi (sprawdzane na telefonie Pixel 6) mam pełną prędkość download i upload. Problem jest na PC przy połączeniu kablowym. Speedtest pokazuje około 250 Mb/s down i 150 Mb/s up.

 

Pierwsza myśl: za słaba karta sieciowa. Okazało się jednak, że jest ok. Integra na płycie głównej Gigabyte B450 AORUS ELITE obsługuje i co ważniejsze negocjuje prędkość do 1 Gb/s.

 

Druga myśl: kiepski przewód sieciowy. I faktycznie miałem taki oznaczony cat 5 (nie cat 5e, samo 5). Kupiłem cat 6 o dł. 1 m, ale nadal to samo. Link do kabelka: https://tinyurl.com/33ts8ufw

 

Mam najnowsze sterowniki do karty sieciowej. W sterach powyłączałem opcje oszczędzania energii, ustawiałem na sztywno 1 Gbps Full Duplex, ale to nie pomogło i ostatecznie przeinstalowałem kartę, aby wrócić do ustawień domyślnych.

 

Nie mam już pomysłu i proszę Was o pomoc.

 

EDIT Sprawdzałem w trybie awaryjnym i jest to samo.

EDIT 2 Zauważyłem coś ciekawego. Na Steam transfer to 71-74 MB/s, a 600 Mb/s to w przeliczeniu właśnie 75 MB/s. Na speedtest po kablu cały czas jednak 250 Mb/s.

 

ROZWIĄZANE

Prędkość Internetu zależy nie tylko od łącza dostarczanego od operatora. Zalecamy, aby pomiary łączy o przepustowości powyżej 300 Mb/s wykonywane były na komputerach stacjonarnych w aplikacji tzw. desktop czyli instalowanej bezpośrednio w systemie operacyjnym. Taka aplikacja wykorzystuje zasoby systemu operacyjnego (procesor, pamięć) dużo lepiej niż aplikacja webowa, dzięki czemu potrafi uzyskać dużo wyższe wyniki pomiarów głównie na starszych komputerach z wolniejszymi procesorami.

sieciówka.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...