Skocz do zawartości

[REQ] Najlepszy program do czyszczenia rejestru


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

@Sevard...

to miło, że dodajesz do dyskusji szczyptę "goryczki", bo to dodaje jej smaczku...ale jeden z wątków jest sprzed 5 lat...drugi co prawda sprzed roku, niemniej obydwa oscylują głównie wokół jednego programu - CCleanera. Program sam w sobie genialny, bo prosty, skuteczny, zrozumiały w znakomitej większości bezpieczny...ale to nie jest program dedykowany czyszczeniu tylko rejestru...albo inaczej - czyszczenie rejestru nie jest jego domeną. Dobrze wiesz, że programów ku temu dedykowanych, bardziej rozbudowanych, zaawansowanych, a tym samym niestety znacznie zwiększających ryzyko spaprania rejestru czy systemu jest znacznie więcej...niestety zdarza się to sporej ilości użytkowników, co wynika z ich niewiedzy i ślepego zaufania wszelkim czyścicielom-optymizerom. W tym kontekście zgadzam się, że czyszczenie jest ryzykowne...pozostaje pytanie czy konieczne?

Szkoły są w zasadzie dwie wypowiadające się w tym temacie - jedni, że to konieczne...inni wprost przeciwnie, że zabójcze...dokładnie tak samo jak z efektem cieplarnianym - te same fakty dla jednych są dowodem na jego istnienie, dla innych na to, że to kompletna bzdura. No więc czyścić czy nie - ja osobiście jestem za, chociaż nie jest to zabieg do konserwacji "codziennej" i jeśli się go wykonuje to w określonych przypadkach (np. przy wymianie softu, kodeków) lub nie częściej niż raz na miesiąc - oczywiście przy założeniu, że usuwamy to, co wiemy, że możemy usunąć. Pracując z automatami zawsze należy przestrzegać zasady ograniczonego zaufania dokładnie tak samo, jakbyśmy prowadzili samochód...nawet gdy wydaje się, że robimy wszystko by uniknąć niebezpieczeństwa dla siebie i innych, to nigdy nie jesteśmy pewni, czy ktoś nam "nie przyłoży z zaskoczenia", bo przykładowo wpis jakiegoś programu proponowany do usunięcia jako np. nieużywany wcale nie musi być dla tego programu czy systemu bezużyteczny.

Odnośnik do komentarza

Nie napiszę za wiele nowego ,oprócz tego że do programów które są polecane do czyszczenia ,również je polecam czyli CCleaner oraz moduł czyszczący rejestr z pakietu Tune Up Utilities ,dla uzupełnienia przydał by się również rozszerzony deinstalator .Tu moim faworytem jest Your Uninstaller .Revo jakoś do mnie nie przemówił coś tam kiedyś u mnie sknocił ,a te programy nigdy mnie osobiście nie zawiodły ,żadnej rozsypki systemu nie uświadczyłem (także systemy w moim otoczeniu)

O produktach Ashampoo typu WinOptimizer czy PowerUp 3 ,nie mam dobrego zdania ,też sobie przypominam że miałem problemy po ich użyciu ,ale to było jakiś czas temu zanim zagościł u mnie stały skład ,od tego czasu mogło się dużo zmienić.

Moja opinia jest taka ,że najbezpieczniej jest używać tych programów .I nie trzeba popadać w "manię czystości" .I jak @ichito posłużył się efektem cieplarnianym ,to ja walkę z czyszczeniem rejestru porównam do walki z roztoczami - nie da się tej walki raczej wygrać ,nie widać ich ,coś tam czasem zaswędzi ,ale ogólnie da się z tym żyć (tyle że myć należy się zdecydowanie częściej ) :)

Oczywiście jak ktoś potrzebuje bardziej zaawansowanych programów ,to śmiało ,lecz nad nimi trzeba ślęczeć parę chwil ,znać się w miarę na rzeczy ,dokładnie sprawdzać co program chce wywalić ale i wtedy też możemy nie uniknąć wpadki ,na pierwszy rzut oka może być wszystko cacy. Według mnie strata czasu i "przereklamowanie" .

Używać najlepiej programów sprawdzonych ,oraz zaglądnąć raz na jakiś czas osobiście do Regedit i przepatrzyć gałęzie Software.

Tune Up i Your Uninstaller nie są darmowe ,ale jak się rozejrzy tu i tam to się można załapać na free licencje ,czy tam za 6.99 z czasopisma. Do tego raz na 3/6 m-cy defragmentacja rejestru ,tu można użyć również Tune Up Registry Defrag.

Co do szkół : Czyścić / Nie czyścić .Sądzę że czyścić ,rejestr zajmuje ileś tam mega na dysku i wydaję mi się ,że tyle samo potrzebuje w pamięci RAM (poprawcie jak coś majaczę) ,więc puste ,niewłaściwe klucze ,nie potrzebnie łykają zasoby.

Odnośnik do komentarza

@ichito Co gorsza one są nadal aktualne. Na wielu renomowanych forach odradzają ich stosowanie, ba na BC nawet mają przygotowaną odpowiednią mowę, która wygląda tak. Na innych forach typu geeks to go!, czy SWI również można znaleźć opinie załogi na ten temat i nie są to opinie pozytywne. Rejestr jest bazą danych i tak naprawdę usuwanie kluczy/wartości nie spowoduje, że rejestr zmaleje. Tak jak i w innych bazach danych usuwane wartości są tylko przełączane w stan niewidoczny, a więc klasyczne regleanery robią dokładnie nic jeśli chodzi o wydajność, czasem mogą jedynie usunąć jakiś błąd, czy rozwiązać problem z instalacją czegoś. Aby one rzeczywiście coś dały trzeba by po operacji usuwania przebudować rejestr, czego żaden program czyszczący rejestr nie robi. Jedynym programem, który znam i potrafi rzeczywiście zmniejszyć rozmiar rejestru jest NTREGOPT, który po prostu tworzy rejestr na nowo i przy okazji usuwa puste klucze.

Innymi słowy programów czyszczących rejestr można używać, ale należy to robić z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. usunięcie resztek po sterownikach, czy innych programach).

Odnośnik do komentarza

Jedynym programem, który znam i potrafi rzeczywiście zmniejszyć rozmiar rejestru jest NTREGOPT, który po prostu tworzy rejestr na nowo i przy okazji usuwa puste klucze.

Innymi słowy programów czyszczących rejestr można używać, ale należy to robić z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. usunięcie resztek po sterownikach, czy innych programach).

Podpisuję się pod tym "obiema ręcyma" :) OK...bez żartów...dzięki za link do artykułu, a szczególnie dlatego, że jest tam odnośnik do bardzo obszernego artykułu "Zrozumieć rejestr"...zapisałem sobie tego pdf-a do przestudiowania :) Nie, żebym był aż takim fachowcem i chcę znaleźć "dziurę w całym", ale zwyczajnie do poczytania i poszerzenia własnej wiedzy.

Co do NTREGOPT...używałem i używam go od wielu lat równocześnie ERUNT...ten ostatni do robienia kopii rejestru przy jakiś większych zmianach, choć przy rewolucyjnych zmianach robię po prostu obraz całego dysku systemowego. Oba programy oryginalnie są oddzielnie do pobrania i instalowania, ale jest również ich wersja "wspólna"....ERUNTgui (ostatnia wersja z listopada tego roku)

opis http://www.freewaregenius.com/2010/11/08/erunt-gui-backup-and-restore-your-registry-with-a-single-click/

pobieranie http://majorgeeks.com/ERUNTgui_d6624.html

Odnośnie System Mechanic...bo o tym programie jest m.in. mowa w artykule...przez długi czas, nawet jako już były nowsze wersje używałem wersji 3.8 i kiedyś była ona dla mnie wyznacznikiem jakości programów do optymalizacji i czyszczenia...wszystko czego próbowałem porównywałem właśnie do SM. Był prosty, genialnie skuteczny i w sumie sam nie wiem, czemu na swoim XPeku nie mam go teraz :) Nie wiem, jak obecne wersje SM...chyba już jest 10...ale stały sie dla mnie zbyt rozbudowane i jakoś tak mało sprawne.

Na koniec pytanie...czy porównując inne optymizery rejestru do ERUNT (chodzi głównie o defragmentację rejestru)...to czy inne programy tego nie robią? Używałem do tego różnych samodzielnych softów lub specjalnych modułów kombajnów i czasem mniej, czasem więcej miałem wrażenie, że były skuteczne, co widać było po np. szybszym nie jednorazowym starcie systemu.

Odnośnik do komentarza

W większości przypadków to niestety jest efekt placebo.

Defragmentacja plików rejestru to w ogóle jest ciekawa rzecz, z którą większość programów do defragmentacji sobie nie radzi o programach do czyszczenia rejestru nie wspominając. Jest jeszcze kilka takich plików, które w normalnych warunkach nie są defragmentowane. Tu polecam ten artykuł z technetu. Jest to opis programu PageDefrag, ale wyjaśnia on też trochę na czym polega sam problem.

Podsumowując jeśli chodzi o programy do optymalizacji rejestru, które mogą być używane przez niezaawansowanych użytkowników, to ja bym się ograniczył do programów NTREGOPT oraz PageDefrag, przy czym zaznaczyłbym, że przed każdymi zabawami z rejestrem należy wykonać jego kopię programem ERUNT.

Odnośnik do komentarza

PageDefrag?...jest na "pokładzie"równie długo chyba co ERUNT I NTRGEOPT :) Ale powiem, że PD raczej niewiele ma do poprawy bo trybie boot-time defrag w Ultimate Defrag...wszystkie wylistowane w PD pliki są zawsze w jednym kawałku :) Nie wiem, ja UD to robi, bo ten tryb u niego to "sześć sekund" i jest szybszy niż wyświetlanie kolejnych sprawdzań i ewentualnych scaleń przy PageDefrag.

OK...tu zahaczamy już defragmentację samego dysku...więc kończę, żeby nie robić OT-ów :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...