Skocz do zawartości

Filecoder.CR i masowe tworzenie plików Help_Decrypt.html


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj wieczorem masowo zaczęły mi wyskakiwać powiadomienia z ESET Nod32 Antivirus (v. 7.0.302.8, Baza sygnatur wirusów: 11998 (20150726), więc aktualna) następującej treści:

 

p3eHDUO.jpg

 

Do tego dochodzi spowolniona praca komputera.

Doczytałem w internecie, że sytuacja raczej nieciekawa i zainfekowane pliki raczej nie są do odzyskania, ale chciałbym zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji oraz odzyskać świadomość posiadania "czystego" systemu.

 

Jak narazie przeskanowałem komputer programami AdwCleaner i Malwarebytes w najnowszych wersjach, ale żaden z nich nic nie znalazł.

 

W pierwszej kolejności wykonałem skan programem FRST, ale w trakcie skanowania GMERem (prawie 5 godzin), te pierwsze zostały już zaszyfrowane, więc sytuacja rozwija się szybko.

 

System to oryginalny Windows 7 w wersji Home Premium 64bit, ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami. Sekcja Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania jest czysta.

 

Co mogę zrobić? Proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam,

krukct

gmer.txt

Addition.txt

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Spróbujmy usunąć infekcję. Potem ratuj co się da, nie podpinaj żadnych dysków zewnętrznych, bo zostaną zarażone.

 

Otwórz notatnik i wklej

 

CloseProcesses:
Startup: C:\Users\Donek\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\HELP_DECRYPT.PNG [2015-07-26] ()
InternetURL: C:\Users\Donek\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\HELP_DECRYPT.URL -> hxxp://6i3cb6owitcouepv.misterhoppo.com/19izt75
S3 NPF; system32\drivers\NPF.sys [X]
S4 nvvad_WaveExtensible; system32\drivers\nvvad64v.sys [X]
U3 kwddikog; \??\C:\Users\Donek\AppData\Local\Temp\kwddikog.sys [X]
C:\Users\Donek\Desktop\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Public\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Public\Documents\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Donek\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Donek\Documents\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Donek\AppData\Roaming\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Donek\AppData\HELP_DECRYPT.URL
C:\Users\Donek\AppData\Local\HELP_DECRYPT.URL
C:\ProgramData\HELP_DECRYPT.URL
EmptyTemp:

 

 

plik zapisz jako fixlist.txt i umieść na pulpicie. Uruchom FRST i kliknij w Fix. Po restarcie pojawi sie raport fixlog.txt. Przedstaw go i zrób nowy skan FRST. Opcji Addition i Shortcut nie zaznaczaj.

Odnośnik do komentarza

Zaszyfrowane są wszystkie zdjęcia (około 20 GB), 95% muzyki (10 GB), wszystkie materiały związane ze studiami (ponad 7 GB), kilka filmów w .avi (o dziwo ponad 200 GB seriali w .mkv jest nietkniętych), czyli w sumie praktycznie wszystko co miałem na dysku. Najbardziej szkoda mi będzie zdjęć i materiałów na studia, ale na szczęście nie było tam niczego NAPRAWDĘ ważnego.

Myślisz, że system jest już bezpieczny i mogę podpiąć pendrive czy dysk przenośny? To chyba dobry moment na format systemu i zrobienie ze wszystkim porządku.

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza
Myślisz, że system jest już bezpieczny i mogę podpiąć pendrive czy dysk przenośny? Myślę, że to dobry moment na format systemu i zrobienie ze wszystkim porządku.

 

Nic nie podpinaj. Ani się waż. Jeśli masz tam ważne dane mogą zostać zaszyfrowane.

 

1.Na razie zastosuj DelFix. Usunie wszystkie narzedzia skanujące

https://www.fixitpc.pl/topic/5-dezynfekcja-kroki-finalizujace-temat/page__p__42415?do=findComment&comment=42415

 

2. Możesz spróbować odszyfrować pliki. Rzuć okiem na ten temat i spróbuj użyc CryptLockera.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/26809-cryptolocker/

Odnośnik do komentarza

Raczej nic z tego, nie mam danych potrzebnych do przeprowadzenia deszyfracji. Musiała dopaść mnie inna wersja infekcji bo nie widziałem nawet takiego okna jak poniżej. Utratę danych jakoś przeżyję - grunt żeby nowe dane nie skończyły w ten sam sposób.

 

EDIT: Jednak kilka nowych plików zostało dodanych przez ESETa do kwarantanny.

 

 

coin-vault-640x380.png

 

Do tego nie mogę włączyć usługi Centrum zabezpieczeń systemu Windows.

 

s0UyICY.jpg

 

Coś jeszcze można zrobić?

Odnośnik do komentarza

Dzięki za link, Centrum zabezpieczeń już działa.

 

Co do plików to jednak fałszywy alarm. Wczoraj wieczorem widziałem okno ESETa o jakimś pliku przeniesionym do kwarantanny, ale ostatni plik został przeniesiony do kwarantanny wczoraj rano (26.07.2015 o godz. 11:22), czyli jeszcze zanim założyłem ten temat).

 

WEgfLcE.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie, skaner ESETa nie wykrywa żadnych zagrożeń. Podłączony zostanie czysty dysk w celu zgrania kilku rzeczy, które jeszcze będą mi potrzebne. Później postawię system na nowo żeby upewnić się, że wszystko jest czyste i bez żadnych pozostałości po niedziałających już rzeczach.

 

Teraz mam jeszcze kilka pytań:

 

- czy aktualny antywirus ESET Nod32 Antivirus (v. 7.0.302.8) jest godny polecenia, czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

- czy warto stosować dodatkowe zapory lub programy chroniące przed zagrożeniami? Czy lepiej zostać przy zestawie w.w. ESET + Zapora systemu Windows + dodatkowy rozsądek przy korzystaniu z internetu?

Odnośnik do komentarza
- czy aktualny antywirus ESET Nod32 Antivirus (v. 7.0.302.8) jest godny polecenia, czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

 

Zostań przy ESET. Jest nowsza wersja.

 

- czy warto stosować dodatkowe zapory lub programy chroniące przed zagrożeniami? Czy lepiej zostać przy zestawie w.w. ESET + Zapora systemu Windows + dodatkowy rozsądek przy korzystaniu z internetu?

 

Rozsądek jak najbardziej wskazany. Nie wiem gdzie złapałeś infekcję szyfrującą. Dobrym rozwiązaniem jest piaskownica do przeglądania netu - Sandboxie.

Poczytaj tematy w dziale oprogramowanie zabezpieczające.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...