Skocz do zawartości

komputer "muli" po formacie


trevorr

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu laptop "mulił się" przy otwieraniu programów, przy pracy w programach, nawet przy otwieraniu okien, czy menu kontekstowego. Było to bardzo męczące, więc postanowiłem zrobić format. Po formacie jest niby lepiej ale nie za bardzo. Jak nie jest uruchomione za dużo programów to da się jakoś pracować, jednak przy ich większej liczbie jest już znacznie "wolniej". Samo wejscię w opcje i jakieś zmiany w ustawieniach programów trwają długo strasznie. Uruchamianie się Windowsa także sporo trwa. Dodam, że mam jeszcze jednego laptopa o identycznych parametrach sprzętowych, na którym da się pracować bez problemów. Pojawia się też od dziś czasem inforamcja, że system ma zbyt mało pamięci wirtualnej (a prawie nic nie jest uruchomione). Czy to może po prostu zużycie komputera? A może coś się uszkodziło? Stwierdziłem, że to nie soft, gdyż komputer świeżo po formacie, więc wrzucam temat do hardware. Proszę o pomoc jeśli to możliwe.

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na szczęście wydajność części komputerowych nie spada z czasem :) Co do samego mulenia - na twoim miejscu założył bym temat w dziale pomoc doraźna bo są takie szkodniki które mogą przetrwać reinstalacje Windows - np coś co siedzi w boot sectorze dysku twardego(chociaż to mało prawdopodobne). Druga rzecz to deinstalacja testowa G Daty i ocena jak chodzi komputer. Trzecia rzecz to mała ilość RAM - 512 to trochę za mało jak na Windowsa XP. A tak na samym końcu zainstaluj sobie proszę Service Packa 3 do XP i ściągnij sobie wszytkie poprawki.

Odnośnik do komentarza

@trevorr

1. Jak masz ustawioną pamięć wirtualną? Pokaż obrazek.

2. Czy po odpaleniu lapka led dysku ciągle świeci (długo)?

3. Czy masz włączone indeksowanie plików na dysku w celu szybszego odszukania a odszukiwanie wisi bo pliki są indeksowane i tak wkoło Macieju - pewnie masz. Wyłącz to a lapek odżyje.

4. Czy w tle nie działa ciurem sprawdzanie plików pod kątem infekcji?

 

EDYTA

 

@MatiK

 

SP3 powinien zainstalować - oczywiście.

Ale po tym będzie jeszcze bardziej mulił. Wcześniej trzeba zdiagnozować przyczynę.

Odnośnik do komentarza

przepraszam, ale się trochę pospieszyłem i zainstalowałem SP3.. ma nadzieję, że mimo to damy radę.. GDaty póki co nie odinstalowywałem.

co do pytań..

 

1. pamięć wirtualna clipboard01zmo.jpg

 

2. led od dysku świeci kilka minut zazwyczaj po starcie systemu.

 

3. indeksowanie, chyba jest wyłączone clipboard02iu.jpg

 

4. sprawdzanie plików 'ciurem' chyba działa. znaczy w gdata tak wyglądają ustawienia clipboard05e.jpg

 

 

5. SMART z Victoria 4.46b (niestety nie udało mi się ściągnąć z linku podanego powyżej), mam nadzieję, że to nie problem clipboard03iy.jpg

clipboard04ms.jpg

 

6. log po wykonaniu testu dysku w załączniku

 

PS. zauważyłem także dziwną rzecz. po kliknięciu we właściwości 'Mój Komputer' wyświetla się czasem błędna informacja o procesorze clipboard07du.jpgclipboard08a.jpg

eventlog.txt

Odnośnik do komentarza

Atrybut 191, G-SENSOR shock counter wskazywałby, że laptop za delikatnie nie był traktowany (silne wstrząsy). Z kolei atrybut 225, Load cycle count chyba może podpadać pod problem, o którym możesz przeczytać poniżej - nie wiem jak się do tego odnieść. :)

http://www.wykop.pl/link/36418/skandal-producenci-i-windows-zabijaja-nasze-twarde-dyski/

Sprawdź jeszcze w MU w jakim trybie pracuje dysk.

https://www.fixitpc.pl/topic/46-archiwalny-optymalizacja-i-odchudzanie-xp/page__st__20__p__180#entry180

Odnośnik do komentarza

YYYYYY, wiedziałem, że z tym to będzie szukania a szukania... Przyznaje się bez bicia, że nie znalazłem manualu do biosu na necie :(

 

Ale przyszła mi jeszcze na myśl opcja, przecież Windows ma w opcjach zasilania różne profile prawda? I jeśli tam jest ustawione na Oszczędność energii to też tak może się dziać.

Niestety nie pamiętam, gdzie to dokładnie jest w Win XP...

 

@Trevorr

A próbowałeś używać jakiegoś optymalizatora ustawień systemowych?

Co by było, gdybyś użył np GameXP z http://www.programs.pl/program,43,Game_XP.html ?

Program na prawdę robi świetną robotę i system znacznie lepiej działa po jego zaaplikowaniu (przypominają mi się czasy jeszcze starego komputera, który miał 512 MB RAM i Windows XP chodził na nim strasznie, a po optymalizacji tym programem zaczął nagle latać ;) - jeszcze był chyba GameGain, ale nie wiem czy nie wstrzymali czasem projektu).

Przed optymalizacją lepiej looknij do ustawień, bo nie każdemu się podoba, żeby program optymalizował np ustawienia wizualne, po przestawieniu których okienka przestają wyglądać ładnie.

Odnośnik do komentarza

@trevorr

XP posiada dużo zbędnych usług które uruchamiają się z systemem i pracują w tle "pożerając" RAM ( a posiadasz go mało).

Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się uważnie z TYM TEMATEM to myślę że nie będzie to zły pomysł :)

 

Co do Cool 'n' Quiet to można go wyłączyć poprzez klik prawym klawiszem myszy na pulpicie -> Właściwości -> Wygaszacz Ekranu -> Zasilanie i zmienić Schemat Zasilania na Stacjonarny w domu/biurze i ewentualnie dopasować do własnych potrzeb resztę opcji takich jak Wstrzymywanie Systemu czy Wyłączanie Dysków Twardych.

Odnośnik do komentarza

dziękuję wszystkim za pomoc i porady. wiele się zapewne przyda. udało się problem rozwiązać (przynajmniej na jakiś czas mam nadzieję). udało się załatwić dodatkowe 512 RAMu, i wymienić dysk. co prawda na identyczny, ale chodzi póki co o wiele lepiej..

qw1.jpg

 

PS. dysk pracował podobnie jak ten 'nowy' w trybie Ultra DMA 6.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...