Skocz do zawartości

Zaszyfrowane pliki .ecc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

dowiedziałem się wczoraj, że komputer mojej siostry i szwagra kilka miesięcy temu padł ofiarą prawdopodobnie TeslaCrypt...wiem od nich, że był leczony i nie ma objawów aktywnej infekcji poza pozostawionymi po sobie prywatnymi plikami (dokumenty, zdjęcia) z dodatkowym rozszerzeniem .ecc. Ponieważ infekcja była "pełzająca", bo właścicieli przez długie tygodnie nawet nie zdawali sobie sprawy z problemu, liczba tych plików idzie w setki. Czy jest jakiś sposób na masowe odzyskanie tak zaszyfrowanych plików?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ponieważ infekcja była "pełzająca", bo właścicieli przez długie tygodnie nawet nie zdawali sobie sprawy z problemu, liczba tych plików idzie w setki. Czy jest jakiś sposób na masowe odzyskanie tak zaszyfrowanych plików?

Tak znam ten wątek i to właśnie on mnie skłonił, by napisać. Wymieniono w nim przykładowe zapewne narzędzia, ale może są jakieś jeszcze, które to robią skuteczniej, lepiej może szybciej?

"Przykładowe narzędzia" tam podane to wszystko czym dysponujemy. Jeśli TeslaDecoder nie zdoła zająć się plikami *.ecc (brak klucza prywatnego na dysku, co nie jest wykluczone przy tym wariancie):

 

Jedyna możliwość to wyszukiwanie nieszyfrowanych wcześniejszych wersji plików, aczkolwiek to prawdopodobnie skończy się niepowodzeniem. Infekcja usuwa wszystkie punkty Przywracania systemu. Zostaje próba z narzędziami do odzyskiwania danych (np. TestDisk). Ale nawet jeśli infekcja TeslaCrypt nie zastosowała tzw. "bezpiecznego usuwania danych" uniemożliwiającego skorzystanie z tej drogi, "pełzająca przez długie tygodnie infekcja" oznacza potencjalnie bardzo marne wyniki wyszukiwania, gdyż były wykonywane liczne zapisy na dysku skutecznie odcinające tę drogę.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...