Skocz do zawartości

Migracja systemu Win 10 z większego HDD na mniejszy SSD? Uwaga — wiele partycji. Czym i jak najprościej?


VectorYan

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Co prawda już to kiedyś skutecznie robiłem, ale nie pamiętam czym, a systemy były wcześniejsze — Windows 7 i Windows XP. Do rzeczy:

1) W komputerze (już z UEFI, nie BIOSem) zainstalowano Windows 10 na dysku HDD 0,5 TB. 
2) Zadanie polega na przeniesieniu systemu na dokupiony dysk SDD o pojemności ok. 230 GB. Przy czym ilość danych do przeniesienia jest znacznie mniejsza niż pojemnoiść dysku docelowego.
3) Do przeniesienia jest partycja systemowa z Windows 10 oraz trzy ukryte partycje znajdujące się przed nią. Jedna odzyskowa (recovery), druga maleńka (chyba związana z UEFI) i trzecia jeszcze mniejsza, moim zdaniem pusta. Przy czym nie wszystkie partycjonery widzą tę trzecia partycję, a niektóre widzą dwie pierwsze partycje nieprawidłowo, źle podając ich rozmiar.  
4) Drobna partycja nr 3 jest raczej pusta, nie pod wszystkim można ją zobaczyć, więc podejrzewam, że powstała bo niektóre partycjonery zostawiają takie wolne megabajty, jako że nie potrafią wszystkiego przydzielić. Jednak dziwię się, że ta przestrzeń występuje między partycją nr 2, czyli tą od UEFI, a partycją nr 4, czyli systemową Windows 10. Dotąd takie wolne przestrzenie widywałem tylko na samym końcu całego dysku HDD. Stąd moja niepewność.
5) Jako, że dysk docelowy jest mniejszy od źródłowego, zrezygnowałem z klonowania całego dysku na raz, na rzecz przenoszenia partycji logicznych.
6) Zrobiłem to narzędziem Aomei, które co prawda prawidłowo przeniosło wielkość partycji i ich dane, lecz:
a) wszystkie partycje uczyniło widocznymi, przez co system automatycznie przydzielił im litery i musiałem je ukryć ręcznie,
b) program sformatował niektóre partycje docelowe innym systemem plików niż partycje źródłowe, co mnie mocno zaskoczyło,

c) chyba nie przeniósł rozruchu na dysk SSD, bo nowy system nie uruchamia się bez starego dysku HDD.

Biorąc pod uwagę, że systemu Windows 10 nie znam, to i nie wiem, czym różni się jego rozruch od tego z Windows 7 i Windows XP, stąd też moja niepewność. Dlatego zrezygnowałem z prób lokalizacji i przenoszenia samego sektora rozruchowego i proszę o radę:
Czym i jak najprościej i przenieść system Win 10 wraz z rozruchem i ukrytymi partycjami z większego HDD na mniejszy SSD?

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nic nie trzeba kombinować

Wystarczy tym programem sklonować cały dysk na nowy.

Program sam przeniesie wszystkie partycje i sklonuje je na mniejszy.

Szybko i bezproblemowo (zaznacz tylko optymalizuj dla SSD).

 

http://www.hotfix.pl/przenoszenie-systemu-windows-na-laptopie-na-mniejszy-dysk-ssd-a413.htm

Dysk będzie miał zachowaną całą strukturę i jedynie zmniejszy się jego rozmiar na taki jaki ma SSD.

Po jego wymianie system uruchomi się bez problemu i będzie identyczny jak ten na HDD.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję. Wkrótce dam znać jak poszło.

----- uzupełnione 7 I 2021 r.: -----
Tak, EaseUS Todo Backup Free prawidłowo przeniósł wszystkie partycje razem z rozruchem. Użyłem opcji klonuj z zaznaczeniem optymalizacji pod nośnik scalony.
Natomiast odradzam używanie Aomei Backuppera. Te program zachowuje się jakby był w wersji β.


Tak, przy okazji, czy w Windows 10 też zmienili rozruch, tak jak było to przy przejściu z XP na 7?

Edytowane przez VectorYan
Odnośnik do komentarza

Napisałeś "Natomiast odradzam używanie Aomei Backuppera. Te program zachowuje się jakby był w wersji β."

Ten program AB nie robi klonowania w wersji bezpłatnej, stąd to zaznaczyłem.

To w końcu zrobiłeś klonowanie programem, który poleciłem " EaseUS Todo Backup Free"?  - bo tak wynikałoby z twojego wpisu..."Tak, EaseUS Todo Backup Free prawidłowo przeniósł wszystkie partycje razem z rozruchem. Użyłem opcji klonuj z zaznaczeniem optymalizacji pod nośnik scalony".

Odnośnik do komentarza

Tak, za Twoją radą pobrałem EaseUS Todo Backup Free. Zdaje się, że podczas instalacji coś tam nacisnąłem raz za dużo i mogła się zaznaczyć opcja trial. 
W trakcie przenoszenia danych wyskoczył jakiś komunikat błędu, ale mimo tego wszystkie partycje wraz z danymi przeniosły się prawidłowo.
Nawet działało to sprawniej niż mój stary Paragon Drive Backup 9 Personal.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...